<1 I werij. A k LIJSTEN. 1 jl BINNENLAND- ;htsn. I en B w /Vwuwm- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Maandag 6 Maart 1*99 No. 7830. KIEUW! JI>A. Buitenlandse!» Overzicht. latei: voering. ijgbaar. ten I 37ste «jaargang. fl i II 1 ii :keli,jk n: Verspreide Berichten. i toezicht. it (Meliitulhe), iem' van tr, Hofleveranciers. cent per stuk is uoodlg reuk). sJcanïng roode tiers. r H a-Bron, terdam Gemengde Berichten. De twee personen, die verdacht werden van de zware mishandeling, te Tilburg ge durende de carnevalsdagen gepleegd en welke den dood tengevolge heeft gehad, hebben zich by de justitie te Breda aangemeld. dragen, maar aan het departement van bin- nenlandsche zaken geschieden, waar daartoe een centraal bureau zal worden gevestigd. Aan het ministerie van binnenlandsche zaken is men reeds druk bezig met het voor bereiden van de werkzaamheden voor de in dit jaar te honden achtste tienjarige volks telling. Er moet, overeenkomstig de adviezen van de commissarissen der Koningin in de' provin ciën, zyn besloten, de volkstelling, even als in 1869, 1879 en 1889 te doen houden op 31 December. Het is het voornemen van den Minister om al het benoodigde materieel, niet even als vroeger, door tusschenkomst van de com missarissen der Koningin, maar rechtstreeks aan de gemeenten te zenden. De bewerking van het eerste gedeelte der uitkomsten zal eveneens niet meer aan de prov. bureaux voor statistiek worden opge- iiattt M o M [z, H tuiten M ru re'- K •cgebvi. n iaflM Si frtBei P5 Men schrift uit Lisse: De bloembollen kwamen mooi voor den dag onder hun winterdek. Ifyna geen kou hadden ze gevoeld 1 Februari moest het dek reeds gehalveerd worden, want het hin derde de boven den grond komende planten reeds. Doch kort daarop trad de lagere tem peratuur in, en sterke vorst zooals December en Januari behoorde te geven, greep alles aan, het beetje dek, het plantje en zelfs de grond tusschen de planten. Daarna overdag de zon en ’s nachts weer do vorst en zoo ver volgens werden deze voorbarige lenteboden afgestraft, met temperatuur-golvingen, die zbu nadeelig werken op hyacinten en tulpen. Een slecht beschot en hoogere prjjs is in het vooruitzicht. En nu do bloei, belangrijk voor zoovele vreemdelingen om de gezellige uitstapjes in die dagen in de omstreken van Haarlem, ja do bloei die komt natuurlijk toch, als altyd, want al is er veel vernield, het plantje stuwt de bloem omhoog die zich reeds verleden najaar in den bol gevormd heeft, al neemt men ook een deel der blade ren weg. f De bloei zal in de Paaschweek vallen, aannemende dat er normaal voorjaarsweder volgt en men niet in de gelegenheid is dit jaar Paascheieren op het -ijs te eten. De operatie die de Paus heeft ondergaan, is uitnemend afgeloopen. De nacht van Woens dag op Donderdag was zeer zorgwekkend, daar men met het oog op den hoogen leeftijd van den patiënt niet alleen vreesde voor toe nemende zwakte, maar ook voor dyssenterie en bloedvergiftiging. Toen het Donderdag morgen met Z. H. goed bleek te gaan, deelden de artsen mede, dat een spoedige genezing te wachten was. Woensdagavond en een groot deel van den nacht stonden rijtuigen voor het Vaticaan, van personen, die naar den toestand van den Paus kwamen informeeren. De koning van Italië, de koningin, minister Pelloux en de minister van buitenlandse he zaken hadden maatregelen genomen om van uur tot uur op de hoogte van den toestand te worden gehouden. Ook verschillende buitenlandsche vorsten werdW* voortdurend over den gang van zaken inge licht. Thans is de zieke in zoover hersteld, dat hij binnen enkele dagen het bed zal kunnen verlaten. De koorts is afgenomen, de wonde door de operatie veroorzaakt staat goed. De kardinalen, die aangewezen zjjn om gedurende de vacature de leiding der zaken op zich te nemen, Oreglia, Ledochowski- en Mertel, hebben Woensd&g en Donderdag her haalde besprekingen gehouden. Men ziet hierin het bewjjs, dat ook by het Heilige College ernstige bezorgdheid over den toestand be stond. Door de hoeren J. C. van Marken en F. 0. Waller, directeuren der Mederlandscbe Gist- en Spiritusfabriek te Delft is aan do Tweede Kamer een adres verzonden, waarin zy eenige bezwaren inbrengen tegen het aanhangig ontwerp van wet tot wetteljjke verzekering van werklieden tegen de gelde- Ijjke gevolgen van ongevallen in bepaalde bedryven. t Aan het slot van him betoog brengen adressanten onder ’t oog, dat ten opzichte van het stelsol van verplichte verzekering by de Ryksverzekeringsbank de voorge stelde regeling, niet zoozeer als welgewenscbt ware, met de behoeften en hulpmiddelen der practyk rekening houdt, en daardoor dem werkgevers en werklieden, die onafhankelijk van den wetgever eene regeling tot stand brachten, belangrijke nadeelen berokkent. Men meldt uit Den Haag: Een Delftsch student, woonachtig in de Van Merlestraat alhier, sprong gisterochtend op een in beweging zynde stoomtram van het Hollandsch spoor. Hy viel on geraakte onder een volgenden wagen. t Beide boenen werden deerlijk gekwetst. Na in de melk inrichting hoek VVeimarstraat en Conradkado te zyn binnengebracht, verleende de arts Van den Berg hem de eerste hulp, waarna hy naar het Bronovogesticht werd overge bracht. Men vreest dat by een der beenen zal moeten missen. Ondanks hevig bloed- verlies bleef de jonge man volkomen bjj be wustzijn en sprak hij kalm met den dokter. By de Staatsspoor zal vermoedelyk in April een examen voor goederenklerk 3e klasse worden gehouden. Het „N. v. ■N.” weet mede te deelen, dat het getal sollicitanten vopr de betrekkingen van directeur der gemeentetram en «van di recteur der gemeentelijke electriciteftsfabriek te Amsterdam bedraagt tusschen de 330 en 3401 Onder die schare vindt men de meest uiteenlopende maatschappelijke posities ver tegenwoordigd, doch het aantal officieren, die dingen naar een dier betrekkingen, moet bijzonder talrijk zyn, men zegt meer dan de helft. Moordrecht. AND, Bfrfcop. Oudewalcr. N, Waddinstvecti. N, Bodegraven, uuerkerk vil h*' SINGEL No. 612 IMtKYFUS De Daily Chronicle” kondigt aan dat zy Zaterdag en Maandag opzienwekkende ont hullingen van Esterhazy zal openbaar maken over diens betrekkingen tot den generalen staf, over kolonel Henry, en over zyn ge tuigenis voor de strafkamer. Esterhazy waar borgt de echtheid van deze publicaties. De regeering heeft besloten de ligues te ontbinden. De Fransche landsdrukkerij heeft sedert eenige dagen de laatste hand gelegd aan het drukken en inbinden der documenten uit de enquête der strafkamer van het Hof van Cas satie over het revisie-verzoek. De gedrukte stukken vormen twee flinke deelen. Van eik volledig stel zjjn 55 exem plaren getrokken, die genummerd zyn. De wet, volgens welke het geheeie Hof van Cassatie in den vervolge by revisiezaken uitspraak zal hebben te doen, nu ook door den Senaat bekrachtigd, maakt dat alle leden van het Hof zulk een exemplaar der verza melde processtukken ontvangen. Frankrijk. Donderdagmiddag te vier uur heeft presi dent Lonbet officieel zyn intrek genomen in het Fransche presidenten-paleis. In gezel schap van zijn echtgenoote reed hy het Elysée binnen en werd door de wacht met militaire eer ontvangen. Wat de inrichting van het Elysée betreft, heeft men weinig verandering aangebracht. De nieuwe president heeft dadelyk zyn zeer democratisch verlangen te kennen gegeven, dat de militaire eerbewijzen hem slechts met officieele plechtigheden gebracht zouden wor den. De heer Felix Faure daarentegen hield er van onder het roffelen der tamboers het Elysée te verlaten, terwijl zelfs by zyn ge wone jachtuitstapjes naar Bembonillet, zyn geheeie dienstpersoneel hem naar het station uitgeleide moest doen. Denemarken. De Deensche kanonneerboot „Gulborgsund” heeft 23 Engelsche visschery-stoomschepen, die zich in de Fugle Fjord der Faroër eilanden bevonden om beveiliging te zoeken tegen het ongunstige weder, naar Thorshavn opgebracht, ter veroordeeling wegens onbe voegd oponthoud op Deensch zeeterritorium. Dit heeft in de kringen van belanghebbenden bjj de zeevisscherp nog al opzien verwekt, en uit Geestemünde schrijft men hierover nu „Ieder deskundige heeft het verklaarbaar gevonden, dat de bewoners der Faroër eilan den, voor het grootste gedeelte arme visschers, wegens de steeds meer toenemende trawl- visschery zich in hun bestaan bedreigd acht ten en de bescherming van het moederland hebben ingeroepen, Dat er, ter voorkoming van overtredingen, toezicht op de visscherjj werd vereischt, is iets dat van zelf spreekt. Het is alleszins gerechtvaardigd, wanneer Uit Amsterdam meldt men aan de „N R. Ctf: De tandarts Son, uit Utrecht, heeft giste ren bjj den rechter-commimris een langdurig verhoor jBdergaan, in verband met de zaak Van Hall en naar aanleiding van door de justitie onderzochte telegrammen, die met iemand in Londen waren g’ewisseld en ge- teel^gd waren: „Leopold.” De Senaat heeft de wet op de onttrekking der revisie aan de strafkamer van het Hof van Cassatie aangenomen. De Senaat deed dat met een kleine meerderheid, en onder den indruk van de redevoering van den minister president, die kalm dreigde met een kabinets- qnaestie. En naast die bedreiging liet Dupuy Jfize wet voorkomen als een middel van ver zoening. Zoowel hy, als de minister van justitie, Lebret, wees er op, dat deze wet, ddor hen verdedigd, de kalmte en rust in het land zou doen terugkeeren. „Ik ben er van overtuigd,” zeide minister Lebret, „en wy hebben allen de zekerheid, dat de aanneming dezer wet de revisie zal bespoedigen en de kalmte en den vrede zal doen terugkeeren in de gemoederen.” Het is jammer voor de heer en Dupuy en Lebret, dat hunne vaste overtuiging reeds den dag na de aanneming der wet zoo ernstig moet worden geschokt. De woorden van den minister herhalende, zeide de Lanterne op den dag der aanneming: „Eer drie dagen voorby zyn, zullen wjjin de nationalistische bladen weder de meest verschillende bevelen zien geven aan de regeering. Men zal Lebret te kennen geven, dat hy den procureur-generaal Manau moet ontslaan; en men zal reeds lang van te voren gereedgemaakte Ijjsten van verdachten pu- bliceeren. Dat is de verzoening, die de ver- zoeningswet ten gevolge zal hebben.” In Spanje duurt de ministerieele crisis nog voort. By een nadere telling is gebleken, dat tot dè kleine meerderheid in den Senaat, die het afkeurende votum der oppositie verwierp, o. a. behoorden drie ministers, twee republi keinen en de, hofdignitarissen, die immer stemmen ten gunste van het aan ’t bewind zynde kabinet, zoodat de regeering uit een politiek oogpunt dns feitelyk de nederlaag heeft geleden. Een aantal onthoudingen heb ben verder den doorslag gegeven by Sagasta toen hjj het besluit nam, der koningin-regentes, het ontslag van zyn ministerie aan te bieden. Het is, zegtde „Indép.”, moeilyk wys worden uit al de tegenstrijdige berichten over den toestand, maar er blykt toch duideljfk uit, dat (ie verwarring groot is. Liberalen en con servatieven beweren beide, dat zy nu de ge roepenen zyn om in de macht te komen. Velen gelooven echter niet aan het terstond optre den van een conservatief kabinet, maar van een overgangsministerie. De Koningin-regentes heeft reeds met de aanvoerders van verschil lende groepen beraadslaagden wanneer de vorming van een nieuw kabinet te veel moei lijkheden met zich brengt, zal zy aan Sagasta voorstellen de Cortes te ontbinden, ten einde de meening des lands te kennen. De „Indép.” houdt het er voor, dat elk nieuw kabinet wel zal moeten beginnen met de Cortes te ontbinden, en meent dat de. keus staat tusschen Sagasta en Silvela. overtredingen der internationale overeenkomst van ’s-Gravenhage streng gestraft worden. Maar niemand is ooit op de gedachte geko men, een visschersvaartuig wanneer het zich tracht te beveiligen en daartoe b.v. op Duitsch gebied ankert, deswege strafbaar te achten en te verlangen, dat het ook bij storm en on weder zoolang in de Noordzee zal, bljjven, dat het door nood wordt gedrongen, binnen» te loopendat het derhalve, zoolang dit het geval nog niet is, met zyne bemanning op genade of ongenade aan de elementen moet worden prijsgegeven en eventueel maar te gronde moet gaan, ofschoon in de nabijheid de reddende haven ligt, die voor het schip door eene strenge wetgeving gesloten blyft. Stemt het overeen^ met de hedendaagsche rechtsbeschoulvingen? Wil men in Europa den Chineezen muur weder opbouwen De IJslandsche wet bedreigt (met boeten van 200 tot 2000 kronen) visschers, die, ook zonder te visschen, in Deensche wateren met vischtuig aan boord worden aangetroffen, en laat ook aan vaartuigen, die uit nood ver binding met het land zoeken, het verblijf slechts dim toe, wanneer zy al hun vischtuig in het schip hebben opgeborgen. Deze bepa lingen zyn zeker scherp genoeg ter bereiking van het doel der wet, zonder dut zy nog met buitengewone gestrengheid ten nitvoer worden gebracht. Italië. Den Italiaansche schat. In 1864 werd het geheeie Romagna-district onveilig gemaakt door een boruchten roover, II Passatore, en zjjn bende. Op denlaatsten dag van het carnaval was er in den schouw burg van Forlimpopoli een stad van 20.000 inwoners een gala-voorstelling welke door al de aanzienlijken van de stad en den omtrek werd bygewoond. De fraai gekleede heeren en dames wacht ten lang op bet begin van de voorstelling, en. twen eindelijk het scherm opging, werden zy zeer onaangenaam verrast. Het tooneel was namelijk bezet door II Passatore en zyn manschappen, die hunne geweren gericht hielden op het verbaasde publiek. De roo- verhoofdman trad naar voren, boog beleefd en verklaarde, dat iedere poging om te ont snappen vruchteloos zou zjjn, omdat alle deuren werden bewaakt. Hy en zyn vrienden zouden de rondo doen door loges, stalles, enz., om alle geld en kostbaarheden der heéren en dames in ontvangst te nemen. Hy hoopte van harte, dat die gewillig zouden afgegeven worden en dat alles zonder bloed storten zou afloopen. Op die manier verkreeg II Passatore een buit van ongeveer f 690.000, en hy wist met zyn manschappen ongedeerd te ontkomen. Maar de overheid spande nu alle krachten in om hem te vangen; het duurde niet lang meer, of de geheeie bende was in handen van het gerecht, en men spreekt nog te Bologna van „het proces der honderd roovers.” II Passatore moet echter zyn aandeel in vden buit een kleine f 500.000 in een boschje by Bologna onder den grond hebben verborgen, en, toen hy tien jaren geleden in de gevangenis stierf, aan een zfner mede gevangenen hebben medegedeeld op welke plaats. Op eene of andere wyze is dit geheim van den roover uitgelekt, en thans hebben twee heeren uit Bologna van de overheid vergunning gekregen, om' op een bepaalde plaats te graven naar den schat van H Passatore. De Fransche Senaat hééft bij tweede stem ming den heer Faullières met 150 stemmen tegen 50 op Constans tot zyn voorzitter benoemd. Na ^ten beraadslaging van 41 uur deed het Hof van Cassatie uitspraak in het ge ding over de regeling van rechtsgebied, aan gevraagd door kolonel Picquart. Het Hof verwees Picquart en mr. Leblois naar de Kamer van inbeschuldigingstelling ter zake van de aanklacht wegens valsch- heid in geschrifte, en liet gebruikmaken daar van en van de klacht wegens de mededee- ling van het geheime Esterhazy- en Dreyfus- dossier. Maar het Hof ontkende de ver knochtheid in de zaak van het postduiven dossier en van het dossier-Boulot en besliste dat in deze beide zaken de krijgsraad alleen bevoegd is. Het vonnis heeft ten gevolge, dat Picquart door de militaire autoriteiten zal worden overgeleverd aan de burgerlijke overheid om terecht te staan voor de misdaad van valsch- heid in geschrifte en het gebruik maken van een valsch stuk, hetgeen ernstiger is dan het vergryp van het mededeelen van ge heime stukken. Uit deze scheiding volgt, dat de civiele rechter al de beschuldigingen van ernstige feiten behoudt en het eerst uitspraak moet doenvoor den militairen rechter, aan wien de zaak Picquart voor het oogenblik ont nomen is, hlpven slechts feiten zonder wer kelijk belang over. GOUDSCHE COURANT

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1