.NK, sr. asr. Meitws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BINNENLAND- No. 7921. Zaterdag 24 Juni 1S99. Buitenlandse!) «verzicht. 2 mar. ijwielen, londa. f 38ste Jaargang. «edel, 1 lot». z ■o 5 O Hf CS Iron, tam j FEUILLETON. A^NIBAL DE° VONDELING jiwWI J •1 It. gestort. .ÜIJN. a Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. ”-*g d #5.—. f CARBIR I Maandag 2 (Aïlzkttr. Ai* terecht staan. cair verband en zonder idbrteven i 1 Juli.) Iovda bij de O ET adres voor dolen wagens uwe. nijap ode rs. en 0.50. 9> SS Dokter, dokter, wees 12 fless 12 12 flesch. (lOI DStlli: (DIIRIW De kelders van het Hotel de Ville stroom den onder water; vyf stoompompen waren noodig om het water te vdrwjjderen. Ver scheiden treinen hebben door dezen zond vloed vertraging ondergaan. Italië. de Italiaansche generaal Telefoon No. £2. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. plan zoo het al vast staat wel niet te koop zal loopen. De „St. James’s Gazette” begint met een overzicht van de militaire macht der Z. A. Republiek. Hoewel deze geen staand leger heeft, is het een niet te onderschatten vij and, want het geheele volk is ieder oogen- blik gereed en bereid ten stryde te trekken. De Transvaalsche staatsartillerie is bewa pend met 46 snelvuurkanonnen van de nieuwste constructiehet leger der Boeren bestaat voorts uit 20.000 man, allen scherp schutters en wel bereden, die met Mauser- geweren bewapend zyn. De staf van generaal Joubert is, volgens de „St. James’s”, samengesteld uit tal van officieren, die vroeger in het Duitsche of Nederlandsche leger hebben gediend; ook vele troepen-officieren verkeeren in dat geval. Met deze strijdmacht, en het uitzicht op den steun van den Oranie Vrijstaat, acht generaal Joubert het mogelijk aanvallend te werk te gaan. Reeds zijn de overgangen over de Vaal door Transvalers bezet, en hebben zij zich van den spoorweg verzekerd. Het doel is, als de oorlog uitbreekt, naar Kimberley te marcheeren, en zich van de diamantmijnen meester te maken. Tevens zal dan de spoorweglun naar Boeloewayo op verschillende punten worden vernield. Het doel van Joubert zou volgens de „St. James’s Gazette” zijn, met den steun der Afrikaanders zich van Kaapstad meester te maken. 224) Hen op zijn beurt in allerlei zaken van dienst zijndeen verder omdat zij in hem verstandelijk hun meerdere erkennen moesten, een meerdere die hen niet ergerde, maar hen hoogachtte en hen gaarne van dienst was. En Isidore Potard had gedurende de maanden van zijn verblijf ten zijnent eene levendige sym pathie opgevat voor zijn jeugdigen boekhouder, dien hij zelf had gevormd, die alle orders snel en juist ten uitvoer bracht en'trachtte zich op allerlei wijzen nuttig te maken zonder daarin door een zelfzuchtig doel gedreven te worden. En op zijn gedrag was in geen enkel opzicht het minste aan te merken Alleen de voortdurende afgetrokkenheid waaraan de jongeling ten prooi was, deed hem soms medelijdend het hoofd schudden. En Emilie zelf, hoewel het meest terughoudend in hare gevoelens jegens den jonkman, was niet het minst getroffen over het gevaar dat hem be dreigde. Wij willen niet beweren, dat zij liefde voor hem koesterde, tenminste geen liefde uit iefde, maar buiten deze van den wil onafhanke- Enqeland. Een telegram aan de Daily Cronicle bevat bijzonderheden over den moord op de expe ditie Cazemajou door den emir van Zinder bedreven. De emir noodigde de»- kapitein in een hut, waarin een put was gegraven, die met een wipplank gedekt was. Op een gege ven oogenblik liet men den kapitein en den tolk, die naast hem zat, in de diepte ver dwijnen, waarop onmiddellijk de put gevuld werd. Intusschen werden de Senegaïeezen van de expeditie door duizenden inboorlingen overrompeld. Gedenkschriften vut een Gelukzoeker Naar het Fransch. door W. NUTTER. IHIEYFUS Men verwacht dat de vetjdaring, waar mede het nieuwe Fransche ipinisterie in de Kamer zal optreden, zal voorafgegaan wor den door enkele besluiten, waardoor zekere militairen getroffen worden, die zich door woord of geschrift hebben uitgelaten op een wijze'waardoor de discipline in gevaar kan worü&n gebracht. De woning, welke te Rennes aan me vrouw Dreyfus is aangeboden, moet behooren aan mevrouw de weduwe Godard. Bij besluit van den president der Fransche republiek van gister is den brigade-generaal der artillerie De la Rocque aangezegd zyn ontslag te nemen. De enquête tegen generaal Giletta is in vollen gang. De generaal volhardt in zijn bewering, dat hij als tourist rondwandelde en slechts uit nieuwsgierigheid hier en daar eenige aanteekeningen maakte. Doch al stelt de gevangene zich zoo onschuldig voor, er zyn anderen die hem zwarter dan zwart willen hebben en den generaal beschuldigen, als herder verkleed de Fransche legeroefeningen te hebben gevolgd en als werkman aan den bouw van sommige forten zou hebben meegewerkt. Het proces zal met gesloten deuren wor den behandeld. Frankrijk. Te Parys hebben Dinsdagavond door een onweer tal van overstroomingen plaats ge had. Verschillende riolen zyn gesprongen. Het is heden de twaalfde dag der crisis in Frankrijk, en nog weet men niet met zekerheid, in welke richting de oplossing zal gezocht worden. De heer Leon Bourgeois heeft gisteren den geheelen dag besteed met het afleggen van bezoeken by de leiders der verschillende politieke Kamergroepen. Hij kwam ’s mor gens om half zes in Parys aan, werd reeds te kwart vóór negen op het Elysée ontvangen waar hij een onderhoud met president Loubet - had var. drie kwartier, en ging toen er op uit om zyn taak als bemiddelaar te ver vullen (voor kabinetschef wil Bourgeois niet in aanmerking komen). Zyn hoofddoel was daarby, de radicalen te bewegen tot toe schietelijkheid, als er een combinatie mocht tot stand komen die niet heelemaal naar hun zin was. Het hoogste belang der Re publiek staat er by op ’t spel Het gerucht wil, dat Bourgeois boven ver wachting is geslaagd. Alle leden van zyn groep besloten Waldeck Rousseau te steunen, wanneer hem een nieuwe opdracht gegeven mocht worden. Daarmee is echter niet ge zegd, dat genoemde Senator ook Kabinets formateur wezen zal. Men houdt, volgens de laatste berichten, een ministerie Sarrien voor waarschijnlijkerja, het zou reeds zoo goed als gereed zyn. De „premier” zou Binnenlandsche Zaken nemen. Waldeck Rous seau, Oorlog, Monis, Justitie, Delcassé, Buitenlandsche Zaken, Pelletan, Openbare Werken. Een later telegram meldt: Het nieuwe Fransche ministerie is aldus samengesteld: minister-president en binnen landsche zaken, Waldeck-Rousseau;’buiten landsche zaken, Delcassé; oorlog, generaal De Gallifet; marine, Lanessan; justitie, se nator Monis; landbouw, Jean Dupuy; handel, Millerand; financiën, Caillaux; openbaar onderwijs, Leygues; openbare werken, Bau- din; koloniën, Decrais. Er zyn steeds nog Engelsche bladen, die Engeland in een Zuidafrikaanschen oorlog willen wikkelen en die daarom voortgaan „den geest des kwaads” aan te roepen, in danks de waarschuwingen van de meer be zadigde organen der openbare meening. Voor de „St. James’s Gazette” spreekt over een oorlog tegen Transvaal, alsof het een jachtpartij in Schotland geldt. Breed voerig zet het blad uiteen wat het veld- tochtsplan der Transvalers wezen zal, niet bedenkend dat generaal Joubert met dat Maandag zal de Italiaansche generaal Giletta, die van spionnage verdacht wordt, Rusland. Rusland zal eerstdaags een voorstel tot definitieve ontwapening indienen, zegt de Indépendance Beige. Het wordt zeker geacht, dat Engeland aan dit voorstel zyn instem ming zal betuigen op voorwaarde dat het met algemeene stemmen worde aange nomen. De „Pester Lloyd” ontvangt uit Weensche regeeringskringen het bericht, dat de mo gendheden door hunne gezanten bij de Porte ernstige protesten hebben laten aanteekenen tegen de incidenten aan de Servische grens. Indien deze protesten geen afdoend gevolg hebben en de Porte geen strenge maatrege len neemt tegen hen, die voor deze storing van orde en rust verantwoordelijk zyn, dan zullen de mogendheden een gemeenschappe lijke betooging organiseeren, die aan duide lijkheid niets te wenschen zal overlaten. Het aantal slachtoffers van de gebeurte nissen op 14 en 15 Juni aan de Servische grens, is volgens berichten uit Belgrado, nog niet volkomen bekend, doch is zeer groot. De Turken brachten de gewonden ’s nachts heimelijk naar Prichtinade dooden werden onderweg begraven. Volgens de berichten der Servische regee- ring, werd het plan voor den grensaanval opgesteld door een majoor en eenige andere rpQrksche officieren, het werd opgemaakt in jjet dorp Sikiratz, in het huis van een be- lijken hartstocht, die het hart plotseling in bezit neemt, zonder met iets te rade te gaan, zonder de liefde die begeert te bezitten, gevoelde het jonge meisje zich toch aangetrokken tot den jonkman, zoo schoon in weerwil van zijn bleekheid, zoo beschaafd in zijn taal, in zijn manieren, altijd zoo droomerig, somtijds zoo treurig en terneerge slagen. Morgen en avond zond zij gebeden voor hem op, onbewust dat zij zelve de onschuldige oorzaak was van zijn ziekte Maar, de beterschap kwam niet. Integendeel, het scheen of zijn toestand van uur tot uur erger werd Den vierden dag schudde de geneesheer bij zijn bezoek bedenkelijk het hoofd. >Wel dokter,” vroeg Isidore, zeer bekommerd, «wat denkt ge er van r” De dokter antwoordde niet. De fabrikant herhaalde zijn vraag en smeekte om opheldering. Voor eenig antwoord onderzocht de dokter nog maals de zieke. «Welnu, dokter,” zeide Potard, »wat denkt ge? Uw zwijgen verschrikt me.” «Wilt ge weten wat ik denk Graag dokter.” «Welnu, ik kan u niets anders zeggen dan dat deze jonkman verloren is.” >Verloren riepen Isidore en Emilie tegelijk. >Moet hij sterven?” »Ja »Zou er niets aan te doen zijn Is er niet de minste hoop meer »Neen, of er moest een wonder gebeuren.” voorzichtig.” Waarvoor «Kan hij u niet hooren «Ónmogelijk.” »Hij slaapt toch niet I Kijk, hij ligt met de oogen wijd geopend.” «Juist. En ik zeg u, dat hij niets hoort en niet meer tot bewustzijn zal komen.” «Hij is zoo jong nog. Op zijn leeftijd sterft men niet zoo gemakkelijk «Hij is uitgeput, hij is opHij kan de koort sen geen weerstand bieden. Zij verteeren hem snel. Het zal zeer spoedig gedaan zijn. Let wel, ge hebt er op aangedrongen te weten wat ge te hopen of te vreezen hebt «Er is dus geen hoop meer «Ik herhaal u Van neen. Of er moest een wonder gebeuren. Tenzij er een mirakel aan hem geschiedt, zal hij nog dezen nacht sterven. En daar ik volbloed Voltftiriaan ben en derhalve niet aan mirakelen geloof en niemand zou wenschen aan te raden er aan te gelooven, kan ik u ook van die zijde geen hoop geven.” En hiermede vertrok de geneesheer, met be lofte des anderen daags terug te zullen keeren. De dokter zou zich evenwel ditmaal door zijn kunde bedrogen vinden. Hij sloeg geen geloof aan wonderen. Toch geschiedde dat wonder. Den volgenden morgen, bij het aanbreken van den dag, week de vernielende koorts, Raphael kwam tot bewustzijn en gevoelde zich heel anders. Toen de dokter kwam en het feit constateerde en dadelijk zag dat de zieke zoo goed als behou- kenddn Albaneeschen roover. Dat geregelde Turkscbe troepen zich by de roovers aan- slotert, om een vreedzamen Staat aan te val len, Jieeft de regeeringen der mogendheden zeer ontstemd. De Russische gezant te Kon- stantlnopel, Sinojef, ontving telegraphisch last van den Czaar, zich by het protest van de overige gezanten aan te sluiten. Ofschoon de regeering zich op alle moge- lyke gebeurtenissen voorbereid, worden toch de berichten omtrent mobilisatie der troepen tegengesproken. Dit goede bron kan verzekerd worden, dat de Kaapsche ministers en de leiders van den Afrikaander Bond hun invloed op president Krüger gebruiken om tot een vreedzame oplossing te komen, waarover zij alle hoop hebben. Verspreide Berichten. O e* Fl. I 5 tv I enomen. g STATEN-GENERAAL. TIFEEm: HAMER. Zitting van Donderdag 22 Juni. By zyn interpellatie over het onderzoek der regeering naar de werking van art. 243 (belastingen) der gemeentewet stelde de heer Veegens voorop dat ten opzichte van het verbod toch progressie geen compromis tusschen de verschillende partyen is getroffen en drong liy verder aan op een beslissing in deze met het oog op de inrichting der gemeentebegrootingen voor 1901. In de veronderstelling dat het onderzoek naar de werking van art. 243 is afgeloopen achtte h(j den tyd gekomen, dat de regee ring de onzekerheid voor de gemeenten opheffe opdat zy weten waaraan zich te houden. In vele gemeenten toch ontstaat reeds een gerechtvaardigde beweging tegen art. 243 omdat daarin een omwenteling op plaatselyk belastinggebied is opgenomen. Treede het artikel onveranderd in werking den was, zeide hij «Een zeer vreemd geval. Ik begrijp er niets van, niemendal.” «Een mensch kan zich vergissen,” zeide Isi dore Potard onvoorzichtig. «Ik heb me niet vergist, mijnheer.' Er is hier werkelijk iets gebeurd, wat ik bij gebrek aan een beter woord een wonder zou willen noemen.” En toen hij vertrok, mompelde hij nogmaals «Ik begrijp het op mijn woord met Een ex traordinair geval En inderdaad, het was een bijzonder geval, Ra phael was de crisis te boven gekomen door een wonder. Onder het woeden van de koortshitte te mid den van de meest buitensporige visioenen die zijn woelende hersenen voor het oog van zijn geest plaatste, was hem eensklaps eene gedaante ver schenen, die alle andere had verdreven, of waarin alle anderen zich opgelost hadden. Twee figuren, nevelachtig en onduidelijk, gelijk aan de nimphen van Ossian, hadden zich aan hem vertoond. Deze golvende gedaanten, vlottende als een nevel, beurtelings zich inkrimpende en verlengende, nu eens dichtbij, dat hij ze bijna kon aanraken, het volgende oogenblik op onbe reikbare afstanden van hem verwijderd, namen ten slotte duidelijke vormen aan en plaatsten zich voor hem. Het waren twee vrouwengestalten. Oogenblik- kelijk had Raphael beiden herkend, het waren Mathilda de Latour du Pic en Emilie Potard. Wordt vervolgd.) Telefoon No. ADVERTENTIES worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1