EN DUW, Vrijdag 23 September 1898. No. 7691. Blen aar. LO.-. ►PU 8-9-11. putte- 37ste Jaargang. r. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 1000. BINNENLAND. De da. Mexicaa&sche Beeldhouwer- lel, iliiltenlanilseli Overzicht. FEUILLETON. I Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. I1 echter terre- Verspreide Berichten. appij te )lf sterdam. treur, te voor Telefoon No. S*. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. EEN VERHAAL DER AZTEKEN. Naar het En gelach. Kertn, ia hot I zeven huizen na afgebrn om, vijftig menschen 1 ’■Ijk in- ron, dm os voor n wagens ive. GOUDSCHE COURANT >n. Zullen de Czecben hiermede den fijn? nJng id» Telefoon No. SS ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. een dorpje van achthonderd inwoners Hongaarsche kouptut Veszprem, ia op )br*qd Een man kwam zware wonden. Elk hadden zij een lief kind, de eene een meisje en de andere een knaapje, beiden van donzelfden leeftijd, iets minder dan een jaar." Hier hield de spreker even stil, wischte zijne oogen met den mouw van eija bebloed gewaad al en ging daarop voort t «Toen het schip de rotsige kust naderde, verdween alle hoop op lijfsbehoud. De wind blies nog altijd met de hevigheid van een orkaan, do Zee kookte tot schuim en het schip waggelde op de wateren als een dronken man. Het werd naar de branding getrokken On sloeg met geweld tegen de rotsen. Het botste er met de zyden tegen aan, stoof weder terug als een verschrikte zeevogel en stond op den top der terugrollende golf te trillen. Maar daarop werd het weder naar de klippen geslingerd, met don voorsteven vooruit. Deze maal volgde er een ontzettend gekraak en werd het schip verbrijzeld. Ik stond op de voorplecht toen het vaartuig stiet, en hield oen der kinderen, het meisje, in myne ar men, terwijl bare moeder zich aan mij had vastge klemd, om niet door de stortzeeën, die elk oogen- blik over het schip sloegen, modegesleept te worden. Door den schok werden wij verre in do kokende golven geslingerd. Ik hie’d het kind vast en de wanhopige moeder bovendiendoch zij werd aan mijne greep ontrukt, en ik heb haar niet wederge zien.* Wederom moest hij zijn verhaal staken en zijne oogen afwisschen, daar hy ten diepste ontroerd was. De aanwezigen namen zulk een innig deel in ’t verhaal, dat zij geen acht sloegen op *t geen er rondom hen gebeurde. Eindelijk vervolgde de priester i De commissie van revisie is gistermiddag bijeengekomen. Hare beraadslagingen worden onvoorwaardelyk geheim gehouden. Havas meent te weten dat dn uitslag van haar onder zoek in het laatst dezer week bekend zal zyn en de zaak Dinsdag (der volgende week) in den ministerraad aan de orde zal worden gesteld. Düitschlan». Een ergerljjk voorval gedurende de manoeu vres in Elzas-Lotbaringen wordt aan de >Ha- genauer Ztg. gemeld in de laatste dagen van de manoeuvres heeft ritmeester graaf zu Stolberg-Wernigerode van het 4e eskadron van het nlanenregiment No. 15 den sergeant Robert Scheinhardt na een woordenwiss ling eea sabelhouw toegebracht, zoodat de laatste in het hospitaal moest gebracht worden. De V Bjj de aanvullingsverkiezingen voor de helft van het Deensche Landsthing beeft heden de linkerzijde 4 zetels gewonnen, waarvan de rechterzijde er tot dusver drie en de gematigde linkerzijde er één had. Do oppositie heeft thans 23 leden in het Landsthing. terwyl de rechterzijde beschikt over de stemmen van 31 gekozen en 12 door den Koning benoemde afgevaardigden. de katholieke vol kspar ty voor, de taalverorde- ningen voor oopig te schorsen totdat door de medewerking van het Parlement een taalwet zou zijn ingevoerd. Hierdoor hoopt men den tegenstand der linkerzjjde te doen eindigen. Doch ala de Duiteche partij daarmede niet tevreden is en de opheffing der taal verorde ningen eiscbt, om haar (obstructie te deen eindigen, dan zou er niets anders overschieten dan dat de Regeering tracht de overeenkomst tct stand te brengen op grond van 14, dus zonder de medewerking van het Parlement. De voorzitter van den Rjjksraad, Fuchs, heeft een bijeenkomst nitgescbreven van de leiders der Duitsobe linkerzijde, om te trachten hen te bewegen tot het hervatten der werk zaamheden, onder de voorwaardeu in het voor stel der volkspartij opgenomen. dit oogenblik trad de man met het zwarte gewaad en den zwarten kap die zyn gelaat verborg, k» L-m Qortez had gaande gemaakt, uit de menigte te voorschijn. Thans Het is waarschjjnljjk dat de Fransche Kamers tegen den 18den October bijeengeroepen zullen worden. Men bericht dat generaal de Pellieux ont heven is tan zijn ambt van commandant der vesting Parjjs om aan bet hoofd van een brigade in de provincie geplaatst te worden. Het wordt bevestigd dat generaal di San Marzano, de Italiaansche minister van bniten- landsche zaken, geen opvolger van kolonel Panizzardi als militair attaché te Parjjs zal benoemen dan nadat de opwinding over de snak Dreyfus geëindigd zal zjjn. De leden van het bestuur der royalistische jongelingschap hebben den hertog van Orleans een adres gezonden, waarin zy hun eerbiedige erkentelijkheid en hun ontroering te kennen geven wegens bet door hem uitgevaardigde manifest. lotransigeant, Gaulois, Petit Journal, Echo de Paria en Libre Parole melden dat generaal Chanoine eergisteren aan den militairen gou verneur van Parijs, géneraal Zurlinden, bet dossier Picquart, betreffende het »peiit-bleu< heelt ter band gesteld, met het bevel een onderzoek tegen Picquart in te stellen wegens vervakching en het gebruik maken van valsche stukken. De Figaro bevat het gerucht’ dat Couturier, voorzitter van de advies commissie voor de Mriaie, M jaridtech dnderzoek van het dossier, in denvelfden z n als Sarrien, nl, gunstig voor de revisie, concludeert. De rechtbank beeft de zaak van Picquart tot nader uitgesteld. By de behandeling van de zaak Picquart en Lebois voor bet correctioneels Hof verzoekt de substituut-offioier verdaging op grond dat op aanvraag van den militairen gouverneur van Parijs tegen Picquart een nieuw onderzoek wordt ingesteld ter zake van het stuk, bekend als het petit bleu. Mr. Labori bestrijdt dit verzoek. Hy biedt aan, inlichtingen te geven in volle openbaar heid. Hy wil niet, dat Picquart onttrokken wordt aan den burgerlijken rechter om over geleverd te worden aan de militaire justitie. Spr. bevestigt dpt bet petit bleu eeo authentiek stuk ie. Picquart verzet zich eveneens tegen de ver daging, onder bijvoeging: Het is misschien de laakte maal dat ik in bet openbaar spreek. In de gevangenis zal ik wellicht bet scheermes van Henry vinden. En dat zal een moord zjjn, want ik denk er niet aan my zelven bet leven te benemen. (Kreten: Leve Picquart!) Het Hof bevee l de verdaging vqn de zaak Frankrijk. Nadat de uitspraak van het Hof wts ge vallen inzake Picquart Leblois, kwam er onder bet gehoor groote bewegingbet werd eene zeer levendige betooging ten gunste van Picquart. Herhaaldelyk werd geroepen Leve Picquart Levé de justitie! Ook in de vestibule en op de trap ging die betooging voort. Te kwartier voor drieën is Picquart, verge zeld door drie agenten, in de gevangenis van la Santé aangekomen, waar Labori zich by hem voegde. Daar de directeur der gevangenis geen opdracht had gekregen Picquart in vry- heid te stellen, weigerde hij dezen over te le veren aan den kapitein der gendarmerie, die Pictfiart kwam opeischen uit naam van de militaire autoriteit. In elk geval echter zal, zoodra aan de formaliteiten voldaan is, Picquart overgebracht worden naar de Cherqhe-Midi. Luitenant-kolonel Foolon is benoemd tot re- geeringscommissaris en kapitein Tavernier tot rapporteur in de zaak Picquart. daar het klimaat warm genoeg was om kleeding te kunnen missen. Ik deed hetzelfde voor mij en be dolf het grootste gedeelte mijner kleederen eveneens in den grond. Na deze voorzorgen genomen te hebben waagde ik mij stoutmoedig landwaarts in en ontmoette weldra inwoners, die wel eene groote verwondering over onze verschijning aan den dag legden, doch ons vriendelijk behandelden, daar onze huidkleur, die zooveel overeenkomst met do hunne had, waarschijnlijk ons leven redde. Wij worden echter onmiddellyk naar deze groote stad vervoerd en hier als slaven verkocht. De fortuin begunstigde mij zoozeer, dat ik do kindoren nooit uit het oog behoefde to verliezen. De knaap word aan een steenhouwer met name Ytzcoatl verkocht en leerde, toen hij oud genoeg was, diens beroep, waaraan hij thans zijne vrijheid en zijn roem to danken heeft. Het meisje kreeg een edelman tot moester, en toon zij opgroeide en hare schoonheid zich zoozeer ont wikkelde dat zij de aandacht van Montezuma trok, liet doze haar door don edelman als lid van zijn gezin aannamen. Do slavin werd dus dochter en de meester voogd. Ik van mijne zijde word als slaaf aan den tempel verkocht, doch het gelukte mij tot don rang van priester op te klimmen dit ben ik in naam moer dan vjftien jaren geweest en gedu rende al dien tijd heb ik over het lot «Ier beide kinderen, Maxila én Mazina, als oen vader gewaakt. Ik ben het, die'hé® tol elkander gebracht eu de zaden dor genegenheid,Bwolko hen nu voor eeuwig aan elkander beeft ufuonden, in hunne harten ge plant heeft. Ik (Wordt vervolgd.) 56) Op L hy die zoozeer de belangstelling sloeg hij den zwarten kap op? «Generaal Cortez 1* sprak hij. Cortex ontstelde eenigszins. Daar stond een land genoot voor hem. Zijn zware zwarte baard en knevel waren net geordend, en er lag eene uitdrukking op zyn gelaat, die den Spaanschen veldheer trof. «Wie zijt gij F* vroeg deze. «Uw eigen neef, *5 antwoordde de priester. «Louis?* riep dé veldheer uit. «Dezelfde.* «Mijn hemel I hoe komt gij hier F Wij hebben u voor dood gehouden I* zoide Cortez, met blijdschap. «Voor omtrent tweeëntwintig jaren leed een Spaansch vaartuig op de oostkust van dit land schipbreuk,* antwoordde de priester met tranen in de oogen. «Er looide een vreeselyke storm, en het scheen alsof hemel, aarde en zee hadden samenge spannen, om het tooneel onvergetelyk te maken. Op dat schip, reeds dagen lang een speelbal van wind en golven, bevonden zich een aantal mensohen, en daaronder twee broaden met hunne vrouwen. Men eebryft uit Sliedreeht Naar wij vernemen beeft de werklieden ver- eeniging Algemeen Belang* alhier zich ge wend met een adres tot den minister van waterstaat, onder de aandacht van den minister brengende, dat vooral op bagger-, zuig- en perswerken, welke voor rekening van bet ryk worden uitgevoerd, toestanden beerschen, di« □aar ’t oordeel der vereeniging dringend ver betering eischon Op bedoelde werken vangt do werktyd aan des morgens (nachts) te 4 uur en duurt onafgebroken voort zonder schaftlyd tot dea avonds te acht uur, alzoo 16 uren per dag werktyd, terwyl volgena/t beweren der «Toen ik weder aan de oppervlakte van ’t water kwam, was het schip verdwenen en zag ik geen schepsel meer Op dat oogenblik sloeg eene reus achtige golf over mij hoen, en bij haar voortrollen zag ik de gestalte ran het kleine knaapje eenige voeten beneden de oppervlakte. IJlings dook ik onder, greep hem bij zyne kleederen en bracht hem boven. Terwyl ik worstelde om de beide kinderen goed vast te houden en er den oever mede te be reiken, stoof een waterberg op mij aan, die my met myn last op zyne kruin medevoerde en ons ver op de rotsen slingerde. Ik was zwaar gekneusd, doch had het geluk gehad de kinderen vast te houden. Zoodra ik mij hersteld had, stond ik op en zag rond, in de hoop van iemand anders van de ongelukkige bemanning te ontdekken, die den dood mocht ont komen zyn. Doch ik zag niets dan stukken van het wrak die op de golven dreven, en langs den oever de hoogo rotsen, die zich zoover uitstrekten als het oog reiken kon. Toen ik ten volle de overtuiging bekomen had, dat ik en do kinderen de eenige overgeblevenen uit die vreeselijke ramp waren, nam ik de kleinen op myn arm en begon den berg hooger te beklimmen, Den top bereikt hebbende, ontdekte ik ver in de diepte aan de andere zijde een aantal Indianen. Zij werden ons niet gewaar en toen zy uit bet gezicht waren daalde ik naar het dtfl af. Ik vreesde dat wij vermoord zouden worden, indien wij onze blanke kleur bleven behouden, en daarom zocht ik zekere soort van bessen in de struiken, ontkleedde de kinderen en kleurde hunne lichamen met het donkerbruine sap. Vervolgens begroef ik al hutane kleederen, met uitzondering van een klei nen lendendoek, in den grond, hetgeen niet hinderde, sergeant ia daar overleden. Onmiddellijk is een onderzoek ingetteld. Do Frankfurter Zeitungc verneemt nog byibnderbeden, volgens welke sergeant Schein- hdFdt eten moest klaarmaken, dat later bedor ven bleek. Daarover onderhield hem de rit meester. De sergeant moet zyn superieur afge snauwd hebben, waarop deie bom twee oorvijgen toediende. Toen do mishandelde zich omkeerde, kreeg hij van den ritmeester een steek achter het oor. Volgens de Frankfurter Ztg.« is de ritmeester in hechtenis genomen. Oostsnrijk-Hongarijb. Een zeldzame werkstaking is de vorige week in Oostenryk vóórgekomen. De machi nist van een looaaltrein slapte aan een klein station van de locomotief en weigerde hard nekkig verder dienst te doen. Gelukkig be vond zich in den trein een reservist, die vroeger stoker was geweest en op zich nam de leege plaats in te nemen, zoodat bet oponthoud niet lang duurde. Het staat nu vast dat de moordenaar van de Keizerin Lnccbeni heet. Men beeft hem in tegenwoordigheid van een ouden patroon ge* braebt, eu toen heeft hy eindelyk toegegeven dat hij Luccheni was. Bij liet weerzien van zyn ouden baas was hy heelemaal overstuur. De Zwitsersche regeering laat door de >Po- litische Correspondente verklaren dat zy vóór de misdaad van Lnccheni van geen enkele buiténlnndscbe politie over dien man inlich tingen bad gekregen. tot den eersten dag waarop zy weder aan de orde zal kunnen komen. Aan Picquart wordt een ovatie gebracht. Hy verlaat met de agenten de zaal en weigert zyne voorloopige invrybeidstel ing te verzoeken. Picquart is teroggebracht naar de gevangenis de la Santé, waar de militaire overheid hem is komen opeischen. Men verzekert dat er in zake de overbrenging van de eene gevangenis naar de andere eene botsing is ontstaan ttfs- ■chen de borgerlüke en de militaire overheden. Het initiatief tot het nieuwe onderzoek tegen Picquart is genomen door de militaire autoriteit. Na de beslissing, door de correclioneele kamer genomen, komt de militaire justitie tusschen- beide, en er zon geen kwestie van kunnen zyn baar daarin te verhinderen. V De Oostenryksche regeering doet baar best ”“c mogelyk te maken tusseben de den Rijksraad, om voor het einde van het jaar de overeenkomst met Hongarije tot stand te kunnen brengen. Graaf Than beraadslaagde met de leiders der rechterzijde om te trachten ben te winnen voor een opheffing of schorsing der taalveror- deningen maar de leiders der Jong-Czechen wilden van geen toenadering weten. Graaf Tbun betoogde daarop de noodzake lijkheid om de overeenkomst met Hongarye tot stand te brengen, opdat niet de monarchie uiteenspattehy wil daarom in het Parlement de benoeming van een commissie voor do vast stelling van bet gemeenschappelijk aandeel en een commissie voor de behandeling van de overeenkomst voorstellen. Wat de regeering verder doen zal om de zittingen van bét Par lement vruchtdragend te maken, kon graaf Than thans niet mededeelen. By de bespreking die hierop volgde, stelde een vergeljjk partyen in i1 8

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1