NIEUWE ZOMERSTOFFEN marktberichten; LUNCHEON EOOM. DelftscheSlaolie. BINNENLAND- MANTELS Lens relt Nicola Nachtlichten, Koffie- en Theelichten. Verspreide Berichten. Gemengde Berichten. Dc taal en de vereenvoudigde spelling. STADSNIEUWS. Laatste Berichten. 3608t°Staats-loterij bii A van OS Az. Beurs van Amsterdam, «*7» Blouse», Japonstoffen, D. 8AIISOM. fiinnenlandsche Granen. Per Telegraaf. Veemarkt te Rotterdam. AD VERTE NTIEW OüTVAftGEH Schoen- en Liiarzenmagnzijn C. SMITS Veeneslraat 23, den Haag. Catve-Defft HIEUW! HIEUW! HIEUW! IZAAK CATS. Papiermolen, GOUDA. Vind u dit niet goedkoop en gemakkelijk door deze in Europa verricht en ten slotte geconstateerd dat bij de mijnindustrie gedu rende het afgeloopen jaar een zeer groote vooruitgang viel waar te nemen. Immers in dat tydsverloop werd een winst gemaakt van 16,240,630 dat is 4,586,905 meer dan in 1897. De Republiek is nu de andere f goud voortbrengende landen ter wereld ver vooruit en levert 281/» percent van de totale goudproductie. IIHKYFII8. Het Hol van Cassatie heelt Zaterdag over ste Du Paty de Clam gehoord. Terwijl deze binnen was, wachtte kapitein Cuignet zyn beurt ai. Waarschijnlijk zijn beide officieren geconfronteerd. De Siècle bevat, quasi als ingezonden stuk, het volgende grappige artikeltje: Mijnheer de redacteur 1 Ik wend mij tot uw blad om een rectifi catie die mij bij de Libre Parole zeker ge weigerd zou worden: Ik behoor tot de intoekenaars b*ü de in schrijving Henry en nu verneem ik uit het verhoor van kapitein Cuignet, dat du Paty de Clam de lalsaris is. Daar ik ten bate van een lalsaris getee- kend heb, wil ik niet dat mjjn geld aan de iamilie Henry komt, als hij niet de dader der vervalsching is. Alle inteekenaars zullen zeker rajjn mee ning deelen, dat de ingezamelde 200,000 francs het eigendom van overste du Paty de Clam zjjn, indien deze in staat is te bewij zen, dat hij de dader is van de verval sching, valscheljjk de verklaring van Henry genoemd. Een anoniem inteekenaar. (B'aubourg Saint-Germain). Van het in den ministerraad behandelde is nog de volgende olflcieuse mededeeling gedaan „De ministerraad bevestigd zijn vroeger genomen besluit om eerst na het eindvonnis van het Hol van Cassatie de maatregelen toe te passen, die noodig geacht zouden kunnen worden ten aanzien van de officieren te wier laste het onderzoek van de straf - kamer zekere leiten aan het licht gebracht heelt." Du Paty de Clam natuurlijk. Maar wie nog meer? Ook Lauth, Gribelin, maar vooral Gonse, Boisdellre, Mercier Wie geloolt dat? 4 De stralkamer heelt haar beschikking op het verzot van mr. Leblois, tegen haar beslissing op het verzoek tot regeling van rechtsgebied van overste Picquart, twee weken verdaagd. Frankrijk. In verband met de tot hem gerichte uit- noodigingen, om zijn ontslag te nemen, als leeraar in de geschiedenis aan de polytech nische school naar aanleiding van tumulten op een zijner colleges in verband met de Dreylus-zaak heelt George Duruy bekend gemaakt, dat h\j zijn college zal voortzetten ondanks alle vijandige manifestation. De Kamer van inbeschuldigingstelling heeft Dêroulède en Marcel Habert voor het Hol van Assisen dor Seine verwezen. De be handeling van hun proces zal tegen het eind van Mei plaats hebben. Zwitserland. In het kanton Zürich heeft een hevige sneeuwstorm, die Donderdag het zachte lenteweer kwam afwisselen, alle in bloei staande vruchtboomen vernield voor het komende seisoen. Amerika. Donderdagavond is een zeer hevige cycloon losgebarsten boven Kirksmile in Missouri. Binnen een kring van een kwart mijl ten westen van de stad is alles verwoest. Vier honderd huizen liggen in puin en een stort regen die op den windstoot volgde, gepaard met een algeheele duisternis, maakte het verleenen van hulp langen tpd onmogelijk. Een aantal branden die op verschillende plaatsen uitbraken, maakten eindelek het aanvangen van het reddingswerk mogelijk. Tegen acht uur des avonds waren 25 lpken gevonden, naar verwachting zullen er zoo wat een zestigtal dooden zijn. Kuslasd. Te Odessa heeit een gasontploffing ineen zaal van de kazerne, waar onderwgs werd gegeven, een officier en 7 minderen gedood en 6 soldaten zwaar gewond. DüITSOHIiAND. De onvoorzichtigheid om mot licht naar een lek in een gasleiding te zoeken heeft te Kleef eenige slachtoffers gemaakt. Twee personen z«n levensgevaarlpk, drie anderen zwaar gewond en het gebouw is grooten- deels verwoest. Beleefd wordt opname van het volgende verzocht Ons worden berichten toegezonden van de oprichting van een Algemeenen Neder- landschen Klompenmakersbond op coöpera tieven grondslag. Bij genoegzame deelname (alle klompen makers kunnen lid worden) zal door de op richting en totstandkoming van dezen bond een geheele omkeer in deze industrie teweeg gebracht worden, daar dan niet zooals thans het geval is de eigenaren van hetinlandsch hout, maar de afnemer^ d. i. de klompen maker (de Bond) den prjjs bepaalt. In een daartoe strekkende en duidelijk omschreven circulaire door een 40-tal vak- genooten uit verschillende plaatsen van ons land onderteekend, wordt met een opwek king tot aansluiting, de wenschelykheid be toogd van de oprichting van een vakblad. Door een vakblad toch zullen de klompen makers onderling voeling met elkaar kun nen houden en op gemakkelijke wijze van gedachten wisselen. Tegen toezending van 2 blauwe postzegels wordt bovenbedoelde circulaire aan belang hebbenden toegezonden door den heer A. Koers, te Apeldoorn. (N. Apeld. Crt.) Men schrijft ons uit Zeeuwsch Vlaanderen aan het O. D. Hier aan de grens gaat men steeds door met het smokkelen van allerlei soort vee. Het smokkelen geschiedt wel niet op zoo'n groote schaal als voor een paar jaar, toen men hier vaak 60 k 60 stuks hoornvee, be geleid door een 100 120 man 's avonds naar de grenzen zag trekken, maar meer op kleine schaal en in 't geheim. En het schijnt dat het op die wijze veel beter gaat. Bij die groote karavanen waren te veel mannen, die men niet kon vertrou wen. Vandaar veel aanslagen. Menige ^oe werd in beslag genomen, menig proces-verbaal opgemaakt, zoodat, wat men heden won, men morgen soms weer dubbel kwijt was aan proces-kosten en boeten. En dan die gevangenisstraf Thans gaan enkele kleine veekoopers er op eigen hand op uit. Zij huren een paar vertrouwde, ervaren smokkelaars, die bij goeden uitslag deelen in de winst en men slaagt over het algemeen beter. Veekoopers en smokkelaars maken goede zaken. Toch is men niet altijd even gelukkig. De vorige week zijn er onder de gemeenten Moerbeke eii Stekene weer een paar schoone koeien in beslag genomen doch als dit niet te vaak voorkomt en de eigenaar en gelei der blijven zeiven buiten schot dan is het weer spoedig teruggewonnen. Omtrent den heer Jhr. Fi X. J. van Nis pen tot Pannerden, wiens overlijden geméld wordt, zegt de „Zutph. Crt." nader: „De heer Van Nispen was 25 Juli 18dC te Pannerden geboren. Hij was sinds Augus tus 1881 lid van den gemeenteraad te Zjit- phen, sedert 1856 lid der Provinciale Staten van Gelderland en sinds 1889 lid der Eer ste Kamer. Voor onze stad, waar de overledene m de samenleving een voorname plaats innam, voor den gemeenteraad en de Provinciale Staten waar zijne van degelijkheid en nauw keurigheid getuigende adviezen op hoogen prijs werden gesteld, is zijn heengaan een groot gemis, terwijl de katholieke staatspartij in hem een harer bekwaamste woordvoerders in de Eerste Kamer verliest." Men meldt uit Slikkerveer: Bij het rooien van 'n ouden notenboom hier aan den dijk heeft men onder de wor tels ongeveer 60 stuks zilveren munten ge vonden, welke er nog zeer gaaf uitzien, ter wijl de opschriften en jaartallen der meeste stukken gemakkelijk zijn te lezen. De meeste stukken hebben de grootte van een kwartje, eenige van een gulden eenige van een rijks daalder. De oudste dragen het jaartal 1508, de jongste 1795. Men schrijft uit Joure aan het Hblad Aanstaanden Woensdag, 3 Mei, gedenkt Dirk Glas den dag, waarop hij 80 (tachtig) jaren onafgebroken bij de firma Wijbren Krijns Co., boomkweekers te Joure, werkzaam is geweest. Nog dagelijks is Glas op de kweekeryen werkzaam en zonder eenig ouderdomsgebrek. Hij is, naar ik meen, als jongen van 9 jaar in dienst gekomen, en dus pl.m. 90 jaar oud Uit Vlissingen seint men ons: Hedenochtend, by het afgaan van de werf, hebben eenige personen de schutting voor de in aahbouw zijnde kerk gedeeltelijk om gehaald en de vreemde metselaars, daar werkende, met steenen gegooid. Gisterenavond zijn 6 marechaussees paard hier aangekomen onder bevel van een wachtmeester. Men vreest hedenavoDd ongeregeldheden. Nader meldt men ons De metselaars van elders, in verband met het gebeurde van hedenochtend overtuigd van het onvoldoende der bescherming, die zy genieten, zyn huiswaarts gekeerd. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan De Fiscus": Terwijl men aan het Belgisch ministerie van landbouw nog steeds aan het overwegen is, op welke wijze men het best een einde zou maken aan de grensquaestie, gaat men aan de grenzen nog maar stilletjes voort om 's avonds en 's nachts schoone melkkoeien over de grenzen te smokkelen. Dank der ervaring van de geroutineerde smokkelaars en de geheimzinnigheid, waar mede alles in zyn werk gaat, slaagt de smok kelhandel in den laatsten tyd buiten ver wachting. Van aanhoudingen of aanslagen wordt niet vernomen, zoodat kooplieden en smok kelaars tegenwoordig goede zaken maken. (Lezing in de Publieke Vergadering van Dinsdag 25 April 1899.) 1 II. Mijne Hoorders, wanneer we dan nu er kennen dat er 'n Spelling-£t0M<w is en er ons voor zetten hem op te lossen, hoe zullen we te werk gaan De krisis die in elke spelling die zich veretymologiseert, nood wendig eenmaal komt, is daar. Het schrijven verandert weer in de fonètiese richting, de richting van de klank. Ik kan me voor stellen dat iemand zegt„welnu mèèk de spelling dan fonèties". Dit zou zeer ondoor dacht zijn. Als we het vraagstuk dieper behandelden, zou 't u blyken dat niet alleen 'n wezenlik in alles fonetiese spelling 'n onmogelikheid is, maar dat daarbij 'n zelfs maar rüw fonetiese spelling individueel dat ia zuiver foneties opgevat, zeer schadelik werken zou op het algemene schrijven, ja schadelik werken zou op de ontwikkeling van 'n volk. We behoren in de eerste plaats aan te nemen 'n norm (natuurlik zal de norm een maal 'n andere zyn); en die norm kan niet anders zyn dan het Algemeen Beschaafd zo als het in de toongevende kringen gesproken wordt. Daarbij verwaarlozen we dan, bij 't foneties weergeven, die verschillen, die bijna niemand tot bewustzijn komen, b. v. de verschillende soorten van r's. Maar zullen we dan nu dit Algemeen BeschèAfd in allea fonatiesnaar de klank gaan schrijven Als we dit deden, mijne Hoorders, zouden we door bijna niemand worden gevolgd. We zouden zóveel veranderingen krijgen, dat het oog er niet aan zon kunnen gewennenwèl by taalkundigen die zich altijd met klanken bemoeien, maar wij willen niet Andermaal 'n spelling scheppen voor geleerden; wij immers van deze tyd, erkennen dat 'n Spel ling moet zyn voor de gehele naatsie. Maar ook al wilden wijtegen de grote massa, zelfs alleen van de Beschaafden zouden we nieta vermogen. De Spelling van 'n taal ia niet in de hand van individuen. De Spelling van 'n taal ontstAAt niet uit het biezondere iedee van 'n individu ze wórdt niet gemaakt. Hoe het schrijven van 'n zekere tyd is, ook hoe haar letters zetten is, dat hangt onlos- makelik samen met de hele fysionomie van die tyd, dat is produkt van haar hele orga nisme; het is als de mens en Al wat des mensen is, natuurprodukt. En in de natuur gebeuren geen sprongen, en men kan haar ook geen sprongen lAteii doen. In de grote massa is de natuurmacht; en zo zien we het vraagstuk „hoe moeten we nu aan 't begin van de XXste eeuw handelen in zake het spellen" tot 'n praktiese kwestie worden: het ouwe spellingstelsel kan niet op eenmaal verdwijnen, we moeten het verschil delenwe moeten geven en nemen. Alléén dAn kunnen we hopen, dat alle partijen het in der minne met de fonetiese neiging zullen willen schikken. Meer kunnen we voor onze nakomelingschap niet doen, dan het ouwe ateleel vei eenvoudigen, vereenvoudigen in de fonetiese richtingom het mèèr in overeenstemming te brengen met dc taal van het Heden. En dan moet de nako melingschap maar verder zien. Wat'gaan we nu doen? Spelling, van na ture fÖhèties, wordt van nature op den duur etymologiesde woorden staan dan niet meer in de vorm die ze in one hebben, maar in 'n vorm die ze hadden bij vóórvaderen van ons. Dit is oneenvoudig. Nu komt de krisis. De mensen gaan weer voelen 't woord in hun. ij/aarin zal nu bestaan 't eenvoudiger wórden? Dat het woord van Heden in de Spelling weer voor den A|g komt. WAArin zal bestaan ons be^flRMgenvoudigen In 'I uitb&nnen van deWStgmologie, de dooie vormen. 't Eerst komt dan in aanmerking het schrijven van dendezendienwien. Als u 't eens goed voelen wil hoe etymologies dit schrijfhaaltje n is, probeer dan by uw eerst volgende allerdefstigste viesiete eens met n's te spreken. Of probeer 't van avond is al u thuis is gekomen: „dien lepel dien je daar ziet liggen, wil ik er voor gebruiken" „Piet zet den hoed op en ga wat blauwen inkt halen in den nieuwen winkel op den hoek." De Fransman heeft niet te vragen aan z'n woordenboek of het is le pain of la painle chapeau of la chapeauhy wèèt het, want het is niet etymologies, het zit in hemde Duit ser heeft et in zich of het der of die is, hy wèèt het, zoals de Nederlander wèèt of het de schaapde kind is of het schaaphet kind. Ik weet wel dat veel Nederlanders als ze lézen, zeggen „den hoed", „den pennehouder", „niet dien stoel bedoel ik, maar dezen", „dien Piet vind ik een en naren jongen", den man dien je zoo goed vertrouwt, houd ik voor een«n groten bedrieger," maar M. H. daar hebt u net wat Bilderdyk zei en wat van Lennep in 'n apart opstel betoogd heeft nl. -dat 'n etymologiese eenparige Spelling de Beschaafde Spraak zélf bedierf. Hoort de ouwe Prof. Cosyn daarover: „Wat dan in de eerete plaats afgeschaft? Indien ik van advies dienen mag, zou ik aanraden een be gin te maken met de executie der n's in den derden en vierden naamval, die zelfs geen redenaar meer hooren laat; school meesters" [wy moeten hierby ook aan vele Zèèrgeleerden en zelfs Hooggeleerden den ken] en pedAnten niet te na gesproken." Zo Cosyn. Als ik u uitvoerig ging verhalen, hoe we aan al die den's in ons tegenwoor dig woofdenboek en in onze scholen gekómen zijn, verhalen ging van die drie eeuwen lang voortgezette onwetenschappelike knoeierij, dan zoudt u met verbazing zeggen: „Hoe? Is dAt nu de Nederlandse Grammatica?" En u zoudt op eenmaal helaasgenezen zyn van het kinderlike geloof van uw kinder jaren. In de middeleeuwen zèi men noch „den grootsten balk. Sinds eeuwen is dat andere. Het Nederlands is, net als het Engels 'n zo goed als verbuigingsloze taal geworden. Alleen de voornaamwoorden, b.v. me naast ik, hebben noch enige fleksie, en het adjek- tief heeft noch voor woorden die geen het hebben 'n«: „de grote kerk", „ik heb uw oudste broer gesproken". Het woord jaa heeft Altijd de voor zich, het woord rök heeft Altijd de voor zich. Wanneer nu dus iemand zegt: als je schrijft, moet het zijn >dè jas" en »dèn rok", dan zegt hy in werkelikheid dit: de jaa, dat woord heeft de permissie om in 't schrijven nèt te zyn wat het is, het mag de hebben; ro/fe? dat woord heeft niet de permissie om te zyn wat het is, het moet zyn dèn, den rok. „Mannelik zyn" betekent in werkelikheid dus niets anders dan, niet de permissie te hebben om te óm net zo als 'tis. Vrouwelik zyn is: wèld^ermissie hebben. U herinnert zich dat we 't op school zó leerden, die indruk heeft elk kind er van: alsof zo'n woord dan met 'n n moest ómdat, ja ömdat het mannelik was zie je, in dat mAnlike daar zat et em in, en in dat vróüw- like; daar was iets biezónders aan zo'n woord; daar zat iets in, en daArdoór moést het nu 'n n hebben, of gèèn n, daardoor hAd het 'nn, als 'tnièt manlik was, dan zou 't geèn n hébben. Ik denk dat u het nu an dera zien zult, Manlik zyn en 'nn krygen van de mensen, is presies het zelfde. Daar is geen „omdat". Als u in 't woordenboek ziet dat 'n woord „manlik is", dan moet u zeggen: „zo zo, zeggen ze van je dat jy niet zonder'n n mag staan?" Op de vraag: „waaróm moet dit woord 'n n hebben" is geen antwoord te geven; want het „moet" helemAAl niet. Dus vrquwlik zyn is: dit woord heeft de permissie om te zyn zo als 'tis. Manlik zynhet j heeft de permissie niet. En nu kan ik u meteen het volstrekt zin-loze doen inzien van 'n redenering als deze: „dit woord, tafel be- voorbeeld, is uit het Latyn, tabulatbbula is in 't Latyn vroüwelik, dus is tafel in 't Nederlands vrouwelik". Deze redenering zou mogelik schitterend opgaanals... als vrouwelik" in 't Nederlands dezelfde betekenis had als in 't Latyn. Maar wat betekent het in 't Latyn, „tabula" is Vrouwelik?—dat als er 'n bijvoeglik naamwoord by „tabula" komt, dan gaat dat bijvoeglik naamwoord uit op a: b.v. „'n ronde tafel" „tabula rotunda". Maar „vrouwlik" in 't Nederlands betekent, dat 'n woord de permissie heeft om net te zyn zo als 't ia. En nu krygen we dus déze gèkheid„'t bijvoeglik woord krijgt by tabula een a, dus mag dat woord in 't Nèderlands wel permissie hebben om nèt te zyn zoals 't is." U ziet, hier zitten we zo ver mogelik in ''t ongerijmde. Dezelfde dwaze redenering krygen we nu met 'n woord dat uit het Frans is en daarin b. v. manlik is. „Manlik" en „vrouwlik" betekent in 't Frans heel wat anders dan by ons. Het is geen permissie- kwestie, maar of 't woord in de werkelikheid nl. in 't spreken, de klank-kombinatie le, of la voor zich krjjgt. Laat nu 'n woord uit het Frans zyn en daar le hebben. Redenèring: Dit woord heeft in 't Frans le, dus kan het in 't Nèderlands niet de permissie hebben om net te zyn zio als 't is: men is weten- schappelik en moreel verplicht om er het n-krabbeltje achter te zetten. Let op dit „duB" Ach hadden we de permissie tenminste, om er soms ook is 'n torentje of 'n room- hoorntje of 'n inktkokertje achter te tekenen. ziet, Geachte Hoorders, hoe gevaarlik van die wetenschappelike termen kunnen zyn die pest in alle onderwijs aan kinderen. U ziet hoe de wetenschappelike mensen zelf de dupe zyn geworden van hun aan de klassieken ontleende terminologie. „Dit woord is vrouwe lik," zeiden ze, „deur is vrouweliko, dan is 'n deur 'n vrouwtjedus moeten we van 'n deur spreken met zij„Jan doe haar eens dicht, zij staat open." Ziedaar wat er terecht komt van 'n wètenschap doen, waarin men denkt met zo iets als natuurwetenschap niet te maken te hebben; dat niet zélf natuur wetenschap is. I 1 (Wordt vervolgd.) GOUDA, 1 Mei 1899. Heden nacht te ongeyeer 1 nnr ontdekte de bakker J. Vnjjk aan de Spieringstraat dat er in de Zeepiiederjj van den heer Virnly brand was ontstaan, hij waarschuwde daarop de heer M. M. van Loon, die onmid- delpk de politie ging waarschuwen benevens den heer van der Laar, adjnnct-opperbrand- meester. Spoedig was een der deuren aan de Oosthaven geforceerd en bespeurde men dat de paardenstal met hooizolder in den brand stond. De brandweer was spoedig op het terrein en twee spuiten gaven water. Spsit No. 1 gaf het eerst water. De brand bleef beperkt tot het stal en den hooizolder daarboven gelegen, het paard heeft men niet kunnen redden. Ten ruim 2 uur was het gevaar geweken. Vele autoriteiten waren op het terrein aanwezig. Zaterdagavond vergaderde teLekkerkerk de afd. Gonda van het Alg. Nederl. Werk lieden-verbond met de daar nieuw opgerichte afdeelihg tot het kiezen van een definitief bestuur en vaststelling van het huishoudelijk reglement. De nieuw opgerichte afdeeling telt 40 leden en 3 donateurs. Tot Voorzitter werd gekozen de heer Neef, tot Secretaris de heer van der Linden, tot Penningmeestes de heer Boon en tot Commissarissen de hh. Boer en Ligthart Schenk. "„'Het onderzoek van het water der Water leiding had gedurende de maand April het volgende resultaat: 1 April 8,8 Mg. permang. kalicus per 1000c.c. 15 7,8 22 10,0 29 9.7 Bjj Kon. besluit is benoemd tot directeur van het Hjjkstelegraafkantoor te Alkmaar, E. J. feldhuyzen, thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Boskoop. Zevenhuizen. Tegen 1 Jnli a. s. zal de heer A. A. van Pelt Lechner ontslag aan vragen uit zjju ambt van burgemeester dezer gemeente. Hajlstkeoht. Herbenoemd tot poldermeester van den polder Hoog en Laag Bildjjk den Heer A. van Meyeren alhier. De Figaro bevatte Zaterdag het vervolg van de getuigenverklaring van Esterhazy, die zweert te zullen spreken zonder haat, behalve tegen Cavaignac. Hy is van meening, dat, wel verre van hem te verdedigen, de minister en de generale staf alles gedaan hebben om hem in het ver derf te storten. Hy weigert zich uit te spre ken over het borderel, doch verklaart de schryver te zyn van verschillende brieven, die hem door den president worden voorgelegd, en die geschreven zyn in denzelfden tyd als het borderel. Hy ontkent verklaart te hebben dat hy de schrijver is van het borderel en verklaart tevens, dat Charles Chineholle ge logen heeft. De „Figaro" publiceert eenige bijgevoegde stukken, waaronder de brief van JEsterhazy aan generaal Billot, in welken de comman dant dreigt zich te zullen wenden tot keizer Wilhelm, indien de minister zyn eer niet wil verdedigen. De stoomboot Paul Kruger, varende tus- schen Kampen en Hattem, doch die een extra reis deed naar Deventer om een ver- huisboedel te vervoeren is Vrijdagnacht door de van Deventer komende boot Burgemeester Heemstra bij Veessen in den grond gevaren; de opvarenden van de Kruger, die dadelijk zonk, zijn door de Van Heemstra overge nomen en des nachts behouden te Kampen aangekomen. VERSCHEIDENHEID. Het wednwenhofje in de Karthuizerstraat te Amsterdam vlagde Zaterdag tereerevan zyn oudste inwonende, de 100-jarige Johanna Theodora Bosdriesz, geb. Huyerman. In het kleine zijkamertje, dat geheel ge vuld was met 7 kinderen, xB kleinkinderen en 12 achterkleinkinderen, was de jarige gezeten, onder een mooien troonhemel. Ze had vandaag niet haar beau jour. Stil zat ze voor zich uit te staren, de drukte maakte haar wat beverig. Want het hield niet op met bezoeken. De commissie van het hofje had reke ning houdend met de drie geslachten, die mede zouden aanzitten een kunstproduct van banketbakkerij gestuurd, t. w. een taart met verschillende verdiepingen. In het gewone, rustige, dagelyksche leven moet de 100-jarige nog bijzonder helder van geest zyn. Zy kan soms een harer dochters, die ook al 6 A 7 kruisjeB achter haar rug heeft, inlichten over dingen, die deze reeds vergeten is. Alleen de beenen willen niet meer voort. (Hbld). Afloop der Openbare Verkooping van Onroerende Goederen. VEILING 1 MEI 1899, gehouden door Notaris G. C. ITORTUIJN DROOGLEEVER te Gouda. Huis ey Erf, Boelekade, R No. 132, kooper de heer F. v. Leeuwen te Gouda voor f 1610. 5 dito's, aldaar, R Nos. 7377, kooper de heer A. Brakel te Gouda voor f 3740. 1 dito, Karnemelksloot R No. 387, kooper de heer J. W. Brakel te Gouda voor f 900.— 1 dito, Boomgaardstraat RR No. 16, kooper de heer P. van Vliet te Gouda voor f 720.—. 1 dito aldaar, RR No. 73, kooper de heer H. v. d. Horik te Reeuwyk voor f 620. 1 dito aldaar, RR No. 75, kooper de heer M. A. Heerkens te Gouda voor f 630. 1 dito aldaar, RR No. 84, kooper de heer C. J. Bik te Gouda voor f 610.— 2 dito's in het Paradijs, M. Nos. 21 en 22 en 1 dito hoek Paradijs en Wilhelmina- straat M No. 49, koopster Mej. de Wed. H. Sliedrecht te Gouda voor f 1510. 1 dito, Westzjjde Raam, O No. 193, k. de heer J. H. Faajj te Gouda voor f 1000. 1 dito, aldaar, O 420, k. de heer I. Cats te Gouda voor f 230. 1 dito, Langedwarsstraat H No. 144 en 1 dito Lemdulsteeg M No. 181 k. de heer W. M. de Jong te Gouda voor f 1235. 1 dito, in de Roozendaal bjj de Wilhelmina- straat M no. 3, kooper de Heer H. v. d. Horik te Reeuwyk voor f 805. 4e Klasse. Trekking ran Maandag 1 Mei. No. 16868 1000. No. 183U9 f 400. No. 281» 200. No. 826, 1201, 8007, 82/2, 9771 en 18811 ieder 100. Prijzen van 65. 91 2418 5302 8662 10728 12S99 15842 1870J 200 «8 28 65 85 18039 46 18881 41 44 47 8721 10838 60 70 84 95 67 5418 80 41 71 15985 88 806 2509 56 96 53 92 88 18916 85 2640 t711 8812 10918 18119 71 84 50 2771 68 6 16 16 77 93 19028 77 2817 6919 87 31 94 16040 26 429 47 6040 41 79 18442 97 85 512 65 89 8908 11 02 56 16224 75 24 2942 6808 4 34 13540 28 19107 8'8 8076 25 9066 89 13666 88 61 88 8188 63 69 46 13798 16885 74 42 3231 6407 9108 11121 13853 56 19203 703 58 76 18 78 86 164 8 12 54 61 83 62 85 139 3 19 26 81 93 6521 9248 1123 4 88 46 41 834 380 i 88 52 113,87 14015 16584 19840 42 34 6629 9820 11426 18 16626 19470 72 8416 6776 81 83 19 90 19500 86 521 92 46 74 31 16704 77 904 69 6814 54 11599 41 64 12623 22 78 66 65 11614 82 16868 34 1087 86 6917 9448 41 97 89 50 48 98 7114 «7 58 14155 16972 1»773 70 3554 23 9541 73 71 17047 79 1115 8601 88 53 1178» 11217 80 84 60 8712 56 84 74 86 98 94 72 91 68 f9 11860 98 17110 19881 1211 8805 88 9728 74 14821 43 75 1826 42 96 *2 11928 46 63 86 28 52 98 77 44 14404 98 89 61 8907 7201 9814 47 70 17297 19922 1454 4024 41 85 86 14570 17ï58 45 56 27 75 94 12001 74 76 48 88 54 69 9921 5 96 87 74 1616 4101 99 64 12197 14610 17418 87 27 25 7386 10021 12257 98 17 20084 33 86 85 37 74 14786 88 20111 57 78 7469 45 12348 14950 17588 87 60 4844 7585 76 57 74 17641 65 1606 56 7610 88 12400 78 17772 7» 70 4400 12 10105 11 15 81 96 85 80 7 74 26 34 44 17828 20205 94 12 7857 46 53 15252 67 78 1758 59 93 59 62 86 18038 20888 94 4674 7919 10219 85 16810 40 45 1814 4721 8127 10317 1)565 11 79 10457 85 31 61 27 12608 76 18114 63 68 83 82 99 37 77 62 20504 99 89 892» 10488 98 99 1&221 58 2022 93 29 10518 12708 16402 40 20678 40 4882 74 88 57 15504 69 20735 60 85 89 41 61 31 87 20801 91 4949 8851 77 11800 65 18829 39 92 89 8408 97 5 16705 18411 45 9103 6021 64 10615 26 6 12 70 89 5120 80 21 88 18 25 20910 2900 27 86 41 54 29 51 19 7 5 07 8501 59 78. 16802 64 73 80 22 8626 10718 12944 40 18688 96 9160 Burgerlijke Stand. Haastrecht. GEBORENIsaak Wilhelmus en Geer- truida, ouders H. Kemjp en A. Stolwjjk. OVERLEDENH. J. van der Laan, 20 j. Md. Tailleer. Kleiweg E 73—73a, GOUDA letrphoon ,l'o. ,'il. 27 APRIL. Nederland. Gert. Ned. W. 8 2 dito dito dito 3 dito dito dito 3 Hongar. übl. Gou'll. 1881-88 2 Italië. Insohr.jVing 1862-81 5 Oostenr Obl.in papier 1868 6 dito in zilver 18H8 5 Portugal. Obi. met coupon 3 dito tinkel 3 Rukland Obl. Binnenl. 1894 4 dito Gucons. 1880 4 dito bij Rotha. 1889 4 dito bjj Hop 1889-90 4 dito in goad. leen. 1888 6 dito dito dito 1884 5 Spanje. Perpet, schuld 1881 4 Tuiuceij. Gepr.Conv. leen. 1890 4 Ge\ leening serie D. G -o. leenin. sereC. Zuid-Apr. Rep. v. oblg 1892 5 Mexioo. Obl. Buit. Sob. 1890 6 Venezuela. Obl. 4 onbop. 1881 Amsterdam. Obligation 1895 3 Rotterdam. Stod. leeu. 1894 8 Ned. N. Afr. Hmdeisv. aand. Arend-1). Tab.-Mij. Certificaten Deli-Maatsohappy dito i Ara. Hypotheekb. pandbr. 4 i Cult -Mij. der Vorsteul. aand. j Gr. Hypotheekb. pandbr. 8*/« Nederlaudsche bank aand. Ned. Handelmaatsch. dito I N.-W k Pao Hyp. b. pandbr. 3 Rott. Hycotbeekb. pandbr. Utr. Hypotheekb. dito 31/» Oostenr. >st-Hong. bank aand. Rusl Hypotheek bank pandb 4/g Amerika Ëqu'. hypoth. pan Ib. 5 Maxw. L. G. Pr Lifn rort. Ned. Holl. IJ.-Spoorw.-Mij.aand. Mij. tot Exp!, v. St. Spw. aand. Ned. ,Iiid. S(K>orwegilï nand. Ned. Zuid Afr. 8pm. aand. 6 dito dito dito 1891 dilo 5 Italië Spoorwl. 1887/89 A-Eobl.8 Znid.-Ital. Spwmij. A-H. obl. 8 PoLiiN. Wargchau Weenen aand. 4 Rusl. Gr. Rubs. 8pw.-Mij.obl. 4 Baltisohe dito aand. Fastowa dito aand. 5 Iwang. Dombr. dito aand. 5 Kurak Ch. Azow-Sp. kap, opl. 4 dito dito oblig. 4 j Amerika. GYn'. Pao. Sp.Mij. obl. 6 Chio. North. W.pr. O. v. aand. dito dito Win. 8t. I'eter. obl. 7 j Denver Rio Gr. Spm. oert. v.a. Illinois Central obl. iu goud 4 Louisv. Nash villi Cert. v.aand. Mexico. N. Spw.M le hyp.o, 6 Miss. Kamas v. 4pCt. pref. aand. N.-York Ontas'o Weet. aand. dito Ponn. Ohio oblig. 6 1 Oregon. Calif, le hyp. in goud 5 St. Paul. Minn, i Manit. ob'. 7 üu. Pao. Hoof Ijjn ob ig. 6 48'/u dito dito Lino. Col. le hyp. 0 5. Canada. Can. South.Chert.v.aand. 59'/g Vin, C. Rallw. Na. lo h. d. o. O - Amiterd. Omnibus My. aand. 171% Rotterd.Tramwe_-Maats.pand 100% Ned. Stad Amsterdam aand. 9 107 Stad Rotterdam aand 8 00% Belgik.Stad Antwerpen 18$7 21/, 1°07 g S ad Brussel 1886 2',/g 100 /4 Hong. Theiss Regullr G solsch. 4 HO1*/!! Oostenr. Staatsleenig 1860 5 118% K.K. Oost. B.Cr. 1880 3 Spanj Stad Madrid 8 1*68 3?.% Nid. Ver. B z. Avb. Spo-1.0'-rt. 119% Vrkrs. Slotkrs 87%i 87% W/M 98,s/i. 96% 101% 90% 101' 65», »8V. 103'/, 51/, 23'/. 86'/, 105 101 101'/, 101 951/, 745 607 108 «51/. 58 Ï04' 1541/, 100 100 981/, 90 I 88"/, 33'/, 1181/, 113 330 1 315 100'/, 57 5»'/,. 100 99 1067/, 103'/, 100 53»/, 144 140 V, 104./, 66'/, 105 14'/, Wit 56V, 331/, 14'/. «■■-«III MADES (Mantel Costumes)- in groote verscheidenheid en Concur- roerende prijzen. GOUDA. ROTTERDAM. Noteering van 28 April 1899. TARWE, per HL. 5.60 a 6.70, per 100 KG. 7.50 a 8. 0, betore qual. per 100 K.G. CANADA, per HL. *.20 a 6.60. ROGGE per H.L. 4,80 a 5.40. WINTERGERST per H.L. per 100 K,G, 7.70 a 8,15. V ZOMERGERST, per H.L, f 4,60 a f 5,10, per 100 KG. 8,— a 8.25. CHEVALIERGER8T por 100 K.G. 8.26 a per HL. f.— a 6. HAVER per H.L. 8.10, a 8,75, per 100 K G. 7.25 a 7,60. t PAARDEBOONEN per H.L. 6,75 k 6 30. WITTE BOONKN per H.L. f 9,5 a 10.76. BRUI E BOONEN per H.L. 8,— a 10,10. BLAUWE ERWTEN Kooksoorte per HL. 7 a 7,50. Niet-kooksoorten p. H.L. 6,40 a f 6.75, KANARIEZAAD per H.L. R,60 a 6,76. KOOLZAAD (nieuw) per H.L. -,a f -, Per Telegraaf. ROTTER!'AM, 1 Mei 1899. Tarwe 7.60 a 8.30, Zomergerst 8.Erwten Kooksoorten f 6.4 0 a 6,7 5. Maandag i Mei 1899. Vette Ossen en Koeien, goede aanvoer, ie kwaliteit 32, 2e kwaliteit 29, 3e kwali'teit26 cent per half Kilo. Vette Kalveren goede aanvoer ie kwaliteit 27, 2e kw. 24, 3e kw. 22 cent per half Kilo. Vette Varkens redelijke aanvoer, ie kwal. 16', 2de kwal. 16, 3de kwal. 15* cent per half Kilo. Schapen redelijk aangevoerd. De handel was over 't geheel prijshoudend be halve Vette Varkens die traag van de hand gingen. De Heer en Mevrouw LEVEDAG— de Jong betuigen hunnen dank voor de belangstelling ondervonden tydens de ziekte van hun Zoontje. alle soorten SCHOENWERK voor het seisoen 1899. Geen beter adres als het KLEIWEG E 30 tegenover de Kleiwegsteeg Alle reparatiën en aangemeten werk. Aanbevelend, HOFLEVERANCIER HIMMIII- E\ BESClHimilHIl/K Pain de Luxe Afternoon Tea Koffie Chocolade Melk. Gedeponeerd Frtnsth HolUndsche Ollehbrté» Handelsmerk GESCHIKT VOOR Welke 4% uur branden 2% en 6 uur brandende k 3 cent per stuk. Eenig Agent voor Qoudo en Omstreken Men behoeft hiervoor geen Olie, goen Glaasje III! Alleen een lucifer aansteken is noodig. CGeheel «onder gevaar voor brand, als ook zonder reuk).

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 2