SCHAP DBDÏÏW. HL aPPÜ f 10.-. Bb I' Woensdag 5 October 1898. No. 7701. 37ste Jaargang. Bultenlandsch Overzicht. ibaar. Winter ss (Maas) er voor- roer van OUIML. voorzien letten of Bron, rdam- riten. )0,0Ö00. 34, ANNIBAL DE VONDELING. DK PUTTS- ïadeUJk 4n- iff en, liger voor .oudst. LOTWG- N ATION A LE MILITIE. fEVÏLLETOlhl. een Lid van den Gemeenteraad. <4 Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. atecliappij te 0 Amsterdam. i I er. mogendheden gene de lettres, U doen kennen wurtoa beeloten wu roor het I (Ford/ wree/fW.) Procureur] te onfnff oodo Gedenkschriften van een Gelukioeker OF Naar hei Franech. doob w. NUTTERS. I TdefMi Mo. SS. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post f 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 5 De uitgever Armand Cbarpeotior beeft aan Henry lloueoaye, voorzitter van de Société’dea gene de lettres, een brief geschreven, waarin hy zegt, dat, nu Zola, die dn eer dar letter kundigen beeft gered zooals Picquart die van bet leger en Jau/ds en Trarienx die van bet parlement, binnen eenige dagen te Parys zal terugkeeren, de Bociété zich zelf zou oeros door bom een groot banket aan te bieden. Strong, do correspondent van do Observer deelt in do Matin do volgende bekentenissen mode, d:o Esterbazy bom gedaan zou bobben. Ik ben zoo zou deze gezegl hebben do maker van bet borderel. De beslissing ven niettegenstaande hare algemoono Iwkendheid, on don roep die rondging omtrent hare bezittingen, noch in haar fortuin, noch in bare loden, noemenswaardige verliaten geleden bij de bloedige omwenteling van 17W, Gelijk zijn plicht ven edelman hem voor schreef, had de markies zich, niettegenstaande zijn leeftijd, bij het leger van den prina van Condé aan gesloten, toon zyn arm noodig bleek. De markiezin en Louiae hadden destyds een hun geslacht toebc- boorend oud kasteel in Neder-Normandië betrokken, omringd van uitgeatrekto wouden, en door geen enkelen begaanbare weg met eenige stad verbonden, en waar bovendien de dankbaarheid barer gewezen onderhoorigen haar zou hebben beschermd voor eiken overval, zoo die van eenige zijde had gedreigd. Op deze wyze waren zy, in tegenatelling met zoovele anderen van haren aland, gespaard gebleven voor de guillotine, daar zij voor de beulen onbereikbaar bleven. En toen in April 1802 Bonaparte de ver* banqjagsdekreten, die de uitgewekenen verhinderden den vaderlandscbon bodem te betreden, ophief, kon de markies mot eeu hart vol blijdschap terugkeeren om allee, wat hy verlaten had, terug te vinden. Maar van een andere zijde was eene ramp het adellijk huis binneugedrongenoene langdurige en smartelijke ziekte had de markiezin van haar 1 geziehtsvermogen beroofd. Dit treurig ongeval waa den markies niet belicht gewordenmen wilde de smart van den in ballingschap rondzwervenden ge maal en vader niet nog verzwaren. Zyn verdriet, zijn gemalin blind terug te vinden, waa onuitsprekelijk. Echter, hare zachtmoedige lijd zaamheid en baar beminnelijk karakter, dat onder den zwaron slag niet in het minst had golodsn. De Ooeienrykocbe Ryksraad heeft met 202 tegen 33 stemmen aangenomen bet tweede gedeelte van het voorste!-Scbwegel, waarby de regeering wordt uitgenood'gd do maatregelen oefenden een heilzamen invlood op hem uit. De markies was niet eenzaam uit zyn balling* schap teruggekeerd. Hy had oen jonkman, Martial de Préaulx, laatste afstammeling van een edele, maar verarmde familie, mot zich genomen. Myn heer de Próaulx, de vader, waa, naar Martial voorgaf, ty'd-ns bet schrikbewind onder de guillotine gevallen, zynen zoon ala eenige erfenis ecu on be vlo klei! naam on een luistervollon geslachtsboom nalatende. Ia het leger van Condé met den verarmden jongen edelman in kennis geraakt, was aan deze door don markies, mot 'ojonkmans hulpeloozen loeit nd Ixgaan, da betrekking van secretaris aan gebodenhy woonde thans by de fam lie de Basseterre in, en werd als kind van den huize beschouwd, terwyl zijn eenige bezigheid bestond in bet in ‘tnet overschryven van tMfjn herinneringen», waarvan de oude markies wekelijks eenige bladzijden schreef en welke bestoiad waren om de galante avonturen der jeugd van den markies aan de vergetelheid te ontrukken en tevens om de beminnelijke zwakheden der gemakkulyk te veroveren schoonheden van de hofhouding van bo dewijk XV te boekstaven. Bij w(jze van vergoeding voor deze belangryke bezigheid ontving Martial eon jaargeld van tweeduizend gulden. Dit enorme salaris, buiten alle verhouding met de te verrichten arbeid, werd door den even kieschen ala milden Adelmau dan ook slechts aangemerkt als verdiend^ om bot pijnlijke woord gift te vermijden. Door een zonderling toéval, men son kunnen zog gen door oen wonder, had do familie do Basseterre, De Droits «ie l'Hommec meldt dat de ondervraging van Picqnart op doorslaande wyze de eebtbeid van het petit-blen heeft bewezen en dat do met de instructie belaste officier de beschuldiging moreel beeft laten vallen. Maar Picqnart wordt ook beschuldigd van verraad en samenspanning tegen de veiligheid van den staat op grond van een hoop stukken, die naar bet blad verzekerd door Henry zyn vervaardigdhet blad tart alle tegenspraak van deze bewering. Het voegt er by dat de gouverneur van Parys voornemens is, Picqnart met gesloten deuren te laten terecht s»aan dit beeft aanleiding gegeven tot oen reeks van samensprekingen met regeeringsmanoen, die eerlang tot een beslissing zullen leiden. Wat de revisie van Dreyfna’ vonnis betreft, de procureursgeneraal zal het requisitoir uiterljjk Woensdag aan mr. Loew, den voorzitter van de kamer van strafzaken van het Hof van cassatie, ter hand stellen. Do raadsheerrappor- teur zou eerst tegen het einde van de volgende week benoemd worden. GOIDSUHE COURANT. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. TelefkM Me. M ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. vormer Kongjumei, naar Hongkong op da stoomboot Ballaratvergezeld van een Engel- schen kruiser, scbynt duidolyk genoeg to blyken, dat Engeland deaen man in de zaide- lyke provinciën wil gebruiken als agitator tegen het bvstuur der Keizerin, en tot herstel van den invloed der keizorlyke Briticbgaziode party. Volgens sommige Londenocbe bladen zou de Keiser na het onderteokenon van zyn eigen afzettings-decreoi. ziob-zolvon het loven hebben bonotnen, terwyl weer andoro bladen weten te verhalen, dal by vermoord zoo syn op aanstoken der Keizerin. Van esu samen* sworing tegen Keizers leven door Kongjumoi en syn aanhaog, spreekt natuurlyk niemand moer. Dit verhaaltje, uitgestrooid door de partygenooten der Keiserin, vond van bot begin af aan byna in geen enkelen kring geloof. V Teneinde tijdverlies te voorkomen bobben de Britscbe en Fransobo regeeringen besloten, niet te wachten op de aankomst van Marchand’s ropport, en zullen dUarorn de onderbaudolingon over do kwestie van Fasjoda onverwyld te Parys beginnen. Luitenant Dyé, die majoor Marchand naar Fasjoda vergezelde, is benoemd tot ridder van bet Eerelogioen. De Franoehe regeering heeft dus de beide voornaamste officieren van het expeditie-logertja op in 'toog loopende wyae geëerd Marchand is zooals neen weet by keuze Wt majoor bevorderd. Slechts enkele bijzonderheden, die voor goed be grip van wat volgt onontbeerlijk syn willen wij hier aanstippen, on enkele der hoofdfiguren voorstellen. Kiezen wy ‘daartoe den avond, die aan den nacht, waarin Louise en Martial door ons beluisterd wer den, voorafging. Aoht uur wezen de wyzers eener smaakvolle pen dule, op den marmeren schoorsteenmaptel van oen smaakvol gemeubeld salon in het huis van den mar kies de Basseterre. Alhoewel drie personen hier aanwezig waren, heerschte in het salon een diepe stilte. Do markies, gezeten aan den linkerkant van den haard, waarin een kelder vuur brandde, het was in do eerste dagen van Januari was geheel ver diept in de Mercure de France.' Zyn met flanel omwondon linkerbeen rustte op een laag rustbankje. De markiesin, tegenover barn, sat met in haar schoot gevouwen banden bewegingloos voor zich te staren. Haar blik, glazig ea zonder leven, verloor zieb in bot ledige helaas, zy waa blind I Do derde aanwezige, een weinig op den achter grond achter ds rondo tafel gezeten, waa oen jong Zooals uit de reeds ontvangen berichten kan worden opgemaakt, verkeert bot Hemelse he Ryk is een toestand van gevaarlyko beroering. Rusland en Engeland beiden trachten thans een binnonlandscben oorlog te verhinderen, waartoe zy, indien hy nitbarslte, door hun rustelooss rivaliteit en onopboodelyk Jntrigeeren, zei ven de voornaamste aanleiding zouden hebben gegeven. Uit de overbrenging van den her- VOOR M TWEEDE OPENBABE KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Goudo, voldoende aan art. 28 der Wet van den 19n Augus- tus 1861 (Staatsblad no. 72) en aan art. 20 van Zijner Majesteits besluit van den 8n Mei 1862 (Staatsblad no. 46), brengen ter algemeene kenais dat de Loting der in dit jaar voor de Nationale Militie ingeschrevenen in deze Gemeente zal plaats hebben op Dinsdag den lln October aanstaande, aanvangende des voor middags 9 ure dat de ingeschrevenen naar Alphabetisohe orde opgeroepen, zclven hun nommer trekken, dat voor den niet opgekomen Loteling de trekking kan ge schieden door zyn Vader, Moeder of Voogd, terwyl dit bij hunne afwezigheid door den Burgemeester of een Lid van den Gemeenteraad wordt gedaan dat de belanghebbenden, ten einde te loten en opgaaf te doen van de redenen van vrijstelling, die zij ter zake van de Militie meenen te hebben, zich op voormelden dag en uur zullen moeten bevinden ten Raadhuize dezer Gemeente; dat op Maandag den 24n October daaraanvolgende, van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 en van 8 tot 5 ure op het Raadhuis aanvraag kan worden gedaan tot het opmaken der getuigschriften wegens Broederdisnst of van te zyn Eenige Wettige Zoon, en dat belanghebbenden zich moeten aanmel- dsn vergezeld van twee met ben bekende, ter goe- Verspreide Berichten. HWKYFUS. Natuorljjk gun er geruchten, rforien er zelfs anonieme brieven verzonden, ioboudende dat Picquart zwaar giek of dood ie. De Dé ba te heeft aan de Chercbe-Mi# laten informeeren; er wae niemand ziek daar, ver» klaarde do onderofficier die de wacht bad. der naam en faam staande ingezetenen, die op hunne verantwoordelijkheid de vereischte getuigenis kunnen afleggen en bet op te maken getuigschrift ondertee- kenen. Het doen opntaken van die getuigschriften is echter niet voldoende om vau de vrijstelling ver- sekerd te zyn, daartoe zullen de Lotolingen do vrijstelling in de Eerste Zitting van den Militieraad moeten vragen. De benoodigde bewijzen van wer- kelyken dienst of uittreksels uit het Stamboek, zul len voor de belanghebbenden bij de betrokken korp sen worden aangevraagd, iwliem zy zich vóór de Loting vervoegen ter Secretarie dezer Gemeente en de daartoe noodige inlichtingen tijdig verstrekke terwijl zy, die bezwaren mochten hebben tegen de wijze waarop de Loting is geschied, deze kunnen iubrengep by de Gedeputeerde Staten dezer Pron vincie binnen Vyf dagen, te rekenen van don dag waarop de Loting heeft plaats gehad, bij een op ongezegeM papier geschreven bezwaarschrift, hetwelk, met de noodige bewijsstukken gestaafd, legen bewijs van ontvang tal behooren te worden ingeloten! bij don Burgemeester dezer Gemeente. Gouda, den 4n October 1898. Burgemeester en Wethouders voornoomd, R. L. MARTENS. De Pecietaris, BBÓUWER. meisje, zwygend en geheel in gedachten verdiept met een smaakvol borduurwerk bezig. Dit jonge meisje, het eenige kind der adellijke echtelieden, was met engelachtige schoonheid begiftigd. Niet alleen waa haar gelaat uitermate fijn besneden en regelmatig, hare taille bewonderenswaardig welge maakt en bekoorlyk, maar wat boven alles een indruk, die aau neigingen tot aanbidden grensde, teweegbracht, was de uitdrukking van reinheid, sprekende uit geheel hare verschijning, inzonderheid uit hare groote, dwepende oogen. Dit meüje was Louise. Zy wy'dde aan haar werk die halfonbewuste aan dacht, welke duideiyk aantoont, dat de gedachten zich met iets anders bozig houden. Bij nauwlettende beschouwing zou men uit den zacht-weemoedigM blik harer oogen een diepe zielesmart hebben kun nen afleiden, rondom die oogen zelfs sporen van tranen hebben kunnen opmerken. Sporen van tranen Louise was twintig jaar bezat schoonheid, rijkdom, was de afgod harer ouders Wae er in dit huis, zoo ryk bedoeld met alle voorwaarden tot levensge’nk, dan nog een drama mogelijk geweest zweefden er niettemin reeds dreigende rampen rondom dat madonnahoofd waren er voor dat harte nn reeds redenen, om voor een oogenblik van nadenken terug te deinzen? Het vorige hoofdstuk heeft bereids een vreeselyk antwoord op deze vraag gegeven. VERKIEZING van De BURGEMEESTER van GOUDA, Gezien art. 9 der Gemeentewet en art. 3 van het Koninklijk Besluit van den 8n Mei 1897 (Staats- blad no. 144); doet te weten dat in het tweede Kiesdistrict der gemeente Gouda de verkiezing van EEN LID van den GEMEEN'TE- RAAD, ter voorziening in de vacature, ontstaan doordien de Heer 0. BRUNT, die in 1903 zou moeten aftreden, zyn ontslag heeft genomen, zal plaats hebben op 18 October e. k. dat op dien dag, van des voormiddags negen uur tot des namiddags vier uur, bij hem kunnen worden ingeleverd de bij art. 51 der Kieswet bedoelde e opgaven van Gandidaten, waarvan de voorgaschreven formulieren van heden af ter Secretarie kosteloos voor de Kiezers verkrygbaar zyn en dat voor jl«w verkiezing de stemming, zoo die noodig mocht zijn, door Burgemeester en Wethouders is bepaald op Dinsdag den 25n October e. k. en de herstemming zoo noodig, op Dinsdag den In Novem ber d. a. v. Gouda, den 4 October 1898. De Burgemeester voornoemd, 1^ L. MARTENS. dat de aanwezigheid der Turkache troepen op het eiland gebleken is onnoodig en zei la govaarlyk te zyn, wyl zy het herstellen der orda beletten en de invoering van oen gs- regelden toestand bemoeilijken, dringen de mogendheden aan op de terugroeping van alle ^Torkscbe troepen. Zoolang zy er zyn, i» f geen op'oesing der Kretenser quaestie denk baar. Waarom verlangen de m)gendhed0n dat op Zaterdag 15 October de Turkaobo treopen bet eiland zullen hebben verlaten. Wat zullen zy echter doen, wanneer de sultan dit weigert? Er zgn een aantal troepen op het eiland byeen; van verecbillondo zijden worden ver- aterkiogen gezonden. Toch ie het niet waar- scbynlyk dat de mogendheden op Kreta oen stryd met de troepen van Edbem-dacba zullen aanbinden, al kondigt do Daily Mailcdaarioa bet voornemen aan. Het meest waarachynlyk wordt geacht oon maritieme demonstratie in de Bosporno. Zal het -quartet op dit punt moor eensge zindheid toonen, dan hel concert geval dat het Vergolyk niet langs parlementairen weg tot stand komt. De Kamer beeft het voorstel van den afge vaardigde Scbwegel, om onmiddellyk over te gaan tot de behandeling van het vergelijk* ontwerp, aangenomen, De eerste lezing werd aangevangen. De minister van financiën ver dedigde het ontwerp, wijzende op de nood zakelijkheid vat wedorkeerige co o cessies. V Hot ultimatum van de vier mogendheden is Zaterdag aan de Porto aangeboden. De Sultan beeft drie dagen tyd om er op te antwoorden, en veertien dagen om alle Turkocho troepen «au het eiland Kreta terng te trekkon voor do uitvoering van de overige eischen der mogendheden hem een maand toegostaan. Weigert de Turkscbe regeering deze eischen aan to nemen, of vóèrt zy die niet stiptelyk nit, dan zuilen de mogendheden geweld ge bruiken. Heden moet duo de oerste beslissing vallen. De nota der mogendheden is zeer kort en zeor cathegoriseb. Uitgaande van de stelling,

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1