ips I EVER er A' ITOAP MEN,” telling. BINNENLAND- Nieuws’ en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 7794 Maandag 33 Januari 1899. Buitenlandse!) Overzicht. VERVERIJ illlEll Az. uri 1899. N ZHH8N. levrouw FEUILLETON. AOIBAL DE VONDELING. 37ste Jaargang. ZUJT0 B DU tmou (Feri! Hnolfd.) 'ven. half 8 mr, :n prijzen. I’/»» dubbele flesch egte, Zaltbommel., nsterdatn. age. .Czn., Rotterdam. Polen. In een drogerij in het stadje Shitomir in herij tterdam. den Koning 1 de Heer i eh verven van beti, alsook alle ibaar bij: TERS Jz. ijs van echtheid i« i kurk steeds voor- ion uiuun der Firma PPE Tooneelisten 'ELS. i. E OUDE DAMMER Gedenkschriften van een Gelukzoeker OF Naar het Frantch. door W. NUTTERS. V De Amerikaansche senaat heelt de behande ling van het vredesverdrag hervat. Maar het bljjkt onmogelijk iets te weten van denver- moedelijken afloop. De berichten van de Philippynen hebben aanvankelijk eenigen indruk gemaakt, maar sedert eenige dagen is een strenge censuur in gevoerd. In de Vereenigde Staten heeft men Te Maubeuge (Frankrijk, dicht bij de Bel gische grens) is de 81-jarige weduwe de Negrier, schoonzuster van den bekendep ge neraal de Negrier, in haar woning vernioord gevonden. Van deze misdaad wordt de dienst bode verdacht, aan wie mevrouw de Negrier in haar testament 400,000 francs had ver maakt. De commissie van voorbereiding hit de Tweede Kamer voor de ontwerpen op de vaderlijke macht en de andere jnstitieel- sociale wetsontwerpen heeft hare beraadsla gingen ook in de laatste dagen dezer week voortgezet. Men schrijft uit Utrecht aan de „N. R. Ct.”: Er werden hier (gisteren in den gemeen teraad) weer sommige huizen onbewoonbaar verklaard en commissies benoemd om ook naar andere huizen een onderzoek in te stellen. Daar dit in den laatsten tijd hier nog al dikwijls voorkomt en het mij gebleken is dat dit tot de meening aanleiding heeft gegeven dat in Utrecht alle krotten worden opgeruimd kan het geen kwaad terloops op te merken, dat zoo’n onbewoonbaarverklaring in de meeste gevallen niet zoo erg veel beteekent. „Als er maar waterleiding worden aangelegd” of „als er maar voor afzonderlijke privaten worden gebouwd” of „als er maar voor be hoorlijken afvoer van rioolwater wordt ge zorgd”, dan blijven al die huizen en krotten nog weer bewoond als voor dezen! Polen heeft een hevige benzine-ontplofflng plaats gehad. Het fabrieksgebouw werd geheel vernield en vier werklieden, een brandmeesster en vijf brandweermannen zijn gedood. De hoofdcommissaris van politie en twee zijner commissarissen bekwamen brandwonden. vetrollen sea welbekend CHT-2LIXIR. Fabrieksmerk). Ie, radicale en van alle, zelfs ekkige xenuw- 1 ontstaan door mgdig» n leeftyd- e zwakte, Bleek - Hoofdpijn - Maagpijn Onvermogen enz. Uit- Alle Engelsche bladen behandelen de con ventie, gesloten tnsschen Lord Cromer en de Egyptische regeering, tot regeling van het bestuur over Soedan. De „Times” vindt haar bevredigend, en juicht o. a. do bepa ling toe, dat de gemengde rechtbanken van Egypte geen jurisdictie in Soedan zullen hebben, behalve in Soeakim. Daarentegen herinnert de „Times” aan het slot, dat Lord Salisbury Frankrijk te kennen heeft gege ven, dat Engeland krachtens recht van ver overing in Soedan een ander bestuur zou invoeren dan in Egypte, maar de nieuwe conventie sluit mede Egyptische plaatsen als Wadi Haifa en Soeakim in. Te Soeakim echter zal de Egyptische vlag alleen wappe ren. Ook zal opgemerkt worden, dat de conventie de verovering of herovering van nieuwe gewesten door een gemeenschappe lijk optreden van Engeland en Egypte be zuiden Chartoem beoogt. De conventie mo- ge bevredigend voor de vrijheid en den ^voorspoed van het Soedaneesche volk, maar zij zal waarschijnlijk de Egyptische quaestie in verscherpten vorm op den voorgrond brengen. Het Hof van Cassatie heeft het diploma tiek dossier bestudeerd. Vooraf zijn de’ge neraals Mercier, Boisdeffre, Gonse en de heer Hanotaux gehoord. Later werd Hanotanx nog ondervraagd over de stukken in het diplomatiek dossier, waarover ook de heer Palêologue uitleggingen gaf. Beide heeren zullen geconfronteerd worden met de gene raals Mercier, Boisdeffre en Gonse, waarna ook nog generaal Billot zal worden geroepen. Esterhazy is nog niet vóór geweest. Men zegt dat hij tegen de volgende week is ge dagvaard. De majoor woont niet by Marguerite Pays, noch in zijn eigen woning. Hij heeft zijn intrek genomen in het Hötel du Maré- chal Ney van den heer Denfert-Rochereau, om in de buurt van zijn advocaat te zijn. Esterhazy heeft den baard dien hij hier droeg laten afscheren, en prijkt dus nu weer enkel met zijn groote snorren. De Hongaarsche onderhandelaars bewaren het diepste stilzwijgen over den loop van de onderhandelingen. Als feit is alleen te ver melden dat alle partijen van de oppositie hun buiten de hoofdstad vertoevende leden hebben opgeroepen, verlangende dat ze van daag allen ter plaatse zouden wezen, daar de grondwet gevaar liep. Uit dat feit en uit de stemming onder de oppositie maakt men op, dat de onderhandelingen niet te best willen vlotten. it itoomen van QZ. worden naar de everfd. •omd of geverfd de gezondheid daardoor geen controle op de berichten van de regeering, die de inlijving wil. Maar ook te Madrid weet men niets, daar de Amerikaan- s.che overheid te Manilla zelfs de telegrammen der Spaansche bevelhebbers aan de regeering te Madrid niet doorlaat, iets dat in strijd met de gebruiken wordt geacht. Terwijl dus het lot van het vredesverdrag aan een zijden draad hangt, heeft de Spaan sche regeering besloten de Cortes nog niet bij een te roepen, en af te wachten wat te Was hington wordt beslist. Toch zal men, dunkt ons, wel niet veel hoop hebben, dat er nog iets in den toestand verandert. Van meer practischen zin getuigt het voornemen, om, als de groote koionies ver loren zijn, nu ook de kleinere maar weg te doen, wfll men daaraan toch niets heeft, en het besturen en beschermen daarvan bijzondere moeielijkheden heeft, als Spanje heeft opge houden en koloniale mogendheid van den eersten rang te zijn. In afwachting van de bijeenkomst van de Cortes blflft het kabinet zooals het is. „Oor log” en „financiën” hebben eerst bezwaar ge maakt, maar beide ministers hebben toegege ven aan den drang van de collega’s om de regeering nu niet in den steek te laten. Aanvankelijk werd gemeld, dat met dit aan blijven alleen /filaar bedoeld was het vredes verdrag in wilige haven te brengen. Maar uit de gisteif-middag ontvangen Temps blijkt dat de regeering nog een heel programma van werkzaamhecVn wil afdoen. Op dat lijstje treffen wy aanpersoonlijken dienstplicht, in krimping van! het aantal generaals en van het officierscorps,{reorganisatie van de marine, en van het bestuir der gemeenten en provinciën. Verder wil men een regeling van de vlot tende schuld en van die bij de Spaansche Bank. Met betrekking tot de Carlisten beleeft men weer een kalmentjjd. Sedert een paar weken geleden dag aan dag de meest onrustbarende berichten kwamen, is eensklaps een stilte in getreden, alsof er geen pretendent en aanhan gers waren. Indien men nu let op het feit dat het niet de eerste maal is, dat men na een reeks bedenkelijke berichten in eens zwijgt, kan men, dunkt ons, wel gaan vermoeden, dat de berichten meer uitingen waren van de door de critieke omstandigheden in het leven ge roepen spanning, dan van de werkelijkheid. Tengevolge van de bekomen verwondingen in zijn duel met Barrès heeft Laurent Tail- hade het gebruik van twee vingers der rechterhand verloren. Zyn duel met Lajeu- nesse zal binnenkort plaats hebben op liet pistool. De dnellanten zullen, geziep Tail- hade’s invalide rechterhand, met de linker hand schieten en vier kogels wisselen. Engeland. Een zonderling geval deed zich eergiste ren te Londen voor het politiehof van rechter Sir John Bridge in Bow-street voor. Uit naam van advocaat Havelock werd den rechter verzocht, aan den commissaris van politie bevel te geven, het mes, waarmede onlangs een moord is gepleegd, aan Havelock over te geven. De moordenares, die op het oogenblik in de gevangenis de voltrekking van haar doodvonnis af wacht, bad het mes aan Havelock ten geschenke gegeven, en die wilde het nu bepaald hebben. Sir John Bridge noemde het monsterachtig om zoo op dat mes gesteld te zijn, en weigerdeStfet bevel te geven. k Naar aanleiding van een door ons aan een te Ruhrort verschonend blad ontleend bericht over uitzettingen van Nederlanders, deelt de heer Anton M. de Leeuw aldaar ons mede, dat ook hem op 31 December H. door het Polizei-Ambt werd medegedeeld, dat by óf Pruis en 2 jaar soldaat moest worden, óf Duitschland had te verlaten. Als reden gaf men op, dat hij niet aan zjjn militieplicht in Nederland had voldaan. Op een door den Commissaris der Koningin onderteekend be wijs, dat hij een plaatsvervanger gesteld had en daardoor volgens de Nederlandsche wet wel degelijk aan zjjn militieplicht had vol daan, werd hem medegedeeld, dat hy Duitsch land niet behoefde te verlaten en niet meer lastig gevallen zou worden. treden Nog stond hy daar toon Bertha eindelijk opstond en heenging, en stond daar ademloos, onbewegelijk, met schitterende oogen en de haren in wanorde, als een versteende krankzinnige. Hy zag haar na. Oeen enkele maal zag zij om. Zwijgend liep zy voort naast haar knecht, onbewust van de oogen die op haar gericht waren. Op die wyze verliepen verscheidene weken. lederen namiddag verborg zich de markies op dezelfde p'aats en eiken middag kwam het jonge meisje op haar bank eenige minuten uitrusten. «Wat dwaze voorliefde voor eeuwig en altijd dezelfde plek,* bromde de knecht. «Haar liefde trekt haar naar deze gezegende plek haar liefde voor my,* dacht de markies. En des avonds dwaalde hy, zorgvuldig vermomd, rond in den omtrek van het kasteel dor De Chau mont’s, en wierp zich plat ter aarde als hy in de lanen van bei .park een wit gewaad zag zweven en lag als tot marmer gehouwen terneer tot de ver schijning verdween, als wanneer hy dronken van zyn denkbeeldig geluk naar zyn kamer keerde en zich opsloot tot den anderen dag. Evenwel, er moest onvermydelyk eenmaal een «ogenblik komen, dat hy zijn hartstocht niet langer zou knnnen bedwingen. Men hoopt geen gassen op zonder gevaar voor ontploffing. De uitbarsting van de lang ingehouden hartstocht zou moeten plaats hebben. En ze had plaats. oOp een zonnigen, warmen dag, waarop de lucht voorschijn te m t duizend geuren was bezwangerd, en de natuur 98) Op eenige meters afstand van de bank waarop zy zich bad neergezet bemerkte hy denzelfden ouden bediende, die thans twee paarden by de teugels hield. De afstand tusschen den markies en het meisje was aanmerkelijk groot. Een plotselinge gedachte scheen by hem op te komen hij knikte, alsof hij een vraag, door een onzichtbare tot hem gericht, ot een voorstel toe stemmend beantwoordde. Hy deed zijn paard een dicht boschje binnengaan, waar hij afsteeg, het aan een boom bond, en zich voorzichtig en behoedzaam overtuigde van nog niet gezien te zyn. Daarop gleed hij onhoorbaar van boom tot boom, soms op handen en voeten door de struiken kruipende, steeds naderde hy de plok waar Bertha de Chaumont gezeten was. Na verloop van tien minuten was hy haar op hoogstens tien meters afstand genaderd. Oplettend beschouwde hij haar. Hy zag dat zij bleek was an lydende scheen. Groote blanwe kringen hadden zich rondom hare oogen gevormd. Een zekere lusteloosheid in hare Verspreide Berichten. UREYFUS. Het nieuwe onderzoek van president Ma- zeau met de raadsheeren Dareste en Voisin betreffende de beweringen van Quesnay de Beaurepaire, zal deze week afloopen. By zyn aankomst te Parys werd Esterhazy aan de Gare du Nord door een aantal jour nalisten opgewacht. Hij drukte aan eenigen hunner, blijkbaar die van de „bevriende bla den”, de hand, maar wilde niets zeggen, dan dat hy de Hollandsche sigaren zoo goed vond. Hy reed weg in een fiacre en nam zyn intrek by een vriend”, waar is blijkbaar niet bekend. (De „vriendin”, Marguerite Pays heeft Parijs verlaten en logeert ergens buiten bewegingen verried vermoeienis, afgematheid. Hoe kwam het dat George eensklaps er zeker van was, dat het meisje daar voor hem den afgeloopen nacht aan dezelfde aandoedingen ter prooi was ge weest, dat zij denzelfden strijd had gestreden, em schijnbaar met denzelfden uitslap Wy weten het niet. Maar hy was er zeker van, dat geen redeneering hem het tegendeel had kunnen doen aannomen. «Zy bemint mij,* zeide hn tot ziohzelven. «Ik word bemind en zy is getrouwer aan haar hart, dan ik!* En verdwenen waren zyn voornemens van afstand doen, gebroken was zyn familietrots, machteloos de blik zijner voorvaderen eensklaps was alles wat hem had doon besluiten zijn hart tot zwygen te brengen, al zyn herinneringen, zyn gezond verstand, de hinderpalen volkomen en algeheel weggevaagd, tot niets herleid. En op hetzelfde oogenblik woedde de hartstocht met dezelfde hevigheid in zyn hart, deed hem zijn bezinning als verliezen, zette zyn brein in vuur I De ernstigste hinderpalen kwamen hem voor als kinderachtige kleinigheden. Met van vreugde stra lend gelaat, het oog in vlammen, het hart in vuur, stond hy daar, geheel opgaande in het beschouwen van hot jonge meisje, doch zonder moed om haar te naderen hij gevoelde dat hy liever zou willen sterven. Aldus bleken weinige uren voldoends te zyn om den trotachen, onverschrokken legeraanvoerder te herscheppen in een sprakeloozea minnaar, die zich verborg voor het oog van haar wie ztfn liefde gold die zich tevergeefs ophitste om te t- b ons geïllua- Wlnterael. ebben, dit te a C1*,Parit id gratie en i vr(j van alls ooging. ii«il 1.1. fiOUDSCHE COUBANTT Met welke groote kracht de storm van verleden week ook op zee gewoed moet heb ben en hoeveel water daaruit opgewaaid is, kan blyken uit het feit, dat ver landwaarts in alle voorwerpen, zooals de glasruiten der woningen, behalve het stof en zand ook be dekt waren met fijne droppels zout water, die niet droogden lang nadat de regen opge houden had. Op tal van plaatsen in Noord- en Zuid- Holland, o, a. in de stad Haarlem, te Leiden en ongetwijfeld ook elders kon men deze waarneming doen en zelfs aan de over zijde der Haarlemmermeer, o. a, in Aalsmeer, waren de takken der boomen en heesters noch lang vochtig, en glinsterend door het zeewater, dat niet opdroogde tengevolge van lot bezwymens toe alle zintuigen streelde, zat Bertha als naar gewoonte op haar zodenbank aan den voet van den reusaohtigen eik en speelde met een ruiker, de bloemen een voor een ontbladerende en in den wind strooiende, alsof ze orakeltaal verwachtte uit de kelken, alsof ze hoopte op een oplossing van 't geheimnisvolle raadsel der toekomst. De oude bediende, die haar als altyd vergezelde, had zich ver verwyderd. Bertha was alleen. Instinctmatig begreep hy die op weinig afstand haar bespiedde, den aard harer gedachten* Zy golden hem! Niets ter wereld bad hem ooit eenige reden ge geven om dat te veronderstellen. Toch was hij er zeker van met een zekerheid die niets aan het wankelen bad kunnen brengen. Hy geloofde blindelings in de onbewuste gemeen schap der zielen. Eensklaps stond hy voor haar I Hy wist niet hoe hij herinnerde zich later niet dat hij het besluit daartoe had ge» eensklaps stond hy voor haar, ziedaar alles «Mademoiselle,* murmelde hij. Het meisje hief het hoofd op en herkende oogen- biikkelyk den markies. Een blos bedekte jiare wangen maar verdween weer snel en maakte plaats voor de bleekheid van een lyk. by een zuster.) Cabanes en Sauvel, advocaat by het Hof van cassatie hébben met hem geconfereerd en laatstgenoemde heeft het Hof van cassatie otftbieel van zyn aankomst verwittigd. Het getuigenis zal, zegt men. zeer lang zijn. 'Clemenceau en Jaurès hebben hot beiden over de brieven van keizer Wilhelm, welke niet met het diplomatiek dossier zouden zyn meegegaan naar het Hof van cassatie, en met het oog op de interpellatie van Breton op gister schryft Jaurès in de Petite Repu- bliqueDat de regeering voorzichtig zy. Als zy durft zeggen, dat deze monsterachtige vervalsching niet heeft bestaan, zal zy bin nenkort de beslissendste getuigenissen ont vangen, de stelligste tegenspraak. Wy ver zekeren, dat die vervalsching gepleegd is; wy verzekeren dat zy bekend is geweest aan buitenlandsche zaken en deskundig onder zocht wy verzekeren dat zy gediend heeft om Dreyfus te veroovdeelen. Frankrijk. Decrion, de korporaal der artillerie, die onlangs onder verdenking van spionnage werd gearresteerd en die onder Picquart en Henry aan het bureau van inlichtingen van het ministerie van oorlog verbonden is geweest, heeft aan den president van het Hof van Cassatie een brief geschreven, waarin hy verzoekt, door de Crimineele Kamer te wor den verhoord, daar hij volgens zyn zeggen belangrijke onthullingen in de Dreyfus- zaak kan doen.

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1