ferij. JSTEU, Meuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag IS Maart 1899. No. 7841. 37ste Jaargang. 1EUW! A. alijk .ater: KEVMSGEVl^G. tering. Buitenlandse!) Overzicht 1ST. FEU1LLE1ON jbaar. en. Bron, rdam. "0 o g* "I'S ANNIBAL DE VONDELING. IEL No. 612 Verspreide Berichten. i 5 5 0 [genomen. en nijverheid. leeair ver- NTHOVEN 1 RAPHAEL IN GEVAAR. Telefoon No. 8». De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Notnmers VIJF CENTEN. loodlg. k). ■gaijaff tod» »rar. 9 t per «tuk ■o SS »s 9 v> n 9" GIHIIStllE MUNT De nieuwe grondwet van Kreta zal niet Paschen worden afgekondigd. Natuurlijk be vredigt de wet niet allo Kretenzers in allen deele. De Mohammedanen, heet het, zyn onte vreden over den algemeenen dienstplicht en over de verheffing van het Grieksch tot eenige officieele taal (hoewel de gewone taal van de Mohammedanen zelf toch ook het Grieksch is), en de radicale Christenen zyn misnoegd over het verwerpen van hun voorstel, dat de regeeringscommissaris den eed op de grond wet moet afleggen. 9 Telefoon No. 8> ADVER TENTIEN worden geplaatst vau 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen Irroote letters worden berekend naar plaatsruimte om een lOOi I. OGIERiCo •.J.FORTUIJN ippende. «Vijfentwintig louis,* •eerlijk verloren En in haar ziel voegde zij er bij »En mijn hart!* HOOFDSTUK XI. IHIKYFU8 De vrijspraak van Urbain Gohier is voor velen een groots Verrassing geweest. Zo tee- kent de veranderde stemming, die eenige gecompromitteerde officieren niet langer met het leger wil gelijkstellen, en niet meer oen ieder die de armée critiseert voor een slecht vaderlander wil houden. Er kwamen overigens in het werk uitspraken voor, kras genoeg om een veroordeeling te doen verwachten. Zoo b.v. deze: „De kazerne is alleen de school van alle schandelijke ondeugdenvan luiheid, leugen, verklikking, ontucht, vuile uitspatting, zedelijke laagheid en dronken schap.” Of wel: „De kazerne doet Frankrijk verteren door drankzucht en schrikkelijke erfelyke ziekten; en wie legt dit alles op aan het volk? Zy die er niet heengaan.” Om voorts deze ook niet te vergeten: Zelfzuch tige naijver, lage jalousie, fabelachtige on kunde, belachelijke inbeelding, domheid, mis dadige oogluikingniets is daaraan veranderd in de legeraanvoering sedert 1870. Wy heb ben niet meer dezelfde soldaten, maar wy hebben nog dezelfde chefs. Dat een jury hierin, en in een twintigtal dergelyke zinsneden, de eerlijke bedoeling om gezonde kritiek te oefenen, erkent, en in plaats van dadelijk „verrader” te_ schreeuwen, den schryver vrijspreekt, is een feit van groote politieke beteekenis, als uiting van verander den volksgeest zoowel als nederlaag voor de regeering. De vrijspraak geschiedde met tien tegen twee stemmen. Zes uur lang was Clemenceau aan het woord geweest voor zijn pleidooi. De Pressensé maakt, zooals men weet, een reis door het Zuiden, avond aan avond in verschillende steden sprekende over de Zaak. In Alais heeft hij groot succes gehad, te Nimes Dinsdagavond werd de orde verstoord en hadden er betoogingen over het leger plaats. Tnsschen zyn conférences door heeft Gedenkschriften van een Gelukzoeker OF Naar het Fransch. door W. NUTTERS. Twee en een halve maand zijn verloopen sedert den wedren Graaf Hektor de Salluces bevond zich bij den baron de Maubert in het bureau, waar wij reeds meer dan eenmaal den lezer heengeleid hebben. INRICHTINGEN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA Gezien art. 8 der Hinderwet, Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan A. J. Schrave en zijne rechtverkrijgenden, tot het uitbreiden der stoombleekerij in het perceel aan de Boelekade wijk R no. 95, kadastraal bekend sectie A no. 3337. Gouda, den 17 Maart 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. betreffende de vredessterkte van het leger, onder voorbehoud dat de Kegeeringen, in overeenstemming met de in de voorstellen van Lieber uitgesproken bereidwilligheid van den Rijksdag, vóór het eindigen van den vastgestelden termijn een nieuwe voordracht zullen indienen. Levetzow, Kardoff, Bassermann en Rickert steunen het voorstel-Lieber, namens conser vatieven, nationaal-liberalen en Vrijzinnige Vereeniging. Nadat de sprekers voor het voorstel-Lieber het woord hadden gevoerd, waren de bestrij ders daarvan, waaronder de heeren Richter en Bebel, aan het woord. Na het sluiten van de algemeene beraadslagingen, werden de artikelen behandeld. Het dbor de commissie onveranderd goedgekeurde artikel 1 der Regeeringsvoordracht werd aangenomen. Artikel 2, bepalende de sterkte van het leger op voet van vrede werd aangenomen in de lezing der commissie, in overeenstemming met het voorstel-Lieber. Tegen stemden de vrijzinnigen, de Duitsche volkspartij, de sociaal democraten, de Elsassers en de Reform-party. Een voorstel van Richter tot definitieve vaststelling van den tweejarigen diensttijd werd verworpen. De overige paragrafen van het Regeeringsvoorstel, geamendeerd in overeenstemming met het voorstel Lieber en met de voorstellen der commissie van rap porteurs werden daarna aangenomen. Ten slotte werd het aldus gewijzigde Re geeringsvoorstel by hoofdelyke stemming aangenomen met 222 tegen 182 stemmen. De koning van Griekenland opende gister de zitting der Kamer. De troonrede herinnert aan de installatie van prins George als commissaris der mogendheden op Kreta, en spreekt de hoop uit, dat deze benoeming moge leiden tot het herstellen der rust en orde op het eiland. De koning spreekt dank uit jégens de mo gendheden en geeft een overzicht der her vormingen, die door de regeering aan de Kamer zullen worden voorgelegd. De voornaamste hervormingen zyn een be roep op vreemdelingen tot het organiseeren van verschillende openbare diensten en de instelling van een ministerie van koophandel September 1898 heeft de Cortes besloten de Regeering machtiging te verleenen tot afstand van de souvereiniteit over de koloniën. De conservatieven, de groep van den hertog van Tepian, en de liberale dissidenten hebben de opvatting verdedigd, dat de goedkeuring der Cortes niet noodig is; de liberale- party, deja Republikeinen en Carlisten daafen- tegen achten die goedkeuring wel noodig.. omdat het tractaat tot afstand van Spaansch grondgebied aan een vreemde mogendheid strekt, en voor vervreemding de machtiging der vertegenwoordiging noodig is. Sagasta wilde de zaak aan de Cortes onder werpen; doch Silvela heeft dadelyk na zyn optreden verklaard, dat de Koningin het trac- taat zonder meer kan onderteekenen. Feltelyk wordt deze oplossing door alle partijen het meest gewenschtwant geen der paljtyen wil zich belasten met den naam, een vredesverdrag te hebben goedgekeurd, dat Spanje van al zyn koloniën berooft. En toch kan niemand er ernstig aan denken, aan het traktaat de geëischte goedkeuring te ont houden. Maar nu de qnaestie eenmaal is opge- worpen en de oppositie zich er van heeft meester gemaakt, moet zy volhouden. Zy doet het zelfs voorkomen, dat de Amerikaan- sche regeering de parlementaire goedkeuring eiseht. Dit nu wordt tegengesproken door de Spaausche regeering; de goedkeuring van het vredesverdrag is een binnenlandsche aan gelegenheid, waarmede de Vereonigde Staten niets te maken lebben. Vermoedelyk zal Silvela zich over de ge opperde bezwaren beenzotten, en het tractaat aan de Koningin1 ter teekening voorleggen. Want de hoop, dat er een wending in den stand van zaken komen zal, waardoor de Amerikanen genoodzaakt zullen worden Cuba, Porto Rico en de Philippynen terug te geven, kan men nu in Madrid wel opgeven. Gel pk de telegraaf ons reeds met een enkel woord gemeld heeft, heeft Chamber- lain Dinsdag in het Lagerhuis het wetsont werp ingebracht, dat plaatselyke overheden in staat wil stellen menschen, niet alleen werklieden, die in een huurhuis wonen van minder dan 300 waarde, geld voor te schieten om dat huis te koopen, maar niet meer dan £240. De vooruitstrevende bladen zyn met de bepalingen van het wetsontwerp niet ingenomen, omdat alles vrywillig moet gaan. De plaatselyke overheid kan weigeren het geld voor te schieten, de eigenaar kan weigeren zyn huis te verknopen. Zy vreezen, dat er op die manier weinig van den maat regel zal terecht komen. Bij de derde lezing van de legerwet in den Rijksdag komt aan de orde een voorstel van den afgevaardigde Lieber, om artikel 2 (verhooging van de legersterkte in vredes tijd) weder te lezen, volgens het voorstel der commissie vau rapporteurs, en tevens de bereidwilligheid van den Rijksdag uit te spreken, om met de regeering opnieuw te overleggen over de bepaling dier sterkte, indien practisch de ontoereikendheid van het cyfer blykt, door de commissie voorgesteld. Verder verlangt het amendement, dat in de kleedingmagazynen in de plaats van man schappen in werkelyken dienst, arbeiders die geen soldaat zyn aan het werk gezet worden. By de algemeene beraadslaging verklaart de minister van oorlog Von Gossie#; onder erkenning van de juistheid van een deel van het commissievoorstel, vast te houden aan het geheele regeeringsontwerp. Indien nu niet de volle legersterkte wordt toegestaan moet het voorstel toch noodzakelijk terug komen. Na Von Gossler spreekt Lieber. Deze doet een beroep op den Bondsraad en den Ryks- kanselier om zyn amendement tot herstel van het commissievoorstel, wat betreft de legersterkte in tyd van vrede, aan te nemen. Een ontbinding van den Rijksdag zou maken dat men geruimen tyd zonder begroeting moest blijven. Het amendement was geïnspireerd door liefde voor het vaderland. De Rykskanselier verklaarde dat de ver bonden regeeringen instemmen met het heden door den heer Lieber gedane voorstel, tot het herstellen van het besluit der commissie Inz^ndinji van Advertentie» t<«» I um des rnidd 12 fless. 12 12 flesch. De baron had voor iedereen belet gegeven zelfs voor den burggraaf. De conversatie was zeer levendig geweest, en het stilzwiigen, dat op het oogenblik dat wij bin nentreden, heerscht, schijnt slechts een tijdelijke wapenstilstand, waarin beide partijen nieuwe krachten verzamelen, om aanstonds den strijd met dubbele hevigheid te hervatten «Kom, heer baron,* zeide de Salluces, moeite doende om een glimlachje op zijn lippen te bren gen, kom, kom, wees wat redelijk!* «Ik geloof, neen, ik heb zekerheid dat ik rede lijk genoeg ben >Neen, dat zijt ge niet,* riep de jonge graaf, in plotselinge drift, «gij liegt en ge weet dat ge liegthoe kunt ge nog praten van redelijk zijn terwijl ge de prachtigste voorstellen van de hand wijst «Misschien is het ook, dat ik uw voorstellen verre van aannemelijk vind.* »Gij weet, dat mijn vader tachtigduizend francs rente geniet »Ik weet dat sedert lang, heer graaf, en ziedaar de vierde maal dat ge het mij staande ons on derhoud, herhaalt >Ook is het u bekend, dat ik slechts behoef te deelen met een enkelen broeder, zoodat de helft van het vaderlijk erfgoed eenmaal in mijn handen komt.* «Wanneer •Dat weet ik niet Maar wat eerder of later, krijg ik een millioentje in handen.* »Dat al tamelijk aangesproken is (Wordt vorvolgd). 144) In elkaar gekrompen, de boenen opgetrokken meer op den hals dan op den rug van zijn paard liggende, het hoofd terzijde om de baan goed te kunnen overzien, onafgebroken door uitroepingen zijn ros geestdrift en aanvaring inblazende, kwam Lord Archibald aanstuiven, als een wervelwind Als een bovennatuurlijk monster, ten verderve aansnellende, liet hij een wolkig spoor na van omhoog geworpen stof. De tribune der feestcommissie naderende, hield hij de snelheid van zijn paard een weinig in, en stond eindelijk voor het koord. Hij was overwinnaar Een donderend applattdissement 'ging op uit de toeschouwers. De dronkenschap der overspanning kwam in zijn stadium van luidruchtigheid. En het was echt zinnelijke geestdriftmen klapte in de handen, stampte met de voeten, met parasols en wandelstokken, stak de armen omhoog en gilde als een bezetenen. Men omhelsde elkaar, men danste, men wierp hoeden omhoog, zwaaide met zakdoeken. lu Spanje is eenig verschil ontstaan over de vraag, of de Koningin-Regentes bevoegd is het vredesverdrag met de Vereenigde Staten te onderteekenen zonder voorafgaande goed keuring door de Uortes. De grondwet van 1876 kent der Koningin het recht toe, verdragen te sluiten, en in De schilderij was veranderd. Van de tiendui zend toeschouwers, zooeven sprakeloos en als ver steend, was geen enkel lichaamsdeel in rust Het was thans de razernij in uitbarsting. Het was uitgelatenheid. Men drukte elkaar de hand alsof een glori\olle overwinning behaald was En al die bewegingen smolten ineen tot een ontzagge lijken kreet? die over de vlakte rolde. Men vergat den overwinnaar, men vergat de reden waarom men juichte. Men gilde louter om het gegil, men schreeuwde en stampte, omdat schreeuwen en stampen geluid voortbrengt kortom, men was in vuur. De Markiezin de Villiers danste in haar calèche en sloeg geen acht meer op hertogin Mathilda de Latour, die zonder deel te nemen aan de razende uitbarsting, in gedachten verzonken voor zich keek in de richting, van de plaats waar de overwinnaar stond en buigingen maakte. Daar drong zich een jonkman in rijkostuum, ofschoon hij te voet ging, door de joelende me nigte en stond stil bij het rijtuig der hertogin. Hij fluisterde een woord, onverstaanbaar, maar toch door Mathilda opgevangen. Zij keek om en schrikte. >Mis Orphelie is dood doodgereden hierom. om dit te halen De hertogin slaakte een kreet De jonkman legde de vingers op de lippen en wierp haar een bouquet toe, geheel gelijk aan dat der markiezin. In ongeloofelijk korten tijd had hij zes mijlen afgelegd, den prijs opgeofferd en zijn renpaard doodgereden om die bloemen te halen, Een zonderlinge, ongekende gewaarwording over stroomde Mathilda’s ziel. Zij drukte een kus op de bloemen, onwillekeurig en blozende van schaamte over hare onwillekeurige daad. Het scheen of haar tong worstelde woord te uiten. Op dit oogenblik keerde de hertog naar het rijtuig terug. Raphael, dit ziende, bukte en verwijderde zich haastig. Mathilda verborg haastig de kostelijke bloemen tusschen haar gewaad. »Ik heb gewonnen I* riep de markiezin de Vil liers Mathilda toe, «leve Lord ArchibaldArchi bald voor immer!* «Ja,» riep Mathilda de Latour, «ik erken, ik heb verloren!* «Hoeveel, lieve vroeg de hertog do kales in stappende. «Vijfentwintig louis,* antwoordde de jonge vrouw

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1