TAIL OU MALE COSTUMES D. SAMSÜM, BINNENLAND Gemengde Berichten. Tlld van Greenwich. October. Aangevangen Wluterdlenst 1898/99 Directe Spoorwegverbindingen met GOUDA STADSNIEUWS. Dames en Heeren PARAPLUIES bij A van OS Az. Beurs van Amsterdam. "j/,. f«y, Markt, GOUDA. en Voorjaars Capes. mandant Esterhazy heeft gehad, in een huis in St. Jamesstreet, waar hjj aqn den com mandant werd voorgesteld door den Parjjschen correspondent van het blad. In den loop van het gesprek verklaarde Esterhazy, dat lig van kolonel Sandherr bevel had ontvangen, het borderel te schrijven. Verder dat het borderel, bjj het proces overgelegd, over getrokken was met behulp van zeer dun papier, op het oorspronkelijke gelegd. En kele woorden, die aan duidelijkheid ontbraken werden door een andere hand overgehaald. Zwitserland. Sedert Zaterdagmorgen vallen over het geheele land hevige sneeuwbuienhet is zeer koud. België. De drietal soldaten die bij de ontploffing op het fort te Hoei ernstig gekwetst zijn, leven nog, maar hun toestand is zorgelijk. Men heeft ze ondervraagd, maar ze kunnen geen nauwkeurige inlichtingen geven omtrent de ontploffing. De twee dooden worden vandaag begraven. Hubin, de socialistische afgevaardigde van Hoei, heeft den minister van oorlog een in terpellatie over de ramp gezonden. Het fort van Hoei is in 1822 gebouwd, voor twintig jaar ontmanteld en later weer opgebouwd. Rusland,. In een steenkolenmijn bij Odessa zijn bij een vreeselijke mjjngasontplofflng een-en-vijf tig mijnwerkers gedood. Veertig werden er nog vermist. Amerika. De New-Yorksche politie gelooft dat de brand in het huis van den millionair Wal lace Andrews, Vrijdag, waarbij dertien men- schen het leven verloren, aan brandstichters te wijten is. Er schijnen dreigbrieven ont vangen te zijn, en de familie was zoo onge rust, dat het huis ddor de politie bewaakt werd; desniettegenstaande verspreidde het vuur, dat 's nachts om half drie uitbrak, zich zoo snel, dat verscheiden bewoners niet meer konden ontsnappen. Deze ramp, in een particuliere woning, zoo kort na de ramp in het Windsor-hotel, heeft natuurlijk de ongerustheid onder de bewoners van hooge huizen niet weinig ver meerderd. Palestina. Verschillende menschen, die metdenDuit- schen keizer mee zyn geweest naar Pales tina, hebben Aleppo-builen meegebracht. Dit znn knopachtige gezwellen aan gezicht en ledematen, die meestal langer dan een jaar blnven. Dan breken ze door, er ontstaat een zweer en de plaats groeit dicht. Do ziekte neemt gelukkig meestal een goedaardig be loop. Voor zoover men weet, komt zij alleen voor te Tunis, Bagdad, Biskra en Aleppo. Volgens prof. Lassar, is deze huidziekte waarschijnlijk het gevolg van muskieten beten. Italië. De doktoren houden bij den paus aan, om zijn plan, om 16 April a.s. de plechtigheid in de St. Pieterskerk bij te wonen, op te geven. Leo XIII heeft heftig geantwoord. Zoolang ik leef, zal gebeuren, wat ik wil. Als ik deed, wat gij me voorschrijft zou ik mij levend begraven." Spanje. In de „Nacional" beschuldigt een officier, juan Uriquia, generaal Fernandez Tejeiro, dat deze, tijdens zijn verblijf op de Philippjjnen, zich heeft gedragen als een „dief, een lafaard en een verrader". De adjudant van den generaal heeft Uriquia uitgedaagd, doch deze heeft geantwoord, slechts rngt den generaal te willen vechten. De acte-exaroens voor onderwijzers en onderwijzeressen beginnen den 17en April in Den Haag. Er zijn 620 candidaten. De circulaire, door onze Regeering aan de diplomatieke vertegenwoordigers van Neder land in het buitenland gezonden, betreffende de uitnoodiging aan de reeds vroeger ge noemde staten tot deelneming aan de hier te houden vredesconferentie, luidt in hot Nederlandsch vertaald aldus: 's-Gravenhage, 6 April 1899. Mjjnheer „De Keizerlijke Russische regeering heeft dd. 12/24 Augustus 1898 tot de diplomatieke vertegenwoordigers, aan het Hof te St.-Peters- burg geaccrediteerd, een circulaire gericht, waarin de wensch werd uitgedrukt, dat er een internationale conferentie zou gehouden worden, om de meest werkzame middelen te beramen, teneinde den volkeren een duur- zamen vrede te verzekeren en een grens te stellen aan de steeds toenemende militaire wapening. „Dat voorstel, ontsproten aan het nobele en" edelmoedige initiatief van den verheven keizer van Rusland vond overal het dank baarste onthaal en verwierf de algemeene instemming der Mogendheden. Daarop heeft Z.E. de minister van buitenlandsche zaken van Rusland dd. 30 Dec. '9811 Jan. '99 aan dezelfde diplomatieke vertegenwoordigers een tweede circulaire gezonden, waarin een meer concreten vorm werd gegeven aan de edelmoedige denkbeelden, door den machti gen keizer uiteengezet, en waarin .een aan tal vraagstukken werden aangewezen, die in 't bijzonder konden onderworpen worden aan de beraadslagingen der voorgenomen con ferentie. „Om politieke overwegingen heeft de kei zerlijke Russische regeering geoordeeld, dat het niet wenschelijk zou zijn, deze conferentie te doen bijeenkomen in de hoofdstad van een der groote mogendheden, en, na zich de in stemming te hebben verzekerd van de betrok ken regeeringen, heeft zjj zich gewend tot het Kabinet te 's-Sravenhage, ten, einde diens toestemming te erlangen op da keuze van die residentie als plaats voor de be doelde conferentie. Ik heb mij gehaast om de bevelen -van Hare Majesteit de Koningin ten opzichte van dit verzoek te vernemen, en het is mij zeer aangenaam, te Dwer-kennxs te kunnen brengen, dat het Hare Majesteit, mijne verheven Souvereine heeft behaagd, mjj te machtigen te antwoorden, dat het Haar bijzonder aangenaam zou zijn, de voorgenomen conferentie te 's-Gravenhage te zien samen komen. „Daarom heb ik, in overleg met de Kei- zerljjke Russische regeering, de eer, U te verzoeken, de regeeringuit te noodigen, zich te willen doen vertegenwoordigen op de bovengemelde conferentie, teneinde te beraadslagen over de vraagstukken, in de tweede Russische circulaire, d.d. 80 Dec. '9811 Jan. '99 uiteengezet, alsmede over alle andere kwesties, die verband houden met de denkbeelden, in de circulaire, d.d. 12/24 Augustus 1898, ontvouwd, met uitzon dering echter van discussie over alles, wat de politieke betrekkingen tusschen de staten of den door traktaten gevestigden staat van zaken betreft. Ik vlei mij met de hoop, Mynheer dat de regeering, waarbij is geaccredi teerd, wel zal willen meewerken aan het groote humanitaire werk, onder de auspi ciën van Z. M. den Keizer aller Russen on dernomen, en dat zij geneigd zal zijn, onze uitnoodiging aan te nemen en de noodige maatregelen te treffen, opdat haar verte genwoordigers te 's-Gravenhage vereenigd zullen zijn op den 18den Mei a. s., bij de opening der conferentie. Elke Mogendheid zal daar, hoeveel afgevaardigden zij ook zende, slechts één stem hebben." Daarna volgt de onderteekening„W. H. de Beaufort". Over den Boezemsingel tegenover den Crooswijkschen weg te Rotterdam wordt van gemeentewege de bestaande brug terzelfder plaatse door een nieuwe vervangen, en is dezer dagen een begin gemaakt met het af breken van de oude brug, terwijl geen hulp brug is gelegd. De bewoners van dit stadsgedeelte moeten zich daardoor een grooten omweg getroosten, wat voor vele arbeiders, aldaar woonachtig, veel tijdverlies veroorzaakt. Vrijdag kwart een werkman op klompen, vermoedelijk niet broodnuchter, den Croos wijkschen weg afwandelen en liep tegen de heining, die om het bouwwerk geplaatst is. Geen tijd willende verliezen, klom hij over de schutting en zwom den Singel over, doch liet zijn klompen by /de heining staan. Aan de overzijde gekomen, plofte hij andermaal te water om zijn schoeisel te halen, waar inmiddels een diender de wacht by hield, die den haastigen wandelaar naar het politie bureau in de Meermanstraat bracht. Dit brugverhaal doet denken aan een Kampensche geschiedenis. In die stad moest ook een nieuwe brug gemaakt worden, wel niet op de plaats der oude, maar dan toch met inachtneming van de besteksvoor waarde, dat het materieel der oude brug, voor zoover bruikbaar, by de nieuwe gebezigd moest worden. Daaraan was echter de bepaling toegevoegd, dat het verkeer oyer de oude brug niet gesloten mocht worden, voor de nieuwe kant en klaar was. Men schrijft aan de „N. R. Ct. Gisterochtend werd uitvoering gegeven aan het laatste gedeelte van het vonnis der Amsterdamsche rechtbank, waarbij aan het bestuur van den Haarlemmermeerpolder wordt toegestaan de palen en draden Jvai^ de in ternationale telefoonleiding Amsterdam—Rot terdam, op te ruimen. De deurwaarder A. Glaser uit Haarlem, ook nu weder voor het polderbestuur op tredende, liet beginnen aan den Bennebroe- kerweg, en zoo ging het tot den Spaarn- wouderweg toe, en werden nu tien draden ieder 3000 meter lang, alzoo 30,000 meter draad, afgenomen. Dit geschiedt niet ruw, neen, zooveel mo gelijk wordt schade voorkomen. De draden worden net zoolang opgerold totdat de rol te zwaar wordt om tip tillen. Dan volgt afsnijding, en wordt aan een nieuwen rol begonnen. De palen worden netjes omgezaagd, en alles wordt geborgen in loodsen, die het bestuur van den polder voor rekening van de Bell-telefoon heeft gehuurd. Want, zoo wel de opruiming als de berging geschiedt voor rekening van de maatschappij. Waar nu gister het laatste deel van de lijn aan de beurt was en dus het Amster damsche vonnis geheel zal zyn uitgevoerd, wordt Donderdag door den president van de Amsterdamsche rechtbank beslist of dat de president van de Haarlemsche rechtbank bevoegd is om het polderbestuur te gelasten, aan de uitvoering van het Amsterdamsche vonnis geen gevolg te geven. Wel wat laat alzoo. De opruiming der telefoon geschiedde zon der verzet. Staande gebleven zyn de palen tusschen Hoofddorp en Leymuidenbrug, waar aan twee draden, die beweerd worden geen telefoondraden te zyn. Men schrijft uit Rotterdam„De a. s. ge meenteraadsverkiezingen, ter voorziening in de periodieke aftredingen en waarbij zooals vroeger gemeld, drie leden zich niet her kiesbaar hebben gesteld, beloven interessant te worden. „Dr. J. A. Guldenarm, tot 1 April j. 1. eerste heelmeester in het Ziekenhuis, en die ten koste van zjjne betrekking openbaarheid gaf aan enkele misstanden in het beheer van het Ziekenhuis, komt n.l. voor op de voorloopige pandidatenlyst der liberale kies- vereeniging „Rotterdam" en deze candidatuur wordt ook van enkele andere zijden onder steund." In „Vrede", het blad van dr. Bfthler en J. K. van der Veer, wordt medegedeeld, dat al degenen „wier overtuiging is, dat het vredesideaal langs den weg van diplomatie en parlementarisme uitteraard nimmer be reikt kan worden", dezer dagen zullen wor den opgeroepen om een comité te vormen, welks taak het zal wezen „eene monster^ meeting te organiseeren, waar verschillende sprekers en spreeksters de oogen zullen openen voor de ontheiligende vredesport en weer de harten doen ontvlammen voor het ongerepte ideaal van wereldharmonie". Tijd en plaats voor de vergadering van personen en gedelegeerden zal nader worden bekend gemaakt. In den nacht tusschen Zondag en Maandag is te Tilburg de fabrieksarbeider H. M., ge- pasporteerd onderofficier der genie, by het naar huis gaan door vier met messen ge wapende kerels onverhoeds aangevallen, die hem behalve eene kleine wonde een diepen steek in den rug en een in de zyde toe brachten, waardoor de ingewanden te voor schijn kwamen. De verwonde, een oppassend jongeling, is gistermorgen per brancard naar het ziekenhuis gebracht. Zyn toestand is levensgevaarlijk. De aanvallers, zekere v. E., J. en de gebr. R., hebben gistermiddag na confrontatie een gedeeltelijke bekentenis af- De gezondheidstoestand van het nieuwe Kamerlid voor Veendam schijnt voor 't oogen- blik te wenschen over te laten. De heer Schaper deelt mede, dat hij om gezondheids- en andere overwegingen in April geen spreekbeurten kan aannemen, noch de reeds toegezegde vervullen. Ook die te Rot terdam len Amsterdam vervallen hierdoor. Na de veroordeeling van den gep. kapitein Vemer tot 3 jaren gevangenisstraf, is de vraag gerezen of de veroordeelde al of niet zyn officierspensioen behoudt. Blijkens daaromtrent ingewonnen inlich tingen vervalt krachtens Indische verorde ning, welke op dit pensioen van toepassing is, by veroordeeling tot gevangenisstraf van 3 .jaren of daarboven het pensioen zoolang de straf of het vonnis niet is opgeheven. Een ruziemaker heeft te Knjjpe de feeste lijke uitvoering van de zangvereeniging „uitspanning door Inspanning" geheel be dorven. Pas was deze begonnen, of een met verlof zijnde huzaar begon zoo'n leven te maken, dat de zang gestaakt moest wor- QOÜDA-ROTTIRDAMiw ver». 11.18 10.04 10.11 10.18 10.85 10.84 11.21 Gouda. 8 Moordrecht door Nieuwerkerk Capelle Rotterdam 0.80 10.54 Do D trainen all le en 2e U. Elk reiziger moet zich bovendien voorzien van een bewjja a f 0.60. 10.10 11.85 10.1» 10.29 10.86 10.48 Rotterdam Oapejle Nieuwerkerk Moordrecht Gouda BOUDA - DEN HAAG vim vem. 12.16 12.56 2.14 8.45 4.49 10.— 10.12 11.15 10.21 10.88 12.22 >0.10 10 81 12.50 11.57 10.54 10.16 Gouda Zeveahuiaon-Moerkapelle Zoetermeer-Zegwaard. Voorburg i Hago. 'aHage Voorburg ZoetermeerZegwaard Zevenbuizen—Moerkape.»e. 6.17 Gouda - M8 9.07 10.19 Gouda. üniew. Woerd. 9.89 10.51 Utrecht O 1' D A-l! T B e O H I vim vem 10.57 12.00 12.10 12.58 2.20 8.17 4.82 11.14 a 11.22 12.27 v 8.45 11.45 12.82 1.2» 8.08 10.86 11.12 5.50 6.04 11.12 OUD A—A T 15 R D A VI. toudfc (UI 8.14 Ml 10.87 18.10 4.11 8.80 T.S! 8.Ï8 1UI-H W.W.8.01 9.06 10 85 18.48 1*— MO 10.01 1187 Am.tO. 8 80 88 10.50 1 08 1.18 8 18 8.5» 10 18 11.41 Qtrecht 5 85 8.88 7.45 8.S7 8.48 8.00 8.80 10 15 10.88 11.88 18 08 1, WoMilen 5.48 4.58 8.08 8.18 10.88 11.65 18.84 Oud... 8.14 HU' Goud* •0, 8.58 18.68 11.10 18.11 87 8 08 8.26 8.55 4.48 6.88 6.38 6.56 7.58 8.47 4.16 1.56 7.18 j, 4.24 pa g.19 8.40 4.87 5.20 6.10 7.29 8.25 10.02 10.84 11.10 nut.C 8. Amsu Gouda 7 05 8.10 9.06 11.16 1.68 8.45 4.4S 6.20 7.4» 9.4 W 7'sO 8 25 9.20 11.80 8.08 4.00 5.00 6.85 8.00 10.0 8.09 9.12 10.0n2.51 8.56 4.47 5.40 7.40 8.49 1 0 den. De directeur verzocht hem heen te gaan, de logementhouder deed hetzelfde doch nu werd de militair nog lastiger. Een vechtpartij ontstondmet stoelen en flesschen werd geslagen. De huzaar wilde zijn sabel trekken, maar gelukkig had een van het publiek hem die ontnomen. Tal van per sonen hadden bloedende wondende dames waren gevlucht met moeite werd de politie den woesteling meester De voorstelling was echter geheel in de war, want velen waren huiswaarts gegaan. Eenige aanwe zigen rekenden nog af met den huzaar, die flink klappen kreeg. De hotelhouder had veel schadetafels, stoelen enz. werden stuk geslagen en een enorm getal glazen en flesschen verbrijzeld. GOUDA,; 11 April 1899. De Onderofficiers-Vereeniging „Eensgezind heid" zal op 20 April a. s. eene liefdadig heids-voorstelling geven ten voordeele voor de eene helft voor het oprichten van een volkssanatoria en voor de andere helft ten voordeele van de gepensioneerden voor de wet van 1877. Op het dezer dagen te Amsterdam ge houden examen voor Klerk by de Holl. Spoorweg-Maatschy., is geslaagd Leo Dekker, leerling van de school voor m. u. 1. o. Hoofd de Heer Leopold alhier. Naar wij vernemen, zullen in verband met de openstelling van de verbindingsbaan te Rotterdam de plaatsbiljetten voor het ver keer tusschen Amsterdam en Utrecht eener- zyds en alle Belgische en Fransche stations via Esschen anderzijds, tegen de bestaande prijzen, facultatief geldig zijn GondaRot terdamRosendaal en via 's-Hertogenbosch Rosendaal. Tevens zullen worden ingevoerd rechtstreeksche vrachtprijzen voor het ver keer tusschen Gouda en Den Haag eener- zjjds en Belgische en Fransche stations anderzijds. (N. R. Ct.) Het bestuur der afdeeling Gouda van het Algemeen vNederl. Werkl. Veijbond, heeft besloten een afdeeling op te richten te Lek- kerkerk. Vrijdagavond zal daait ter plaatse een openbare vergadering worden gehouden, waarin als sprekers zullen Optreden de heeren D. de Klerk en Th. de Rot, presi denten der Rotterdamsche afdeeling, die daartoe zijn uitgenoodigd. Gisterenavond had in de Sociëteit „dje Réunie" eene openbare vergadering plaats, uitgeschreven door het voorlodpig Comité tot het daarstellen van een huldeblijk ter nagedachtenis aan den heer J. J. Bertelman, die meer dan 40 jaren als teekenonderwijzer in deze Gemeente werkzaam was. Slechts een kleine dertig personen hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven. Besloten werd een Bertelmaln-fonds tot stand te zien te brengen. Tot leden van het vaste Comité werden benoemd de hh. G. N. Kruisheer), H. C. van Staveren, G. Prince, C. W. van de Velde, C. C. Krom en S. W. van Buurén Nz. Dit Comité kan andere heeren assumeeren. De heer A. J. Lafeber dankjte de leden van het voorloopig Comité voor het genomen initiatief. die morgen Wij herinneren aan de collecte zal gehouden worden ten voordeele van dfe Maatschappij van Weldadigheid te Frederiks- oord. Aan de circulaire die verspreid wordt ontleenen wij o. a. het volgende. Het is bekend, dat de werkkring der Maatschappij vooral bestaat in het opnemen van verarmde gezinnen of personen, die zy in de gelegenheid stelt als arbeiders, en la ter dikwerf als vrijboeren, in eigen onderhoud te voorzien. Allen hebben tegen eene matige vergoeding een huis met tuintje en de vrij boeren daarenboven 2h hectaren grond in gebruik en ontvangen de noodige voorschot ten voor hun bedrijf. De bevolking bestaat thans uit pl.m. 350 gezinnen met ruim 2000 zielen. Twee Hervormde en ééne Roomsche Kerk met pastorieën zyn in onderhoud jjj de Maat schappij. De kinderen zyn verplicht het onderwijs in de scholen tot hun 14e jaar te volgen en bovendien het godsdienstonderwijs hunner gezindte by te wonen. By het verlaten der school staat hun de gelegenheid open om zich voor verschillende betrekkingen te bekwamen; voor de meisjes o. a. in een viertal handwerkscholen en voor de jongens door de uitmuntende gelegenheid, die de Maatschappij van Weldadigheid in hare fabrieken en werkplaatsen aanbiedt tot het aanleeren van allerlei ambachten en in hare zes groote boerderijen tot het zich bekwamen in den landbouw. Aldus toegerust verlaten ons jaarlyks een zestigtal bestede lingen of kinderen van opgenomen gezinnen en hun latere loopbaan geeft in den regel aanleiding om met groote voldoening op de verkregen resultaten terug te zien. Door Burgemeester en Wethouders zijn de volgende stukken aan de Raadsleden toegezonden N°. 28. Gouda, 4 April 1899. Onderwerp: Wijziging der verordening op de Avondschool voor ambachtslieden. In haar hierbij overgelegd schrijven van heden, N°. 3,'geeft de Commissie van Toe zicht op het Middelbaar Onderwjjs ons eenige wijzigingen en aanvullingen van de Ver ordening op de Avondschool voor ambachts lieden in overweging. Wy kunnen ons met de denkbeelden der Commissie wel ver eenigen. By Koninklijk besluit van 16 Mei 1896, NJ. 8, is echter aan de Gemeente tot 1 September 1901 vrijstelling verleend van de verplichting tot het oprichten en instand houden eener burgerschool (dag- en avond school), onder voorwaarde dat gedurende dien tijd de overeenkomstig de Verordening van 27 Maart 1896, N°. 12 op te richten Avondschool voor ambachtslieden door de Gemeente ten genoegen der Regeering worde in stand gehouden. Het komt ons daarom gewenscht voor de aan te brengen wijzigin gen te onder werpen aan de goedkeuring der Regeering. Wij hebben mitsdien de eer den Raad voor te stellen: I. de Verordening op de Avondschool voor ambachtslieden, vastgesteld den 27 Maart 1896 onder N°. 12, te wijzigen als volgt: a. In artikel 3, eerste lid, vervallen de woorden „Uitgezonderd des Zaterdags"; b Artikel 15 wordt gelézen: „De leerlingen worden, naar hun toekom stig beroep, „verdeeld in de volgende groepen A. Timmerlieden en metselaars; B. Smeden, machinewerkers, koperslagers, wagenmakers, instrument- en horlogemakers C. Meubelmakers en steenhouwers; D. Goudsmeden, beeldhouwers en stuca- doors E. Schilders, lithografen, zadelmakers, behangers en stoffeerders. „Leerlingen, die een hierboven niet „noemd beroep zullen uitoefenen, worden „ingedeeld in die groep, met welke hun „beroep het meest verwant is, ter beoor deeling van den Directeur." c. Artikel 16 wordt gelezen: „Leerlingen, die zich aan wangedrag of „herhaald schoolverzuim schuldig maken „kunnen door den Direeteur voor ten hoogste „acht dagen van de school worden wegge zonden; zy kunnen voor langoren tyd dan „acht dagen of voor goed worden verwijderd „op voorstel van den Directeur door Burge rmeester en Wethouders, gehoord de Com missie van Toezicht, „Leerlipgen, die voor de tweede maal „niet hebben voldaan aan hetzelfde over gangsexamen, kunnen evenzeer voor goed „van de school worden verwyderd." II. Ons te machtigen deze wijzigingen aan de Koninklijke goedkeuring te onder werpen. No. 29. Gouda, 4 April 1899. Onderwerp Instructie voor het personeel bij de Sank van Leening By de toezending van een afschrift van het Koninklijk besluit van 9 Maart j.l., No. 15, houdende goedkeuring van het den 24 Ja nuari j.l. door den Raad vastgestelde Regle ment voor de Bank van Leening, deelen Gedeputeerde Staten ons by brief van 27 Maart j.l., G. S. No. 105 mede, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken het noo- dig acht, in verband met het slot van artikel 42 van het Koninklijk besluit van 31 October 1826 No. 132, dat artikel 21, laatste lid, der Instructie voor het personeel by de Bank van Leening (Gemeenteblad No. 95) eenigszins worde aangevuld. Evenmin als by de Commissie van Ad ministratie, wier gevoelen wy inwonnen, bestaat by ons college bezwaar aan het ver langen van den Minister te voldoen. Wy hebben mitsdien de eer den Raad voor te stellen het laatste lid van artikel 21 der Instructie voor het personeel by de Bank van Leening, vastgesteld den 24 Januari j.l., te wijzigen en te doen luiden als volgt: „Zy zal geen pand lossen dan op verzoek „van den pandgever of van den rechtmati- „gen houder van het bel eenbriefjeaan een „verzoek tot lossing van een pand wordt „door haar binnen vier en twintig uren vol- „daan, zullende zjj het pand als dan aan „den verzoeker moeten ter hand stellen, „zoodra deze zich daartoe bjj haar vervoegt." No. 30. Gouda, 4 April 1899. Onderwerp Onderwijzend personeel a/d. Avondschool voor Ambachtslieden De Commissie van Toezicht op het Mid delbaar Ondêrwjjs deelt ons mede, dat ge durende den afgeloopen cursus van de Avond school voor Ambachtslieden meerdere assis tentie bjj het onderwjjs in het ljjnteekenen in de talrjjk bevolkte afdeelingen der eerste klasse, welke in aantal leerlingen veeleer voortdurend zullen toenemen dan verminde ren, hoogst noodig is gebleken. Bovendien zal de leeraar in het handtee- kenen en het boetseeren (vooralsnog tjjdelyk de heer Goddjjn), gedeeltelijk ook al door de toeneming van de bevolking, in de 3e en de 4e klassen meer uren les moeten geven, gedurende welke hjj in de le klasse dient te worden vervangen. De Commissie geeft ons daarom in over weging de aanstelling van een tweeden as sistent voor het hand- en rechtlijnig teekenen op eene jaarwedde van f 100.—, en beveelt ons voor eene eventueele benoeming aan den oud-leerling der school T. J. LUGTHART. Met de denkbeelden der Commissie gaarne medegaande hebben wjj derhalve de eer den Raad voor te stellen het personeel, aan de Avondschool voor ambachtslieden verbonden, uit te breiden met een tweeden Assistent voor het onderwjjs in het hand- en rechtlijnig teekenen, op een jaarwedde van f 100.—. Voor eene benoeming tot deze betrekking, tydeljjk voor een jaar, dragen wjj U voor den heer T. J. Lugthart alhier. Ammerstol. De heer A. Oskam alhier heeft ontslag genomen als lid van den raad. VERSCHEIDENHEID. Achttien maanden geleden vond iemand te Parjjs op straat een hoededoos, waarin een nieuwe hoed, die hjj bjj de politie bracht. Nadat een jaar het voorwerp ter beschikking was gesteld van den eigenaar, werd de hoed naar den vinder teruggezonden, die hem nu als zyn eigendom mocht beschou wen. Tegen Paschen liet de vinder den hoed opstrijken. Daarbjj merkte de hoedenmaker dat achter het kapje in den hoed iets ver borgen was. Hjj haalde het er uit en vond er 3000 francs aan bankbiljetten in. De vinder bracht de schat naar 't politie bureau. Daar werd hem medegedeeld, dat hy 't geld als zjjn eigendom mocht beschou wen. De man heeft een gelukkige Paschen De Kamer van Koophandel te Amsterdam had aan de firma C. J. van Houten en Zoon te Weesp mededeeling gevraagd van de op merkingen waartoe de aanhangige Ongeval lenwet haar aanleiding gaf. Aan dit verzoek heeft de firma voldaan in een schryven, dat in afschrift ook aan de Tweede Kamer is medegedeeld. ®e firma verklaart, van het aanhangige wetsontwerp met bjjna onverdeelde instem ming te hebben kennis genomen. De bezwa ren tegen de verzekering bjj de rijksverzeke ringsbank, door andere industrieelen geopperd, heeft zjj niet. De firma geeft overigens eenige door haar gewenschte wijzigingen aan: Zjj zou o. a. ook de ongevallen overkomen aan de werklieden buiten het bedrjjf in de verzekering willen zien opgenomen, en zjj zou ook ieder die in het verzekeringsplichtig bedrjjf werkzaam is, willen verzekerd zien, afgezien van de vraag, hoeveel zjjn loon be draagt. In een openbare, politieke vergadering te Dedensee in Duitschland betoogde een rede naar, dat de schoolmeesters aldaar zich zeer schenen te interesseeren voor de samenwer king tusschen nationaal-liberalen en boeren- bonders. De op de vergadering aanwezige onderwijzer Wöhler diende in verband daar mede een aanklacht wegens beleediging in bjj de rechtbank, die den redenaar veroor deelde tot, een boete van 80 mark. In hooger beroep werd het vonnis beves tigd met de opmerking, dat het woord school meester, in een openbare vergadering ge bruikt, onverschillig in welk verband, een beleediging is, omdat het kwetsend voor den onderwijzer is, die gewoonljjk met den titel „mijnheer de onderwijzer" en niet als „mijn heer de schoolmeester" wordt aangesproken. De Fransche Regeering moet zoo voldaan zjjn met den uitslag der proefnemingen van öignor Marconi tusschen de Fransche en de Engelsche kust, dat zjj thans wil zien of de depêches ook van Parjjs naar Engeland kan nen overgebracht worden. I)e Eiffeltoren zou dan als punt van uitgang te Parjjs ge nomen worden. In het Ombradal bjj Lavis hoeft Vrijdag avond een aardbeving plaats gehad, die zich Zaterdag in den dag herhaald heeft. Uit Grai worden trouwens meerdere aardschokken gemeld,' die in verschilende plaatsen als Leoben, Trofaiach en Niklas- dorf gevoeld werden. Zjj gingen gepaard met een geluid, dat veel op rommelenden donder geleek en werden gevolgd door he vige plasregels. In het „Bois de Colombes" is, volgens de „Figaro", een klein meisje door een wer velwind opgenomen, in de lucht geslingerd en tegen een boom gesmakt. Te Gennevilliers is een waggon stroo weg. geslagente Levallon, Courbevoie, Clichy en Puteaux zjjn tal van personen gewond door dakpannen en vallende schoorsteenen. Op het Champs de Mars te Parjjs werd een groote tent, die door verscheiden beeld- houwèrs in gebruik was genomen, omver geworpen op het oogenblik van het onge luk was gelukkig niemand in het gebouw tegenwoordig. Te Marseille woei het zoo hevig, dat de mailboot „Sidney," van Oost-Afrika, de haven La Joülette niet kon binnenloopen. Passa giers noch mails konden worden geland. Md. Tailleur. Kleiweg E 73—73a, GOUDA ïclephotm %o .'II. 29 MAAKT. Nederland. Cert. Ned. W. 8 2 dito dito dito 3 dito dito dito 3 Honoar. Obl. Goudl. 1881-88 2 Italië. Inschrijving 1862-81 5 Oostenr. Obl. in papier 1868 6 dito in silver 1868 6 Portugal. Obl. mot coupon 8 dito ticket 8 Rusland. Qbl. Binnenl. 1894 4 dito Gecons. 1880 4 dito bij Roths. 1889 4 dito bij Hop 1889-90 4 dito in goudi leen. 1883 6 dito dito dito 1884 5 Spanje. Porpet, schuld 1881 4 Vrkrs. Slotkrs 87Vi. 96'/, 101V, »0 V, wf/l. 65» 8 981,è 98% 98V, 103»/, 51/, Tubkrij. Gepr.Oonv. leen. 1890 4 7Ua/e Ge leening aerie D. 288/4 Gec. leening serie C. 28'/4 Zuid-Afr. Rep. v. obl. 1892 5 105 Mexioo. Obl. Buit. Sch. 1890 6 101 Venezuela. Obl. 4 onbop. 1881 87*/i, Amsterdam. Obligation 1896 8 1018/8 Rotterdam. 8ted. leen. 1894 8 101»/4 Ned. N. Afr. Hmdelsv. aand. 95»/a ArencGb.Tab.-Mjj. Certificaten 745 Deli-Maatsohappij dito 607 Am. Hypotheekb. paudbr. 4 103 Cult.-Mjj. dor Vorsten!, aand. 65»/ 4 'a Gr. Hypotheekb. pandbr. 8»/,' 983 Nederlandache bank aand. 204 a Ned. Haudelmaatsoh. dito 1541 /4 N.-W k Pao Hyp. b. pandbr. 3 100 Rott. Hypotheekb. pand! r. 31/,1 100 Utr. Hypotheekb. dito 3»/,, 98»/, Oostenr. O ist-Hong. bank aand. I Rubl. Hypotheekbank pandb. 4/, Amerika Equt. hypoth. pamlb. 5 90 Maxw. L. G. Pr Lien cert, i 32 ®/4 Ned. Holl. IJ.-Spoorw.-Mij.asnd. 118»/, Mij. tot Expl. v. 8t. Spw. aand. 112 87'/. 98'/. lOl'/i» Ned. Itid. Spoorwegm aand, Ned. Zuid Afr. Spm. aand. 6 dito dito dito 1891 dito 5 Italië Spoorwl. 1887/89 A-Ëobl.8 Zuid.-Ital. Spvrmij. A-H. obl. 8 Polen. Warschau Weenen aand. 4 Rusl. Gr. Rusa. Spw.-Mjj.obl. 4 Baltische dito «and. Fastowa dito aand. 5 ïwang. Pombr. dito annd. 5 Kursk Oh. Azow-Sp. kap. opl. 4 dito dito oblig. 4 Amerika. Cent. Pac. Sp.Mij. ol>l. 6' Gh'C. North. W.pr. C. v. aand.' dito dito Win. 8t. Peter. obl. 7 Denver Rio Gr. Spm. eert. v.a. Illinois Central obl. iu goud 4 Louisv. NaihviiliCert. v.aand. Mexii o. N. 8pw.M lehyp.o. 6 Miss. K'imas v. 4pCt. pref. aand. N.-York Outaa o West. aand. dito Penn. Ohio oblig. 6 Oregon. Calif, le hyp. in goud 5 St. Paul. Minn. Manit. obl. 7 Co. Pac. Hoof lijn ob ig. 6 dito dito Line. Col. le hyp. 0 6 Canada. Can. South. Chert.v.aanil. Ven. C. Rallw. Na. lo h. d. c. 0 Amaterd. Omnibus My. aand. Rotterd.Tramwe^-Maals.aand. Ned. Stad Amsterdam aand. 3 Stad Rotterdam aand 8 Belgik. Stad Antwerpen 1887 2'/i Stad Brussel 1886 2»/g Hong. Theiss Regullr Geeelsoh. 4 Oobtknr. Staataleenig 1860 5 K.K. Oost. B. Cr. 1880 3 Spanje. Stad Madrid 3 1868 Ned. Ver. Biz. Avb. Spoel. cert. 220 215 100*/4 677» 6»"/,. 160 99 1067/, j 102»/i 100 63V. 144 140'/, 217,. 104-/, 66'/. 105 H'/, 19'/,. 171V, 100»/, 107 00'/, 1007., 100/, lie1»/,, 1187/, 35»/, 119»/, 88»/, 57'/. 69"/,, 55'/. 2SV. H»/, De storm heeft in Frankrijk in het laatst der vorige week nogal schade aangericht. Op verscheidene plaatsen werden gebouwen ernstig beschadigd. ONTVANGEN Nouveauté's in: Burgerlijke Stand. ÖEBOREN7 April. Jacobus, ouders J. de

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 2