md. ih 1 ’If sr. n r m. Meuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 11 Maart 1899. 37ste Jaargang. I KENNISGEVING. Bultenlandsch Overzicht ater: EDWI V. h MeMe), van oflevmnciers. No. 7835. meter. *0 >ltfk X •9' fii 2 IhllLLH O t ANNIBAL DE VONDELING. :iheiis. 8 Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Verspreide Berichten. Fl. I S IEL No. 612 i It. l Wordt vervolgd.} I Telefoon No. 89. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.2A franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. !n 9 MAART IABUIJZER, Per stuk. jodig. r). 9 8 S" Gedenkschriften van een Gelukzoeker OF Naar het Fransch. door W. NUTTERS. rdrtcht i Bot' eop. ocd<r. raddinaveet 'degravem. erk adlJate De uitspraak der gezworenen tegen me vrouw Bianchini: schuldig aan poging tot vergiftiging, met verzachtende omstandig heden, gevolgd door haar veroordeeling tot vijf jaar dwangarbeid, wekte groote onte vredenheid onder het in de rechtzaal aan wezige publiek. De veroordeelde riep: Ik ben onschuldig! Kreten en protesten gingen op uit de geheele zaal en met moeite werd mevrouw Bianchini weggebracht en de zaal ontruimd. Telefoon No. 89 ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De Britsche onder-minister van buiten- landsche zaken Brodrick gaf in het Lager huis te kennen dat de Russische gezant te Peking niet het protest tegen deleeningtot uitbreiding van den Noorderspoorweg her nieuwde. De onder-minister geloofde dat Rusland’s vertoogen ten doel hadden de aan dacht van de Chineesche regeering te.ves tigen op de strekking die Rusland in de overeenkomst betreffende de leening heeft gemeend te zien, om vroegere overeenkom sten met JRusland niet na te komen, maar geenszins bedoelde verzet aan te teekenen tegen het sluiten van de leening in Engeland. Omtrent den afstand van de Sammoen- baai aan Italië, zeide de heer Brodrick dat deze zaak nog door de Chineesche regee- rinh wordt overwogen. De Britsche regee ring gaf haar instemming'te kennen met den wensch van Italië om een kolenstation te kragen. Vervolgens kwam de heer Brodrick nog terug op de Mask^te-quaestie om te ver klaren dat de Fransche regeering thans de Britsche inzichten omtrent het verdrag met den sultan van Maskate deelde en hy her haalde nogmaals dat de Regeering niets heeft tegen de inrichting van een Fransch kolen station op dezelfde voorwaarde als Engeland daar een kolendepot heeft. De minister van marine, de heer Goschen legde de begrooting van marine voor, ten be drage van 26,594,000, waaronder begrepen is een post voor den bouw van twee pantser- schepen, twee gepantserde kruisers-eerste- klasse en drie kleinere kruisers van bijzon der groote snelheid, terwijl het marine personeel zal worden uitgebreid met 4250 man tot 110,640 man. De Minister merkte daarby op dat het ver trouwen door het land getoond in de crisis van. October jl. de belooning is voor de ge dane uitgaven. Het nieuwe programma is niet met agressieve bedoelingen opgesteld, maar aan Engeland opgedrongen door de actie van de andere mogendheden. Als de andere mogendheden toebereidselen maakten om het scheepsbouw-program te verminderen zou de Britsche regeering ook maatregelen nemen om haar program te wijzigen. Het zal zeer moeilijk zijn om de uitgaven in even wicht te brengen met de inkomsten, maar de Regeering wenscht oprecht, dat de ontwape ningsconferentie zal bjjdragen tot verlichting der lasten van de volkeren van Europa. Als evenwel de verwachtingen van den Czaar niet worden verwezenlijkt, moet het thans inge diende program gehandhaafd blijven. In het verder verloop der zitting nam het Lagerhuis in tweede lezing met 212 tegen 18 stemmen het ontwerp op den verkoop van voedingsmiddelen en drogerijen aan. Campbell-Bannerman, het woord voerende in een vergadering van het Nationale Li berale Verbond te Huil, zeide dat hij een voorstander bleef van home rule voor Ier land, aangezien ze voor de Ieren noodig en voor de Engelschen onschadelijk is. De libe ralen, zeide hij, zullen de Ieren trouw blij ven, zoolang de Ieren trouw blyven aan hun eigen zaak, maar de Engelsche liberale party kan onmogelyk beloven dat zij onder alle’ omstandigheden aan home rule de voor keur zal geven. Over de buitenlandsche po litiek sprekende, bestreed Campbell-Banner man het bastaard-imperialisme van den laat- sten tyd, dat er naar streeft, alles in te palmen wat voor het grijpen ligt, onverschil lig of het bruikbaar is of onbruikbaar. Hij pleitte ernstig voor bezuiniging in de inrich ting van leger en vloot, de onkosten daar van zyn in de laatste dertig jaar gestegen met 44 millioen pond. Het Duitsche centrum heeft zich inschik kelijk getoond ten aanzien van de legerwet. Woensdag heeft dr. Lieber, met allerlei handige draaien, in de begrootingscommissie te kennen gegeven dat zyn party niet meer zoo veel zou weigeren als eerst. Hy stelde voor de versterking van de artillerie goed te keuren; de sterkte van het leger in tyd van vrede vast te stellen op 495,500 in plaats van op 502,500 zooals de regeering vraagt en aan de regeering over te laten om de zoodoende verkregen versterking te verdoelen over infanterie en cavaleriever der de versterking van de jagers te paard goed te keuren. Verder deed Lieber hot voorstel om het leger eerst in 1903 in plaats van in 1902 de nieuwe sterkte te laten be reiken. De minister van oorlog Gossler verklaarde mede te gaan met het beginsel van Lieber’s voorstellen. Het eind was dat deze met 18 tegen 6 stemmen werden aangenomenver der besloot de commissie nog op voorstel van Lieber om de sommen, vereischt voor de versterking van de verschillende wapens, elk jaar op de begrooting te brengen, zoodat men zich niet ineens tot 1903 behoefde te binden. Een dergelyk besluit is, naar men zich herinnert, verleden jaar met betrekking tot de vlootwet genomen. De Italiaansche Regeering heeft zich over de weigering van China om de San-moen-baai in pacht af te staan heengezet, en eergisteren die baai en het omliggende gebied in bezit genomen. Een afdeeling troepen is er aan land gegaan en heeft de Italiaansche vlag geheschen. Een zestal oorlogsschepen zyn in de baai byeen. De Tribuna meldt, dat admiraal Canevaro in den ministerraad een verslag uitbracht van zyn handelingen en voornemens, en dat de Consulta hem volkomen vertrouwen betuigde. De ministers spraken de vaste overtuiging uit, dat het plan tot bezetting van het gebied aan de Sah-moen-baai zou worden uitgevoerd. Ver der zal aan China voldoening worden gevraagd voor de beleedigende houding tegen de Ita liaansche Regeering en haren gezant aange nomen, door het weigeren der gevraagde concessie. De Chineesche regeering is er van over tuigd, dat Engeland de eischen van Italië steuntmaar men is eveneens overtuigd, dat Rusland China zal steunen en dat de Fran sche gezant aan de zyde van Rusland staat. De Engelsche gezant te Peking, sir Claude Macdonald, heeft in een nota aan den Tsung- li-Yamen den eisch van Italië overgenomen. Uit Engelsche bron wordt gemeld, dat de weigering van China aan de Italiaansche regeering een gevolg is van het optreden der keizerin-weduwe en van haar haat tegen de vreemdelingen. Haar raadgever Tschang-Yi wordt voor het besluit van den Tsung-li-Yamen verantwoordelijk geacht. Nu Italië tot daden is overgegaan verwacht men, dat China voor de leus tegenstand zal bieden, doch dat deze tegenstand passief wezen zal en alleen zal best tan in de weigering om de positie van Italië aan de San-moen-baai te erkennen. 12 fleas. 12 12 flesch. n GOWJ IE COIRANT boven de leer Alles wat ik doen kan is mijn verzuim zoo spoedig mogelijk herstellen. Ziehier je vijfduizend francs »Duizendmaal dank O, ge weet niet hoe on metelijk dj dienst is, die ge mij bewijst, heer baron Waarlijk Welnu, des te beter. Maar wat hebt ge toch, mijn kind Ik zie u zoo verslagen, ter neer gedrukt, uw oogen staan flets en treurig. Is er in mijn afwezigheid het een of ander voorge vallen »Oh!« mompelde de jongeling, ik zal het nooit durven vertellen.* •Raphael,* zeide de baron ernstig, »heb ik, zonder het te weten of te willen, op de een of andere wijze uw vertrouwen verbeurd »Heer baron dat gelooft ge zelf niet. Ge weet wel beter.* »Welnu wat verhindert u dan om te spreken, ronduit te spreken? Hebt ge eeneo! andere dwaas heid te belijden Hebt ge een misslag begaan Gij kent mijne toegeeflijkheid in dergelijke dingen •Gij hebt gelijk, goede vader, ik zal u dan ook alles verhalen •Gij maakt mij zeer nieuwsgierig ga uw gang en spreek vlug.* •Ik wil u eerst voorbreiden op mijn verhaal door te verklaren, dat het iets zeer ernstig is.* Kom, kom, ik vergeef al bij voorbaat; alleen laat mij niet langer in ’t onzekere •Ik g« recht op mijn doel af.» Goed ik luister.* Hierop verhaalde Raphael den baron hetgeen wij reeds weten. e* VI. I genomen. g 138) Hij hoorde de ruwe, korte bevelen van den cipier, het rammelen van ketenen van een einde- looze rij ellendigen, met duivelentronies, waaruit diefstal sprak. In de lichtgrijze oogen van deze massa fonkelde moord en lust tot doodslag, be geerte naar bloed; hunne handen kromden zich als tot worgen, hunne lippen sisten bedreiging. En te midden dier menigte zag hij den baron de Maubert, en den graaf de Salluces, zijn vriend hij schreeuwde hulp, hij gilde om bijstand, hij smeekte om bevrijding, om verlossing een spotlach was het antwoord. Dit lijden duurde tot tien uur in den volgenden morgen. Raphael werd gewekt door den neger, Acajou, tnet de woorden: •Mijnheer, hier een paard is daar voor mijnheer en om .geld vraagt de man die brengt paard. Mijnheer hem wachtende is hij zegt •Verzoek hem een minuut te wachten,» zeide Rkphaël, uit het bed springende. Tien minuten later stond miss Orphelie, thans des burggraafs eigendom, op zijn stal. Inderdaad, zoo iets had ik niet verwacht,» antwoordde de baron, toen zijn ple gzoon geëin digd had, dat is zeer ernstig, en ik keur uw han delwijze zeer af, en verbied dergelijke streken voor het vervolg ten strengste Maar de dwaasheid is nu eenmaal begaan, en wat gedaan is kan niet ongedaan gemaakt worden Ook gevoel ik, dat ik 'zijdelings eenig aandeel in de zaak heb door mijn verzuim Maar boven alles is het noodig, dat zoo spoedig mogelijk dat gevaarlijke papier uit de handen van dien jood gehaald worde Vlieg naar den woekeraar, en ga niet weg alvorens ge den wisselbrief in handen hebt Hier zijn nog vijfhonderd francs.» •Ik zal dadelijk gaan.* Goed Ik wacht je hier, ge komt hier om mij op de hoogte te stellen van den uitslag van uw bezoek bij den jood hierachter. Dan zullen wij tezamen het stuk verbranden, en gij zult me belooven, dat er nooit .weer iets van dien aard zal voorvallen Raphael drukte tweemalen hartelijk de hem toegestoken hand Daarop verliet hij de woning in ruwe Meslay om zich te begeven naar dien van den woekeraar, die juist achter het huis des barons gelegen was, zoodat de achterzijden hunner res pectieve woningen, op elkaar uitzagen. •Is mijnheer Van der Grijp te spreken vroeg Raphael aan Caraisard, die, als naar gewoonte opende op de bekende wijze. Een weinig voor den middag van dien da ontving de jonkman een brief. Deze verraste hem zeer, en deed hem aanvan kelijk niet weinig ontstellen, want hij was afkom stig van den baron, en luidde als volgt s Waarde Zoon. Mijne afwezigheid is korter geweest dan ik ge dacht had, dat zij zijn zou. Een uur geleden ben ik teruggekeerd. Zooveel te beter. Kunt ge mij niet oogenblikkelijk komen bezoeken Wij hebben samen veel te bespreken. Uw vriend, Baron de Maubert Gehoorzaam aan de uitnoodiging des barons, begaf Raphael zich dadelijk op weg. Toen hij bij zijn pleegvader binnentrad was diens eerste woord: •Drommels, Raphael wat zal je gisteren op mij gescholden hebben ’Op u gescholden, vader? Op mijn weldoener schelden Ik vroeg Raphael. Nu, zoo erg .meen ik het niet. Maar toch, bij de teleurstelling, zou ik het heel begrijpelijk vinden, als ge ’t gedaan had,* vervolgde de baron Het is ook niet heel pleizierig een brief te ont vangen die zegt vijfduizend francs te bevatten, en te bevinden dat er zelfs geen stuiver in is. Ver beeld u mijn schrik, Raphael toen ik, op drie mijlen afstand van Parijs, de machtiging op mijn bankier nog in mijn portefeuille vona en aldus mijn treurig verzuim gewaar werd; ik schaamde mij over het dwaze figuur dat ik maakte tegenover je. Waarlijk, op mijn leeftijd mag men niet meer zoo vergeetachtig zijn. Maar, de natuur gaat soms Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VfcR’OORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA Gezien art. 8 der Hinderwet, Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan J. Annaars tot het oprichten eener slachterij achter het perceel aan den Kattensingel wijk Q No 160, kadastraal bekend sectie A No. 3260. Gouda, den 10 Maart 1809. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Frankrijk. Een onverstandige weddenschap. Iemand uit het dorpje Finhan (Zuid Frank rijk) wedde met eenige kalneraden tien glazen absinth achter elkander te zullen leegdrinken. Toen hy aan het negende glas gekomen was, kon hy byna niet meer, doch om de wedden- schap te winnen en om niet door zyn kamera den uitgelachen te worden, bracht hy, hoewel met veel moeite, het tiende glas aan zyn lip pen en dronk dit ledig. Het gevolg was, dat hy dood neerviel. Ondanks officieele en technische verkla ringen heerscht toch nog ernstige twijfel of de ontploffing by Toulon niet aan kwaad willigheid is toe te schrijven. De onder-prefect van Toulon ontving na de ramp een anoniem schryven, waarin gezegd werd dat ook het tweede, grootere kruitmagazijn in de lucht zou springen als de minister het kwam be zoeken. Een gesprek tusschen vier mannen zou door den briefschrijver afgeluisterd zyn, waarin gezegd word dat de tweede aanslag weldra beter zou gelukken. Daarby komt het gebeurde van Dinsdag, dat tot allerlei praatjes en vermoedens aan leiding heeft .gegeveri. De officieele lezing van het geval is de volgende Dinsdag avond ongeveer 7 uur zag.de schildwacht Guy, de wacht houdend by het miliniet- magazynj zes mannen in een droge gracht, die het magazijn omgeeft. Zy losten twee revolverschoten op hem; Guy was te ver bluft om te roepen en waarschuwde eerst, toen hy afgelost werd Alen veronderstelt, dat zy na den soldaat vermoord te hebben, de tunnel wilden doorgaan, die naar de bastions leidt, waar dynamiet-patronen neer gelegd waren. Deze heeft men gejonden, het waren er twaalf, maar er wös geen lont by. Heel duidelijk isfldit alles niet; maar be grijpelijk is het dat het ongerustheid gewekt heeft.

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1