am, ffeerder. Gouda. U1S. M. etail. fijn, 700BDT, i ïtragös, i- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, I UIS. Nieuws- rkooping Vrijdag 28 April 1899. 38ste Jaargang. No. 7875. Buitenlandse!! Overzicht. ieren, IOPERS, en, enz. mi. I sburgh, eediug FEUILLETON. ANNIBAL DE° VONDELING. ICHTING A Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. '■asS Verspreide Berichten. imoemde No- I LATER kolen. m (Wordt vervoigdj Zwitserland. Tweehonderd schoenmakersknechts in Zü- dagen vóór vóór de ver- che wiiiiaxt q de Geestbrug VN NTARIS, der kooppen- IJTBRIJ slminastraat, met een nit- 3, kad. Sectie en, in eigen 3UDA. e pryzen. lage. MAMkMXM. Gedenkschriften van een Gelukzoeker Naar het Fransch, door W. NUTTERS. 7. m. 11 ure, ie”, aan de da van den iar, van: cris than* t ERF en Gouda, wyk den gemee- ik van dien groot 1 Are. de Weeger wilde hij zichzelven doen sterven louter door zijn wil, alsof hij al zijn organen tot stilstand wilde brengen. GOH Telefoon Jfo. M. e dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s ondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENT EN. e water,} licht, eling van ze ds gevolg van ;e buitensporig- ikzucht, maag- f, ziekten der -heumatismns, n. Billijk pen- speciale geval- ge gratis en Het Engelsch Hoogerhuis heeft Maandag het wetsontwerp op het instellen van een onderwijsraad, vooral ten bate van het mid delbaar onderwijs, in tweede lezing aange nomen. De leider der liberalen, Lord Kimberley, had vooral het bezwaar, dat de wet te weinig doet voor het middelbaar onderwijs, waarvan de regeling in Engeland nog zoo gebrekkig is. Het Hoogerhuis nam ook in tweede lezing een wetsontwerp op auteursrecht aan. Dit recht blijft volgens dit ontwerp van kracht tot dertig jaar na den dood van den schrijver. Iets nieuws in het wetsontwerp is de bepa- ling, waar indertijd de Times voor gepleit heeft, dat nl. dagbladen gedurende twaalf uur na hun verschijnen het auteursrecht op hun berichten houden. Over de verhouding van Italië tot Frank rijk deelt Henry des Houx in de Fransche bladen de volgende uitingen mede van een Italiaansch Senator, die juist op dit oogen blik zeer merkwaardig zijn: „Indien Frankrijk niet wil dat de gevol- DIlfcYFUS De Figaro bevatte gister het vervolg der verklaring van kapitein Cuignet, en de ver- hoo<en van Barthou en Guérin, die in 1894 minister waren. De heer Barthou heeft niet van bekente nissen hooren spreken. Wel heeft hij gehoord, dat' generaal Billot tijdens het proces-Zola twijfelde aan de schuld van Dreyfus. Kapitein Cuignet voltooide zijn verklaring en legde het geheime dossier uit. De heer Guérin, in 1894 minister van justitie, verklaarde dat alle ministers voor de vervolging van Dreyfus waren behalve Hano- taux, die enkele bezwaren maakte. Van de mededeeling der geheime stukken wist Fuérin nietshy hoorde daarvan voor het eerst tijdens het proces-Zola. Van de bekentenis van Dreyfus heeft hij nooit gehoord. Het beruchte telegram van Panizzardi zou, naar de correspondent van de Indépendance beige te Parijs „uit goede bron” verneemt, niet vernietigd zijn. Men zou het, wegens het belang van het stuk, bewaard hebben, en het zou thans nog in het bezit zijn van Dupuy. Du Paty laat door een vriend een omstan dige tegenspraak geven in de Temps van het door Roget en daarna door Cuignet ver telde. De overste heeft niet zijn daden van ’94 te verdedigen gehad, maar de daden van zijn verantwoordelijke chefs. Hij is bereid het te bewijzen voor den brief van Espérance en den brief aan Dreyfus, onderteekend Wey- ler. De telegrammen Blanche en Spéranza zijn van hem. Het onderzoek heeft dit voor de telegrammen aangetoond. Wat de brieven betreft, het is onmogelijk te goeder trouw ze aan du Paty toe te schrijven en niet te ontdekken van wie ze zijn uitgegaan. Omtrent de verhooren, welke het Hof van cassatie afneemt, meldt de Temps” het volgende De staatsraad Lépine en kapitein Frey- staetter hebben voor het Hof verklaringen afgelegd omtrent den indruk, dien het ge tuigenis van Henry voor den krijgsraad van 1894 gemaakt heeft. Beiden zeiden dat dit getuigenis werd afgelegd, zonals overste Picquart het verhaald heeft. In den loop van zyn verhoor voor het Hof, heeft kapitein Freystaetter, op een vraag naar de Temps” meent, verklaard, dat het borderel het eenige stuk is geweest, waar mede de rechters zich ter terechtzitting HOOFDSTUK XX. EIl^R ONTKNOOPING. Eensklaps rees de Ongelukkige overeind, lang zaam en met moeite en onzeker, wankelende in zijn bewegingen, als een slaapwandelaar, als een zeer natuurlijk nagebootste menschenvorm, een automaat, die zijn bewegingen ontleend aan eene machinerie, maar geen bewustzijn heeft van wat hij doet. Halverwege de kamer keerde de automaat zich om, plaatste zich weder voor zijn schrijfbureau, en opende een lade Zijn hand woelde een oogen blik in den inhoud, en toen ze zich terugtrok was ze gewapend met een dubbelloops-pistool, van welk wapen hij de lading onderzocht, terwijl hij hetzelve voorzag van slaghoedjes. Toen nam hij een groot Wad papier voor zich en schreef het volgende Dit is mijn uiterste wil Ik maak eigenhandig een eind aan mijn leven, geheel vrijwillig. Ik vermaak mijn gansche vermogen aan de armen van de stad Parijs, en stel het daartoe onder beheer der regeering dier stad, met de bepaling, dat elk mijner op dit oogenblik in mijn dienst zich bevindende onderhoorigen een bedrag van tienduizend francs éénmaal en in eens* te betalen binnen drie maanden van den datum van vandaag af worde uitgekeerd. 178) •Geef dan hier en^wacht af hoe ik u beloon. Hoe kan ik mijn verdoemenis koopen, hoe kan ik handel drijven met mijn leve» •Ik blijf bij mijn aanbod, ik wil u mijn be wijs verkoopen. Andere voorstellen heb ik niet te doen, en wensch ik evenmin aan te nemen. •Ge begrijpt toch zeker wel, dat ik geen half millioen francs hier heb >Ik weet zoo niet, hoe dat in den stand van mijnheer den hertog toegaat maar ik meen te mogen veronderstellen, dat mijnheer de hertog een bankier heeft.* •Verder.* •Waiineer ik een aanwijzing op uw bankier ontving, groot de som die ik genoemd heb, dan is mijn vertrouwen in mijnheer den hertog groot genoeg om daarmee tevreden te zijn, vooral als ik nog daarenboven het eerewoord ontving, dat bij de eerste aanbieding •Ik neem het aan,* zeide de hertog de Latour du Pic, den baron aanziende met een blik vol van onbeschrijfelijke verachting. »Ik hoop dat dit geld u zeer veel zegen aan zal brengen. Ik wensch u alle geluk met u welgelukte speculatie. Een moord op een manier waartegen de wet niets vermag, en nog een ronde som als belooning sterker nog, de vermoorde betaalt u de lafhartige daad aan hem bedreven, hij beloont zelt de hand die hem het hart uitrukt ik wensch u veel zegen toe op uw winst in deze zaak, die nog al redelijk zal zijn, na aftrek van uwe onkosten en uwe moeite. Hier is een mandaat aan mijn ban kier. Mijn eerewoord verpand ik u, dat hij op het eerste vertoon u de som die op dit bewijs staat aangegeven, uitbetalen zal. Ge kunt dus 'gerust zgn Terwijl de baron de Maubert met de linkerhand het mandaat aangreep, legde hij met de rechter Mathilda’s brief voor den hertog neer. Deze wierp er een enkelen blik op, huiverde en sloeg de handen voor het hoofd, en kreunde als een zieke te midden van onuitstaanbare pijnen. Toen maakte hij een beweging, een zwijgend bevel aan den baron om zich te verwijderen, het welk deze begreep en schoorvoetend gehoorzaamde Bij de deur Aarzelde hij nog een oogenblik, maar ziende dat de hertog geen acht meer op hem sloeg, verwijderde hij zich met de woorden >Ik heb beloofd u den naam van den mede schuldige te noemen, heer hertog, ik wil mijn woord houdenhet is de burggraaf Raphael.* Door geen enkel woord of gebaar vond de hertog goed blijk te geven dat hij deze laatste woorden verstaan had. Als het beeld der stille, troostelooze wanhoop bleef hij zitten, de hertog, zonder zich te bewe gen, zonder naar het scheen adem te halen, als De commissie uit den Rijksdag heeft met het onderzoek der voordracht over het Rjjn Elbekanaal een aanvang gemaakt. By de algemeene beraadslaging bestreed de heer Strengel het groote nut van kanalen voor het goederenvervoer in vergelijking met de spoorwegen. Deze vervoeren thans 200 mil lioen tonnen en dit zal elk jaar met onge veer 4 pCt. toenemen. Het vervoer op het kanaal zal in ’t begin niet meer dan 3 4 mil lioen bedragen, dus slechts een derde van de stijging. Wel rekent men later op 16 millioen, maar dit is zeer de vraag. De spoorwegen geven veel meer decentralisatie en daardoor zjjn de kosten beter besteed dan voor een kanaal dat verwarring zal brengen in de ontwikkeling der nijverheid. De minister van openbare werken verde digde het kanaal vooral als middel om het toenemend vervoer uit Rijnland te verbeteren, en was overtuigd dat het zyn rente zou afwerpen. De bloei van de nijverheid langs de waterwegen bewyst dat de kanalen wel degelijk tot decentralisatie leiden. De hoofd ingenieur Sympker verdedigde zyn becijfe ringen en betoogde dat het verkeer op de reeds bestaande waterwegen zóó groot is, dat een verbinding dwars door midden- Duitschland dringend noodig is. Ook de minister Miquel verdedigde de voordracht uitvoerig, vooral voor het vervoer van steen- Voorts bepaal ik, dat men mij een behoorlijke doch eenvoudige begrafenis doe toekomen, even als aan mijn echtgenoote Ik wil, dat deze begrafenis zonder opzienba re geschiedde, en dat men om dit testament, evenals over alles wat mijn persoon betreft, het stilzwijgen beware. Familiebetrekkingen binnen den vierden graad bestaan niet Gedaan te Parijs, gezond en in het bezit al mijner geestvermogens. Hertog George de Latour du Pic. Na aldus zijn testament geschreven en geldig gemaakt te hebben, stak hij hetzelve in eene en veloppe, waarop hij met groote letters het woord Testament neerschreef, terwijl hij het vervolgens ongesloten voor zich liggen liet Met automatische kalmte en regelmaat rees hij overeind en verliet zijn kabinet, het pistool in zijn rechterhand geklemd. Hij begaf zich naar de appartementen van Mathilda, zijne ongelukkige echtgenoote, omtrent wier naderend lot het zooeven terneergestelde testament een vreeselijk licht verspreidde. Wij hebben reeds medegedeeld, dat de hertogin den ganschen dag zich als opgesloten had gehou den, ernstige ongesteldheid voorwendende. Pe hertog klopte zacht aan de deur harer kamer en huiverde onderwijl hij antwoord wachtte. Maar dat antwoord kwam niet en hij hoorde niet het minste gerucht. Hij klopte luider Geen antwoord. beziggehouden hebben. Behalve de bevestiging van bovenstaande verklaring, nl. dat het getuigenis van Henry een hoofdmoment van het proces is geweest, deelde de staatsraad Lépine, oud-prefect van politie, de inlichtingen nopens Dreyfus mede, welke de politie-prefectuur op verzoek had opgespoord en gegeven. Deze inlichtingen zyn, wat de punten spel en vrouwen betreft, in stryd met de beweringen, die het rapport d’Ormescheville van 1894 bevat en die men dezer dagen heeft kunnen terugvinden in een der gepubliceerde verhooren. Na gisteren Bertulus gehoord te hebben heeft het Hof besloten hem niet met gene raal Roget te confronteeren. Wel zou du Paty nogmaals gehoord worden. De Pressensé heeft Maandag te Avignon gesproken in een zeer rumoerige byeehkomst welke evenwel ten slotte een motie aannam waarin de invrijheidstelling van Dreyfus verlangd werd. Gisteren vertrok de Pres sensé met Guillard in een open rytuig uit Avignon, toen hij door een aantal personen werd aangevallen, die hem vuistslagen toe dienden. Hij keerde naar Avignon terug om een aanklacht in te dienen. Er is een hevig twistgeschrijf ontstaan naar aanleiding van de openbaarmaking van het getuigenis van Strong, den Paryschen correspondent van de Observer. Gisteren zjjn er zelfs op de boulevards stokslagen gewisseld tusschen Strong en zyn collega Robert Sherard. Ook de Boisandré noemt Strong een leugenaar. Van veel belang is dit alles nietalleen is niet onaardig, dat Strong vertelt dat de vriend „Melmoth,” die volgens zyn getuigenis eenige malen met hem en Esterhazy samenkwam, niemand anders is dan Oscar Wilde. Oostenrijk-Hongarije. De Weener bladen melden, dat een 17- jarige jongen een geweer Keeft uitgevonden, waarmee men 600 schoten in het kartier kan lossen. In het arsenaal te Weenen zal het wapen beproefd worden. Rusland. Er loopen te Moskou vreemde geruchten over knoeierijen en oplichterijen by den aanleg van spoorwegen en in een dezer da gen ontvangen bericht heet het, dat de Rus sische millionnair Mamontow en de direc teuren van den spoorweg Wologda-Archangel eerstdaags voor den rechter zullen moeten verschijnen. gen van het bezoek te Cagliari in rook op gaan, dan moet het rekening houden met onze gevoeligheid. Want de vriendschap van Frankrijk mag niet strekken om Italië te brengen tot verbreking zyner trouw aan de dynastie. Wy roepen gaarne„Leve de Fransche Republiek!” maar niet: „Leve de RepubliekWij hebben eerbied voor de Marseillaise als voor het Fransche volks lied, maar niet als het lied der revolutie. Wy willen Frankrijk liefhebben, maar zonder dat dit een aanmoediging wordt van onze republikeinen en socialisten. Want dat zou ons terugschrikken. „Bovendien moogt gij niet eischen dat wy bestaande verdragen opzeggen. Die zijn niet langer tegen u gericht. Uwe vriend schap, indien zy zoowel voor de regeering als voor het volk bestaat, is ons even kost baar en welkom, als uw eeuwig coquettee- ren met onze uiterste linkerzijde en uw ge heime zending aan onze revolutionnairen door ons gehaat en veracht worden. Houdt gy u buiten onze binnenlandsche staatkunde, dan zyn wy bereid van ganscher harte Leve Frankrijkte roepenen wie weet of wy later, als wy eerst overtuigd zyn dat onze bondgenootschappen ons meer last dan voordeel bezorgen, onze geheele staatkunde nog niet eens wijzigen en een geheel andere richting inslaan. Laat daarvoor echter de tyd zorgen, help diens werk desnoods, doch verhinder het niet.” By de Spaansche Senaatsverkiezingen kreeg het Ministerie een nog grooter meerderheid dan in de Kamer. Niemand heeft er ooit aan getwijfeld. De belastingen hebben in Spanje gedurende de negen eerste maanden 700 mill, pesetas meer opgeleverd, dan het vorige jaar. Deze bate dankt men aan de oorlogsbelasting. Men heeft nu den wensch uitgesproken die belasting af te schaffen, omdat ook de oorlog geëindigd is, doch de Minister van Financiën wil daar niets van weten. De uitgaven zyn met 23 mill, pesetas toegenomen. Te Madrid had Zondag een anti-clericale manifestatie plaats, waarbij heftige redevoe ringen tegen de monniken en de Jezuïeten werden gehouden. Verschillende vrouwen voerden daarby het woord. De politie ver hinderde, dat de manifestatie op straat werd voortgezet. Ook te Corunna werd een anti- clericale vergadering gehouden. voor het Telefoon No. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer Centen Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1