ouw, i rij. TEN, DON, BINNENLAND. 10.-. iche van -9-11, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 7663. 37ste Jaargang. wor- -*• ring. Bultenlaodsch Overzicht. FEUILLETON. I nJ V 3 r. r. i De Mexicaansche Beeldhouwer. KENNISGEVING. istus 1868. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. wel niet in slagen van hei gebouw der Vereqniging tt (JFardt vervolgd.) Dit No. bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. ie r ,n 5 I» EEN VERHAAL DER AZTEKEN. Naar het Engelsch, Zonder tegenwerpingen keerde zij om en volgde hem door een doofhof van gangen, over de binnen pleinen, en tusschon drommen van edelen en slaven, tot dat zij zjjn vertrek bereikten. «Ik weet wat gij zeggen wilt,* sprak zij, terwijl zij plaats nam en hare mand nederzette. //Gij wilt weten waar Mazina is.* Maxtla ontstelde oenigzins en sloeg een wantrou wenden blik op de vrouw; doch zich herinnerende, dat zij de beroemde profetes was, wde wijdvermaarde Tonatiuh,* gelijk de Azteken haar noemden, gaf hij ten antwoord »Ja, moedertje, gaarne zou ik iets omtrent haar vernemen. Kunt gij mij zeggen waar zij zich op houdt F* De BURGEMEESTER van Gouda, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Rot terdam op den 18n Aug. 1898 executoir is verklaard: Een Kohier der Personeelo Belasting dienst 1-98, No. 7. Dat voormeld Kohier ter invordering is ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder die daarop voorkomt verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen wel ken de reclames behooren te worden ingouiend. Gouda, den 20 Augustus 1898. Do Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. toon juist een bode bij hom binnentrad, om te be richten dat de keizer hem dadelyk wilde spreken. Dit bevel moest gehoorzaamd wordon, doch hy vol dood er slechts sohoorvoetond aan on niet voordat hij Tonatiuh de verzekering had gegeven, dat hij stipt op den bepaalden tijd zich op de aangewezen plaats zou -bevinden. V In bet begin van hei najaar worden in Pruisen verkiezingen gehouden voor den Land dag. Deze verkiezingen hebben in den laat- sten lijd niet de belangstelling gewekt die zy verdienen. De reden daarvan is niet moei- lyk te vinden. In de eerste plaats staan dese verkiezingen op den tweeden rang, na die voor den Ryksdagten tweede zijn bet geen rechtstreekscbe, Joch getrapte verkiezingen, waarbij iedere stem dus niet rechtstreeksch van invloed is dit vermindert natuurlek de be langstelling. Toch schynt deze grooter t» worden en dat wel voornamelijk doordat de socisal-democra- ten, die nog nimmer aan deze verkiezingen hebben deelgenomen, zich er nu ook voor gaan Naar men uit Vlitsingen aan de Middel- burgscbe Ct.< seinde, kwam gister aldaar te Kunt gy mij zeggen waar zij zich op- Zij bleef een oogenblik met gebogen hoofd zitten en zeide toen, zonder den blik van den grond op te heffen zyMazina is in leven. Zij is welvarend en wordt goed verzorgd. Als gij haar zien wilt, kom dan, als het donker is, dezen avond aan het einde van den westelijken dam. Dan tal ik u bij haar brengen.* Maxtla stond op het punt een vreugdekreet te uiten en syn gelaat straalde van hoop en blijdschap, Heden zijn overleden te ’s-Gravenhage Mr. A. H. van Tienhoven, vice-president der arrond. rechtbank en raadslid te Rotterdam en M. M. de Monchy ood-president der Kamer van Koophandel te Dusseldorf. XIL De overmeestering en de gevangenschap in de grot. Toen de zon langzaam achter do gebergten in ’t westen wegzonk, verliet Maxtla met een luchtig hart en een veerkrachtigen tred hot paleis, Er waren drie dagen sedert zyne verlossing uit het kerkerhol verloopen, en in dien korten tijd had hij reeds veel van zijne vroegere krachten herkregen, hoewel hij nog de gevolgen van de langdurige inademing der walgelijke dampen van dat graf voor levenden on dervond. Toen hy den westelyken zoom van het meer be reikte, was het reeds geheel donker. Weldra ver toonde zich Tonatiuh, die zwygend wenkte dat hij haar volgen zou en hem in do richting naar hot Westen voorging. By eene geschikte plaats, oen dicht boschje van kreupelhout, verzocht Tonatiuh haren metgezel, zich daar buiten het gezicht te houden, waarop zy heen ging, om Mazina uit de plaats, waar zy gevangen werd gehouden, hierheen te brengen. Maxt'a was bijna te ongeduldig, om hare terug komst af te wachten, want hoop en blijdschap ver vulden zijn hart alsof het barsten zou. Zoozeer werd hij bezig gehouden door de gedachte van haar, die hy beminde, te sullen wederzien, dat hy niets be- inspanuen. Zij zullen er wel niet in slagen iu de kiescolleges de meerderheid te verkre gen, doch wel kan het huo gelukken in die colleges invloid te oefenen. De >Frankf. Ztg.< noemt in eenige redenen op, waarom Het >Volksdbl.« verneemt, dat ia bet van- Lennep-kwartier te Amsterdam een 50-tal timmerlieden door hun vroegere patroons niet weer in dienst worden genomen. Ook doet zich, volgens genoemd blad, de omstandigheid voor, dat verschillende aanne mers van versieringswerken thans, na de sta- king, toch geen timmerlieden voor dat tim merwerk in dienst nemen, maar het, sooveel als maar eenigszios mogelyk is, door sjouwers laten verrichten. De kamer voor strafzaken van het Hof van Cassatie van Perps zal Donderdag 25 Augus tus het booger beroep van kolonel Picquart behandelen, tegen hei vonnis waarbij du Paty de Clam is uitgesloten van een onderzoek door den rechter van instructie Bertulus, en tegen bet vonnis dat Esterhazy en Marguerite Pays vrijsprak. Kolonel Picquart en mr. Leblois zijn Don derdag door den rechter van instructie Faure in verboor genomen. De rechter zal heden het verboor hervatten. Van de 43 boogleeraren aan de Parjjsche Sorbonne hebben 35 een protest geteekend tegen de schorsing van professor Stapfer, de Bordeausche -geleerde die aan bet graf van rector Couat de geïncrimineerde woorden sprak over diens overtuiging in de zaak-Dreyfus. Zal de heer Bourgeois deze 35 boogleeraren nu eveneens schorsen Telefoon No. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De kleine gemeente Lear, by Breda, beeft grootsche plannen voor de Septemberfeesten. De historie van dit dorp doet do herinnering voortleven aan Adriaan van Bergen on zyn knecht, Adriaan Joosten van Bergen, die met hun beroemd geworden turfschip oorzaak wa ren, dat Breda in 1590 ontweldigd werd aan de Spanjaarden. Dit feit wil dit plaatsje nu herdenken door den intocht in een gecostu- meerden optocht, van prins Maurits, die, na de verovering van Breda op Willemstad trek kende, met gevolg een bezoek brengt aan Leur, om de van Bergen's te danken voor huo ge trouwheid en te belooöen voor bun moed. Bij deze gelegenheid is o. a in bet kerkge bouw der Hervormde gemeente te Leur voor belangstellenden te zien de door Adriaan van Bergen met sjjne hoisvrou aen de kereke ver eerde twee glass aen die westsyde*. De feestelijke uittocht der Koninginnen van Soest lyk naar 't station Baarn zal in den voormiddag van 29 dezer plaats hebben. De stoet, o. a. bestaande uit eerewacht en Ver- eenigingen, zal den Hilversumaohen straatweg (.Oranjeboom) volgen tot villa Baarnstein by <s» dePrins Hendriklaan, om dan langs het oude station te trekken naar 't hotel Zeiler, waar op bet terras een 50-tal schoolkinderen Hare Majesteiten een lied zullen toezingen. Van bier gaat de stoet uaar hot nieuwe station, van waar de koninklyke trein circa tien uur (plaitstijd) zal vertrekken. De geheele weg zil versierd worden. merkte van eene donkere gedaante, die naar het boschje voortkroop, waar hy zich verborgen hield. Weldra zag do verlangende minnaar Tonatiuh on het meisje naderen, snelde opgetogen het boschje uit, en drukte met een kreet van blijdschap zyne beminde Mazina aan zijn hart. nMaxtla O, Maxtla I" was het eenige woord van begroeting dat zij kon uiten. Eenige dbgenblikken bleven de gelieven iu stil zwijgen verzonken, maar daarop hoorde Maxtla zachte schreden in zyne nabijheid, on op het oogenblik toen hij rondzag, ontving hij oen slag, dio hem in zijne volle lengte op den grond nedorveldo. Drie mijlen bewesten Tlacopan, eene aanzienlijke stad aan het einde van den westwaarts loopend n grooten weg, lag eene woeste landstreek, die weinig anders dan bergen, steile afgronden en diepe rots kloven te aanschouwen gaf. Verre in eene dier kloven bevond zich eene opo ning, die naar onderaardsebe ruimten leidde, in welke wij thans den lezer moeten verplaatsen. De ingang was smal en om er binnen te komen, moest men zich een weinig bukken. Als men eenige voeten voort was gegaan werd de opening wel wijder, doch hare oneffene wanden waren in hot schemer duister moeielijk zichtbaar en werden slechts verlicht door de weinige stralen der zon, die door de mon ding der grot konden binnendringen. Deze gang liep nagenoeg recht door en wanneer men daarin een vijftigtal voeten had afgelegd, eindigde hij plot seling in een ontzaggelijk groot rotsgewelf. Daar binnen was het stikdonker en het geluid van eoa voetstap of de galm eener stem weerkaatste er hol en yzingwekkand. Oagenschijnlylc was er zyn a. priesters geschonken armen van Rome. Spanje. Uit Madrid wordt aan de »New York He rald gameid dat de Pilippynsche kolonie te Madrid de regeering verzocht heeft, de geeste lijke ordes van de Filippijnen te verwijderen. In de buitengewone vergadering van de leden der Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam ia besloten, dat Maandag, Dins dag en Woensdag 5, 6 eu 7 September niet als beuradagen zullen worden beschouwd en das op de kantoren niet zal worden ontvangen, noch geleverd, en 4— v gesloten zal blijven. De afgevaardigde Bourrat zal de Franache Regeering interpelleeren over het spoorweg ongeluk by Lieienx. Engeland. Wat Londen betreft leert de statistiek, dat de daar in het begin dezer wfték gecon stateerde temperaturen sedert 22 jaren niet voorkwamen. Do groote hitte had een styging van bet gemiddeld sterftecijfer ten gevolgeer stier ven in de laatste week te Londen 20U perso nen méér dan in de voorafgaande. Italië. Z. H. de Paus heelt ter gelegenheid van s. naamdag 5000 lire aan behoeftige en 13,000 lire aan de geen andere uitgang in dit gewelf, eu zelts al had het daglicht daar binnen geschenen, men zou geene opening ontdekt hebben, evenmin als men sporen zou hebben gevonden dat zich hier ooit menschelijke wezens ophielden. De grond was met stukjes rots steen bezaaid en de wanden hadden een ongezellig, doch desniettemin in zekere mate scbilderachtig voorkomen. Wanneer men den rotswand echter op eene bepaalde plaats naderde, en tweemaal togen een grooten steen klopte, die in don muur gewerkt was, gleed deze zonder gedruisch achterwaarts en kon men door die opening een flauw licht aan de andere zijde waarnemen. Daar binnen stond een schildwacht, die metzijno makkers onafgebroken de wacht hield bij dien steen. Was men da opening doorgegaan, dan schoof de soldaat den steen weder op zijne plaats en legde hem op eene zoodanige wijze vast, dat geene kracht van buiten in staat zou zijn geweest hem te ver wrikken. Alleen door hem tot gruis te slaan, zou men hem van zijne banden en scharnieren losgemaakt hebben. Na dezen gedachten slagboom te zijn doorgegaan en een bochtigen gang dertig tot veertig voet verder gevolgd te hebben, komen wij in eene tweede grot, bijna even groot als de vorige, doch gemeubeld en nitgedost op eene wyze, die meer aan eene keizerzaal dan aan een onderaardsch rooverhol zou hebben doen denken. Men kon zich geen voorwerp van weelde of gemak, onder de Azteeksche edelen in gebruik, voorstellen’ dat niet in de spelonk te vinden wa Verspreide Berichten. Frankrijk, Da senator Ranc is in >da, Radical terug gekomen :op zyn geschil met den royalistisch en senator graaf de Blois. Hij houdt vol dat Blois hek volgende gezegd heeft: >Ik bad veertien dagen geleden de eer, met mevrouw de hertogin van Orleans te dineeron, te Brus sel. Zij kroeg mij hoe men in Erankryk over de Dreyfus-zaak dacht. Ik antwoordde dat er twee stroniniageu waren, dat de groote meer derheid aan zyn schuld geloofde, maar men zich toefrtniet ontveinzen kon dat er ook een sterke minderheid van aanzienlyke menschen was sle.deesus du panier*, die, zeker dat er was, en overtuigd waren, van Orleans zeide toen Dat is wèl droevig, wèl ongelukkig voor Fraukryk aan het Hof van Denemarken en in Ooatenryk kent men de waarheid, weet men dat Dreyfus onschuldig is.« Ranc herhaalt dat dit de eigen woorden geweeat zyn van dsn graaf de Blois, GUI imiE COURANT. Telefoon No. 61 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. een hoofdartikel het Pruisische volk zich niet onverschillig mag toonen tegen over de verkiezingen voor den Landdag. Het blad herinnert er o. a. aan hoe weinig het gescheeld heelt of het recht op vereeniging in Pruisen was tot een minimum teruggebracht aan den invloed van den Landdag op de school, die welhaast een confessione le staat te worden aan de macht over de gemee. te- besturen, die der regeering gegeven is, enz. Intusjohen schijnt het, dat deFrankfurter* met haar oproep aan alle liberale partyen tegen bet reactioniame, niet veel succes zal hebben. De nationaal-liberalen sohynen zeer bang te zyn, dat zij tusschen de conservatieven en de aociaal-democraten in de verdrukking geraken en hun zetels zullen verliozen. Daarom bevelen hunne bladen concentratie naar rechts aan. Eu zij verwijten den sociaal democraten dat zy indirect voor reactie wer ken, doordat hun tussebenkomst de concen trate van de conservatieve elementen ten ge volge zal hebben. Maar de sociaal-democraten laten zich niet van bon stuk brengen en bevelen bun party- genooten aan overal yverig te stemmen op den meest vrijzinnigen candidaat. En.dit ia wel geschikt om den nationaal-liberalen, die zoo heel veel niet verschillen van de conser vatieven, het leven zuur te maken. Te Washington laat men het voorkomen alsof Manilla bezet is krachtens de capitulatie, en niet tengevolge der onderteekening van het vredesverdrag ofschoon die plaats had vóór den val der stad aangezien admiraal Dewey en generaal Merrilt daarvan toen nog geen kennis droegen. De Spasnsche regeering hecht echter alle beteekeuis aan het feit, dat de overgave der stad eerst eenige uren na die onderteekening heeft plaats gevonden. Volgens een bericht uit Madrid aan de >New York Herald* heeft admiraal Cervera bevel gekregen zich naar Spanje in te schepen op het eerstvertrekkende schip, onverschillig van welke nationaliteit. De kapitein-generaal der Spaansche pro vincie Arragou beeft aan alle prefecten en hoofden der gendarmerie bevel gezonden, om alle club en vereenigingsplaatsen van Car- listen in de vyf tot zyn militair gouverne ment behoorende provincie j te doen sluiten, met het oog op de toeneming der Carlistische agitatie in verschillende doelen des lands. eèn onwettigheid begaan Dreyfus’ onschuld, voor de revisie De hertogin het Hof

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1