rden. III z I I ;nsr_ Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Donderdag 6 April 1899. No. 7856. 38ste Jaargang. Bulienlandsch Overzicht I ie. ■ij. FEUILLUlOai. 3JST- 8 sr ANNIBAL DE VONDELING. I .i 2? 3 drie. sr. CENTEN. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. Secretaris. Verspreide Berichten. o aps luis efd uitge- 1 aan ons COOPE vestigen ’t bericht, ÏNSOAG k o o p e n al Ln. t adres voor toed el, gesloten wagens ouwe. ■o a; S s Gedenkschriften van een Gelukzoeker OF Naar het Fransch. DOOR W. NUTTERS. •actischen iven B 19. 2—5 uur. st grondig i« een len daar- 50 r GOllkMI IE COURANT reeds uit, is elke verdere bespreking over bodig. „Want hier ligt nu een verzameling getui genissen, wettig, authentiek, door de getuigen geteekend. Dit is een belangrijke en loyale bijdrage tot het zoeken der waarheid. Mag men deze stukken openbaarmaken Niet alleen mag men het doen het is plicht. „Bovendien, niemand beeft gezegd dat het verboden is de enquête te completeerenen het Hof van Cassatie zal dit zeker doen, als het dit noodig oordeelt. „Wij willen de waarheid, hoe zij ook zy, van waar zij ook kome. „Maar dan mogen wij niet de verwaandheid hebben te denken, dat wy recht hebben een bron van inlichting te mogen buitensluiten. Z|j, die vroeger niet geslaagd zyn de open baarheid buiten te sluiten voor ons geweten, zullen het nu niet kunnen doen voor ons verstand. „De plicht van iederen staatsburger is thans duidelijkzij bestaat in het volgen van het hooge en edele voorbeeld der hoogste rechters, die zich zullen beijveren, met alle middelen, om het recht te bevorderen en de waarheid te zoeken.” Aan de „Frankf. Ztg.” wordt uit Rome het volgende geseind: „In het Vatikaan voert inderdaad kardi naal Rampolla een „interregnum”. De paus is te zwak om de zaken te kunnen afdoen en brengt den halven dag sluimerend door. Tegenovergestelde dagbladberichten zijn door het Vatikaan geïnspireerd. De kardinalen stellen den toestand van den paus gunstiger voor om een pressie der mogendheden op het conclave te beletten en dit in alle stilte te kunnen voorbereiden.” De Bulgaarsche minister-president Grekoff verklaarde in een redevoering in een ver gadering van kiezers te Timovo dat elk Bulgaarsch ministerie, dat tegen bartelijke betrekkingen met Rusland zou zyn, verraad zou plegen aan het vaderland en de kroon, daar de Russische regeering heeft verklaard dat zy zich niet zou mengen in de binnen- landsche aangelegenheden. Verder verklaarde de heer Grekoff dat het ministerie de beste betrekkingen zal onderhonden met alle mogendheden en vast besloten is zich niet in eenig Avontuur te wikkelen. ’59) En bleef de woekeraar, of diens lastgever bij zijn eisch, welnu, was Van der Grijp niet alleen in een groot huis? En had de baron hem niet schieten doen leeren Wat dan eenvoudiger, dan den woekeraar te dooden in zijn hol, de brieven te vinden en ze aan Mathilda’s voeten te leggen? Of, bijaldien hij ze niet vond, het huis van den geldschieter in brand te zetten, dat het in vuur opging met al wat het bevatte En zoo dit alles mocht mislukken, dan zou hij den ouden hertog om «het leven kunnen brengen, en aldus de brieven krachteloos maken Of, indien ook dit ondoenlijk bleek en hij sidderde voor dezen weg - dan zou hij Mathilda nogmaals opzoeken in de kiosk, haar voorstellen met hem te vluchten, en zoo zij weigerde, haar bedwelmen en haar wegvoeren, nacht en dag met haar doorreizen tot hij haar in veiligheid zou hebben gebracht, duizenden uren van de plaats des gevaars Dan zou hij haar overtuigen van gijn liefde, dan zou hij die op haar doen over gaan, haar overreden, haar aantoonen en bewijzen dat zijn liefde en hunne vereeniging wettig was Rublamd. Op het Technologisch Instituut en het Mynbouw-Instituut te Petersburg zyn onder de studenten opnieuw ongeregeldheden uit gebarsten. De oorzaak van de ongeregeldheden, of liever de staking, aan het Technologisch Instituut waren de onhebbelijke maatregelen tegen de studenten aan de universiteit te Moskou en te Kiëf, die de medewerking van hun makkers in Petersburg inriepen. De Niet het hooren van stemmen echter maakte op hem zulk een diepen indruk, en deed hem het oor tegen het sleutelgat drukken het was het herkennen van die stemmen wat hem trof. Want een dier stemmen, hij hoorde het duide lijk, die, welke opgewonden en driftig bleek en zeer snel en telkens lang achtereen sprak, was die van graaf Salluces. En in de andere, die op veel gedempter, zach ter toon telkens als de andere zweeg, zich hooren liet, meende Raphaël duidelijk het orgaan van den baron de Maubcrt, te herkennen. Toen Raphaël nadacht over het vreemde van het geval, verhelderde eensklaps een straal van hoop zijn bleek gelaat Zijns inziens was het duidelijk, dat de baron, zijn pleegvader, met Salluces, zijn vriend, alleen in zijn belang bij den woekeraar waren mis schien zouden zij er in «lagen de noodlottige papieren los te maken, misschien zou de woeke raar genoeg vertrouwen hebben in den baron de Maubert, om de brieven op crediet af te geven. Raphaels hart klopte, zijn slapen sloegen hoor baar Het onderhoud, of liever de warme discussie zette zich voort. De beide sprekers schenen met bijzonder vuur hunne zaak te bepleiten toen hij verder luisterde kwam het hem vreemd voor, dai hij in 't geheel de stem van den jood niet hoodie Ook scheen het hem nu en dan toe, alfof de beide sprekers tot elkander het woord richten, het onderling oneens waren, elkander bestreden. (Wordt wr^lgd) V Den 21sten Februari was de hoofdredac teur van |de Posener Zeitung, een kalme courant maar die de dingen af en toe wat voor het wetboek der natuur. »Ik zal haar redden,mompelde hij, ondanks alles Ik zal noch mijn eigen leven ontzien, noch dat van anderen. Ik zal vloeken of bidden, naar noodig is. Ik ben bereid duivel of engel zijn, wat maar kans op redding zal aanbiedt Of de hemel of de hel mij helpe, is mij van geen belang mits ik slechts slage. Er zullen nog vreemde dingen gebeuren voor middernacht....» Hij trad een winkel binnen, voor welks ramen allerlei wapenen lagen uitgestald. Hier voorzag hij zich van een zesloops revolver, die hij deed laden, benevens van een lang mes Toen hij den winkel verliet, keek de winkelier hem hoofdschuddend na. >Als dat jongmensch niet vreemde dingen in den zin heeft,» mompelde hij, »dan weet ik het nieti Raphael snelde naar boulevard St.-Martin waar de woekeraar woonde. In zijn rechterzak hadjiij het vuurwapen, in zijn linker het mes, geh'eel geopend, met de greep naar boven Hij zefti slechts zijn handen in zijn zakken behoeven te steken, om dood en vernieling rondom zich te kunnen zaaien. Hij schelde aan. Als gewoonlijk, was het de reus Camisard, die hem opendeed. >Is uw meester op fijn bureau?» vroeg de jonk man, moeite doende kalm te schijnen •Hij is op zijn bureau, aan de zaken!» ant woordde reus. •Zou ik spoedig bij hem toegelaten worden, is er veel volk?» IMtEYFUS De Soir laat zich door haar woede over de openbaarmakingen van de Figaro tot kostelyke dwaasheden verleiden. In het verhoor van Dupuy, zegt zjj, heelt de straf kamer, haar plicht verzakende, gedeelten weggelaten. De enquête is dus onvolledig, vol gapingen, en zal een aanvulling noodig maken, welke de raadsheer-rapporteur Bal- lot-Beaupré zoo spoedig mogelyk zal aan vragen. Welke is de bedoelde uitlating? Een der raadsheeren zou aan Dupuy ge vraagd hebben zyn oordeel over Dreyfus in ronde woorden te zeggen. Toen antwoordde de minister-president energiek en met krach tige stem (sic)Ik ben innig overtuigd van de schuld van Dreyfus. Die buitengemeen ernstige verklaring is weggelatenDenk eens aan, behalve de vyf ministers van oorlog, nu ook nog Dupuy, die zonder nadere argumenten te geven „overtuigd” is. Maar nu eenige bedenkingen: ie. Dupuy heeft zyn getuigenis zelf on- derteekend en zou dus de „weglating” goed gekeurd hebben. „Ik weet er niets van. Mij nooit iets vragen. Ik weet niets van niemendal „Dan zal ik wachten.* „Als ge zoo goed wilt zijn, mijnheer, dan is het mij om ’t even. Wacht dan maar En Camisard liet Raphael in de antichambre, na zorgvuldig de buitendeur gesloten te hebben. De burggraaf had nauwkeurig acht geslagen op de wijze waarop die deur gesloten was geworden. Tweemalen den sleutel, die de reus in zijn zak had, pmdraaien, dan onder en boven een knip verschuiven en den grendel weg nemen. Alleen gebleven in de wachtkamer liegon hij deze langzaam en gedachten verzonken op en neer te loopen. Zijn handen omklemden in zijn zakken de moordtuigen. Maar terwijl hij er mede speelde besloot hij niet dan in het ergste geval tot het uiterste over te gaan, maar eenmaal zoover niets te ontzien Eensklaps trok iets zijn aandacht. Hij bleef staan en luisterde. Men zal zich herinneren, dat de antichambre, waarin de burggraaf op dat oogenblik vertoefde niet gescheiden was van het kabinet, waarin de woekeraar zitting hield, dan door een gang die niet zeer lang was. Welnu, hij hoorde duidelijk stemmen in het kabinet van Van der Grijp. Het was hem niet mogelijk woorden op te vangen, tenminste niet in die mate om er met eenige zekerheid het onderwerp van het gesprek uit op te kunnen maken, maar duidelijk hoorde hij de stemmen, zelfs kon hij fle gemoedsstemming der «preken afleiden. De publicatie van het verslag der enquête, door den „Figaro”, wordt door den „Temps” met vreugde begroet. „Deze stukken,” zegt het blad, „werden door de openbare meening met spanning te gemoet gezien. „Toen het onderzoek van de strafkamer gesloten en het verslag gedrukt en aan de leden verzonden was, was het eerste, het voornaamste doel bereikt. „Maar was het niet noodzakelyk, dat het publiek in de- gelegenheid zou worden ge steld, de conclusies te controleeren. die de rechters uit dit onderzoek zullen trekken? Ja, en daarom was de openbaarmaking nood zakelyk. Er zyn zooveel verdenkingen ver spreid, sedert eenige jaren, omtrent allen die deel gehad hebben aan de zaak-Dreyfus, dat het althans een verplichting is geworden alles openlyk te zeggen en aan den dag te brengen. Wat in het geheim geknutseld is, kan niet beschouwd worden als een getrouwe afbeelding van de waarheid en het recht. Men zal moeten trachten de zaak openlijk te behandelen. „Daarom moet men het gelukkig achten, dat door een complete openbaarmaking ieder een Jn staat gesteld wordt, op het beslissende oogenblik alle bijzonderheden te kunnen vol gen van een zaak, die door de hartstochten zoo zeer is verward. En is die openbaarmaking als zij volkomen en getrouw is niet honderdmaal te verkiezen boven de here- kende indiscreties die van mond tot mond gaan en die ten slotte nieuwe legenden doen ontstaan by de velen, die reeds in omloop zyn?” „Deze overwegingen”, zegt de „Temps”, „maken voor ons raadselachtig de boosheid van hen, die de openbaarmaking van het verslag beschouwen als een misdaad. Is het, omdat die menschen bevreesd zyn voor den indruk, die by het publiek zal worden opgewekt door de lezing van de stukken en van de verhooren? „Men zou dat kunnen vermoeden, als zy zeggen„De enquête wordt gepubliceerd om een volksbeweging te doen ontstaan in voor Dreyfus gunstigen zin, by de debatten voor het Hof van Cassatie””. „Die redeneering”, zegt de „Temps”, „is al te naïef, vooral van de zyde van personen, die reeds sedert maanden meer scherpzin nigheid hadden getoond. Indien de tegen standers der revisie erkennen, dat de lezing van de enquête gunstig moet zyn voor den gevangene op het Duivelseiland, is de zaak Telefoon Mo. Ml ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels 50 Centen; iedere regel meer K» Centen Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. r 12 fless. 12 12 M flesch. *5 !5 ■Off - B- Z gC B ggenomen. 0 2e. Dupny is in het geheel niet voor de strafkamer geweest. Nadat hem, als minis ter-president, by presidentieel besluit mach tiging was verleend om te getuigen, heeft president Loew alléén zich op tweeden Kerst dag naar zyn kabinet begeven en hem daar, zonder dat er iemand by was, het verhoor afgenomen. Het is dus niet mogelyk, dat „een der raadsheeren” hem een vraag gesteld heeft als door de „Soir” bedoeld. Dat doet de deur toe. Balance, do bekende Elzasser, een der leiders van de protestparty, die ook in het Zola-proces getuigde, heeft medegedeeld, dat ook hy van Faure wist, dat Dreyfus niet op het borderau is veroordeeld, maar op andere stukken, die geen twijfel laten. Dat deze stukken geheim waren, heeft Faure er echter niet bygevoegd. Frakkrijk. President Loubet heeft Zondig de wedren nen te Auteuil bygewoond en tot groote ver bazing der strenge volgelingen der etiquette heeft hy een uitstekenden indruk gemaakt; men meende een nietig persoontje te zullen zien en men zag een hoffelyken en zich ge- makkelyk bewegenden gentleman. Heden vertrekt Loubet in gezelschap van den premier- Dupuy naar Montélimar. Paul Déroulède en Marcel Habert hebben in hun gevangenis, de Conciergerie, gedurende de Paaschdagen veel bezoeken ontvangen zelfs werden hun bloemen gebracht. Picquart ontving eveneens bezoeken, bouquotten en zeer voel visite-kaartjes. Italjk. Den journalisten, die aan $un Congres te Rome zullen deelnemen, wordt een feestelijke ontvangst bereid. Ter gelegenheid van het bezoek dat bet Italiaansche koninklijk paar dit jaar voor het eerst aan Sardinië zal brengen, wordt een schip ter beschikking gesteld van de binnen- on buitenlandsche journalisten. Op het eiland zelf krijgen de journalisten een plaats in den koninklijken stoet. vrijmoediger durft zeggen dan de meeste Duitsche bladen, wegens beleediging van den jpperpresident van de provincie Frhr. von $Vilamowitz tot twee maanden gevan genisstraf veroordeeld. En gaandeweg heb ban na déze Veroordeeling allerlei offi cieel» instellingen en regeeringsbureau’s hun iontracten betreffende de levering van drukwerk met de firma, die de Posener Zeitung uitgeeft, opgezegd, hoewel zij nooit over kde hoedanigheid van het af geleverde drukwerk hebben te klagen gehad. De Posener Zeitung zelve ziet dan ook in deze maatregel een poging om invloed te oefenen op den toon van hare artikelen. Deze poging zal echter, verklaart zy, in weerwil van de groote st-otfeljfke schade die haar uitgever erby lijdt, zonder gevolg blijven. „De Posener Zeittfng zal, evenals tot dusver, gematigd maar vrijmoedig, zonder iemand naar de oogen te zien of iemand vijandig te zyn, de belangen van de Duitsche bourgeoisie weten te vejrdedigen. Wy verklaren verder datwy over het optreden van de overheid onver wijld ons beklag zullen doen; wy zullen dit beklag, zoo het moet, tot aan do hoogste instantie brengen en weten zeker dat wij niet tevergeefs een beroep zullen doen op den rechtvaardigheidszin van den Keizer.” Telefoon No 69. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1