I 4 hst. edst. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Woensdag 29 Maart 1899. 37ste Jaargang. No. 7850. WlfiUW! Buitenlandse!) Overzicht jbaar. en FEUILLETON. Raphael’s beschbrmer. DA. kelijk iten. ANNIBAL DE VONDELING. Bron, rdam. ï- GOliDSdHE COURANT Inzending- van Advertentiën tot 1 uur des inidd. CENTEN. BfciBht. Zooals uit er (Mdianlbe), m' van Ilöfleveranciers. a noodig. euk). toninff vod» OZV. ent per stuk. Kende ik bid spre- s t adres voor gmloten wagen, ouwe. Gedenkschriften vao een Gelukzoeker OF Naar het Fransch. DOOR W. NUTTERS. D Telefoon Mo. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F Moordreeht. ND, Bos'cop. udewatcr. Wdddinaveen. Bodegraven. terkerk a dl Juel. 45 Fl. 'I f.75 I.— I.— I— '.50 12 flets. 12 12 flesch. ons vorig overzicht blykt, is het waarlijk geen lichte taak die de Ameri- op de Philippynen hebben. is vooral gegrond op het feit, dat onder de nagelaten papieren van Fanre het eerste kranteberichtje, waarjp op het geval gezin speeld werd, door wijlen den president op den rand voorzien is van de aanteekening Dit is een leugen. Enkel de Aurore plaatst hier de kanttee- kening bijWaarom het dan toen niet te gengesproken De secretaris van de Tonring Club ver klaart, dat er niets aan is van het bericht van de Gaulois, als zou Zola van de leden lijst der club geschrapt zijn en als zou gene raal Rebillot met 1600 bedankjes by het bestuur zyn gekomen. Het bestuur heeft Zola geschorst als lid, toen de Raad van orde van het Legioen van oer hem schorste als ridder en het zal de einduitspraak van dien Raad afwachten. Middelerwijl is er geen aanleiding eenig besluit ten aanzien van Zola te nemen. Telefoon No. SS ADVERTENTIËN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. «Maar hoe zult ge het kunnen doen Hoe mij te redden „Ik zal de brieven, die ik op onverklaarbare wijze heb verloren, aan de schandelijke handen, waarin ze thans zijn, ontrukken, door de som te betalen, of er borg voor te staan.* «Zulk een som betalen Gij zijt dan rijk, mijn heer, dat ge zooveel geld bijeen kunt brengen," ri$p de hertogin met een zweem van hoop. «Ja, mevrouw," antwoordde Raphael na eenïge oogenblikken aarzelen, >Ik ben rijk genoeg daar voor.» >0, dat is alles wat noodig is. Dan ben ik gered. Dan heb ik niets te vreezen Het is alleen geld wat men vraagt.» Het vertrouwen der hertogin verschrikte den burggraaf. Het speet hem reeds dat hij zulk een voorbarige verzekering gegeven had, die op niets steunde Maar, het was hem onmogelijk, om de jonge vrouw opnieuw der wanhoop prijs te geven door zijn verzekering te herroepen, en haar daar door misschien alle vertrouwen in hem te ontne men, en haar tot het uiterste te drijven. Daarom zweeg hij. In zijn hart ontveinsde hij zich geenszins de onzekerheid, waarop zijn hoop zich grondde Maar evenals een drenkeling zich vastgrijpt aan alles wat hij in zijn bereik ziet of voelt, alzoo deed ook hij. De ondergang dezer vrouw was ook zijn ondergang. En de stroohalm, waaraan hij zich vastklemde, de reddende engel, op wiens bijstand hij meende te mogen rekenen, het was zijn pleeg vader, zijn milde weldoener, de baron de Maubert. Maar hij begreep, dat de tijd drong, en dat er kanen op de Philippynen hebben. Het is mogelyk dat zy het winnen, vooral nu nog, maar op den duur ziet het er voor hen toch niet vroolyk uit. Een reiziger, die de in opstand gekomen provincies heeft doorreisd, vertelt zyn erva ringen in de „New-York Herald”. De geheele inboorlingenbevolking in de provinciën en op de Noordelyke eilanden is onder de wa pens en is vol geestdrift. Zy is uitmuntend voorzien van wapenen, munitie en mond voorraad. Alle steden in het binnenland zyn versterkt, terwyl die op de kust verlaten zyn en men zich gereed houdt ze in brand te steken, wanneer de Amerikanen er mochren willen landen. Generaal Otis kan de troepen van Agui- naldo waarschynlyk wel verslaan zooals hy dan ook in den laatsten tyd, zij het ook niet zonder verliezen, gedaan hoeft maar daarna moet de rust hersteld worden in het binnenland, in verafgelegen provinciën, waar geen schaduw van zekerheid heerscht en de opwinding zeer groot is. Wanneer de Amerikanen in de Philippy- nen een even onrustig bezit verkrijgen als de eilanden voor de Spanjaarden geweest zyn, dan kan men hen met hunne nieuwe bezitting moeilijk gelukwenschen. Aan de „Daily Mail” wordt uit Kaapstad gemeld, dat Kruger het welkomstadres der Rustenburgsche burgerij beantwoord heeft met een toespraak, waarin hy beslist op komt tegen Chamberlain’s rede in het La gerhuis. Kruger sprak Chamberlains bewe ringen tegen en schreef ze toe aan diens vrees voor algeheele bevrediging van Zuid- Afrika, want daardoor zou Engeland ge heime wensch om Transvaal weer in te lyven verijdeld worden. De President verklaarde nadrukkelyk, dat hij aan Engeland wilde toegeven in bijzaken, maar niet inquaesties waarby de zelfstandigheid van de Republiek gevaar kon loopen. Verspreide Berichten. >53) .Ik ben verloren, ik weet geen raad, ik ben vernietigd, mijnheer. En dat alles door uw schuld. O, had ik maar nooit de onvoorzichtigheid gehad U te schrijven. Hoe vaak heb ik niet geaarzeld had ik maar gehoor gegeven aan de waar schuwende stem in mij. Ellende en ellende, anders niets kan voortkomen uit zoo iets »Maar, mevrouw, de brieven zijn niet van dien aard, dat zij u zouden kunnen compromitteeren.» •O, mijn vriend, praat niet zoo Ge kent den ‘hertog niet. Ik bid u, red mij, help mij, of ik ben verloren.» •Mevrouw, ik herhaal wat ik zooeven zeide, ik ben bereid mijn leven te wagen om u te redden. En ik zal u redden.» >Gjj zult het Gij kunt mij redden Het is n uw macht?» »Ik heb sterk vertrouwen, dat het mij wel zal plukken.» «Gij hebt vertrouwengij weet het dan niet bepaald zeker?* „O, mevrouw, ik durf wel zeggen, dat ik zeker van mijn zaak ben.* •Waarde baron,» riep Raphael, het bd kabinet zijns pleegvaders binnentredende, Ji u sluit uw deur, voor iedereen; ik moet u ken dadelijk, u spreken omtrent een vreesehjke zaak.» •Gij doet mij schrikken, Raphaël,« zeide de baron, de deur van zijn kabinet op slot doende. •Laat zien, wat hebt ge Heer baron, gij zijt mijn vriend, mijn weldoe ner,» begon de jongeling •Zeker, zeker, Raphael, wie twijfelt daaraan viel de baron hem in de rede. (Wordt vervolgd) uggenomen. Italië. De paus neemt met den dag in beter schap toe, hy gebruikt vry veel voedsel en herkrygt langzamerhand zyn krachten. Za terdagmorgen celebreerde hij zonder eenige hulp de mis en waarschijnlijk zal hy op een Zondag kort na Paschen in de St. Pieters kerk ofticieeren. De doktoren zyn zeer te vreden over het verloop der genezing van de operatiewond. Frankrijk. Wegens een twist over de Dreyfus-zaak heeft te Petersburg een duel plaats gehad tusschen den advocaat Kortchins^y en den gewezen Franschen officier Fabri. De offi cier kreeg een revolverkogel in de knie, waarvan waarschijnlijk amputatie van het been een gevolg zal zyn. Filippijnen. Op een hoogte van 800 M. boven de zee is door natuuronderzoekers op een der Fi lippijnen, Mindanao, in de buurt van den vulkaan Apo, een kolossale bloem gevonden. De knoppen te midden der laag groeiende struiken zyn gelijk aan reusachtige bruine kolenmaar de open bloem, met vyf bladeren, heeft ongeveer een meter diameter. Men be vond dat één enkele bloem 22 pond woog. Het was onmogelijk, de geheele bloem mede te nemendaarom werd zy gefotogra feerd en droogde men een aantal barer bla den by het vuur. Toen een en ander aan kwam aan den Plantentuin te Breslau, her kende de directeur de bloem dadelijk als een lid der familie Rafflesiaceae, vroeger op Sumatra ontdekt en genaamd naar den Engel- schen gouverneur Raffles. Op bevel van den Keizer heeft Moerawjóf den 23en dezer aan den Russische vertegen woordigers in het buitenland een circulaire gezonden, waarin hy hun opdraagt hartelyk dank te betuigen aan allen die door brieven, telegrammen of anderszins den Keizer hun instemming met zyn vredesboodschap hebben betuigd. De keizer ziet in de eensgezindheid van de gevoelens en de bereidwillige toe stemming van de regeeringen om de confe rentie in Den Haag by te wonen een onderpand te meer voor het welslagen van de pogingen om in het bewustzijn van de volkeren vrucht bare vredesgedachten te laten opkiemen. Slatin pasja, door de Neue Freie Presse over de overeenkomst tusschen Engeland en Frankryk over Soedan ondervraagd, zegt dat al is die overeenkomst niet ongunstig voor Frankryk zy voor Engeland toch nog veel voordeeliger is, omdat wat Engeland krygt reeds feitelijk bezit is, terwyl Frankryk zyn aandeel nog verwerven moet. In de Fransche sfeer van belangen liggen de on afhankelijke koninkrijken van Bornoe en Wadai, waarvan de verovering nog veel geld en moeit# kosten zal. In Oostelijk Soedan heeft Engeland slechts met den chalief in Kordofan te doen. Is die eens vernietigd, dan is Engeland er de baas. Daarom zal einde Juni, d. i. in den regentijd een expe ditie tegen den chalief vertrekken. De taak van Engeland om dit opperhoofd te vernie tigen is makkelijk in vergelijking met den oorlog, dien Frankryk wegens Wadai en de onderwerping van de vele onafhankelijke staten in Westelijk Soedan zal moeten voeren. De spoor, die Rhodes van Kaïro naar de Kaap ontworpen heeft, zal, volgens Slatin pasja, voor Afrika van groot nut zyn, omdat met uitzondering van de kuststreken het grootste deel ,vpn ’s lands voortbrengselen langs >tien spoorweg vervoerd zal worden. Daarom is die lyn niet alleen een voordeel voor Engeland maar ook voor Duitschland en zelfs voor Portugal. Dit weet men in Berlijn ook zeer goed, en als men daar niet dadelyk toeslaat, dan is het alleen omdat men nog wat meer voordeelen van Rhodes erlangen wil. Slatin noemt Rhodes een bui tengewoon man, die weet wat hij wil en die zyn wil met kracht weet door te zetten. Reeds zyn uiterlyk verraadt groote wils kracht: op een zwaren nek rust een groot hoofd met breed voorhoofd. Sedert Koning Leopold tot de Belgische Belgische regeering gericht, waarin zy haar bouwingenieurs te bevorderen, om zoodoende in België de bouwindustrie bevorderen. IHtEYFUS. De correspondent van de „Indépendance Beige” treedt nu, na een halve-tegenspraak van den hoofdpersoon in zyn verhaal betref fende een lid van den krijgsraad die in 1894 Dreyfus veroordeelde, in nadere bijzonder heden. Freystaetter moet op het diner by de Lanessan, letterlijk dit gezegd hebben: „Op Madagaskar werd ik goed op de hoogte ge houden; men zond my pakken kranten en sedert anderhalf jaar ben ik overtuigd vau Dreyfus’ onschuld. Ik heb het aan kolonel Liauté gezegd, ik zeide„Kolonel, daar heeft men ons schandelijk laten inloopon”. Ik vond de kwestie des te onaangenamer omdat, toen ik te Versailles terugkwam, velen van myn kameraden overtuigd waren dat Dreyfus schuldig was, en om mijnentwil! Want zy zeiden: Als Freystaetter hem veroordeeld heeft, dan moet Dreyfus schuldig zyn.” De Fransche bladen bevatten eem. tegen spraak van Le Gall, chef van het kabinet van wijlen president Faure nopens den brief van dr. Gibert te Havre. De tegenspraak geen uur, geen minuut, geen seconde zelfs, te verliezen was. •Stel u gerust, mevrouw, weldra zal alles in orde zijn,* zeide hij, »en al bleek de taak onmo gelijk, mijn bewondering voor u zal mij in staat stellen het onmogelijke te doen. Een ellendeling zal u niet in het verderf storten. Ik heb u lief, mevrouw, mijn hart slaat voor u alleen, ik •Mijnheer, ik mag u niet laten voortgaan, ontzie mij wees edelmoedig •Ik zwijg, mevrouw ik wil alleen nog zeggen dat ik weet geduld te oefenen. En nu zal ik mij haasten om deze zaak met die brieven in orde te maken. Keer terug naar uw hötel; laat den her tog op uw gelaat geen sporen van uw aandoe ningen zien. En vertrouw op mij. Vergeef mij mijn noodlottige achteloosheid weldra hoop ik de brieven in uwe handen te kunnen leggen Bij deze woorden sprong de hertogin op en zeide, zijn hand grijpende •O, mijnheer, doe datSpaar geen moeite en als ge ze hebt, kom ze mij brengen, kom ze mij persoonlijk brengen. Laat mij geen seconde langer dan noodig is in mijn vreesehjke onzeker heid De bedienden kennen uals ge de brie ven hebt, laat u dan bij mij aandienen. Ik zal belet geven voor heel de wereld, ik zal mij op sluiten totdat ik de brieven heb, voor elkeen. En als men u in de antichambre laat, weet dan, dat ik in de naaste kamer, mijn Salon, ben. Spreek luid met den bediende en laat het woord «geluk kig' hooren. Dan zal ik weten, dat de brieven in uw bezit zijn. Misschien zal ik u dan niet ont vangen, uit vrees, dat ik mij misschien in aan wezigheid van derden niet zou kunnen inhouden. Maar ik zal dan gerust zijn. O, en mijn leven lang dankbaar •Ik zal alles doen, mevrouw, tot het onmogelijke vertrouw op mij.» Toen geleidde de burggraaf de jonge vrouw naar het rijtuig, dat nog wachtte, terug. De zwarte bediende sloeg beiden aandachtig gade, en grijnslachte. En Raphael, terugkeerende in zijn salon, dacht een oogenblik na en begon zich vervolgens te kleeden. •Zij vertrouwt op mij beschamen wij haar niet. Voort, naar den baron. Hij zal mij helpen.» Een kwartier later bracht een huurrijtuig hem naar rue Meslay. HOOFDSTUK XHI. natie een oproep heeft gericht, een nationale handelsvloot te scheppen, is deze vraag in België aan de orde van den dag gekomen. Reeders, kapitalisten, groote kooplieden, hebben syndicaten opgericht en nationale stoomvaartlijnen onder Belgische vlag naar den Congo, naar de Middellandsche, de Oost en de Witte Zee-havens zijn in ’t leven ge roepen. Een stoomvaartlijn tusschen Ant werpen en Hankou in China zal weldra worden georganiseerd. De afdeeling voor handels-aardrykskunde van de Antwerpsche Kamer van Koophandel, en de centrale commissie van ditzelfde lichaam hebben thans de vraag aan een uitvoerig onderzoek onderworpen en zyn tot het besluit gekomen, de staatsinmenging, de staats-sub- sidies en preydffin evenals het geheele systeem van beschermng van staatswege van de hand te wyzen alsmede de stichting van een uit zeilschepen Bestaande vloot. Het stichten van een nationale vloot van stoomschepenAmoet geheel aan het particulier initiatief en dk industrie worden overgelaten. De Belgische-(scheepsbouwkunst zal op eigen bodem de buitAnlandsche werven concurrentie aandoen. Indu^krieelen en kapitalisten moeten de handen ineenslaan om nationale scheeps werven op te richten. Trapsgewijze zal zich langs normalen weg de handelsvloot ontwikkelen met het oog op de transporten, die* de handel en industrie van België haar beloven. Van deze grondbeginselen doordrongen heeft de Kamer van Koophandel te Ant werpen Vrydag een verzoekschrift aan de Belgische regeering gericht, waarin zy haar dringend verzoekt, de opleiding van scheeps- K--■-- uitbreiding van de scheeps- en de scheepsuitrusting te S

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1