.erwijs. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 7923. Maandag 36 Juni 1S99. Buitenlandse!) Overzicht. JITEB, -Gouda. I neek. itsburgh, aan de Geestbrug ■w It. IELFABRIEK. 38ste Jaargang. RICHTING FEV1 LLETOni. ANNIBAL DE VONDELING Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. lil iclit. namaak. ÜKMAN Zn le aandacht op, Burgerscholen verlaagd tot D, Boskoop, 'cwa/rr. Waddinxveen. bodegraven, •kerk a d.IJssel. Haastrecht, SL Schoonhoven llulianllin), n* van Hofleveranciers. Dit No. bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. de Burger- :ht op het Lager nd, dat de fêerllngen t eindigen dér bovengenoemde in op DINSDAG namiddags ten gevoel uit u en maak ‘g- len wordt ver- ;en. Commissie, •etaris, VOORT. aan 10 halve FRAMBOZEN, i met gebruiks- an postwissel. ’t Vorige jaar en daarbuiten lager. Vraag ser hoog rabat. - 110— - 125— - 145— - 160— - 155— - 180.- UJWIELEN op GERS. R. flOUDStïïE UH IIIVI. Telefoon No. 62. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. rde mi, water, licht, .ndeling van ze als gevolg van iige buitensporig- leekzucht, niaair- inr, ziekten der rheumatisiuus, tten. Billijk pen- in speciale geval- 'rage gratis Plotseling was alles verdwenen. De gedaanten waren opgelost, verzwonden. De stem zweeg Alles was weg. Een officieuse nota brengt ter kennis den tekst van een van Donderdag gedateerd ko ninklijk besluit en een rapport aan den Ko- ning over de politieke maatregelen aangaande* vereenigingen en werkstakingen onder het’ personeel van de spoorwegen, de posterijen, de telegrafie, de verlichting en de pers. Het besluit zal worden toegepast van den 20en Juli af en aan het parlement worden voor gelegd. Op de vraag van den heer Labouchère of de Engelsche Regeering besloten heeft de troepenmacht in de Kaapkolonie te ver meerderen tot 40,000 man, antwoordde de staatssecretaris van oorlog, de heer Wynd- hem beslist ontkennend. De avondbladen melden dat het tweede bataljon van Shropshire infanterie-regiment Verspreide Berichten. De „Sfax” wordt niet vóór Maandag te Brest verwacht, doch men acht het niet onmoge lijk, dat zij, tengevolge van het onstuimige weder eenige dagen later zal arriveeren. De stad wordt overstroomd met vreemdelingen, journalisten, fotografen, teekenaars enz. Te Rennes blijft alles rustig. Voor de vensters van Dreyfus’ kamer heeft men luiken laten aanbrengen, waartegen sommige locale bladen protesteeren, omdat de kapitein niet beschouwd kan worden als een veroordeelde, doch als een verdachte officier en men hem dus niet in een cachot mag sluiten. Mevrouw Dreyfus heeft een telegram ontvangen van haar echt genoot, dat deze aan boord van de „Sfax” heeft geschreven en op de Kaapverdische eilanden heeft doen aanbieden. Het luidt „Bevind mij wel: ik omhels je en de kinde ren, in afwachting spoedig wederzien. Alfred”. Een gerucht loopt, dat een Amerikaansche maatschap^ een vaartuig heeft nitgerust, dat gelijk met do „Sfax” van Cayenne ver trokken is. Met uitstekende fotografie-toe- stellen, die op de brug van het schip zijn opgesteld, zou men trachten alles op te nemen, wat aan boord van den kruiser ge beurt, om dat later als een „kinematograflsch panorama” te vertoonen. Men beweert, dat het onderzoek, door generaal Duchesne tegen generaal De Pellieux ingesteld, te kort Jieeft geduurd om grondig te zyn. Eenige bladen eischen publicatie der stukken. Londensche bladen melden, dat Esterhazy een gerechtelijke actie heeft ingesteld tegen zyn zaakwaarnemers, die weigeren hem eenige stukken over de Dreyfuszaak terug te geven, welke hy hun had toovertrouwd. De advocaat van Du Paty de Clam zal de invrijheidstelling van zyn clëint verzoe ken, omdat er geen aanleiding is tot diens vervolging. aan mijn geluk, op de wereld heb ik u liefgehad, in de hemel waak ik over u als een schutsengel ik zie u ongelukkig, ik zie u worstelen met uw liefde voor dejdoode, ik lijd zeer door uw lijden. Ik wil u gelukkig zien. Ik heb u lief als een beschermengel denk aan mij slechts als be schermengel. Niets bindt u meer aan mij. Gij kunt gelukkig zijn. Er is geluk voor u wegge legd. Denk niet meer op die wijze aan mij. Waarom moeten wij samen nog meer lijden Grijp het geluk aan, het ligt voor u, hier is het geluk Emilie Potard zie, ik geleid haar tot u. Uw geluk is in haar. Dit onschuldige kind, zuiver als de sterren, rein als de hemel, is uw reddende engel! Zij heeft niet, zooals ik had, banden die haar verhinderen u gelukkig te maken. Uw liefde voor haar is niet schuldig voor de menschen, noch voor God zelf. Zij zal zich aan u wijden met geheel haar reine, teedere, onbevlekte ziel en geen zelfverwijt of wroeging zal uw geluk verwoesten. In haar liefde zal zij een onschuldige engel blijven, waar ik schuldig was. Zjj zal u liefhebben met geheel haar zuivere ziel, als gij haar lielhebben zult. En gij hebt haar lief! Verdrijf niet dat heilig niet drie wezens ongelukkig Hier is Emilie a«5) Mathilda was niet bleek n eer, weende niet meer, wrong de handen niet in wanhoop, gelijk hij haar de laatste maal gezien had in het pavil joen van het hertogelijk hotel. Iets als een aure ooi straalde rondom haar hoofd. Haar oogen schitterden als van een oneindig onuitsprekelijk geluk. Haar mond glimlachte. Zij richtte de oogen strak op Raphael, zij sprak tot hem door haar blikken. Zij geleidde Emilie Potard aan de hand voort, als een vriendin Ook zij keek hejp aan, maar niet met zooveel uitdrukking, meer als een nieuwsgierige. Toen klonk er eensklaps een stem in Raphael’s hart, diep, diep in zijn ziel en trilde door zijn beenderen s >Ziewij hebben genoeg voor elkaar geleden. Om uwentwil heb ik mijzelven den dood gege ven, om mijnentwil ,tijt gij de ongelukkigste der stervelingen geweest. Namelooze smarten hebben ons beider ziel verscheurdde hemel heeft mij vergeven wat ik deed. Een zaak ontbreekt bevel heeft gekregen om zich gereed te houden voor onmiddellyke inscheping naar Zuid-Afrika. De bevelhebber van het regi ment spreekt dit bericht tegen. Bretaghk. Twee visschersbarken van Guilvignec (Bre tagne) zyn in volle zee vergaan. Twaalf personen verdronken, 7 werden gered. Italië. De paus hield gisteren een openbaar con- Hij had een blind geloof aan beantwoording van de zijde van Emilie. Een blind geloot, want niets gaf hem op be paalde wijze reden dat te gelooven. En hij haastte zich ook niet. Hij was voorloopig volkomen tevreden met zijn toestand van geheime, verborgen liefde, waarvan niemand wist, die geen mensch ter wereld ver moeden kon. Hij was tevreden, dat hij zijn hart niet meer met geweld het zwijgen behoefde op te leggen. Hij gevoelde nog geen behoefte en ook nog niet den moed, om zich te verklaren. Emilie was hem op bovennatuurlijke wijze toegezegd ge worden. De zaken zouden vanzelf een gewenscht beloop nemen. De omstandigheden zouden zich wel voordoen, de gelegenheid eener verklaring zou vanzelf ontstaan, ongezocht. Hij -nam zich voor niet te bepalen wanneer hij spreken zou, maar zich altijd bereid en gereed houden om dat te doen. Deze staat van zaken duurde ongeveer twee maanden, in welk tijdsverloop er weinig bijzon ders gebeurde. Toen begon een nieuw tijdvak, vol van gebeurtenissen. In het groote volkstheater, het théltre de la Ga ie té (der vroolijkheid) werd te dien tijde avond aan avond een stuk vertoond, dat niet ophield de belangstelling gaande te maken, een echt sensatie- drama>De bruid van den bandiet." Dit stuk verheugde zich in een enorm succes, lederen avond behalve nog bij de extra-mid- dagvoorstellingen was de schouwburgzaal stampvol. Wordt vervolgd.) ermen f 87.50 - 90.- Het ministerie-Waldeck-Rousseau is dan gevormd, zooals wy gister hebben meege deeld het „Journal Officiel” bevat de lyst, waarin zeker namen voorkomen die men niet naast elkander zoeken zou. Het zou niet lang geleden nog iets ondenkbaars geweest zyn dat de oude generaal markies De Gal- liffet in één ministerie zou zitten met den socialist Millerand. De nieuwe combinatie, schynt ons vrjj sterk. Dat zy in zake Dreyfus stipte uitvoering van het arrest van 1 het Hof van Cassatie zal eischen, is niet twyfelachtigdaarvoor staan de namen van Waldeck-Rousseau, Monis, Millerand en Gal- liffet ons borg. Aan den anderen kant is de groep-Barthou ook vertegenwoordigd (door den minister van onderwijs Leygues). De heer Waldeck-Rousseau heeft thans, nadat door toedoen van de Mélinisten zyn combinatie eenmaal mislukt was, blijkbaar zeer snel gehandeld. Hy heeft de tegenpartij geen tyd gelaten roet in het eten te gooien. En hy is waarschijnlijk daardoor alleen ge slaagd. Merkwaardig is het zeker, dat de socialist Millerand zich heeft laten vinden om in het ministerie zitting te nemen. Merk waardig zoowel op zichzelf, omdat Millerand zeker een der eerste, misschien wel de eerste socialist is, die minister wordt; ook merk waardig omdat hy, zooals wy Woensdag morgen meldden, bedankt had omdat hy meende, dat een socialist in een overigens vry gematigd ministerie niet op z(jn plaats was en hy de vryheid van zyn party tegen over zulk een ministerie niet aan banden wilde leggen. Dat Millerand nu toch een portefeuille aanvaard heeft, bewijst wel, dat hy den toestand ernstig inziet, dat hy in ieder geval er toe wil medewerken om de Dreyfus-zaak tot een goed einde te brengen en dat daarvoor zyn party blijkbaar ook wel iets over heeft. Of het voor lang zal zyn, is een andere vraag. Er wordt over de combinatie, en over de rol die zy te vervullen heeft, reeds ver schillend gesproken. De radicalen hebben het nieuwe kabinet reeds een ministerie van af wikkeling en van verdediging der republiek genoemd, daarmee te verstaan gevend, da^X het wel weer heen kan gaan wanneer Frank-1 ryk tot rust zal zyn gekomen, om dan op gevolgd te worden door een ministerie-Bour- geois, die dan het volgend jaar de opening Gedenkschriften van een Gelukzoeker OF Naar het Fransch. DOOR W. NUTTER. Telefoon No. 63 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer Ui Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. nooten in de subcommissie te benoemen. De conservatieven lachen dubbel in hun vuistje omd|t zy hopen dat het teleurgestelde een- i trum er den brui van zal geven om nu de I kanaalwet er door te helpen. Maar dan doet het, tegen wil en dank, de conservatieven het grootste genoegen. Het centrum zit dus in een lastig parket. Het verstandigst zou wezen als het zich nu voor de aanneming van de kanaalwet liet paaien door andere beloften. En hierop schynt wel kans te bestaan. Immers zou Miquel het eens zyn geworden met de (katholieke) afgevaardigden i uit Silezië over compensaties ten behoeve van deze door het Middellandkanaal geschade provincie en zoodoende het centrum toch gewonnen zyn voor het kanaal. Blijkt dit echter niet juist en helpt het centrum de kanaalwet ten val brengen, dan zal er wel voor de regeering niets anders o verblijven dan de ontbinding van den Landdag. De Keizer heeft den staatssecretaris van buitenlandsche zaken Frhr. von Bülow in den gravenstand verheven. Deze verheffing is niet alleen een belooning voor zjjn handigen aankoop van de Carolinen maar ook in het algemeen een erkenning van zyn geheele buitenlandsche politiek door den Keizer, waarby ook de verbetering van de Dwtach-Engelsche betrekkingen ongetwy- feld’^n rol speelt. De benoeming is ook in zoover van beteekonis dat dezelfde uiterste agrariërs, die zich verzetten tegen de ka naal politiek van den Keizer, ten deele openlijk, ten deele betrekkelyk tegenstanders van den minister zyn, omdat hy de voort zetting van de politiek van de handelsver- dragen bepleit. Maar een vredige kalmte volgde op dit visioen, voortgebracht door zijn verhitte verbeelding, met een duidelijkheid dat hij niet wist gewaakt of ge droomd te hebben. Maar waarheid of verbeelding hij wilde die stem gehoor geven. Hij wilde blindelings den raad uit de onbekende wereld opvolgen. Hij gevoelde geen koortshitte meer, integendeel, wonderwel was hij te moede. Heelende balsem was in de schrijnende won den zijner ziel gestort geworden. We hebben gezien hoe verbaasd dq geneesheer was over de onverwachte wending der ziekte, die hij geheel ter goeder trouw doodelijk had ver klaard Raphael nam snel in beterschap toe. Nieuwe levenslust bezielde hem. Hij kon thans gelijkertijd aan Mathilda en aan Emilie denken zonder in zijn hart een stem te hooren die hem zijn ontrouw verweet. Hij begon te gelooven, dat de hertogin waarlijk van uit de hoogte der hemelen acht gat op zijn levenspad, en hem gelukkig begeerde, en hem bewaakte en geleidde Het was kalm in zijn binnenste geworden. En die kalmte bracht genezing. HOOFDSTUK XVI. DE EERSTE LOGE RECHTS. Eenmaal genezen durfde Raphael zich met al de kracht van zijn hartstochtelijk gemoed aan zijn nieuwe liefde wijden der tentoonstelling zou kunnen presideeren. Desocialisten zyn zeer heftig tegen Bour geois, die zich, naar zij beweren, aan zyn plicht heeft onttrokken, die blijkbaar meer pleizier had in Den Haag een mooie rol te blyven spelen bij de Vredesconferentie en niet heeft ingezien hoe ernstig de toestand is. Het nieuwe kabinet heeft zyn eersten ministerraad gehouden, onder voorzitterschap van Loubet. Waldeck-Rousseau zal tot de prefecten een circulaire richten, waarin hij hun op het hart drukt, zich onpartijdiger te gedragen ten aanzien van de verkiezingspolitiek, en hun opdraagt alle voorvallen die de rust zouden kunnen verstoren, te beletten. Generaal Gallifet zal een circulaire zenden aan de generaals, waarin hy deze aayspoort aan de militairen van alle rangen en graden volstrekte eerbiediging van de krijgstucht in te prenten. De ministerraad besloot eenige hoofd- en opperofficieren die zich hebben schuldig ge maakt aan manifestatiën die niet te rijmen zyn met de krijgstucht, te verplaatsen. Aan president Loubet werd ter teekening een besluit voorgelegd waarby Lépine wordt benoemd tot prefect van politie, in plaats van Blanc die tot staatsraad is benoemd. De commissie uit het Pruisische Huis van Afgevaardigden voor het wetsontwerp be treffende de hervorming van het gemeente lijke kiesrecht heeft een streep gehaald door de rekening van regeering en centrum, die verwacht hadden dat de kieswet spoedig zou afgedaan worden. Het centrum zou dan, als het zyn zin had, de regeering helpen met het aannemen van de kanaalwet. Maar de meerderheid van de commissie is nu mee gegaan mét een voorstel van de vry-conser- vatieven, om de regeering uitvoeriger mate riaal te vragen over de verkiezingen van 1893 en 1898, ten einde zoodoende, in ver band met de voorgestelde veranderingen, een overzicht te krijgen van de maatschappelijke positie van de kiezers in de verschillende klassen. Dat wil zeggen dat de behandeling van de kieswet voor onbepaalden tyd is uit gesteld. Want als dit materiaal bijeen is, en dat zal ook nog wel een tijdje aan- loopen, zal een subcommissie van vier leden op haar doode gemak het nader onder zoeken, er breedvoerig over beraadslagen, verslag uitbrengen enz. Het centrum was zoo woedend over 'het gelukken van deze krijgslist van de conservatieven dat het be dankte voor de eer om een zijner partyge-

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1