ips 3 ao Nieuw»- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Rxjrs SBVEBU einde 37. einde 37. Buttcnlandsch Overzicht. FEUILLETON. 1 raceten 4 ANNIBAL DE VONDELING. IMEIt erdam. en Koning Nationale Militie. Woensdag 16 November 1898. No. 7737. 37ste Jaargang. B DU Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. >rij Verspreide Berichten. .toornen vu esteinde 37 De telegrammen van Renter omtrent de het bucos 1 103. e I 4 1 Groote keuze urpiano's franco levering Gouda. de Heer Iz. en verve» van m, alsook alle orden naar de erfd. nd of geverfd gezondheid Telefoon No. 69. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. e. <35“ v IWtor- nd gratis ei vrij van alk looging. ■daal 1.1. n 1b den aam ded nraardigd wereldbo- •stoii-j ■rHcamsche RGBM. aandelijkscho drie maandel. betaling volgen overeenkomst. Gedenkschriften van een Gelukzoeker OF Naar het Fraruch. doob W. NUTTERS. b ons geillua- Wlntersel* ebben, dit is schte clientèle N OS hekft >or Uonda alle orders ok aanvragen Telefoon N«. 89 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen'; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. om kolen in te nemen maar elders beweert men, dat keizer Wilhelm eens aan Spanje een blyk van sympathie wil gaven en aan Amerika de waarschuwing, dat het in de Oost, met betrekking tot de Philip pijnen, niet te veel mag eiechen. Spaansche gemachtigden zullen aannamen, kwestie willea( onderhandelen, grondslag van doidelyk is ■- -A. J t gekookt voor da- lonb van 3) Al» wal VU {•bruüren. Het bericht van den dood van Dreyfus is g«lyk wij verwachtten uit de lucht gegrepen. Van zulk een gebeurtenis moest noodzake'pk het ministerie van koloniën het eerst bericht ontvangen. Nu heeft dit departement Zondag middag tusschen vijf en zes uur nog een telegram nit Guyana ontvangen, maar daarin was van den dood van Dreyfus geen sprake. Men houdt zich in de politieke wereld druk bezig met de oogenschynlyk minder belang rijke tyding, dat de Duitsche keizer, op zyn terugreis van Palestina, Cadix in Spanje zal aandoen en misschien nog een andere stad bezoeken op het Schiereiland. Te Berlyu verzekert men, dat het alleen is De drie mannen hadden zwaar gedronken. Zoo Martial en zijn gasten nog niet geheel on al beschonken waren, ontbrak er toch maar zeer wei nig aan. Dyck-Chestor, de Eugelscho jockey, geloofde zich blijkbaar in het heetste van een wedren te «Epsom" of te «New-Market*schrijlings op zijn stoel ge zeten, spoorde hy zijn houten ros mol de gewone uitroopon tot grooteren spoed aan, en sloeg nu on dan met do band bemoedigend op don denkbeel- digou kop of streelde do onzichtbare manon, al schreeuwende «Vort Gipsy, vooruit maar jongen I We balen hot, ihog wat aanzetten, vooruit I" Trabucos lag met den linkerelleboog op do tafel geleund, in halfzittende houding op drio stoelen, on vermaakte zich met wat op de tafel binnen zijn bereik lag te smijten naar oen bij do deur rechtop staand flesch, telkens vloekende als zyn hand minder vast bleek, en toen eindelijk een zwaar drinkglas de flosch in stukken deed vliogon, begon hij op g tienden toon het toenmaals zeor geliefkoosde rovolutionnaire liedje te zingen Vo gens de «Temps» zou deSpaansch-Ame- rikaanach» vredesconferentie weder vergaderen. t - Men is hot niet eens over de houding die de som- migen verzeken dat zy wel over de Filippynscbe maar op den het protocol wat niet zeer anderen meenen te weten dat de regiering te Madrid aan Montero Rios verboden beeft om over de Filippijnen te spraken. Intusschen wordt uit Washington gemeld dat de regeering dar Vereenigde Staten de Amerikaanscbe gemachtigden ter vredescon ferentie heeft gelaat, geen discussie toe te laten ovsr het recht van de Unie om afstand van de Filippijnen te verlangenzy zullen slechts mogen beraadslagen over de wyze waarop de overdracht van bet gezag geschieden kan. Het ziet er dus niet naar wit alsof de conferentie het over deze netelige zaak spoedig eens aal worden. Uit de te’egrammen blykt dat men te Was hington nog op andere manier dan door rede- oeenng de Spanjaarden wil overtuigen. De Amerikaanscbe vloot wordt weer gereedgemaakt er zal opnieuw een «Europeesch eskader» ge-ormd worden, met eenige van de beste kruisers, en schout-bij-nacht Schloy is reeds aangewezen tot bevelhebber van dat smaldeel. Ook zullen de Oregon en de Iowa, die den tocht om Kaap Hoorn moesten maken, voors hands niet verder gaan dan Rio de Janeiro (ze bevinden zich thans te Bah ia), om de ont wikkeling van de gebeurtenissen af te wachten. beraadslagingen in de Fransche Kamer, eischen eenige toelichting. Het boek van Gohier, ge titeldal’Armée contre la nation*, dat door de ministers van oorlog en marine zal worden vervolgd, en omtrent welks vervolging minis ter Dupuy zich tegen den socialistischen afgevaardigde Fournière had te verantwoorden, houdt algemeene beleedigingen voor het Fran sche leger in, beweert de militairistiscbe party. Zoo zegt GohierDe kazerne is de school van de gemeenste ondeugden, de luiheid, de leugen, de verklikkery, de (schaamteloosheid, de vuilste ontucht, de zedelyke lafheid en de dronkenschap.* Op een andere, in de aanklacht aange haalde plaats, zegt Gohier: «Bekrompen egoïstische eerzucht, lage afgunst, fabelach tige onwetendheid, eigendunk, bekrompen heid, misdadige oogendienery, sedert 1870 zyn ze by de hoofden van ’t leger blyven bestaan. Onze soldaten zyn niet meer dezelfde, maar wij hebben nog altijd dezelfde aan voerders. >In de marine*, gaat bet boek op een andere plaats voort, >is er geen ministerieels ver klaring, die niet een leugen, geen document, dat niet een vervalsching is. Dat een dergelyk boek, vol overdrijvingen, in de militaire kringen veel verontwaardiging gewekt heeft, wie die het niet zou kunnen begrjjpen De eenige verzachting er van is, dat in het andere kamp het Calomniez, calomniez toujonrs met denzelfden yver wordt in prak tijk gebracht. Zoo heeft te Tunis, gevolg van laster en opbitsing by de opvoering van l’Assommoir, tooneelstuk naar Zola’s roman, een stormachtige betooging plaats gebad, zoodat de voorstelling gestaakt moest worden. Tot laat in den nacht hoorde men op straat bet geroep van Weg met Zola*. De commissie, onlangs door koning Oscar benoemd, ten einde de reeds zoolang tuaecben Zweden en Noorwegen hangende geschilpunten te bestadeeren, en middelen te beramen om ze uit den weg te mimen, beeft van haar arbeid geen succes mogen beleven. De Noren blyven ouverzettelyk bij hun eischalgeheel en vol ledig zelfbestuur en onmiddellyke inste’ling van een consnlaire en diplomatieke vertegen woordiging bij de Europeesche mogendheden speciaal voor Noorwegen, de Zweden volharden even beslist in bun weigering. De Noorsche radicalen, die in het Parlement over de meer derheid beschikken, hebben tbaus besloten uit de nationale vlag het teeken van vereeniging der beide Scandinavische landen een dobbel kruis te doen wegnemen. Aan dezen op- roerigen maatregel doek de conservatieve party niet mee. In haar persorganen verzet zy zich krachtig tegen het dryven der dissidenten als een gevaar voor ,den vrede en de onafhanke lijkheid van het schiereiland*. er een iuschrij- om overste Picquart een ONTHEFFING VAN DEN WERKELIJKEN DIENST. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda brengen ter ulgemcene kennis, dat aan den geeste lijke, den bedienaar van de godsdienst, den zendo- lingleeraar en den broeder-diakoon van eene gods dienstige vereeniging, alsmede aan den student in de godgeleerdheid en den zendoling-kweekeling, die aan eene inrichting van onderwijs tot geestelijke, tot bedienaar van de godsdienst of tot zendelingleeraar wordt opgeleid, aan den proefbroeder, die tot broe der-diakoon van eene godsdienstige vereeniging: wordt opgeleid, en aan den Roomsch-Katholiekon ordebroeder, die tot eene binnen het Rijk gevestigde kloosterinrichting behoort, ingevolge art. 127 van de wet op de NATIONALE MILITIE op hunne aanvraag door de Koningin telkens voor éen jaar ontheffing van den werkelijken dienst wordt verleend. De aanvragen om ontheffing van den werkelijken dienst aan, H. M. de Koningin, door de dienstplich tigen, die bij de Militie9 zyn ingelijfd of ter inlijving zijn aangewezen eigenhandig geteekend, worden on- gezege'.d ingeleverd bij den Burgemeester der ge meente binnen welke zy voor de Militie zijn inge schreven, vergezeld van de bewijsstukken vermeld in Art. 69 van het Kon. Besluit van 8 Mei 1862 (Staatsblad No. 46) zooals het is gewijzigd bij het Kon. Besluit van 26 September 1898 (Staatsblad No. 214) en wel 1°. door hem, die op den bij Art. 112 der wet bepaalden tijd ter inlijving by de Militie moet worden afgeleverd, in de laatste tien dagen der maand, op éóne na voorafgaande aan do maand 5 waarin de aflevering moet geschieden 20. door hem, die op een ander tijdstip ter inlij ving bij de Militie moet worden afgeleverd, binnen tien dagen na de dagteekening van den oproe pingsbrief 3°. door hem, die op nieuw van den werkelijken dienst wensoht onthoven te worden, in de laatste tien dagen der maand, op ééne na voorafgaande aan de maand waarin de duur van de verleende of laatstelijk verleende ontheffing eindigt 4°. door den ingelijfde bij dp Militie, die voor het eerst voor ontheffing in aanmerking wenscht te komen, zoodra hij meent op ontheffing aanspraak te kunnen maken. De overgelegde bewijsstukken mogen niet vroeger afgegeven zijn dan tien dagen vóór de inlevering er van by den Burgemeester. De handteekeningen op die stukken gesteld moeten zyn gewaarmerkt door den burgemeester der ge meente, waar de afgifte is geschied. Gouda, den 14 November ^1898. Burgemeester on Wethouders voornoemd, Do Secretaris, De Burgemeester, BROUWER. R. L. MARTENS. 4S) Maar stil, mijn vriend Dyck-Chester schraapt zyn kee’, misschien krygen wij een speech van hem. Als dit zoo is, dan belooft het heel wat, want de Engelschen, zegt men, beginnen niet gauw iets, zyn moeilijk te bewegen wat aan te vatten, maar zijn ze eenmaal begonnen, dan gaat het ook zonder dra len door dik en dun. Allo. Dyok hoe staat het er mede P* «Ik wou maar zeggen, dat we met al die praatjes veel tijd verliezen. Ik acht hem hoog I* «Hoort ge, vriend Fabuleux? Een echt Engelsch redevoerinkje, kort, kernachtig, en tamolyk onduide lijk. Maar ge ziet er toch uit, dat gy met geen ondankbaren te doen hebt. Ik zelf kan, gelijk zoo even bleek, geen woorden vinden u te danken en onze ovorzeesche vriend zegt«ik acht hem hoog," wat in een Engelschen mond evenveel gezegd is als ik aanbid hem. Maar, het spreekwoord zegtwilt ge uw vrienden houden houd schoone rekenin gen ge hebt in. al die drukte toch wel om ons geld gedacht P« «Ongetwijfeld.* «Heel goed. Geef het one maar dadelijk, Straks, Va ira Va ira Va ira Los aristocrat’s ii la lantornoP Wat Martial betreft, deze scheen geheel verslon den in het zeer vermakelijke tijdverdrijf van een stuk papier tot kleine pröpjoa te frommelen en deze projectielen mot duim en vinger wog te schieten. (JKordt vervolgd.') voornemens he'zolve te kussen. Daarna doolde by het in twee deelen en in weinige seconden was de geheelo stapel in de zakken van do beide mede plichtigen van Martial de Próaulx verdwenen. Deze laatste beschouwde met kalmer, blik dat tooneel. Meer dan ooit begreep hy, dat deze beide mannen hem in korten tyd van al het zijne zouden beroofd hebben. Hij wierp op beiden een vorterondon blik, en zag terloops naar do flosch van vrojmdsoortigen vorm op do commode achter hen, en klsmdo de tanden op elkaar. «Ziedaar, ammunitie voor een heelo maand ik hoop, dat we rond komen. Enfin, komon wo nog een franc of twintig te kort, de kas is altyd open, tenminste voor zulke kleinigheidjes. «Alleen herinner ik u aan uwe belofto om voor eerst wat gematigd te werk te gaan. Later is wat anders. Dan hebben we zooveel, dat tien als wy het nog niet op kunnen maken. En nu aan tafel, mijn vrienden. Men schikt zich aan tafel. De schotels werden van de er over heen gespreide servetten ontdaan en Dyck-Chester wap nde zich met een lang mes, deed daarmee een duebtigen aanval op de ganzenlever pastei, diende rond en begon zwijgend te aten, ter wijl Trabucos met zeldzame behendighei I een flosch ontkurkte en den inhoud in zyn keel goot. Reeds twee uren duurde het souper. Een behoorlijk aantal ledige flesschon over den grond verspreid, of in een aanval van excentrieke vroolijkheid aart stukken geworpen, bewees onweer sprekelijk, dat de inhoud tamelyk wel in den smaak was gevallen. DREYFUS. Gisteren zette bet Hof de behandeling der revisie voort. Het is niet zeker dat het ver boor van Cavaignac reeds is afgeloopen. Na hem worden in elk geval Zurlinden en Cbanoine gehoord, Woensdag zoo zegt man Picquart. President Loew heeft Vrydag by de opeüing der gewone zitting eenige woorden gewyd aan de nagedachtenis van den overleden raadsheer de la Rouvorade. »Ik heb reide hij —eer gisterenavond laat de tyding ontvangen van zyn dood, die plaatsgreep terwyl wy zelf onder de benauwing dezer allertreurigste zaak waren en ik heb byna bet lot benyd dat hem aan onze gewetensangsten onttrok.* Aan onze gewetensangstenMoeten wy aan deze woorden de beteekenis hechten, dat hel Hof nog altyd geen overtuiging bezit? Dat zyn aanvankelijke overtuiging aan bet wankelen is gebracht? Of mogen wy er enkel uit aflei den dat het getuigenis der oud-ministers het Hof geenszins van Dreyfua’ schuld overtuigd beeft De Matin scbryft, dat de Freycinet, zoodra hy minister van oorlog werd, zich onmiddellyk omtrent den stand der vervolging tegen Picquart heeft laten inlichten en toen ten antwoord kreeg dat de instructie nog niet ver gevorderd was, dat er nog heel wat gedaan moest wor den, en dat het nog wel tot het begin van bet volgend iaar kon duren. De Freycinet ant woordde dal de instructie reeds anderhalve maand aan den gang was en dat er spoed ge maakt moest worden. Aldus geschiedde. Men wacht op de resultaten De Rappel deelt mede dat ving geopend wordt eeresabel aan te bieden. De Temps bevat eenige nadere bijzonderheden omtrent de twee brieven van Eeterhazy, die op last van het Hof in beslag zyn genomen. In boofdzaak worden hierdoor de vroegere ge ruchten bevestigd. De brieven zyn op hetzelfde papier als bet borderel geschreven en van vroe- geren datum dan bet borderel zij zijn door de firma die ze ontving, dadelyk genummerd, hetgeen mede kan strekken om de echtheid te als wij genoodzaakt zyn ons bivak onder de tafel op te slaan, dan zouden we er misschien niet aan denken er om te vragen, en dat zou verkeerd uit- loopen. Jongens, Dyck, denk eens dat wy vergaten, om onze duiten te vragen." «Zie hier, zei Martial, ik heb het bedrag maar geheel in goud genomen, dat telt gemakkelijk, is zuiver, gemakkelyk mee te dragen en zonder moeite uit te gevei, want hqt wekt geen achterdocht, ten minste niet zoo erg als papieren geld van hoogo waarde." Martial zeide dit bijtend en scherp en vervolgde toen op een sarkastisehen toon «Verbeeld u, dat ge oen biljet van duizend franc in den zak had, ik wed, dat ge liever van honger zoudt sterven, dan het ter wisseling aan te bieden, in welke wijk van Parys ook. U met zulk oen papiertje ergens wagen, zou in zekeren zin een zelfmoord zyn." «Eenigszins anders. Het zou zyn een moord met zelfmoord, want als ik opgepakt zijnde, mij liet ontvallen van wien het afkomstig was, dan was het leven van zeker iemand geen cent meer waard. Maar, in elk geval prys ik uw voorzorg van goud te hebben genomen. Ik houd van goudgeld. Het is heel pleizierig geld en men wint nog iets bij het wisselen." Martial had een handvol goudstukken voor Tra- neergelegd, die deze op rijen van tien stuks schikte, waarna hij weldra tot de overtuiging kwam, dat het vereischte bedrag er precies was. Toen wierp hij do goudstukken weer op een hoop, woelde met beide handen door het helklinkende metaal, en boog het hoofd voorover, als was hij

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1