«g 'nes ten. /Vt'ewws- en Advertentïebladroor Gouda en Omstreken. 1 IEUW Donderdag 19 Januari 1S99. No. 7791. DA. cel ijk I Buitenlandse» Overzicht. f Melianlbe), IN, eg 49. GUST. «edel, •uwe, FEUILLETON. ANNIBAL DE VONDELING. nnEYFus 5 - ■‘S&y Galli ciê. 8 Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. £1 leverd. Verspreide Berichten. 11 hi. 1 dm resp. èration ae enz. «uz. (FffWf wrwfej.) 'ten fabricatie luikcr van it de strafkamer van bnaar men aanneemt, f ie national van Hofleveranciers. at per stuk. te I Belhi hoor Dd hew per week. "WO adres voor esloten wagens Gedenkschriften van een Gelukzoeker OF Naar het Framch. norm W. NUTTERS. Naar de president der kamer van strafza ken, Mr. Loew, aan een verslaggever van het „Journal” moet hebben gezegd, zullen zeker nog drie weken verloopen voordat het Hof in openbare zitting zal kunnen oordeelen over|de revisie van het Dreyfus-proces. Döf strafkamer van het Hof van cassatie heeft gister den schriftkundige imme en den oud-minister Trarieux ver- Telefoon No. ADVERTENTIE^ worden geplaatst va» 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdstuk XIX. TWEE3TBUD. De markies deed een stap achteruit, verschrikt over hetgeen in zijn hart omging en bevreesd dat te duidelijk te hebben laten blijken. En wederom ving de worsteling in zijn hart aan, en nam hij het besluit zich te verwijderen, zonder in staat te zijn dat te doen. Maandag heeft keizer Wilhelm de zitting van den Pruisischen Landdag geopend, op plechtige wijze, in de Witte Zaal het Koninklijk slot te Berlijn, met een troonrede, waarvan de hoofdinhoud is gemeld. Die troonrede geeft der Duitsche pers aan leiding tot bespreking vooral van het Voor naamste punt, de mededeelingen over den financieelen toestand. Het „Berl. Tageblatt” verwondert zich er over, dat de troonrede, die gewoonlyk door dr. Tant-pis geredigeerd wordt, dit jaar dui delijk de hand verraadt vandr. Tant-mieuxr De pessimistische opvatting over den finan cieren en economischen toestand, die jaar op jaar uit de troonrede weerklonk, heeft plotseling plaatsgemaakt voor de meest op timistische zienswijze„Op economisch gebied is krachtige werkzaamheid en voortdurende ontwikkeling merkbaar; de welstand in het land is zichtbaar toegenomen.” Het blad vraagt of deze plotselinge omme keer in de opvattingen van dr. Miquel ook moet worden verklaard door de indiening van de militaire wetten bij den Rijksdag. „De schildering van den toestand is grijs pp grijs als er nieuwe belastingen in ’t voor uitzicht zijn; doch plotseling wordt alles rozerood als er uitgaven gevorderd worden voor het leger.” De „Voss. Ztg.” heeft een soortgelijken indruk gekregen, doch ziet er tevens uit, dat de agrarische denkbeelden der regeering aanmerkelijk gewijzigd zijn. Want ondanks den treurigen toestand van den landbouw, In een redevoering, die John Morley te Brechin (in zijn kiesdistrict Montrose Burghs, in Schotland) gehouden heeft, betuigde hij zijn hartelijke instemming met Sir W. Har- court’s ontslag. Hij noemde het onmogelijk een party te leiden, wanneer aan het gezag van den leider telkens getornd wordt. Mor ley gaf voorts zjjn eigen plan te kennen, om aan de leiding der partij geen actief deel meer te nemen. [atin "zegt nu vóór 15 Februari haar beslissing in zake de revisie genomen zal hebben, hetzij Esterhazy komt of niet. De regeerjng, die de zaak zoo spoedig mogelijk afgedaan wenscht te hebben, moet zeer sterk hebben aangedrongen dat de kamer op dat tijdstip haar onderzoek gereed zou hebben. Volgens hetzelfde blad komt de regeling van rechtsgebied in zake Picquart Maandag a.s. voor de strafkamer. Donderdag of Vrijdag zal de Kamer het voorstel van Rose te behandelen hebben, strekkende om de revisie-aanvraag aan de berechting van de strafkamer te onttrekken. De regeering zal, verzekert men, geen party kiezen. De Siècle verzekert, dat het diplomatiek dossier op de vordering van het Hof zal worden overgelegd onder dezelfde voorwaar den als het geheime en met den ambassade- secretaris Maurice Paléologue als heen-en- weer-drager en tekstuitlegger. Ondanks de officieuse nota van onlangs zou er dus toch een diplomatiek dossier bestaan. Esterhazy is nog niet in het paleis van noodig. ik). Nadat (op verlangen van de oppositie) over verscheiden zaken hoofdelijk gestemd was, is de vergadering van het Oostenryk- sche Huis van Afgevaardigden gesloten. De oppositie had voorgesteld, op de agenda der volgende vergadering te plaatsen het in staat van beschuldiging stellen van de ministers. Dat voorstel werd met 165 tegen 101 stem verworpen. justitie verschenen. De commissie van onderzoek onder voor zitterschap van Mazeau, den ebrsten president van het Hof van Cassatie, zetelt in diens kabinet. Ondanks de geheimzinnigheid waar mee het onderzoek wordt omringd, meent Reuter te weten dat op ’t oogenblik Beaure- paire gehoord wordt. De pauselyke nuntius te Weenen heeft, volgens het „Daily News”, verklaard, dat de Paus zyn zegen niet heeft verleend aan de nieuwe „Ligue de la Patrie Franqaise” en in de zaak-Dreyfus de strikte neutraliteit heeft gehandhaafd. Hy betreurt echter de houding der anti-revisionisten. Engeland. Door de beroemde scheepsbouwmeesters Harland Wolff te Belfast is Zaterdag voormiddag het door hen van staal gebouw de dubbelschroefstoomschip „Oceanie” met het beste gevolg te water gelaten. Meer dan 100,000 personen waren aanwezig, om het grootste stoomschip der wereld van de helling te zien glijden. Het schip is lang 705, breed 68 voet 4 duim en 49 Engelsche voeten hol. Het heeft een laadvermogen van 28,500 ton, een in houd van 17,000; de machines kunnên 45,000 paardekrachten ontwikkelen, en de kolenbunkers 3700 ton kolen borgen. Hetss., bestemd voor de vaart tusschen Liverpool en New'-York, wordt ingericht voor het ver voer van 410 passagiers le klasse, 300 2e en 1000 3e klasse passagiers. Wanneer alle ruimte voor de passagiers wordt ingenomen, bevinden zich met de equipage 2100 personen aan boord! ordrechi. Bosloop, noater. Wdddinxveen. bodegraven. *kerk af dl Jus* Uit Lemberg wordt gemeld, dat graaf Koman Potocki, een der rijkste Poolsche aristocraten van Gallicië, wegens een duel, waarby hy zyn tegenstander, zyn eigen op perhoutvester doodschootnaar Parys is gevlucht. Graaf Potocki is sedert 1882 getrouwd met prinses Helene Radziwill, die bij haar huwe lijk pas 18 jaar was. Het huwelijk werd te Berlijn voltrokken; daarna trok de graaf naar Weenen, waar de schoonheid zijner vrouw algemeen bewondering wekte. Rusland. Kolonel Zelinski, commandant van het eerste artillerie-regiment te Warschau, is dicht by de citadel door een luitenant aan gevallen. Drie revolverschoten werden ge lost, die den aangevallene in den rug wondden. 95) Sinds eeuwen herwaarts bestond er een veete, een onvenoenlijke haat tussohen het hertogelijk ge slacht De Latour en de gravenfamilie De Chaumont, een haat die reeds dikwerf tot bloedige uitbarstin gen was gekomen, en tooneelen had doen plaats grijpen die niet alleen alles wat naar verzoening zweemde, onmogelijk maakten, maar onophoudelijk wraak en weerwraak uitlokten. De vaders kweekten den haat bij de kinderen, hen verhalende van degenen die in duels door de tegenpartij gedood waren, van de schimpwoorden, de ontvoeringen uit vroeger dagen, en van de ter- gende plagerijen en beleedigingen waarin zich later hun wrok luehtyaf. In het beginsel van déze onredelijke en onzinnige haat opgevoed, aon de markies het ternauwernood verkroppen, dat ftij de aangewezen persoon was ge weest, om het jonge meisje, waarin zich al het ge luk en alle hoop der gitafelijke familie als in een middelpunt van aantrekking bad opgehooj^het leven te redden. Tot zijn eer dient aangemerkt te worden, dat bij in geenen deele den gunstigen afloop van het onge* werkman by deze of gene Trade-Union” is aangesloten. Er zyn in Engeland een zeven miRioen volwassen werklieden en de geza menlijke Trade-Unions tellen niet meer dan anderhalf millioen leden. Die opgaven be treffen alleen de mannelijke werklieden. Vróuwelyke (dienstboden niet medegcrekend) zyn er ten bedrage van ongeveer één mil- liodüj en van dezen zyn nog geen 1^0,000 lid van een Trade-Union. Wel neemt het aantal leden van zulke Vereenigingen jaarlijks toe, maar het aantal Vereenigingen vermindert. Het zyn dus blijk baar de sterke Vereenigingen die leden trek ken, en de kleinere kunnen het niet volhouden. fiOÜDSCHE MOUNT. Telefoon No. SS. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN- In zeker Engelsch blad wordt de aan dacht gevestigd op het pas verschenen ver slag, over 1897, van het departement van koophandel, omdat daar in opgaven voor komen, geheel en al strijdende met de gewone voorstelling, alsof elke Engelsche Maar hetzij ze nog te vermoeid was, of dat een inwendige kwetsuur het haar belette, zij bleek te zwak en viel terug. Verlegen bleet de markies staan, door een on weerstaanbare maóhl als aan de plek gekluisterd, aiet wetende wat te zeggen of te doen. «Wat is er toch voorgevallen F* vroeg Bertha, zich tot den ouden bediende wendende, terwijl bare welluidende stem trilde. «Wat is er gebeurd dat ik mij zoo zwak gevoel en hier zoo hu'peloo» op het gras lig uitgestrekt F* «Mademoiselle,* antwoordde de oude dienaar op dien vriendelijk gemeenzamen toon, als men dikwerf waarneemt bij ondergeschikten van lange dienstjaren bij dezelfde familie, en die, zonder in onbeleefdheid of vrijpostigheid te ontaarden, aangenaam afsteekt bij de koude deftigheid van bet meerendeel der bedienden en lakeien van de hoogere standen «mademoiselle, Grirelda is geschrikt van een wild beest een wolf of een vos, of zoo iets is op hol geslagen en er van door gegaan zoo snel, dat het Champagne en mij onmogelijk was u in te halen. Wij waren als radeloos van angst en ont steltenis, want wij zagen van Uit de verte duidelijk, dat u weldra moest vallen de sterkst® en meest ervaren ruiter is niet bestand tegen zulk een dollen fit. Gelukkig dat eensklaps een redder is komen opdagen, die nog juist by'tyds uw bit tot staan bracht en u zooal niet het leven toch voorzeker van een of ander ongeluk heeft gered. Daar ia mijnheer.* «Inderdaad,* zeide Berthe, «ik herinner me alles weer.* Al sprekende wierp zij op den markies, die in eenigzins verlegen houdirfg op een paar schreden afstands was blijven staan, een blik, die tegelijkertijd nieuwsg'erigheid en ienigen dank uitdrukte en stak hem met een bevalligen glimlach om den schoonen mond haar kleine doorschijnende hand toe, met de woorden «Dank, mijnheer! dank! Oh! u hebt een gan ache familie een groot verdriet bespaard De markies kreeg een kleur. Hij aarzelde, wor stelde tegen den onxinnigen g'slaohthaat die hem inblies zich schouderophalend of met een schamper woord te verwyderen. Maar een blik in de oogen van het jonge meisje, waarin hy een onnoemelijke dankbaarheid las, ontnam hem daartoe allen moed en allen lust. Hij kon zyn gelaat niet afwenden van degene, wier leven hij zooeven redde. Zyn hart klopte luide, hij geraakte in verwarring. Hy greep de hand van het meisje on bracht ze aan zijn lippen, en dat met meer vuur, dan waar door gewone beleefdheid zich pleegt te kenmerken, Z)odat Bertha haar hand, schielijk terugtrok bloosde. val betreurde voor zulke laaghartige gedachten was in zijn hart geen plaats. Maar het ware hem liever geweest, zoo iemand anders het eenige kind van de vyandelijke familie dezen dienst had bewezen. Vandaar zijn zonderlinge boodschap aan den ouden bediende en zyn plotselinge aanstalten om te ver trekken, om zoodoende de niet begeerde dankbe tuigingen te voorkomen, van het jonge meisje, in welk besluit ook de wellevendheid haar stem deed gelden. Hy wilde de jonge gravin zeer gaarne de verle genheid om den erfvijand van haar geslacht voor zijn belangrijken dienst dank te weten, besparen. Het kwam niet bij hem op, dat zij misschien onkundig was van de veete, of dat haar jong hart niet in staat was voor haat. Hemzelven was deze hartstocht met het eerste voedsel al ingegoten en door alle middelen kunst matig aangewakkerd en hy zag in het bewuste- looze meisje, daar op het gras, sinds hij haar naam kende niets dan de erfdochter van den erfrijand. Eu hij zwoer de minste dankbetuiging van een der mannelyke leden der familie de Chaumont beleedigende uitdaging te zullen beantwoorden. Op het oogenblik dat hy den voet in den stijg beugel zette en zich op zyn ros wilde werpen, opende mademoiselle de Chaumont de oogen, strekte de armen nit en slaakte een diepen zucht. De markies aarzelde, draalde en keerde schoor voetend terug naar de plaats waar het meisje lag. Bertha, een vreemdeling in haar nabyheid ziende, kreeg eensklaps een blos op de bleeke wangen en deed een poging om zich op te heffen. kan zy verzekeren, dat de welstand toene mend is. Dus hebben de handelsverdragen niet geleid tot den ondergang, en bloeien industrie en handel, ondanks de klachten der jonkers en ondanks hunne veroordeeling van de handelsverdragen, zegt de „Voss. Ztg.” Het Russische ministerie van buitenland- sche zaken heeft een nieuwe circulaire be treffende de vredesconferentie rondgezonden. Hierin wordt wel is waar erkend dat, na het verzenden der eerste circulaire, in Aug., enkele naties haar bewapeningen hebben versterkt, maar toch de hoop uitgesproken, dat de algemeene toestand allengs weer kalmer zal worden. De Russische regeering acht hetwensche- lijk, dat er een voorloopige gedachtenwisse ling tusschen de ministeries wordt gehouden, om den weg voor de diplomatieke discussies te banen. Daarom zou het aanbeveling ver dienen, dat tusschen de mogendheden over eenstemming worde verkregen op de volgende punten Een overeenkomst te sluiten om de mili taire en maritieme strijdkrachten gedurende een vastgesteld tijdperk niet te versterken en do oorlogsbegrootingen niet te verhoogen een middel te zoeken om in de toekomst de strijdmacht te verminderen, de begroetingen te verlagen; te verbieden dat er eenig nieuw soort wapen of ontplofbare stof of eenig nieuw kruit, sterker dan het bestaande, worde ingevoerd; beperking te stellen aan het ge bruik der bestaande ontplooiingsmiddelen en te verbieden het werpen van ontploffings- middelen uit luchtballons; te verbieden het gebruik van onderzeesche torpedobooten of dergelyke vernielingswerktuigente verbieden dat oorlogsschepen met rammen (navires de guerre A l’éperon) worden gebouwd; te be palen dat in den oorlog de bepalingen der conventie van Genève van 1864 worden toe gepast de schepen neutraal te verklaren, die hulp verleenen aan de schepen, welke in of na den slag schipbreuk lijdente herzien de oorlogswetten enz., in 1874 uitgewerkt door de conferentie van Brussel; te bepalen, dat door een scheidsgerecht geschillen worden uit den weg geruimd, welke zich daartoe leenen, met het doel om een oorlog te voor komen.

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1