iverij. LIJSTEN, o 'anden. ;hten. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 19 Mei 1899. No. 7891. 38ste Jaargang. en Bultenlandsch Overzicht •e Itijwielen, voering. HIEUW! CDA. Lekei ijk 77 Sneek, il, Gouda. A EU’. ant. FEU ILL El O X. ANNIEAL DE VONDELING. i oer.ioht. CENTEN. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. voor namaak. t (llelianllie), ■m' van Hofleveranciers. asse, .CIÜM CARBIR, cent per stuk. i is noodig. reuk). van af 95.—. «Hij spn mooie dinj ging Caril Moordrecht. LND, Bosloop. )udewatcr. M, Waddinaveen. I, Bodegraven, werkerk a d.lJusel. (iOWHE COURANT Oostenrijk-Hongarije. De door twee Hongaarsche electro-tech- nici uitgevonden sneltelegrafie, waardoor per uur 100,000 woorden kunnen worden geseind, 1 is tusschen Budapest en Temesvar (350 kilo meter) beproefd en schitterend geslaagd. Men is nu voornemens, proeven te nemen tus schen Berlijn en Budapest. Tengevolge van hevige aanvallen, die door den burgemeester van Weenen, Lueger, in den Landdag, tegen het Verwaltungsge- richtshof zyn gedaan in zake de kerkbouw- quaestie, heeft de rapporteur van het hóf Heiterer den landmaarschalk, baron Gudenus, tot een duel laten uitdagen, omdat Lueger niet wil vechten en de landmaarschalk, door Lueger niet tot de orde te roepen, zich zyn mede plichtige heeft getoond. By het voortzetten der debatten over genoemde quaestie riep Gudenus Dinsdagmiddag Lueger tot de orde, waardoor het duel overbodig geworden is en het dus niet zal plaats hebben. elijk aan 10 halve ze, FRAMBOZEN, thuis met gebruiks- gst van postwissel, tend, ’t Vorige jaar land en daarbuiten nog lager. Vraag ien zeer hoog rabat. eveneens in brand waren geraakt, jamme rend en gillend in de gang staan. Hoewel men met emmers water de vlammen spoedig wist te dooven, verloor de oude vrouw het bewustzijn en moest ze naar het ziekenhuis worden gebracht, waar zy dienzelfden avond nog aan de bekomen brandwonden bezweek. Haar zoon en een der andere bewoners van het pand bekwamen by het blusschingswerk ernstige brandwonden en moesten eveneens ter verpleging naar het ziekenhuis worden vervoerd. Ondertusschen had de brandweer alle moeite om den brand, die in de woning ont staan was, te blusschen, en eerst na vier uren gelukte haar dit. Een treurig tooneel deed zich in den avond van dien dag nog voor, toen 'de vader van het ongelukkige meisje, die nog van niets wist, en een broer van haar, naar de Ora- nienstraat kwamen om ze af te halen. Het duurde geruimen tyd eer men den man, nadat men hem van het treurig ongeluk op de hoogte had gesteld, tot bedaren had gebracht. De bankier Riese, uit Berly’n, die zich intertyd met 200,000 mark uit de voeten had gemaakt, is gisteren met zyn minnares in Leipzig gepakt. Op het oogenblik van de aanhouding wist hy echter vergif in te nemen waardoor hij weldra bezweek. Op het station Gladbach is de assistent van den buitendienst Schmidt door een ran- geerenden trein gegrepen, waardoor hy zoo danig werd verwond, dat hy in hopeloozen toestand naar het hospitaal werd overge bracht. streed eergisteren hevig het toepassen van de evenredige vertegenwoordiging in het ontwerp. Volgens Helleputte geeft de meer derheid het gezag en de kracht, en hy vindt dat (naar zyn meening) al te verkeerde denk beelden niet vertegenwoordigd moesten zyn. Dat is de eerste maal, riep Beernaert, dat men poogt te constateeren dat de meerder heid een heilig karakter draagt. Oo de opmerking van Bilaut dat het toch onbillijk was als de 400,000 liberalen in den lande geen vertegenwoordiger r hadden, ant woordde Helleputte dat ze nergens in den lande de meerderheid hadden, en dus niet moesten vertegenwoordigd zyn! Op voorstel van de Trooz zal men de re geering enkele vragen doen over de grond wettigheid van enkele onderdoelen van het ontwerp. Telefoon Ho. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie mastoden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F Luitenant-kolonel Picquart heeft by de Fran- sche Kamer van in-beschuldiging-stelling een memorie ingediend, waarin hij aandring( op een aanvullend onderzoek over de thans erkende vervalsching die men het petit bleu heeft laten ondergaan, na zyn vertrek uit het ministerie van oorlog. De Temps meld ook dat Picquart aan de Kamer verzoeken zal, zyn verloopig invrij heidstelling te gelasten. Het kieswetontwerp der Belgische regee- ring vindt in de commissie van rapporteurs van de Kamer een weinig vriendelyke ont vangst. Woeste heeft zich ertegen verklaard niet alleen, maar ook gezegd dat hij van de re- geering intrekking van dit en indiening van een nieuw ontwerp verwachtte, en zich dus, tenzy de regeering er uitdrukkelijk tegen opkwam, bij het voorstel van de linkerzij zou aansluiten. De andere tegenstander, Helleputte, be- 194) «Het is niet de gevangenis maar de misdaad die onteert,” antwoordde Raphael, aldus, zonder het »elve te weten, de fameuse stelling van Arouet de Voltaire parodieerende. Carillon’s verrassing klom tot verbazing, en zijn verbazing ging over in verontwaardiging. >Ah, ca, hou je er bijgeval meer zulke lijfspra- ken op na?” >En wie heeft je zoo in je nadeel verandert, om ’s hemels wil I” Carillon sprong van de tafel, plaatste zich voor Raphael en barstte in een luiden lach uit. Na een weinig gekalmeerd te zijn, riep hij uit: «Nu, père Tourniquet, wat zeg je van onzen nieuwen vriend Houdt hij zich goed of niet Zullen we wat aan hem hebben, ja of neen »Aan mij vroeg Raphael. >Twijfelt ge er dan aan dat ik in ernst spreek ireekt van onteerd worden en van allerlei ngen als een zendeling of een kapelaan,” riUon voort, zonder rechtstreeks te ant woorden. Hij zegt dat hij er beginsels op nahoudt, zul je van aangezicht tot aangezicht met hem staan, als ik eens deftig mag zijn.* Morgennacht?" «Ja. Valt het nu mee of niet Hebt ge ge duld tot zoolang »Maar, iets anders,” viel Raphael in „Hoe kent ge dien naam, hoe weet ge van mijn vroe gere verhouding tot hem, en noe weet ge thans zijn verblijfplaats, die aan niemand bekend is „Je ziet de zaak verkeerd in, oude jongen. Het is zoo gelegenWij gaan iemand bestelen en die iemand is toevalligerwijze de baron de Maubert. Wees met die verklaring nu maar tevreden en vraag niet verder En als ge zooveel reden hebt om dien man te haten, dank dan het toéval, om dat het u zoo gunstig is en dank mij voor de gelegenheid, die ik je geef. Ik reken op je dank baarheid, want geloof mij, zonder de gebeurtenis sen van dezen avond zou je hem nooit hebben gevonden.” „Hij verbergt zich, niet waar „Of hij zich verbergt Ik geloof inderdaad dat hij dat doet En goed ook, geloof me. Maar, dat neemt niet weg, dat morgennacht tusschen twaalf en twee uur „O,” riep Raphael uit, »laat mij eens voort- De zeven te Johannesburg gearresteerde revolutionairen werden voor den landdrost te Pretoria gebracht, beschuldigd van hoog verraad. Het zyn mannen met het voorko men van landloopers. Er werden beëedigde verklaringen overgelegd, waarin beweerd wordt dat de gevangenen 2000 man hebben aangeworven voor den militairen dienst het plan was, dat dezen in Natal zouden gewapend worden, van daar naar den Wit- watersrand terugkeeren, zich op een gege ven teeken meester maken van het fort te ^Johannesburg en dit vierentwintig uur bezet houden, in afwachting van de aankomst der Britsche troepen. De verdere behandeling der zaak werd veertien dagen uitgesteld. De „Press” zegt, dat de regeering de zaak beschouwt als een ongelukkig plaatsclyk incident, hetwelk met den algemeenen po- litieken toestand niets te maken heeft. De regeering maakt bekend, dat de toe bereidselen voor de samenkomst van Kruger en Milner te Bloemfontein byna afgeloopen zyn. De hervormingsplannen van den pre sident zullen, vóór de samenkomst, aan den Volksraad worden voorgelegd. De bewering van een der Johannesburg- sche samenzweerders, dat hy op directe instructies van het Britsche departement van oorlog zou gehandeld hebben, wordt te Londen te dwaas genoemd om tegenspraak te behoeven. gaan, dat morgennacht een hand hem bij de ha ren uit zijn bed zal sleuren, dat die hand hemin het gezicht zal slaan. Dan zal hij wakker worden en opzien en verbleeken en sidderen en om genade roepen en van angst sterven. Want hij heeft van den Satan minder te vreezen dan van mij hij weet datEm deze band zal hem dooden.t Wordt vervolg d.) Verspreide Berichten. IIIIEYFLS Een redacteur van de „Liberté” heeft aan generaal Mercier inlichtingen gevraagd over de mededeeling van Panizzardi’s tele gram aan Dreyfus’ rechters. Generaal Mer cier antwoordde slechts dit: „Ik houd vol alles wat ik bij twee gelegenheden voor het Hof van cassatie gezegd heb. Anders heb ik niets te- zeggen.” Duitsciiland. Een treurig ongeluk heeft te Berlyn plaats gehad in een handschoenen wasschery op de tweede verdieping van een pand in de Ora- nienstraat, welke wasschery wordt gedreven door een 60-jarige weduwe en haar 39-jari- gen ongehuwden zoon, terwyl een meisje van 16 jaar hun behulpzaam is. Vormoedelyk is de benzine, waarmede de handschoenen wor den gereinigd, in brand geraakt en heeft het vuur zich medegedeeld aan de kleeren der beide vrouwen, die in de keuken aan den arbeid waren, terwyl de zoon in een ander vertrek werkte, althans plotseling hoorden voorbijganger» een ontzettend gegil, en opziende zagen zy een vrouw, wier klee ren geheel in brand stonden, en die tever geefs trachtte uit het raam te springen. Ein delek gelukte haar dit met ontzettende krachtsinspanning. De ongelukkige viel op een lichtraam en van daar op het trottoir, waar zy bewusteloos bleef liggen. Met moeite herkende men in de verkoolde massa, waarin geen enkel teeken van leven meer was te bespeuren, het zestienjarige meisje, dat by de weduwe in betrekking was. Moedige red ders begaven zich terstond naar boven en vonden daar de oude vrouw, wier kleeren me met dien mensch in aanraking, voer hem op mijn weg of mij op de zijne en ik zal u toebe- hooren met lichaam en zielik zal uw slaaf zijn, uw medeplichtige, uw alles wat ge wilt. Voor de gelegenheid om den baron de Maubert te dooden zet ik mijn leven en dat hiernamaals op het spel. Om hem te verdelgen geef ik mijn bloed.* Zijn oogen vlamden, hij hijgde naar adem. Uit geput viel hij neer «Gij treft het dan bijzonder,'' vergenoegde Ca rillon zich aan te merken. «Het is dus in uw macht mij te helpen vroeg Raphael, bijna o'nhoorbaar «Men zal den baron in je handen gevenen dat nog wel zonder dat fret je een van de dingen zal behoeven te kosten,/waar je zooeven van sprak met zooveel vuur en geestdrift «Zijt ge in ernst, Jein-Paul >Zoo ernstig als maats kan.« »Gij houdt uw woony? Ge levert mij den ba ron in handen Weet wel, dat ik eerder in niets u zal helpen." »Dat begrijp ik. Den baron ombrengen zal ik je als proefstuk geven." Een straal van afschuwelijke blijdschap vloog over het bleeke gelaat des jongelings, en gaf hem een atkeerwekkend voorkomen. Zijn vingers be wogen zich zenuwachtig >En zal het lang duren vroeg hij «Zijt ge wel in staat hem gauw aan te wijzen «Twijfelt ge er aan «Ja, ik twijfel er aan «Luister dan even. Morgennacht, tusschen twaalf en twee uur is de baron in je handen, Telefoon No. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels tl 50 Centen; iedere regel meer H' Centen Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. en wij loopen er in. Je speelt comedie als een eerste acteur, ouwe jonge. Maar, als het te lang duurde, zou het vervelend worden.” >Ik speel geen komedie.” «Neen, ge zijt in ernst. Enfin, men weet wat men weet, en ik weet genoeg.” »Wat zoudt ge weten vroeg de jonkman on verschillig. «Er is niets van mij te weten.” «Welneen. Als ik je vroeg, _wat je' bij den baron de Maubert hebt uitgevoerd »Wat weet gij van den baron de Maubert?” /iep Raphael, opspringende. «O, tamelijk veel Ook bijvoorbeeld, dat jij een zekeren tijd onder zijn hoede hebt gestaan, onder den goedklinkenden naam van burggraaf Raphael.” »Gij kent dien man dus Nogal »En weet ge waar hij zich op dit oogenblik ophoudt, de baron de Maubert Carillon scheen het niet noodig te vinden hier dadelijk op te antwoorden hij zeide »Uit den toon waarop ge dat vraagt zou men opmaken, dat ge uw pleegvader, of gewezen pleeg vader >Ook dat weet ge >Laat mij spreken dat je den baron, wilde ik zeggen, niet zeer genegen zijt. Hebt ge je over hem te beklagen gehad?" >Of ik iqe over hem heb te beklagen vroeg de jonkman met bitterheid. «Luister eens, Jean- Paul. Ge hebt n.e zooeven een voorstel gedaan, dat ik meende te moeten afwijzen. Geef mij het middel den baron de Maubert te vinden. Breng braik van ramschepen in den zeeoorlog zou worden tegengegaan,. Met deze voorstellen wil de Czaar trach ten, zegt de „Times”, te voldoen aan den idealen wensch in zyn bekend vredesmani- fest uitgesproken: „Het behoud van den wereldvrede en een mogelyke vermindering van de ontzettende bewapening, die den welvaart van alle natiën bedreigt.” Hoeveel van de voorstellen der Russische Regeering zullen in behandeling komen op het Congres? vraagt de „Times”en hoeveel zullen, als zij in behandeling komen, tot een resultaat leiden? Het denkbeeld van een algemeene ont wapening is door den Russischen Czaar nooit ernstig als mogelyk beschouwd. Zelfs het plan, om de verdere bewapening te sta ken, in de Januari-circulaire nog eens aan gehaald, is feitelyk losgelaten. De plannen om de ontwikkeling van de oorlogs-weten- schap tegen te houden, zyn met een glim lach ontvangen. Het denkbeeld, om het ge bruik van onderzeesche schepen te verbieden, is, na de uiting van Frankryk, niet meer in ernst als een punt van behandeling te be schouwen. Wellicht, dat eenige bepalingen kunnen worden vastgesteld voor het gebruik van zekere wapenen of soorten van ammunitie in den oorlog, en dat de gebruiken bij de Conventie van Genève vastgesteld, ook op den zeeoorlog zullen worden toegepast. Maar dat zal dan wel het voornaamste zyn, zegt de „Times”. Heden komt de vredesconferentie te ’s-Gravenhage bijeen. De „Times” gaat nog eens na, welke voor stellen, in de beide circulaires van de Rus sische regeering worden aangegeven. De voornaamste zaak, door den Czaar aan- de orde gesteld, is het stellen van een grens aan de toenemende bewapening der volken. Het is uit de mededeelingen van graaf Moerawjcf duidelyk gebleken, dat de Czaar geen algemeene ontwapening wenscht, en dat de Czaar evenmin verwacht, dat zyn voorstel onmiddellyk zal worden verwezen lijkt. Het hoofddoej moet voorloopig zyn de volken uit te noodigen hun militaire en maritieme macht gedurende een vastgestel- den tyd niet uit te breiden, en hunne be groetingen voor oorlogsuitgaven niet te ver- hoogen. Hieraan werd vastgeknoopt de eisch, dat geen nieuwe uitvindingen voor oorlogsdoeleinden Zouden worden in gebrnik genomen; dat nieuwe wapens of ontplofbare re stoffen, of onderzeesche torpedobooten, zouden worden verboden, en dat het ge- Gedenksehrilten van een Gelukzoeker OF Naar het Fransch. DOOR W. NUTTERS.

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1