h.| DOPING JIS, ikerssingel te oot 1 Are 23 Mei 1899. [roote Alkoof, en het hoeft dm Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 37ste Jaargang. Dinsdag 28 Februari 1899. \o. 7825. evelend. SCHOP. l Buitenlandse!) Overzicht. 'I A. LFABRIEK. INJEJ1. JR, Gtmda FEUILLETON. ANNIBAL DE VONDELING. 1809. V 4* I i B Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. £1 igs vernietiwd warsstraat te het gebruik stond te aan. igen en wel: 19 van 12 tot en den 23-24 3 uren, en al ag van 9 tot jend om i h con- 1. I Tdefoaa K». M. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelyk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF C ^iVTEN. SUS ar bg IT K 116. Gedenkschriften van een Gelukzoeker OF Naar het Fransch. door W. NUTTERS. ELIItUS met te BOVEN- ren te Gouda rhuurd bj| de n boven voor voomoemde .EEVER te 7 U9) Een rit van een kwartier overtuigde Raphael die in korten tijd teer veel kennis van paarden had opgedaan, dat miss Orphelie in geenen deele behoefde achter te staan bij Sidi Pacha, noch in snelheid, .noch in gehoorzaamheid en te midden der grootste snelheid uitermate gevoelig voor be sturing. Hij begreep dat hij met miss Orphelie volstrekt niet behoefde te twijfelen. Het resultaat was natuurlijkerwijze sterke begeerte om dit dier te bezitten. In den stal teruggekeerd, vroeg de handelaar glimlachend. «Welnu wat hebben de heeren besloten •Nu, antwoordde de burggraaf ik geloof, dat wanneer gij redelijk zijt in den prijs, wij het wel eens zullen worden •Redelijk Maar ach ja het is de eerste maal dat ik met de heeren zaken doe. Salomon Cain redelijk I Doe tien jaar zaken met mij, heeren, en zeg dan of ik redelijk ben of niet •Maak het maar kort, antwoordde Raphael on geduldig, wat vraagt ge voor uwe miss Orphelie? Wat sijn de voorwaarden Duitschland. Door de Keulsche politie is een buiten- landsch oplichterspaar gevangen genomen, in welks bezit 20,000 fr. bankpapier, een aantal gouden horloges en brillauten, zoo mede andere voorwerpen van waarde, die vermoedelijk van diefstallen afkomstig zijn «Dat is een drommels lastig geval, mijn vriend» zeide hij. «Ik heb ternauwernood duizend francs in voorraad. Kuirt ge mij niet helpen »Ik?« antwoordde de jonge graaf, meteenkod- digen schrik. «Ik ben op het oogenblik zoo arm ala de goede vader Job, treuriger gedachtenis, en ik had er zelfa op gerekend, van u een kleinig heid te leenen vanavond.» «Wat zullen we dan doen «Heel eenvoudig Sla toe bij den jood, teeken de koopakte en zoek den baron op, wiens beurs altijd voor je open is. Had ik maar zoo’n vriend.» «Gij hebt parbleu volkomen gelijk. Ja dat is het beste.» Hierop zich tot Salomo Cain wendende, zeide hij: «De koop is gesloten, Salomo, Miss Orphelie is de mijne.» Spoedig was nu de zaak beklonken en alle formaliteiten in orde gebracht. Salomo verbond zich de merrie des anderen daags, voor tien uren te zullen afleveren, Raphael om alsdan da koop prijs gereed te hebben. De burggraaf en de Salluces bestegen vervol gens een cabriolet en reden snel naar den boule vard de Grand, waar de lez r zich zal herinneren dat Raphael’s woning gelegen was. Onderweg en terwijl Salluces over verschillende onderwerpen sprak, herhaalde Raphael meer malen «Miss Orphelie is nog veel beter dan Sidi Pacha. Ik ben er zeker van dat ik win. Het kan niet anders. (Wordt vervalfdj. LEEVER, •9 des morgens Igende op dé j veiling van et Koffiehuis n: jarén gêlpden ‘ii aangenaam voor de vermeedering van de amunitie voor het nieuwe snelvuurgeschut van de artillerie. De groote som voor de soldijen is noodza kelijk tengevolge van het in het vorige jaar nieuw ingevoerde systeem van bezoldiging. Door dit stelsel hoopt men het staande leger met 25000 man uit te breiden. Heeft Engeland groote plannen Verwacht het, ondanks den vredelievenden geest van een groot gedeelte der Europeesche volken een grooten oorlog in ’t begin van de vol gende eeuw? rmogen, daar ia» de fabriek ihines kunnen i staat onder- n jaar volle ;e prfjzen als: >t afgewerkt f 87.50 ifge- f 90.— tfge- fllO eerd 1125.— met den) 1140,— met voor i 1SÖ.— n zich door uizen aan den en zijn zeer S (met best f 150.- ond- f 180— WIELEN op een zeer zet. Ook de procureur der Republiek, Fenil- loley, en de rechter van instructie Pasque, waren tegenwoordig. Ten huize van Habert te Meudon heeft de politie Zaterdagmiddag nog een onderzoek ingesteld. Vijf commissarissen van politie zjjn Zater dagmiddag om één uur by den procureur der Republiek ontboden, waar hun een geheime opdracht gegeven is. Men vermoedt dat zg huiszoeking moesten gaan doen bg de voor naamste ledeu van de Ligue des Patriotes. De straatdichters hebben zich meester ge maakt van president Faure. Een paar staal tjes van hun poézie verdienen aan de ver getelheid te worden ontrukt. Ziehier eene ontboezeming over den vorigen president, die zeker niet iedereen zal nazingen Adieu, vaillant et noble cceur. De celui qui succombe, Avec une horrible doulenr Nous saluons la tombe. - Dors en paiz, soldat du devoir Dont le pays s'honore Pour toi se voilera de noir Le drapeau tricolore. REFRAIN (bis). En ce jour d’affreuse donleur Et de désespérance, La France pleure son malheur Laissez pleurer la France! Dat herinnert aan het hartroerende lied van den Sire de Framboisie die zgn vrouw vond op een bal A Paris, waarop hg aan stonds tranche sa tèto d’un coup de son fusil en vervolgens creusa sa tombe avec son pa- rapluieof zoo iets dergelgks. Treffend is ook de volgende lofzang op den overledene, die echter reeds dagteekent van zgn verkiezing en nu weer wordt opge rakeld II n’a pas de fllière Comme les Médicis; Mais la France est fiére D’avoir un tel Als Y a tant de bons apötres Qui jnrent par l’aïeul, Lui n’doit rien aux autres: Y s'est fait tont seul. De laatste regel schijnt op een mirakel te duiden. Telefoon No. M ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. heb heel mijn handelskapitaal in een prachtigen troep gestoken en, ofschoon ik tevreden ben met een kleine winst, gaan ze niet zoo vlug van de hand als ik gedacht had. Ik ben dringt geld verlegen, en zal dus niet ander» dan tant kunnen verkoopen.» «Maar ge kunt me toch zeker wel twee of drie dagen krediet geven «Helaas, mijnheer, ik wenschte dat ik dat doen kon. maar ik heb morgen een kolossale post te voldoen en ik reken op de opbrengst van miss Orphelie om mijne verplichtingen naar behooren te kunnen nakomen. Als ik haar vandaag niet kwijtraak, dan zou ik morgen in groote verlegen heid zitten. En zoo ik u zeideEen paar straten van hier kan ik haar als het ware afleveren en met vijfduizend francs hier terugkomen.» «Dus voor morgenochtend zoudt ge het geld moeten hebben «Ja heeren «Je zet me het mes op de keel, kerel, je ziet dat ik er zin in heb!» De jood glimlachte slim en antwoordde «Het spijt me vreeselijk, het maakt me dol dat het zoo wordt opgenomen De heeren zijn mil- lionnairs en kunnen niet begrijpen hoe een han delaar verlegen kan zijn om zoo’n bagatel, maar, nood breekt wet, en ter wille van mijn crediet moet ik bij mijn voorwaarde blijven. En Lord Sidney heeft het geld al klaar liggen. Binnen een kwartier kan miss Orphelie verkocht en betaald zijn.» Raphael dacht eveu na en nam daarop den jongen graat teriijde. Zoodra de toestemming van de Fransche Kamer voor de vervolging van de afgevaar digden Déroulède en Marcel Habert ter ken nis was fgebracht van den rechter van in structie Pasques, nam deze beiden gevangen het voorgeschreven voorloopig verhoor af, waarna tegen hen rechtsingang werd ver leend. Zy zyn daarop van het Depot naar de Conciergerie overgebracht. Wij meldden reeds dat Déroulède tot advocaat heeft ge kozen mr. Falateuf. Marcel Habert heeft zijn verdediging toevertrouwd aan mr. Bertroud. Déroulède moet krachtig geprotesteerd hebben tegen het vermoeden dat hij in een oogenblik van over-opwinding zou gehandeld hebben. Hy verklaarde beslist aan een zijner vrienden dat hy in volkomen kalmte van geest en na rijpe overweging een poging heeft willen doen om de regeering der Re publiek omver te werpen. De inbeslaggenomen papieren van den Pa- triottenbond vullen dertig flinke kisten. Het bestuur van den bond spreekt tegen dat onder deze papieren brieven van hoofdoffi cieren en generaals zouden zyn die een op roeping voor een staatsgreep inhielden. Behalve in de bureaux van den Bond zyn nog huiszoekingen gedaan in de woningen van Paul Déroulède en Marcel Habert. Deze schijnen echter niet veel te hebben opgeleverd. V Banffy’s kabinet is van de regeering ont heven en Szell benoemd tot president van den Hongaarschen ministerraad. De samen stelling van het nieuwe kabinet zal heden bekend worden gemaakt; Woensdag zal het zich voor het eerst in het parlement ver- toonen. Hoewel het ministerie van Koloman Szell nog niet benoemd, kan men met tamelijke zekerheid zeggen dat het aldus zal samen gesteld zyn: voorzitter en minister van bin- nenlandsche zaken Koloman Szell, financiën dr. Ladislaus Lukacs, landsverdediging baron Fejervary, landbouw dr. Daranyi, onderwijs dr. Wlassics, justitie dr. Plosz, koophandel Hegedüs, koninklijk hof graaf Szechenyi, Kroatië Cseh. Szell zal dus voorloopig by zyn voorzit terschap de binnenlandsche zaken waarnemen. Hegedüs en Plosz, de beide andere nieuwen, zyn bekwame mannen, maar geen sterren vta de eerste groote. Hegedüs is calvinist. Bfcell heeft betreffende het Vergelijk met Oostenrijk alle door Banffy aanvaarde ver bintenissen overgenomen. Over de formule hill INIIE Uil 11 1 VI a cSa die hij heeft gevonden en die in de plaats van de overeenkomst van Ischl zal komen, moet hy nog met de Oostenrjjksche regee ring onderhandelen, ook over de quoten. In de „Russische Staatscourant” is een ukase opgenomen, die groote ontroering in Finland gebracht heeft. Het hertogdom Finland wordt volgens het regeeringsbesluit voortaan op gelijken voet behandeld als de andere provincies uit het keizerrijk, d. w. z. dat Finland er zyn constitutioneele vryheden en zijn privileges by verliest. Finland was tot heden feitelijk een af zonderlijke staat, met eigen wetten, eigen senaat, staten-generaal, met liberale belas tingen, eigen muntstelsel, zijn eigen admi nistratie voerende. Alexander 1, bijgenaamd „de gezegende”, had in eed gril by den aanvang dezer eeuw aan Finland het behoud zyner oude privi legies beloofd, en na hem hadden alle czaren deze vryheden geëerbiedigd. Ook Nikolaas II. ’s Keizers omgeving en een deel der Rus sische pers hebben net zoo lang op het aan beeld gehamerd, dat Nikolaas op zyn belofte is teruggekomen en Finland nu by het groote Russische ryk heeft ingelyfd. Een deputatie uit Finland naar den Czaar opgetrokken, werd niet te woord gestaan. Het budget van het Engelsche ministerie van oorlog, dat dezer dagen aan het Parle ment is toegezonden, doet waarlijk niet veel hopen van het succes der ontwapeningscon ferentie, wat Engeland aangaat, tenzy de militaire autoriteit nog eens een laatsten goeden slag heeft willen slaan, vóór een internationale overeenkomst een vredelievend halt uitspreekt. Het totale aangevraagde bedrag is byna 21 millioen pond sterling, de grootste som die het Engelsche ministerie van oorlog sedert den Krim-oorlog heeft verlangd. Voor het nieuwe budget-jaar is 1.396.700 pond sterling meer berekend dan in ’t vorige jaar, een verhooging van het budget, die sedert de Nyl-veldtochten en de daarop volgende Russisch-Afghaansche geschillen niet zoo groot is geweest. Voor oorlogs- en andere voorraad is 559 duizend pond sterling aan gevraagd, voor soldyen 238 duizend pond, voor uitrusting 230 duizend pond, voor ge bouwen en reparatuur 190 duizend pond. De eerstgenoemde posten zullen hoofd- zakelyk worden aangesteld voor aanmiak van amunitie voor de achterlaad- en snel- vuurkanonnen, waarmede de versterkingen langzamerhand nieuw bewapend worden en «O, heel billijk. Ik verkoop graag aan u, om dat ik graag aan nieuwe klanten lever en die meer ontzie dan oude, ofschoon ik altijd billijk ben en goedkoop. Ik vraag slechts, wat mij door Lord Sidney geboden i> de markies de Villiers bood meer, maar kon niet i contant betalen ik eisch geen cent meer, geen cent!« «Drommels, kom liever met den prijs voorden dag. Hoeveel «Vijfduizend francs.» «Drommels.» «Ja, ik ben al te goedkoop maar, nieuwe klanten, ziet u I Als ik lust had om te wachten kon ik er met gemak zesduizend voor maken, maar ik houd van vlug van de hand zetten. Bo vendien, de heeren kunnen haar nemen of niet. Dan gaat ze naar Lord Sidney, die dan wel met haar den eersten prys zal halen. Ik zag hem wel liever bij de heeren, want Lord Sidney, die rijdt zijn beesten te gauw weg. Soms zes dood in een jaar. Dat is zonde van zoo’n dier, zoo’n zeldzaam beest. Ik ben er zeker van dat de heeren haar beter zullen behandelen. Ook weet ik bepaald, dat de heeren pleizier van miss Orphelie zullen hebben en eer met haar zullen inleggen Maar, zooals ik u zeide, ik heb twee koopers, die haar graag zullen nemen.» «Nu, dan neem ik haar voor vijfduizend francs. Hoe moet ik betalen vroeg de burggraaf. «Hoe betalen Ja, ik wou, dat ik dat geheel aan Uzelven kon overlaten het is niet door gebrek aan vertrouwen, bovendien, de heeren staan bekend als goede betalers, antwoordde de jood, met zijn karwats in de lucht slaande Maar ik Verspreide Berichten. ÖRKYFUS De Figaro deelt mede, dat de drie raads leden van het Hof van Cassatie, de heeren Le Pelletier, Petit en Trepon, die zich tegen de revisie van ’t proces Dreyfus uitspraken, zitting zullen houden met de drie kamers van het H. v. C. Frankrijk. De „Figaro” heeft het volgende, hoogst merkwaardige berichtje „Mensohen die het zeer goed weten kunnen, beweren dat een van de twee leden der Académie die als directeuren van de Ligue de la Patrie fran^aise een zoo heftige be waring tegen de verkiezing van den heer Ldfibet tot President der Fransche Republiek hebben georganiseerd, de wapens zal neer leggen, nu de heer Loubet tóch gekozen is. „Er is zelfs reden om aan te nemen dat hy met zyn vlugge en keurige pen binnen kort de wonden die hy geslagen heeft, zal genezen. Zoo zal dan, even geestig als men mocht hopen, het zeer korte en onverwachte uitstapje op het gebied van de politiek ein digen, van een man die evenmin voor de politiek geschikt was als de politiek voor hem. „Het is maar beter, altyd de autenr van den Député Leveau te blyven, dan ooit diens collega te worden.” Maar wat zal Coppée nu doen? De Figaro verzekert dat onder de papieren, in het vergaderlokaal van de Ligue des Patriotes in [beslag genomen, een aantal brieven voorkomen, aan opperoffleieren ge richt, en waarin dezen aangespoord worden, tot een staatsgreep mee te werken. De regeering zou echter, overtuigd dat die officieren boven verdenking verheven zijn, geen gevolgen willen geven aan deze zaak. Zaterdagmorgen zyn Déroulède en Marcel Habert uit de Santé naar het lokaal van de L. D. P. overgebracht, waar in hun tegen- woordigheid de huiszoeking werd voortge-

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1