g nes H 50 H /Vïettws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 33 Juni 1899. IQwielen Gouda. l Buitenlandse!» Overzicht. :verd. BINNENLAND- ieek. J1TKR, -Gda. s Inkt Melianllic), van lollevjranciers. IN» 3g 49. "W FEVI LLETOX. Gedenkschriften van een Gelukzoeker OF ANNIBAL DE VONDELING 1ELFABRIEK. L| No. 7080 38ste Jaargang. I af 85.-. M CARBIR II Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. ;ht. Verspreide Berichten. stemd, ?n jer week. namaak. Bos'rop. ioa/rr. Vaddinxveen. )degraven. erk a d.IJssfl. Haastrecht, Schoonhoven. BESTE HADELIJK AND. aan 10 halve RAMBOZEN, met gebruiks- in postwissel, ’t Vorige jaar en daarbuiten lager. Vraag er hoog rabat. Naar het Fransch. door W. NUTTER. GERS. R. ermen f 87.50 heeft. De Wallachjjsche boeren schijnen over den uitslag der verkiezingen zeer weinig gesticht te zjjn. Gewapend zyn zy Slatina, de hoofd plaats van het district Oltu, binnengerukt, pm te protesteeren, omdat hun candidaat niet gekozen is. Zij moesten met geweld teruggedrongen worden. Een [later telegram bericht dat 1500 ge wapende boeren trachtten in de stad Slatina door te dringen, om te protesteeren tegen de niet-verkiezing van den socialistischen leider Piteski. De boeren vielen de soldaten met steenworpen en revolverschoten aan. De sol daten gaven daarop ook vuur. Verscheidene personen werden doodelijk gekwetst. De orde is hersteld. Er zijn strenge maatregelen ge nomen. «3) Het was ontrouw, woordbreuk, meineed, Ma thilda’s plaats in zijn hart aan een ander af te staan en dat zoo spoedig. Koevele malen had hij niet met verschrikkelijke eeden gezworen dat hij nooit een ander buiten Mathilda zou liefhebben. En ziedaar, eenige weken verliepen en hij had haar geheel vergeten. Hij schaamde zich over de weinige diepte van zijn gevoel. En voorts, zeiden we, vervulde zijn liefde voor Emilie hem met wanhoop. Hij gevoelde zoo duidelijk dat de hoop haar te bezitten, voedsel te geven, dwaasheid was, het onmogelijke begeeren. Nooit zou de dochter van Isidore Potard hem kunnen toebehooren Zijn verleden zette een scheidsmuur tusschen haar en hem, die onoverkomelijk was; een afgrond, niet te overbruggen. En dat verleden zou hij moeten belijden wan neer hij zijn liefde beleed. De vader zou willen weten wie degene was die de oogen naar zijn dochter ophief. En hij achtte de liefde eene te heilige zaak, De Duitsche Ryksdag nam met groote meerderheid in derde lezing het wetsontwerp aan betreffende de handelsbetrekkingen met Engeland. uiteen te doen slaan. De overste geeft ver volgens een beschouwing over de discipline, waarvan hy niet veel begrip schynt te heb ben en spoort zjjn ondergeschikten aan overal waar zy „het leger hooren beleedigen” te manifesteeren en zoo noodig zelfs zich van hun wapens te bedienen! Eergisterochtend is generaal Duchesne begonnen met de enquête tegen generaal de Pellieux ter zake van zjjn houding inde voorbereiding van het proces Esterhazy anderhalf jaar geleden. Kapitein Tavernier zet zjjn instructie tegen du Paty de Clam voort. Merkwaardig is wel, dat een der eerste militaire verdachten, die profiteert van de nieuwe wet, waarbij de nieuwe bepalingen betreffende de instructie in strafzaken (bijstand van een advocaat, toegang van dezen tot den preventieven hechteling) tot de militaire rechtspraak zijn uitgebreid, du Paty de Clam is, de mandie de voorloopige informatiën tegen Dreyfus op zoo middeleeuwsche en fantastische wijze heeft geleid. Frankrijk. Graaf de Dion is eergisteren wegens vol brachten straftijd uit de gevangenis ontsla gen. Zijn vrienden hebben hem afgehaald met versierde automobielen. Graaf de Ia Vaulx, die door den politie rechter tot frs. 11 boete was verooraeeia wegens het uiten van oproerige kreten, is in hooger beroep vrijgesproken. De prefect van politie heeft vijf lagere politie-ambtenaren met inhouding van salaris gedurende veertien dagen gestraft, omdat zy gewelddadig tegen het publiek waren op getreden op den Zondag van Longchamps. Ook heeft hij een dagorder uitgevaardigd, waarin aan het korps politieambtenaren kalmte en beleid wordt aanbevolen. Nu is er weer te Havre iemand gevangen genomen wegens spionnage. Hy heet von Steinmetz en moet cavalerie-offlcier in het Duitsche leger zyn of geweest zyn. Er is een omvangrijke correspondentie in beslag genomen en zyn maitresse is eveneens ge arresteerd. Zy brachten den vorigen zomer te Dieppe door onder den naam van graaf en gravin Douglas en moeten zich ook aan oplichterij en valsch spel schuldig gemaakt hebben. iiitiYirs Het dossier der zaak is veilig te Rennes aaiigekOJDPn in hrandkaat die dmirtoe od- zettelyk vari een bankiershuis was gehuurd. De terugkeer van Dreyfus heeft de Fran- sche regeering in een moeilijke positie ge bracht. Toen de heer Méline minister-president was heeft de regeering met treffende zorg een speciale doodkist voor Dreyfus laten maken. De wanden waren daarin van glas, opdat men het Ijjk zou kunnen zien, het hout was met teer en creosoot doortrokken om het te vrijwaren voor insecten en vocht, bovendien was de kist van binnen beslagen met zink. Met deze kist werd een hoeveel heid kruiden naar het Duivelseiland gezonden voor de balseming van het lyk. En nu zit de Regeering met de kist in haar maag. Op het Duivelseiland is zy overbodig geworden en te Parys ziet men haar liever niet terug. Het beste zou maar zyn de kist te doen verdwijnen. Altijd nog politiseerende officieren Overste baron de Coubertin, van het tweede regiment curassiers, heeft tot de gegradueer den van zyn regiment een dagorder gericht waarin hy vertelt dat dekreet „Leve Piquart!” Zondag te Parys gehoord, hem buiten zich zelf van woede heeft gebrachtby moest al zyn krachten inspannen om niet zyn soldaten de sabel te laten trekken en de schreeuwers Het mislukken van de pogingen, door Waldeck-Rousseau aangewend om een mi nisterie te vormen, heeft dieper oorzaken en grooter gevolgen dan de berichten van eer gisteren wel deden vermoeden. Het echec is hoofdzakeiyk te wijten aan de obstructie der nationalisten, die thans pogen in troebel water te visschen en weder aan het bewind te komen. De nationalistische party heeft thans alle batterijen ontbloot; zij dreigt zelfs den president der Republiek, als hy niet aan een der hunnen de opdracht tot kabinetsformatie geeft, het tot stand komen van elk ministe rie te verhinderen en daardoor Loubet tot afdanken te bewegen. Waldeck-Rousseau beging de zwakheid, behalve Delcassé, ook Leygues, Guillain en Delombre van het kabinet-Dupuy te willen overnemen. De gematigden maakten daar van hun steun afhankelijk, en Waldeck- Rousseau meende dien steun niet te kunnen missen. Nauwelijks had hjj hierin toege stemd, of de gematigden eischten dat ook Poincaré een portefeuille zou krijgen. Rous seau stemde hierin eveneens toe. Doch Poin care eischte daarop gebiedend, dat ook Krantz in de combinatie moest treden. Deze eisch was nog niet in staat Waldeck-Rous- seau de oogen te openen; hy stemde toe in het overnemen van Krantz, maar niet als minister van oorlog. Hierdoor viel de bere kening der samenzweerders in het water. Krantz wilde geen andere portefeuille dan die van oorlog, en verzette zich tegen het eerste punt van het program van Rousseau, waarin krachtig optreden werd voorgeschre ven tegen de officieren en generaals, die zich op eenige wyze aan betoogingen of misdaden hebben schuldig gemaakt. Toen begreep Waldeck-Rousseau eindelyk, dat hij met de gematigden niet verder kwam en alleen bij de radicalen en socialisten steun moest zoeken en dat durfde hij niet. Hij legde daarom de opdracht van den President neder. Dit staat vast, dat alle kansen op een goede uitkomst verkeken zyn als de heer Loubet zich zwak toont, of als hij besluit om zyn hooge waardigheid neder te leggen. En dan is het wat in regeeringskfingen tot bezorgdheid aanleiding geeft. De heer Lou bet heeft weliswaar voor enkele weken zyn vaste voornemen uitgesproken om niet heen te gaan. Maar er zyn omstandigheden, die sterker zyn dan voornemens en beloften. Het is .algemeen bekend dat de President der Republiek slechts met tegenzin heeft Telefoon No. S3 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. toegestemd, de keuze te aanvaarden. Hy is een man met een kalme, gemoedelyke natuur, hij houdt van rust en zoekt zyn geluk in zyn gezin. Mevrouw Loubet heeft hem dringend ge beden de keuze niet te aanvaarden. Hy zette zich, al was het met een bezwaard ge moed, over dien wensch van zyn echtgenoote heen, en betrok het Elysée, omdat hij meen de, dat z(jn plicht hem daarheen riep. Doch sedert de nationalisten, ondanks hun plechtige verklaring, zich blyven verzetten tegen het vonnis van het Hof van Cassatie, en hun voornemen te kennen geven aan het Recht niet het laatste woord te gunnen; sedert de (Eilfets-blancs in Auteuil hun sierlyke wandelstokken ophieven om het hoofd van den Staat te slaan; sedert alles wat in de laatste maanden gebeurd is, houdt mevrouw Loubet niet op haar man te smeeken dat hij zal aftreden. Zy poogt hem daartoe over te halen met alle middelen, waarover een vrouw kan beschikken. En daaronder lydt de president der Republiek zoo, dat men rekening moet houden met een plotseling besluit van zyn zyde. En dat zou den toestand thans zeker niet verbeteren. In een onderhoud met president Loubet vwridiMwdo heer Boujureois, dat hU enKei als onderhandelaar wilde optreden maar dat hy volstrekt verlangt buiten elke combinatie te blyven en naar den Haag terug wenscht te keerèn. Na een korte discussie besloot de Kamer met 332 tegen 175 stemmen tot Maandag a.s. uiteen te gaan. De uitslag der verkiezingen in Roemenië heeft aan het conservatieve kabinet een overweldigende meerderheid bezorgd. In de Kamer zullen zitting nemen 159 conserva tieven en aanhangers van Fleva, 13 Ju- nimisten en 11 liberalen. De Junimisten hebben, ondanks de voortdurende tegenwer king der regeering, hun leiders, de oud- minister Car en Marghiloman gekozen ge zien; daarentegen is de oud-minister Gher- mani in de minderheid gebleven. Hy werd echter met de heeren Rosetti en Majorscu tot lid van den Senaat gekozen. De oud- minister Carp werd in de beide universiteiten tot lid van den Senaat gekozen. Het ministerie-Cantacuzeno-Fleva heeft thans een aanzienlijke meerderheid in het wetgevend lichaam. Als het die nu maar goed weet te gebruiken, in het belang van het land, dat aller toewijding hoog noodjg om daarin zich van misleiding te bedienen, en, aangenomen dat hei mogelijk zijn zou, zijn mas ker te blijven vertoonen. Er was dus geen hoop voor hem. Want het was zeer duidelijk, dat Isidore nim mer zou toestaan, dat zijn dochter aan een moor denaar en dief zou toebehooren, al waren deze misdaden ook onder verzachtende omstandigheden, gepleegd geworden. En buitendien, hij had geen familie, geen naam geen afkomst, niets. Hij was een vondeling. Hij was niets meer dan een gelukzoeker, een fortuinzoeker, en nog wel een die zeer slecht ge slaagd was tot dusver. Terwijl de jongeling dit alles in zijn hart over legde en honderdmaal besloot dat hij niet meer lief zou hebben hij bleef onmachtig worstelen, vruchteloos strijden tegen zijn hart. Zijn liefde groeide steeds aan. Hij voorzag duidelijk, met pijnigende klaarheid, dat het noodlot bezig was hem nieuwe smarten en teleurstellingen te bereiden. Zijn rede vermocht niets tegen de stem in zijn binnenste, tegen zijn hart. Hij gevoelde zich te vermoeid, te afgemat om den kamp op den duur vol te houden. Ontelbare malen zeide hij zichzelven dat het gedaan moest zijn, dat het dringend noodig was dat er een eind aan kwame. Zijn liefde was oneerlijk en zonder hoop hij moest van alles afzien, geen hoop in zijn binnenste toelaten, geen verwachtingen koesteren, waarmee de gansche rede als met een monsterachtige dwaas- - 90.— - 110— - 125— b - 145— - 160.— - 155.— - 180.— IIJWIELEN op Het amendement van den heer Pijnappel, dat de strekking heeft, naast de bepalingen klopten, zijn hoofd gloeide. Wederom had hij zijn toestand overdacht en hij zat daar en peinsde en dacht het raadsel over en over en kon tot geenerlei bevredigende oplos sing komen Hij vreesde krankzinnig te zullen worden. Neen, hij hoopte veelmeer dat een vriendelijke duivel de fakkel der rede, de vlam van zijn bewustzijn in een vlaag van satanisch erbarmen in hem zou uitblusschen en hem bewusteloos in den macht der waanzin zou dompelen. Slechts op die wijze achtte hij rust en vrede bereikbaar. Ijdele hoop! Raphael verloor niet zijn verstand. Evenmin loste het raadsel zich op. Maar zijn lichaam leed des te meer van zijn vreeselijke zielestrijd. Laat in den avond werd hij gevonden op den grond uitgeatrekt, aan ijlende koortsen ten prooi. Men bracht hem te bed. Men haalde een genees heer. Drie dagen lang zweefde hij tusschen leven en dood. Deze onverwachte gebeurtenis verwekte alge- meene deelneming en medelijden Allen, zoowel de patroon als de werklieden, beminden den jongeling, die tegenover elkaar vriendelijk, beleefd en hulpvaardig was De werklieden beminden hem omdat hij in gee nen deele trotsch was of hoogmoedig, noch uit de hoogte op hen neerzag iets zeer zeldzaams bij een kantoorklerk en omdat hij belangstel ling toonde in hun arbeid en zich van hen liet onderrichten met onschokbaar geduld. (Wordt vervobd.) heid den spot dreef. Maar op welke manier er een eind aan te maken op afdoende wijze Weer kwam het denkbeeld van zelfmoord ple gen bij hem op. Maar, met alle kracht die in hem was, wierp hij die gedachte verre. Koevele malen had hij niet reeds den dood vastbesloten gezocht De dood had hem afgewezen Het was hem onmogelijk geweest te sterven. Steeds was hij op vreemde wijze in zijn vreeselijk voornemen verhinderd geworden. En sinds zijn laatste poging daartoe, had hij duidelijk ingezien, dat zelfmoord de toevlucht is van een lafaard, van zulken wier de geestkracht ontbreekt om den strijd des levens onder de oógen te zien. En hij wilde geen lafaard zijn. Vervolgens kwam de gedachte bij hem op deze vreedzame woning te verlaten. Maar, waarheen zou hij gaan Wat zou hij aanvangen Wat zou ervan hem worden als hij opnieuw hulpeloos op de boulevards stond En menigmaal bij zulke gedachten, den strijd moede, sloeg hij de beide handen voor zijn aan gezicht en zat moedeloos en als verbrijzeld uren lang als bewusteloos het raadsel te overdenken, steeds meer verward gerakende, steeds donkerder de toekomst inziende. Op een avond zat hij op zijn kamer in een dergelijke gemoedstoestand, Hopeloos staarde hij voor zich. Zijn slapen GOTDSCHE (O (RAM Telefoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN.

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1