nes g Brij. Kromm STEN, Donderdag 16 Februari 1899. No. 7815. 37ste Jaargang. IUW dijk?? ater: Mlelianlhe), Kring. Bultenlandscli Overzicht. ar. in. '•'A- on, im. FEJUILLE1 Oil. ANNIBAL DE VONDELING. N, 49. Kamers van Arbeid. KENNISGEVING. s .EL No. 612 Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. WETHOUDERS van 1 erd. r week. '•O I van ifleveranciers. 7 der Hinderwet kennis, dat op de Secre- per (tuk. odlg. inff le Gedenkschriften van een Gelukzoeker OF Assr het Franeck. door W. NUTTERS. 'drethi. Bot'/op. at/r. addinxveen. ïegraven. rka'dl J»»e fiOIIMIIE COURANT ïVïeuwa- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Telefoo, No. 8». De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. haven is nu omringd door een keten van butteryen, terwijl de handelshaven uitgediejt wordt. Het is niet onwaarschijnlijk dat deie haven binnenkort toegankelijk zal zijn voor schepen met een diepgang van twintig voet. Telefoon No. ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. trouwen van de kroon en van de meerder heid in de Kamer. In den regel is dat, zoo zou men zeggen, genoeg om aan het bewind te blijven en zich niet te voel in te laten met de oppositie eener botrekkelijk kleine en lang niet aaneengesloten minderheid. De laatste had gehoopt, op een nauwere aaneensluiting van de afgescheiden liberalen inet de nationale party; maar daarvan is niets gekomen, en zoo is de toestand er niet helderder op geworden. In Oostenrijk is eeir tijdperk van uiterlijke rust aangebroken. De parlementaire groepen roeren zich nog wat, gelijk b. v. de Jong Czechen, wier auto nomistisch manifest wij in ons vorig nummer mededeelden. Maar als de kamers uiteen zijn, is van zulke uitingen der groepen het „mooie" er af. De jonge vrouw wankelde inderdaad op de oau- ieuse de matte tint van haar gelaat was in waar heid overgegaan in een doodelyk wit, zdfs hare lippen hadden alle kleur verloren. Mynheer de Latour, w ons kommervolle onzeker heid ieder oogenblik toenam, en die zink als tua- sohen hemel en aarde voelde aweven, beschouwde baar met een blik vol van drift an smart. Maar eensklaps «oheen de jonge vronw zich te bentellen. Zy richtte ticb op Hare wangen worden purperkleurig, zij begon to sidderen, bare lippen trilden. Zq richtte hare groote blauwe oogen fonkelend van verontwaardiging op haren gemaal en vroeg met trillende atom, op noogen toon en mot oen hevig heid, die haar ongewoon wao «Ia het bijgeval, beer hertog, dat ge mij wan trouwt mij wantrouwt? mij?* «Ik u wantrouwen, Mathilda antwoordde de hertog in verwarring gebracht door dete vraag op den man af, die in duidelijkheid nieta te wonachen overliet en waarop een beslist antwoord alechta be vredigen kon. «Spreek maar vrijuit, heer hertog, zeg precies wat ge denkt, wat ge gezien hebt, waar ge getuige vair zijt goweeat en wat ge uit da' alles opmaakt. Draai ar niet omheen op eon wijze die u on waardig ia. Spaar mij volstrekt niet. Erken dat ge my ver denkt, mij, Je hertogin de Latour, uw wettige vrouw, het bewfidadigde kind eener irme vrouw, opgevoed in uw wof/jig. door u met weldaden over laden d I kind, than» uw vrouw, misleidt u, ge hebt het gezien i V De commissie, die belast was met het ont werpen van een grondwet voor Kreta, is thans met haar arbeid gereed. De voornaamste punten van het ontwerp zyn: het instellen van een autonome regeeringde landsverdedi ging en het handhaven der orde wordt opge dragen aan de gendarmerie en de stedelijke politie i voor alle godsdiensten zal volkomen gelijkheid heerschende offlcieele taal is het Grieksch; de openbare ambten zijn toegan kelijk voor alle Kretensersprins George zal Ivd .Fnitvperend bewind deelen met een ver antwoordelijken ministerraad enz. Onderscheiden maatregelen, door den be velhebber der Engelsche troepen te Kandia getroffen, veroorzaken groote ontevredenheid. Voornamelijk maakt men zich ongerust over den bóuw van barakken voor 17.000 soldaten, het invoeren van eigen post- en stempelmer- ken en het instellen van een vredesgerecht, bestaande uit Christenen en Mohammedanen onder voorzitterschap van een Kngelschman, dat namens Koningin Victoria recht zal spre ken. Ook Prins George moet door deze maatregelen, die hy als inbreuken op zijn rechten beschouwt, zeer onaangenaam ge troffen zijn. Verspreide Berichten. DIIEYFVS. Maandagmiddag heeft president Locw de stukken van het onderzoek aan den procu- reur-genoraal Manau overhandigd. Geen der rechters van de Strafkamer zal ontslag aanvragen. Do rechters bestrijden ten sterkste eenige vooringenomenheid te hebben betoond. Strikte onpartijdigheid is steeds in acht genomen, en zelfs waar, gelijk by ’t onderzoek van Esterhazy’s brieven, twijfel niet meer mogelijk was, is het onderzoek desondanks verder voortgezet. Het wetsontwerp tot vereeniging van du Kamers van het H. v. C. voor de beslissing over den einduitslag van het onderzoek naar revisie is op voorstel van den zegelbewaarder ter onderzoek naar de bureaux van den Senaat gezonden. De vertegenwoordiger der „Daily Tele graph” te Cayenne heeft eon onderhoud ge had met den president van het gerechtshof aldaar, die juist was teruggekeerd van een bezoek aan het Duivelseiland. De president weigerde oen volledige mededeeling te doen van hetgeen de gevangene verklaard had op de vragen van het Hof van Cassatie, maar wel gaf hy de verzekering, dat die verkla ringen duidelijk waren en een nieuw licht op de zaak zullen werpen. Dreyfus geniet een goede gezondheid. Goed ingelichte personen te Cayenne verzekeren, dat hy naar Frankrijk zal terugkeeren, doch dat zulks wordt geheim gehouden. Amerika. Te New-York heerscht reeds sedert eenige dagen een echt Noordsche koude, waaronder natuurlijk de armsten hot meeste lijden. En of dat lijden nog niet voldoende was, heeft zich by de koude een sneeuwstorm gevoegd, die de voornaamste straten moeilijk begaan baar maakte en de kleinere voor het publiek verkeer geheel en al sloot. Zaterdag was het de koudste dag, welken men zich kan herinneren. Spoorwegen, rivieren, havens, alles is één stuk ijs, met het gevolg dat er gebrek begint te komen aan steenkool, levens-i middelen en brandstoffen. Het gebrek aan deze laatste is zóó nijpend, dat in openbare gebouwen oude meubels zijn stuk geslagen om als verwarmingsmiddelen te dienen. De redevoering van den Duitschen staats secretaris Von Billow, over de betrekkingen van het Duitsche Rijk tot de Vereenigde Staten, heeft een gunstigen indruk gemaakt in Engeland. En de Duitsche pers hoopt dat de vrijmoedigheid en oprechtheid van den minister ook aan de overzijde van den Oce aan hare uitwerking niet zal missen. „Ik zie geen enkel punt waarop de Duitsche en «Wanneer dan toch «Gedurende een der laatste quadrilles, toen ik u plotseling sag vorbloeken en wankelen alsof ge zoudt neerstorten. Het was een duizeling, niet waar? hebt go mij gezegd.* «Ik geloof ran ja.» «Gjj zijt er toch wol volkomen zeker van, Ma thilda, dat die voorbijgaande ongesteldheid geen andere oorzaak had, dan vermoeienis of iele van dien aard «Een andere oorzaak, waarde vriend? Welke andere oorznak zon er kunnen zijn «Wel, eon woord u iugefluisterd, weet ik het? een blik eon wenk vai een uwor dansers.* «Een woord, oen wenk van een myner dansers, mynheer de hertog,» riep de jonge vrouw levendig uit op den toon der verontwaardiging, terwijl al de fierheid van haar aristocratisch bloed in opstand kwam tegen dergelyk vermoeden.* «Ge hebt gelijk, lief kind, ik ben dwaas. Maar, daar de duivel mij soa iets schynt te hebben inge- blasen, ia het nu niet het beste, dat ik het u zeg? Mogen wy geheimen voor elkander hebben, ook al is het meedeelen er van onaangenaam en pynlijk? Ge vergeeft mij, niet waar?* «Ik moest het eigenlijk niet doen en een half uur lang kwaad blijven,* seide de jonge vrouw, moeite doende om een schertsenden toon aan te nemen.... «Maar ik xie, ge rekent op mijn goed heid I* Ja, en goed syt ge en ge zuh inzien dat myn diepe liefde allee verontschuldigt. Wees er zeker van dat ik mijn beat zal doen om allee wat naar talks vermoedens «wssmt, uit mijn siel te bannen, Amerikaansche belangen vijandig tegenover elkander staan,” zeide de heer Von Billow. Wordt dit ook in de Vereenigde Staten er kend, dan moet de verhouding tusschon de beide landen noodzakelyk van vriendschap- pelyken aard worden. De „Times” ziet in de besprekingen in den Duitschen Ryksdag een goed voorteeken voor het vinden van een vasten grondslag voor den nieuwen stand van zaken, door de ver nietiging van Spanjes koloniale macht ont staan. Het blad zegt„Het Duitsche volk beziet, evenals wy, het gebeurde van een practisch standpunt. De toenadering van Duitschland tot de Vereenigde Staten zal in Duitschland hartelyk worden begroet als een waarborg voor den vrede en den vooruitgang der geheele wereld.” De „Morning Post” acht het noodzakelijk dat thans de V.-8. de staatkunde van spelde- prikken tegenover het Duitsche Ryk opgeven. „Zulk een staatkunde is niet in overeen stemming met de waardigheid van het Ameri- kaansche volk en staat in tegenspraak tot zyn eigen toekomstige belangenwant beide volken hebben gemeenschappelijke handels belangen op de wereld-markten. „Beide volken hebben ook in meer dan één diplomatieke quaestie dezelfde belangen, en zijn bijv, in de Samoa-quaestie door hetzelfde verdrag gebonden. Onder deze omstandig heden mag geen van beiden toegeven aan een ongegronde verdachtmaking van hel andere.” Het blad hoopt, dat de regeering te Was hington gaarne de hand zal aanvaarden, die minister Von Billow haar zoo hartelijk heeft aangeboden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran Gouda, mak<n bekend, dat de op beden door hea vastga- atelde Kiezerslijsten zoor de KAMERS VAN AR BEID ter Secretarie der gemeente voor eon ieder ter inzage zyn nedergelegd en dat tegen betaling der kosten afdrukken daarvan verkrijgbaar zijn. Bezwaren tegen die lyatan kunnen binnen «veer tien dagen* na heden worden ingediend bij Gede puteerde Staten der Provincie. Gouda, den 15n Februari 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Inricutingkn welke gevaar, schade of hinder KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en Gouda Gelet op de artt. 6 en Breageu ter algemeene - larie ter visie zijn gelegd verzoeken mot bijlagen van 5 lo. J. Annaars, om vergunning tot het opneh- ten eener slachterij achter het perceel gelegen aan den Kattensiugel, wyk Q. No. 1Ö0, kadastraal be kend sectie A No. 3260. 2e. A. J. Schrave, om vergunning tot het uit breiden zijner bleekery door het bij plaatsen van een stoomketel, in het perceel gelegen aan de Boelekade, wyk R, No. 95, kadastraal bekend seclie A, No. 3388. Dat op Dinsdag den 28 Februari 1899, des na middags ten 1 Vs ure, op bet Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Gouda, don 14 Februari 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Lord Beresford predikt een gezamenlijk optreden van Engeland, Duitschland, Amerika cn Japan in en tegenover China, als zijnde de staten, die de meeste belangen in het Chineesche ryjc hebben. Rusland wordt dus uit het verbond buitengesloten. Doch het rijk van den Czaar draagt klaarblijkelijk zorg, dat het niet door zulk een verbond verrast wordt. Het zet zijn versterking van Port-Arthur althans met kracht voort. Nacht en dag wordt er aan gewerkt, meldt een correspondent van de Standard. De oorlogg en nochtans. De hertog zweeg eensklaps. «Welnu... en nochtans?* vroeg Mathilda. «Hel kwam mij zoo duidelijk voor, ik meende zoo klaar en duidelijk te begrypen te lien....» «Wat das toch allemaal «Neen, ik erken, het kan niet andera geweest zijn dan zelfbedrog, nieti andere.' «Spreek toch, mijn vriend, verberg niets, Isat mij hooren wat u bekommert,* riep de jonge vrouw dringend, vol nieuwsgierigheid en ongeduld. «Goed, ik zal u alles zeggen, zoo ge het ver langt... wilt ge bet bepaald P« «Ja, beslist «Het zij dan «oo," antwoordde de hertog, «ik zal u dan zeggen wat ik heb meonen te aien Een oogenblik voor uw onpasselijkheid, waart ge in een der boeken van de Spiegelzaal, is *t niet waar «Mijn hemel, wel mogelyk I* «Gij stond met uw gelaat gekeerd naar de piëde stal met de Japansche vaas.» «Ik herinner me er iets van bet kan wel. Maar waar wilt ge heen?» «Hierheen I Het scheen me toe dat een mans persoon, echter de reusachtige vaas verborgen de breede bladeren die terzijde afhangen van elkander schoof en u aanataardt», en dat op datzelfde oogen blik dat zijn blik de uwe ontmoet moet hebben, gij overvollen word door uw duizeling, en verder dat ge uw blik niet van die plaats kondt afwenden..,, ik heb dit golo fd, en ik heb bet laten varen, en thans geloof ik weer dst dit de eigenlijke oorzaak van het vreemde geval is, want zie, boe ge ver bleekt en de oogen afweidt.* a 119) «Ik geloof het wel.het komt me^zoo voor en ik vergis me gewoonlyk niet.» «Welnu, als ik u genoegen er mee kan doen, dan wil ik wel zeggen dat ik ziek ben.» «Neen, neen. Maar de vrees alleen maakt my misschien wst overdreven bezorgd.» «Laat ik u dan volkomen gerust stellen, door u oprecht te verzekeren dat ik wel ben.* «Dan kan ik u even oprecht verklaren, dat ik verheugd ben mij te hebben bedrogen. Maar, hoe ia uw feest u bevallen «Heerlijk.» «Ge hebt veel gedanst «Ja, noga). Zeventien contradansen, dsar ligt nog mijn balboekje riep de jonge vrouw met een glimlach, terwijl de herinnering aan het bal al het anders tijdelijke verdrong.» «Wel, en nu kom ik op wat ik eigenlijk zeggen wilde Er is oen oogenblik geweest, dat ge mij teer hebt doen schrikken, mij sterk ongerust ge- ma»kt hebt.» «Ik, waarde vriend ffJa, Mathüda.» In Hongarije blyft alles even onzeker, ge volg van de oneenigheid over de door Banffy verlangde indemniteit, als voorwaarde voor de schikking met de minderheid. Bovendien is men nog op andere punten oneens, o. a. ten aanzien van de nieuwe wet betreffende de verkiezingen, die betreffende den cencus en de herziening van het regle ment van orde. De oppositie heeft haar wenschen ten aanziij^an deze drie onder werpen in den vowhan geregelde voor stellen gegoten en dahruit blijkt, dat zy lynrecht staan tegenover de beginselen der regeering. Banffy is nu ongeduldig en heeft de oppositie tot Donderdag tyd gegeven. Worden voor dien tijd de door hem aange boden concessies niet aanvaard, dan breekt hy de onderhandelingen at. Te verwonderen is dit niet. Want hoe men over de houding van Banffy moge denken, het is en blijft een feit, dat hy als premier steunt op het ver-

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1