g nes Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 7003. I Ij wielen, Buitenlandse!) Overzicht. IN, ag 49. jb^ar. n neek. Gouda. Bron, rdam- Melinnlhe), i" van Hofleveranciers. i. FEUILLETON. ANNIBAL DE VONDELING. It. Zaterdag 3 Juni 1899. 38ste Jaargang. BINNENLAND- af 85.—. CENTEN. V IJ F en iverd. per week. W de nieuwe feiten die thans bekend 1 Verspreide Berichten. ieht. aam namaak. (Wordt vervolgd.) D, Bns'cop. lewatrr. Waddinutveeti. Bodegraven, rkerlc a d l'Juel. Haastrecht ening jode M CARBIR, Gedenkschriften van een Gelukzoeker OF Naar het Fransch. door W, NUTTERS. Telefoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers aan 10 halve FRAMBOZEN, s met gebruiks- /an postwissel. ’t Vorige jaar en daarbuiten lager. Vraag eer hoog rabat. zijn ’t nog niet eens. President Kruger en Sir Alfred Milner zyn te Bloemfontein aangekomen en door de regeering en het volk van den Oranje-Vry- staat met groote sympathio ontvangen en hegroet. Gisteren zou de Conferentie tusschen de beide gevolmachtigden beginnen, en de geheele wereld en Engeland niet het minst ziet de resultaten daarvan met spanning te gemoet. De „Times” verwacht niet te veel van de Conferentie, maar hoopt, dat door het pogen van president Steyn en door de samenkomst van president Kruger en Sir Alfred aan de geschillen tusschen Engeland en de Republiek een einde mogen komen. President Kruger heeft gezegd, dat hy alle voorstellen in overweging zal nemen, wanneer daardoor tenminste de onafhanke lijkheid van de Republiek niet zal worden aangetast. De „Times” meent, dat wanneer de kies- rechtuitbreiding niet geheel naar den zin van Engeland plaats heeft, de Regeering, zonder gestaan op het perron van aankomst te komen. Toen te halftien 'de stoet verscheen op het plein voor het station was de geest drift zeer groot. De kreten Leve Marchand Leve de Missie! Leve het Leger! Leve Frankrijkweerklonken. Francois Coppé bedekte de officieren met bloemen, op het gevaar van onder den voet te raken. Een afdeeling der Gardes Republicaincs te paard opende den stoet. Vervolgens kwam majoor Marchand in groot uniform, met den vertegenwoordiger van den minister van marine, in een open regeeringsrijtuig met bloemen bedekt. Op de treden van het rijtuig stonden poli tieagenten. Hierop volgden verschillende rijtuigen waarin de andere officieren van de missie gezeten waren, met de officieren van het ministerie. De stoet reed vrij snel langs den linker Seine-oever, en den boulevard St. Germain, en kwam voortdurend zeer toegejuicht op de „Place de la Concorde,” waar Marchand het ministerie van marine binnenging om deel» te nemen aan het officieele déjeuner dat hem werd aangeboden. Het publiek, dat het gebouw van het ministerie omringde, eischte vaandels en ver sierde er het gebouw van het ministerie mede. Majoor Marchand verscheen op het balkon, vergezeld door den minister Locroy. Luide kreten: Leve Marchand! weerklon ken. De menschen kochten vlaggetjes, en zongen, daarmede zwaaiend, de Marseillaise. Toen hechtten zy de vlaggen aan het beeld van Straatsburg. ëüüwmöMT: De „Evening Post” van New York zegt De officieuse bulletins, telkens aankondigend dat de oorlog op de Filippijnen geëindigd is, worden voorshands gestaakt. Alger ont kent dat generaal Otis 30,000 man verster kingen heeft aangevraagd, maar de minister erkent dat het noodig is versterkingen naar Manilla te zenden teneinde de vijandelijkhe den te hervatten tegen het einde van den regentijd. u«Dgeven." «Pardon, mijnheer, we Er is een klein bezwaar «Welk >Het is maar zoo, dat we ’t nog niet heele- maal eens zijn. «Op welk punt dan niet »Wij voeden ernstig twijfel omtrent de juistheid van ’t cijfer, dat u opgeeft. Met andere woorden, want ik ben niet gewoon aan die deftigheid, en ik word er nog meer vermoeid door dan van wat ook ik wou dan maar zeggen, dat wij bang zijn, dat gij iets voor ons verborgen houdt." ,l,Wat dan toch hebt u in huis?« ,ZuUcUB ik zend francs, in goi Is dat de inhoi in aarzeling en zonder gewetensbezwaar, de maatregelen moet nemen, die in het belang zijn jyan handhaving der paramouncy in Zuid-Afrika. UiE Bloemfontein wordt verder door Dal- ziel gememeld, dat Sir,’Alfred by de Confe rentie de diplomatieke positie van den heer Leyift als gezant zal bespreken, daar deze benoeming in strijd is met de Conventie van Londfcn. D( Frankrijk. (Rose Bonhcur had den wensch te kennen gegeven begraven te worden zonder speeches eil zonder soldatendrukte waar ze als ridder inl het Legioen van Eer recht op had. En zoo is de plechtigheid op Péro Jmchaise, onder een prachtigen voorjaarshemel, wer kelijk een weinig aangrijpend geweestgeheel aiiders dan wanneer daar een aantal men schen do een na den ander een stuk papier uit de jas hadden gehaald on bloemen van rgetorica laten vallen op de burrie. De café’s in den omtrek van den Cercle Militaire te Parijs zyn overvol. De trottoirs zi/n gevuld met een kuierende menigte. De boulevard is open voor het verkeer. Om den Circle, op welks met gaslichtjes omzoomden balkonrand steeds nog officieren staan, staan eehige honderden menschen, die niet ophouden „Leve het leger!” enz. te schreeuwen, om hem heen een massa kijkers. Ieder officier di<|> heengaat wordt toegejuicht met kinderlijk plezier van groote menschen. Het geheel is eeji opgewekt straattooneel zonder gevaar lijke opwinding of hatelijk geroep. Daar juist heeft Marchand zich ook nog vertoond, roepende: „Blijven wy eensgezind! Leve het leger! Leve de republiek!” 1)0 heer J. van 't Lindenhuut, directeur dor Weesinrichting to Neerbosch, ontving se dert de vorige week weder tal van giften, o. a. f 100 van L. V. te Dordrecht, f 100 Telefoon No. ADVEKTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels 50 Centen; iedere regel meer H> Centen Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Het New-York Journal bevat een telegram uit St. Pierre op Martinique, meldende, dat met de Dinsdag aangekomen stoomboot .Lafayette” de manschappen en officieren zyn medegebracht, die Dreyfus naar Parijs moeten brengen. De bewakingstroepen wer den te St. Pierre op het stoomschip Ville de Tanger overgescheept die hen naar Cayenne zou brengen. Bjj het Hof van Cassatie was het gisteren even kalm als eergisteren. De zitting werd om 12 uur geopbn'd. De advocaat van mevr. Dreyfus verkreeg het woord voor zijn pleidooi. Hy sprak zeer rustig en begon de hoop uit te spreken het recht zonder protest te doen zegevieren, hjj zal dus trachten zelfs de ver woede tegenstanders met de uitspraak te verzoenen. Komende tot het proces van 1894, helderde pleiter verschillende incidenten op met be hulp van de nieuwe feiten die thans bekend zijn. Hij constateerde op grond van de aantee- keningen van zijn chefs over Dreyfus dat deze in alle opzichten een uitstekend officier was. Het was, zeide mr. Mornard, zeker niet de ellende die hem tot verraad noopte, •want hij was rjjk en trouwde met een rijke en geziene vrouw. Zelfs toegevende dat hjj de „cercles” bezocht, zou dit hem toch niet tot spionnage hebben genoopt. Het eenige materieele element der veroor- deeling is het borderel, zeide pleiter en hjj wees op de tegenstrijdigheden, waartoe dit •stuk aanleiding gaf. we waren op het land, men dan niet zulke Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. De advocaat eindigde te 5.15 zyn zeer goed gesteld 'en levendig toegejuicht pleidooi. De zitting werd daarna opgeheven. De uit spraak werd uitgQsteld tot de volgende zitting, zonder dat daarvoor een dag werd aangewezen. Du Paty de Clam is gisteravond te 71 uur in hechtenis genomen. Een officier van de „Garde Republicans” bracht hem naar de gevangenis Cherche Midi. Een aanzienlyke menigte was gisteren bijeen in den omtrek van de Gare de Lyon, wachtend op majoor Marchand en de Euro- peesche officieren van zyn zending. Het weder was mooi en warm. Er was weinig gevlag of versierd. De trein kwam te 9 uur precies aan. De commandant werd ontvangen door de vertegenwoordigers van het ministerie van marine. Slechts aan afgevaardigden, officieren en andere officieele personen was het toe- groote sommen met zich neemt. En gij zoudt mij hier in huis alles onderst-boven halen, denkende meer te vinden, terwijl ge dan ten slotte misschien uw teleurstelling op mij zoudt wreken. Ik wil dat alles voorkomen, door vrijwillig af te staan wat ik op het oogenblik hier in huis heb Wat denkt ge daarvan «Er is veel waarheid in wat mijnheer zegt," zei Carillon op een toon, alsof hij zijn medeplich tige wilde overreden zijn voorstel aan te nemen. »Ge begrijpt dus zelf, gij, die daar spreekt, dat ik gelijk heb »Ik voor mij stem dat toe; mijnheer." «Het i§ ook mooi genoeg, dunkt me. Ik bied jelui alles aan wat ik hier in huis heb." «En hoeveel zou dat ongeveer zijn," vroeg Carillon, met een bovenmenschelijke poging om zijn lachlust te bedwingen. «Dat zal u nog meevallen. In elk geval wel drie A vierduizend francs.1 »En is dat alles «Volstrekt alles «Waarlijk. «Op mijn woord «Is mijnheer er wel geheel zeker van dat hij ik wil niet veronderstellen iets verzwijgt maar iets vergeten heeft?* «Vergeten Geld niet, maar als je mijn horloge bedoelt, dan ja. Ook mijn ketting, twee ringen, een paar zilveren lepels enzoovoort. Ge kunt dat alles ook meedragen «Dat verandert. De artikelen, die u daar op- noemdet, en drie A vierduizend francs «Maak mij maar los, dan zal ik jelui alles zelf mededeelingen zyn nu niet in staat om e verwachtingen omtrent het resultaat der Conferentie hoog te spannen. Gelukkig is hegrootste deel der Engelsche pers min der eftig en minder onaangenaam. Zij be grijpen, dat Engeland niet alleen te beslissen heeft, dat ook andere mogendheden een woordje hebben mee te spreken, waar het de onafhankelijkheid geldt van de Z.-A. Re publiek, en dat vooral Rusland, Frankrijk en $uitschland groote belangen hebben bij de toestanden in Zuid-Afrika. Doch |in in Zuid-Afrika zelve heeft men veel meer optimisme, wat de Conferentie be treft. De heer .Schalk Burger, de candidaat der progressisten voor het presidentschap der Z.-A. Republiek en lid van den Uitvoe renden Raad, heeft als zyn meening te ken- nen gegeven, dat hy overtuigd is van de vriendschappelijke en bevredigende resultaten der Conferentie. verborgen houdt." Ja, dat k'An ik niet precies zeggenhoeveel ,|,Zooals ik zeide, tusschen de drie en vierdui- >ua geld.< >ud van het koffertje, dat ge hier in huis hebt, welks inhoud ik u heb zien uittel len vroeg Carillon, zeer- zacht. De baron werd doodsbleek en kon geen woor den vinden. Alle hoop begaf hem. «Mijn vraag brengt u in de war,< mijnheer, „wij gelooven u niet meer. Het schijnt u vreemd voor te komen dat wij alles zoo goed weten. En we zullen uw koffer wel vinden. We hebben den tijdi We slaan uw vriendelijk aanbod totaal af We zoeken zelf liever. De sleutels hebben we. 206) Hij genoot van de zekerheid dat de gehate thans volkomen in zijn macht was. Niets, menschelij- kerwijze gesproken, kon de baron thans uit zijn hand redden. Al werd het huis op ditzelfde oogenblik door een leger omsingeld, hij zou nog meer dan tijd genoeg hebben om den baron te dooden. Deze had hem nog niet bemerkt. Hij lag onbewegelijk en scheen na te denken, hetgeen Carillon deed zeggen «Mijnheer is verstandig en tracht weer den slaap te vatten. Nu wij van onzen kant beloven niet meer rumoer te maken dan hoognoodig is. En als hij heelemaal niet gestoord wil worden door heen en weer loopen, dan helpt hij ons een weinig door aan te wijzen waar wat te vinden is.” De Maubert gaf geen antwoord. «Maak maar licht, dan zullen we eerst hier eens kijken,” zei Carillon. Père Tourniquet, een boek op tafel ziende lig gen scheurde een bladzijde uit hetzelve, ging naar den haard, stak eerst het papier en daarna de kaarsen aan. rechterlijke, dwaling. I „Het uur der gerechtigheid slaat, on hoe plechtiger hot recht wordt gedaan, des te hooger wordt de waarde van de uitspraak. „Wy wachten uw vonnis af voor een ti|ouw soldaat die de hevigste smarten heeft moeten verdurenwy wachten het af om de eer te redden van zyn kinderen; wy wach ten het af als het woord van leven voor dé edele vrouw, wier hart door de beloedi- gingen is gebroken. Wy wachten het af als de gezegende dageraad, waarop over ons land zal schij nen de zon van eendracht en waarheid.” I (Toejuichingen). I Op het verzoek, namens kolonel Picquart gedaan door den advocaat Joseph Hild, waarin de voorloopige invrijheidstelling van den kolonel wordt gevraagd, heeft het Hof n4 veertig minuten te hebben beraadslaagd, bésloten voorloopig nog geen besluit te nemen. IHIEYFUS Aan het slot van zyn pleidooi gaf mr. Mornard eene treffende peroratie, die hy tot tranen geroerd voordroeg. Hy sprak van de smart verduurd door de dappere vrouw, die het lot van haar man legt in handen van het Hof. Hy protesteerde tegen het denkbeeld dat voor de eer van het leger macht zou moeten gaan boven recht en zeide: „Ook het leger dorst naar eer en ge rechtigheid, het wil ook dit erfdeel van Frankrijk verdedigenhet kan zich niet ont eerd achten door de erkenning van een Raphael keerde zich oir, opdat de baron hem niet zou herkennen. De Maubert keek Thans zag hij,» dat hij met drie personen te doen had, en het leed geen twijfel of deze perso nen waren ervaren en handig hij zelf was daar een treurig voorbeeld van «Mijne heerenzeide hij, en zijn stem klonk bedaard en kalm, «een woordje.” «Waarmee kunnen we het voorrecht hebben mijnheer van dienst te zijn vroeg Carillon met kluchtige beleefdheid en onderdanigheid. «Het is niet noodig, dunkt me, dat ik u ophel dering vraag omtrent het motief, de drijfveer van uw hierzijn.” «Inderdaad, mijnheer, het ligt voor de hand, een kind verstaat het.” «Jelui zoeken geld «De hardheid der tijden, benarde toestanden, samenloop van omstandigheden, en nog meer, te veel om te noemen, dwingen ons eigenlijk zijn wij meer te beklagen dan te vèroordeelen, mijnheerWees niet te scherp in uw uitdruk kingen.” «Jelui wilt dan geld nu, ik zal het jelui vrijwillig geven.” «Mijnheer zou ons daarmede oneindig verplich ten, en ons veel moeite besparen.” «Maar, gij begrijpt, wij zijn hier op het land, op een dorp De Maubert zweeg. «Ga voort, mijnheer, op een dorp, geloot ik.” «Ik wou maar zeggen, dat

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1