;t, DING. HAM. TO, markt. ÏT-C die ns BINNENLAND- Buitenlandse!) Overzicht FEUILLETON ONIBAL DEVONDELING. itis No. 7854. Maandag 3 en Dinsdag 4 April 1899. 38ste Jaargang. Holland. Intending- van Advertentiën tot 1 uur des niidd. CENTEN. Gemengde Berichten POGINGEN. uur 11' N VEEN. trent de kosten tomen by den nci&len Water- dbr VEGT, te oofd-Opzichter >or wien tevens an gegeven op Idags te 11,15 tel „St. Joris” ieden by enkele 447 der Alge- steld door den ndel en Nyver- Uithoofde van het Paaechfeest zal Maandagavond de ,Goudsche Courant” niet verschijnen. 7den April a.s. bet Provinciaal J 'e-Gravenhage, jjdstip op franco kosten, te be- ma Gebroeders -Gravenhage en e voornaamste Dit No. bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. n der Provincie id, GedeikschrUtei van een Gelukzoeker Naar het Fransch. door W. NUTTERS. Griffier. i hoesten, ademings- bewezen. n warme nbevelens- en. 25 cent April 1899, des 1, onder nadere ittei, of een der 1 Gedeputeerde Holland, en in nieur van den i Zuid-Holland, inciaal Bestuur jesteed en van de awesluis en Alphen met rken. Telefoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post- 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F Gisteren vierde de rykskanselier prins Hohenlohe zyn tachtigsten verjaardag. Hy bracht den dag door in den schoot van zyn gezin in het mooie Baden-Baden. De har- telyke sympathie van het Duitsche volk voor zyn rykskanselier uit zich bij deze gelegen heid, geen party in Duitschland die den stillen gematigden man^ óppersten raadsman des Keizers, vyandig gezind is. Weliswaar hebben alle partijen beurtelings allerlei din gen op zyn beleid aan te merken, maar op slot van rekening erkent men toch dat de weinig sprekende Hohenlohe, met zijn stillen invloed op den gang der politiek een soort By de rioleeringswerken naby de Laan van Meerdervoort in Den Haag, had gister een zeer ernstig ongeluk plaats. Een man geraakte tusschen een stoommachine bekneld en werd byna onmiddellyk gedood. Eeri ander werkman, die de machine tot stilstand trachtte te brengen om zyn kameraad nog te redden, kwam daarby met een zyner ar men tusschen de machine, ten gevolge waar van dit lichaamsdeel hem werd afgekneld. De verminkte werd naar het gesticht Bro- novo vervoerd, terwijl het lyk van zyn ka meraad naar de begraafplaats werd over gebracht. van den n. Hofrad ben Naqj wy vernemen, zyn tot vertegenwoor diger^; der Nederlandsche regeering op het 7e internationaal congres tot bestrijding van het njhsbruik van alcoholische dranken, dat dezergdagen te Parjjs zal gehouden worden, benoemd mr. J. H. M. baron Mollerus van Westgerke, commissaris der Koningin in Gelderland, te Arnhem, en dr. W. P. Ruyscb, adviseur aan het ministerie van binnenland- sche zaken, te ’s-Gravenhage. *4 - Het Museum van Kunstnijverheid te Haar lem is weder geopend, en de Tentoonstel ling der Hindoe-ornamenten dagelijks van 10—4 uur voor belangstellenden te bezich tigen. Voorloopig is de vrye toegang die des Zondags verleend werd, vervallen. Het echtpaar K., woonachtig op een bo venkamertje in de Kleine Leeuwenlaan te Rotterdam kreeg gistermiddag twist, omdat de man van zyn vrouw geld wilde hebben. Beiden waren onder den invloed van sterken drank en met hun beiden alleen thuis in het schamel gemeubelde vertrekje. Toen de man, een graanwerker, met praten het geld niet machtig kon worden, ging hy tot daden over. Hy greep een mes en viel zyn vrouw aan, wie hij eenige steken toebracht, o. a. in don buik, in de linkerzijde en aan een schouder. Levensgevaarlijk verwond en hevig bloedende liep de vrouw de straat op, gevolgd door den man, die het nu met de bewoners van het straatje te kwaad kreeg en het duchtig ontgelden moest, tot de politie ter plaatse verscheen en hem als arrestant medenam naar het politiebureau in de Pauwensteeg. De zwaar verwonde 41-jarige vrouw was intusschen naar het ziekenhuis vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen. Door de Mailboot der maatschappij „Zee land” werden eergistermorgen niet minder dan 250 passagiers te Vlissingen aangebracht. Dit cijfer werd nog nimmer behaald. De mailtrein Vlissingen-Amsterdam arriveerde te Amsterdam te 9.36, dus met een half uur vertraging. Ook de Mailboot der Harwich-lyn had ver traging, waardoor de eerste aansluiting werd gemist. Post en reizigers arriveerden te Am sterdam te 8.20. ran rwebrood .G. lationale Ten- ery en Kook- diploma Ver- Het Diploma A. voor de zuivere toepas sing van het Correspondentieschrift en ver trouwdheid met het systeem „Stolze-Wéry” werd verstrekt aan de damesR. Speelman, z. b. Rotterdam; E. Wéry, z. b. ’g-Graven- hageA. M. Wildschut, z. b. ’s-Gravenhage en aan de heeren J. E. Bosz, z. b. Amster dam P. Mulder, le luitenant Inf. Groningen Jhr. P. A. Prins, luitenant ter zee, Willems oord; J. J. Schmidt, z. b. Rotterdam; J. Steur, Wynkoopersknecht, Hilversum en K. Wiersma, veehouder, Itens, kon Diploma A. voor de zuivere toepassing van het Corres pondentieschrift en vertrouwdheid met het systeem „Stolze-Wéry” worden verstrekt. Over de proefschriften van 4 candidaten voor Diploma A. moest afwijzend worden beschikt. Raphael, zijn pleegvader verlaten hebbende, snelde naar het huis in den faubourg Saint- Honoré, naar Mathilda’s woning. Hoe meer hij zijn doel naderde, hoe heviger zijn hart klopte. Hij kon maar een zeer zwakken troost brengen. Hoe gaarne had hij de vreesejijke papieren aan hare voeten gelegd Aan de deur vond de burggraaf Justine, Ma thilda’s kamenier, die, hem ziende, op hem toetrad met de woorden «Mijnheer, op bevel der hertogin wacht ik hier uw komst. De hertogin was er van overtuigd, zeide zij dat u weldra komen zoudt. Zij wenscht u afzonderlijk een oogenblik te spreken. Dat moest ik. u zeggen. En daar mijnheer de hertog tegen zijn gewoonte, niet is uitgegaan, verzoekt aij u, zoo goed te willen zijn door de tuinen heen haar in de kiosk te ontmoeten. Hier is een sleutel; in den muur die langs de Champs-Élysées loopt GOÜDSCHE Uil11l\T Nieuws- en Advertentieblad vóór Gouda en Omstreken. Telefoon No. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel „meer Centen Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Verspreide Berichten. Engeland. Eergisterenmiddag is een plezierboot, de mailstoomer „Stella” van den South Western Spoorweg, gaande van Southampton naar Guernsey, in een dikken mist op de Casquets- rotsen l>y Guernsey geloopen. Er waren 185 passagiers en een bemanning van 35 koppen aan boord. Het schip zonk in tien minuten. Ongeveer honderd opvarenden, waaronder metje bovendien. Dan doe ik er van mijn kant ook nog een kleinigheid bij, en dan zullen we eens zien of we dien heer Van der Grijp op de boulevard hierachter niet kunnen bewegen die brieven voor dat alles in te wisselen. Ik zou denken, dat het wel lukken zalIk ben er ze ker van, dat Van der Grijp er genoegen mee neemt En de ellendeling barstte in een schaterlach uit. HOOFDSTUK XIV. van slinger in ’s ryks uurwerk vormt, waar door de „onrust” in zekere mate binnen de perken wordt gehouden. Prins Hohenlohe wordt oogenscbijnlyk door den Keizer op den achtergrond gedrongen: diens persoonlijkheid eclipseert den kleinen ouden kanselier geheel en al. En toch is vry algemeen de overtuiging doorgedrongen dat hy, diplomatieke vos die hy tis, het op bruisende temperament van den monarch in hachelijke oogenblikken voorzichtig en on gemerkt, maar met onwrikbare volharding weet te bedwingen om het naar een doel te leiden. Wel is waar lukt dat niet altyd by de eerste rukjes, maar het lukt toch. De Fransche kamer is nu ook naar huis, en daardoor is'het overal rustig op parle mentair gebied. Als men deze rustpooze gebruikt, om eens na te gaan, wat de vruchten van den parle mentairen arbeid in den afgeloopen winter zyn geweest, dan zal men, gelooven wy, wei nig reden hebben om te betreuren, dat de Paaschvacantie een einde maakte aan de winterzittingen. In België heeft de kamer nu al eenige weken zoek gemaakt met de behandeling van het ontwerp betreffende het arbeidscon tract; en toen de zitting Woensdag onder de reeds vermelde omstandigheden werd op geheven, was pas het 10e artikel goedgekeurd, na vefrwerping van een aantal amendementen, meest door de vooruitstrevende!! ingediend. Trouwens, verwerping was het lot dat de meeste amendementen wachtte. De hoop, dat de kamer nog vóór zy uitéén ging de nieuwe kieswet onder do oogenzou krygen, is niet verwezenlijkt, en wy gelooven dat de regeering geen bijzondere redenen heeft om te zorgen, dat de kamer het ontwerp by hare terugkomst gereed vindt. Haast heeft zy niet en ook het ontwerp tegen spel en weddenschap blykt geen haast te hebben. Dat zweeft nog steeds tusschen Senaat en kamer, en is mede een der belangrijke rege lingen welke onafgedaan bleven. alle vrouwen en kinderen die aan boord waren,Vijjii in de booten gered. Men vreest dat de ^óverigen verongelukt zyn. ƒ18 ver dronken worden reeds opgegeven de kapitein, de stuurman en verscheiden passagiers. Amerika. r Generaal Otis seint uit Manilla, dat kolo nel Mac Arthur Malolos, het hoofdkwartier der Filipino’s, hedenochtend genomen heeft. De- Filipino’s boden slechts weinig tegenstand en trokken zich terug, na de stad in brand te hebben gestoken. Genjraal Otis seint uit Manila, dat de troepej te Malolos uitrusten. Een aanmer kelijk ;deel der stad is verbrand. De Ameri kanen ‘hebben een doode en vijftien gewonden gekrejen. 157) De baron geraakte, na het vertrek van zijn pleegzoon, in een zeer vroolijken luim, waarvan hij uiting gaf door zich op een zonderlinge ma nier te verkleeden, zich een langen grijzen baard aan te trekken en toen hij ten slotte geheel in den woekeraar-geldschieter was getransformeerd, voor den spiegel allerlei grimassen en gebaren te maken op de wijze van een tooneelspeler, die een rol instudeert, en waarbij op zijn gelaat een uitdruk king verscheen als van iemand die een ander, die niet vlug van begrip is, iets duidelijk tracht te maken. «De menschen zijn toch vreeselijk dom, mom pelde hij eindelijk. «Daar is nu mijn waarde pleegzoon, die'in ernst meent, dat ik geheel be langeloos en zonder eenig doel al dat geld aan hem vermors, louter uit liefde of zoo iets 't is beklagelijk’t is zeer treurig met de menschen gesteld. De een na den ander loopt er in hij is nu al de dertiende, en alle op dezelfde wijze. Maar niet allen brachten mij zooveel op als hij. Ik ben er zeker van, dat hij voor het donker wordt hier is met dat contract, en nog een aardig sem- DERDAG en is een poortje, dat met dezen sleutel kan geopend worden. Als u zoo vriendelijk wildet zijn, madame dat genoegen te doen. Reeds had Raphael de sleutel aangenomen, en zonder de kamenier, die lachend het hoofd schudde teneinde toe aan te hooren, verwijderde hij zich haastig, om aan de achterzijde der hertogelijke woning te komen. Aldaar volgde hij letterlijk de ontvangen in structies. De muur der tuinen van den hertog de Latour eenige honderden meters lang, had slechts een klein poortje voor in- en uitgang, welk poortje hoogst zelden gebruikt werd. Raphael opende dit; trad den tuin binnen en sloot het deurtje achter zich. Langzaam stapte hij door de lanen en rijpaden, die naar de als plaats van samenkomst aangeduide kiosk leidden. En hoe meer hij de plek waar men hem wachtte naderde, hoe meer hij zijn tred ver traagde. En alvorens binnen te treden, had hij een hevige aanvechting om terug te keeren, te over winnen. Maar, hij over won en hij trad binnen. Zij, die hij verwachtte was werkelijk daar. Op een divan gezeten, had zij de houding aangeno men van iemand, die zich op lange uren wachten voorbereid. Den burggraaf ziende binnentreden stond zij evenwel op. De jonkman verwonderde zich over de uitdruk king van kalmte, die over dat bleeke gelaat ver spreid lag Alle overspanning scheen geweken, de zenuwen waren tot kalmte gekomen op haar blauwachtig bleek voorhoofd zweefde de rust, gevolg van een onherroepelijk besluit. Hare Uit Amsterdam meldt men: Gistermorgen vroeg werd het publiek in de Kalverstraat by den Dam van schrik be vangen op het zien van een man, die zich in nachtgewaad buiten een der vensters der tweede verdieping van het hotel Polen had begeven. De waanzinnige stond met de hand maakte een gebaar naar een zitplaats, dat gebaar sprak van beslissing. Haar oogen stonden rustig als van iemand, die zijn weg dien hij heeft te volgen, ten einde toe voor zich ziet. Haar houding, recht en trotsch, scheen aan te duiden, dat zij zich had voorgenomen noch ter linker, noch ter rechter zijde af te wijken van wat zij zich hW voorgesteld te zullen doen. Maar nietegenstaande deze uiterlijke kentee- kenen van vastbeslotenheid, liep een huivering als van koorts over haat lichaam, en trilde haar stem, toen zij op zachten toon vroeg: Welnu, heer burggraaf?" Raphael oordeelde het overbodig om mee te deelen dat de brieven nog niet in zijn bezit wa ren Zijn gansche lichaam, lid voor lid, had dat reeds gezegd, van den slependen, zwaren tred van zijn voet tot den matten blik van zijn oog. Met weinig woorden maakte hij de hertogin duidelijk, op welke wijze het misschien nog mo gelijk zou zijn de ellendige papieren in handen te krijgen. Mathilda hoorde hem tot het einde toe aan. Toen hij zweeg, zéide zij >Neen, neen, heer burggraaf, niets van dat alles Evenmin mijn sieraden en mijn contant geld, als mijn eigendom te Nivernais. Niets van dat alles. Ik heb een andere beslissing genomen. Ik ga boeten voor wat er misschien onbehoorlijks is in mijn gedrag Ik zal den storm afwachten hij moge mij neerwerpen het moge gaan zoo het wil r- maar wat ge voorstelt neem ik niet aan.< (Wordt vervolgd) „Volgens de „Siècle” bestaat het plan, de Dreyfuszaak te beëindigen op de wijze, als Esterhazy reeds heeft te verstaan gegeven door aan den onrechtvaardig veroordeelden officier een soort van gratie te verleenen. Het Hof van Cassatie zou namelijk beslissen, dat, hoezeer ook ernstige twyfel is gerezen of Dreyfus inderdaad schuldig is, toch het „nieuwe feit”, door de wet voor revisie ver- eischt, in den zin der wet niet aanwezig is, omdat er geen feiten zyn aan den dag gekomen of stukken te voorschijn gebracht „van dien aard, dat zy de onschuld van den veroordeelde aantoonen”. Het verzoek om re visie zal dan worden verworpen, maar reeds den volgenden dag zal in de Fransche Staats courant een besluit van den president der Republiek verschijnen, waarby de straf van deportatie naar een versterkte plaats voor Dreyfus wordt veranderd in verbanning. Tevens zal de minister van oorlog gebruik maken van zyn bevoegdheid om de generaals De Boisdeffre, De Pellieux en Roget op non- activiteit te stellen. En daarmede zal de zaak dan, volgens de regeering, uit zynMet het oog op de pogingen om de zaak te be graven, heeft zich een comité gevormd, dat het proces-verbaal van het onderzoek en de verdere behandeling voor het Hof van Cas satie zooveel mogelyk in Frankrijk zal ver spreiden. Reeds zyn daarvoor 1000 francs bijeengebracht.

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1