■II 1 ken ■Si 'i I 1 BINNENLAND- s g :;l Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» he is au den Maandag 27 Maart 1899. 37ste Jaargang. No. 7848. j I Helianlke), vin leveranciers. Ji I KT. edel, oten wagen. Uwe, L utrt 1 te Buitenlandse!» Overzicht. FEL'ILLÊ ION w Tafel water Inzending- van Ad verten tien tot 1 uur des midd. nkum, Ekn onbbkende. I i ht CMAN& Zn niitentje met gulden per 65 •15 J 'O.' IQIJOA. iruhi. B'mt rop. i/rr. lddw.WMt egraven. k a d.lJagfl. Telefoen Mo. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Dit IN o. bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. hoesten, lemings- bewezen. warme jevelenS' L cent IE ■B dres voor en 50 o. 100 „I MIME 101 II i VI P. S. De zeventien brieven zijn op ditoogen- blik in handen van den heer Van der Grijp, han delaar in ongeregelde goederen, Boulevard Saint- Martin, No die zich de moeite heeft willen getroosten, deze zaak op zich te nemen en er zich verder mee wil belasten. Tot hem derhalve is het, dat men zich wenden moet. den. In Noord-Wales vroor het Woensdag avond zestien graden. Wij vinden gewag ge maakt van twee menschen, die op verschil lende plaatsen doodgevroren zyn. Er is ook veel sneeuw gevallen. Te Londen is de sterfte aan influenza zeer groot. Hofrad n üit Londen wordt meegedeeld, dat de onderhandelingen, tusschen Engeland en Rus land gevoerd over de China-quaestie, een praktische» vorm hebben aangenomen en dat er alle reden is te hopen, dat zij tot een bemoedigend einde zullen gebracht worden binnen een niet ver verwijderd tijdstip. Minister Brodrick bevestigde ia het La gerhuis in hooidzaak de juistheid van de bekend gemaakte berichten omtrent de En- gelsch-Fransche overeenkomst, welke hij hoopte binnenkort openbaar te kunnen maken. De begrootingscommissie nit de Fransche Kamer heelt Woensdag den minister-president Dupuy en den minister van financiën gehoord over het voorstel, om aan de regeering nog twee voorloopige twaalfden op de begroeting toe te staan voor de maanden April en Mei, tot een gezamenlijk bedrag van 638 millioen francs. Een der leden gaf in overweging de zitting der algemeene raden te verdagen, opdat de beide Kamers omstreeks half April met de begroeting kunnen gereed zijnmaar Dupuy geloofde niet dat de Senaat daartoe bereid zal wezen, terwijl de regeering de zit ting der algemeene raden niet wil uitstellen. De Kamer zal vermoedelijk nog vóór de Paasehvacantie gereed komen met de begroo- ting, en de Senaat daarmede in de eerste week van Mei een begin maken. Na het vertrek der ministers besloot de commissie, de twee voorloopige twaalfden toe te staan; en in gelijken zin besliste Donder dag de Kamer. Voor April en Mei is de regeering dus weer geholpen. Bij de behandeling der Marine-begrooting is het amendement van den heer Dejeante, om de aalmoezeniers der vloot af te schaffen, na bestrijding door den minister, met 321 tegen 154 stemmen verworpen een vanBasly, tot afschaffing der kerkelijke viering van den Goeden Vrijdag aan boord der schepen, met 328 tegen 195 stemmen en een van den oud- minister admiraal Riennier om den post van 1,945,000 francs voor den bouw van zes onderzeesche torpedobooten te schrappen, ver worpen zonder hoofdelijke stemming. Iets uitvoeriger dan de andere bladen wij weten niet of het daarom meer vertrou wen verdient seint de Romeinsche corres pondent van de Matin d. d. 22 Maart: Gedeukschrilten van een Gelukzoeker ANNIBAL De” VONDELING. Naar het Fransch. door W. NUTTERS. zij zich krachtig tot de verdediging in. Een Amerikaansche afdeeling, die de opdracht had hen te verdrijven, werd na een hevig ge vecht tot den terugtocht genoodzaaakt. President Kruger antwoorde op het wel kom, dat men hem te Rustenburg heette, dat hij en de Uitvoerende Raad hun uiterste best deden het schip van Staat tusschen de hinderpalen door te sturen. Wat de kleinere aangelegenheden betrof, zou men, toegeven, doch wanneer de onafhankelijkheid van het land aangetast werd, zouden zy geen duim breed voor iemand wjjken. De opperkamerheer en de chef van het Mili taire Huis van Hare Majesteit de Koningin maakt bekend dat H. M. op Woensdag 12 April in het Paleis te Amsterdam, gelegenheid zal ge ven by Hoogstdezelve hunne opwachting tema ken des voormiddags te 10 uren aan militaire autoriteiten en des namiddags van dienzelf den dag te een uur aan civiele autoriteiten. Op Donderdag 13 April zal Hare Majes teit te 10 uren voormiddags aan commissiëu gelegenheid geven hunne opwachting te maken, terwyl om 11 uren door Hare Ma jesteit aan particulieren audiëntie zal wor den verleend. Dengenen die verlangen daartoe te wor den toegelaten, worden uitgenoodigd zich in te schrijven op eene der lysteu welke aan gezegd Paleis gereed zullen liggen, van heden af tot en met Zaterdag 1 April des avonds te 8 uren, op jwidkeu tyd de lysteu zullen worden gesloten. frs. 60.000, •s. 1400, dus Verspreide Berichten. »ltl£YF(JS. Het Hof van cassatie heeft de wraking vay rechters verworpen, en mevrouw Dreyfus tot 100 fr. boete veroordeeld. Nu ook dr. Gibert te Havre overleden is, geeft Gabriel Monod openbaarheid aan een brief van November 1897, waarin dr. Gibert hem mededeeling doet van een gesprek, in Februari 1895 met Felix Faure gevoerd. Hieruit het volgende Faure. Nu dan, Dreyfus is niet veroor deeld op feiten die ter terechtzitting zyn gebteken, maar op het vertoonen van een stuk, dat wy uit vrees voor diplomatieke verwikkelingen noch aan den beschuldigde noch aan den verdediger hebben kunnen overleggen. Gibert. En dat stuk is? Faure. Ik kan u niets verder zeggen dan dat het allen twijfel omtrent het verraad opheft. Gibert had van te voren den president geheimhouding beloofd. Daarom waarschijn lijk is altijd slechts by geruchte van dit onderhoud gesproken. Monod heeft den brief van Gibert aan advocaat Mornard ter hand gesteld. „Ziehier de werkelijke waarheid omtrent den toestand van den Paus. De krachten keeren niet terug; de lijder heelt veel last van slapeloosheid en neemt weinig voedsel. Hy woont de mis bij, maar draagt die niet op; hy zit dan naast het altaar en paart zijn gebeden aan die van. den kapelaan. Aan- gekondigde audiënties bepalen zich tot een korte voorstelling aan den Paus, die opeen ligstoel uitgestrekt ligt. Leo XIII blyft niet temin bewijzen geven van een merkwaardige tegenwoordigheid van geesthij zou telkens een onderhoud willen beginnen, maar wordt dan genoopt het te staken wegens zyn bij zondere zwakte. De wond is nog niet ge heel gesloten. Daar doctor Lapponi ongesteld is, neemt dr. Mazzoni den dagelykschen dienst by den Imogen lyder waar. Diens fragiele gezondheidstoestand, welke nog lang kan duren, maakt het voorwerp van alle gesprekken en overwegingen van de kardi nalen uit.” De berichten uit Manilla uit Amerikaansche bron zyn zeer kariguit Engelsche bladen vernemen wy echter, dat generaal Otis zich in een zeer moeilijke positie bevindt. Geen twintig kilometer van Manilla, bij Marilao, bevindt zich een sterk Tegalen-leger, dat zich krachtig versterkt heeft op de heuvelen, onder de bescherming van de jungles daar achter. De Tegalen te verdrijvermit ttnn sterke posities, is voor generaal Otis moeilijk, zoo niet onmogelijk, zoolang hij geen ver sterkingen ontvangen heeft. Bovendien is de bosch- en de moeras-oorlog voor de Ameri kaansche troepen zeer gevaarlijk. En om de Tegalen uit te hongeren en daardoor tot het neerleggen der wapenen te dwingen, is een omtrekking noodzakelijk, die de jungles vol komen onuitvoerbaar maken. De sterkte van het Tegalen-leger wordt zeer verschillend opgegeven de cyfers loopen van 25,000 tot 70,000 man. Doch alle beriéhten melden, dat Aguinaldo de strengste discipline onder zyne troepen handhaaft en bereid is tot het uiterste te strijden. Elk denkbeeld van onderwerping wordt onmiddellijk krachtig onderdrukt. Twaalf Filipino’s, die in Manilla wonen, hadden Aguinaldo schriftelijk verzocht, zich aan de Amerikanen te onderwerpenzij werden door Aguinaldo vogelvrij verklaard, en hunne bezittingen werden aan de wraak der Tegalen overgegeven. Een zijner onder bevelhebbers, die over capitulatie wilde spreken, werd onmiddellyk onthoofd. Ook uit Ilo-Ilo komen verontrustende be richten; wel is de hoofdstad door de Ameri kanen genomen, doch in het binnenland houden de Tegalen zich staande en richten Ongetwijfeld zullen de lezers zich nog wel het geval van Albert de Prie en den bankier Stack- pland herinneren, welk drama zijn ontknooping vond in het zelfmoord plegen eener jonge vrouw en den dood der beide betrokken mannen in een tweegevecht, a'les ter oorzaak van gestolen brieven. Men zal zich tevens het verhaal van een der getuigen van dat duel herinneren, en de verschil lende omstandigheden die hij meedeelde. Wordt vervolgd.) buiten zijn weten geschreven aan een vriend, wiens vriendschap voor zijn echtgenoote hem on bekend is. En ge weet misschien beter dan schrijver de gevolgen van iets in dien geest. Aanvaard intusschen hoogweledelgeboren vrouwe de betuigingen van diepen eerbied en nederige hoogachting van niet gewacht.» »Doe de deur open en pak dien brief aan, Justine gebood Mathilda. De kamenier handelde gelijk haar geboden werd. De brief was gewikkeld in eene kleine, elegante enveloppe, het adres was met uitermate duidelijke karakters neergesteldin een der benedenhoeken waren de woordenzeer dringend! aan gebracht, tweemalen met roode inkt onderstreept. Tevergeefs beschouwde Mathilda de hand om uit het schrift den schrijver af te leiden. Zij her innerde zich niet, ooit die schrijf hand gezien te hebben. Terwijl zij de onverwachte brief openbrak, beefden hare vingers. Zij las. Zij verbleekte. Zij wankelde. Eensklaps scheen zij zich te herstellen. Rade loos van angst, zonder zich den tijd te gunnen haar toilet te voltooien, trok zij zonder hulp harer kamenier het eerste het beste gewaad aan dat onder haar bereik was, zette een hoedje op en snelde, bleek als een doode, haar slaapkamer uit, rende de trappen af en opende eigenhandig de voordeur. Juist reed een huurrijtuig voorbij Zij riep den koetsier en wierp hem haar beurs toe, die hij behendig opving. «Boulevard de Grandriep zy. De koetsier, bij instinct gevoelende dat spoed- maken hier gewenscht was, legde de zweep over zijn magere paarden, die minder tot spoed gene- Frakkrijk. Drieduizend arbeiders aan de Parysche gasfabrieken hebben den arbeid gestaakt. De drie grootste fabrieken staan stil. Er zyn echter maatregelen getroffen, om het be- dryf spoedig te hervatten. Engeland. Donderdagochtend om 3 uur vroor het te Londen tien graden F., om 9 uur nog drie graden. Het is van den winter daar nog njet zoo koud geweest. Donderdag was men ÜVeral in den omtrek aan het schhatsenry- gen bleken, en herhaaldelijk zweepslagen tot aan moediging behoefden. Ziehier wat Mathilda in den brief, zooeven ontvangen, gelezen had Madame hertogin De Latour, Het zal u ongetwijfeld bekend zijn, dat ge aan zekeren heer, genaamd burggraaf Raphael, her haaldelijk brieven hebt geschreven, in het geheel tot een getal van zeventien. Deze brieven ademen een verhouding, die ge, ik twijfel Ier niet aan, zeer gaarne voor mijnheer den hertog De Latour, uw echtgenoot verborgen wenscht te houden. Door een samenloop van omstandigheden met de uiteenzetting waarvan ik u volstrekt niet wil vervelen, zijn deze brieven in mijn handen geraakt. Deze brieven, mevrouw, zijn in mijn bezit. Verschrik niet al te hevig bij het vernemen daarvan. Hij, die u dit schrijft is een wellevend mensch en die niet dan in het alleruiterste geval besluiten zal tot stappen, die u onaangenaam zijn. Tot hedenavond, tien uur precies, zijn de bo venbedoelde brieven ter uwer beschikking Zij zullen u ter hand gesteld worden of aan iemand uit uw naam ze opeischende in ruil voor een som van vijfhonderdduizend francs, waaraan ik helaas dringend behoefte heb. Indien deze ruil evenwel op het uur dat ik ge noemd heb, niet heeft plaats gehad, zal ik me tot mijn innig leedwezen gedrongen zien me tot mijn heer den hertog, uw gemaal, te wenden Ik twijfel er niet aan, of hij zal elke som die men verlangt, zwijgend betalen aan dengenen, die hem te koop aanbiedt brieven, door zijn gemalin Telefoon No. ADVERTEN i IÉN worden ge laatst van 15 regels a, 50 Centen; iedere reg’el meer (0 Centen Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. »5>) Op een morgen was Mathilda in 1 trek alleen met Justine, de ontrouwe kamenier, de betaalde verspiedster van den baron dc Maubert Mathilda kleedde zich om uit te gaan, en als om uit te gaan naar een feest. De kamenier vlocht hare lange haren tot dikke vlechtenop een stoel lag het blauwzijden ge waad, dat de hertogin voor vandaag gekozen had. Onder haar werk door babbelde Justine als naar gewoonte over honderd nietigheden en wist be hendig hare meesteres te vleien, kortom gedroeg zich geheel als iemand die zich gaarne in de gunst van zijn meerdere indringt en koos daartoe de middelen, die haar kleingeestige ziel als de uit sluitend kans van slagen hebbende beschouwde. Er werd zacht aan de deur geklopt. «Wie is daar?< vroeg Justine. Een stem antwoordde .- >Een brief voor mevrouw de hertogin Hij werd zooeven aan de deur afgegeven met de boodschap dat hij onverwijld de hertogin over handigd moest worden; maar op antwoord werd Gistermiddag te 2.02 arriveerden HH. MM. do Koninginnen en prinses Elisabeth van Waldeck te Haarlem. De Koningin was ge kleed in groen fluweel, de Koningin-Moeder in het zwart. Aan het station, waar zich een groote menigte verzameld had, werden HH. MM. ontvangen door den burgemeester. Het ge volg bestond uit barones Snoeck van Har dingsveld, baron Sirtema van Grovestins, baron Bentinck, jhr. Van der Stael en jhr. Six. De stoet, bestaande uit het rytuig van den burgemeester, een hofrytuig voor de Koning innen en twee landauers voor het gevolg, nam zyn weg onmiddellyk naar het Museum van Kunstnijverheid, ten einde de tentoon stelling van Indische monumenten in oogen- schouw te nemen. Hier werden de vorstelijke bezoeksters ontvangen door een commissie, bestaande uit de heeren F. M. baron van Lynden, F. W. van Eeden en E. A. von Saher. Na het bezoek aan het Museum reden de Koninginnen naar het Stadhuis en brach ten een bezoek aan het Stedelyk Museum van Schilderijen en Oudheden. haar slaapver- den baron de

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1