JVER sist. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Buitenlandse!) Overzicht. n FEU1LLETO N 4? c. TCA? 118. oedel, ANNIBAL DE VONDELING. tsbnrgh, RICHTING Kleinhandel in sterken drank. No. 7855. Woensdag 5 April 1899. 38ste Jaargang. V HENTEN en CENTEN. Verspreide Berichten. Burgemeester :ht. {Wordt vervolgd). LARK in bekend en uitnemende Meliaulbe), van Hufleveranciers. E OUDE JAMMER n-k: een Vaste Goederen t adres voor gesloten wagen a ouwe. Gedenkschriften van een Gelukzoeker OF Naar het Fransch. door W. NUTTERS. Aanduiding der localiteit Gouwe C. 167. in de Geestbrug. NEMAN Zn. President Kruger kwam Zaterdag te Johannesburg aan en werd met geestdrift ontvangen. In antwoord op verschillende hem aangeboden adressen verklaarde hy dat het stemrecht niet eer was verleend, omdat hy vreesde dat de oude burgers, wier aantal by de openstelling der goudvelden maar tien duizend bedroeg, overweldigd zouden worden. Daar zij nu dertig tot veertig duizend in getal zijn, is de president .voornemens aan den Volksraad voor te stellen het tijdperk van vijf jaar te verminderen en zal hy evedtueel een nieuwe vermindering voor stellen. Politieke bigamie zal echter ver boden zijn; de nieuw aangekomenen moeten hun oud vaderland afzweren voordat ze burgers van de Zuid-Afrikaansche Republiek kunnen worden. Heggen, die ze KRKYFVS Joseph Reinach verhaalt in de Siècle de kopie gezien te hebben van het volgende briefje, door overste Henry geschreven, zoodra de arrestatie van Dreyfus openbaar begon te worden, aan een redacteur van de Libre Parole. Hieruit kan blijken, dat Henry van den beginne af aan de hand in de zaak gehad heeft. Het briefje luidt „Waarde vriend. Ik had het u wel ge zegd ’t is kapitein Dreyfus, avenue du Tro- cadéro 6, die don löden (October) gearres teerd is wegens spionnago en die in de Cherche-Midi gevangen zit. Mjm zegt dat hy op reis is, maar dat is een leugen, om dat men do zaak wil smoren. Gansch Is raël is in beweging. Henry. P.S. Laat mijn kleine enquête zoo spoedig «iegelijk aanvullen.” n geur. de n, water, licht, ideling van ze als gevolg van ige buitensporig- «kzackt, maac- ■r, ziekten der rheumatisms», en. Billijk pen- 1 speciale geval- age gratis en ordrecht Bos cop. maler. Waddinavetti. 'o de graven. terk a d.Uud. Inzending van Advertentie» tot 1 uur des midd. telefoon Ko. M2. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke No tinners V IJ F Frankrijk. Vrijdagavond heeft een krankzinnige, Ozouf genaamd, meenende den President der Re publiek te treffen, in het Bois de Bologne den rentenier Tourret, die veel op Loubet gelijkt, met revolverschoten gedood. Nader wordt gemeld Van den vermelden mislukten aanslag op president Loubet in het Bois de Boulogne is geen woord waar. De heer Eugène Touret lijkt volstrekt niet op den president on de moordenaar Ozouf heeft niets tegen den heer Loubet. Ozouf kende den heer Touret, met wien hy oneenigheid heeft gehad en had hot op dezen gemunt. Hoe deze moord is ver maakt tot een mislukten aanslag op den hoer Loubet is nog niet duidelijk. Misschien heeft de le April de hand in het spel gehad. Een snuggere officier. Dezer dagen werd in Frankrijk een mobilisatieproef genomen met het 4de regiment infanterie, dat te Fontainebleau in garnizoen ligt. De man schappen moesten gekleed zijn in oorlogstenue en natuurlijk zagen velen er in hun plunje slordig uit. De luitenant van dienst inspec teerde de manschappen. Plotseling bemerkt hy twee soldaten, van wie de eene een pan talon aan heeft, die te kort, de andere er een aan heeft, die te lang is. Wat te doen? leder oogenblik kan de generaal komen en dan zal er een geduchte uitbrander voor hem opzitten. Maar daar schiet hem een gelukkige gedachte te binnen en hy geeft den soldaten bevel van pantalon te verwisselen. De twee infanteristen ontdoen zich van hun ransel, patroontasch en voeren vervolgens het ge geven bevel uit. Toen dit gebeurd is, heeft G. MARKT lands zouden meer een zelfstandig bestaan kunnen leiden en hunne eigenschappen beter ontwikkelen. „De paus zou, wat het gebied van den kerkdijken staat aangaat, zich tevreden stel len, met hetgeen voor een ware Staatsmacht noodig is”. De kardinaal schijnt een groot voorstander te zyn van het nationaliteits-principe. Van een Êuropeesch Statenbond kan volgens hem nooit iets komen, daarvoor bestaat er tusschen het Angelsaksische en de Latijnsche volken té groot onderscheid, en zelfs ook tusschen do Italianen en hun stamverwanten. Voor de toekomst meende kardinaal Par- rocchi, dat een strijdbare paus, die snelle besluiten zou durven nemen en niet er tegen opzien het uiterlyk van de wereld te ver anderen, het besté zou zijn voor de katholieke kerk. Of de kardinaal, werd hy zelf paus, zoo zou durven doen, weet men niet te zeggen. De katholiek-conservatieve party in Italië schynt slechts gedeeltelijk met deze wenschen mee te gaan. Een deel wil niet het koninklijk Italië vernietigen om er een republiekenbond weer op te bouwen; het ziet blijkbaar in, dat de onderdrukking en de ellende van Italië het gevolg zyn geweest van de eeuwenlange ver- deeling in kleine staatjes. Dit deel van de ka tholieke party zou tevreden zyn, wanneer de kerk en de katholieke geest maar weer de heerscher is in het openbaar en het private leven. Zelfs het herstel van de wereldlijke macht van den Paus is voor dezen niet een eerste wensch. De andere party, waarvan kardinaal Paroc- chi nu de wenschen heeft uitgesproken, wil vernielen om op de puinhoopen van het oude weer op te bouwen. En daarby ontmoet zy bondgenooten in de socialisten, die ook Italië zouden willen, maken tot een federatieve republiek. baar bijl FERS Jz. js van echtheid ia kurk ateeda voor- en naam der Pinna 3PE »Ik wil haar redden, ik zal het doenop welke wijze dan ook. Is het niet door de brieven onschadelijk te maken, dan zal het op andere manier zijn. Desnoods tegen haar zin in weerwil ran haar zelve, zal ik haar redden. Toen geschiedde er iets vreemds, iets onbegrij pelijks in den geest van den jonkman. Was hij weinige minuten nog radeloos geweest, geen licht ziende, geen hoop verwachtende van welke zijde ook, ternauwernood had hij het besluit om haar ondanks alles te redden genomen, of een heirleger plannen, allen vol reden tot hoop, verdrongen zich in zijn brein. Verschillende wegen om tot een bèhoudenisbrengend einde te geraken, daagden op voor het oog zijner ziel. Deze wegen liepen in de meest tegenoverge stelde richtingen. Van der Grijp deze had de ongeluksbrieven in zijn bezit. Hem moest hij opzoeken, hem uit stel vragen, uitstel afdwingen. Hij kon dreigen en hij was in staat beloften te doen. De baron De Mauberfr zou. indien hij acht dagen uitstel verkreeg, het geld bijeen kunnen breagen En als hij tegenover deze belofte de bedreiging stelde, van zelf den hertog alles te gaan meedeelen, en zyn leven, dat met Mathilda’s val geen waarde meer voor hem had, aan diens woede bloot te stellen, in welk geval de brieven voor den hertog van geen waarde meer waren dan zou de keus tusschen alles of niets niet twijfelachtig zijn. De Figaro gaat voort met de openbaar making van de enquête der strafkamer van het Hof van Cassatie. Het dossier der en quête is niet chronologisch gerangschikt, maar gegroepeerd naar hetgeen bij elkander be hoort. Zoo volgt na het Vrjjdag gegevone het verhoor van du Paty op 12 en 13 Jannar laatstleden, dit door hem onderteekend. Wy zien eruit dat, terwyl generaal Roget getuigd heeft zekerheid te hebben, dat het met Es perance onderteekend schryven aan Esterhazy vafi 20 October ’97 van du Paty was, deze alles beproeft om zyn verzekering waar te maken dat hy eerst drie dagen daarna voor het eerst van den majoor heeft hooren spre ken. De sinds dat oogenblik met Esterhazy onderhouden betrekkingen waren bekend by sommige leden der toenmalige regeerhig en bestierd door de chefs, met name Gonse. By het eerste onderhoud met Esterhazy was du Paty vergezeld van Henry en Gribelin en heeft hy een bril en een valschen baard gedragen. De valschheid van het stuk van Henry heeft hij steeds volgehouden zegt hy '©n h| schrijft er de vervolgingen aan toe, waaronder hij persoonlijk geleden heeft. Al het onverklaarbaar geblevene is op zyn rug gestapeld! Het zoogenaamd „document libérateur” is volgens du Paty nooit in han den geweest van Esterhazy, nooit ook terug gebracht aan het ministerie. Hoe, vraagt hier een der raadsheeren, verklaart gij dan dat de minister van oorlog hem een ontvang bewijs heeft laten toekomen? Ik verklaar niets was het antwoord ik heb hoo ren zeggen aan het ministerie, dat men dat’ bewys moest zenden. Du Paty heeft tal van koeren mondeling en schriftelijk verlof ge vraagd om de vele onware praatjes te mo gen vervolgenmaar dat is hem steeds ge weigerd. Om aan te toonen hoezeer de openbaar making de bladen der tegenstanders in ver legenheid brengt, diene dat Drumont zich in zyn artikel van heden bezighoudt met een onderwijskwestie, Rochefort met Amerika en de Filippijnen, de Beaurepaire met de be noeming van Bourgeois tot afgevaardigde ter vredesconferentie, Humbert in de Eclair met Spanje. Clemenceau vraagt naar aanleiding van het rapport van Kerdrain en de uitspraken van den raad van onderzoek: Wie houdt Es terhazy dan toch bij de keel en onder de vrees van welke onthullingen doet by den generalen staf sidderen in die mate, dat op- perofficieren zich zoover vergeten om aldus openlijk het Fransche leger te bevlekken en zelf zich over te geven aan de algemeene verachting? .taurès schrijft, dat de misdaad steeds hooger stygt en de ministers durven haar niet volgen. Esterhazy had de generaals vast, die de ministers vast hebbenhjj hield zelfs den President. Waarom? Hoe toch? Welke is de keten, de keten der galeien, die ai deze lieden samenbond? De Figaro wyst tegenover hen die den schuldige aan deze indiscretie zoeken in het paleis van justitie, op een dertigtal exem plaren, die buiten het Hof uitgedeeld zyn. De oproep tot openbaar maken van de en quête, „zoodra het geoorloofd zal zyn”, gaat voort. Er is' reeds voor meer dan twintig duizend franken geteekend. Kardinaal Parrocchi, de pauselyke vicaris te Rome heeft tegenover een Franschen jour nalist beschouwingen ten beste gegeven, over de wereldlijke macht van den Paus, die zeer de aandacht verdienen. In de eerste plaats omdat kardinaal Parocchi, hbewel niet veel kans, dan toch eenige heeft om Paus te worden. En dan omdat de kardinaal verklaarde, dat hy niet alleen zyn eigene meening, maar die van meer kardinalen verkondigde en dus een deel van de hoogste autoriteiten der katho lieke kerk over het Italiaansche vraagstuk evenzoo denken. De kardinaal Parocchi dan ziet de Ro- meinsche quaestie alleen opgelost door een verandering in den staatkundigen toestand van Italië; dit zou een bond van republie ken moeten worden. Daarin zou voor een onaf- hankelyken Kerkelyken Staat plaats zyn. De stad Rome zou op die manier haar goddeljjke bestemming, door de geschiedenis gesanctio neerd, kunnen herkrijgen de oude deelen moge hebben >0, mevrouw, de kalmte leven speelt, doorboort mij BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, brengen ingevolge art. 5 der Wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 97) ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van den navolgenden persoon waarbij VERGUNNING wordt gevraagd om in de bij ieders naam ver melde localiteit sterken drank in het klein te mogen verkoopen, als: Naam van den Verzoeker A. Verby, Gouda, den 4 April 1899. en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS De Secretaris, BROUWER. waarmee ge met uw net hart, verscheurt mij. Want ik weet wel wat het einde zijn zal. Het einde zal zijn de dood, de dood in eenen of anderen vorm. En dat wil zeggen de dood voor mij, voor mij, die u liefheeft «Mijnheer, ge zijt onder het dak van den hertog mijn gemaal. Ik ken uw gevoelens Ik ken ze reeds sedert maanden, reeds vóór ge mij dien eersten brief schreef, waa-op ik u antwoordde, dat ik zulke brieven niet verlangde, ofschoon ik u vergaf. En ik vergeef u nogmaals. Ik be schuldig u niet Uw handelwijze jegens mij is altijd ridderlijk geweest. Ontneem mij thans niet mijn meening omtrent u Gij hebt de brieven niet, gij ziet geen kans de geeischte som tijdig bijeen te brengen. De zaak is dus uit. Al wat u overblijft, is thans heen te gaan «Mevrouw, o hoor mij aan voor éénmaal luister naar mij. Mijn hart brandt in mij van liefde voor uToen ik u voor de eerste maal 7-ag, u van nabij gadesloeg in de feestzaal in dat huis daar, in uw woning, toen ontstond die harts tocht neen, eerder reeds Toen gij daarvan niets kondt vermoeden, sloeg mijn hart reeds voor u. en zweefde uw beeld mij voor de oogen. Er trilt iets voor u in deze borst. Uw beeld heeft macht over elke vezel van mijn lichaam. Alle spieren en zenuwen en aderen in mij werken en arbeiden, slechts om gedachten omtrent u voort te brengen. Zestigmaal elke minuut slaat mijn hart uw naam en doet die galmen in alle deelen van mijn wezen. Duizendmaal iedere seconde GÜEIkStl IE COURANT. Telefoon Mo. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels 5 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. wasemt mijn brein een gedachte aan u gewijd uit, Als gij wankelt val ik reeds. Hier barstte de dochter van Bertha de Clau- mont in tranen uit. Raphael zweeg. Hij was hooggekleurd. Vuur straalde uit zijn oogen. Geestdrift tintelde op zijn voorhoofd. De tranen van Mathilda de Latour zou hij óp verschillende manieren hebben kunnen uitl< Maar hij aarzelde niet omtrent de oorzaak, deed storten I Zij beminde hem Geen woord van hare lippen had hem dat ooit gezegd, geen gebaar hem immer het recht gege ven dat te veronderstellenniettemin verstond zijn hart wat in het hare omging. Alles in haar ver ried hem, wat haar mond niet belijden mocht. Alles in haar schreeuwde het woord uit, dat hare lippen weigerden doortocht te verleenen. Zij had hem lief Een oogenblik bleef Raphadl nog staan, toen keerde hij zich om »Ik zal u redden, mevrouw vóór negen uur vanavond zullen de brieven mijn zijn zal ik ze hier voor u neergelegd hebben. En ik zal u eerbiedigen en ontzien, totdat ge eenmaal vrij •zult zijn Gevoelende dat hij wederom dreigde zijn on geoorloofde taal onwillekeurig den vrijen loop te laten zweeg hij eensklaps en ging heen. En terwijl hij onder de boomen liep, in de richting van den muur, die den tuin afscheidde van de Champs-Élysées, verbond hij zich door gruwzame, verschrikkelijke eeden haar te redden. «5») «Maar, mevrouw, dan is alles verloren... «Ik weet het zeer wel, heer burggraaf. Ik herinner mij den inhoud der brieven die ik u schreef. Verantwoord voor uzelf uw achteloos heid.» HO, mevrouw, doe een poging om de gevolgen af te wenden.* «Ik stel deze zaak in uwe handen. Ik zal niet meehelpen aan dit vrijkoopen. Ik zal niet mijn sieraden bijeen zoeken en als smekelinge den man die mij verderven wil, bidden mij daarvoor een klein uitstel té schenken Ik zal niet mijn con tant geld, gesteld dat ik het had, ais losprijs aan bieden vcor enkele uren vrijheid Ik zal niet den notaris van den hertog een bezoek brengen, hem de zaak bloot leggen om zijn hulp smeeken. Ik zal geen schande en bespotting over het grijze hoofd van den hertog brengen Ik zal afwachten ziedaar al’es.t «En het einde daarvan, mevrouw Wat zal daarvan het gevolg zijn «Ik weet het niet, heer burggraaf, ik weet in *t geheel niet wat dit, mijn besluit, voor gevolgen

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1