DIS. ENIGING MOM. ooping HT, voormiddags an den Heer n Hoogstraat Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 'cola, BINNENLAND. Zaterdag 6 Mei 1890. No. 7882. 38ste Jaargang. IMAM Bulleulandsch Overzicht VELD, nkum. raad, i, Pannes, l 1D8CHAP, Kalkbakken, zoovoorts en IS. rt 1899. LFABRIEK. IR, - Gouda. V FEU1LLETON. ANNIBAL DE VONDELING. CENTEN. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. V IJ F ig van 8 tot Verspreide Berichten. de regeeringen te Londen 185) rLATER ITWI 65 75 Koper, Tin, DIG eziên, jn ite Goederen, f 87.50 - 90— - 110— - 125— - 145— - 160— - 155— - 180.- WIELEN op ander vak, teleurstelling op teleurstelling „Dat is maar al te waar,” zuchtte To (Wtrift vervolgd,} 1RS. MILDSIIHE COURANT rant. IE en 55 c. 1 00 65 75 100 „1 'R, nHaag. KRIEK. >on Tea - Melk. STATEN-GENERAAL. TU EKÜE mnHH Zitting van Donderdag 4 Mei. Aan de orde is de motie-Troelstta. (Alge meen kiesrecht). De heer Mees constateert dat de motie niet gericht is tegen de regeering blykens de erkentenis van den voorsteller, maar al leen beoogt een experimentatie der leden van de Kamer, een propaganda voor de voorstellers der denkbeelden, met het doel, daarmee voor het volk te komen. Dat mag niet het doel dezer motie zyn. Met het oog op het karakter der motie voor het parle mentair debat onthoudt hy zich van beoor- deeling dor motie, wier inhoud hjj overigent* zou afkeuren. De heer Kerdyk voelt evenmin veel voor een motie, die practische beteekenis mist. Wel strookt de inhoud met de overtuiging spaarpotje voor den ouden dag.» Vindt ge niet." »Ga voort. »Het begin 7 op zijn rjjwiel ten beste geven. Hy rydt op de straat voor het hotel eenige malen op en neer en voert daarbij eenige kunststukjes uit, die onverdeelden bijval oogsten. 'Pen slotte zal hij nog zijn voornaamste^ „truc” laten zien. Hy vraagt aan een der heeren een hoed en laat er door de aanwezigen horloges, ringen, porte- monnaies, sleutels enz. in werpen met de op merking, dat hy een kunststukje A la Bosco voor hen zal uitvoeren. Van alle zyden wordt hem het gevraagde toegereikt. Daarop rydt hy naar een ongeveer 200 meter verwijderd boschje ter zyde van den weg, springt daar van zyn flets en scharrelt iets aan den hoed, maar niemand kan zien, wat hy eigenlijk uitvoert. Eindelijk komt hy snel aangereden. Op aller gelaat ligt een uitdrukking van gespannen verwachting als hy het voor het hotel verzamelde gezelschap voorbijkomt, werpt hy met een krachtige» ruk den hoed boven de hoofden. Een regen van zand stort zich over de heeren en dames uit. Men schreeuwt, kryscht, lacht, roept bravoen kykt vol verwachting den wielrijder na, die zich steeds verder verwijdert enten slotte om een hoek van den weg verdwjjnt. Nu krygen vorscheidene bezitters der hor loges, ringen en portemonnaies argwaan. Men snelt naar het boschje en vindt op een hoopje zand eenige sleutels on zakmessen en een papiertje, waarop geschreven is „Laat u de ganzen goed smaken, betaald zyn zo. Ik ben zoo vry als herinnering aan uw aangenaam gezelschap, de iny over handigde voorwerpen mede te nemen, Bosco." ben. niet tot een resultaat geleid. De Tegalen willen zich onderwerpen en den strijd eindi gen, doch zij stelden een eisch. dien de Ame rikanen niet wenschen in te willigen. Overste Argueles, die als afgevaardigde van den Tegalen-generaal lama in het kamp van generaal Otis den wapenstilstand kwam aan bieden, vroeg: „erkenning der onafhankelijk heid van de Philippynen, onder protectoraat van de Vereenigde Staten.” Generaal Otis* beantwoordde dien eisch met den wedereisch tot onderwerping, zonder voorwaarden, op genade of ongenade. De „Voss. Ztg.” verneemt van geloofwaar dige zyde, dat deze houding van generaal Otis aog meer verbazing wekte, daar de Tegalen door aanmoedigingen van Amerikaansche zyde tot het aanbieden van onderhandelingen waren overgegaaïi. De leden der Philippijnsche com missie, door Mc Kinley benoemd om verslag over den toestand uit te brengen, hebben na de jongste gevechten Auguinalda vertrouwelijk tot het aanknoopen vw onderhandelingen aangemoedigd. Hoe men te Washington aver het afbreken der onderhandelingen op Lu$on denkt, kan blyken uit deze uitingen van den minister van marine Long in een redevoering te Boston: „Ik wenschte dat het niet noodig geweest ware de Philippynen te nemen, maar de resul taten van den oorlog lieten ons geen keus. De President kon niet anders doen dan die eilanden behouden, totdat de rust zou zijn hersteld. Thans heeft de President niet de macht meer, de eilanden af te staanhet zyn territoriën, waarover het Congres te beslissen heeft”. Hieruit blijkt, dat generaal Otis volkomen in overeenstemming gehandeld heeft met de instructies van Mc. Kinley. De president wil de Philippynen als territoir behouden en behandelen. eenige „vrienden uit de City” ook 500,000 dat is genoeg om mede te beginnende ont brekende doll. 1,800,000 zullen wel komen. Rhodes billykte, dat de Engelsche regeering dien spoorweg niet wilde waarborgenhet aanbod van de regeering betreffende den Betsjoeanaland-spoorweg was, dat zij twee derde van het kapitaal wilde waarborgen, als de Koapsche regeering het voor een derde deed. Rhodes wilde daar niet aan aan dat kantoor, heeft hy begrepen, moest hy maar niet aankloppen. ïntusschon heeft de onvermoeide man al inet den minister van landbouw van Victoria gesproken over het aanmoedigen van den handel tusschen Australië en Zuid-Afrika ove» Beira. De Beiraspoor tot Salisbury is juist dezer dagen geopend. Telefoon No. ADVERTEN i'IEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 'Q Centen Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Engelsche bladen van verschillende rich tingen bevatten, naar aanleiding van de al- gemeene vergadering der Chartered Company, over Rhodes sympathieke artikelen. Alle bewonderen zyn verbazenden ondernemings geest, zyn volharding, den haast mysterieu sen invloed dien hy voor zyn byna romaneske plannen op zulke berekenende menschen als het volk der City weet te oefenen. Of zyn voorspiegelingen omtrent de goudmynenvan Rhodesië niet te fraai zyn, laten zy in het midden. Het is inderdaad verwonderlijk, dat Rhodes voor zyn avontuurlijken spoorweg van Boe- lawajo naar de Zambesi ook zonder den waarborg van het ryk het geld heeft gevon den. Zelf gaf hy 200,000, Beit 500,000 nieuwsgierig ben Ik ben, nu ik weet, dat ge mij wat te zeggen hebt, ongeduldig. Spreek.» «Uw ongeduld, vader Tourniquet, zal weldra zijn overgegaan in een levendige blijdschap, wan neer ik me vergaard zal hebben «Dan er maar gauw mee voor den dag, ik houd van blijdschap »Ik begin. Ge zult wel van zelf begrijpen, dat het hiér het op touw zetten van eene operatie betreft.»' >Een belangrijke «Kolossaal.* »En veilig »Dat is weer wat anders Ge zijt een te erva ren snuiter om niet te weten dat men dat vooruit moeilijk bepalen kan. De gevaarlijkste dingen gelukken soms zonder slag of stoot en de best beraamde plannen, die oogenschijnlijk niet konden mislukken, lijden dikwijls schipbreuk op een on voorziene omstandigheid. Al wat ik zeggen kan, is, dat wij alle kansen voor hebben.» En de zaak zelf, waar komt die nu eigenlijk op neer «Om u in deze ingewikkelde zaak een goed inzicht te geven, en u in de gelegenheid te stellen ze heelemaal met een juisten blik te beoordeelen, zal ik geleidelijk te werk gaan in mijn uiteenzet ting. In de allereerste plaats is het van gewicht te weten, dat er in Parijs een man is, bekwamer, hij alleen, dan wij met ons beiden daar is dan ook mejuffrouw uw vrouw onder begrepen, want gij beiden vormt slechts een geheel. Zoo ik zeg, bekwamer dan wij samen «Duivels, lachte Tourniquet. En hoe is de naam iihkyfus De minister van oorlog de Freycinet heeft aani den afgevaardigde Symian verklaard dat1 het geheim dossier in zyn geheel aan EeV hof van cassatie is overgelegd, zonder dat een enkel stuk achtergehouden is. Even wel hebben het stuk dat Gacheu heeft aan geduid, het getuigenis van Dccrion, de te- gen$ttijdige vertalingen van de dépêche van Pantézardl en het Tapport van Lépine van 1894 nooit tot het geheim dossier behoord. De rechter van instructie Flory hooft Decfion, den agent van den veiligheidsdienst die Henry’s medeplichtige isj'geweest, en die nu beklaagd wordt van 'undverraad, naar de Kamerfj van*[inbeschuldigingstelling ver wezen; evenzoo zyn twee helpers, den bri gadier Groux eh Lerendu. Beieren. Bij gelegenheid van een kegelwcdstryd om twee ganzen te St.-Georgen in Beieren was in de slotbrouwery aldaar een groot gezelschap bjjeen, grootendeels bestaande uit bewoners van het stadje en de omliggende dorpen. Een wielrijder, die voorbijkwam en het vroolflk gedoe zag, hield stil en nam eveneens aan den wedstrijd deel. Zyn inoppélfi en geestig heden hielden de aanwezigen voortdurend zeer aangenaam bezig. Toen hy de twee ganzen gewonnen had, gaf hy deze ten ge schenke, op voorwaarde, dat zy onmiddeliyk voor het geheele gezelschap gebraden moesten worden. Algemeen bravogeroep beloonde deze edelmoedige daad. Terwyl het lekkere maal werd gereedge maakt, wilde de winner eenige kunststukjes van dat individu «Hoe zijn naam is, zou ik niet onder eede dur ven zeggen, want hij heeft dien reeds zoo dikwijls veranderd, dat het sterk te vreezen is, dat hij zelf aarzelen zou en in verlegenheid zou geraken Maar, een van zijn namen is baron de Maubert. Dat is de laatste naam, dien hij heeft aangeno men.» it'aron de Maubert,» riep Tourniquet uit, hui verende en verbleekende. «Ja. Zijt ge bijgeval al eens met hem in aan raking geweest «Niet persoonlijk, ik ken hem bij reputatie een beetje. En gij «Ik des te beter, ik heb eenigen tijd voor zijn rekening gewerkt «Zoo, zoo «Toen noemde hij zich Jacob Ismael Dat is een heele geschiedenis, die ik u bij gelegenheid wel eens zal verhalen, als we wat meer tijd zullen hebben »Ja, voor alles ga voort, ga voort met de zaak, die u hier brengt.» «Wel, deze baron de Maubert is er in geslaagd om het een en ander bij elkaar te krijgen waar men respect voor hebben moet. En dat door middelen waarvan de minste en onschuldigste hem altijd nog op een jaar of twintig zou komen te staan Hij behoeft een millionnair niet uit den weg te gaan.» «Duivels," riep Tourniquet met oogen stralende van begeerte.» «Ja, het is zoo ik zeide." «He, wat eerlijk spaarduitje, wat een prachtig «Het begin van mijn verhaal boezemt u be langstelling in, naar ’t schynt «Enorm Wel, hoe zult ge dan zoo straks wel niet ver baasd kijken mij misschien om den hals vliegen, of uw vrouw verzoeken dit te doen. Maar ik ga voort Het schijnt dut deze baron met al zijn slimheid toch bij de een of andere zaak de voor zichtigheid in ons vak van zooveel belang uit het oog heeft verloren Tenminste hoe het anders te rijmen dat een man als hij, temidden van allerlei ondernemingen die allemaal even mooi staan, plot seling verdwijnt en niets van zich hooren laat „En is dat het geval met uw baron de Mau bert,» vroeg Tourniquet, met iets in zijn stem wat naar teleurstelling zweemde. «Het is juist zooais ik gezegd heb. En wat de zaak nog treuriger maakt is, dat hij zijn klinkende goudstukken en dierbare bankbiljetten meegeno men heeft.» «Wat hebben wij dan aan hem „De vorige week bevond ik mij te Bougival, Een belangrijke zaak bracht me in dat landelijk plaatsje. Het was een kleine inbraak, die ik daar bewerkstelligen wilde Veel moeite, veel gevaar en weinig vrucht. Er is dan ook niets van ge komen De menschen Verafschuwen en haten ons beroep terecht, want het brengt meer dan eenic 1 1 - o j mee - - --zuchtte Tourniquet. In een onderhoud met een verslaggever van de „Temps“ verklaarde de minister van justitie Lebert dat het ónmogelijk is op het oogenblik een verzoek tot vernietiging van het Dreyiüs-proces in te diepen, daar de advocaat van mevr. Dreyfus in zijn memorie slechts middelen voor revisie heeft aange voerd. Het Hof van Cassatie moet uitspraak doen; weigert het de revisie, dan zou de ministerraad kunnen overwegen of er termen bestaan voor de vernietiging van het proces. De Belgische werkstaking kan feitelijk als geëindigd beechouwd worden. Hoewel geen der patroons aanzienlijke loonsverhoogingen hebben toegestaan, keeren de mijnwerkers in massa’s aan den arbeid terug. Het verloop dezer staking is een zware nederlaag van den generalen raad der arbeiders geweest. De stakers in het bekken van Bergen namen Woensdag met 5000 af. In betrekken du Centre is echter de toestand nog onveranderd. y<:t getal stakers is nog het grootste te Kamerijk. Het aftreden van generaal Pellpnx wordt om den vorm waarin het is geschied zelfs dnor vrienden van het ministerie afgekeurd. De oppositiepers spreekt van een „vlucht”; van de regeeringsgezinde bladen kunnen vele het niet nalaten erop te wijzen dat de re geering in plaats van met stille trom heen te gaan, vooraf een program heeft ontwik-’ keld dat feitelijk tegen de Kamer is gericht. Men spreekt dan ook van een aanstaande Kamer-ontbinding. Waarschijnlijk zal aan generaal Pellonx de vorming van een nieuw ministerie worden opgedragen. De ministers van buitenlandsche zaken, van marine, van financiën en van de schatkist zuilen in de nieuwe combinatie vermoedelijk worden vervangen. Voor eerst genoemde portefeuille wordt de heer Son- nino genoemd, die op ünanciëel gebied zijn sporen heeft verdiend, doch aan buitenland sche zaken nooit zjjn bijzondere aandacht heeft gegeven. De „Figaro” wil weten dat zijn benoeming tot dezen post aan de regeeringen te Londen en te Berlijn wel aangenaam zou zijn. De oplossing der crisis zal niet zoo heel gemak- kelpk zijn en de ministerieele verklaring voor het aftreden heeft waarlijk den koning deze taak niet lichter gemaakt. V De vredesonderhandelingen op Manilla heb- Gpdenksohriften van een Gelukzoeker I OF Naar het Fransch. door W. NUTTERS. HOOFDSTUK VII. EEN VOORSTEL. Gedurende een kwartier hoorde men niets dan het geluid, dat men bij een maaltijd pleegt te hooren. Rinkelen van vorken en lepels, geklank van borden en zoovoort. Na verloop van dat niet in ledigheid doorge bracht tijdsbestek scheen de eerste honger eeniger- mate gestild, want de eters verminderden hun gulzige haast, en verbraken hun stilzwijgen. Gedurende het maal had Tourniquet zijn blik ken, voor zoover de bezigheid om zijn maag te vullen dat toeliet, herhaaldelijk op zijn bezoeker gericht, met iets valsch, iets loerends in de uit drukking zijner grijze oogen. «Maar, zeide hij eensklaps, «ik zeide straks, dat het geen weer was voor beleefdheidsvisites, en ge hebt me dat toegestemd. Moet ik daaruit opmaken dat ge met een of ander doel hier zijt gekomen 1 «Ongetwijfeld «Dan kan ik niet anders zeggen dan dat ik Telefoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1-70. Afzonderlijke Nommers

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1