ines •g ejst. No. 7897. Zaterdag 37 Mei 1899. 38ste Jaargang. lljwlelen. Btiltenliiixlsch Overzicht. Gouda. teek. boedel, n ÏIN, 40. FEL1LLE1OX AOIBAL DEVONDELING SS af Inzending- van Advertentiën tot 1 uur des midd. namaak. militairisme, nH» weet wat .we afgesproken peg LMANtaOON. rtei M CABBIB, at adres toot t gesloten wagens rouwe. «nm tornt MD» treld MM VOD- p da mul aan 10 halve RAMBOZEN, met gebruiks- m postwissel, ’t Vorige jaar en daarbuiten ager. Vraag er hoog rabat. elmrd. a per week. GOlhStl IE COtBANT ïVtewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. De Belgische Regeering schijnt niet voor nemens te zijn de gevaarlijke nieuwe kieswet buiten behandeling te stellen. Zy heeft aan de centrale sectie geantwoord op de verschil lende bezwaren. In hoofdzaak komt dit op het volgende neer. lo. De Regeering stemt er in toe, het quorum van .1/6 op 1/10 te brengen, doch alleen voor het arrondisse ment Brussel. 2o. De Regeering sluit zich aan bjj het amendement van den rapporteur De Trooz, dat de kiesvereenigingen niet meer candidaten zullen voordragen, dan zij vol gens hun kiescjjfer recht hebben. 3o. Er zal geen Kamerontbinding in 1900 plaats heb ben. De verkiezingen zullen alleen geschie den in die arrondissementen, die aan de beurt zijn. De centrale sectie besloot de be spreking voort te zetten Vrijdag, Zaterdag en desnoods Zondag, om er gedaan mee te krjjgen. De rapporteur zou dan aan zyn ver slag kunnen beginnen en met de bespreking in de Kamer zoö 15 Juni een begin worden gemaakt. Telefoon No. 99. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. van den heer Villa, om de presidentsverkiezing vast te stellen op 27 Mei door de Kamer verworpen en werd de datum voor de pre sidentsverkiezing bepaald op 31 Mei. V Het programma der Duitschers in Oosten rijk is door de Tsjechen zeer ongunstig begroet. Hun bladen vinden het een brutaal en aanmatigend stuk en trommelen den Keizer, de hofkringen, de regeering en de Slaven by elkaar, om tegen die onverdraag zaamheid der Duitschers front te maken. Dit onbeschaamde stuk is volgens hun zeg gen niet voor Oostenrijk, maar ten believe der Pruisen gemaakt. De Duitsche heersch- zucht wil van Oostenrijk een tweede Duitsch- land maken. Het stuk is een uitdaging aan de Slaven die zich tot het uiterste daartegen verdedigen zullen, enz. enz. Narodni Listy zegt dat de crisis haar hoogste punt heeft bereikt, en dat men de Duitschers in zekeren zin dankbaar zyn mag dat zy door dit programma het bewys hun ner onverzoenlijkheid gegeven hebben. Al die uitbarstingen van woede zyn echter meer voor de radicale Tsjechische kiezers geschreven dan dal ze ernstig gemeend zijn, en het Prager Tagblatt”, een blad van de regeering, vindt evenals het „Fremdenblatt" het programma nog zoo kwaad niet. V Het is onmogelyk het verslag van de zitting van den Eersten Volksraad waarin de kies- recht-vóorstellen behandeld werden, te lezen zonder dat men sympathie gevoelt, zegt do „Westm. Gazette”. Er is een eenvoud en een gemoedelijkheid in, die eerbied af dwingt. Wy zien president Kruger worstelen met de oude Boeren, die in elke wijziging een ge vaar zien voor de republiek. De vrees voor Engeland schemert by de beraadslagingen duidelyk door en een aantal burgers beweren, dat het kiesrecht een wapen is tegen hunne vijanden, terwijl president Kruger beweert, dat het in geen enkel opzicht onder den in vloed der bedreigingen van Engeland staat. Hiertegenover bevinden zich enkele progres sieve Vülksraadsleden, die doordrongen zyn van het vrijzinniger denkbeeld, dat de ont houding van het kiesrecht niet een wapen in handen der boeren, maar in die hunner vyanden is. Doch deze leden vormen een kleine, onbeteekenende minderheid. De quaes- tie moet trouwens onderworpen worden aan de goedkeuring dpr burgers en hot is zeer onwaarschijnlijk, dat de meerderheid van twee derden der uitgebrachte stemmen voor dit ontwerp zal worden verkregen. President Kruger is thans in de gelegen- In de Italiaansche Kamer kondigde de vice-president de ontslag-aanvrage aan van den president der Kamer, den lieer Zanar delli. De minister-president, generaal Pelloux, stelde het nieuwe ministerie aan de Kamer voor. Hy deelde daarna mede, dat de on- derhandelingen over de Sanmoen-baaiher vat zullen worden, ten einde een oplossing te verkrijgen, waardoor noch de financieele, noch de militaire verantwoordelijkheid van het land gebonden worden. Het doel van Italië is uitsluitend van commercieelen aard. Hy .verzoekt de aangekondigde interpella ties over de buitenlandsche staatkunde der Regeering* te willen uitstellen, stelt de Kamer voor over te gaan tot een bespreking in tweede lezing van de staatkundige maatre gelen, en dringt er op aan dat het door Zanardelli gevraagde ontslag niet zal wor den verleend. De Kamer besluit de aanvrage van ont slag van den heer Zanardelli niet aan te nemen. De zitting werd daarna geschorst. Nadat de minister-president in den Senaat soortgelijke verklaringen als in de Kamer had afgelegd, werd de Kamerzitting hervat. De voorzitter leest een schryven voor van Za nardelli, waarin deze zyn aanvrage om ontslag handhaaft, opdat de Kamer daarover uit spraak zal kunnen dëen. Op verzoek der Regeering werd een voorstel Gedenkschriften van een Gelukzoeker Naor het Fransch. door W. NUTTERS. pnb- van ••tor raak- nata, nfali, '•rlja, Obnr- igltaa mda ••of- ton- rvan loorl- ndiga knor, mden Jong» a v«r 200) Zijn tanden klapperden. Hij had een onaan genaam gevoel van loome lusteloosheid in al zijn ledematen. »Is het oogenblik daar vroeg Raphael. «Moe ten we er op uit »Het oogenblik voor wat •Dat weet je wel, je weet wat .we afgesproken hebben gisterenavond.” •O, van Maubert?” •Natuurlijk.” Er kwam gloed in de oogen des jongelings, terwijl hij dien naam uitsprak. Er kwam leven in zijn gansche lichaam, kleur op zijn wangen, zyn tanden hielden op te klapperen •Geduld, kleine rakker. Het schijnt of er haast bij is. Zin in dat zaakje >0, ik wensch niets liever dan dat, Maubert ombrengen, hoelang nog •O, een beetje geduld nog maar. Het oogen blik nadert, maar is thans nog niet daar Doe je best om je geduld te bewaren •Hoe laat is het dan nu, is het in den morgen of in den avond »Het is zeven uur m den morgen en we moeten wachten tot vannacht. Maar, we zullen wel zorgen dat de verveling je niet zal kwellen.” Op dit oogenblik rees Tourniquet overeind en wreef zich de oogen uit. •Goeden morgea, ouwe heer I” •Maak het vuur maar aan, het is hier vervloekt frischjes „Kom, doe jij dat maar, ik zal dan intusschen wat voor een ontbijt opdoen Zorg dat het hier warm is als ik terugkom. Tot zoo meteen Carillon verwijderde zich Na verloop van een half uur keerde hij terug met allerlei eetbare waar een groot brood, een stuk kaas, eieren, een groot stuk spek en een kruik. Tourniquet had een groot houtvuur aan gelegd dat intusschen meer stank en rook dan warmte verspreidde, wat evenwel geen nadeeligen invloed scheen uit te oefenen op den eetlust der drie aanwezigen Onder het eten haalde Carillon den zak, waarmee beladen hij den atgeloopen nacht was thuisgekomen, te voorschijn, greep de zelve van onder bij de twee punten en wierp den inhoud op den vloer Gemelde inhoud bleek te bestaan uit een com pleet stel gereedschappen in gebruik bij het in brekersgilde. Daar was een enorme voorraad sleutels, van allerlei grootte en vorm, nieuwe, halfversletene en bru ingeroeste verder vijlen, mes sen, breekijzers, bytels, priemen; een touwladder, twee handlantaams Raphael beschouwde al deze werktuigen met onverholen afkeer. Toevallig viel CariHon’s oog op het gelaat van den jongeling Hij begreep heid te verklaren, dat hy slechts mot groote moeite een zeer geringe wyziging kan doen aannemen on dat het dus tot niets dienen zal om nog grooter eischen te stellen. De bijeenkomst mot Sir Alfred Milnor zal dus niet veel nieuws opleveren. Want wat wil Sir Alfred verwachten, nu do Volksraad zich zelfs tegen de matige uitbreidingsplannen van den president verzet. Verspreide Berichten. IINEYFU8 De commandant der wacht van hot paleis van justitie te Parys heeft van den premier president Mazeau het schriftelyk verzoek ontvangen, om do noodigo maatregelen te willen nemen tot handhaving dor orde binnen het paleis tydens de debatten over het revisie proces. Waarschijnlijk zal de commandant de medewerking vragen van 25 man der republityinsche garde, evenals tydens het onderzo# der Strafkamer. Bovendien zal wegens de behandeling der zaak pfronlède-Habert voor het Hof van assiases der Seine, eveneens op 29 dezer, eene wacht fan 15 of 20 rqpublikeinsche gardes worden Uitgezet, waardoor mon schandaaltjes in de cq&loirs van het paleis, zooals tijdens het Zolt-proces, hoopt te voorkomen. Erankrijk. Do Fransche Kamer heeft gisteren weer verkwikkelijke tooneelen te aanschouwen ge geven. Nadat een interpellatie van Millevoye over de ongeregeldheden te Grenoble was uitgestold, werd de discussie over Algerië? horvat. De socialist Rouanet zette zyn rede voort, v Hij begon met de aandacht on de welwil lendheid der Kamer te vragen. Do „Libre Parole” had zich Verbaasd verklaard, dat een door tuberculose aangetast man als hy de tribune kon bestijgen. Drumont stond op en zeide, dat de rede naar zeer goed had moeten begrijpen wat hy daarmee bedoeld had Het woord was hom „ontsnapt”. Hij had er geen kwade bedoeling mee gehad, de goedhartige! En daar begon het: Weg met de jezuïeten; links. Weg met de joden! rechts. Ronanet ging voort. Zyn tegenstanders zouden de kracht zijner longen niet verzwak ken, want de waarheid was aan zyn kant. Nieuwe interruptie. Morinaud werd tot de orde geroepen met inschrijving in het proces verbaal. Hy schold den redenaar voor leuge naar en lafaard. In de loge van de hoofd redacteurs van dagbladen werden Papiliaud, van de „Libre Parole”, en Sébastien Faure dadelijk wat er bij den jongen burggraaf om ging Hij sprong 'op, ging voor Raphael staan en zeide „Luister eens naar mij, jonge heer.1 „Spreek.* „Het gezicht dat je op ’t oogenblik zet, bevalt mij volstrekt niet. ^Het gezicht dat ik zet „Als je bijgeval nagedacht hebt, terwijl je daar lag te ronken op het beste lied dat we hebben wat zeg ik op het eenige bed, terwijl wij op de planken gebivakkeerd hebben als je soms hebt nagedacht en spijt hebt over onze afspraak, dan moet je het maar zeggen Als je op wilt rukken, dan zal niemand je tegen houden Je bent vrij om weg te gaan. De Maubert zal daar dan wel bij varen.* „Houd op, ik ben volstrfekt niet van plan weg te gaan.* „Waarom kijk je dan zoo minachtend naar wat daar ligt „Ongewoonte, denk ik „Goed, je houdt er dus nog sentimeflteele schuchterheid op na. Daar zullen we je dan wel even doorheen helpen. Wat je daar ziet zijn ge reedschappen voor dieven. De sleutels helpen ons bij het stelen. Met die breekijzers breken we afsluitingen open. Diê ladder helpt ons om in te klimmen. Hierihee Aijden we ramen uit Met’ die lantaarn lichten we ons beroep van roof toe. Met dien stok met looden knop slaan we neer wie ons in den weg komt, hetzij een kind, een grysaard, een vrouw, een man, een hond, een kat, een duivel of een engel. In dien leeren zak ber- Telefoon No. 99 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels 50 Centen; iedere regel meer Ul Centen Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. handgemeen. Deschanel liet de logo ont ruimen. Rouanet verdedigde do Algerynscho joden, die meer in hot belang van Frankryk deden dan de vreemdelingen in die kolonie. Maar schandelijk werden de joden achtergesteld. Behoeftige joden kregen slechts 3 pct. van de openbare bedoeling, vreemdelingen 42 pet. Te Constantine werden zy niet meer toego- laten tot de gratis-consdlton en de hospitalen. In 1898 is het bezoek van jodenkinderen aan de scholen in Algeriö sterk afgenomen, om dat de gemeenteraden maatregelen hebben genomen tegen „de invasie van het joodsche ongedierte in do scholen”, gelyk het wordt uitgedrukt. Do maire van Constantine zeide, dat men tot sektescholen moest terngkeeren hy werd door de regeering geridderd! Tusschen socialisten en antisemieten zeide Rouanet bestond geen enkele band. De regeering moest aan het bestuur aldaar wel beduiden, dat zy genoeg had van het stelsel van geweld, dat Frankrijk in de oogen van heel de wereld onteert. Paschal Grousset vroeg aanplakking van deze redevoering in Algerië. Dit werd met 267 tegen 131 stemmen geweigerd. Heden i« de gouverneur-genoraal Laferrière, die de zittingen bywoont, aan het woord. Amerika. Te Chapultepec in Mexico hebben twee cadetten van de militaire academie te New- York geduelleerd. Het gevolg was dat een een steek in het hart kreeg en stierf. De andere vluchtte maar werd gevat. Wat dit duel ernstig maakt is dat het tusschen twee Amerikanen geweest is. De Angdsaksers waren tegen deze vechtkwaal, dachten wy, immuun geworden. Maar het nieuwe imperialisme en militairisme, in Amerika ingevoerd, kunnen deze dwaasheid wel weer tot burgerdeugd verheffen. Rusland. Op den Weichsel naby Czerwinsk in Rus sisch Polen heeft, zooals reeds gemeld, een treurig ongeluk plaats gehad, waarby 10 persopen om het leven zyn gekomen. Een gezelschap van 22 personen, dat op.de jaar markt te Czerwinsk inkoopen had gedaan, wilde na afloop daarvan over de rivier naar huis terngkeeren en begaf zich te dien einde mot do gekochte waren en eenig vee in twee aan elkander bevestigde veerbooten. Midden op de rivier kwam er een hevige rukwind, waardoor de booten begonnen over te hellen. Ongelukkigerwijze werd het vee daardoor zoo onrustig, dat de lichte vaartuigjes weldra aan ééne zyde overwicht kregen en omsloe gen. Het was by den opgestoken wind bijna gen wc alle» wat we stelen, en we stelen alles wat er te stelen valt. Ziet ge, dat is ons beroep. Als je er geen zin in hebt dan moet je het maar zeggen, je kunt nu nog terug. En de baron de Maubert zal nog langen tijd gelukkig, tevreden en in welstand leven.» De uitdrukking van afkeer, die zich bij Caril lon’s woorden op des jongelings gelaat had afge- teekend, verdween bij het laatste gezegde plot seling „Ik ga niet terug, ik denk er zelfs niet aan, ik ben besloten tot het uiterste te gaan,* riep hij met hevigheid. „Is mijn wraak eenmaal volbracht, dan gaat mfj niets ter wereld meer aan en ben ik de uwe „Uitmuntend Het is altijd goed de zaken vooraf in het reine te brengen. Ik heb altijd bevonden dat dit veel moeite voorkomt. En reken er ook wel op, dat ik je aan je woord zal houden, als de Maubert-affaire zijn beloop heelt gekregen maar zeg eens, je schijnt dien baron wel sterk te haten.” „Hem haten Ik zou zijn hart willen eten I Ik zou hem kunnen verslinden.’ Carillon »|cnd verwonderd over den hevigen toon waarop dit gezegd werd Hij antwoordde evenwel lachend „Een taai maaltje, zoo waar ik leef. Ik zou je djui nog eer den raad geven om een troep honden eens te trakteeren dat zou veel beter zijn, voor de honden en voor jou Of js het meer speciaal je begeerte je maal te doen met hem, dan hem op •en ongewone manier uit de wereld te helpen Wordt vervolgd.) S

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1