I ANK, I 'wi rEBlJ, BINNENLAND- Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. 7909. Zaterdag 10 Juni 1899. 38ste Jaargang. Rijwielen, 43 straal i. Buitenlandse!) Overzicht. gbaar. ixcia.' If. t D Al. t. -Bron, rrdam. pGUi gestort. FEV1LLE1ON. ANNIBAL DE VONDELING Herijk van Maten en Gewichten, v ,Y'»r de wedertoelating tot den arbeid hebben de patroons de volgende voorwaarden gesteld1. Voortaan zal een tusschen de hoofd-organisaties afgesloten overeenkomst niet meer slechts voor de eindstemming alleen in de speciale organisaties worden behandeld; 2. Het recht van den patroon, zijn werk te leiden en tusschen de arbeiders te verdoelen, moet door de arbeiders erkend worden3. Meesterknechts, chefs en andere vastaangestelde werklieden met een vast loon mogen voortaan geen leden der gezellen- vakvereenigingen zijn. ,n af BS.—. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. In op en nu [DM CABBIB kening x>od» tem 0 ie, Gouda. Gedenkschriften van een Gelukzoeker OF Naar het Fransch. OOR W. NUTTER BROUN. theeair verband >ig en «onder rmuibr*»eM en 1 Juli.) 9 GouD» h|) <ie ART* ebouwde fiOUDSCHE COIJBANT HOOFDSTUK X. Raphael. Tot buiten de deur hadden Carillon en Tour niquet Raphael meegesleurd. Eenmaal in de open lucht hadden zij hem aan zijn lot overgelaten. En hij was voortgeloopen in tegenovergestelde richting als zijn vrienden, onbewust van wat hij deed of van wat hij te vreezen had. Hij was als een levend-doode. Meer dan een uur liep hij voort zonder zich om richting te be kommeren. vergelijk nog mogelijk zou zijn, op den grond slag van verzoening van de tegenstrijdige belangen der nationaliteiten in Zuid-Afrika mrt Engelands staatsbelangen, want zeide de minister Engeland verlangt van pre sident Kruger niets onredelijks, geen rech ten voor de uitlanders die helderziende staats lieden der Republiek niet zouden behooren te bewilligen. De minister deed vol ver trouwen een beroep op de geheele publieke opinie in Zuid-Afrika, de Engelsche zoowel als de Hollandsche. De „Westminster Gazette” knoopt hieraan de overweging vast, dat Engeland met de Kaapsche Hollanders alles, maar zonder hen niets uitrichten kan. Engeland mag den vrede in Zuid-Afrika niet in gevaar brengen om de wille van de rechten van uitlanders in Transvaal, maar president Kruger zou onverstandig handelen door van dergeltjken staat van zaken, die niet eeuwig door kan duren, al te veel partij te trekken, want door alle redelijke vergelijken te verwerpen zou hij wel eens het geduld van een sterke party hier te lande kunnen uitputten, een party die zijn vriend en beschermer wil zijn. De „Times” verklaart het ondenkbaar, dat Engeland ooit zou toestemmen eenig geschil met de Boeren, uitgezonderd de kwestie van de schadevergoeding wegens Jameson’s inval, door eenige vreemde mo gendheid te laten arbitreeren. De „Daily Cronicle” acht het mogelijk, dat Chamberlain de afwijzing van zijn eischen te Bloemfontein beantwoordt niet met een oorlogsverklaring, maar met de openbaar making van het Anglo-Portugeesch tractaat, waarbij de Delagoabaai aan Engeland wordt uitgeleverd. Daardoor zou Transvaal voor eeuwig van de zee afgesneden zijn. De Chro nicle blijft er overigens bij, dat een oorlog met de Boeren van Engelands zijde infaam zou zijn. De opvolging in Saksen-Coburg en Gotha hangt nog altijd in de lucht en in Duitsch- land is men alles behalve gesticht over de wijze waarop in Engeland over die zaak geschreven wordt. De Engelsche bladen achten het heel begrijpelijk, dat de derde zoon van koningin Victoria en prins Albert van Saksen-Coburg weinig lust gevoelt de 25,000, die hij als prins van den bloede geniet en zijn kans om opperbevelhebber van het Engelsche leger te worden, te laten varen, om souverein te worden van een Duitsch landje. Ook voor zyn 16-jarigen zoon schijnt de hertog dit uitzicht niet schit terend te vinden. Er is nu sprake van, dat de 14-jarige hertog van Albany (zoon van De meeste Engelsche bladen te Londen zijn van oordeel, dat de conferentie te Bloemfontein mislukt is. Zoo daCht ook Balfour erover, eergisterenavond aan den jaarlijkschen maal tijd van de conservatieve vereenigingen het woord voerende. Hij betreurde dien uitslag, maar gaf de hoop niet prijs, dat later een □on. ale. 8. unpdte. Salade. e. De bespreking van de republikeinsche groepen van Kamer en Senaat met den Franschen minister-president Dupuy gehouden schijnt wel tot een bevredigend resultaat te hebben geleid. De heer Dupuy zou naar verzekerd wordt beslist hebben beloofd, dat hooge juridische en administratieve ambten slechts bezet zul len blijven door ambtenaren, wier toewijding aan de Republiek aan geen twijfel onder hevig is. Op het protest tegen de vrijlating van enkele, in verband met de betooging van Zondag gearresteerden, beloofde de mi nister een nieuw en gestrenger onderzoek. Ook zal hy de opdracht aan kapitein Ta vernier, om het onderzoek tegen Du Paty de Clam te leiden nogmaals aan het oordeel van den minister van oorlog onderwerpen. De deputatie sprak ook nog over generaal Zurlinden, wiens aanblijven als gouverneur van Par(js haar niet geWenscht voorkwam, maar de heer Dupuy verzekerde den heeren, dat generaal Zurlinden onder alle omstan digheden een trouw dienaar van de Repu bliek en de Regeering zal blijven. De vereenigde groepen besloten de maat regelen der Regeering af te wachten en Maandag zoo noodig verdere besluiten te nemen. achtig ik kan haar geen ongelijk geven,” mom pelde hij toen hij voor zijn woning stond en tegen de deur schopte. Op deze wijze was hij gewoon zijn begeerte om binnengelaten te worden kenbaar te maken als hij ontevreden of uit zijn humeur was. En naar de hevigheid waarop hij thans deze manier van zich aan te dienen toepaste te oordeelen, was hij buitengewoon ontevreden en uit zijn humeur. De deur werd ©ogenblikkelijk geopend Père Tourniquet trad binnen. Hij wankelde, hij wilde zich omkeeren en vluch ten, doch reeds was het te laat. Hij bevond zich van aangezicht tot aangezicht met twee gendarmen. De mannen der wet legden hem de handen op den schouder en prevelden, min of meer sarcas tisch de formule Jacques Pinchard, bijgenaamd Tourniquet wij arresteeren u in naam van de wet. 8TATEN-GENERAAL. TII KKim H IMKtt. Zitting van Donderdag 8 Jnni. De tegen de ontduiking van den persoon lijken dienstplicht voorgestelde wijziging der Militiewet werd door de heeren Ras en Jansen bestreden, als een nieuwe twistappel, niet noodzakeljjk en ontijdig. Niet bewezen is, dat het plan-Coolen den dienstplicht be nadeelt, terwjjl bovendien de aanmoediging tot vrijwillige dienstneming den druk van den persoonlijken dienstplicht verlicht. Daarom bestreed de heer Jansen ook de vernietiging der gemeentebijdragen voor de bevordering van de vrijwillige dienstneming. De heer Lohman, ofschoon afkeurende de vermomde plaatsvervanging, en de houding der Tolstoianen als lafhartig veroordeelende is tegen het stelsel van het ontwerp dat eigenlijk de milicienvrjjwilligers afschaft. Hfl wil een regeling, dat het aantal vrijwilligers in mindering strekt van het eontigent. De heeren Troelstra en Van der Zwaag protesteeren tegen het voorstellen als lafhar- tigen van Tolstoianen, wier overtuiging even zeer elke andere eerbied afdwingt, omdat zjj zelfs hun vrijheid offeren voor hun beginsel door zich zelfs te laten veroordeclen. De heer Van der Zwaag hoopt bovendien dat de opponeerende roomsehen met breeder inzicht tegen het geheele militaire stelsel met zjjn doodslaan zullen strijden. De heer Seret spreekt ook voor handha ving der vrijwilligers uit de miliciens, in welken geest het ontwerp is te wijzigen. De minister van oorlog verdedigt de maat regelen als noodzakeljjk om de werking der wet tot invoering van den persoonlijken dienst- Verspreidé Berichten. DüITSpHLAMD. De zydewevers te Krefeld hebben de on- derhandelingen met de fabrikanten afgebro ken. Er dreigt een groote werkstaking in veertig zijdeweverijen of een algemeene uit sluiting van de zijde van de fabrikanten. Engeland. Te Birmingham zijn in den kelder van een huis, waar een vroedvrouw voor den minderen stand woont, negen kinderlijken, elk in een kistje verpakt, gevonden. De vroedvrouw ligt op het oogenblik zwaar ziek in het gasthuis. n No. M. Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Oostenrijk. De oudste journalist is een 95-jarige re dacteur van het Weener Fremdenblatt, die ondanks zijn hoogen ouderdom nog iederen morgen naar zijn bureau wandelt om zijn gewonen arbeid te verrichten. Voor do avond- zoowel als voor de morgeneditie schrijft de heer Ritter von Blumencron geregeld een artikel. Bij gelegenheid van zijn 95sten geboorte dag vond h(j des morgens zijn schrijfbureau met bloemen en groen versierd, een attentie welke hem zeker voor zijn onvermoeiden ijver wel toekwam. Vóór hij in de journalistiek kwam, was hij in militairen dienst en inde diplomatie. dooreen mengende, wondere visioenen schept. Met vreemde nauwkeurigheid droomde hij het zelfde als hij gedaan had den eersten nacht na zijn kennismaking met den baron de Maubert Weer zag hij zich staan op de balustrade der Pont-Neuf, recht overeind, het oog op de wateren gericht. Weer wierp hij zich naar beneden en deed zich de bodem der donkere rivier aan zijn ihtóaasde oogen voor als een onafzienbare heir- baaW, waarop luchtige gedaanten in groepen dan sende voortzweefden, nu hoog boven den weg, dan in liggende houding als voortschurende, hier nauwelijks vorderende, daar met de snelheid van den bliksem voorschietende, draaiende, rondbuite lende, nu voor- dan achterwaarts. Dezelfde geur van vurigen wijn bedwelmde hem. Wederom zag hij het onafzienbare plein waarop duizenden feest hielden, waar alles jong en schoon en verleidelijk was, en waar alles niets was Geheele drommen gedaanten omgaven hem, allen vertoonden gelaatstrekken van den baron de Maubert, allen wezen zij dreigend op een groote, bloedende wonde in de borst, of staken de handen naar hem uit. Toen Raphael tot zichzelve kwam deed zijn gansche lichaam hem pijn. Hij opende de oogen en zag rond, zonder even wel iets te zien. Onbestemd meende hij het geluid van bellen te hooren, die met onverdragelijke eentonigheid klingelden, steeds in dezelfde maat. (Wordt vtrvolgd). 212) Père Tourniquet was zeer terneer geslagen, zijn geest zette hij de onderneming nogmaals touw. Weer klommen zij door het venster drongen de slaapkamer van den reus binnen werd Camisard beter gebonden, zoodat hij roer loos terneer lag, onmachtig zich te bewegen. En zij sloten de kamer dicht en een hunner vatte post voor de deur met een pistool in de hand, in zijn geest nam Tourniquet alle voorzorgen, waarvan de minste voldoende ware geweest om Camisard volkomen onschadelijk te maken. Met -een zeker genoegen kwelde hij zichzelve met de gedachte, hoe gemakkelijk hij had kunnen voorkomen, dat Camisard los kon breken. Telkens en telkens deed hij in zijn geest de inbraak nogmaals en beter. Over het lot van zijn nieuwen vriend, van Ca rillon, bekommerde hij zich weinig. Hij had hem in (ie paar dagen hunner kennismaking genoeg zaam leeren kennen om geen verklikken te vree zen, bijaldien Carillon in handen der politie viel. Raphael kwam hem zelfs niet in de gedachte >Wat zal zij daarbinnen mij uitlachen en waar- Telefoon No. Mt ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda Brengen in herinnering van hen, die onverhoopt geene bijzondere kennisgeving mochten hebben ontvangen of om andere redenen tot nog toe niet aan hunne verplichting tot Herijk der Maten en Gewichten hebben voldaan, dat de gelegenheid daartoe wordt aangeboden tot Vrijdag 16 Juni a s. van des voormiddags 9 tot 12 uur en des namiddags van 1 tot 3 uur, in het gebouw der Avondschool voor Ambachtslieden op de Hout- mansgracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Dr F. H. G. van ITERSON, L. B. De Secrètaris, BROUWER. Hij had zich thans gewroken. Het oogenblik waarnaar hij zoo had gesmacht was reeds voorbij. En hij gevoelde zich ongelukkiger dan ooit. De voldane wraak bracht zijn ziel niet tot kalmte. Na zich gewroken te hebben, had hij gemeend, rust te zullen vinden hij had zich gewroken en de storm in zijn borst woedde slechts te heviger. Het vergoten bloed gat hem Mathilda niet weer de dood van den baron de Maubert gaf haar het leven niet terug. Al doodde hij de gansche wereld, het zou haar niet doen oprijzen uit haar grafkuil. De nacht was donker. De storm woedde met hevigheid. Het was of de woede der natuur zich aan Ra phael meedeeldealles in hem was in opstand hij sloeg zich met de gebalde vuisten voor het hoofd, zijn tanden knersten, spottend daagde hij den hemel uit hem te vernielen, te verpletteren op de plaats waar hij was Afgemat, den strijd tegen zijn ellende moede, onverschillig voor wat er met hem zou gebeuren, wezenloos, wierp hij zich neer op den modderigen weg, languit, voorover, het hoofd rustende op de gekruiste armen. De stem in zijn binnenste bleef razen, heviger dan de storm die de boomen langs den weg naar den grond boog, die door het luchtruim huilde en met vernieling dreigde wat weerstand bood aan zijn geweld Eindelijk verzonk hij in een verdooving, in een halve bewusteloosheid, in een toestand, waarin de werkzame verbeelding, werkelijkheid en fantasie Victoria’s overleden vierden zoon on van koningin Emma’s zuster) zal opvolgen. In den Saksischen Landdag z(jn deswege tot de Regeering vragen gericht. 1 In zake de uitsluiting der Deensche ar beiders heeft»de Deensche Patroonsvereeni- ging aan den Duitschen bond van patroons in het bouwvak het volgende schrijven ge richt: Naar aanleiding van het groote, hier" in Denemarken heerschende conflict tussóhen patroons en arbeiders, met name in ’t bouwvak, verzbeken wy onzen geachten collega’s steun,doordat zjj in de volgende vakken geen uit Denemarken komende ar beiders zullen aanstellen: Metselaars, tim merlieden, witwerkers, machine-houtwerkers, zaagjnolenarbeiders, monteurs, smeden, werk- tuigkundigen, stukadoors en blikslagers. De hier ontstanfe strijd, aldus luidt het schrijven verder, betreft niet het loonvraag- stukj doch slechtsom het recht van den patroon, de orde en verdeeling van den ar beid,^ den arbeidstijd enz. te bepalen. Onze arbeiders hebben in de laatste jaren door groote aanvraag en het daardoor ontstane hoogè arbeidsloon, tegenover hun patroons zich zoo overmoedig betoond, dat de thans uitgesproken lock-out een noodzakelijk ge volg fe geworden.

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1