I aren, ion. IUIS. 00, tal I. 2. 4~- Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 21 April 1899. No. 7869. 38ste Jaargang. le be- si Buitenlandse!) Overzicht. n FEV1 LLETON. M. .elijk oenen zelfde everen oneur- waar- ele Ja- MdianliwJ, i' van Hofleveranciers. ten. UIS. ANNIBAL DE VONDELING, IE UW! i' CENTEN. ieht. OF LATER Dan LMANklOON. Werdl vervolgd.) noodig. uk). it per ituk. r, een Vaste Goederen, Gedenkschriften van een Gelukzoeker w Naar het Fransch. DOOR W. NUTTERS. oordreeht. Bos cop. lewafrr. Waddimtneen Bodegraven, rkerk a d. IJteel. De vooruitzichten van het groote binnen- landsche kanaalplan, waarover gisteren do algemeene beraadslagingen in het Pruisische Huis van Afgevaardigden geëindigd zijn, schenen inderdaad niet te best. Een deel van de voorstanders van den kanalenaanleg heeft zidh al by de gedachte ncergelegd, dat de regeering zonder met ontbinding te dreigen het wetsontwerp er wel niet meer door zal krijgen. In die bedreiging schijnt de regeering echter vooralsnog geen lust te hebben. De indruk is ook, dat Miquel, de Telefoon Mo. 82. I De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. a Afzonderlijke Nummers V IJ F verwrongenhet gelaat, ter hoogte van het sleu telgat op het oogenblik dat het leven ontvloden was, staarde met een afschuwelijke uitdrukking strak voor zich uit, de opgezwollen tong was naar buiten getreden Hij scheen in zijn doodstrijd geweldige pogin gen te hebben gedaan ter bevrijding Al de ledige flesschen waren vergruisd, een groote scherf was tusschen de vingers van den doode, waarmede hij getracht had het slot uit te steken, te oordeelen naar de krassen op de bin nenzijde van het deurtje, en in welke poging hij zich zelf aan de hand verwond had. Blijkbaar had hij in zijn doodsangst zijn mond aan het sleutelgat gelegd, om de lucht door de opening heen in te zuigen in zijn brandende longen in die houding was hij gestikt. De Salluces stond een oogenblik als van den donder getroffen, onmachtig zich te bewegen, sid derende van ontzetting, aan de plaats genageld en bedwelmd door het staren van dat oog dat niet zag, maar waaruit een magnetische stroom scheen te vloeien, die hem zijn wil benam en zijn vermogen om zich te bewegen Hij kon den blik niet afwenden van dat gelaat, schijnbaar zoo le vend, de razende woede van een krankzinnige uitstralende, gereed om te verscheuren, hunkerende te vernielen, en toch onbewegelijk verstijfd, dood. Hij moest een geweldige poging op zichzelven doen, de jonkman, om zich aan den bedwelmen den invloed van dat doode oog te onttrekken, én om zijn afgrijzen in zooverre meester te worden, dat hij den neger uit het hok te voorschijn kon De Hongaarsche Kamer heeft het begroo- tingsontwerp aangenomen. De minister-president verdedigde de be ginselen van 1867 en wees op den vooruit gang van Hongarije sedert 30 jaren. De regeering is vast besloten te bewijzen dat het land zich op dezen grondslag kan ont wikkelen. Ten slotte verklaarde de premier dat de Regeering zich niet bezig wil houden met de kerkelijke wetten, ten einde de eendracht tusschen de verschillende godsdiensten te kunnen handhaven. De Samoa-quaestie schijnt thans op den goeden weg naar de oplossing. De Ameri- kaansche staatssecretaris Hay heeft, naar berichten uit Washington melden, verklaard, dat bij de regeling van de quaestie geen der drie mogendheden een overwinning behaal de, of een nederlaag leed. De drie regee- ringen zijn eenstemmig in den wensch, een vredelievende en billijke oplossing der ge schillen te zoeken, en aan toestanden een einde te maken, die niet alleen betrehrens- waardig zijn, doch, als zij worden verwaar loosd, aanleiding kunnen geven tot nieuwe onaangenaamheden. De senator Morgan uit Alabama zeide, dat de eenige duurzame oplossing der quaestie een verdeeling der eilanden wezen zou, doch dat de Regeering te Washington zich daartegen had had verklaard. In het Engelsche Lagerhuis verklaarde de onder-minister Brodrick, dat de te Apia gevangen genomen Duitscher door een Èn- gelschen zeeofficier is gearresteerd, op het oogenblik, dat hij de troepen van Mataafa aanvoerde. Dit wordt door beëedigde ge tuigenverklaringen bevestigd. De aanval van de Amerikaansche en Engelsche troepen was noodzakelijk geworden, zegt Brodrick door de aanvallen waaraan Engelsche en Amerikaansche onderdanen, en hunne be zittingen, blootstonden. De consuls der mogendheden op Samoa hebben een proclamatie uitgevaardigd, waar in zjj verzoeken alle vijandelijkheden te willen staken, daar de komst der commissie de toestanden zal regelen en aan alle ge schillen een einde zal maken. Inzending- van Advertentiën tot 1 uur des midd. De Amerikaansche Staatscommissie, aan welke is' opgedragen een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de gebreken en het bederf van het bestuur van New-York Uit het nieuwe kieswet-ontwerp van de Belgische regeering (dat intusschen nog niet officiéél bekend is) wordt al de voornaamste bepaling meegedeeldtoepassing van de even redige vertegenwoordiging op alle districten die tenminste zes kamerleden en drie sena toren kiezen, zijnde de districten Brussel, Antwerpen, Gent, Luik, Charleroi, Bergen en Leuven, samen beschikkende over 69 zetels van de 152. De evenredige vertegenwoordiging wordt, schijnt het, toegepast met dien verstande, dat de helft van de zetels in een district wordt toegekend aan de candidatenlyst die de volstrekte meerderheid heeft, en de ove rige evenredig worden verdeeld tusschen alle overige Ijjsten, mits deze een zesde van de stemmen hebben gekregen. Volgens een grove berekening zullen, als het ontwerp in dien vorm wet wordt, de clericalen tien of meer zetels verliezen en de socialisten drie of meer, ten voordooie van de liberalen van verschillende richting. De clericale regeering voelt zich sterk ge noeg om dat verlies te dragen, en zy wint erby, dat de socialisten minder in getal wor den. Meer kan men, bij het weinige zekere wat men van het ontwerp weet, en by de onbekendheid van de toelichting van de re geering, nog niet zeggen. heeft Vrydag 11. den heer Richard Croker, den bekenden leider van den Tammanyring, gehoord. Zyn verklaringen trokken zeer de aandacht. Hij erkende, dat hij alle benoe mingen van den major comtroleerdedat zyn steun et oppositie over het lot der meeste stads- en staatswetten beslistedat alle can- didaten voor rechterlijke betrekkingen 10,000 d 15,OGO dollars msesten bijdragen voor het Tammajiy-fonds, willen zjj kans hebben op benoenüng, enz. machtige minister van financiën, die de ka- naalwet in het parlement heel lauw verde digd heeft, heimelijk een tegenstander ervan is. Anderen vreezen, dat de agrariërs alleen door de belofte, dat er by de handelsver- dragen, die aan de orde, komen, bijzonder op hun belangen gelet zal worden, te win nen zullen zyn. In elk geval laten zelfs bladen die de regeering welgezind zyn, zich over de kansen van het wetsontwerp zeer twijfelmoedig uit, en zij beweren do ont goochelde kanaalenthoesiasten om het, in geval het kanalenvoorstel verworpen wordt, niet tot een breuk met de productieve stan den, d. i. hier de conservatieve industrieelen te laten komen.- Verspreide Berichten. IIHKYFVS Het Hof van cassatie, alle kamers ver- eenigd, houdt hedenmiddag openbare zitting, „teneinde verschillende, quaesties betrekkelyk de revisie-aanvraag te onderzoeken.” Waarschijnlijk zyn bedoeld: in de eerste plaats de vraag* of het Hof zich met het enquête-dossier van de strafkamer zal tevreden stellen of aanvullende verhooren gelasten; voorts of er voldaan zal worden aan de vele verzoeken van verschillende personen om alsnog te worden gehoord (Bértulus, Reinach, ook Freyst etter en anderen). Een. belangrijke zitting dus. De „Figaro” bevatte gister het vervolg der verklaringen, door Picquart voor het Hof wn Cassatie afgelegd. Picquart ver klaarde dat na de arrestatie en de veroor- deeling van Dreyfus de mededeeling van geheime stukken aan vreemde mogendheden niet ophield. In het laatst van 1895 of het begin van 1896 bood een Engelschman aan tegen betaling een stuk te zullen teruggeven; wilde men dat niet doen, dan zou hij het aan de Italianen verkoopen. Een onderzoek, naar den dader ingesteld, bleef zonder ge volg. In Maart 1897 kwam Picquart met verlof te Parys en toen deelde hy voor de eerste maal aan een vriend mede, dat in 1894 een dwaling mogelyk geweest was, daar Esterhazy de schuldige was. Henry schreef in Mei 1897 zyn bekenden brief aan Picquart, waarin dezen van het onderzoek tegen Esterhazy een verwyt ge maakt werd. Uit dien brief merkte Picquart, dat er iets tegen hem gesmeed werd. Italië. Terwjjl koning Umberto en zyn gemalin gistermorgen door Cagliari reden, stortte een terras, waarop de leerlingen van de meisjes normaalschool stonden in. Een man werd op de plaats gedood, 14 meisjes werden gewond, van wie twee doodelyk. De koning liet on- middelyk z(jn rijtuig stilhouden en steeg trekken, om te onderzoeken, of inderdaad alle leven geweken was. En alle leven was geweken. Tevergeefs legde hij zijn hand op He hartstreek de neger was dood. »Dat ia te erg geweest, oude jongen,» zeide de Salluces, »zoo hebben wij het heelemaal niet be doeld wat zal je geleden hebben. En waar moe ten we met je heen daar hebben we nu te kiezen gehad van daag tusschen een aarts-schelm en dezen neger den schelm laten we leven en den neger offeren we op Het is treurig met de rechtvaardigheid gesteld!» Na deze ontboezeming wierp hij een deken over den doode en verliet het vertrek, nadenkende over de mogelijke gevolgen van des negers dood, en hot met zichzelven oneens of het wcnschelijk ware den burggraaf oogenblikkelijk met het gebeurde in kennis te stellen, dan er mee te wachten tot diens ontwaken Toen schoot hem eensklaps de boodschap, die hij op zich had genomen, te binnen De burggraaf zou ernstig ontevreden zijn, bij zijn ontwaken hem nog daar te vinden, en zou hoogstwaarschijnlijk niet te verhinderen zijn er zelf heen te gaan «Eerst de welkome tijding maar brengen,mom- pelde hij, «ik ben vandaag letterlijk alles red der en moordenaar dwingeland en smeekeling brenger van blijde tijding en Jobsbode slaaf en meester, alles wat slecht bij elkaar past Begeven we ons öp weg.» Een vensterruit werd verbrijzeld, de stukken vlogen den jongen graaf om het hoofd, een voor- 17») Dat ware niet meer dan een zuivere uiting van de neiging tot zelfbehoud geweest Maar de Salluces hoorde niets. Zelfs toen hij het oor aan den naad van het deurtje legde en scherp toeluisterde, hoorde hij geen ademhaling. »De arme duivel is gestikt of ontsnapt, mom pelde hij Eigenlijk hoop ik maar het laatste. Doodstraf op je patroon een beetje verklikken, komt mij een strenge rechtspleging voor. Laten we zien.» Nog luisterde hij een oogenblik, maar geen teeken van leven Deze gelatenheid, deze onderwerping, kwam de jonge graaf verdacht voor. Hij stak den sleutel in het deurtje hij aarzelde hetzelve te openen en uitte in stilte den wensch dat de neger ontsnapt mocht zijn, alhoewel dit, zonder hulp van buiten, onmogelijk was Hij draaide den sleutel om, opende, en wierp een blik in het hok. Een kreet van afgrijzen ontsnapte* hem. Acajou, in elkaar gekronkeld als een slang, lag daar voor hem, de oogen wijd open, de mond met do koningin uit. Beiden richtten vertroostende woorden tot de gewonden. Een gewond meisje riep, zoodra zy de koningin zag: „Leve de koningin!” Een ander, dat door bloedverlies te zwak was om te spreken, klapte in de verbonden handen. Den souveroinen werd door de menigte een geestdriftige ovatie gebracht. Gistermiddag vertrok het koninklyk paar naar Sassari. Nader wordt gemeld Het ongeluk, dat zich heeft voorgedaan te Cagliari by het vertrek van den koning en de koningin, is niet toe te schryven aan eenig verzuim, doch aan liet onbesuiste opdringen van de menigte, die zich op het terras van het station bevond, tegen de balustrade, zoo- dat deze brak. Volgens offlcieele opgaaf werd oen man gedood en werden drie jonge meis jes zwaar en tien andere licht gewond. België. De Belgische Regeering heeft haar toe stemming verleend aan het plan van een wereldtentoonstelling die in 1903 te Luik zal plaats vinden en hoofdzakelyk een indus trieel karakter zal dragen. Engeland. In een goederenloods van het Broad- street-station te Chiswick in Engeland werd oen kist met het lyk van een jonge vrouw en twee schedels van kinderen gevonden. De kist was naar België geadresseerd en werd dadely'k naar ’t lykenhuis gebracht. De po litie doet onderzoek. De brand in hot groote huis, genaamd Hyde Parkcourt, te Londen, heeft de Engel sche pers tot eenige leerrijke beschouwingen aanleiding gegeven. Vooreerst vonden zy het billyk, Jabez Balfour, welke oplichterijen hy met zyn bouwspeculaties bedreven moge hebben, na te geven, dat hij dit huis uitste kend in elkaar heeft laten zetten. De felle brand bleef tot de, bovenste twee verdiepin gen beperkt. De vloeren waren inderdaad tegen het vuur bestand. Een eerste eiach voor zulke hooge huizen, waarin by elke nieuwe verdieping meer het brandgevaar stygt, is dus, deugdelijke, zoo min mogelyk Ontvlambare bouwstoffen te gebruiken. Voorts is bij dezen brand gebleken, dat de liftkokers de groote overbrengers van brand zynzy werken als tochtgaten, waardoor de vlammen aangeblazen worden. Ook hier verspreidde het vuur zich door de liftkokers. Men dient er dus op bedacht te zyn, de kokers zoo te vervaardigen, dat zy op elke verdieping automatisch afgesloten worden, zoodra de lift voorbij is. Een andere les is dat een of twee ladders, buiten aan het huis Telefoon No. A DVERTÉNTIËN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer l” Centen Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. werp viel voor zijn voeten neer. HOOFDSTUK XVIII. BEN BRIBE. Wakker geschrikt door den slag vloog de burg graaf verwilderd overeind. «Wat is dat? Wat geschiedt hier?» «St...zeide de Salluces. «Ik weet het niet. Men smijt van de straat af een ruit inhier mee.» «Zijt ge reeds bij de hertogin geweest Is zij gerustgesteld Salluces sidderde. «Ziehier, echt romantisch, iets uit de riddertij den een steen in een brief gerold en door de ruiten heen aan zijn adres bezorgd.» «Een brief? Een brief door de ruiten? is hij van den baron.* «Inderdaad hij is van den baron en niet zoo kort en kernachtig ais wij van hem gewoon zijn, een heel epistel »O, wat nu weer, nog niet van hem ontslagen Geef hier Raphael strekte zijn bevende hand uit en nam den brief aan. Het scheen, dat Salluces enkele woorden gele zen had, of iets van den inhoud had kunnen raden, want hij was doodsbleek geworden en huiverde’ Welk nieuws gaan we nu weer vernemen,» zuchtte Raphael. En hij begon te lezen. G0I1ISCIIE COIRAYT

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1