INT SCHUTTERIJ. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Pzn., 212. 38ste Jaargang. No. 7878. enz. enz. Buitenlandse^ Overzicht. CHOP. enz. enz. Dinsdag 2 Mei 1899. I zan Nijverheid i. LDERINC FEU1LLETO N. ANNIBAL DE VONDELING. Kleinhandel In sterken drank. )Z. CENTEN. wordt gevn »S nd a. in Wordt vervo&d.} AND, 3 ten uur in Kleiweg. i het ontwerp tan patroons, n. Gedenkschriften van een Gelukzoeker or Noor het Fransch. DOOR W. NUTTERS. Telefoon No. 87. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F De werkstaking van de Belgische mijn werkers breidt zich nog steeds uit. Tegen over vermindering in het bekken van Luik, staat een sterke vermeerdering van het aantal stakers in Henegouwen. Tot dusver werd de orde nergens gestoord. De troe penzendingen naar de werkstakersgebieden worden dan ook zelfs door vele tegenstan ders van de staking als geheel onnoodig afgekenrd. In het Engelsche Lagerhuis heeft de Mi nister van Koloniën, Chamberlain, meege deeld, dat hy aanmerking had gemaakt op de Transvaalsche dynamiet-concessie en 181) Maar, hij was het gevaar van in de golven om te komen niet ontsnapt, dan om in een ander gevaar te vallen. Zware koortsen tastten zijn verzwakt lichaam aandagen lang lag hij in be- wusteloozen toestand, ijlende met schuim op zijn lippen nu eens machteloos als een zieltogende, dan weer als in waanzin alles verscheurende en van een trekkende, knersetandende en in zijn ijlen om den dood roepende, beurtelings biddend en vloekend. Twee maanden lang zweetde hij tusschen hemel en aarde, tusschen leven en sterven Toen nam de ziekte een wending hem ten goede en trad de beterschap in Maar niet dan uiterst langzaam en herhaaldelijk weer instortende kwam hij de kwaal te boven. Na een verblijf van drie maanden, kon hij eindelijk als hersteld het hospi taal l’Hötel-Dieu verlaten. Zijn eerste schreden waren naar zijn oude wo ning op boulevard de Gand. Hij vond het entre-sol waar hij zulke gelukkige, oribezorgde dagen doorgebracht had, door anderen gewoond. Hem ontbrak, den moed om inlichtin- GUI IIM IIi: COURANT. Telefoon No. AD VERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Wolff’s Bureau verneemt, dat deDuitsche keizer aan den president der Ver. Staten het volgende telegram verzonden heeft „De keizerlijke postmeester-generaal deelde mij daareven mede, dat U. E. vriendelijke toestemming heeft verleend tot het aan land brengen van den Duitschen telegraafkabel aan ,de kust der Ver. Staten. Deze welkome medèdeeling zal algemeene bevrediging en vreugde teweegbrengen in het geheele Duit- sche rijk, en ik dank U. E. daar hartelijk voor. Moge de nieuwe kabel onze beide groote volkeren nog enger verbinden en de vrede, de welvaart, en de goede verstandhou ding tusschen hen helpen bevorderen. Wil helm II. R.” Van president Mc. Kinley is hierop het volgende antwoord ontvangen „Aan Z. K. M. Wilhelm II, Potsdam, Slot. Ik heb met genoegen het telegram van Uwe Majesteit over de verbinding onzer beide landen met een directen telegraafkabel ont vangen. Het was voor mij een oprechte vol doening, de toestemming voor het aan land brengen van dezen nieuwen kabel aan de kust der Ver. Staten te kunnen geven, te meer omdat ik daarin een gelegenheid zag om de grootsche' taak van het internationale telegraphisch verkeer te kunnen bevorderen. Daardoor toch worden landen, die door groote afstanden van elkander gescheiden zijn, nauwer verbonden en hunne bewoners in inni ger betrekking tot elkander gebracht, in het belang van de wederzydsche welvaart en van de vriendschappelijke betrekkingen. Dat de nieuwe kabel blijken moge een nieuwe band te zijn tusschen beide landen is mijn warme wenach en mjjn innige hoop. William Mc. Kinley.” De telegrammen werden in het Engelsch gewisseld. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, brengen ingevolge art 5 der Wet van 38 Juni 1881 (Staatsblad No. 97) ter openbare kennis dat bij hen zijn ingekomen verzoekschriften van de navolgende personen waarbij VERGUNNING wordt gevraagd om in de bij ieders naam ver melde localiteit sterken drank in het klein te mogen verkoopen, als: Namen der Aanduiding der Verzoekerslocaliteit Wed. J Seibert -Brasselaar, Raam O 515. J. van Oije, Wilhelminastraat M 74. id. id. M 63. id. H. Schiel. Zeedijk P 1. Gouda, den i Mei 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L MARTENS De Secretaris, BROUWER. BEKEN DMAKTNG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gezien de Wet op de Schutterijen van den nn April i8ar (Staatsblad no. 17), alsmede de Regle mentaire tamalingen voorkomende in het Staats blad van aSh 210 Maart 1828, no. 6; Brengen ter algemeene kennis, dat de manne lijke ingezetenen (ook de Milicien-Verlofgangers) die het vorige jaar 24 jaren oud zijn geworden en zij die zich sedert 1 Juni 1898 in deze gemeente hebben gevestigd en tusschen 25 en 34 jarenoud zijn, verplicht zijn zich voor den Dienst der Schutterij te doen inschrijven dat tot de inschrijving gelegenheid zal worden gegeven ter Secretarie dezer Gemeente, van den i5n tot den 3m Mei aanstaande, dagelijks (de Zondagen uitgezonderd) van des voormiddags tien tot des namiddags een ure dat de bovengemelde Wet ten aanzien der yoor- schrevene verplichting, de navolgende bepalingen en voorschriften bevat: Art. 1. Ieder ingezeten van het Rijk, die op den xn Januari v^n elk jaar, zijn 25e jaar zal zijn iAgetreden en zijn 34e jaar niet voleindigd zal hebben, zal ingevolge de bepalingen dezer Wet daartoe geroepen zijnde, verplicht wezen den Schutterlijken dienst uit te oefenen. Art. 2. Als ingezetenen worden met betrekking tot de toepassing dezer Wet beschouwd a. Alle Nederlanders binnen het Rijk hun gewoon verblijf houdende b. Alle vreemdelingen binnen het Rijk woonach tig, welke hun voornemen om zich daar te vestigen zullen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun vermogen eh de hoofdmiddelen van daarop een antwoord van President Kruger was ontvangen. Binnenkort zou deze cor respondentie worden overgelegd. Men moet hierbjj weten, dat in de En gelsche kranten, de „Times” voorop, in den laatsten tjjd weer een schryfveldtocht tegen Transvaal geopend is, waarvan het hoofd thema is de grieven van de uitlanders, nog al een afgezaagd onderwerp, ’t Is de moeite niet waard den inhoud van deze artikelen te geven; zy lyken allen op elkander. Thefon, voorzitter van den Afrikaander Bond, heeft te Upington in de Kaap een rede gehouden, waarin hy iedereen tartte - te bewyzen dat de Bond ontrouw was aan het moederland. Het was schandelijk ondank baar van Sir J. Gordon Sprigg, zeide by, nadat de Bond hem 15 jaar gesteund had, nu te gaan beweren dat Engeland’s over wicht ui Zuid-Afrika in gevaar was. Afri-’ kaanders konden onmogelyk Engelschen worden. Door geboorte, sympathie, taal en godsdienst waren zij maar Afrikaanders, maar overigens waren zy even trouw als de En gelschen in het moederland. De groote quaes- tie W’s overigens niet de trouw aan de Ko ningin, maar deze of men wilde opgaan in een grooter geheel, en dat wilde men niet. Een correspondent van de „New York Herald” te Manilla zegt, van generaal Otis vernomen tfe hebben dat hij volstrekte over gave van generaal Luna’s leger had geëiacht. De vertegenwoordigers van Luna antwoord den dat hun eer dat niet gedoogde. Het Filippynsche Congres was tegen den eersten Mei bijeengeroepen; daar zou de vraag of men den oorlog moest voortzetten, worden beslist. Otis zeide daarop’ dat hy geen re- geering van de Filippijnen erkende. De Transvaalsche ministerraad zal heden zyn zitting hervatten. In zyn openingsrede zal president Kruger inde eerste plaats mededeelen dat de Republiek met alle bui- tenlandsche mogendheden in vrede leeft en dan verklaren dat de president hoopt ge durende deze zitting de aandacht van den Raad te zullen vragen voor zekere voor stellen, die hij wenscht te doen met betrek king tot het kiesrecht, de mijnrechten voor onderaardsche mynen en de dynamietquaes- tie. Verder zal worden medegedeeld dat de N. Z. A. S. M. twee millioen van haar schuld aan de republiek heeft afgelost ten gevolge waarvan de Staatsleening voor het oogenblik onnoodig is geworden. In de openingsrede wordt nog dank ge bracht aan dr. Leyds voor het goede werk DERDEDEEL. Hoofdstuk I. Het was in den nacht van 15 op 16 December van het jaar 1825. Zooeven had het elf uur geslagen. Het was alsof de vier winden, tegelijkertijd los gelaten, tot een onstuimig feest bijeengekomen waren, of voor een strijd op leven en dood om den voorrang in het vernielen. Zij wierpen zich huilende in hun hartstocht om te verscheuren, om neer te werpen, over Parijs, schudden de huizen, rukten de dakpannen af, dansten gierende om de waggelende schoorsteenen, deden de ramen rinke len, verblindden de voetgangers, en verhieven zich weer /noog in het luchtruim, om daarna neer te vallen op de sidderende stad der honderdduizen den/ met sneeuw- en hagelbuien gewapend, die ze vöpr zich uitjoegen. Alles in de natuur was duisternis en opstand. Geen verloren straal der maan brak door de dikke wolkenmassa, geen ster fonkelde aan het aschgrauwe firmament Vooral op den weg van Parijs öaar Sceaux over Montrouge spookten de elementen. Daar drukten de winden de kruinen der boomen naar den grond, en deden zij de sneeuw in verblin dende wolken opstuiven van den grond, in dwar relende, draaiende kolommen. Deze weg was bijna geheel verlaten. Wij zeggen bijna, want een eenzaam voetganger volgde denzelve, den rug naar de barrière d’Enfer toegekeerd, telkens stilstaande met de hand aan zijn hoed, zich schrap zettende tegen den. storm, H gen in te winnen. Hij klemde zich vast aan zijn wraakzucht, aan zijn doodelijken haat en deed onderzoek paar den baron de Maubert. Deze was de laatste drie maanden niet in zijn woning rue Meslay gezien. Men zeide hem, dat de baron een buitenlandsche reis had onderno men, die in geen geval minder x dan een jaar zou duren. Hij besloot zijn vriend, graaf Hektor de Sallu- ces op te zoeken. In diens woning werd hij op zijn vraag door zijn vriend met wantrouwende blikken opgenomen, en toen hij zich verklaarde, deelde men hem mede, dat de jonge graaf zes weken geleden, ’s avonds om elf uur ongeveer, op de boulevard de Capu- cines door een dolksteek rermoord was geworden en dat het der politie, in weerwil van haar ijverig onderzoek, nog niet had mogen gelukken den dader op te sporen Derhalve bevond Raphael zich opnieuw zonder vrienden, zonder middelen om zich zelfs het hoogst- noodige te verschaffen, in het groote Parijs, de groote wereld. Alleen en eenzaam te midden van honderdduizenden. Geen enkelen vriend te midden der millioenen. Hopeloos, zonder moed om te leven, vol vrees om te sterven, doolde hij dien dag rond, in op stand tegen alles, zijn geboortedag verwenschende, den hemel lasterende om de rampen die hij toe liet over hem te komen. hun bestaan. De tijdelijke uitoefening van een bedrijf of hand werk in eenige ondergeschikte betrekking, gelijk die van leerling, knecht, enz kan op zichzelve niet beschouwd worden als een bewijs van het voornemen, om zich in dit Rijk te vestigen. Art. 6 Elk jaar voor den eersten Juni, zullen de ingezetenen, welke op den eersten Januari van het jaar hun 25e jaar van ouderdoih zullen zijn ingetreden, zonder onderscheid of zij vermeenen mochten al of niet tot de vrijgestelden of uitge slotenen te behooren, verplicht zijn zich bij het Bestuur der Gemeente, in welke zij wonen, voor de Schutterij te doen inschrijven Art. 7. Zij die in meer dan eene Gemeente hun gewoon verblijf houden, of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, zullen tot de inschrij ving verplicht zijn binnen die gemeente, alwaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is. Bijaldien in die verschillende gemeenten alleen dienstdoende of 'alleen rustende Schutterijen be staan, zullen zij zich doen inschrijven in de ge meente alwaar zij voor dq personeele belasting zijn aangeslagen en de anjbtenaren in die ge meente, alwaar zij ambtshalve verplicht zijn hun verblijf te houden. Art. 8. Die van hunnen ouderdom geen vol doend bewijs geven, zullen door het plaatselijk bestuur worden ingeschreven naar deszelfs oordeel, onverminderd de bevoegdheid van den ingeschre vene om van zijn juisten ouderdom nader te doen blijken. Dientengevolge worden de ingezetenen, die in de termen van gemelde Artikelen vallen, dat zijn zij, die geboren zijn in den jare 1874, (daaronder begrepen de Milicien-Verlofgangers der lichting 1894,) alsmede zij die sedert de vorige inschrijving zich alhier hebben gevestigd en geboren zijn in de jaren 1873 tot en met 1865, opgeroepen, om zich op bovengemeldeh tijd en plaats aan te melden. Zij, die nalatig mochten zijn zullen van wege het Gemeentebestuur ambtshalve worden ingeschreven, door den Schuttersraad worden veroordeeld tot eene geldboete en ZONDER LOTING bij de SCHUTTERIJ worden ingelijfd, indien het blijkt, dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene reden tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aan zien bestond. Voorts wordt den belanghebbenden medegedeeld, dat zij bij de inschrijving moeten overleggen een bewijs van Geboorte, hetwelk voor hen die niet in deze Gemeente zijn geboren, zal worden aan gevraagd indien zij voor 15 Mei a. s zich daartoe ter Secretarie aanmelden en dat zij bij de aangifte zullen moeten opgeven de straat, de wijk en het nummer van hunne woning, hun beroep benevens dat hunner ouders. Gouda, den in Mei 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER die hem dreigde omver te werpen, die hem den adem afsneed, en hem de sneeuw in het van de koude purperkleurig gelaat blies. Deze reiziger, waarvan het, ter oorzake der duisternis, onmogelijk zou zijn geweest de gelaats trekken te onderscheiden, scheen een man in de kracht des levens. Deze man was gehuld in een blouse van dikke, zwartblauwe stof, terwijl zijn beenen bijna geheel verdwenen in groote laarzen. Een lederen gordel met koperen gesp was om zijn middel. In zijn rechterhand hield hij een dikken stok geklemd, die hem verscheiden malen als hij uitgleed goede diensten bewees om op de been te blijven. Slechts langzaam vorderde’ hij, telkens genood zaakt stil te staan. Enkele malen ontsnapte hem een kreet van ontevredenheid over de huidige weersgesteldheid» »Sacrebleuis dat weerMen waait weg. Men wordt opgenomen Dit personage, met wien we weldra kennis zul len maken, of liever met wien we de kennismaking zullen hernieuwen, was op dit oogenblik op onge veer een mijl afstand van Parijs. Op die hoogte verliet hij den weg en sloeg een voetpad dat door de landerijen liep in. Op een honderdtal passen van den grooten weg bevond zich aan gemeld pad een woning, die zich, uit een bouwkundig oogpunt beschouwd, in er- barmelijken toestand verkeerde. 8

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1