;t, ïOOM. Nieuw»- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, BINNENLAND- Maandag 13 Februari 1809. No. 7813. 37ste Jaargang. *r Bultenlandscb Overzicht. Inkt larateurs speciaal gaan an 3S, LFABRIEK. IS s van »*n 'k 150 X elieel mat reede rraad bel- FHUILLKTOK. ANNIBAL DE VONDELING. \cola, »4uni. sbrieksmerk). Inzending van Advertentiën tot 1 uur de» midd. Verspreide Berichten. Een nationale Ten- iery en Kook- i diploma Ver- öls, enz. enz.) nder ketting, onze uiterst rkzaam op, dat 1899 belang tcherp cón- Na een levendige discussie zonder eenig incident tusschen den rappor teur Renault- Mor Were, de afgevaar digden Millerand en Camille Pélle- tan, die tegen het regeering svoor stel spraken en den afgevaardigde Rose, de ministers Lebret en Dupuy die het ontwerp «onder nieuwe argumen ten aan te voeren, verdedigden, werd het voorstel tot ontrekking van revi- sie-zaken aan de Strafkamer van het Hof van Cassatie aangenomen met 332 tegen 216 stemmen. Hetminis- terie behaalde dus een volslagen over winning. BESTE H ADELIJK AND Dit No. bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. ERS van rwebrood r.o. i le ver- nea iks mde GOHINH E COURANT tdui- aling ir“ 258. ?te, Zaltbommol. iterdam. e. 'zn., Rotterdam. Gedenkschriflen van een Gelukzoeker OF Mtf ft et Frantch. DOOS W. NUTTERS. tfd, worden gevraagd, nzer Acatènes, tn bekomen), zen! te verschaffen een onzinnige achterdocht mankte zich van hem meeaten Hij trad de zaal binnen zag rond naar alle kan» ten en zag nieta bijzonders. Hy wierp een blik op Mathilda. Zy had zich reeds weer geheel herateld en maakte zich gereed voor een nieuwen dana. De hertog schudde het hoofd, terwyl hij haar beschouwde en zuchtte. Telefoon No. 8*. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. En in deze beslissing kan liet Hof niet, Dreyfus proclameeren, maar moet de zaak- Dreyfus komt dan als beschuldigde, dus als 1terug en moet opnieuw terechtstaan militaire rechters. de Belgische Kamer heeft men weer beproefd achter het geheim der Be heer Lorand diende een interpellatie gelijk thans nog mogelyk is, de onschuld van Dreyfus proclameeren, maar moet de zaak- Dreyfus verwijzen naar een krijgsraad. Alfred Dreyfus komt dan als beschuldigde, dus als kapitein, terug en moet opnieuw terechtstaan voor <205, reede ’door ;bare) SR, m Haarr iBRIEK. ton Tea— - Melk. dubbele fle.oh Met zekerheid kan het „Hand.” het onlangs verspreide bericht tegenspreken als zouden de nieuwe postzegels van f 1 en hooger bedrag zijn ingetrokken omdat H. M. do Koningin daarop te oud was voorgesteld, Ten bewijze dat dit bericht onwaar is, kan dienen dat van deze postzegels, waarvoor prof. B. Stang de teekening heeft gemaakt, nog tel kens bestellingen door de Regeering bij de firma Joh. Enschedé worden gedaan. hoopt en uit kretenTer doodI Weg met de broedersEen lezing die Brunetiêre te Bijsel zou komen houden is op verzoek van de politie afgezegd. Op straat blijft het rumoerig en het is voor een priester niet geraden zich in zyn kleedy buiten te ver- toonen. geweldpleging voordat de moord begaan werd, aan den dag gebracht. De rechter van in structie veronderstelt, dat het bovenstaande raadselachtige briefje geschreven is om de verdenking van den waren schuldige af te leiden. Broeder Flavinien is, na aanvan kelijk geweigerd te hebben, eindelijk ge dwongen om te schrijven en zijn schrift ver toonde een volkomen gelijkenis met dat van het gevonden briefje. Maar hy ontkent hard nekkig. By het lyk gebracht, hield by voortdurenk het hoofd afgewend en betuigde herhaaldelijk zyn genegenheid voor den knaap. Zelfs is hij, voordat er vermoedens tegen hem waren gerezen, by de familie Foveaux geweest om hun zyn smart te betuigen. Hij had zich steeds bijzonder veel met den jongen bemoeid en scheen zeer op hem gesteld te" zyn. Men vermoedt dat de misdaad in de cel van den broeder gebeurd is en dat deze het lyk ’s nachts naar de kist in de spreekkamer heeft overgebracht om die van daar naar buiten te voeren. De aanwezigheid van den portier zou hem dit belet hebben. Eerst dacht men dat de kist van buiten de kloosterschool afkomstig was en dat er dus medeplichtigen waren, maar later is een tweede dergelyke kist in de school gevonden, zoodat die ver onderstelling vervalt. De verdachte is, van zyn ordekleeding ontdaan, naar de gevangenis overgebracht. Dit ging niet zonder moeite, want een luid ruchtige menigte staat voor de School opge- ‘tróften welbekend radicale en ran alle, zelfs kige zenuw ontstaan door gdigen leeftijd zwakte, Bleek. Hoofdpijn Maagpjjn ivermogen nz. Uit- DRFYFUS. Beaurepaire gaat nog voort met zyn las tercampagne. In het niet openbaargemaakte gedeelte van Mazeau’s dossier, zegt hy, be vindt zich een verklaring van generaal Cha- nolne, waaruit volgt dat de oud-minister Sarriefi reeds vóór de behandeling van de zaak dodl de strafkamer wist dat sommige leden toen reeds besloten waren, Dreyfus onschuldig te verklaren. Maar dit is nog mooier: de dienst der inlichtingen by het ministerie van oorlog weet dht Bard, vier dagen vóór de zitting, zyn rapport heeft voorgelezen aan Clemen ceau, Labori en Beinach, en Clemenceau heeft dat bekend. Frankrijk. By Setif in Algeriö hebben de Kabylen een markt overvallen onder den kreet Weg met de joden. Zy plunderden alles en mis handelden verscheiden personen, waaronder drie Europeanen. België. De vermoedel^jke dader van de afschu- welyke misdaad, te Byssel gepleegd, heet Isaïe Amet, als geestelijke bekend onder den naam van broeder Flavinien. Het briefje dat by het lyk van den knaap gevonden werd, was aan diens vader gericht en luidde: „Mynheer Foveaux, het smart my u zooveel verdriet te moeten aandoen. Ik heb uw zoon geworgd om aan een onzuiveren hartstocht te voidoen. Ik bob het gedaan uit haat tegen de broederschap van de Monnaie. Ik haat die kliek en vooral broeder Mourice. Binnen enkele dagen zult gy weten hoe de misdaad tegen uw zoon Gaston gepleegd is. ex-geestelijke, vurig socialist.” Een medisch onderzoek heeft sporen van Busland. De ballon van Andrée met de lyken der drie Noordpoolroizigers moet 7 Januari by Pit in het stroomgebied van den Jenissei door de Toengoesen zyn gevonden. Het wetsontwerp, bepaalt het volgende „Wanneer een aanvraag om revisie ont vankelijk is verklaard, beslist de Kamer van Strafzaken over het verzoek om revisie als de zaak in staat van wijzen is. „Is de zaak niet in staat van tvl^en dan doet de Kamer van strafzaken rechtstreeks of door middel van rogatorie commissies alle enquêtts over den „fond”, alle confrondaties, identiteitsnasporingen en wat verder strekken kan om de waarheid te doen blijken. „Na afloop der instructie wordt dan over de aan vraag om revivie beslist door het Hof van Cassatie in vereenigde zitting van alle Ka mers.” „Wanneer de zaak in staat van wijzen is en de Kamer van strafzaken of de vereenigde Kamers erkennen dat overgegaan kan worden tot nieuwe contradictoire debatten, zullen zy de vonnissen en alle acten die de revisie zouden belemmeren, vernietigen; zy zullen de vragen vaststellen die gedaan zullen wor den en de beschuldigden verwijzen vooreen ander hof of een andere rechtbank dan die welke het eerste kennis hebben genomen van de zaak.” In de voorgaande zinsnede ligt het hoofd- verschil met de thans geldende bepalingen. Wanneer bovenstaand ontwerp wet wordt dan zal niet de Kamer van Strafzaken, maar het geheele Hof van Cassatie in vereenigde zitting van alle Kamers beslissen over het verzoek om revisie van het vonnis van 1894, gedaan door mevrouw Dreyfus. Mathilda’s aangezicht had plotseling een veran dering ondergaan. De glimlach wai van haar lippen verdwenen, hare oogen, starende zonder misschien te zien, waren teahalve gesloten, terwyl een onbe kende, pijnlijke gewaarwording, een instinctmatige en onwillekeurige vrees zich van haar scheen meester te maken. Raphaël, steeds het oog strak op haar gevestigd, zag dat alles en zocht naar de oorzaak. Hij ontrukte zich met bovenmonscheiyke kracht aan de bekoring der beschouwing en deed een be weging om haar te naderen, en al ware het maar een enkel woord in te fluisteren wat er in hem omging hoe hij leed. Maar, op hetzelfde oogenblik werd zij door ver scheidene personen omringd. Verschillende gasten, die de verandering in haar voorkomen bemerken, snelden toe, vreezende dat een plotselinge ongesteldheid haar overviel. En inderdaad wankelde zy en scheen een steun punt te zoeken, hetgeen evenwel niet langer dan een paar seconden duurde. Spoedig herstelde zij zich en zeide glimlachend «Het is niets, een weinig vermoeid en daardoor een lichte duizeligheid in myn hoofd.... het is al weer over. Onderbreken we toch vooral de feest vreugde niet, bid ik u. Er is niets gebeurd gaan wy voort, ik zon nog gaarne rat willen dansen.* Ieder hernam na deze geruststel lande opheldering zijn plaats en Mathilda wendde opnieuw den blik naar de Japanache vaas Het gelaat te midden der rozen, het gelaat met de vuurschietende oogen, wm verdwenen. is de verhouding tusschen de hoven van Belgrado en Cettinje tot op het vriespunt gedaald. De beweging is voornamelijk ge richt tegen Oostenryk, dat, naar de Pan-Ser- viërs beweren, binnen het jaar uit Bosnië en de Herzegovina zal vorden gezet. De 30,000 geweren die Czaar Nicolaas niet lang geleden aan den vorst der Zwarte Bergen heeft ge geven, zullen weldra dienst doen, zegt het opruiende blad. Het schijnt dat vorst Nicolaas geheel de waarschuwing vergeet, die Rusland en Oos tenrijk hem onlangs hebben gegeven. Hy moet wel een goede reden hebben om deze in den wind te slaan. Intusschen liep dei nacht ten einde. Velen der aanwezige gasten hadden zich verwijderd. De kaar sen verbleekten bij het licht van eon doorbrekendon dageraad. Alleen ia de salons waar het spel de gasten bezig hield, heorschte nog het wilde onvermoeide vuur on waren dc hartstochten nog meer gespannen dan bij den aanvang, ziende dat het oogenblik van vertrek naderde, verdubbelden en verhoogden do ver iezers hunne inzetten, teneinde hun verlies nog zooveel mogelyk te h rstellen. De tafel aan welke de baron Maubert gezeten was verdween letterlijk onder de massa geldstukken en papieren van waarde; Het geluk scheen hem dien nacht wondërlijk begunstigd te hebben, want al wat de tafel droeg was bet zijne. «Aardig wat gewonnen/ merkte een der sp Iers op, een blik op bet geld werpende. «Eigenlijk te veel/ antwoordde de baron. «Ik beu anders volstrekt geen liefhebber of voorstander van grof spel, maar als winner is men eenigszius af hankelijk van de willekeur des rerliozers. (ITsrdt vervoifd.) In eens geering te komen met de kiesverandering. De heer Lorand diende een interpellatie daarover in. De Minister-president Vanden- peereboom, die de interpellatie had aange nomen, legde geen enkele besliste verklaring af. Hy herhaalde alleen, dat de Regeering zich bezig houdt met de kiesrechtuitbreiding en omtrent de hoofdtrekken van de voor te stellen wijzigingen zich niet zal uitlaten, voordat het betreffende ontwerp is ingediend. Met de verzekering, dat de Regeering een wet zal maken, „gegrondvest op de begin selen van billijkheid en rechtvaardigheid,” kon de interpellant zich tevreden stellen. Met 70 tegen 28 stemmen werd overgegaan tot de eenvoudige orde van den dag. Op het Balkanschiereiland, waar het nooit rustig is, schijnt de gisting thans toch weer iets sterker te zyn dan gewoonlijk. In de eeyste plaats in Albanië. De Christenen onder de Albaniërs hopen steeds op een vernietiging van het Turksche ryk en werken er steeds op, dat tegen dat dit gelukkige feit zich voor doet, alle Albaniërs eensgezind zullen zyn, Mohammedanen en Christenen, opdat dan heel Albanië één zal zyn en een onafhankelijk ryk zal worden. De Turken nu gaan dit tegen door te trachten zooveel mo gelijk verdeeldheid te brengen onder de Albaniërs. Zy hebben dezer dagen een aantal Mohammedaansdhe Albaniërs bijeengeroepen te Ipek, waar de aanwezigen twee verklarin gen onderteekenden, een van trouw aan den sultan, een ander, waarin verklaringen worden gedaan over de taak van de Mohammedaan- sche Albaniërs in geval van opstanden of onlusten in Macedonië. Dc aanvoerders heb ben zich bereid verklaard terstond 17,000 4 20,000 man ter beschikking van de Turksche regeering te stellen en by een groeten oorlog zelfs 200,000 man. Gevaarlijker is evenwel de Servische be weging. Een nieuw blad, te Nikshitie uit gegeven doch geheel geïnspireerd van uit Cettinje, bepleit tegenwoordig voortdurend de vereeniging van het geheele Servische ras onder vorst Nicolaas van Montenegro. Ten gevolge van deze Montenegrynsche agitatie lit) Raphael, zeggen wy, gevoelde zich door een on weerstaanbare duizeling aangegrepenhet was hem of een onzichtbare kracht hem al omwentelend naar den grond trok. Daar hield de muziek een oogenblik op en daar stonden be paren stil. De blik der jonge hertogin, onbestemd door da zaal dwalende, bleef onwillekeurig rusten op den heerlijken ruiker in de Japanache vaas, dicht in haar nabijheid. En zij deed een schrede in de richting der piëdestal, als om zich aan den balsem geur der Bengaalsche rozen te verkwikken. Plotseling ontmoetten hare oogen die van .den jonkman daar, achter de rozen Mathilda de Latour verbleekte, een siddering gipg door geheel haar lichaam en zij wondde schielijk het gelaat af. Maar alsof er magnetische kracht uit die oogen straalde die het niet mogelijk was te wederstaan, richtte zy nogmaals den blik op het blaeke gelaat tusschen de bloemen. De twee jonge mensohen staarden elkander enkele Hoonden strak aan. Telefoon No. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Toen was het, alsof do kracht eener geheimzin nige betoovering eensklaps van haur week. Zy kwam weer tot zichzelven en begon met ver nieuwde drift deel (e nemen aan het feest. Dit tooneel tusschen de hertogin en Raphaël had een toeschouwer gehad. Bijna recht tegenover don burggraaf stond in eeu dour die toegang gaf tot een zykamer een grijsaard de hertog de Latour, Mathilda’s grijze echtge noot. De verschillende aandoeningen die door ziju ziel gingen, teeltenden zich af op zyn sterksprekend gelaat. Eerst, Mathilda beschouwende, Mathilda, zijn kinderlijke gemalin, zoo vorblyd, opgewekt en vroo- lyk, fee kendo zyn gelaat vergenoegdheid, als een vader die tevreden is over don indruk die zyn doch ter maalt en zich verheugt over hare triomphon. Langzamerhand was deze uitdrukking van zijn gelaat verdwenen. Mathilda danste nu met dezen, dan met oen an der. En telkenmale wanneer haar danser zich naar haar overboog om haar iets aangenaams in het oor te fluisteren, en eiken keer, dat zij de halfgehoorde vleierij met een glimlachje of een schertsend ge zegde beantwoordde, kwamen er diepe riosp la in het gelaat van den zwijgenden toeschouwer, werd zyn blik somber en ontevreden, hoe onbeteekonend en louter beleefdheidshalve do glimlach of het woord ook ware geweest. En eindelyk, toen de jonge vrouw zoo plotseling verbleekte» en a|s op het punt stond van in zwym te vallen, kwam de hertog haastig te voorschijn om zich aangaande de oorzaak van dit alle* zekerheid

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1