iVOOROT, -A MARK Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, ItiVER annibal de vondeling in p’s Donderdag 8 Juni 1899. 38ste Jaargang. I JUNI. KILWISGEVIXG Buitenlandse!) Overzicht .feeding UDEKER, FEU ILLEION. ii Simon iselaar», No. 7907, nHEYrvs CENTEN. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des rnidd. Verspreide Berichten. k., voor het Toen herinnerde hij zich, dat de baron eenmaal 1INKMAN Zn aan n Hij veinsde zich buiten adem en geheel afge- Heer baronexcellentie, wil ik zeggen. 5,000 3,000 2,000 1,000 40" 155 .*00, inde pryzen. tal age. Nu, a je irk 6 of fl 8 t l‘/|M tg per pot middellijk met de voord, en ieder iet het wapen van de Loten zelf in GOUDA. GOUffllE l srkrygbfcar bij Gedenkschriften van een Gelukzoeker Natr het Fransch. oor W. NUTTER r. voor het verlrou- schonken, ^n daar nieuwe verloting an, zullen wij ook eid zyn door een ing de tevreden- Begunstigers te jstrekking dezer 'borgde Geldvwr* paald, plaats tö 8.50 1.75 —90 tost wissel De BURGEMEESTER van Gouda, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Rotterdam op den óen Juni 1899 executoir is verklaard Het Primitief Kohier No. 5 der Personeele Be lasting, dienst 1899, voor de Wijken S en T. Dat voormeld Kohier ter invordering is ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder die daarop voorkomt verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat de termijn van ,ze« weken* binnen welke de reclames behooren te worden ingediend, Gouda, den ?en Juni 1899. De Burgemeester voomoemd, Du. F. H. G. tan ITERSON. L. B. TVSSoon So. 8*. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F Estorhazy heeft opnieuw zyn hart uitge stort aan de Matin”. Hy is woedend dat du Paty ontkent, dat er betrekkingen tusschen hen bestaan hebben. Du Paty heeft dit enkel durven zeggen, omdat hy den generalen staf nog altyd vast heeft. Want de markies hoeft volgens Esterhazy nog een massa stukken van zeer compromitteerenden aard, o. a. een rapport van Gonse, waarin het plan is op gesteld en ontwikkeld om Estorhazy te be schermen tegen de dreyfusards. Die papieren zouden dan zyn by du Paty’s schoonmoeder, te Brussel. Uit Brussel meldt men bevestiging van dat gerucht. Mevfouw du Paty zou die stukken voor haar man naar Brussel gebtacht heb ben, waar zy zich thans bevindt. Zy is een d’Ursel, dochter van de hertogin d’Ursel, geb. gravin d’Harcourt, honorair grootmeeste res van het huis der Belgische koningin. Mevrouw du Paty is een petekind van koninginr Marie Henriette. Picquart ontving Zondag tal van bezoeken, gelukwenschén en bloemen. Hy is nog even streng opgesloten als by het begin van zyn arrest. Slechts enkele bevoorrechten, die een kaart ontvingen, mogen hem op de voorge schreven uren spreken, achter de tralies van de spreekkamer. Zoodra de zaak voor den burgerleken en voor den militairen rechter geëindigd is, zal Picquart een eisch instellen tot vernietiging van het vonnis van den Raad van Onderzoek, waar door hy uit het leger ds gezet. Toen hy voor dezen Raad verscheen, behoorde hy tot het regiment tirailleurs te Tunis, en had dus de raad te Tunis en niet die te Parys rechts macht over hem. Dientengevolge is het von nis door dien niet-competenten Raad geveld, nietig, en moet Picquart in al zyn rechten worden hersteld, waarna de militaire rechts pleging in staat zal zyn ook hem ten volle recht te doen wedervaren, en door zyn vol ledige vryspraak alle vroegere vonnissen te niet te doen. Eergisteren, eenige uren nadat Zolaweer thuis was, vroeg een dame, een enorme tuil rozen in haar arm, in de buurt van zyn huis, waar Zola woonde. Men wees ’t haar. gegeven had En terwijl hij zich dit herinnerde, scheen er een gedachte bij hem op te komen. Hij krabde zich het hoofd, trok aan zijn knevels en mompelde •Duivels dat moest waar zijn Als dat eens zoo was I De wind, die door het openstaande raam vrij spel had, had de eenige kaars die nog brandde, uitgewaaid Camisard sloot haastig het venster, van waar uit hij zulk een gelukkig schot gedaan had, stak toen een kaars aan en naderde het ledikant van den baron. Deze lag daar onbewegelijk, in zijn bloed ba dende, de oogen gesloten. Een plasje bloed was reeds van het bed op den grond geleekt •Duivels!” herhaalde Camisard, »het is zoo, er is geen twijtel aan Hij legde zijn hand op des barons borst niets verried dat er nog leven was in die borst. Dé oogen waren stijf gesloten De mond wijd geopend, geheel het aangezicht akelig'verwrongen. »Een canaille te minder op de wereld, tout d'même. Je bent toch wel goed dood, excellen tie? Als het niet zoo is zeg het dan maar lievertant pis pour vous si vous me trompez, Ie bon Dieu. vous en punira vous voyez que je fats'de moo mieux geen antwoord? ff dan zullen we het er maar voor houden dat dood bent een groote schurk minder." En na deze korte lijkrede plaatste hij zich aan de tafel en begon den inhoud van het koffertje uit te tellen. (Wordt vervolgd.) Paryschen gemeenteraad, met eenparigheid van stemmen aangenomen en behalve sterke afkeuring van het gedrag der aanranders, „volledig vertrouwen” uitsprekende in Lou- bet. Ook op de boulevards werd byna niet anders dan goedkeuring vernomen over de maatregelen der regeering. Voor de behandeling van de orde van den dag deelde de Duitsche staatssecretaris van buitenlandsche zaken Von Bülow aan den Ryksdag mede het op 12 Februari j.l. met Spanje gesloten verdrag over de Karolinen, dat bekrachtigd zal worden zoodra de Cortes en de Ryksdag het hebben goedgekeurd. Verder deelde de heer Von Bülow mede, dat tevens met Spanje een overeenkomst is tot stand gekomen omtrent de wederkeerige toe passing van overeengekomen tarieven. Zoodra de Cortes den verkoop der Ka- rolinen-eilanden enz. zullen hebben goedge keurd, zullen de noodige ontwerpen by den Ryksdag worden ingediend. Tot zoolang ver zocht de staatssecretarie den Ryksdag zich van verdere bespreking té onthouden. (Be tuigingen van instemming). De afstand der Carolinen door Spanje aan Duitschland wordt, blykens een telegram uit New-York aan het ^Berl. Tageblatt”, nogal kalm opgenomen. In de offlcieele kringen is men van meening, dat het niet noodig is, dat Duitschland voor dien afstand de bijzondere vergunning van de Vereenigde Staten vraagt, al acht men het wel waarschynlyk, dat Duitschland vooraf heeft geïnformeerd of de Regeering te New-York ook bezwaar tegen de onderhandelingen zou maken. De Vereen. Staten hebben echter geen reden om de uit breiding van het Duitsche bozit in Oost-Azië tegen te werken. De „New-York Herald” meldt echter, dat de inbezitneming der Carolinen, naar de mee ning van invloedrijke personen te Washing ton, aan Duitschland het strategisch over wicht over de V. S. geeft in Oost-Azië. De „Frankf. Ztg.” vraagt welke waarde, behalve uit een diplomatiek oogpunt, de over eenkomst met Spanje feitölyk heeft. De Carolinen zyn een aantal kleine eilandjes, grootendeels onbewoond, die zoo ver uit elkan der liggen, dat het bijeenbrengen van de producten, hoofdzakelyk uit kokosnoten be staande, moeilijk en duur is. De handel met de eilanden, die van 1894 tot 1897 van on geveer 165,000 Mark tot 2500 Mark is ge daald, is van weinig beteekenis. Het mag wezen, dat er enkele goede havens gevon den worden op deze Zuidzee-eilanden; maar It het vereischte eeling der prijzen lis ook de betref n ia, gratis by ge nze Begunstigers king de officieele geschiedt steeds den Staat en kan k naar verkiezing grootere plaatsen worden. iet geluk begun- inzienlijke prijzen ans offic eele be- m verkregen ei taald o. a. Mark ,000, 40.000 enz. eze op den heoht- erneming van alle e deelneming be nen gelieve der fden zyude trek- te rechtstreeks te opgeven i Hij glimlachte opnieuw over ging het huis Marly weer binnen lijk naar des barons slaapkamer. mat en riep luidkeels hier is uw koffer I” Er kwam geen antwoord. om hulp had geroepen en sedert geen geluid meer it geval biedt de g, die door de urg goedgekeurd van bet nieuwe i den loop van verlotingen van bedragende lark n komen daar van eventueel aeid echter prijz. a M. 20,000 prijz. a M. 10,iM 0 pryz.aM, K pryz. a M. prijz. a M. prjjz. a M. prijz. a M. pryz. a M. prijz. a M. i8t, 104, 100,78, of dit voldoende is, om te spreken van een „bezitting van groote waarde”, en daarvoor een groote som geld te betalen, acht de „Frankf. Ztg.” aan rechtvaardigen twyfel onderhevig. Telefoon lïo. W ADVERTED IEN worden geplaatst \an 1—5 regels 50 Centen; iedere regel meer Hl Centen Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. wy weten hoe die gemaakt wordt, er voor waken, dat wy niet voor de tweede maal de revisie behoeven te vragen. Want degenen die recht hebben gevraagd en verkregen voor Dreyfus, zullen zonder ophouden recht eischen voor Picquart, en daarmede niet eindigen, voordat het slachtoffer in al zyn rechten hersteld is. „De verlenging van de marteling van dien bewonderenswaardigen officier, die Picquart heet, zou te gelyk belachelijk en infaam zyn”. De Senaat heeft met 258 tegen 20 stemmen aangenomen een motie van afkeuring, voor de niet te rechtvaardigen betooging te Au- teuil, nadat de Regeering zich met deze motie had vereenigd. De Regeering keurde vervolgens de on- middellyke behandeling goed van de inter pellatie over de maatregelen tegen magistra ten genomen. Nadat minister Lebret de genomen maatregelen had verdedigd, werd de eenvoudige orde van den dag, voörge- steld door de linkerzijde, met 252 tegen 1 stem aangenomen. In verband met de beleedigingen, waarvan president Loubet het mikpunt is geweest, staan de maatregelen tegen den president en den advocaat-generaal by het Assiezen- hof, Tardif en Lombard, die de beklaagden Déroulède en Marcel Habert en getuigen als Quesnoy de Beaurepaire niet verhinderd hebben hun beleedigende redevoeringen tegen het hoofd van den staat in het openbaar uit te spreken en te beëindigen. De behandeling van de aanklacht tegen generaal Mercier heeft de Kamer met 299 tegen 238 stemmen uitgesteld, tot na de uit spraak van den krijgsraad te Rennes. Dupuy had verklaard dat de regeering deze zaak geheel aan de Kamer overliet. Haar beslis sing is zoo onlogisch mogelyk, want het maakt inderdaad geen verschil uit, of gene raal Mercier zyn misdaad overlegging, van geheime stukken aan den krijgsraad in raadkamer begaan heeft ten nadeele van een schuldige (zoo men daarop nog wacht) of van een onschuldige. Maar misschien heeft men willen afwachten of de oud-minister voor den krijgsraad te Rennes zou komen getuigen en wat hy daar nog te zeggen zou hebben. Uitstel moge geen afstel zyn. Van alle kanten komen óf excuses óf hul debetuigingen aan Loubet. Merkwaardig is de hulde der republikeinsche Kamerleden, namens hen onderteekend zoowel door den oud-minister Poincaré als den socialist Vi- viani. Ook opmerkelijk de motie van den Camisard hoorde dat geluid en begreep, dat de inbrekers hem ontkwamen. Hij slaakte een vreeselijken vloek. Hij wierp het venster open en zag, of liever hoorde, hoe de drie inbrekers zich in verschillende richtingen verwijderden. Ttfee er van zetten het op een loopen in de richting van het dorp, de derde scheen een anderen, den tegenovergestelden weg te nemen. De duisternis belette Camisard hen te zien. In den blinde mikkende legde hij zijn karabijn, die hij voorzichtigheidshalve meegenomen had, aan en drukte af. Een schelle kreet volgde op den donderslag van het schot. De kogel had iemand geraakt! Een seconde stond Camisard als versuft, ver baasd ot het toeval dat hij op goed geluk af schie tende doel had getroffen. Toen schoot het hem plotseling te binnen, dat hij hoogstwaarschijnlijk niet meer dan een wond had toegebracht, mis schien een zeer licht kwetsuur, dat den getroffene niet zou verhinderen te ontkomen, hem slechts een weinig in zijn snelheid zou belemmeren. Deze gedachte maakte hem bijna dol. Hij stormde naar beneden, vastbesloten de gewonde, indien hij hen vond, geheel af te. maken. Op twintig schreden van het huis, midden op den weg, vond hij een lichaam, voorover liggende, midden in een groote plas regenwater. Met den voet keerde hij het lichaam om bloed stroomde als een fontein uit een groote wonde aan het hoofd. De gevallene bewoog zich niet. Hij hief zijn karabijn op, om dat bloedend hoofd te verpletteren, toen hij m de hand van den gq*> W vallene het koffertje van den baron bemerkte» welk koffertje hij zeer goed kende, en welks inhoud meer dan eens in hevige mate zijn begeerlijkheid had opgewekt. Hij ontrukte den gevallene het koffertje. Een lach gleed over zijn gelaat. »Ik zou de schelmen bijna vergeven dat ze mij vastgebonden hebben I” Hij zeide dit glimlachende. •Ik heb dit voor den baron veroverd,” ging hij voort, >ik heb het aan drie personen ontworsteld, op het oogenblik dat zij den inhoud aan het dee- len waren Ik kan natuurlijk niet helpen dat de helft reeds verdwenen was.” Dit zeggende sneed hij met een zakmes het koffertje stuk en liet een bundeltje banknoten in zijn zak verdwijnen. Excellentie zal al blij genoeg zijn dat hij iets terug ziet. Zonder mij zou alles naar de maan zijn. Gelukkig dat ik nog net bijtijds kwam om de helft van den inhoud te redden uit de handen der drie dieven, die als wanhopenden hun buit verdedigden, maar het tenslotte tegen mij moesten opgeien Zoo klinkt het heel aannemelijk Ftü -•- -zjjn s|imheid en en snelde dade- Nu de zaak-Dreyfus weldra geëindigd zal zyn, en in deze quaestie het Recht en de Waarheid een schitterende overwinning heb ben behaald, acht Comély de ure gqkomen om te erkennen, dat Frankryk dank verschul digd is aan kolonel Picquart, die reeds sedert elf maanden in hechtenis zit, omdat hy de waarheid gediend heeft! „Voor het herstel van eer van een on schuldige heeft Picquart zyn rust, zyn loop baan, alles wat zyn leven aangenaam en mooi maakte, opgegeven. Hy heeft zich gedragen als een held. „Dat zyn gevangenhouding niet reeds al- gemeene verontwaardiging en toorn heeft opgewekt, geeft een slecht denkbeeld van de moraliteit van een volk, dat zoo naijverig is op zyn politieke rechten en zoo onverschillig voor zyn sociale plichten. Maar dat na het vonnis van het Hof van Cassatie, waarin het doorzicht, de scherpzinnigheid en de moed van dien officier worden geprezen, de mogelijkheid bestaat hem nog vier-en-twintig uur in hechtenis te houden.dat is een schande voor hen, die belast zyn met de zorg voor de justitie, dat is een beleediging voor het verstand en de humaniteit. „Ik weet wel, dat Picquart als tegenwicht dienen moet; men bewaart hem als compen satie. Als Du Paty moet worden opgeofferd aan de Dreyfusards, dan moet Picquart het worden aan de anti-Dreyfusards, én als men genoodzaakt is hem los te laten voor het petit bleu, zal men hem opnieuw vastzetten voor het proces-Boulot of voor het dossier der postduiven. „Maar dit wil ik wel zeggen Wy wenschen geen tweede zaak-Dreyfus. Wy zullen, nu sio) Er kwam geen antwoord. Carillon haalde de schouders op, toen Tour niquet een beweging maakte om zich aan den snoerenden reus te vertoonen. Raphael stond als levenloos daar. •Dan kan het me niet meer schelen,” riep Ca misard, schiet of steek dan maar uit jelui schuil hoek naar me ik ben niet bang!” Hij stortte het slaapvertrek binnen. Op dat oogenblik opende Carillon onhoorbaar de deur van het vertrek daarnaast. Gevolgd door Tourniquet en Raphael, die men letterlijk moest meetrekken betraden zij den gang. Had de reus Camisard niet zoo geschreeuwd, dan had hij hen ongetwijfeld gehoord, wat nu niet het geval scheen, want ongehinderd bereikten zij de trap, die zij zoo snel als zonder geluid te ma ken mogelijk was, afdaalden. Men zal zich herinneren, dat zij de voorzorg genomen hadden ‘de straatdeur te openen. Een maal de trap af, verloren tij de voorzichtigheid uit het oog. Luid klonken hubne voetstappen op de steenen van den gang.

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1