un. 20. er 1898. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 37 Augustus 1898. No. 7008. I ii wor- laar. tember n Haag én dag >k, ook iron, iam. I i bij zoo^, FEUILLETON. De Mexicaansche Beeldhouwer tcrdain evloed van 37ste Jaargang. KENNISGEVING. Bultenlandsch Overzicht. 4* I t Rotterdam. 'f ort gestaakt Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. het grootste gedeelte rdam Wees- EN Verspreide Berichten. KMAN Z. ■i am gestaakt. alleen van het iron neef Guato- in nooit eeu roet twee en een Imho den rechtsgeleerde tning odo rs, Telefoon No. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De rechter van instructie Fabre heeft besiLt dat Piquart en Leblois voor de kanjer van strafzaken moeten verschijnen. Picquart wordt beschuldigd, zonder machtiging van zyn chefs d icumenten aan Leblois medegedeeld te hebben. EEN VERHAAL DER AZTEKEN. Naar het Engeltch. wordt aan da »Times< ge- Araerikaansche regeering igenblik de gedachte heeft gebeerschi Frankrijk. Da procureur der republiek heeft conclusie genomen in de raak Picqnart. Het onderzoek betrof deze puntenmede» doding door Picquart aan Lebloislo. vau het dossier betreffende de spionnage van Boulot, te Nancy gearresteerd, 2o. van het dossier over do postduiven, 3o. van hot geheime dossier dat bet stuk met: Cette canaille de D.< be vat kA, 4o. van de uitkomsten vau het onderzoek, tegen majoor Esterhazy ingesteld. De procureur acht de bnrgeljjke rechtbanken onbevoegd ten aanzion van do drie oor ski punten, oordeelend dat er geen medeplichtig heid tusacbeu Picquart en Leblois bestaat. Ten opzichte van het vierde punt concludeert de procureur dat de burgerlijke rechter competent ia en dat Picqnart voor don strafrechter moet venchjjnen als hoofddader, en Leblois als medeplichtige. De Gaulois zegt te weten dat bij do behan deling van Esterbazy’s zaak voor den krijgs raad, waarbij eergisteren kolonel Mercier, commandant van het 74e infanterie, en generaal de Pellieux getuigenis aflegden, laatstgenoemde, hoewel hij Esterhazy onschuldig acht aan het schrjjven van bet borderel, zeer gestreng over zjjn levenswandel gesproken heeft. Het blad gelooft dat de maj )or gepentioneerd zal worden. om het grootste gedeelte van de som bij te dragen, bestaat er, wat de financieele waar* borgen betreft, dus geen kans meer op onover komelijke bezwaren. Deblandor, die zyn beide dochtertjes op gru welijke wjjze vermoord heeft, ia eergisteren gevangen genomen. Engeland. Een geweldige brand beeft gisteren gewoed in de menagerie van deti bekenden handelaar in wilde dieren Cross te Liverpool, Vele be langrijke beesten verbrandden of stikten, waar onder kostbare leeuwen en tggers en zeldzame vogels, o. a. oen paar Noord-Chineesche uilen. 86) ,Niet door uwe lafhartige handen,* antwoordde Maxtla, die met den maquahuitl on het schild ge wapend was. fLaat maar de eerste, die lust heeft om te sterven, don aanval beginnen. Komt maar allen hier, ellendelingen 1* riep hij hun toe. Met een smadelijken lach gaf Toluca aan zijne medgezollen bevel hunne pijlen goed te mikken. In een oogenblik waren de poezen van twee bogen ge spannen en rustten de schichten mat punten van itztli er op, gereed om hunne doodelijke zending te volbrengen. Met volle tegenwoordigheid van geest beschutte echter Maxtla zich met zijn schild en vloog met de zware maquahuitl verwoed op zijne vyanden los. Die aanval was zoo onverwacht en te gelijk zoo geducht, dat beiden hunne pijlen in overhaasting afschoten. De een miste dientengevolge het doel geheel en de andere kaatste op het schild af, zonder eenige schade te hebben aangericht. Een goedgerichte zwaai van de maquahuitl deed daarop een der aanranders dood ter aarde storten en de twee anderen deinsden eenige schreden terug, doch kwamen toen weder tot den aanval voorwaarts. Maxtla begreep zeer goed, dat zyn behoud van onverwijld handelen afhing, want indien ty'ne vyaaden aioh buiten het bereik Telefoon No. ft» ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. WETHOUDERS »an XIV. Do macht van Montezuma. Woderom r or plaatsen wij ons naar het kwartier der Spanjaarden in de hoofdeind dor Azteken Do tijd, dion zij daar hadden doorgobracht, had veel opgeleverd dat hun de hoogste belangstelling inboe zemde, doch was ie gelijk vol gevaren voor ben geweest, en hoewel zij van de zyde des keizers nog niets dan vriéndelijke bejegeningen ondervonden had den, was Cortez verre van gerust. Ieder, die gelezen heeft op welke wyxe Montezuma I.OI 1N IIL Uil liINT van zijn wapen wisten te stellen, konden zij hom gemakkelijk door middel hunner pylon van eon af stand dooden. Zondor zyno tegenpartij dus tijd to laten, om zich van hunne verbijstering te her stellen, velde hij oen tweeden vijand tor aardo. Toluca was op zijne hoedo, daar hij roods vroogor des beeldhouwers dapperheid had loeron kennen, en hield zich dus zooveol mogelijk buiten het bereik van diens knods. Zijne eenige hoop was op de doelmatigheid zy'ner pijlschoten gebouwd geweest, doch hij had zijne manschappen onvoorzichtig te ver vooruit doen komen, en wij hebben gezien niet welken uitslag. Toen de tweede der mannon viel, nam Toluca on der het uiten van eön vloek ijlings de vlucht, maar een spottende lach trof zijn oor, en opziende zag hij Mazina’s dienstmeisje mot eene triomfeorende hou ding een boomtak heen en weder zwaaien. Ia plaats van de heesche stem van het half dwaze kind, her kende hij de dreigende stem van Meztli, die hem zijn aftocht mot don spoed van een razende deed voortzetten. komt, niet zoo Do Tempe bevat een kolom lang artikel va» Bergougnon, strekkende om aan te toonen dat vonnissen van kryg»raden volgens de wet door bet Hof van cassatie vernietigd kannen worden, gelgk alle andere vonnissen. De scbrgver verhaalt uitvoerig hoe de zaak van een zekeren Fabus, iu 1842 onschuldig door een krijgsraad veroordeeld,coor het Hof van cassatie naar een anderen krijgsraad verwezen werd en op vrij spraak uitliep. Inrichtingen Wïlke gevaar, schade of hinder KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en Gouda Gezien art. 8 der HINDERWET, Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan J. Kor tenoever en Zoon en hunne rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eene weverij gedreven door eon gasmotor in het perceel aan de Lazaruskade wijk I’ no. 261, kadastraal bekend sectie E no. 1173. Gouda, don 26 Augustus 1898. Burgemeester on Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. het heilige katholieke goloof liet ovorhalen; hij zou dan cón machtigen helper hebben om ook het gros dor Indianen te bokeeren, waarvan do onderwerping van het Mexicaansche rijk aan do Spaansche kroon hot einde zou zijn. Montezuma luisterde aandnchü'g totdat Cortex uitgesproken had on antwoordde toon, dat hij wol wist dat de God dor Spanjaarden eon goede God was, doch dat zijne eigene góden good genoog voor hom waren. Dat ge hi, wat zijn bezoeker hem ora'ront de schepping dor wereld had medegedeeld, was ook hem onderwezen, zoodat het dor moeite niet waardig was verder over die zaak te spreken. De audiëntie eindigde daarmede, dat de keizer kostbare geschonken aan de Spanjaarden uitdeelde, die, hoewel hunne harten evenzeer van staal waren als hunne harnassen, zich toch getroflon gevoelden door Montezuma’s gastvrijheid en vriendschapsbetoon. Doch gedachten van'geheel anderen aard hielden hel gemoed van Cortez bozig, die overal bewijzen van beschaving en bij gevolg van mncht waarnam, liet algemeen o voorkomen der hoofd stad, hare sier lijke gebouwen en prachtige inrichtingen, haar ■levendige handel ei hare vorde ingen op het gebied der nijverheid, dit alles getuigde voor de rijke hulp middelen van eene oudo en welvarende natie, en de talrijke menigte, die rich op de straten bewoog, leverde het bewijs van do onmetelijkheid der bevol king, van welke schatten te halen zouden zijn, in dien zij maar tot onderwerping gebracht kon worden. (fTordi vervolgd.) Uit Washington meld, dat bij de geen oog—tHI zooals door den >Manch. Guardian» werd be weerd, dat Hay tot staatssecretaris voor bui- tonlandsche zaken zon worden benoemd met het bepaalde doel, om met Engeland een over eenkomst aan te gaan voor oen gezamenlijk optreden in bet verre Oosten. Hg werd benoemd, omdat do President hem het geschiktst achtte voor die betrekking. Wel is Hay een groote voorstander van een diplomatieke vriendschappelijke verhouding tot Engeland, evenals de president, maar dit is niet de reden waarom Hay benoemd werd. Toch, zegt de Times, mogen beide landen zich verheugen, dat, als er quaesties ontstaan of een overeenkomst, gewenscht is, de leiding der boitenlandscha staatkunde in handen is van een minister, die volkomen op de hoogte is van de meeningen der Engolsche Regeering en ean juist begrip heeft van de groote be langen die beide lauden in Oost-Azië hebben. De beraadslagingen over den »Ausgleich« zijn te Boedapest opnieuw begonnen, tusschen den Oostenryk&chen minister-president graaf Thun, de ministers van financiën eu koop handel Kai 1 en Barnreither eenerzyds, en den Hongaarscben minister-president baron Banffy, benevens de ministers Daniel (koophandel) en Daranyi (landbouw). Voor de Oosteurykscb- Hongaarscbe monarchie is de zo bijeenkomst van buitengewoon gewicht. Blylt Hongarge wei geren eenige concessie te doen en dit is meer dan waarschijnlijk dan zal voor den keizer niets anders oversohieten dan welk plan bem ook inderdaad wordt toegeschreven de leiders der verschillende pan gen van het Oostenrgksche parlement bij zich te doen ont bieden om p-reoonlgk een beroep to doen op hun loyauteit en ben vriendelijk te verzoeken de Ausgleich-ontwerpen toch maar aan te kernen. Hetzelfde zou de vorst ter gelegenheid van eon bezoek aan Boedapest ook willen be proeven by de Hongaarsche partijleiders. Eon weinigje handelbaarheid en gewilligheid, zoowel van Dnilschers, Tsjechen als Magyaren, zou den grijzen keizer wellicht het aangenaamste geschenk zyn in het gouden jubeljaar xyner regeering. Als die taalverordoningen van B .deni er maar niet waren I In een ijzersmelterij te Parjjs is een ver schrikkelijk ongeluk geboord. Een van de bakken met gesmolten metaal is omgekanteld» zyn glooiendeu inbond over de eromheen staande werklieden uitstortend. Acht mannen werden gewond, drie zyu reeds overleden. Oostknrijk-Honoabije. steenkolenmijn Cssimir te NiemCb in is tengevolge van een verzuim onder geloopea. Volgens de sOberschlesischo zich bij die gedenkwaardige gelegenheid jegens do Spanjaarden gedroeg welke eon inval in zijn rijk gedaan hadden, moot tot de overtuiging gekomon zijn, dat hy eene edelmoedige gezindheid aan defl dag logde en eene oprechtheid, die men bij minder beschaafde volken meestal niet onderstelt. Juist die deugden deden hem de kroon verliezen, want zyn christelijke overwinnaar was oen verrader van do afschuwelijkste soort. Uortoz maaktezich door mis daden en verraad, welke zelfs zijni eeuw deden gruwen, van een troon meester. Had Montezuma de vurige geaardheid van zyn dapper mozin bezeten, de Spanjaarden zoudei binnen de hoofdstad gezet of die althans niet woder verlaten hebben. Hunne asch zou acht urge bleven zyn op de altaren waar hunne lichamen aan de vlammen waren prijs gegeven. Den morgen na den zegevierenden intocht in de groote stad, was het'Corez’ eersto werk, mot des keizers verlof een bezoek op het paleis to gaan afleggen. Hy liet zich daarbij door eene afdeeling zijner beproefdste soldaten vergezellen op welke hij onvoorwaardolyk vertrouwen kon, en die in gepolijst staal gedost en met de meest krijgshaftige toerusting voorzien waren. Zij vonden den keizer in eene ru'me zaal gezeten, waar hij door eenige zijner moest begunstigde krijgs oversten omringd was, cd de vreemdelingen mot zichtbare voorkomendheid ontving. Zonder noodelooze omwegen en misschien zelfs wel wat al te onbewimpeld, bracht Cortez dadelijk hot onderwerp op het tapyt, dat hem het naast aan ’thart lag, want hij doorzag de groote voordooien die te verwachten waren, wanneer de vorst zich tot hijnt zeker dat de Duitscho regeering een V^rstarking van het leger zal voorstellen in verband mot de toeneming der bevolking. Er zonden 43 nieuwe bataljons worden ge vraagd. De Freisinnige Z. herinnert naar aanleiding daarvan, aan den tegenstand, dien de uitbreiding der vloot o. s. by het Centrum heeft ondervonden, en meent dat men zich op incidenten kan voorbereiden, welke tut een ontbinding van den Rijksdag zouden kunnen leiden! Als bet waar ia dat de regeering ‘bereid is een gedeelte der Jexuïetenwit in te trekken, behoeft zy zich, naar het ons voor bezorgd te maken over den steun van het Centrum Of do gehede be wapening vernieuwd zal worden, is nog niet bekend dat hangt af van nadere proeven, welke op la»t des keizers met het nieuwe geweer moeten worden genomen. De kwestie van de financieele waarborgen voor het Ryn-Weser-Elbe-Kanaal schijnt thans in zoover geregeld te zyn, dat de Pruisische regeering by den nieuwen landdag een wets ontwerp kan indienen, strekkende om tok de uitvoering van het plan over te gaan. De regeering bad de indiening van het ontwerp hiervan laten afhangen, of de by het kanaal betrokken landstreken zich wilden verbinden, de door de kanaalgelden eventueel niet gedekte kosten van onderhoud en bedryf, evenals de rente van een derde gedeelte van het kapitaal van aanleg van het hoofdksnaal en van de helft van de kosten van de zijkanalen, by te passen. De bijdragen van de provinciëo zouden als volgt verdeeld wordenHannover 50 per cent, Westfalen 17 percent, Saksen 18 percent en Hessen-Nassau, Brunswgk en Schanmburg- Lippe te zamen 15 percent. De provincie Hannover stolde riu voor aan de steden, die bet meeste belang hebben by de uitvoering van bet werk, dat dezen vrijwillig gedeelte van de verplichting van de provincie op zich zouden nemen. Van dit i/i gedeelte heeft de stad Hannover ai voor baar rekening genomen. Osnabrock, Hildesheim, Linden en Peine elk Ook de provincie Westfalen heeft reeds het voor haar rekening komende aandeel goedgekeurd. De Saksische provinciale landdag bad echter, naar men zich herinnert, den gevraagden waarborg geweigerd toen is de stad Maagdenburg op gekomen voor de 18 percent van de provincie Saksen. Reet nu nog de 15 percent die voor rekening van Hessen-Nassau, Brunswgk en Schaumburg-Lippe behoorde te komen. Om deze gedekt te krijgen heeft de kanaalcommis ii zich gewend tot de steden Berlijn en Bremen. Daar Bremen zich reed» bereid heeft verklaard De Sileaië water Zeitung» zgn er driehonderd mijnwerkers in de myn verdronken, volgens andere bladen zyn er achttienhonderd broodeloos. Duitschlan». Tegen Bismarcks gewezen houtvester Spörcka is verleden week Dinsdag de gerechteljjke instructie geopend wegens bet toelaten van een photograaf in de sterfkamer. Naar de Weser Zlg.« mededeelt, is door prins Herbert Bismarck tegen den heer Spörcke een aanklacht ingodiend wegens misbruik van vertrouwen on medeplichtigheid aan huisvredebreuk. De be schuldigde verdedigde zich met de opmerking, dat de bewuste photograaf op last van Bismarck steeds toegang had tot het slot en het park, om opnemingen te doen. Hij had gemeend dat dit verlof ook van kracht was met be trekking tot de sterfkamer en had alzoo geen bezwaar gehad, om den photograaf binnen te laten. Als bij dus een strafbare daad heeft verricht, is dit onbewust geschiedt. Waarom bij bet dan noodig oordeelde, den photograaf niet door de deur, maar d'or een venster bin nen te laton, werd vooralsnog niet voldoende opgehelderd. 8 ll‘K 8(

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1