rzH, rij. ih i Meuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» Vrijdag 26 Mei I860. 38ste Jaargang. wielen mda leliaolhe). veranciers. z Ing. ■BB No. 7894. Buitenlanécb Overzicht. •9 s FEEILLEION. ANNIBAL DE VONDELING Na*r het Fransch DOOR w. jutters. f I M. CARBIR, KC Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. CENTEN. 'an i P I 1 >ZOON. I r fless ch. CD S ee/u. os' cop. ■o SS B" dinaveen. 'raven. a d.Uuel. s, hetzij in hetzij als -:jn om >99) Maubert bleef luisteren. Na verloop van enkele oogenblikken hoorde hij sloten ontdraaien, deuren kraken, grendels knarsenfoen werd alles stik >Op dien kerel kan ik staat maken, mompelde de baron. Ik kan op hem rekenen als op me zelf en het is een schepsel waar men wat aan heeft, toch, het is aan den anderen kant toch ook weer minder aangenaam, iemand in je omgeving te hebben die de macht bezit je aan den galg te brengen. Al is men er zeker Van dat zoo iemand nooit van die macht gebruik zal maken, dan blijft het toch nog onaangenaam Ik zal er toch eens toe moeten overgaan me van hem te ontdoen. En om me van iemand te ontdoen ken ik maar een manier en die manier is deze Hij maakte met de gesloten hand een bewe ging alsof hij ergens naar stak en deed dat ver scheidene malen. Een wreede uitdrukking, een duivelachtige grijnslach kwam op zijn gelaat. Deze demonische ontroering overstroomde hem meteen helsch genot. Hij uitte een afschuwelijke vloek, langzaam en helder en herhaalde die driemalen, als wilde hij zichzelven den hartstocht der booze Picard werd belast dit aan Reinach aan te biedenwas deze erin gevlogen en zou hy het stuk gepubliceerd hebben, dan ware men aangekomen met do bewijzen, dat Esterhazy in den tyd der dateering van het stuk Rouaan niet kon hebben verlaten en dat dus de be schuldigingen van Reinach op valsche stukken berustten. Maar deze was de heeren te slim af; hy weigerde hot stuk aan te nemen en Lemercier-Picard bracht het daarop niet zeer handig aan Rochefort. Voor deze iets kon doen, had Reinach echter reeds alles in de bladen bekend gemaakt. „Lemercier-Picard zegt Esterhazy werd gevaarlijkmen kon hem niet altyd geld geven en op oen goeden dag vond men hem na een geheimzinnig bezoek als by toé val uit het leven in den dood overgegaan, opgehangen aan het vensterblind, op zoo zonderlinge wyzo dat by zyn boenen zou hebben moeten intrekken om te kunnen sterven.” De Eerste Volksraad beraadslaagde eer gisteren over president Krugers voorste] in zake kiesrecht. In zyn toelichting zeide de president, dat de Raad de zaak zonder voor oordeel moest beschouwende leden konden op het oogenblik nog niets doen, aangezien het vraagstuk .door het volk beslist moet worden. Wat de regeering wilde weten was of de Raad het wenschelyk vond en wettig oordeelde, dat het wetsontwerp tot wijziging van de kieswet gepubliceerd werd. Een langdurige beraadslaging volgde, waaraan vele leden en de president deelnamen. De Raad nam ten slotte met 15 tegen 9 stem men de volgende motie aan: De Raad, na het regeeringsvoorstol overwogen te hebben en overwegende dat krachtens wet no. 4 van 1894 de zaak niet aan het volk onder- Verspreide Berichten. ItHEYFUS Heden of morgen deponeert de raadsheer Ballot-Beaupré zyn rapport ter griffie van het Hof van cassatie, waar uitsluitend de procureur-ganeraal Manau en de raadsman, mr. Mornard, er kennis van zullen mogen nemen. Volgens de „Courrier dn Soir” zal Ballot- Beaupré zich uitspreken ten gunste van de revisie, maar aan het Hof de beslissing over laten of er aanleiding bestaat tot verwijzing naar een nieuwen krijgsraad. In de Matin vertelt Esterhazy het een en ander over het zoogenaamde „faux Otto.” vervaardigd door Lemercier-Picard, werkelijk Lehman gehee’ten. Hy verhaalt, hoe men op het spoor gekomen was, dat Joseph Reinach allerlei bezwarende stukken tegen hem Es- terbazy verzameldehoe men bemerkte, dat generaal Billot Reinach niet aandurfdehoe men dus besloot Reinach op eclatante wyze erin te laten loopen. Onder „men” mogen de verdedigers van Esterhazy, het troepje schurken aan den genenden sta! verstaan worden. Esterhazy werd uitgenoodigd een tyd op te geven, gedurende welken hij ab soluut bewijzen kon zyn garnizoen te Rouaan niet verlaten te hebben. Hy wees een tyd van twee maanden aan, dien hy aan influ enza lijdende te bed had doorgebracht. Daarop liet men een valsch stuk maken, dat een geheime agent aan Esterhazy heette te hebben gebracht, terwyl deze buiten Rouaan zou vertoefd hebben. Lemercier- De bijeenkomst der Hongaarsche en Oos- tenryksche ministers over den Ausgleich, Dinsdag te Weenen gehouden, heeft vier uur geduurd doch geen resultaat ge had. Gisteren vergaderde men weer, onder voorzitterschap van den Keizer. Wat deze bespreking heeft opgeleverd, is nog niet bekend. In politieke kringen acht men een Oosten- ryksche ministercrisis niet onmogelyk. Mi nister-president Graaf Thun had Dinsdag avond een langdurig onderhoud met den minister van buitenlandsche zaken Golu- chowski. worpen is, besluit, de regeering op te dragen, het ontwerp van wyziging der kieswet, over eenkomstig het voorstel van den president, te publiceeren en de zaak in de volgende gewone zitting voor den Raad te brengen. De Philippynsche vredesonderhandelaars zyn Zondagochtend door de Amerikaansche gemachtigden te Manilla ontvangen, die hun het door president Me. Kinley ontworpen re- geeringsplan voor de Philippynen mededeel den, dat zal worden ingevoerd zoodra de op standelingen bereid zyn de wapenen neer te leggen. Het plan moet grootendeels overeen komen met dat voor Cuba. Do Pbilippynors zouden een grondwet krijgen onder Ameri- kaansch protectoraat. De^militaire toestand wordt door generaal Otis zeer gunstig beoordeelden de ontbin ding der opstandelingen heet snel in haar werk te gaan. WTOSCHE COURANT. Telefoon No. A DVERTENTIEN worden geplaatat van 1—5 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Telefoon No. R>. De Uitgave iezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzoiering van Zon- en Feestdagen. De prijs pei drie maanden is 1.25, franco per J1 post 1.Z. Afzonderlijk) Nommers V IJ F die medeplichtig werden door een valsch be grip van korpsgeestzy zullen hun straf met zich dragen in hun geweten. Voor hen zou Cornély de „politiek van de spons” de beste achten. Niet om te werken, maar om lessen te putten voor de toekomst moet de geheele geschiedenis van de zaak worden blootgelegd. Geen bron van haat moet het herstel van ’t geschonden recht worden, maar een schrede op den weg tot verbetering. En dan zou Cornély wenschen, dat de krijgsraden werden gewijzigddat daarin deskundigen zitting kregen die kennis be zaten van de wetten, opdat geen onwettig heden meer zouden voorkomen, en betere waarborgen verkregen zouden worden voor de militaire rechtspraak. Daarnaast opheffing van het contra-spio- nage-bureau, opdat geen officieren langer belast worden met den dienst der geheime politie, waarvoor zy niet geschikt zyn en die buiten hun gezichtskring ligt. Een ten slotte eerherstel voor hen, die geleden hebben en vernederd werden, omdat zy de waarheid liefhadden en het recht heb ben gediend. Raphael op Carillons aanwijzing uit het kastje in den muur te voorschijn gehaalde souper, bespeel den hun maaltijd overvloedig met brandewijn en bleven toen een half uur onbewegelijk en sprake loos naar den grond zitten staren. Eindelijk stond Carillon op, ging naar de bed stede, die alles bevatte behalve datgene waarvoor ze bestemd was, haalde een paar zakken, met vodden en oud papier gevuld te voorschijn, wierp in een der hoeken een neer, smeet de andere onder de tafel en gaf Tourniquet door een teeken te verstaan dat thans niets hem meer verhinderde zich ter rust te begeven. Tourniquet wierp zich op den grond, het hoofd op den zak vodden. Carillon vleidde zich evenzoo neer en binnen vijf minuten bewees een afschu welijk gesnork dat beiden ingeslapen warert, trots het weinig contortabele hunner legerstede en niet tegenstaande de koude. Bij het krieken van den dageraad zat Carillon reeds weder aan de tafel, het oog strak gericht op Raphael. De jonkman was uitermate bleek. Onrustig wendde hij zich in zijn slaap om en om. Zweet- droppelen parelden op zijn voorhoofd Zijn han den hadden zich tot vuisten gebald, die hij her haaldelijk uitstrekte, als tot een bedreiging. Zijn lippen bewogen zich zenuwachtig. Sidderingen liepen over zijn lichaam »Die mooie duivel heeft de nachtmerrie,” mom pelde Carillon. »Ik kan hem op ’t oogenblik geen grooter dienst bewijzen dan hem wakker te schoppen Hij naderde de matras waarop Raphael lag uit- 1 imen. g Gisteren vierde ten in Engeland plechtig den 80en verjaard^ van Koningin Victoria. s Beide volksraderte Pretoria hebben hunne vergaderingen vernagd, ter eere van den tachtigsten verjaardg van Koningin Victoria. Er werden vreugdgehoten gelost. De Duitsche „Rfohs-Anzeiger” wydt aan den tachtigsten gtoortedag van Koningin Victoria precies n^en regels druks, waarin gezegd wordt: D Keizer vereenigt zich met het Duitsche Svolk in de hartelykste zegenwenschen vod de eerwaardige vorstin, in wie de Engelscfo natie reeds gedurende meer dan twee m^schengeslachten de schit terendste draagstee eert van haar (d. i. der natie) koningschap Mogen aan de door luchtige monarch! nog vele jaren van hare aan geluk en ee ryke loopbaan bescho ren zyn. Vergeleken metwat men anders by soort gelijke feestelijke gelegenheden te lezen krijgt, is deze gelnkwensh van het officieele blad in het oog looped afgemeten en koel. De „Hamburger Correspondent” daarentegen, een blad dat dikwijls loor rijkskanselary en het ministerie van bujenlandsche zaken geïnspi reerd wordt, bedt een zeer warm gesteld hoofdartikel, waarin men o. a. leest: In Duitschland zelf behoort Koningin Victoria niet tot de eigenlijk populaire vorsten, het geen wel begïypdyk is; maar als men aan nam dat de Koningin in den loop der jaren in de Engelsche politiek als een voor Duitsch land vijandige factor zou hebben gewerkt, dan zou men hi&r onrecht doen. Dit zal men misschien over niet al te langen tyd ook in Duitschland erkennen ja zelfs zal mei daar wellicht nog eens den tyd terug wenschen, waarin Victoria als koningin het bewind in handen had. De „Figaro”, die thans in een reeks van artikelen de onschuld van Dreyfus en van Picquart, en de laagheid van ministers ge neraals en stafofficieren aantoont, vraagt, wat er moet gedaan worden met hen, die de de veroordeeling van Dreyfus gekregen hebben door een combinatie van machina ties en valschhedenP Het blad, dat anders niet veel waarde hecht aan de verklaringen van generaal Mercier, zegt, dat deze opperofficier wel ge- lyk kan hebben als hy beweert, dat de voor naamste schuldige de luitenant-kolonel Henry is, die zyn misdaden geboet heeft door zyn zelfmoord. Waartoe zou het nu nog noodig wezen, de anderen te straffen, UedonksokcilitD van een Gelukzoeker 1 OF geesten inspireeren Hij stond daar als een raadsel van boosaardigheid, als een afschuwelijk wonder van verdorvenheid Hij begon zich te ontkleeden. Daarmede gereed, onderzocht hij de pistolen op zijn nachttafel, blies vervolgens de kaarsen uit en begaf zich ter ruste HOOFDSTUK VII. DE EXPRDITIB. Middernacht sloeg de klok van de kerk Sainte- Elisabeth toen Tourniquet en Camisard in de wo ning in rue des Fossés-du-Temple, waar zij Raphael achtergelaten hadden, terugkeerden De beide mannen vonden den jonkman in een diepen slaap verzonken Het vrij luidruchtig binnentreden der beide bandieten deed hem niet ontwaken. Carillon droeg op zijn schouder een zak, welks inhoud blijkbaar vrij zwaar was. Hij zette dezelve in een hoek De kamer leverde op dit oogenblik een vreemd schouwspel op. Bij het schemerlicht eener kaars die in den hals eener flesch gestoken was, zag men de twee mannen, wier schaduwen zich overal op den muur afteekenden, allerlei teekenS geven, blijkbaar deze wijze van gedachtenwisseling, als de minst luidruchtige, kiezende om den slapenden jonkman niet wakker te maken. Ze hadden hunne hoeden diep in de oögen gedrukt en schenen er niet aan te denken er zich binnensbuis van te ontdoen. Ze zetten zich aan de tafel, verslonden met gulzige haast de overblijfselen van het door Denemarken. In Denemarken is een ernstige arbeids- stryd uitgebroken. De vereenigde patroons in het bouwvak hebben aan hun ruim 30.000 werklieden gedaan gegeven. Do aanleiding is van geringe beteekems, maar de oorzaak is, dat de patroons, naar zy zeggen, hoe langer hoe hooger loonen hebben moeten geven on hun gezag over hun werkvolk verloren. Zy willen het nu uitvechten. Rusland. Amateur-bedelaars. Voor een kerkje te Moscou stond sedert vele jaren altyd een oude bedelaar, die zyn Vak zoo goed verstond, dat zyn dagelyksche ontvangst zeer aanzienlijk was. Tot degenen, die hem iederen dag een aalmoes gaven, behoorde ook een student, welke echter geen cresus was. Nadat de student den bedelaar geruimen tyd geregeld zyn aalmoes had gegeven, verliepen eens verscheidene dagen, dat de bedelaar niets van hem kreeg. Op zekeren dag hield hy den student staande en vroeg hem,, waarom hy hem zyn klandisie had onttrokken. De aanvankelijk verbaasde student deelde hem aarzelend mede, dat hij vroeger een les gaf, die hem zooveel en zooveel per maand ople verde, dat die les nu had opgehouden en dat hy nu zelf te weinig bezat, om er iets van te kunnen missen. Daarna ging hy verder. De bedelaar informeerde, hoe de student heette en schreef hom, dat men hem tot het geven van privaatlessen verzocht, aan een be paald adres te komen. Toen de student zich aan het opgegeven adres vervoegde, bleek, dat de bedelaar een zeer ryke huiseigenaar was, die „uit liefhebberij” bedelde. Het gerucht wil, 1111,1i ui nwwww gestrekt en begon hem aan den arm te trekken, en richtte hem half overeind. Verschrikt opende Raphael de oogen en scheen niets te begrijpen van wat hij zag, hetgeen niet te verwonderen is, want hij zag zeer weinig. Mathilda, Maubert,” mompelde hij, (haaide zich half om en viel neer. Carillon zette hem nogmaals half overeind en belette hem terug te vallen. •Wat is er?” vroeg Raphael, slaapdronken, huiverend van koude en koorts •Maubert, Annibal! Maubert! Dood aan den baron, sta op!” Een glans van blijdschap vloog over des jon geling! aangezicht bij het hooren dier woorden, hij glimlachte, sloot de oogen weer en wilde zich andermaal neerleggen. •Neen, niet meer slapen, opstaan, kom, over eind, je beeft van kou.” Raphael stak zijn vriend de hand toe, een opwelling van vriendschapsgevoel w een zwijgend verzoek hem behulpzaam te zijn op te staan. Carillon scheen het laatste de bedoeling te zijn. Hij greep de klamme hand en trok den jonkman overeind. De slaap scheen hem geenszins verkwikt te hebben Hij rekte zich uit, gaapte, geeuwde, keek slaapdronken voor zich uit en viel op een stoel neer. Hij had zich, evenals de beide anderen, geheel gekleed te slapen gelegd en ondervond al het on aangename daarvan. Hy huiverde van koude. (Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1