sesch. OM LT 1 ÜUWEK. /Vi’euws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» IEVER irktjjgbaar bij UDEKEB, Studio” No. 7911. Dinsdag 13 Juni 1899. 38ste Jaargang. Bulienlandscli Overzicht ITEIT^WB de prijzen. rstraat. «acKhowmrij nt. “TH SOOS, flELFABRIEK. m p’s UlTIH.-Wa f FEU ILL El OH. HT geen vol- Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. dat". v. d. WAALS. De regeering I Verspreide Berichten. i (Wordt vervolgd). OP. I oed KOV8JJS dat gedurende rwcAity WcAf 38 voor odnctiewerk. OE88 :r. fiOUDSCHE COHANT l termen f 87.50 - 90.— - 110.— - 125.- - 145.- - 480.— - 155.— - 180.- MJ WIELEN op 1 Telefoon So. flï. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. een oogenblik stilte. Picquart zegt verder dón kommandaht der.Sfax te kennen als een braven kerel, een ronden, vrooljjken kameraad, die, ik ben er zeker van, den ge vangene behandelen zal met menschelykbeid. Wat ik Qp het bericht der inhechtenisneming van du Paty gezegd heb, is eenvoudig dat het goed gedaan was. Ik heb trouwens op gemerkt, I dat het einde, na heel wat aar zelingen altyd datgene is, wat zij die de zaak bestudeerd hebben, noodig en onvermydeiyk hebben gpnoemd. Over de bewijzen van be langstelling, tijdens zyn gevangenschap ont vangen, zeide hyIk heb enkel die van Nieuw jaar geteld, toen kwamen er 2500. Nu re gende het telegrammen in de villa van Gast. Het gerucht loopt te Parys, dat de krygs- raad, die Esterhazy indertyd heeft vrijge sproken, vast besloten is om de aanklacht tegen Zola vol te houden. Duitschland. Te Berlijn, waar met goed gevolg oen oven tot smelting van straatvuil en huisaf- voor in gebruik is, worden de gassen, die hierbij ontstaan, tevens gebezigd als brand stof, door ze naar de oven te voeren. In Weenen is nu een nog belangrijke r proef genomen, door nl. die gassen, na zuivering, in de gasleidingen te brengen, zoodat zy aan de verlichting worden dienstbaar gemaakt en tevens de schadelijke kiemen uit het vuil geheel worden vernietigd. De grodte hitte die by de bewerking wordt bereikt, kan tevens dienstbaar worden gemaakt voor stoomketels en electrische verlichting. Dit stelsel van vuilopruiming heeft, naar ’t schynt, een grooto toekomst. Amerika. Vrydag is er in Texas een wolkbreuk geweest boven San Saba en Manardville, 90 mjjl ten noorden van Austin. Te San Saba zyn negen menschen verdronken. De stad is onder water; in den. omtrek is de oogst vernield. Te Manardville zjjn 17 menschen verdronken. De stad heeft veel schade ge leden. Uit Little Rock, in Arkansas, komt be richt van een aardschuiving te Ross Ollow, waarby men vreest dat 28 menschen omge komen zyn. Italië. De geneesheeren van den Paus hebben den Heiligen Vader weten te bewegen in het be lang van zyn gezondheid zjjn wandelingen in den tuin van het Vatikaan op te geven. Het opdragen der mis in de Paulynsche kapel is voor den hoogbejaarden opperpriester reeds I» IIF Y F (IS De Pressensé spreekt in de „Aurore” het geluk uit, Vrydag ondervonden by de in vrijheidstelling van Picquart. Hy zegt een van die minuten van stralende, onvermengde blijdschap te hebben gehad, welke meer dan vergoeden de ondervonden droefheden en lyden. Over de beschikking van de Kamer van in-beschuldiging-stelling schrijft hy: De rechters in raadkamer hebben den moed gehad een beslissing au fond te weigeren onder het voorwendsel dat er nog ophelde ringen noodig waren en tot Dinsdag hun einduitspraak uit te stellen. Maar huns on danks hebben zy zich gedwongen gezien de voorloopige invrijheidstelling te gelasten. Huret van de „Figaro” heeft Picquart ge sproken te Ville-d’Avray en geeft een pre- mier-Paris daarover. Dreyfus is onderweg, zegt Huret. Picquart: Welk een geweldige aandoening voor hem, toen hy het eiland verliet en den grond zag verdwijnen, waar hy had moeten sterven en te weten merkt Huret op dat Dreyfus dat aan u dankt en geheel onbewust ervan is. Maar Picquart wjjst dit hoofdscljuddend af: „Het Petit-Bleu heeft het wonder gedaan, zonder Ik heb mijn knol nog zelden met de zweep aan' geraakt. Het is maar net zoo je je beesten went- Als ik in de lucht klap met mijn zweep dan heeft dat dezelfde uitwerking als wanneer een ander zijn beest afranselt. Ik kan niet zien, dat ze de dieren zoo slaan Maar ik raak van de wijs. Ik heb je gezegd, dat ik vannacht Saint-Germain verlaten heb en den hee'en nacht heb doorgereden Als we den weg naar Parijs maar te pakken hebben, dat wil zeggen even buiten Saint-Germain dan weet Bichette even goed hoe hij te loopen heeft als ik zelf Hij heeft dezen weg dan ook al zoo’n enkelen keer heen en weer geloopen, ik geloof, dat als je het dier blinddoekte, dat hij nog komen zou waar hij zijn moest. Dit wetende en vermoeid van een drukken dag ging ik op mijn bok zoo gemakkelijk mogelijk zitten, geheel in mijn dikken jas gewikkeld en sliep in, met dat soort slaapje, dat alleen wij koetsiers er op na schijnen te houden slapen en toch niet slapen, dadelijk klaar wakker als er iets aan de hand is. Zoo kwam het, dat ik dadelijk de oogen open had en klaar bij mijn zinnen was toen de kar in eens stil bleef staan Ik zat zoo lekker warm et» had niet veel trek om van den bok af te ko men en spoorde Bichette met krachtige taal aan voort te gaan. Maar het beest wilde niet. Toen begon ik ferm met mijn zweep te klappen, ofschoon het dier wel heen en weer schudde met zijn kop en achteruit ging, ik kon hem er niet toe krijgen dat hij verder ging Ik Besloot in ’s hemelsnaam maar van mijn zitplaats af te komen en een» te zien wat het dier mankeerde. Ik begreep niets van Bichette’s onwil, ik was zoo iets niet van hem gewoon. Ik sprong op den grond en liep naar mijn paard. Maar voor ik bij zijn kop was, zag ik, hoewel het stikdonker was, dat er iets op den grond lag en dat Bichette daarom niet voort wilde Misschien begrijpt ge wel een weinig, wat het was, dat er op den weg lag •Ja,* antwoordde Raphael, »dat was ik zeker »Ik zag," vervolgde Jacques Potart, „een men- schelijke gedaante op den weg liggen, half onder de sneeuw bedolven. En, je hebt het at geraden, wie dat was, trou wens, dat is ook niet moeilijk Ik boog me over de massa kleeren, vleesch en been heen, schudde eens aan een arm, trok aan een been, tilde het hoofd eens op allemaal voor niemendal, er was geen beweging in te krijgen. Toen ik mijn hand op de borst legde, voelde ik dat daar nog wat klopte. Of eigenlijk voelde ik dat niet, ik verbeeldde het me maar en zeide tegen mezelfKom, Jacques, dat is maar gekheid, ge durft hem daar toch niet te laten liggen, al voel je niets kloppen onder die jas Hij kan toch niet ontwaken, of hij half, of heel of driekwart is. En zoo nam ik je op, nadat ik mijn jas had uitgetrokken en die over het stroo in mijn kar had uitgespreid, en ik vleide je er op neer zoo voorzichtig als ik kon; dat was niet, omdat ik bang was je wakker te maken, heelemaai niet. Ik had wat graag gewild, dat je je oogen wijd open had gezet, dan had ik tenmiste geweten hoe of wat. Ik was alleen maar zoo voorzichtig, ja ik weet eigenlijk niet waarom en het doet er ook Hier terugkomen en daar terugkomen, hier nog eens gehoord en daar nog eens en zoo is het laat geworden. Ik kan den nacht niet daar blijven, want dan was ik den dag van vandaag kwijt ge weest en ik ben op verschillende plaatsen bespro ken. En zoo ben ik van nacht maar op weg gegaan, ofschoon het weer niet zoo bijzonder uitlokkend was, verre van datl” >Een beetje gauwer, Bichette, kom, niet loo pen slapen,” viel de man zichzelve in de rede, zich tot zijn paard wendende, welk paard de eerste jeugd reeds zeer verre achter zich scheen te heb ben. De aansporing had ook niet veel invloed op zijn gang; doch toen zijn meester de zweep eens ferm liet klappen, zonder het dier evenwel te treffen, versnelde het paard zijn loop zooveel als hij voldoende achtte om zijn meester voorloo- pig tevreden te stallen. •Als zoo’n beest verstand had, dan zou hij zoo hard loopen als hij maar kon, des te eerder zou hij op stal en aan de ruif staanenfin, hij heeft zijn best gedaan, ik ben over hem tevre den. Ik hou er niet van de dieren zoo te slaan. De conferentie welke Zaterdag tusschen de eerste-ministers van Oostenrijk en Hongarije is gehouden, is uitgeloopen op volkomen overeenstemming ten opzichte van de com- promisquaestie. Minister Szell, in audiëntie ontvangen door den Keizer, deelde hem deze tyding mede. Volgens een bericht uit Cayenne aan het Journal is de kruiser Sfax met Dreyfus aan boord Vrydag direct naar Brest vertrokken. Luitenant-kolonel Picquart is, na een ge vangenschap van elf maanden, ten minste voorloopig, in vrijheid gesteld. Of de vervol ging tegen hem later nog voortgang zal hebben,, daarvan schynen de rechters niet zeker te zyn geweest. Vrydag vóór de zitting van de raadka mer, die over de invryheidsstelling had te beslissen, herdacht de „Figaro” wat Picquart heeft gedaan in zake Dreyfus. In 1896 ver klaarde hy dat niet Dreyfus, maar Ester hazy het borderel had geschreven; het ge volg was 55 dagen in den Mont-Valérien en ontslag uit den dienst. In Juli van het vo rige jaar verklaarde Picquart dat het stuk, waarop Cavaignac zich in de Kamer had be roepen, valsch was. Gevolg: elf maanden voorloopige hechtenis. Intusschen heeft Esterhazy bekend, dat hy het borderel geschreven heeft, en wat meer zegt, experts. Ballot-Beaupré en het Hof van cassatie hebben het verklaard. Bovendien heeft Henry bekend, dat by het stuk, waarop Cavaignac zich beroepen had, heeft gemaakt. Maar het „petit-bleu F’ Dat zou Picquart hebben gemaakt. Maar iedereen weet nu, dat kolonel Schwarzkoppen herhaaldelyk heeft verklaard, dat hy het „petit-bleu” had geschreven aan Esterhazy, zyn spion. Dat wist de Regeering en zy heeft de Kamer van inbeschuldigingstelling niet gewaarschuwd. Joseph Reinach herinnert in de „Siècle” er nog eens aan, dat het adres van het „pe- tit-bleu” is nitgekrabt en veranderd na Pic- quart’s vertrekdat het nieuwe adres door deft dommen schurk die het erop zette met andere inkt Werd geschreven dan de rest van het „petit-bleu”. Gelukkig hebben de rechters van de Kamer van inbeschuldigingstelling ingezien, dat zy maar het best deden zich aan deze evidentie te onderwerpen. Picquart kan voorloopig weer vry rondkopen, en kan zich met de andere strijders voor waarheid en recht, met Zola, Scheurer-Kestner, Guyot, Reinach verheugen dat zyn lange gevangenschap vruchten heeft gedragen. By de wedrennen te Longchamps is niet de minste ongeregeldheid voorgevallen. Pre sident Loubet werd overal toegejuicht en tegen-betoogingen hadden niet plaats. De Gedenkschriften van een Gelukzoeker ANNIBAL DE° VONDELING Naar het Fransch. oor W. NUTTER. De regeering van Saksen-C'obnrg heeft op een interpellatie over de troonopvolging mede gedeeld, dat van den hertog van Connaught geen nadere berichten zyn ingekomen en hy nog als de naaste agnaat, dus als gerechtigd tot de opvolging, beschouwd moet worden. Mochten er bezwaren ryzen, dan zullen die binnen zeer korten tyd ter beslissing komen, wat natuurlijk niet zonder medewerking van de regeering en naar omstandigheden ook van den Landdag zal plaats hebben. De Eerste Volksraad in Transvaal heeft de volgende motie aangenomen: De Eerste Volksraad, gelet op de boodschap der regeering van 9 Juni 1899 en op de voorstellen, nitgewis- seld tusschen den President en den Commis saris te Bloemfontein (welke in den vorm van memoranda daarbij waren gevoegd), Kennis genomen hebbend van die voor stellen en het bereurend dat de Commissaris het voorstel van den President niet heeft kunnen aannemen, dat zeer voldoende moet worden geacht, overwegende dat het wenschelyk is om by deze gelegenheid andere maatregelen te tref fen ten einde het kiesrecht beter te regelen, besluit le. de onderhandelingen van den president en de delegatie goed te keuren, 2e. zich aan te sluiten by de presidiale voorstellen omtrent het kiesrecht en de arbi trage en 3o. den Uitvoerenden Raad op te dragen, het presidiale voorstel omtrent het kiesrecht in een ter dege zolledigen vorm te gieten ten einde het dan zoo spoedig mogelyk aan de beraadslagingen van den Raad te onder werpen. Dit besluit is met algemeene stemmen ge nomen. menigte riep: „Leve Loubet! Leve de Re publiek! Leve Picquart! Leve Zola!” Na de wedrennen werden twee oploopjes voor het gebouw van de „Intransigeant” en voor het paviljoen van Armenonville op ruwe wyze door de politie uiteengedreven. Eenige personen werden in hechtenis ge nomen en enkelen bekwamen verwondingen. Telefoon No. St ADVERTENTIËN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer Hi Centen Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. niet toe. En toen je daar lag ging ik weer op mijn plaats zitten waar ik nu nog zit en Bichette ging gewillig verder, als een goed beest. Na en dan hield ik eens stil om naar je te kijken, maar je bleef maar aldoor doodstil, zoodat ik op het laatst werkelijk bang was dat ik een lijk vervoerde. Gelukkig blijkt het nu, dat ik me vergiste. En nu weet je zoowat de heele historie. Ik hoop dat dat slaapje onder de sneeuw je geen kwaad zal doen. Het is anders niet erg gezond, in dezen tijd van het jaar idden op den weg onder de sneeuw onder den blooten hemel te lig gen slapen Maar enfin, nogmaalsaangenaam is het me kennis met je te maken Ditmaal greep Raphael de hem toegestoken hand en drukte die met warmte. »Zonder u, brave man, zou ik thans dood lig gen waar ik neergevallen ben." •Zonder mij, zonder mij, dat is te zeggen, het paard is het eigenlijk •Gij hebt mij het leven gered, brave man. Raphael zeide dit op een toon alsof dat feit op zichzelf niet zoozeer als wel de goedé bedoeling die den mAn bewogen had hem tot dankbaarheid stemde. Jacques Potard sloeg daar evenwel geen acht Hij zou ook moeilijk hebben kunnen verstaan, men aan een zekeren dood ontrukt worden niet als een geluk zou beschouwen, als iets waar aan men zich verblijdde. gewoonte van veel beloven en niets doen, die een van de kenmerkende eigen aardigheden is van de politiek van de politiek van de Turksche regeering in ’t algemeen en van dezen Sultan, den grooten Armenier-vervolger, in ’t bijzonder, wordt juist ten aanzien van dit schandelijk ver drukte, met moord en plundering bezochte volk krachtig nageleefd. De beloften van den vertegenwoordiger van den Profeet aan den gregoriaanschen Armecnschen patriarch zyn vele, maar de vervulling van die beloften bl(jft uit. Het Armeensche patriarchaat heeft zich daardoor genoodzaakt gezien om by den Padisjah een verzoekschrift in te dienen, waarin het hem vraagt om nu eindelijk eens over te gaan tot het'verleonen van de her haaldelyk beloofde kwijtschelding van straf, en tot het uitmaken van eenige andere, sedert lang aanhangige aangelegenheden. De Sultan zal vermoedeljjk wel weer met een belofte klaar staan, zonder in ’t minst van plan te zyn die te houden. De vooruitzichten voor de Pruisische ka nalenwet worden steeds gunstiger. De Sile- ziërs .zullen waarschijnlijk door verbetering van de Oder voor de wet worden gewonnen. 8 De

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1