lie. rij. TEN, 'P, NATIONALE MILITIE. Kieuw»- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. sr. Dinsdag O Mei 1899. No. 7884. 38ste Jaargang. s UW! jk ring. - Gouda 1899 (del, ABR1EK. Btillenliiiidscli Overzicht. FEUILLETON. AOIBAL DEVONBELING. |JVa«r het Fransch. door W. NUTTERS. CENTEN. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. VIJF ar stuk. Verspreide Berichten. iig.- o TEN en mabeti AN Zn. kotir goi itMiiE (oriim I weg Gouda. int- t 87.50 - 90— - 110— - 125— - 145— - 180— - 155— - 180.- [ELEN op KK keud en temende jree voor ben wagen» we. ',S. De heer de Freycinet heeft zyn ontslag genomen als minister van oorlog in het Fransche kabinet wegens de incidenten, welke zich hebben voorgedaan in de Kamer zitting, van Vrydag, naar aanleiding van de interpellatie des heeren Paul Gonzy over De Oostenryksche minister van financiën de heer Kaizl, heeft tijdens zyn verblijf te IIHKYFUS De radico-socialistische groep in de Fran sche Kamer heeft besloten na de uitspraak van het Hof van Cassatie over de revisie van het Dreyfus-proces een interpellatie te houden, waarin de Regeering wordt uitge- noodigd alle by de enquête aan het licht gekomen strafbare feiten streng te vervolgen. Mevrouw Dreyfus heeft aan het Petit Journal een brief gezonden, dien het blad niet openbaar maakt. Zy protesteert nu heftig tegen het feit dat het Petit Journal des morgens ioyu, 1097 en de Turfmarkt Gedenkschriften van een Gelukzoeker Praag de Jong-Czechen en de groote grond eigenaars gewonnen voor de ontworpen taal- verordeningee op den grondslag van art. 14 der Grondwet. Onmiddellyk na Pinksteren zal nu het uitvoerend comité van de rechter zijde van het parlement bijeenkomen om over het ontwerp te beraadslagen. De goedkeuring van het comité wordt als zeker beschouwd. De geruchten over het aftreden van graaf Thun als minister-president, zyn van allen grond ontbloot. Het bericht van de Herald, dat de Filip- pynsche vredesonderhandelaars nu bereid zyn, de souvereiniteit van de Vereenigde Statén over den archipel te erkennen, behoeft (aan genomen dat het waar is) hog niet te be- teekenen dat de „opstandelingen” het hoofd in den schoot leggen, en zich aan de genade van de Amerikanen overgeven. Maar het aanknoopen van onderhandelingen was op zichzelf reeds een bewijs dat de Filipinos geen oorlog tot het uiterste zouden volhou den, en men moet hun leiders voor te ver standig honden om te gelooven dat zy, een maal dien weg ingeslagen hebbende, niet begrijpen zouden dat de regeering te1 Was hington zich in geen geval tevreden zou stellen met een protectoraat. De voordeelen die de Amerikaansche troepen in de laatste dagen hebben behaald eerst de verovering van Balinag, toen van San Tomes, en vol gens bericht nu ook van San Fernando zal het toegeven van Aguinaldo wel hebben bespoedigd. Aguinaldo zelf schynt zich al verzoend te hebben met het denkbeeld van yen Ameri- kaansch oppergezag over den archipelhy heeft althans aan de Spanjaarden, die in zyn hoofdkwartior kwamen onderhandelen over vrijlating der krijgsgevangenen, ten antwoord gegeven dat de Amerikanen thans de sou vereiniteit over den archipel bezaten, en de zaak dus met hen behandeld moest worden. Telefoon No. 82. De U itg*ave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prys per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers de aanteekening van generaal Dionne, van 1898 gedagtoekend, en in het nadoel van haar man gesteld, opgenomen heeft, terwijl de aanteekening vol lof voor haar man, van 1892, weggelaten wordt. Mevrouw Dreyfus zendt, tegelyk met haar brief, laatstbedoelde aanteekening aan het blad, en eischt als voogdes van haar man, dat het Petit Journal ze in haar geheel opneemt. De Figaro maakt een nota openbaar, in het bezit van het Hof van Cassatie, die door mr. Tézenas gedicteerd is vóór Zola’s proces. Daarin overweegt Esterhazy’s advocaat de houding, door den generalen staf aan te ne men, die boos was over den beperkten aard der vervolging, tegen Zola ingesteld. Tézenas geeft den rahd, het ministerie omver te wor pen door een tydelyke vereeniging van, de radicalen en de rechterzijde op vaderlands- liévend terrein en een verstandhouding tus- schen Cassagnac en de Mun. Wordt, zegt Tézenas, het ministerie niet omvergeworpen, dan zal Billot aankondigen dat hy zal komen getuigen, maar niet in persoon verschijnenhy zal zich in het Zola- proces civiele partij stellen om het leger te verdedigen, en de advocaat-generaal zal zich vergenoegen met de behandeling van de tegen Esterhazy ingebrachte getuigenissen, maar zal verplicht zyn, de gezworenen te verstaan te geven dut de krijgsraad zich heeft kunnen vergissen. Dan zal Zola vrijgesproken en Dreyfus proces herzien worden, en Boisdeffre, de generale staf en de militaire rechtbanken zullen overtuigd worden van verblinding door antisemitisme, en onteerd zynIndien daarentegen het ministerie valt, zal men de dagvaarding tegen Zola kunnen aanvullen on het proces op het goede terrein brengen: het geld van de vreemdelingen en de lieden zonder vaderland tegen het Fransche leger. Boisdeffre wekt achterdocht by de burgerij, en vooral bij den President der Republiek; hy behoort by hooggeplaatste personen den indruk te weeg te brengen dat hy uit zuivere vaderlandsliefde handelt, zelfs dreigen, de zelfverloochening zoo ver te drijven dat hy zyn ontslag neemt om'vry uit te kunnen spreken. De Aurore vertelde Zaterdagmorgen, dat een vrouw, in hechtenis in de gevangenis te Amiens, den heer Mazean heeft geschre ven, dat zy kolonel Henry heeft gekend, die haar belastte met het copieeren van docu menten en dat de heer Lorimier, secretaris van Henry, die onlangs te St. Quentin zelf moord heeft gepleegd, haar brieven bracht van den keizer van Duitschland aan Dreyfus, welke zy verborg in het bosch van Marly in een kistje. In het Engelsche Lagerhuis is met 217 tegen 143 verworpen het voorstel van eey der Schotsche leden, waarin aan elke ge meente in Schotland het recht werd gegeven den verkoop van sterkedrank te verbieden, wanneer twee derden der stemhebbende in> woners dit verlangden. Vele tegenstemmers waren overtuigd, dat een maatregel van die 1 strekking in Schotland over het algemeen werd verlangd, doch vonden dit wetsvoorstel niet genoeg geformuleerd en ook te hard voor de tegenwoordige drankverkoopers, die geen aanspraak op eenigerlei schadevergoe ding zouden verkrygen. De „Times” zegt naar aanleiding van dit voorstel, dat de af schaffers hun doel voorbijstreven door zulke overdreven eischen. Zy helpen daarmede de drankverkoopers meer dan de beste vrienden van laatstgenoemden zouden kunnen doen, want niet licht zal een dergelyk voorstel ooit wet worden; het wekt een maximum van oppositie en bereikt alzoo een minimum van hetgeen verlangd wordt. donker. Maar dat bleek al spoedig ook geheel overbodig. De baron ging aan een tafeltje zitten, dat voor het venster geplaatst was en zette een koffertje voor zich neer.” „Een koffertje vrouw, hoor je wel goed. Hij zette een koffertje voor zich neer.” De vrouw knikte. „Wat was ik blij, dat mijn boom niet meer dan een hoaderdtal passen van de woning stond. Jammer dat een boom een dood wezen is, men kan hem nooit een» een beweren dienst beloonen. Wel heb ik gedaan wat ik kon on» hem eens te trakteeren, mijn boom Tourniquet bastte in lachen uit en zeide „Passez, passez, nous te comprenons. Ga maar door, we snappen je wel.” „Ik kon hem zoo prachtig duidelijk zien zitten met zyn koffertje Ik kon zoo klaar zien wat hij er uithaalde als zat ik naast hem En wat denkt ge, dat hij er uithaalde „Goud natuurlijk, handenvol goud riep Tour niquet, watertandende. z,Mi», man.” »Hoe geen goud?” «Neen wat beter, bankpapier, handenvol schatten, misschien millioenen.” «Dat is heerlijk. Ha. bankbiljetten, hoe bleeft ge op uw plaat», zeker sloegt gij uw beide armen om den boom heen om uzelf te beletten toe te schieten «Neen, want dan ware mijn kijker in het water gevallen misschien en had ik niemendal meer kun nen zien. En ik genoot zoo Wtrdi vtrvolid.) sneden en bij een dier slooten zette ik mij neer, in de nabijheid van een knoestigen boom, die over het water hing wat voor boom het was weet ik niet en kan me ook niemendal schelen. Daar dan legde ik in, niet zichtbaar van den weg at Ik zette mijn tooneelkijker voor het oog en richtte die op het venster van de geheimzinnige woning en besloot niet vandaar te gaan alvorens ik iets gezien zou hebben. Om zes uur zag ik Camisard reeds. Maar hij was aan de voorzijde uitgegaan. Om acht uur kwam er een man de achterdeur uit, dien man had ik wel om den hals willen vliegen van blijd schap wanneer dat doenlijk ware geweest zonder dat bij het bemerkte, dan had ik het gedaau. Het wps baron de Maubert I Ofschoon hij zijn geheele gezicht kaal had, her kende ik hem dadelijk. „Alle duivels, dat hebt ge er knaphandig atge- bracht De vogel waarvan ge zooveel denkt te plukken, is dus gevangen. Prachtig gewerkt.» „Merci,” antwoordde Carillon, zeer gevleid door vader Tourniquet’s uitroep. „Een krachtigen dronk op mijn ontdekking I” Tourniquet vulde de drie glazen, klonk met zijn 1 echtgenoote, met zyn nieuwen vriend, en dronk zijn glas in een teug leeg „Door zulk een goed begin aangemoedigd, be sloot ik mijn observatiepost nog eenigen tijd te blijven betrekken. Ik zag den baron zijn woning weer binnengaan, na de blinden van het venster weggenomen te hebben. Ik kon met mijn kijker natuurlijk niet tot diep in de kamer zien, want die was zeer 187) «Ik vrees voor lange, teleurgesteld gezichten als ik uitverteld ben. «Ik durf wel voorspellen, dat het precies om gekeerd zijn zal. Maar voor ge verder gaat, hoe is uw naam «Jean-PajuL «Goed. Het is altijd pleizieriger elkaar te ken nen. Jean-Paul dus «Ja, JeanrPaul. Of, als ge het liever wilt, Ca rillon.» „Dat klinkt beter, maar is er bijgeval nog meer keus dan deze twee Carillon begon luidkeels te lachen, dronk zijn glas leeg en zeide „Misschien wel, maar dat is op ’t oogenblik van geen belang. Ik durf wedden, dat ge ook veel hever hebt dat ik mijn verhaal voortzet. Ik ga verder.” „C’est ca!” „Ik weet niet hoe het kwam, maar de gedachte wilde mij maar niet verlaten, dat die onbekende de baron de Maubert zijn moest. Maar, hoe me van de gegrondheid van mijn veronderstelling te het1 schorsen der lessen van den beer Dupuy aan de polytechnische school. Een deel der Kamer belette den minister feitelyk het woord te voerende zaak zelve was ook moeilyk te verdedigen. In een interview door iemand van de „Liberté” heeft Freycinet verklaard, de por tefeuille op een moeilyk oogenblik te hebben aangenomen uit vaderlandsliefde. Hy heeft zyn best gedaan om de discipline en de or ganisatie van het leger te handhaven. Hij heeft op de tribune niets gezegd, dat iemand kon kwetsen. De stelselmatige interrupties van een derde der Kamer heeft hy niet be grepen. Op zyn leeftyd laten zyn fyzieke middelen en zyne waardigheid niet toe, dat hij zich tweemaal aan een zoo vijandige ontvangst zou blootstellen. Dit is de eenige redtm van zyn heengaan. Hij verklaarde zekér te zyn, dat hierdoor geen ministeriëele crisis zou ontstaan. De nieuwe minister van oorlog, Krantz, heeft verklaard, zich de moeilijkheid van zyn1 taak geenszins te ontveinzen, doch be sloten te zyn in de zaak Dreyfus voor geen enkele verantwoordelijkheid terug te deinzen. Daags na het arrest zal hy nagaan welke gevolgen hy verder aan de zaak zal moefen geven. Hy zal zyn plicht weten te doen. Men denkt dat hy tot medewerkers geen enkelen officier nemen zal, in de Zaak ge mengd. Onderzoek van de Verlofgangers der MILITIE te Land. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ter algemeene kennis, dat inge volge art. 138 der Wet op de Nationale Militie, van den ipden Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) de Inspectie der Verlofgangers voor de Gemeente Gouda, is bepaald op Dinsdag den rjn Juni 1899, des morgens ten gx/i ure, voor de lichtingen 1893 en vroegere, 1894 en 1895 en c* o ten iol/t ure voor de lichtingen 1896, 1897 1898, op de Stads 'Timmerwerf aan dv T^.'.uu alhier. Daaraan behooren deel te nemen al de Verlof gangers der Militie te land, die vóór den isten April 11. in het genot gesteld zijn van onbepaald verlof, ongeacht de lichting of de Gemeente waartoe zij behoorenalleen zijn hiervan uitge zonderd de verlofgangers die in de maand Jurti e. k in werkelijken dienst moeten komen Voorts worden de Verlofgangers opmerkzaam gemaakt a dat zij volgens art. 140 der genoemde Wet, ter Inspectie behooren te verschijnen in Uniform gekleed en voorzien van de Kleeding- en Uitrus tingstukken, hun bij het vertrek met verlof me degegeven en van hunne Zakboekjes met Verlof passen b. dat zij volgens art. 130 der Wet, worden ge acht onder de wapenen te zijn, niet alleen ge durende den tijd, dien het bedoeld onderzoek duurt, maar in het algemeen wanneer zij in Uni form zijn gekleed, zoodat zij, die ongeregeldheden plegen of zich aan misdrijven schuldig maken bij het gaan naar de plaats voor het onderzoek be- stemd, gedurende het onderzoek en bij het naar huis keeren, te dier zake zullen worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van Krijgstucht voor het Krijgsvolk te Lande, bij genoemd art 130 toepasselijk verklaard c. dat hij die door ziekte niet kan verschijnen, een attest van een Geneesheer of Heelmeester door den Burgemeester geviseerd, moet overleggen, en d dat degene welke zonder vergunning absent is, volgens de Wet met arrest zal worden gestraft Gouda, den 6n Mei 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. I verzekeren.” „Ja, dat was niet gemakkelijk," zeide Tourni quet, blijkbaar alleen om iets te zeggen „Ik ging dadelijk aan het praktiseeren. En wanneer ik het een of ander in mijn hoofd heb, dan mag het loopen hoe ’t wil, het komt er niet zoo gemakkelijk meer uit. Ik geef zflden of ooit een zaak op alvorens ze volbracht is. In dat krot van een woning binnendringen, gaat niet, dacht ik bij mijzelf. Want, vriend Tourniquet, ofschoon ik voortvarend ben, ik ben ook ervaren en voor zichtig Ik zwierf dien avond om het huis heen en bleef verscheidene keeren voor het venster aan de achterzijde staan gluren en luisteren, zonder het minste resultaat.” „Duivels „Kijk, dat is toevalliggij noemt daar hetzelfde woord dat ik onophoudelijk in mijn binnenste herhaalde En ik geloof dat het aanroepen van dien heer mij op net idéé bracht dat mij eens klaps inviel. Ik besloot namelijk om te wachten. Uit mezelf zou zulk een idee niet bij me opgeko men zijn. Mijn temperament is niet zeer geschikt voor wachten. Ik dacht, of degene die mij bijstond naar ik geloof, deed mij denken, dat men daar binnen niet altijd in duisternis wilde leven. Ik ging naar mijn hotel terug, schafte mij vischge- reedschap aan en zeide dat ik visschen ging en op een goede Vangst rekende. Men ried net mij af, maar ik was koppig, gelijk ge wel kunt be grijpen. Ik ging tegen den morgen dan ook vis schen, achter de woning, die mij zooveel belang stelling inboezemde. Achter die woning lagen landerijen, die door breede slooten werden door- Telefoon No. 82 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1