ST O SEL-- Is No. 7910. I nsr. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Maandag 12 Juni 1899. 38ste Jaargang. en vin Wegen Verspreide Berichten. 2 Buitenlandse!) Overzicht- n 5 jbaar. ZONDAG. 9 uur v.m. (Melianlhe), i* van Hofleveranciers. s :ening oode erm VOORBEREIDEND Effl ONBBW. Bron, retem. c 8 cr LEGGER DER en Voetpaden» FEUILLETON Gedenkschriften vao een Gelukzoeker AOIBAL MVONDELING ti.m ItECTIK. 5 tot dat .0 ioht. leg- 4 \'KMAN Zk D, Bos'.cop. imoairr. Waddinjcveen. Bodegraven, rkerk a d. Uttel. Raaetrecht ■o Si s CD ^genomen. ir 12 fless 12 12 flesch. De BURGEMEESTER van Gouda brengt ter kennis van de jongelieden, die aan het voorbe reidend militair onderricht wenschen deel te ne men, dat zij zich vóór den i Juli a. s. moeten aanmelden by den Heer Majoor Garnizoens commandant alhier, en dat zij, die zich na dien datum aanmelden, vermoedelijk niet meer tot dat onderwijs kunnen worden toegelaten. Gouda, den io Juni 1899. De Burgemeester voornoemd, Dr. F. H G. van ITERSON, L. B. In het Engelsche Lagerhuis stelde sir Charles Dilke by de behandeling vah de be groeting voor buitenlandsche zaken, een vermindering van die begrooting voor, als afkeuring van de politiek der regeering, in ’t bjjzonder ten opzichte van China. De onder-staatssecretaris Brodrick verde digde de regeeringspolitiek. In ’t algemeen kan de regeering het Tsung-li-Yamen niet ontheffen van de verantwoordelijkheid voor de regeering van China, maar de Regeering is toch ook niet voornemens om te dulden dat de Britsche handel aan de Yang-Tsze- rivier zou lijden. Daarom wil zij er voor zorgen dat een voldoende macht aanwezig is om de kooplieden en den handel te be schermen. De Russische overeenkomst is een belang rijk en gelukkig voorteeken voor de toe komstige politiek. Alle wantrouwen moet op zijde worden gezet; loyale overeenkom sten moet men als goede handel beschouwen. De heer Brodrick zegt te twijfelen of Rusland wel ooit een spoorweg naar Peking heeft gevraagd. De Regeering is geneigd om eiken spoorweg in de hand te werken die China voor den wereldhandel opent, maar daar Peking de zetel is van de Chineesche regeering, is een spoorweg daarheen wel iets anders. Wanneer bij de Regeering aangedron gen wordt, dan moet zy niet uit naijver, maar in belang van China aan dat land den raad geven om geen stappen te doen, die de regeering van Peking zou kunnen over brengen naar eenige andere mogendheid. De ministerraad vergaderde gister. Er werd medegedeeld, dat Dupuy en Krantz een conferentie met generaal Zurlinden gehad hadden met het oog op de te verwachten ongeregeldheden op a. 8. Zondag. Voorts werd beraadslaagd over eenwets- nHKYFUS. Den öden Juni heeft Dreyfus het volgende telegram aan zijn vrouw gezonden: „Van hart en ziel met n, met de kinderen, met u allen. Ik vertrek Vrijdag. Ik wacht met onmetelijke vreugde het oogenblik van geluk waarop ik u aan het hart zal druk ken. Kussen voor allen/' Er worden reeds verschillende namen ge noemd voor den krijgsraad; het schijnt dat generaal Lucas de rechters zooveel mogelijk uit de artillerie zal kiezen. Eenige bladen vertellen, dat ds instructie wel een paar maanden zou duren en het eindvonnis dns eerst in September te wachten zon zijn. Hier gelooven wy niets van, daar de zaak nage noeg volledig geïnstrueerd is door do enquête van het Hof. In de „Matin” staat nu het fascimile van een door Esterhazy geschreven brief van 4 Juni jl., waarin hij erkent de schrijver van het borderel te zijn. De rechtbank te Parijs heeft den eisch tot echtscheiding van mevrouw Esterhazy toegewezen. '’Eergisteren avond is een groote meeting ter cere van Zola te Parijs gehouden, waar de Pressensé, Vaughan en ook Cyvoct het woord voerden. Er werd heftig uitgevaren tegen Mercier, en Dupuy kreeg ook nog al het een en ander te hooren. Uit Fort-de-France wordt via New-York van 7 Juni geseind: Toen de Goeland in ’t gezicht van het Duivelseiland aankwam, stond kapitein Dreyfus, omringd door de bewakers, aan het strand te wachten. Een sloep werd uitgezet en de commandant van de marine-artillerie, door de regeering belast om aan kapitein Dreyfus officieel de revisie aan zyn proces aan te kondigen, begaf zich dadelijk naar ’t strand en deelde de heuglijke tijding mede. Ondanks al zyn pogingen om zich te be dwingen en kalm te blijven, heeft kapitein Dreyfus een hevige ontroering getoond en zyn gelaat was stralend van geluk. De gevangene schijnt geenszins ziek te 5 Fl. I - ragen komt van iemand hebt. Zal ik je vertellen toestemmend. HOOFDSTUK XI. De bestuurder der huifkar nam een houding aan die hem vergunde in den wagen te zien eu tevens zyn paard in het oog te houden •Zie je,” begon de man, »ik ben zooveel als kruier tusschen Parijs en 8aint-Germain, wel niet in het groot, maar dat hindert niet Ik vervoer allerlei zaken van hier naar daar en omgekeerd. Ik was gisterenavond lang niet tevreden dat ik geen vrachtje terug naar Parijs krijgen kon, doch nu ben ik er weer blij om Enfin, mijn vrouw en ik en de beide kinderen leven behoorlijk van mijn kruierij, ik begin misschien wat vreemd, en bazel over dingen, die je heel weinig kunnen sche len. maar, kijk eens hier jonge vriend, ik geloof, ik heb er zoo’n voorgevoel »an dat wij nogheele beste vrienden zullen worden Ik heet Jacques Potard, hier is mijn hand, het is mij aangenaam kennis met je gemaakt te hebben, neen, houd je mond maar dicht, straks is het jou beurt om te praten. Gisterenmorgen heb ik met een mooi vrachtje Parijs verlaten. Eigentlijk was het mijn plan ge weest om denzelfden dag ook weer naar huis terug te keeren, maar ik ben te Saint-Germain opge houden geworden Ik had nog graag een vrachtje terug willen hebben. (Wordt vervolgd.) ontwerp betreffende het sluiten van een lea ning van frs. 60 millioen van Madagaskar tot aanleg van een spoorweg van Tanana- riwo naar de Oostkust. Naar aanleiding van nadeelen, voortgeko men uit niet juiste openbaarmaking van din gen die op de Haagsche vredesconferentie behandeld zyn, kreeg graaf Münster dezer dagen opdracht voor te stellen, dat de protocollen van vergaderingen der geheele conferentie dadelyk na de vaststelling zullen worden openbaar gemaakt. De beslissing der conferentie over dit pnnt wordt dagelyks verwacht, dat, tenzy eenige concessies gedaan worden, een ultimatum zal volgen. De „Voss. Ztg.” meent niet, dat het verschil tusschen de Êngelsche endeTrans- vaalsche voorstellen zoo groot is, dat het een oorlog zou rechtvaardigen. De opgewon denheid in Engeland mag groot zijp, bjj kal mer nadenken moet men inzien, dat sedert de laatste verkiezingen in de Kaapkolonie en het verbond van Transvaal met denOranje- Vrystaat de verhoudingen er voor Groot- Britannië niet beter op geworden zyn. En sprekende over de Londensche bladen die zich al zoo opwinden, dat zy wyzen op de Engelsche krijgstoerustingen in Natal van waar waarschijnlijk de eerste troepen te gen Transvaal zouden moeten oprukken, noemt de „Vossische” het misschien niet on gepast er aan te herinneren dat de weg van Natal naar Transvaal over Langnek en Amajuba leidt, historische namen die de Engelschen zich wellicht nog herinneren. In ieder geval is het, zegt de „Voss. Ztg.” on verstandig een Biet te verachten tegenstan der die zes jaar lang een bewonderenswaar- dig geduld heeft getoond, voortdurend te tergen. De Kamer van inbeschuldigingstelling heeft besloten luitenant-kolonel Picquart voorloopig in vrjjheid te stelien. Het is uit hetgeen tot nog toe bekend is geworden over de conferentie te Bloemfon tein, haar uitslag en gevolgen, niet «net ze kerheid op te maken of de toestand werke lijk zeer ernstig is of niet. De meeningen verschillen daaromtrent. De meeste Engelsche bladen slaan, zooals wjj reeds mededeelden, een hoogen toon .aan. Nu, dit was te verwachten. Het is maar de vraag of dit meer bedoeld is als bangmakerij dan wel ernstig opgevat moet worden. De Daily Graphic verneemt dat de toe stand in het leven geroepen door de mis- lakking van de conferentie van Bloemfon tein door de regeering als buitengewoon ernstig beschouwd wordt en dat, wanneer Transvaal in haar tegenwoordige houding volhoudt, Engeland geen andere keus zal hebben dan geweld te gebruiken. De Daily Chronicle gelooft dat Chamber lain’s dépêche in antwoord óp het adres der uitlanders, die nu aan de Transvaalsche regee ring wordt overlegd, niet het ultimatum zal tfln, maar zeer duidelijk zal te kennen geven Naar het Frantch. oor W. NUTTER 1.111 inii r. oiuti m «J) Ook meende hij geregelde schokken waar te nemen, alsof hetgeen waarop hy lag uitgestrekt, rich bewoog Versuft, wezenloos en verdoofd, was hij niet bij machte het hoofd op te heffen, om zich te vergewissen of zich rekenschap te geven van waar hij zich bevond. Ook ontbrak hem allen lust om zich te bewegen. In een doffe onverschilligheid voor wat er van hem werd bleef hij liggen. En had eerst de natuur zich over hem ont fermd door hem het bewustzijn te doen verliezen, thans deed ze hem in een diepen slaap vallen. Toen hij ontwaakte kon hij zien, het was dag. Huiverend van koude richtte hij zich een weinig op. De slaap had hem goed gedaan. De storm in zijn hart was een weinig tot bedaren gekomen. Of liever, zijn verbeelding en zijn herinnering hielden zich niet meer uitsluitend bezig met al de vreeslijke dingen die hem over het hoofd ge gaan waren. Het klingelen van bellen in zijn onmiddellijke nabijheid hield nog steeds aan. De schokken, die hij gemeend had waar te nemen bij zijn ont- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda; Brengen ter algemeene kennis, dat door hen voorloopig is vastgesteld een nieuwe Legger der Wegen en Voetpaden in deze Gemeente, welke ter voldoening aan artikel 3 van het Reglement op de Wegen en Voetpaden in de Provincie Zuid Holland, van af heden gedurende één maand op de Secretarie ter lezing is nedergelegd Gouda, 10 Juni 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Dr. F. H. G. van ITERSON, L. B. De Secretaris, BROUWER. Toch besloot hij op zijn hoede te zijn bij de ondervraging, die hij begreep dat nu wel volgen zou en niets te zeggen wat hem in moeite kon brengen of ’s mans verwondering zou kunnen op wekken. •Wel, wel, eindelijk wakker, arme jongen wil je wel gelooven, dat ik al tienmalen gemeend heb dat je dood was! Wat is er toch met je gebeurd Thans was Raphael geheel gerustgesteld, het kwam er nu maar op aan geen onvoorzichtige antwoorden te geven en ook geene die met elkan der in strijd waren. Hij besloot nog niet dadelijk aan het praten te gaan, maar eerst zijn toestand eens te overdenken. •Wat is er toch met je gebeurd vroeg de man op de bok ten tweede male. Raphael bracht de hand aan zijn voorhoofd en loosde een zucht. •Pijn •Ja.” •Ben je ziek?" •Ik geloof het wel. Ik gevoel me zoo afgemat, zoo vermoeid •Misschien is het je lastig, dat ik tegen je praat, hindert het je •Ik kan zoo moeilijk me herinneren, ik ben zoo dof in mijn hoofd •Blijf dan nog maar wat op je gemak liggen. Straks zullen we wel wat praten •O, het hindert me niet, dat u tot me spreekt, volstrekt niet” •Nu, we zullen wat hard aanrijden om zoo gauw mogelijk thuis te zijn. Ge zult wel verwonderd zyn, zooals gemeld is, maar meer zeer ver moeid door het klimaat, dat hy nooit goed heeft kunnen verdragen. Iemand meent gezien te hebben, dat de dame, die den dag van Zola’s terugkeer te Parys, met een rytuig naar zyn huis reed en een overvloed van rozen voor zyn drem pel wierpmevrouw Dreyfus was. Picquart is uit de voorloopige hechtenis ontslagen. De nmiro van Ville-d’Avray, Gast, enmr. Hild, de secretaris van mr. Labori, zyn hem in een automobiel gaan afhalen, waarmee men zich naar het huis van Gast begaf. Om vyf minuten over drieën verliet Picquart de gevangenis. De Pressensé, Stock, balance, dr. Hervé e. a. waren aanwezig. Den 13den Juli 1898 werd hy in de Santé opgesloten, in September d. a. v. naar de militaire gevangenis overgobracht, enkele maanden geleden tengevolge van de regeling van rechtsgebied door het Hof van cassatie, weer naar de Santé. Frankrijk. In de rue Balagny te Parys heeft Woens dag een ernstige ontploffing plaats gehad in een huis van vyf verdiepingen, door vele gezinnen bewoond. Beneden is oen kruide nierswinkel, gehouden door het echtpaar Bé. De zuster van den kruidenier was in den kelder afgedaald en had daar een lucifer ontstoken, waarop een Verschrikkelijke slag volgde en het gansche magazyn uit elkaar vloog. Het bovengedeelte van het huis stortte gelukkig niet dadelijk in; sommige der bewoners werden nog gewaarschuwd door stoenen waarmee men hun ruiten in wierp en werden met ladders gered. Er zyn vier dooden, onder wie juffrouw Bé en drie voorbijgangers, door stukken steen en ijzer getroffen. Verder twaalf gewonden, waarvan sommige zeer ernstig. Men vermoedt dat zich gassen in den kel der opgehoopt hadden, maar welke weet men niet; de lichtgasmeter bleef ongedeerd. Omtrent de eigenlijke oorzaak is men nog evenzeer in onzekerheid als omtrent die van de ontploffing in het restaurant Champeaux. Het opheffen van zijn wandelstok tegen hot hoofd van den Staat kan aan graaf Christiani duur te staan komen. Artikel 228 van het Strafwetboek bepaalt namelijk, dat wie, zelfs zonder wapenen en zonder dat eenige kwetsuur ontstaat, gewelddadig tegen een overheidspersoon in functie optreedt, ge vangenisstraf beloopt van twee tot vyf jaren met ontzetting voor vijf a tien jaren van zekere rechten. De meeste aangehouden levenmakers van Anteuil zyn weder in vrijheid gesteld. De acht voornaamste, waaronder baron de Christiani en graal de Dion, zijn in arrest gebleven. Ook de drie officieren, die voor den krijgsraad zyn verwezen, worden natuur lijk in verzekerde bewaring behouden. Amerika. Te New-York is het gloeiend heet. Woens dag zyn er zestien menschen aan zonnesteek gestorven. zijn hoe je zoo in een wi die je nog nooit ontmoet 1 hoe dat is toegegaan Raphael knikte toeste. waken uit de bezwijming hielden ook nog aan Rondtastende bemerkte hij dat hij uitgestrekt lag op een dikke laag stroo, waarover men een jas of mantel had uitgespreidverder ontdekte hij, toen hij zich halverwege ophief van zijn leg plaats, dat hij in een groote huifkar gehuisvest was, op de bok waarvan een man gezeten was, die een blauwe kiel droeg en nu en dan zyn zweep liet klappen. Raphael werd ongerust. De onverschilligheid omtrent zijn lot had hem verlaten. De vrees kwam bij hem op dat hij gearresteerd was geworden, dat de moord, die hij. op den baron de Maubert gepleegd had, reeds ontdekt was geworden en dat de politie hem achterna had gezet en hem op den weg bewusteloos had gevonden, zoodat hij nu ge transporteerd was. Niets kwam hem eenvoudiger en waarschijnlij ker yoor dan dit. Hij liet zich weer vallen, nadenkende over een poging om te ontsnappen. Na verloop van vyf minuten hield de wagen stil en keek de bestuurder naar binnen. Ziende dat de jongeling de oogen geopend had, riep hij uit •Eindelijk! Je hebt het lang gemaakt, mon braveduivels De bestuurder van den wagen bleek een man in de kracht des levens te zijn, met een vroolijk, tevreden gelaat, bolrond van vergenoegdheid. Het gulle voorkomen van den man op den bok stelde Raphael een weinig gerust en bracht hem aan 't twijfelen omtrent de gegrondheid zijner gevolgtrekkingen.

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1