HET NIEUWE JAAB. 4 o. 7776. Maandag 2 Januari 1899. 37ste Jaargang. Hultenlandsch Overzicht. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Dit No. bestaat uit Twee Bladen." EERSTE BLAD. KENNISGEVING. - Gedenkschriften van een Gelukzoeker ANNIBAL DE VONDELING. 8 De BURGEMEESTER vet» -Gouda, brengt bij deze ter kennis van de belatiglMblSénden, dat door den Heer Directeur der Directe Beiaattfgen enz. Rotterdam op den 28n December 1898 executoir 9 verklaard Een Kohier van de belasting op bedryfs- en an dere inkomsten over het belastingjaar 189j/8 (No. 7). Dat voonpeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen, en dat beden ingaat de termijn van Zes Weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 30en December 1898. De Burgemeester voornoemd, R. L MARTENS. «Hier, schel gij maar, ik ben er niet toe in staat, ik zou het koord aan stukken trekken. Schel zacht. Ik deed wat mij gevraagd werd Niemand verscheen. hSchel harder zeide Albert. Ik schelde luider, maar eveneens zonder eenig resultaat. Albert liep met groote schreden de binnenplaats op en neer, en sloeg zich met de vnist op het voor hoofd en op de borst. Soms bleef hij eensklaps stilstaan, alsof hy eenig geluid meende te hooren. Maar alles bleef stil daarbinnen. Eindelijk was het hem onmogelyk zijn ongeduld langer te bedwingen. Driftig rukte hij mij het schel- lekoord uit de hand, en trok zoo hevig, dat hij het in de zijne hield. Toen wierp hij zich in een aanval ven razerny tegen de deur, sloeg zich de vuisten ten bloede als om ze te verbrijzelen, keerde zich vervolgens om en begon met alle macht te trappen. Eiken keer dat de hak van zijn schoen met de deur in aanraking kwam, hoorde men een geluid als van metaal. Blijkbaar was ze van binnen van yzer voorzien, en was het derhalve nutteloos te trachten haar te doen zwichten. Niettegenstaande deze zekerheid staakte Albert in geenen deele zyn pogingen. Natuurlijkerwijze moest een dusdanig gedruisch op zulk een uur alarm verwekken. Het duurde dan ook niet lang of wij hoorden op de binnenplaats aan alle z'yden ramen opschuiven, en zagen voor alle vensters hoofden, met slaapmutsen bedekt, versohy- nen, terwijl de door dat ongewone geweld verschrikte wij tot ons leedwezen dit ji anders, op, dat de toon bij vorstin,, die beloofde te treden in de voet stappen’ van haar voorgangershet kreeg haar zoo mogelijk nog meer lief, nu zij de zware taak aanvaardde, door God haar opgelegd. In die heuglijke September dagen is de bartd tusschen Oranje en Nederland vernieuwd en veel zou moeten gebeuren, eer die beide gescheiden werden. Wij hopen dat ook dit jaar een voorspoe dig tijdvak zij voor land en vorstini Op politiek gebied was de invoering van den persoonlijken dienstplicht het voor naamste werk der Regeering. ThAns zijn de plannen openbaar geworden om daarop te laten volgen de reorganisatie der levende strijdkrachten en voor zoover de kamer en het land betreft, schijnt de minister Eland te kunnen rekenen op medewerking de militairen evenwel zijn minder ingeno men met die denkbeelden, omdat zij te weinig oog hebben voor maatschappij. Laten gemeen overleg ook in met zooveel ijver onze belangen behartigt, in den Raad den noodigen steun zal vinden om veel te doen voor het algemeene wel zijn en dat allen die geroepen zijn voor de burgerij op te treden en voor haar te werken, bij alle verschil van richting en meeuing, elkanders goede bedoelingen zul len waardeeren en zoo komen tot onder linge samenwerking. Met goeden moed gaan wij dan weder het nieuwe jaar in, met onze beste wen- schen aan onze lezers, aan onze stadge- nooten en heel het Vaderland. -it'-? lieden uit de vensters elkander toeriepen, wat dat te beteekenen had. Weldra werd deze omstandigheid bedenkelyk voor ons. Een der lieden waagde de veronderstelling, dat er misschien brand was, waarop een geroep van Brand 1 Inbrekers Dieven I volgde. Albert scheen niets van dat alles te hooren. Als een razende bleef hy doorgaan met zyn aan vallen op de onwrikbare deur, steeds herhalende Hij houdt zich schuil de ellendeling. Hij verbergt zich dat hij mij opene I ha 1 dat hij mij deze vervloekte deur opendoe I Onze toestand werd van oogenblik tot oogenblik hachelijker. Het geroep vanMoord, dieven, inbrekers I ver dubbelde, elk oogenblik konden wij gearresteerd worden. Ik nam een kloek besluit; ik groep Albert bij den arm en sleurde hem mee, enkele lieden, die zich reeds om ons verzameld hadden, ter zijde schuivende. Een oogenblik later hadden wij de straal weder bereikt. 4 Met een aprong was Albert bij het rijtuig. Het portier was geopend, en de koetsier, die zyn zitplaats verlaten had, naderde ons en zeide: Mynheer, de dame is n|$t meer in het rytuig.» «Waar is ze dan?» vroek Albert, sidderend. «Ginder, ginder, bijnk het eind der straat, men kan haar nog jaisr-jsïen. Ze heeft absoluut willen uitstappen, kijk hoe ie loopt 1* Inderdaad konden wij haar, kenbaar als zy was aan haar gewaad, nog juist oven onderscheiden, ter- Onzen lezers heil in 1899! Met dezen groet beginnen wi) nieuwen jaargang vaderland wel moge gaan in het pus in getreden jaar. Gelijk de meesten onzer in den huise- lijken kring de jaarsverwisseling herdach ten, door voor hun geest de gebeurtenissen van het oude jaar te laten voorbijgaan en hoopvol te bespreken wat zij van het nieuwe verwachten, willen wij ons eenige oogenblikken verdiepen in de zaken van algemeen belang, die onze aandacht vragen. Het jaar 1898 zal bij ons Nederlanders langen tijd in heugenis blijven als het ,Kroningsjaar“ zooals de volksterm luitjflo. Wij hebben het geluk gehad een nationaal feest te vieren, dat door geen wanklank werd gestoord en dat bij onze kinderen in de herinnering zal voortleven als een eenig feest, waarbij de partijschap zweeg en ieders borst gloeide van geestdrift voor Koningin en Vaderland. Onze Koningin toonde het gewicht harer roeping te be seffen en gal blijken van echt koninklijken zinzij won door haar lieftalligheid de harten harer onderdanen en van vele vreemde gasten, die om strijd de verhou ding tusschen vorst en volk prezen en benijdden. Het volk was trotsch op zijn OF Naar het Fransch. doob W. NUTTERS. 81) «Geen raadgevingen, zeide hij beslist, en evenmin aanmerkingen, hoe goed gemeend ook, ze zijn nut* teloos. Ik herhaal je, blijf waar je bent.» «Ik volg je tot het einde, zeide ik vastbesloten." «Daar ge niet anders wilt, kom dan.» Op het oogenblik dat wij het loket van den por* tier passeerden, alwaar een zwak licht brandde, hoorden wij een slaperige stem vragen «Naar wie heeren «Naar Jacob Ie mail," antwoordde Albert. Ik bemerkte, dat zijn stem beefde, toen hij dezen naam noemde. «Die is uitgegaan, niet thuis," antwoordde de slaperige stem. «Niet waar, hij is thuis, zooeven ontmoette ik op straat iemand die bij hem vandaan kwam.» «Nou, het zou kunnen. Ga dan maar zien. Vier hoog, deur rechts.» Albert scheen de inrichting der woning te kennen. Hij deed eenige schreden in de duisternis en be tastte een deur, dio gesloten bleek. Trappelend van ongeduld zocht en vond hij een sohellekoord, het welk h$ tny in de hand drukte, zeggende i warring is daar zoo groot, dat de knapste staatslieden er geen raad op weten. Het waarschijnlijkst is, dat ten slotte deze morïfcrdhie uiteen valt en daardoor een groote za^ P^aa^8 hebben in de Euro- pd^lre staatkunde. Italië is weer op goeden voet met Frankrijk, maar het laatste land lijdt nog steeds onder de Dreyfus- me aaar aiies d< politieke leven verlamt, keizer ging de li w veel zal worden bemerkt van de algemeene vatt den Czaar begroet werd. Duitsch- i.üi iniii: (in nr. OW- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. M s •'*3'” ■.-•EL*»- Telefoon No. 89. Telefoon No. 89 j-n-x-v-.-jx j-iHi-- ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. die daar alles beheerscht en het Van Ruslands een vrede-boodschap uit, maar rraag is gewettigd of in de practijk ingenomenheid, waarmede het optreden vatt den Czaar begroet werd. Duitsch- land ging voort met zijn streven, zich op de wereldmarkt een plaats te veroveren, naast Engeland, dat op handels- en nijver- heidsgebied nog steeds de kroon spant. Mogen al de lastige quaestiön welke 1898 ter oplossing overlaat, geen aanleiding geven tot verstoring van den vrede. Voor de volken toch is de oorlog de grootste ramp, die ze treffen kan. In onze gemeente was het afgeloopen jaar niet ongunstig. Gestadig bleef de wel vaart vooruitgaan en de toestand; der geld- rfi!WW5n is- bevredigend. Gro&te. zaken kwamen niet voor. Afwisselend hadden de beide groote partijen eene kleine meerder heid daar de behandelde quaestiön geen principieele verschilpunten van ernstigen aard opleverden was de invloed van die fluctuatie niet merkbaar. Allatjn merkten wij tot ons leedwezen dit jaArA meer dan anders, op, dat de toon bij beraadsla gingen in den Raad te wensten overliet. Men daalt daar soms af tot personaliteiten, die in zulk een achtbaar college niet te huis behooren. De leden, die het uitgebreider kiesrecht op het kussen riep, zijn blijk baar nog in hun leeijarem In het belang der goede zaak hopen wij', dat ze spoedig tot het besef zullen komen, dat men van meening verschillen en zijn opinie rui terlijk zeggen kan, zonder grof te worden. Ook bij stemmingen blijkt het telkens, dat men zich te veel laat leiden door per soonlijke voorkeur of grieven. Moge in dit opzicht het nieuwe jaar ons een beter indruk achterlaten dan het oude. Het ga overigens onze gemeente wel. Wij hopen, dat het Gemeentebestuur, dat Volgena een telegram aan den »New York Herald ait Parimaribo ia Dreyfas van het Duivelseiland naar Cayenne gebracht, vanwaar hij den 4en December naar Frankrjjk vertrok. Bijzonderheden ontbreken Een mededeeling aan de »fnd. Beige uit Parijs «preekt de geruchten betreffend de teragkeer «an Dreyfus beslist tegen. Alleen op officieel verzoek van bet Hof Van Cassatie zon de gevangene naar Europa kannen ver voerd worden en in dat geval co men te Parfis eer weten hoover de zaken «tonden dan te Cayenne. De «Tempee meeat te weten, dat op verzoek van het Hof een telegraphische opdracht is gezonden aan een rechterlijk ambtenaar te Cayenne om op bepaalde punten Dreyfus een verhoor af te nemen. Men zegt dat de Fransche regeering maat regelen beeft genomen tegen de betoogingen die op den eersten Januari voor en tegen Dreyias verwacht «orden. Hei is uitgeleki dat de nationalisten voornemens zyn, van elke ge legenheid gebruik te maken om een rumoerige ovatie te brengen aan de militairen en dat de revisionisten tegen-betoogingen op touw zetten. Dupuy moet nu de plaatselyke overheid in het h-e’e land vertronweljjk aangeschreven hebben, by de nieuwjaarsrecepties slechts in algemeen, beden te spreken en geen toespelingen te ma ken op een zaak die in handen van de justitie berusttevens moeten betoogingen op straat krachtig te keer gegaan worden, In den Bohsemschen landdag kan men een lang debat verwachten over de keizerlyke boodschap. Wij hebben eergisteren gezegd waarom zy de Tsjechen teleurstelde, Dr. Baxa, een radicale Tsjech, luchtte zyn verontwaar diging in deze woorden De keizerlyke bood« wijl zij zich haastig verwijderde. «Mijn God," riep Albert, «de ongeluk! .ge. wat gaat ze doen, waar wil ze heen Ik sidder kom, Philip, loopen, dat we haar inhalen.» En zoo snel als onze boenen ons dragen konden, begonnen wij de vluchtelinge na te'ietten. Maar, zij was ons een aanmerkelijk eind weegs vooruit, en toen wij de straat ten einde waren ge- loopen, zagen wij haar juist de balustrade van de Pont Neuf beklimmen. «Fanny, Fanny 1" gilde Albert de Pris, «wacht op mij, wacht nog even I» De jonge vrouw schijnt deze woorden verstaan te hebben, want het was alsof ze een oogenblik aar zelde, en ik zag duidelijk dat ze haar hoofd om wendde en een blik wierp in de richting waaruit het geroep kwam. Maar belaas I deze aarzeling was van korten duur. Met inspanning van al hare krachten gelukte het haar om op de balustrade te komen op hetzelfde oogenblik, zonder een laatsten blik te wijden aan de wereld, die zij ongeroepen verlaten ging, verdween zeduidelijk boorden wij den plomp van haar lichaam in het water der Seine. Toen wy op de plaats des onheil» kwamen en ons hoofd voorover bogen, en de oppervlakte van den donkeren, somberen stroom angstig bespiedden, was alles verdwenen. Wij hoorden het geklots van de gezwollen rivier tegen de pijlers, geen kreet om hulp. Alles was duisternis daar in de diepte, niets wees ons de plaats aan waar de ongelukkige gezonken was, en misschien op dat oogenblik nog met den dood worstelde, of do armen smeekend uitstrokte de belangen der wij hopen, dat het 1 dit opzicht goede vruchten moge ^dragenwij zjjn geen militaire natie, maar allen zijn bereid onze onafhankelijkheid te verdedigen. Nog steeds wacht de wet op den Leerplicht op wording; het blijkt echter nu J.-- hervormingen, wat geduld zullen moeten oefenen, totdat de noodige geldmiddelen beschikbaar zijn. Die geloovén haasten nietlaat de werklieden en al die het wel meit de misdeelden meenen, dat be denken beter is het, zich met wat minder tevreden te stellen, dan door onberaden stappen de toekomst in de waagschaal te stellen. Het gezond verstand blijve onze gids. Aan de Regeering en de volksver tegenwoordiging moet de tijd gelaten worden om beslagen ten ijs te komen. Moge ook de wetgevende arbeid van dit nieuwe jaar ons vaderland tot zegen zijn! In de buitenlandsche staatkunde trok de oorlog tusschen de Vereenigde Staten en Spanje het meest de aandacht. Spanje zal voortaan zijn koloniön missen en draagt een ontzettenden schuldenlast. Geheels verandering van regeeringsstelsel kan het verarmde land alleen redden. Oostenrijk lijdt nog steeds onder de tweespalt der verschillende nationaliteiten en de ver- j onzen j en voegen daarbij den wenseb, dat het onze gemeente en ons Bfdoening en zijn tal van nrnfere rr.aatre— gelen in wording; het blijkt echter nu reeds, dat zij die ijveren voor sociale

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1