5 STEN, 3DJ. BINNENLAND- 108 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 38ste Jaargang. No. 7870. EIW! 4. •lijk Buiicnlanilsch Overzicht ‘ring. ir. FEUILLETON. J i >n, m. 5Q. Zaterdag 22 April 1890. ANNIBAL DE VONDELING. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des mitld. .amaak. V erspreide Berichten. d j I rd. week '1X3 van u ge Behendig 49. 1Z00N. ing ie beroe- lerd uw i per stuk >od ig. GOIWHTMRANT behendig op en deed een millioen menschen jrgelijk lot te beurt. alles betaald, hoe myi Telefoon No- M2. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk h met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ui 10 halve AMBOZEN, et gebruiks- postwissel. Vorige jaar i daarbuiten ?er. Vraag hoog rabat. Door den Nederlandschen fabrikant van muzick-instrumenten, don heer M. J. H. Kes sels te Tilburg wordt een militaire wedstrijd in het componeeren van marschen. I i Gedenkschriften van een Gelukzoeker OF Naar het Fransch. door W. NUTTERS. president Mazeau een telegram gezonden, waarin hy protesteert togen de verklaringen van Guénée voor het Hof van Cassatie. Hy heeft Droyfus vóór -zijn gevangenzetting niet gekend en had hom nooit gezien. Italië. Een ernstig ongeval had Dinsdag nog in bijzijn van het Italiaansche Koningspaar in Caghari plaats. Bij het vertrek der vorste lijke personages met den trein, brak namelijk de balustrade van een met menschen opge vuld terras aan het stationsgebouw. Van de vele personen, die omlaag storten, wer den vijf gedood en vele gewond. De balus'- trade viel op de rails naast den trein. De Koning, die uit het venster van zijn wagen keek, beval onmiddellijk op te houden. Het Koningspaar begaf zich daarna tot de ver wonden en troostte hen. Een uur later had onder stormachtige juichkreten de reis van de Koning en de Koningin naar Sassari plaats. Te voren had den Koning den pre fect 100,000 Lire voor weldadige doeleinden ter hand gesteld. Engeland. De dierenbeschermers van Londen, onder aanvoering van Sir Howard Vin<rnt, lid van het parlement, gaan oppositie voeren tegen het wijkbestuur van Westminster, dat voort gaat asfaltwegen aan te leggen. Do eige naars van ruim 40,000 paarden in Londen steunen de beweging, omdat hun viervoeters gedurig óp het asfalt vallen. Amerika. Do ('hicagorivier heeft Dinsdagnacht over een groote uitgestrektheid in brand gestaan. De vlammen sloegen hier'on daar tot 50 voet omhoog on de brandweer had alle krach ten noodig om zulk een zonderlingen brand te beteugelen. Zy kon niet beletten dat de Kinziebrug in vlammen opging. De oorzaak van den brand was het vuurvatten van hot zeer vette, olieachtige oppervlak der rivier. Dihtsciiland. Woensdagmiddag heeft in een vuurwerkfa briek te Kiek dicht by Gorreshcim, een ont ploffing plaats gehad, waarbij de eigenaar der fabriek en drie zijner werklieden gedood z0n. 47 millioen p.st. zijn). Door legerhervorming, meende Sir Charles, kon dit reasachtige bedrag aanmerkelijk verminderd worden. Telefoon No. Mt ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. inzake het instellen van oen scheidsgerecht tot vaststelling eener loonlijst, afgewezen hadden. Veler opinie is het, dat bij den huidigen toestand- der jnarkt de staking slechts van korten duur kan zijn, en dat met 10 procent loonsverhooging zekerlijk genoegen genomen zou worden, wanneer politieke aan stokers er de hand niet in hadden. Het bericht, dat de Fransche Regeering invloed zou willen uitoefenen op de uit spraak van het Hof van Cassatie, door het verzoek of bevel, dat de zaak voor of op uiterlijk op 2 Mei moet beëindigd zijn, wordt in de onafhankelijke pers met groote ver ontwaardiging opgenomen. De anti-revisio- nistische bladen vragen verwonderd, of de tegenpartij dan den strijd en de émotie nog langer wil doen duren. Neen, antwoordt de „Figaro” en daarom juist achten wij het noodzakelijk, dat het Hof in alle kalmte en na alle getuigen ge hoord en de elkander tegensprekende ge tuigen geconfronteerd te hebben, uitspraak doet. Want dit is zekerHebben zij gelijk, die meenen dat het Hof de revisie zal ver werpen, wyl er geen nieuw feit zich heeft voorgedaan dan zal eerst recht de strijd en de emotie voortduren. Dan zal de revi- sié-purty onmiddellijk aandringen op t ver nietiging van het vonnis, daar er thans offlcieele bewjjzen bestaan, voor het over leggen van geheime stukken aan den krijgs raad in Raadkamer. Maar dan zal tevens moeten worden uit gemaakt, welke minister last heeft gegeven, die stukken voor den beklaagde geheim te houden, en dus verantwoordelijk is voor de schending van eerste rechtsbeginsel. Het blad vraagt daarom aan hen, die de zaak willen bruskeeren, welk belang zij er bij hebben, om de ministers en generaals voor het Hoog Gerechtshof te brengen V Over de werkstaking in België zelve wei nig nieuws; alleen het bericht dat ze zich gaandeweg uitbreidt, Met het oog op eveh- tueele ongeregeldheden worden troepen in de kazernes gereed gehouden. De mannetjes met verlof zyn dringend naar Brussel opge roepen. Voorts zijn maatregelen getroffen tot het onmiddellijk oproepen der reserve kassen. Di de provincie Henegouwen zijn alle garnizoenen geconsigneerdin het bekken van Charleroi bewaken vier compagnieën van het le jager-regiment en bereden gen darmerie de kolenmijnen. In Seraing, Luik en Charleroi oogstten Maandagavond de re denaars, die de algemeene staking predikten, grooten byval; ook werden de stakers tegen de politie opgezet. De socialistische afgevaardigden schuiven de verantwoordelijkheid van de uitgebreidheid der werkstaking op de directeuren der mijnen, die het voor eenige maanden gedane voorstel nilKYFUS De „Figaro” bevatte gister wederom een aantal getuigenverklaringen. Diaronder be vindt zich de getuigenis van vrouw Pays, die ontkende, gezegd te hebben dat zij het telegram-Speranza, onder dictee van Ester- hazy geschreven heeft. Zy verklaarde Du Paty slechts tweemalen gezien te hebben en nooit met De Boisdeffre, met Dellieux of Mercier in aanraking te zijn geweest. Zy ontkent in den bodem van haar hoed, op het oogenblik van haar vertrek naar Londen, den brief van Esterhazy aan den procureur- generaal Manau te hebben genaaid. Zy er kende, dat die brief Esterhazy werd over handigd door Boisdeffre en zegt te gelooven, dat hij geschreven is door een rechterlijk ambtenaar. Dat zij de hamen van de schrij vers van het borderel genoemd zou hebben in tegenwoordigheid der concierge, juffr. Gerard, ontkende zij. Vervolgens verhaalde zij, hoe Esterhazy vernam, dat hij in hechtenis zon worden genomen. De kapitein Lebrun-Renault deelt mede, op welke wö&e hij dë beteekenis van Drey fus heeft ontvangen. De officieren Risbourg, Guérin en Antoine de Miny verklaren, dat kapitein Lebrun-Renault hen over die be kentenis gesproken heeft. Generaal Darras daarentegen heeft alleen de betuigingen van onschuld van Dreyfus gehoord. v Terwijl de „Soir” bericht, dat het Hof van cassatie eergisteren besloten beeft ge neraal Roget met overste Picquart -on djjn rechter Bdrtulus te confronteeren, loopt ten Paleize het gerucht, dat Ballot-Beaupré zijn rapport zou uitbrengen in de zitting van 27 April, d. i. aanstaanden Donderdagdat de procureur-generaal den 28sten zyn requisi toir zou houden; de advocaat Mornard den 29sten zyn pleidooi en dat de beslissing, na beraadslaging in raadkamer op Zondag den 30sten April, Maandag 1 Mei zon vallen, dat is ééh dag voor de bijeenkomst der Kamer. Het is maar een gerucht, en er zijn er al zooveel! verspreid, die onwaar bleken te zijn. Mocht het echter juist zijn, dan komt deze plotselinge overhaasting ons niet als een gunstig teeken voor. Commandant Forzinetti heeft aan den Dinsdag is er in het Engelsche Lagerhuis gesproken over het toenemen van de staats uitgaven. De liberale afgevaardigde Bu chanan stelde een motie voor, waarin die uitgaven buitensporig werden genoemd en een vermindering mogelijk geacht, zonder dat de veiligheid van het ryk en zjjn invloed in den vreemde en een goed inwendig be stuur er onder lijden zouden. Sir Charles Dilke stelde een amendement voor, waarin de uitgaven voor de vloot aan de aanmer kingen van de motie onttrokken werden. Beide voorstellen werden na een korte be raadslaging verworpen, het amendement zon der stemming, de motie met 133 tegen 69 stemmen. Uit de toelichtingen van Buchanan en Sir Charles Dilke nemen wij eenige getallen over die, schoon niet nieuw, eenig denkbeeld geven van wat de uitgaven van het Vereenigde Koninkrijk tegenwoordig bedragen. By el kaar beloopen de geraamde uitgaven voor dit jaar 121 millioen pond sterling; in de laatste vier jaren zijn, de uitgaven voor de vloot gestegen met 7,000,000 pd. st., voor het leget met 2,500,000, voor het burger lijke bestuur met 2,750,000. Waar het land vooral bekwaar tegen heeft, is dat het geen waar voor zyn geld krygt, zeide Buchanan. Daartoe rekende hij o. a. de uitgaven, meest militaire, voor Zuid-Afrika, waar te Kaapstad en in Natal, 9300 onder de wapenen worden gehouden, hetgeen 709,000 p.st. kosten dit schijnt nog meer te worden, aangezien er op groote schaal barakken en kazernen worden gebouwd. Dan de drie groote binnehlandsche maat regelen der regeering: de wet op de bij zondere scholen kost 635,000 p.st. ’sjaars, de wet, waarbij pachters geholpen worden, 1,750,000 p.st. volgens Sir Charles Dilke, in vele gevallen een afpersing van de belas tingbetalers en de wet op lersche plaat- selyke besturen, waarbij de landheeren scha deloos gesteld worden, 750,000 p.st. in het jaar. Indië meegerekend, wordt er in het geheel aan de vloot, kolenstation enz. uit gegeven 31 millioen p.st. en aan het leger, forten enz. 43 millioen p.st. (d. i. de roepjj naar den gewonen wisselkoers gerekend; ,naar den Indischen koers gerekend zou het 173) Salluces sloeg hem aandachtig gade, bespiedde eiken trek op zijn gelaat gedurende de lezing. En hij zag, dat naarmate Raphael met lezen vorderde, zijn geheele wezen veranderde, ineen kromp; dikke zweetdroppels parelde op zijn aan gezicht, zijn trekken werden misvormd, een akelige, holle zucht steeg op uit zij» borst. Toen hij geëindigd had, liet hij zioh in zijn stoel tenigvallen als vernietigd, als door een on zichtbare vuist ten doode gewond. Ziedaar de genadeslag alles is gedaan Het is uit met mij Salluces ontnam hem den brief, die zulk een indruk teweeg had gebracht en zette zich aan ’t lezen. De brief bevatte hetgeen volgt Mijn Raphael Gij kunt u, waarde burggraaf, er op men, dat ge een ezel zijt, onvermindi overige hoedanigheden. Wat moet er van je worden, mijn arm pleeg kind als men te slecht is voor de deugd, en dom voor de ondeugd, dan is er maar één uitweg zich ophangen. Hoe zoudt ge het opnemen, als ik je dat laatste ernstig in bedenking gaf? Wordt niet driftig, werp dit schrijven niet verontwaardigd van u de tijding, die het u brengt, is veel te belangrijk. Maar alvorens tót het neerstellen dier tijding over te gaan, laten we eerst nog eens elkaar herinneren wat we sinds onze kennismaking voor elkaar geweest zijn. Wij zullen dan kun nen uitmaken wie de oorzaak van den huidigen toestand is. Ik zal kort zijn. t Niet dat ik nief veel te zeggen zou hebben, maar ik zal het zoo beknopt doen als maar mogelijk isik zou wel liever in details treden, maar de tijd ontbreekt mij. Want uitermate ernstige bezigheden nemen thans mijn tijd in beslag. Ik ?ou niet daarvan spreken, als ze u niet van zoo nabij betroffen, mijn bezigheden. Maar, dat tot straks. Voor het oogenblik terzake Toen ik je voor de eerste maal ontmoette, bij het Palais Rbyal, toen waart ge zoo arm als een kerkrat, ihdien dat beest tenminste als het allerarmste móet aangemerkt worden. Ge hadt geen kleeren aan ‘t lijf, een maag vol hon ger, en ge waart, voornemens u te verdrinken laat mij hier even de mededeeling invlechten dat de Seine nog is waar ge haar toen dacht te vinden. Ik gaf u te eten, ik gaf kledderen, geld, een woning, meubelen, paarden, rijtuigen, vrije beschikking over mijn beurs, mijn liefde omgang met een vrouw van hooge geboorte gewikkeld, met uw gewone domheid liept gij argeloos jn de val. Ik neb aan dat plan, behalve de kosten van uw onderhoud, heel veel moeite besteedge hebt alles nutteloos gemaakt. Gij hebt mij de brieven, die mij geld hadden kunnen opbrengen, afgedwongen, ontstolen Deze financieele cam pagne had voor u in geen enkel opzicht kwade gevolgen kunnen hebben, indien ge verstandig waart geweestof gij moest de domheid en de onnoozelheid inderdaad zoover hebben gedreven, dat ge in de toekomst op een huwelijk met de hertogin durfde te hopen maar, dat kan ik niet gelooven, dat zou al te dwaas zijn. Ik had, om u niet te kwetsen, en om uw genegenheid voor mij te behouden, en om u nog een paar keeren in een dergelijke verwikkeling te kun nen trekken, geheel buiten uw voorkennis ge handeld, er van overtuigd zijnde, dat ge in het uiterste geval, toch mijn zijde zoudt kiezen. Dat hebt ge niet gedaan. Ge hebt my weer staan. Zie nu toe op de gevolgen Nu hebt ge niet meer noch mij, noch de hertogin Want Heer burggraaf, nu kom ik eigenlijk tot dat gene, waar ge dit schrijven aan te danken hebt. Ik heb genoeg gezegd, om u duidelijk te ma ken, dat ik over uw gedrag niet tevreden ben ook ik heb in ’t oog doep springen, dat ge door uw handelwijze eon schitterend staaltje van dom heid en onverstand hebt gegeven. f vervolgd) alles. Alleen door mij, door mij alleen, werd de aan zijn lot overgelaten bastaard van de hemel weet wie, een jongmensch met een klinkenden titel; dopr mij alleen, werd de deugniet van Ville-d’Avray een gezien persoondoor mij werd de moordenaar-deserteur de gevleide vriend van jongelieden der eerste standen. Ik had, toen ge de domheid hadi begaan mij uw ge schiedenis te vertellen, de macht u te laten op- knoopen ik gaf je een paleis en vorstelijke gaven, een naam, een schitterende positie. Ik gaf je vrijheid eiken wensch kenbaar te maken, met belofte dien wensch dadelijk te zullen velrvullen ik was voor u zoo ongeveer de goede geest uit de Arabische nachtvertellin gen, gij ipraakt en het was er, gij slaaktet een wensch en het stond er als dool een too- verslag. Op ee|n punt varen je heb gebruik gemaakt. Ik was j Ik wie- in de 1l_..., - den inhoud nog behendiger verdwijnen. z* II zx L— !tll— ig niet één een dei Hebt ge mij dat vergolden het zeggen. De ddg kwam, dat ik van mijn geld, dat ik je stolen had, eenig profijt wilde trekken j had ik je in een ietwat gevaarlijken rt moet ik je recht laten weder- je hebt van mijn belofte een goed goed voor alles dérp onophoudelijk gevulde geldbeurzen lucht, gij vingt ze 1 4“4 Gelukkige kerelOp valt nor -4- Hoe weldaden Ik zal S

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1