i u I IS, NE. OH,” >iiii>r. ber 1898. 'ooneellsten LS. 1 i iuwen. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, I 1 No. 7766. Dinsdag 20 December 1898. 37ste Jaargang. '.at. 4 Bultenlandsch Overzicht. JRST, I FEVILLSTOn. D sch. resell aal. ANNIBAL DE VONDELING. I I F Inzending' van Advertentiën tot 1 uur des midd. niet O‘> ojnd. .4 (fKnrdl nttrvofyd.) I i )P. prijzen. hhouwerli- GOIIMIIE Gil HIM )EKEN ntbijt, en Vrfld.) VERHAVE, Gedenkschriften vun een Gelukzoeker OF Naar tiet Frantch. DOW w. niAters. Verspreide Berichten. DREYFUS De Aorore kondigt uu dat de heer Urb.in Gohier, president Faure beeft gedagvaard als Telefoon No. St. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V U F CENTEN. JPïi., •■0 Telefoon No. SS ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centenl; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. aan do ontbinding van myn lichaam denkenen wat mij eerst afschrik inboezemde, sidderen deed, kwam mij ten slotte voor niet alleen als eenige uit weg, maar een zeer gewenaoht en heerlik middel om een afmattenden, nutteloozen kamp tegen onover winnelijke, eindelooss, steeds verdubbeld terugkoe rende ellende te doen ophouden eenmaal zoover, was het slechts een kwestie hoe het te doen. Weldra had ik mijn plan vastgesteld. De avond was inmiddels gevallen Ik besloot nog eenmaal een laatsten blik te wor pen op al het verleidelijke, bekoorlijke dezer ellen dige, bedriegelyke wereldlos van de aarde stelde ik mij voor een spottenden, smalenden blik te wer pen op den bekoorlijken giftbeker, dien de wereld glimlachend aanbiedt, maar by aanraking terugtrekt of tot walgens toe verzadigt, wat even erg is. Ook ik bad aan dien beker der weelde, des vertnaaks, der zelfvergetelheid een oogenblik de lippen gezet, gulzig had ik enkele teugen ing. zwolgen, de wereld weigerde my verder genot met een spotlach wilde ik haar een laatst vaarwel toejon wen. K Ik betrad don tuin van het Palais-Iloyal en dwaalde daar rond. De rest is u bekend. Ik had reeds afgerekend met het leven, myn voeten reeds als gezet in het ryk der dooden gy, heer baron hebt my van den drempel getrokken. En thans kan ik de vraag niet langer verzwijgen wat wilt u van mij F Die zich met het volgend kwartaal aan vangende 1 Januari, op deze Courant wenschen te abonneeren, ontvangen de vóór dien tijd ver schijnende nummers gratis. Nogmaals verloor ik alles. Een onzinnige hoop op plotseling geluk vervolgde my nacht en dag, liet mij niet met rust, zweepte my voort, overweldigde mij ik verkocht alles wat verkoopbaar wasmyn geheele garderobe, slechts wat ik aanhad uitgezonderd, verhuisde naar den uitdrager; ik verliet myn elgant hotel, en betrok een allerellendigst krot in een bouwvallig huis, in rue de Chartres, en keerde terug naar 113. En altijd verloor ik. Ik ging naar een uitdrager, verruilde myn nienw gewaad voor oen oud, bedong twintig francs toe, de jas die ik thans draag is nog van dien ruil af komstig - en begaf mij naar nummer 113. Omstreeks acht uur des avonds overschreed ik den drempel. Ik viel als een uitgevasto, goeuwhongerige hyena op het spel aan. En met myn twintig francs, won ik tien Louis. Gedurende de geheele week week ik niet van do groene tafel en bleef ronddobberen tusschen hemel eü aarde, tusschen winst en verlies. Eindelyk, het was gisterenavond, bevond ik bij myn binnentreden alle aanwezigen aan een hevige beroering ter prooi. Ongehoorde gebeurtenis twintig malen achter een had rood gewonnen. Het fortuin keert terug, de hemel zy gedankt, dacht ik. In myn noodlottige dwaasheid oordeelde ik het ónmogelijk, dat rood nog verder kon winnen. Ik wierp myn inzet tien Louis op swart. Rood won de een-en-twintigste maal I Geen soa restte my. tl LAVEDAN, se te Parij». ieatre Francais ht, Dordrecht, den met steeds jrd. half 8 uur. pryzen. In de jaarvergadering van het Britsch Na tionaal Liberaal Verbond te Birmingham, beeft de oad-minister Asquith Vrijdag een hoogst belangrijke redevoering gebonden over de staat kunde der liberale party. De spreker betoogde dat zyn partij niet baar oud ideaal heeft verlaten voor een agros- sief on uitdagend jingoïsme. Het was de staatkunde der conservatieven, betoogde bjj, die Engeland eerst sonder vergoeding zyn rech ten op Tunis en Madagascar deed opgeven en bet land daarna betrok in het Fashoda-avontuur, wfar de liberalen de conservatieven wel moesten steunen. Hij zeide o. m. Ik verzoek n de liberale staatkunde, die Engelands rechten en belangen op een krach tige maar vredelievende wjjze weet te verde digen, te vergeleken met deze gevaarlijke en aarzelende diplomatie, die niet weet wat zy wil, die draalt in quaesties welke een onmid- dellyke en flinke afdoening eischen, die ver antwoordelijk is voor de moeilijkheden, waar mede wy op alle punten van den aardbol te kampen hebben. >Wy zyn geen jingoes; wy wijzen bet valsch imperialisme terug dat de geheele wereld beschouwt als zyn eigendom en dat steeds bereid is om alle volken te tarten. >Hetzy in Indie, hetzy in Egypte, of op eenig ander punt der aarde, Engeland vestigt zyn overbeersching niet op brutaal geweld, niet op de superioriteit van zyn geoefende troepen, maar op bet werk der beschaving dat wy verrichten. »Wy, die gekomen zyn als vreemdelingen en veroveraars, heffen geleidelijk de volken op tot een hooger staatkundig en maatschap pelijk ideaal en in deze zaak kennen wy geen onverzoenlijken tegenstand. De Vereenigde Staten hebben zich by ons in deze taak aangesloten door een overeen- stemming die meer waard is dan alle perka menten, een niet geschreven overeenkomst die niemand ter wereld kan te niet doen. >Maar er zyn twee mogendheden metweike wij vooral vriendschappelijke betrekkingen moeten onderhouden, betrekkingen berustende op de onderlinge erkenning van wederzydsche belangen en rechten. Ik bedoel Rusland en Frankryk. »In de redevoeringen welke ik in de drie laatste maanden heb uitgesproken, heb ik evenals Sir Edward Grey den nadrnk gelegd op dit punt: Rusland en Engeland zyn belast met de zorg voor de toekomst van Azië. Het zou en na Cuba, Portorico met de overige Spaansche eilanden in den Caraïbischen archipel, Guam (van de Marianen-groep) en de Philippynen reeds sinds eenigen tyd bekend is. Bevestigd wordt dat de Vereenigde Staten zich verplichten de vergoeding van 20 millioen voor de laatste eilandengroep te betalen binnen een termyn van drie q^ianden na den datum der onderteekening van het verdrag. Gedu rende een tydperk van tien jaren zulien Spaan- schepen en koopwaren in de havens der Pbilippjjoecbe eilanden dezelfde voorrechten genieten als die der Amerikanen. Verder bepaalt het verdrag, dat de krijgsgevangen Spaansche soldaten van Manilla, die bun wapens terug ontvangen, naar hun vaderland zu'len vervoerd worden op kosten van Spanje, terwyl men van weerszijden aan alle krijgsgevangenen vryheid belooft, en van eiken eisch tot scha’ devergoeding van welken aird ook afziet. Terwyl de regeling der burgerlijke en staat kundige verhouding van de inlandsche bewoners der door Spanje afgettane streken bljjft over gelaten nan het Congres, wordt bun door het verdrag de vrije uitoefening van den godsdienst gewaarborgd. De beide mogendheden verze keren aan eikaars koopvaardijschepen voorden duur van 10 jaren gelyke handelsprivilegiën, terwyl de Unie zich bereid verklaart voor Spanje dezelfde voorwaarden te bedingen op Cuba, zoo dra op dit eiland een autonome regee- ring zal zyn ingesteld Als van den donder getroffen wankelde ik naar buiten en gedachteloos, versuft en bedwelmd, bereikte ik myn ellendig logies. Desen morgen werd ik wakker door een hevig kloppen op de deur myn hospita kwam mij wekken en eisohte in een lange rede, met scheld woorden doorspekt, onmiddeiyk betaling der achter stallige huur en bovendien in het vervolg vooruit betaling. Ik smeekte haar geduld te hebben. Haar echtgenoot schoot toe an zette mij met vloeken en dreigen buiten de deur, en zwoer mij den hals te breken of iets dergelyks, indien ik het ooil wagen mocht weer onder zyn oogen te komen. Ik vertrok, hongerig en niet in staat mij een ontbijt te verschaffen. Hoe deze dag voorbyging, waar ik dwaalde, wat ik gezien heb, ik zou het niet kunnen z ggen, want als een slaapwandelaar versuft en ten doode toe terneergedrukt zwierf ik op goed geluk rond. Een oogenblik kwam de gedachte bij mij op, Jean Paul op te zoeken, maar eon dergelyk loven in het verschiet vervulde mij met walging en af schuw. En van den anderen kant kon ik niet, na de paar weken van weelde, tot myn oude, scharrelbroodwin- ning terugkeeren. Meer en meer won de gedachte bij my veld dat er een eind aan te maken het beste waseerst kwam die gedachte als onw llekeurig in myn geest op en werd door mij mot afgrijzen verworpen, lang zamerhand gewende zich mijn geest aan het denk beeld van den dood, myn afschuw verdweenik JjqU my kalm myn lijk voorstellen, zonder huiveren de beide landen steeds zoo vriendschappelijk zullen blyven, en voegde er by«Wanneer over twee jaar het Duitech-Ruansch bandels- tractaat wordt hersien, dat den grondslag vormt voor de handelsbetrokkingen van Rusland met Europa, dan zal Engeland zjjn wenschen en verlangens kenbaar maken, in het vertrouwen, dat de Russische regeering niet zal nalaten die in ernstige overweging te nemen.» Ten slotte sprak Tatisjef met ingenomenheid over de deelneming van Engelsch kapitaal in Russische ondernemingen en verzekerde by, dat zyn chef, de minister van financiën Witte, groote waarde hecht aan de bevestiging der goede betrekkingen tpeschen Rusland en de grootste zeemogendheid van Europa. De «Times» bevat een analyse van bek Spaausch-Amerikaansche vredesverdrag, waar van de voornaamste bepaling afstand van 7S) «Gy had gelyk, jonge vriend, het vermaak is het eenige in het leven, wat op den duur iels waard is, ik zou bijna zeggen, het eenige doel van het leven, tenminste voor zoo ver ik het begryp en inzie.* gVoorzeker, ik ook, heer baron. Maar, op die wijze verminderden myn vierduizend francs op af schuwelijk snelle manier. Toen ten slotte mijn vermogen, dat ik onuitput- telijk had gewaand, tot op vijfentwintig louis ver smolten was, zeide ik tot mijzelven dat het langza merhand tijd begon te worden om nieuwen voorraad op te doen, en ik begaf mij op weg naar nummer 118. Maar ik had myn spelersmaagdelijkheid verloren en mijn eens zoo schitterende geluksster hield zich schuil. Met uitzondering van enkele gelukkige zetten, die my den ganschen avond tusschen winst en verlies deden ronddobberen, verloor ik en verliet het speel huis zonder een centime te bezitten. Des andoren daags zeide ik myn rijtuig op, ver kocht mijn horloge, benevens een deel myner gar derobe, en keerde terug naar de speeltafel. een nederlaag voor onze staatslieden zyn een schande voor de beschaving, vooral bet voorstel van den keizer van Rusland, wanneer wij niet den ouden twist, de kunst matige verwydering door een onafgebroken overeenstemming konden vervangen. >Wat ik van Rusland zeg, geldt ook van Frankryk. Er zijn geen grootere vyanden van de boogere belangen en plichten van de Westersche beschaving dan sy die kunstmatig de vyandscbap tusschen Frankryk en ons aan blazen. »Ik geloof dat er geen industrieels of staat kundige quaestie is die niet met een beetje gezond verstand gemakkelyk te regelen zou zyn. Laten wy eens voor altyd de jingoes van Engeland en de chauvinisten van Frankryk in een ver verwijderd veld bijeenbrengen, waar zy elkander van harte gaarne met inkt kun nen werpen. Als wy maar eerst zyn be vrijd van deze vechtersbazen dan zal hot ge zond verstand van beide vrye volkeren een duurzame overeenkomst weten te vinden, waarby aan weerszyden geen enkel belang wordt opgeofferd en beider eer onsangetast zal blyven. >De buitenlandsche staatknnde van de libe rale party is een staatkunde van flinke taal en vastberaden handeling, die de moeielijkhe- den voorziet en de gelegenheid open laat om met de andere volkeren tot een goede over eenstemming te komen. Zy heeft voor hoofd doel het handhaven van den wereldvrede. Rusland luidt, nu de plannen voor de Vredes conferentie vasten vorm beginnen aan te nemen de vredesklok. De Russische fiuancieele com missaris te Londen, Tati jef, beeft aan een banketsen redevoering gfhouden over de were d- vrede. In antwoord op een toost op den keizer van Rusland zeide bij, dut de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Rusland en Engela id den be>ten waarborg leveren voor den wereldvrnde. Met ingenomenheid kan hy er op wyzen, dat de stemming in officieels Engelsche kringen zoo viiendschappelijk jegens Rusland is. Tatisjef hoopt, dat de betrekkingen tusschen getuige in het proces wegens zjjn werk L’Ar mee contre la Nation. De Parysche gemeenteraad heeft na een levendig debat, overeenkomstig het advies van de commisie, besloten voor de openbare boe kerijen tweehonderd exemplaren van l'Armée contre la Nation, door Urbain Gohier, aan t) ■chaffen. Vyftig raadsleden stemden vóór en veertien tegen. De advocaat der familie Dreyfus, mr. Mor- nard, beeft van bet Bof van Cassatie mach tiging gekregen om inzage te nemen van de afgelegde getuigenverklaringen, zynde die van de generaals Mercier, Billot, Zurlinden, Cha- noine, Roget, Gallifel, Gons?, De Boisdeffre, van kolonel Picquart en van de heeren Ca- vaignac en Bertulus. Het Hof heeft de oud-mioister van justitie, den beer Guérin, als getuige gedagvaard. Mr. Jules A affray, de aan de weduwe Henry toegewesen raadsman beeft aan den deken der orde van advocaten geschreven, dat zyn cliënte hem verzocht bad haar hare vryheid terug te geven; »yy heeft u (den deken) gelyk my in kennis gesteld van de overwegingen, waaraan zy gehoorzaamde.Hoe het hem dus ook spijt een 'dergelyke zaak te moeten laten varen, Auffray'* verzoekt den deken hem van zyn veiplichtieg te ontheffen. Weduwe -Henry heeft dus waarschijnlijk besloten voor het geld, dat de inschrijvingen vaa de »Libre Parole* hebben opgebracht, een anderen advocaat te nemen. Het bedrag was Vrijdag reeds frs. 22.205. Op de laatste ly.t staat voor frs. 100..generaal Mercier, ©ad minister van oorlog. De »Temps« deelt mede dat bet Hof van CB'satie Zaterdag Charles Cbincholle, van de Figaro(de reporter die Esterbazy in bet paleis van justitie over bet borderel en do verhouding tot Billot en andere booge officieren heeft hooren spreken), Weil en Gobert, expert van de Bank van Frankryk (die in 1894 concludeerde dat Dreyfus het bordirel niet geschreven had), zal hooren. Oostknkijk-Hon«abiji. Te Weenen hebben de antisemieten, mot burgemeester Lueger aan het hoofd, een eigen theater, het «Jubileumsthoater,» geopend. Heel vredig zal het daar wel evenmin toegaan als elders waar de Weenscbe antisemieten aan het werk zyn. Dr. Lueger heeft aan het souper na de openingsvoorstelling waarop Kleit’s «Hermannsscblacht» was gespeeld, den directeur verleid dat by niet van die «kykstukken» moest geven, maar echte Weeoer laebstukken.

Goudsche Courant | 1898 | | pagina 1