erij. I i [STEN, 3 Mei 1890. No. 7879. BINNENLAND- «usr. Nieuws* en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. i ering. ST. lar. I ron, lam. 38ste Jaargang. x HE a: M 9 8 EF oedel, 1 Bultenlandscli Overzicht 'FtfUlLLÈlOM. AOIBAL DE VONDELING. Woensdag *9 o 3. s Ft I g «5 8 X* Inzending van Advertentiën tot 1 uur des niidd. gestuurd. At. 1 (Wordt vervolgd) ufngr de MeliaBlIie), van Hofleveranciers, 5 Er bet< dan de t adres voor paloten wage*» ouwe. I; 11 (iOUDMHE UH RAM lelcfoon No. 88. tie Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF .CENTEN. r E een lach. Daarop versterken. De meergenoemde overeenkomst is van waarde voor het voorkomen van de mogelijkheid van een botsing in- een verwij derd deel der wereld en de minister sprak de verwachting uit dat ze in de toekomst zal leiden tot een overeenkomst in andere aangelegenheden. De Morning Post brengt het bericht, dat de entente tusschen Rusland en Brittanje inzake 'het Verre Oosten een voldongen feit is. De overeenkomst is geteekend, waarbij Albion de provincie Mantsjoerije als Russische „sfeer van invloed” erkent, en Rusland* het gebied der Yangtsé beschouwt als staande onder den invloed van Brittanje. Dit bericht schijnt op goede gronden te steunen. Althans ook de Engelsche premier heeft aan den jaarlijkschen feestmaaltijd der Koninklijke academie van Kunstenaars, ge- ,zegd, dat een Engelscb-Russische overeen komst gesloten was, daardoor een botsing tusschen beide Rijken, ter zake van China, zou vermeden worden. Bijzonderheden gaf Salisbury niet, maar deze officieele mede- deeling is op zich-zelf al belangrijk genoeg. In het Lagerhuis deelde de minister Bal four mede dat de algemeene strekking van de overeenkomst met Rusland deze is, dat Engeland zich niet zal verzetten tegen Rus sische spoorwegondernemingen in Mantsjoerij, noch verzet zal aanmoedigen. Aan den an deren kant heeft Rusland dezelfde verkla ring afgelegd ten opzichte van het stroom gebied van den Yangtse-kiang en zijn bij zondere bepalingen gemaakt ter bescherming van den Niuchwang-spoorweg. Minister Hicks Beach verklaarde dat de Regeering de voorstellen van Rhodes betref fende den spoorwegwaarborg niet kan aan nemen en Rhodes kan het aanbod der Re geering niet aannemen. Joseph Chamberlain antwoordde op een desbetreffende vraag dat hem geen prece dent bekend was van het verzoekschrift der üitlanders in de Zuid-Afrikaansche Repu bliek, maar tevens was hem’geen precedent bekend van zulke toestanden in een Staat, als tot de indiening hadden geleid. De mi nister geloofde dat er geen twijfel kan be staan aan de bevoegdheid om het verzoek schrift aan te nemen, daar het betrekking heeft op de positie welke Engeland inneemt tegenover de Zuid-Afrikaansche Republiek.- In het Hoogerhuis legde lord Salisbury omtrent de overeenkomst met Rusland een verklaring af gelijkluidend aan die van mi nister Balfour. Hij Voegde nog daarbij dat hij groot gewicht hechtte aan de ondertee- kening van de overeenkomst, wijl deze een bewijs is van het bestaan van een zeer wen- schelyke goede verstandhouding tusschen beide regeeringen. Nog wenschelyker ware het dat de goede verstandhouding tusschen Engeland en Rusland langzamerhand zou Gedenkschriften van een Gelukzoeker OF Naar het Fransch. DOOR W. NUTTERS. DuitscHland. Aan de militaire school te Potsdam heeft een sensationeel tweegevecht plaats gehad, De prins van Siam, die daar zijn militaire opleiding voltooit, hoeft er op de sabel ge duelleerd met een Duitsch officier. By de zevende reprise werd de Duitscher ernstig aan het hoofd gewond. Reeds meldde men, dat er op verschil lende plaatsen in ons land meetings en ver- ordreeht. Boekoop. twater. Waddinxveon. bodegraven. kerkadlJueL 182) Slechts een verdieping hoog, was het huis ge heel verveloos, waren de muren verweerd, de schoorsteen half afgebrokenrondom het huis lagen verscheiden dakpannen, door den storm afgerukt in een opwelling van baldadige vreugde. Geen het minste licht straalde uit deze woning, die vier vensters had, twee aan de voorzijde en twee aan den achterkant, behalve nog een klein venster in den zijmuur. De man die we op deze woning zagen afgaan, liep er om heen en bleef tenslotte stilstaan voor de smalle, lage deur. Hij drukt zijn oor tegen het sleutelgat. Maar hetzij daarbinnen alles stil was, of dat het huilen van den wind alle ander geluid overstemde, hij hief het hoofd weer op en dacht een oogenblik na. Toen sloeg de onbekende krachtig met de vuisten op het paneel Niet het minste geluid drong door tot den wachtenden vreemdeling Daarop begon hij op geheel bijzondere wijze zijn tegenwoordigheid aan te kondigenhij klopte driemaal met beide vuisten op de deur, wachtte De Fransche Kamer hervat heden haar zitting en zal waarschijnlijk beginnen met een geanimeerd debat over de vaststelling van een dag ter behandeling der verschil lende interpellaties die tijdens de Paasch- vacanties zyn aangekondigd. Deze ..zijn vry talryk. In de eerste plaats zyn er niet min der dan zeven die op de zaak-Dreyfus be trekking hebben. De heer Gauthier de Clagny zal interpelleeren over de openbaar making van de enquête van de strafkamer door de „Eigaro de heer Fcurnière over de bescherming van Esterhazy door denge- neralen staf, de beer Breton over de „schan delijke machinaties gebleken uit de stuk ken der enquête”. Charles Bos zal vragen waarom de regeering nog niet de eenvou dige vernietiging van het vonnis van 1894 heeft aanhangig gemaakt, eenige socialisten wenschen te weten waarom Du Paty de Clam niet vervolgd wordt wegens valsch- heid in geschrifte en het gebruik maken daarvan, de afgevaardigde Berry heeft een interpellatie aangekondigd over het inci dent Bertulus-Roget en Millevoye over de incidenten Paléologue-Cuignot. Zooals men reeds mededeelde zal de regeering voor al deze interpellaties verdaging vragen tot na de uitspraak van het Hof van Cassatie in de zaak-Dreyfus. 12 flees 12 12 flesch. Er zyn onderhandelingen aangeknoopt op de Philippynen! Dit bericht komt plotseling uit de lucht vallen, nadat nog zeer onlangs Agon- cillo, de vertegenwoordiger van Aguinaldo te Parijs verklaard had, dat de stryd zou voortduren totdat de Filipinos de vrijheid hadden verworven. Van dit besluit der opstandelingen heeft generaal Otis aan president Mc Kinley ge geven; gedurende de onderhandelingen zul len de vyandelykhedeq worden geschorst. Mc Kinley heeft daarop een telegram van gelukwensch gezonden naar Manilla, dat by dagorder aan de troepen is bekend gemaakt. De „Voss. Ztg.” acht het vry zeker, dat de Amerikanen tot het aanknoopen van de onderhandelingen den eersten stoot hebben gegeven. Want de positie der Amerikanen op Manilla was niet zeer schitterend. De troepen verlangden no ar huis, en de stryd even, herhaalde zijn beweging, wachtte nogmaals even, en klopte ten depte male op dezelfde wijze als de twee voorafgaande keeren. Een zware stap werd van daarbinnen vernomen, die meer en meer naderde. Een schorre stem riep >Wie is daar »De vriend van den maneschijn!» antwoordde de onbekende «Vanwaar komt ge »Uit de wolvenkuil.» «Wat wilt ge «Niet veel goeds.» Er klonk daarbinnen iets als ging de vrager voort «Welke vogel zingt het best «De nachtegaal. En nu is het mooi genoeg, dunkt me. Doe me maar open. Want al zongen er een half millioen nachtegalen of te duivel wat voor beesten ook, men zou er toch niemendal van verstaan.» De deur werd geopend. «Kom binnenja, ik moet eerst zekerheid hebben. Waarvoor zouden we veiligheidsmaatre gelen nemen, als we ze toch verwaarloozen De onbekende overschreed den drempel met een overhaasting, alsof zijn leven van het binnentreden dezer woning athing. De deur werd zorgvuldig achter hem gesloten en gegrendeld. In den gang was een deur, die toegang gaf tot een vertrek van middelmatige grootte, met witge kalkte muren. Langs deze muren liepen planken, die op ijze ren bouten, die tusschen de steenen gedreven wa. verklaringen af te leggen, welke hy meende te moeten doen.” De strafkamer besloot derhalve het verhoor van dezen getuige als geëindigd te beschouwen en deelde hem mede, dat do minister van justitie met dit besluit in kennis zou worden gesteld. Esterhazy. wipte de grens weer over. Het Hof in pleno heeft geen moeite gedaan om hem nog eens te hooren? Do Aurore maakt een interview met een vriend van du Paty de Clam openbaar, waaruit blykt dat de ongenade van du Paty de (’lain dagteekent van den dag waarop hy "voor den raad van onderzoek de bewe ringen bevestigde van Esterhazy, toen deze voorgaf oen werktuig van den generalon staf geweest te zyn. Toon du Paty uit Italië terug was had hy tot Boisdeffre gezegd „Het komt me voor dat de herziening nood- zakolyk is. Boisdeffre had hem dadelijk weg- het vertrek joeg, van brandewijn, waarvan een vrij groote plas op den grond lag, en zoo voort. En nu we meer woorden dan misschien den lezer aangenaam is aan de plaats, die wij hem deden betreden, besteed hebben, is het meer dan tijd ons bezig te houden met de personen, die zich op gemelde plaats bevonden Behalve de nieuwaangekomene, waren in het vertrek twee menschen aanwezig, een man en een vrouw. Nooit leverden de meest verdierlijkte achter buurten van Parijs tronies op meer verwilderd de woedendste revolutie, als de menschen in dui velen veranderd, dronken van bloeddorst, hijgende naar vernieling, moordende den geest geven, heeft nooit woester hartstochten de oogen doen uitstra len De drie menschen in het huis dat wij zoo even binnentraden, vertegenwoordigden een on- sterfelijken naam voor den schilder, die onderno men had het menschelijk gelaat in zijn hoogsten graad van verdorvenheid op het doek weer te geven. De man kon ongeveer vijftig jaren tellen. De leeftyd der vrouw was uit niets af te leiden. De gene die hdar op dertig jaren geschat had, zou evenveel bewijzen om zijn raming staande te houden hebben kunnen aanvoeren, als degene die haar zeventig gegeven had. Er was niets aan deze vrouw uitgezonderd de kleëding wat haar als tot het zwakke ge slacht behoorende deed kennen. met nieuwe, ongeoefende lichtingen voort zetten, gaat zeer moeilyk. Bovendien er kenden de Amerikaansche officieren in Oost- Azië, dat de Filipinos, veel beter dan de Cubanen, in staat zyn zichzelf te besturen. Volgens de mededeelingen van Agoncillo, door den Matin” verbreid, heeft admiraal Dewey verleden jaar in April, toen hy Aguinaldo liet uitnoodigen tot deelneming aan den stryd tegen Spanje, laten verkla ren door den consul te Honkong: „dat de onafhankelijkheid van de Philippynen door de V. 8. zou worden gewaarborgd”. Onder de oogen der Amerikanen kozen de Tegalen een parlement en stelden zu overal een geregeld bestuur in* De Amerikanen salueerden de vlag der Philippynsche Repu bliek en bewezen aan de officieren van Agui naldo de militaire eerbewijzen. Later werd gezegd, dat de Tegalen voor zeltyegeering ongeschikt zyn doch op 29 Augustus 1898 schreef Dewey nog naar Washington: „De Filipinos zyn veel verstandiger en beter geschikt om zich zelf te regeeren Cubanen”. Thans schynt op den grondslag der zelf- regeering onder protectoraat van Amerika een vergelijk te zullen worden getroffen. Het is te hopen, dat hierdoor aan den stryd op de Philippynen een einde moge komen. Men meldt dat H. M. de Koningin in het paleis te Amsterdam afgevaardigden zal ontvangen, die de verschillende staten zullen vertegenwoordigen op de aanstaande vredes conferentie. De Oranjezaal in het Huis ten Bosch, die bestemd wordt voor de vergaderingen der Vredesconferentie in plenum, wordt aldus ingericht, dat zy 100 plaatsen zal kunnen bevatten, behalve een tafel voor het comité en een voor het secretariaat, welk laatste saamgesteld zal zijn uit 10 heeren. Het wordt steeds waarschijnlijker, dat ook ten aanzien dezer bijeenkomst gevolgd zal blijven het gebruik om diplomatieke conferentiën niet in het openbaar te houden. Door middel van de pers zou bet belang stellende publiek in en buiten Europa echter beknopte, vanwege het bureau verstrekte mededeelingen ontvangen omtrent de voor naamste handelingen en besluiten der Con ferentie. genomen, g Telefoon No. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels 50 Centen; iedere regel meer ,n Centen Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Verspreide Berichten. IMtEYFUS. Het derde en laatste gedeelte van Ester- hazy’s verhoor voor de strafkamer van het Hof, in de Figaro van eergisteren openbaar gemaakt, mist alle belangrijkheid. Het bevat het verhaal van het gescharrel van den Uhlaan met Strong en mrs. Rachel Beer, van de Observer; hoe dit drietal elkander onderling beloog en bedroog, zal wel weinigen interesseeren. Dit alles staat trouwens reeds verhaald in de Dessoushetzelfde geldt voor de brieven aan Strong en aan Cavaignac, die Esterhazy nu aan het Hof overlegde. Verder zegt Esterhazy, dat Chincholle van de Figaro, die overtuigd heeft hem in de gangen van het Paleis tydens het proces Zola te hebben hooren zeggen dat hy het borderel had geschreven, een leugenaaar is en bovendien aan doofheid lijdt. Ten slotte herhaalde hy dat waarmee hy begonnen was, nl. dat hy niet als getuige voor de strafkamer verscheen, maar eigenlijk als beklaagde en dus verklaren moest „de bijeenkomst van het Hof, alle kamers ver- eenigd te willen afwachten (gelyk toen, 30 Januari, juist door de regeering was voor, gesteld) ten einde voor dat college alle nieuwe ren, rustten, welke planken beladen waren met borden, schotels, allerlei keukengereedschap van grof aardewerk benevens een vrij groot aantal flesschen van allerlei vorm, leege en gevulde, som mige met wijn, anderen met bier of brandewijn of jenever Verder prijkten de witte muren met allerlei prenten, uitknipsels uit tijdschriften en kranten, portretten van doode en nog levende beroemdhe den, teekeningen van een hand, die nog verre van een meesterhand was, en op een groot, geel stuk papier een vrij zuivere teekening van een guillo tine, met rood krijt gemaakt. In een hooge, ruwo haard brandde een reus achtig houtvuur. De inhoud eener boven dit vuur aan een zware ijzeren ketting hangende ketel bor relde en siste en kookte. Aan de bovenzijde waren de vensters met blin den bedekt, waarover nog gordijnen hingen, be nevens een oude gelapte deken. In het midden der kamer stond een ruwe, vierkante tafel, verveloos, maar stevig en van zwaar hout. Op deze tafel vond men een groote, ledige schotel, van zeer twijfelachtige reinheid, verder borden van welke men zonder onbillijk te zijn, dezelfde opmerking- kon makenvoorts een zwaar, zwart brood, een mandje met eieren, vorken, lepels, messen, een brandewijnflesch, ten halve gevuld, twee roemers en een sigarenkistje met tabak gevuld. De atmospheer, die in de kamer lag was be dompt, muffig, onaangenaam. Het reukorgaan onderscheidde er de geuren van tabak, van niet al te beste kwaliteit, van rook, die de wind in

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1