1 HALEN, offeerder. Gouda. 'ATEB EN c.a. k- ris. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. sche ons t van den Vitrages, Vrijdag 31 Maart 1899. No. 7852. Bulienlandsch Overzicht. - i FEUILLETON. 7EBVERIJ Az. i E1MEK ANNIBAL DE VONDELING. ER Co. pr. - pieren, LOOPERS, leil,enz.enz. Kleinhandel In sterken drank. 37ste Jaargang. ff ;lï3 Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. ji E? dat het journalistencongres dezen zomer sn. ■herij Wordt vervolg dj 3‘/i» dubbele fleuoh Vegte, Zaltlxmiuel Amsterdam. ihage. rJ .Czn Rotterdam. A de Heer n en verven van oben, alsook alle wordt gevn melde locali verkoopen, als Naam van den Verzoeker A. J. de Boom, J. Reurings, er, een n Vaste Goederen den Koning 1.01 INIIE COURANT Gedenkschriften van een Gelukzoeker OF Naar het Fransch. door W. NUTTERS. ■uwe zending praktijk en de onderricht geeft ringt t»ot oordeel- i. Groenenwegje 8 ons weg Den Haag. chadelykate en ga middel voor Heerea Kinderecboen werk-, a CM Müller AC». 4. Men lette goed eksmerk.— W. SardamaM, Arnha» Wethouders voornoemd, R. L MARTENS. De Secretaris, BROUWER. 3hm. Hofrad ebben &n ’■en hoesten, r ademings- en bewezen. van warme aanbevelens- dken. 25 cent r. u N» fit. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. novetroflen— sbers welbekend ACHT-1UXSB. iet Fabriekamerk). nde, radicale en ig van alle, zelf» dnekkige xenuw- ral ontstaan door jeugdigen leeftyd- Ike zwakte, Bleek Hoofdpijn g - Maagpjjn Onvermogen j enz. Uit- te Rome te houden voor de confrères, die het blad martelaren der vrjje gedachten noemt, in de bres zal springen. en graaf Thun hebben Koloman Szell Maandag een gesprek van twee uur gehad, dat volgens het Fremdenblatt voornamelijk over het Vergelijk liep. Den 9en April zullen te Weenen de ge volmachtigden van alle Duitsche oppositie partijen samen vergaderort, om de gezamen lijke nationale en staatkundige qischen van de Duitgchers te bepalen. De Jong-Tsjechen zullen trachten te ver krijgen dat binnenkort het uitvoerend comité van de parlementaire rechterzij bijeengeroe pen wordt. Zij zijn bang dat de regeering anders toch buiten de rechterzij om zal be slissen. die Esterhazy heeft ingelicht, raad gegeven, hem in alles geleid. „De „gesluierde dame”, de uitvinder van zooveel schandelijke bedrijven, is niemand anders dan Du Paty de Clam. „Du Paty heeft Esterhazy het „document litterateur” verschaft,” dat wederrechtelijk uit de geheime laden van het ministerie van oorlog te voorschijn is gebracht. „De telegrammen „Blanche” en „Speranza” zijn door Du Paty de Clam uitgedacht. „Maar mynheer de markies du Patykent de geheimen van generaal de Boisdeffre, die de geheimen van Mercier kent, e» deze kent op zjjn beurt de geheimen van Dupuy. En daarom durft men Du Paty niet in hechtenis nemen.” 1 N, De Fransche Kamer heeft met 258 tegen 245 stemmen, niettegenstaande het verzet van den minister van financiën, besloten den post betreffende de salarissen der ontvangers en betaalmeesters met 860,000 francs te verminderen. V Gisteren werd in de Belgische Kamer door de heeren Lorahd en Fléchet geïnterpelleerd over het uitzetten van den gewezen Franschen abbé Charbonnel uit België. Deze interpel latie had heftige incidenten ten gevolge. De rechterzijde vraagt sluiting der discussie, waartegen de linkerzijde en de socialisten pro- testeeren. Verscheiden socialisten doen uit vallen tegen den koning, waarna de heer Demblon, socialist, tot de orde wordt ge roepen. Er barst nu een hevig lawaai los, waarop de president dreigt de zitting te zullen schorsen. De heer Journez, socialist, zegt dat de regeering alleen kennis heeft genomen van de zaak-Charbonnel uit de rapporten van haar mouchards. De president schorst de zitting de linker zijde dringt daarop naar de rechterzijde toe en dreigt haar met de vuisten. Eenige leden van de rechterzijde verhinderen een vuist gevecht, doch de leden van de rechter- en linkerzijde blijven elkaar beleedigen. Men roept: „Lafaards!” Het lawaai is oorverdoovend. De presi dent doet het publiek verwijdereneen der toehoorders vraagt den afgevaardigden der linkerzijde of men het publiek de deur mag uitzetten. De socialisten roepen„Neen Een deel van het publiek verzet zich tegen et «toomn rut me. worden naar de vererfd. oomd of geverfd de gezond Beid BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, brengen ingevolge art 5 der Wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 97) ter openbare kennis dat bij hen zijn ingekomen verzoekschriften van de navolgende personen waarbij VERGUNNING -j. -om jn (je |,ij ieders naatn ver- t sterken drank in het kléin te mogen Aanduiding der localiteit Fluweelen Singel R 622, j.4de Kade R 432. C. Frie, Wed. L Jansen, K. Groenendaal I 202. Gouda, den 30 Maart 1899. Burgemeester en Telefoon No. ADVERTENTIEN worden geplaatst van I'5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. gelukkig is, dat de hertog zoo vreeselijk jaloersch is, enzoovoort »Wat staat er boven. «Meestal, «lieve vriend" of zoo iets. Ze zijh niet geteekend w «Dat beduidt weinig. De hertog zal haar hand herkennen. «Natuurlijk en haar als boeleerster, als echt breekster behandelen «Het is ook onvoorzichtig van haar, zulke brie ven te schrijven «Neen, als de oude hertog maar meer begip van de eischen en behoeften van het hart had. Waarom verbond hij zich aan een kind Waarom speelde hij met het levensgeluk van een wees?« «Ja dat is allemaal zijn zaak. Gij wilt het na tuurlijk zoo wel. En het zal u niet zoo moeilijk vallen haar gedrag te verontschuldigen. Maar het is van de hertogin vreeselijk onvoorzichtig. Enfin het ia nog weinig meer dan een kindhet is een dwaze vereeniging die de wet behoorde to voorkomen. Nooit kan zoo iets goed afloopen. En nog jaloersch bovendien Maar, hoe zijt ge zoo dwaas geweest, die papieren in handen van anderen te laten vallen jrlk ben niet dwaas geweest. Jk begrijp er niets van. Gisteren had ik ze nog. Gisteren moet ik ze verloren hebben. Niemand ter wereld wist van die brieven Nooit heb ik er tegenover iemand een woord over gerept, zelfs niet tegen u. wat ik overbodig oordeelde, want die brieven zeggen weinig alhoewel ze voor mij een zoete hoop voor de toekomst behelzen, beloven of verbinden ze zich tot niets een jaloersch oud heer alleen Duitschland. Toen de concierge van het raadhuis te Spandau dezer dagen het saamgeveegde vuil in de kachel van de centrale verwarming wierp, hoorde hjj een geweldigen knal en werd hy bedekt met brandende voorwerpen. Hjj kreeg ernstige brandwonden aan gelaat, armen en handen. Later vond men by het vuur de overblijfselen van een helsche ma chine. Wie den aanslag beraamd heeft, is nog onbekend. Volgens een geneeskundig blad dat te München uitkomt, is het aan twee artsen gelukt de maag te pbotographeeren. Z|j brengen daartoe in do maag een buis aan welker einde een toestelletje van 66 mili- meter lengte en 11 milimeter doorsnede is verbonden, terwjjl door die buis de draden loopen voor oen electrisch lampje. Zij heb ben aldus in 10 tot 15 minuten ongeveer 50 zeer kleine afbeeldingen van den maagwand verkregen, nadat deze geleegd en met lucht gevuld en dus gespannen was. By vergroo- ting der photographieën, welke door het om draaien van het toestel van alle zjjden ge nomen konden worden kreeg men een duideljjk beeld van den maagwand. Oostenrwk-Hongakije. Te Priesenetz nabjj Brunn is een spinnory afgebrand, waarbij twee werklieden in de vlammen omkwamen. De materieele schade bedraagt 200.000 gulden. Siberië. Volgens den Petersburger correspondent van de Engelsche „Globe” zou de deugde lijkheid van den bouw van den spoorweg dobr Siberië veel te wenschen laten. Het Rapport van de commissie, welke eenige maanden geleden met een onderzoek belast is, in de pers openbaar gemaakt, en daar- bovendien, een ellendeling als hij herinner u het geval met mijn vervalschte handteekening is tot alles wat winst belooft, in staat.» «Ik heb den toestand dan, naar uwe meening niet te donker ingezien «In ’t geheel met. Ik beschouw de zaak geheel als gij. Die vrouw is verloren." «Dan, vader help mij help mij I Zal ik van avond, of eerder nog, de vijfhonderdduizend frans hebben En Raphael richtte zijn blik strak op het ge laat van den baron, met een uitdrukking, alsof leven of dood van het antwoord afhingen. De baron zweeg en verzonk in gedachten. Naar zijn voorkomen te oordeelen, was zijn overpeinzing niet van dien aard om den wach tende veel hoop te laten. Eindelijk begon hij «Luister Raphael, laten wij de zaak een» ferm onder de oogen zien.» Dit begin en vooral de toon, waarop de woor den werden uitgesproken, voorspelden weinig goeds. Raphaél sidderde. I «Wanhoop niet, mijn zoon,» ging de baron lang zaam voort. «Wij zullen voorzeker iets er op vin den, als wij met verstand en overleg te werk gaan. Het hoofdvereischte in deze treurige zaak is. te voorkomen dat de brieven in kwestie in han den van den echtgenoot der betrokken dame komen. ¥«55) «Ik begrijp, dat er betaald moet worden, en dat anders deze dame verloren is.« «O, vader, help mij «Maar, de familie de Latour is ontzettend rijk; kan deze dame zelve niet zorgen, dat dit geld aanwezig is de hertogin de LatoUr Dat is de jonge dame, die wij voor eenige maanden in de opera gezien en bewonderd hebben, en waar omtrent ik nog eenige inlichtingen heb ingewonnen die ons leerden dat zij gehuwd was. Hebt gij niettemin betrekking met haar aangeknoopt?* «Niets geen betrekking ik heb haar enkele diensten mogen bewijzen.* «Maar die brieven dan?* «Die zijn heel onschuldig en beteekenen of zeggen niemendal.* «Waaraan ontleenen ze dan hun macht om haar en vervolgens u in het verderf te storten «Dat weet ik niet. De hertogin is er van over tuigd, dat de hertog de zaak als formeele echt breuk zal beschouwen en haar geenzins zal sparen «Wat staat er dan alzoo in die brieven r« «Niets bijzonders. Voornamelijk, dat zij niet de uitzetting; de deurwaarders en de sol daten kunnen slechts met moeite het publiek verwijderen. Er wordt op de publieke tri bune gevochten, terwyl de afgevaardigden voortgaan met elkaar te beleedigen. De heer Béthune, van de rechterzijde, en Journez,, socialist, hebben elkaar hun getui gen gezonden. Na een uur schorsing wordt de zitting hervat en wordt het publiek weer op de tribune toegelaten. Een lange wisseling van gedachten tusschen de afgevaardigden der linieer- en rechterzijde. Het voorstel, om het debat te verdagen, werd verworpen met 71 tegen 24 stemmen. Op het oogenblik dat gestemd zou worden over een tot de orde-roepen was de Kamer niet meer voltallig. In Italië heeft de ontevredenheid tegen de reactionnaire g^weldmaatregelen van het ministerie Pelloux zich weer eens op onbe- driegeljjke wyze geuit. Maandag heeft Milaan, de stad waar ver leden ja ar het bloedige socialisten-oproer plaats had, tot afgevaardigde herkozen den republikein Turati, door den krijgsraad tydens den staat van beleg tot een groot aantal jaren gevangenisstraf veroordeeld, nadat de Kamer in zyn vervolging had toegestemd. Ravenna koos De Andreis, die op gelyke wyze zyn zetel van volksvertegenwoordiger voor een cel moest verruilen; en de journalistChiesi, oud-directeur van de Italic del Populo, won het gemakkelyk in het kiesdistrict Forti van den minister Fortis! Zondag was het de bevolking van Livorno, die alle politieke veroordeelden, welke men in de gevangenis van Final Borgo opgesloten houdt, benoemde tot gemeenteraadsleden; ter wyl in andere plaatsen zelfs by een toevallig voorkomende verkiezing voor de kamer van koophandel van de gelegenheid gebruik werd gemaakt, om by wyze van protest de ver oordeelden door de militaire uitspraak te benoemen tot leden in dat college! Deze opeenvolgende verkiezingen achten velen het sprekend bewys dat het volk het onrecht niet vergeet, waardoor men mannen om dingen, die zy gezegd of gesproken had den maanden vóór het oproer te Milatei en in geenerléi verband daarmede, tot jarenlange kerkerstraf veroordeeld heeft. Anderen zien er een protest in tegen de onwettige tactiek van het kabinet en vreezen, wanneer de regeering nog langer aarzelt met het verkenen van vermindering of kwijtschelding van straf aan de schuldigen, voor een nog krachtiger uiting van ontevredenheid. De Frankf. Ztg. dringt er sterk op aafti, Verspreide Berichten. IIREYFUS Eergisteren heeft het Hof vau Cassatie op nieuw met gesloten deuren het geheime dossier onderzocht. De Temps zegt, dat de randbemerking van Faure op de Cri de Paris, met het bekende artikel, volgens ’t welk Faure erkend zou hebben dat Dreyfus veroordeeld is op stuk ken door hem zelf noch zyn verdediger ge zien, niet is, zooals Le Gall beweerde „Dit is een leugen”, doch veel sterker uitdrukkin gen bevatte, die men daarom niet heeft willen publiceeren. Mathieu Dreyfus verklaart dat 21 Febr. dr. Gibert, het Elysée verlatende hem-het onderhoud mededeelde, dat hy met Faure had gehad. Mathieu Dreyfus heeft er tot nu toe over gezwegen, daar men hem toch niet geloofd zou hebben. Kapitein Freystaetter weigert journalisten te ontvangen of eenige inlichting te geven. Hjj zegt als soldaat slechts aan zjjn chefs verantwoording schuldig te zyn. De „Siècle” gaat voort mat haar aanvallen op Du Paty de (’lam. Niet allebn houdt het blad vol, dat Dupuy en Lebret dezen officier in bescherming genomen hebben, toen de Freyeinet hem wilde vervolgen, maar het voegt er by: „Du Paty de Clam is de medeplichtige van Esterhazy en Marguerite l^iys. „Du Paty de Clam is de officier die Ester hazy gewaarschuwd heeftdie, om den verrader te redden, het geheim van het onderzoek tegen Dreyfus heeft geschonden, kan het kwalijk nemen «Waarom mij ook niet vertrouwdwaartoe die geheimzinnigheid >Ze waren van geen belang, die brieven." «Dat is best mogeiijk. Maar als ge mij in uw vertrouwen had genomen, dan zoudt ge hier nu niet staan als een wanhopige. Ik aou u wel over tuigd hebben, dat zulke papieren niet bewaard moeten worden «Heer vader, ze hielden mijn hoop levendig. Ik bemin deze vrouw." «Gij bemint de hertogin »Ja, meer dan mijzelve, in weerwil van haar positie.* «En bemint zij u «Ik weet het niet. Ik heb reden om het te hopen. Tot wien'immers kwam ze in haargroo- ten nood tot mijMaar we hebben nog nimmer over liefde gesproken. Altijd is de oude hertog geëerbiedigd geworden «O, die jeugd de jeugd is de dronkenschap der hersenen, heeft een schrijver gezegd, en het is waar. Dwaas is en bly’ft de jeugd. Dwaas en zorgeloos en onvoorzichtig «Maar, heer vader, die brief van dien onbe kende zou Van der Grijp, die deze zaak in handen heeft, waarlijk den treurigen moed hebben om de bedreiging die zijn lastgever heeft durven neerstellen, ten mtvoer te brengen Zou hij met die brieven naar den hertog durven gaan?' «Twijfel daar niet aan. Hij heeft de zaak in handen genomen en zich natuurlijk verbonden om ze tot een of ander einde te brengen. Hij heeft zich verbonden en kan zelfs niet ander». En

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1