te uw Zn. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 7764. Zaterdag 17 December 1898. 37ste Jaargang. jk?? doppen Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. - 1.50. Buitenlandse!) Overzicht. f lelianlhe). FUIILLETO A. Gedenkschriften van een Gelukzoeker ANNIBAL DE VONDELING. ■■FlS BEKENDMAKING. tr. !del, V J er «tuk. lis i/r eer- 10VEN beilisssn. bt reap. national Verspreide Berichten. tlon de i. enz. haid >'an tverantiers. IER Co. JRTUIJN Telefoon No. SS. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. irlcatlo ter van Naar hei Fransch. DOOT W. NUTTERS. <<OIIIX<IIE OHIJLLW zal tegen hem worden uitgevaardigd. Men Picquart verneur Telefoon No. M AD VERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen]; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda maken bekend, dat blijkens mededeeling van den Minister van Bnitenlandsche Zaken de Belgische’ grenskantoren Esqchen (Station) en Esschen (dorp), «edert den 15en December j 1. weder geopend zij ui voor den invoer van Nederlandsch melkveedat daarentegen hel kantoor Baarle-Hertog dien dag wegens het uitbreken van mond- en klauwzeer in de quarantaine-bijstallen gesloten is geworden. Gouda, den 16 December 1898. Buigemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. 70) Ternauwernood kon ik aan de werkelijkheid van mijn geluk gelooven, bijna twijfelde ik aan de echt heid van het bankpapier, dat als uit den hemel in mijn handen was gevallen, en om mij zelven te over, tuigen, dat een sarkastische droom mij niet bedroog, snelde ik naar een geldwisselaar en ruilde mijn bil jetten voor goud geld. Eerst toen ik al myn zakken met het echte me taal, dat zooveel geluk vertegenwoordigde gevuld zag, kon ik de werkelijkheid van den ommekeer mijner omstandigheden aannemen eerst op dat oogenblik gevoelde ik mij zeker van mijn zaak maar toen ook kende myn vreugde geen grenzen ik geloofde mij zelven schatrijk, millionairdit kwam mij uiterst onwaarschijnlijk voor dat een der- gelyke hoeveelheid, hoe ik het aanlegde, ooit uitgeput zou kunnen geraken. En buitendien behoefde ik niet slechts naar het huis, met het cijfer 113 te gaan om nieuwen voorraad te halen, en meor nog? Mijn eerste gedachte op dat oogenblik, eene die mij nog het gelukkigste maakte, was, dat ik mijn schuld aan Jean Paul zou gaan afdoen. Ik besloot dadelijk die lastige rekening, die wat het bedrag recht. loskoop. \CT. Idinetveen. graven. i aldlJsse ires voo ten wagens ►uwe, De Times noemt hot besluit van Sir William een politieke gebeurtenis van groots beteeke- nis. {Toch acht het blad het niet waarschyn- lyk, dat zijn heengaan als partijleider een belangrjjke wyziging zal brengen in den toe stang. De oppositie kan niet onrustbarend zyn,jf zegt het Cityblad, als zij niet een alge- meeqe staatkunde volgt, die in overeenstem ming is met de meeningen der natie. DREYFUS Het Journal beweert suit de beste bron» het volgende te weten omtrent den stand der enquête van het Hof van cassatie. Het verhoor van Picquart nam zeven, dat van generaal Roget vjjf zittingen in beslag. Noch Picquart, noch Bertules zullen nu meer gehoord worden. De quaestie der mededeeling van het geheime dossier is nog niet geheel uitgemaakt. Er is nog niet beraadslaagd over de noodzakelijkheid om Dreyfus te laten te rugkomen* Er is ook nog geen antwoord van den veroordeelde ontvangen op de hem gedane notificatie van het revisie-geding. Na generaal Boisdeffre zal nog kapitein Cuignet gehoord worden en daarmede is de Die zich met het volgend kwartaal aanvangende 1 Januari, op deze Courant wenschen te abonneeren, ontvangen de vóór dien tijd ver schijnende nummers gratis. Bij bet begrootingftdebat in den Rjjksdag richtte Bebel in een rede, die eenige uren duurde, aanvallen tegen de geheele binnenland* sche staatkunde der regeering en den persoon des Keizers. Zyn betoog werd hier en daar door de vergadering met afkeurende kreten ontvangen. De spreker werd tot de orde ge roepen. De minister van oorlog Von Gossler en de staats-secretaris Von Posadowsky-Wehner weer leggen vorecbillende beweringen van Bebel. Von Posadowsky zegthet bestaan der sociaal» democratie is het beste bewys, dat Duitscbland een Staat is waarin vrijheid heerscht. De Kölniscbe Zeitung aohryft De Engelsobe pers bondt zich voortdurend bezig met de jongste pogingen van Franscbe schrijvers en staatslieden, om een toenadering tusschen Duitscbland en Frankrijk als mogelyk voor te stellen. De St. James Gazette gaat al zoo ver, dat rjj zulk een verbetering voor Engeland niet voor gevaarlijk, maar voor wen- schelyk verklaart, daar zij een reden tot oorlog ter zijde stelt, zondereen nieuwe te verwekken. Wy behoeven ons met deze toekomstdroomen niet verder bezig te houden. De mogelijkheid van een Duitsch-Fransche toenadering bestaat eerst dan, als het woord Elza»-Lotharingen zal zegt dat Freyoinet het verzoek om in vrjjheid te ste len naar den gou- van Pary» zal vorwyzen, hem verzoe kende, den krygsraad by een te roepan om te besliasen. Duitschland. Te HnMigoy, in de nabybeid van do Duitsche grens, hebben volgens de Agence Havas, Fransche gendarmes geschoten op eenige arbeiders, die een hunner kameraden, die gearresteerd was, wilden ontzetten. Een arbeider werd gedood en een gewond. Itailb. In een vlaag van waanzin heeft te Turyn de jonge vrouw vau een kassier, lydende aan typhus, haar beddegoed met petroleum over goten, is toen weder gaan liggon en stak het goed in brand. Toen de rook het raam uit sloeg schoten buren toehalf verbrand werd sy naar het hospitaal gebracht, waar zy na een gruwelyk lyden van vyf uren den geest gaf Vbrieniodb Statkn, De heer Barnes to New-York eiacbt van het Amerikaansch genootschap voor de ontwikke ling van China een millioen dollars voor con cession van mjjnen en spoorwegen, door zyn bemiddeling voor haar verkregen. Hy beweert dat gezegd genootschap, waarvan de boeren v. d. Bilt en andere millardairs aandeelhouders zyn, reeds meer dan twaalf millioen hoeft ge wonnen zonder een penning uitgegeven of eenig werk begonnen te hebben. betrof, voor mij van zoo weinig beteekenie was, te gaan vereffenen, en hom de zestig francs, die ik des morgens van hem geleend had, gelijk ik hel be schouwde, terug te geven. Maar het was ternau wernood tien uur, en onze samenkomst was niet "eerder dan op elf uur bepaald. Ik sloeg rue de Richelieu in, en huurde in een deftig hotel een kamer, waarvan ik de eerste maand huur vooruit betaalde. Vervolgens nam ik een rijtuig en liet me rijden naar boulevard du Temple, tot voor de herberg l’Epi-Scié. Daar steeg ik uit en trad na eenig aarzelen do in myn oogen armzalige kroeg binnen, van welker afschuwelijkheid ge u heer baron, onmogelijk een denkbeeld kunt vormen." HPardon, jonge vriend," onderbrak baron Maubert den verteller. «Er is weinig in Parijs wat ik niet weet, of met eigen oogen heb gezien. Hot ligt in myn natuur, het is een zwak van my, alles te willen z:en en kennen. En de herberg waarvan gij thans spreekt, is my niet ontsnapt. Twee malen heb ik er een bezoek gebracht ik beken, dat ik er met afgrijzen vervuld ben geworden, maar onbekend is die inrichting mij niet." «In dat geval is het waarschijnlijk onnoodig ze u te beschryven «Geheel onnoodig." //Welnu, door een nevel van tabaksrook ontdekte ik Jean Paulhij zat aan een klein tafeltje met nog twee andere personen brandewyn te drinken." «Kijk," riep hij uit, my bemerkende, «dat noem ik nu eerst eens op zyn tijd passen. Kerel, je bent zoo nauwgezet als een belasting-gaarder, als een torenklok of als wat ook. Ik heb nog nooit zoo iets beleefd, op myn woord, noen, laat ik dat niet zeggen, want dan twyfelt hij aan de waarheid van wat ik zeg, en als ik dat merkte, dan zou ik na tuurlijk genoodzaakt zyn hem op myn knie aan stukken te slaan. Ik sta versuft over je, mijn waarde I" Jeau Paul’s neus was sterk gekleurd, zy'n gelaat zeer opgezwollen, syn oogen kleiner en schitterender dan doorgaans on ik maakte de opmerking, dat zoo hij niet smoordronken was, hij dien toestand toch zeer nabij kwam. Ik herinnerde mij gelukkig wat hij mij had me degedeeld omtrent zijn naam en zeide #Ik wil je eons even spreken, Carillon." «Wel, spreek maar op," antwoordde hij, «je ziot, Ik luister, ouwo jongen, begin maar." «Het betreft zaken in vertrouwen, en deze heeren hier «Dat zijn vrienden." «Dat komt er niet op aan, wat ik to zeggen heb is alleen voor jou en ik zal het ook niet zeggen dan aan jou alleon." uun, wat, ik 10 zoggun neu ik zal het ook niet zeggen z/Bah I wat een bespottelyke geheimzinnigheid I Enfin, afgoloopen, laten wo den jongeheer zijn zin maar eons gaven. Kom maar meei" Jean Paul stond op, nam zijn glas mee on zette zich noder bij een naburig tafeltje. «Wat je daar doet vind ik allergekst, betuigde Jean Paul, toen ik naast hem zat. Waartoe dient hot, zich voor myn vrienden, waarmee mon werkt, te verbergen?" «Ziedaar juist waar go in bedriegt. Ik ben niet van plan met hon te werken, evenmin als met u.« L» Journal zegt, dat nog geen beslissing is genomen met betrekking tot bet overleggen van het geheim dossier aau het Hof van Cassatie. Hetzelfde blad beweert, dat de revisie van het procas-Dreyfus nog wel 6 maanden zal duren. Volgens de Siècle en de Matin hield zich de ministerraad Dinsdag bezig met de vraag of Picquart in voorloopige vryheid dient ge steld te worden. Ma< oordeelde van niet. Zelfs wanneer Picquart een verzoek tot in- vryheidsstelling mocht indienen, zou de heer De Freyoinet besloten hebben daar geen be slissing in te nemen. Ongetwijfeld beeft bij als hoofd van ’t leger de macht invrijheid stelling zonder meer te bevelen, doch hy sobynt niet eigenmachtig in deze zaak te willen op treden. De correspondent vau de Daily News te Psry», scbryft, dat er een samenzwering be staan, om Dreyfus in ieder geval te beletten Parjjr te 'bereiken. De regeering «on op de hoogte zyn van deze plannen der samenzweerders die in verb'oding met de «Ligue (les Patriotea» moctet staan. Het plan zou bestaan om de spoorlyn, waarlangs Dreyfus moet komen, door militairen te doen bezetten. De kleine staat van belg zou afgekondigd eu generaal Zurlinden het bevel over de stad ontnomen worden. verdwenen zijn uit den taalschat van de Fransche staatslieden en van de Fransche pers. Dit Wuord is de barometer, waarop Duitschland evenals het buitenland met groote zekerheid kan aflezen, in welken toestand de Duitsch- Fransche betrekkingen op een gegeven oogen blik verkeeren. Duitschland wyst zoo lang elke samenepreking af, als bet moet vreezen dat een begonnen gesprek ook maar met een aandui ding dit voor Duitschland volmaakt afgedane onderwerp zou kunnen aanrooren. Wij hebben alle reden, om in dit opzicht niet den geringsten twyfel te laten verryien. Sir William Harcourt heeft een breedvoerig schryven gezonden aan John Morley, waarin by verklaart de leiding der liberale party in bet Lagerhuis neder te leggen. Hy trekt zich terug, omdat de party verdeeld is over zaken van staatkundigen aard, over personen- quaestie, over partybelangen. Hy herinnert, dat na het aftreden van Rosebery de alge meens vergadering der party besloot vast te houden aan bet politieke programma van Gladstone. Onder die vlag heeft hij, met John Morley, de liberalen verzameld. >Ons succes was te danken aau de loyauteit en bet vereenigd optreden der party. Slechts als een krachtige geest heerscht, kan een po litieke party iets tot stand brengen. Doch een party, die in groepen verdeeld en toegeeft aan persoonlijke geschilpunten, kan door nie mand tot voordeel van bet land eu tot eer der party worden aangeveerd. >Het was steeds myn pogen eenheid te ver krijgen van optreden en de verschillen van meaning uit te wisschen bij mannen, wier plicht het was samen te werken. Nooit heb ik mij door persoonlijke overwegingen bij myn optre den laten leiden.» Ten slotte zegt Sir William, dat hy in hot Lagerhuis de belangen der liberale party zal blyven dienen. John Morley heeft hierop geantwoord in een schryven, waarin hij verklaart, volstrekt niet verrast te zjjn door den brief van Sir William. Wat deze zegt, heeft betrekking op gebeurtenissen in de party, die tot dusver niet bekend geworden zjjn. Wasrschynlyk is’ het schryven van Sir William gericht tegen Asquith en zijn groep, die zich slechts met tegenzin aan bet leiderschap van Sir William onderwerpt. In bel program, door Asquith te Lowestoft ontwikkeld, worden de beide voornaamste punten van Gladstone's program »Home Rule» voor Ierland en afschaffing van het Hoogerbuis, gemist. Hiarover loopen dus de meeningen van Asquith en Sir William Harcourt uiteen. //Kom, wat is dat?" //Het is zoo ik zeg." «Je ziet er dus van af?" «Ja.« «En dat is beslist en uitgemaakt?" «Er is in de wereld niets beslister of zekerder vastgeste’d en uitgemaakt." z/Sacrebleu I" barstte Jean Paul uit, met zijn vuist op tafel slaande, «daar boud ik niet van, je bent een valsoh speler." «Een valsoh speler, Jean Paul? Hoe k|mt ge er toe dat te zeggen?" «Omdat het de waarheid is." «Omdat het de waarheid is?" «Wis en zeker! Vanmorgen heb je alles toego- stemd wat ik vroeg, omdat je mij noodig hadt en misschien uit bangheid. En pu, nu je op mijn kosten een jas met panden en een halfsleten hoed hebt, nu hebt je maling aan me, on kom je me doodleuk zeggen, dat je er maar van afziet. Is dat eerlijk spel Ik herhaal hot, je bent oen gauwdief." «Maar hoor me tooh aan, doordryver, en ge zult zien, dat ge ongelyk hebt." «Nog ongelyk ook?" «Ja, want ik kom hier alleen om je geld, dat ik van je geleend heb, terug te geven." «Bah 1" Ik haalde uit m(jn zak een handvol goudstukken te voorschijn en gaf Jean Paul drie Napoleons. «Is dat alles wat je hebt vroeg hij, zyn hand vol goudstukken ziende, die hij met de oogen als verslond. (JFirdt vervolgd. eerste serie van getuigen, die over de zaak in het algemeen gehoord worden (témoins de généralité) afgeloopen. Wanneer de enquête zal eindigen is hoogst onzeker. Communicatie met Dreylus kan niet tele grafisch geschieden, en zal das zeer langzaam ga'in. Het Journal noemt een half jaar als vermoedelyken duur van de enquête. De Droits de l’homme deelt mede dat Pic quart stellig weigert, ondanks den aandrang van Labori, een verzoek te doen tot voorloo pige invrijheidstelling. Tot opvolger van Picquart en Henry als chef van het 2e bureau van den Franschen generalen staf is benoemd kolonol Hache, onderchef van den staf van het 15e legercorps. De rechter van instructie Berlulus heeft aan de woning van majoor Esterbazy te Paryseen dagvaarding doen nederleggen, om voor hem te verscbynen, in zake de klacht van Christiaan Esterhszy wegens verduistering van gelden. Indien binnen een vrij kort tijdsverloop Ester hazy niet op deze dagvaardig antwoordt, zal tegen hem een bevel tot inhechtenisneming

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1