1^3 Zn ten. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Maandag 3 Juli 1899. No. 7928. 38ste Jaargang. eraad I I 1 II1899 I FEUl LLE1OX. ANNIBAL DE VONDELING «I de Jong Hz. I*. de Itaadl. H. J. Nederhorst, J. M. Noothoven van Goor. F. Herman Fz. C. W. van de Velde. De verkiezing voor den gemeenteraad. i CENTEN. INGEZONDEN I 1 in deze evdranciers. ■eliiinthe), van Dit No. bestaat uit Twee Bladen. EERSTE BLAD. BESPAN JE en aan- Gedenkschriften van een Gelukzoeker OF Naar het Fransch» oor W. NUTTER. 1 geven naar vulling van Bosoop wr idinxveen. •graven. L- a d.Uesel. laatrecht, Schoonhoven de stembus en daar door in de namen zijner keuze getui genis te geven van zijn meening op staat kundig gebied. in district II in district III: 23 >Le rideau élevé,” van Mirabeau, welk boek, wat liederlijkheid aangaat in geen taal ter wereld zijns gelijke heeft, ontbrak natuurlijkerwijs niet. Vol- taires »dictionnaire philosophique” was mede aan wezig, doch werd blijkbaar minder dikwerf ter hand genomen. De witmarmeren schoorsteenmantel prijkte met behalve een prachtige pendule, op een voetstuk van rose-gramet, eenige kleine, uiterst keurig be werkte groepen miniatuur-beelden, onderwerpen uit de fabelleer te aanschouwen gevende en bij voorkeur zoodanige onderwerpen als tot de zin nen spreken en de gedachten bij onreinheden be palen. Het half dozijn schilderijen aan de wanden zijn van denzelfden aard. Allen stellen ze voor wel lustige minnarijen, stuitende tooneelen van zinne lijke liefde, van de meest schandelijke driften en hartstochten in hun afschuwelijkste werking, in hun meest onnatuurlijkste, grilligste uitbarsting Het ameublement was van een ongemeene pracht en van zachte kleuren en getuigde in alles van den rijkdom des bewoners. Inzending- van Advertentiën tot 1 uur des midd. Telefoon No. 82 V DVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. alle vermaken. Het leven begon hem een zwaren last te worden. Elk genot kwam te gemakkelijk binnen zijn bereik In ernst had hij zich voor de vraag gesteld of het leven vaarwel te zeggen nipt maar het beste zijn zou, evenals een leege flesch weggeworpen dient te worden. En hij had zich laten opnemen in de club van zelfmoorde naars, een club, gelijk alleen steden als Parijs of Londen het a^nzien kunnen geven. En intusschen trachtte hij zich nog op de een of andere wijze wat te vermaken. Zijn gemakke lijke zegepralen waren hem afkeerig geworden hij walgde van de gemakkelijkheid waarmee heel de wereld zich aan hem overgaf, hem alles offerde en overgaf zonder slag of stoot, hem aldus iedere overwinning onbelangrijk en waardeloos maakte. Een tuir na middernacht keerde de livreiknecht, met wien wij den markies in het théatre de la Gaité hebben zien spreken en wien hij den last had opgedragen Emilie te volgen en inlichtingen omtrent haar in te winnen, terug De knecht bleek zijn tijd goed besteed te heb ben, en trots het weinig vertrouwen in zijn han digheid, waarvan de markies blijk had gegeven, zich uitstekend van zijn taak gekweten te hebben. Toen hij na aangeklopt te hebben het salon van den markies binnentrad, schoof deze dadelijk een stoel aan en zeide »Ik zie aan je vrijmoedig rondkijken, en aan je opgeruimd gezicht, dat je tevreden bent over je zelfen het feit dat je mij onder de oogen durft komen, bewijst me dat je goed geslaagd bent. Vertel maar op.” >Ik heb het genoegen gehad de orders van mijn- Zooals men weet, is onze gemeente ver deeld in drie kiesdistricten en in elk van deze worde gestemd over twee raadsleden Op de kaart, waarbij de kiezers worden opgeroepen, staan de namen der gestelde candidaten {geen andere mogen worden gekozen) en is de plaats aangegeven, waar het stembureau zitting houdt. Elk kiezer kan dus op de thans genoegzaam bekende wijzo twee personen aanwijzeh, die hij in den raad wenscht te zien. 1 Wie zullen die uitverkorenen zijn Wij houden ons aan de verdeeling der candi daten zooals die bij stemming is uitge maakt in de vergadering van de kiesver- eeniging „Gouda”. In het eerste district bevelen wij aan de heeren F. Herman Fzn. en C. W. van de Velde. Beide zijn aftredende leden, die verdienen herkozen te worden. De eerste is al jaren lid van den raad en heeft zich door zijn ijver voor de belangen der ge meente en zijn toewijding aan de vrijzin nige beginselen zeer verdienstelijk gemaakt. De tweede is jonger lid, maar wat wij in den raad van hem zagen, maakt het ons tot plicht zijn mandaat te vernieuwen. Beide zijn onafhankelijke, eerlijke mannen, die elk op zijne wijze de gemeente naar hun beste weten trouw hebben gediend Het tweede district is voor de vrijzin nigen een verloren post. Dit is herhaal delijk gebleken Niemand zal het hun dus kwalijk nemen, dat zij de leden hun ner partij, op wier behoud zij prijs stellen, hebben overgebrach^ naar een ander dis trict. Niet dat zij niet gaarne den heer P. de Raadt op zijn zetel zouden hand haven, maar deze behoort niet tot de richting, die ons het meest aan het harte gaat, en elke partij is verplicht in de In dit district is door de tegenpartij, zeker met de bedoeling verwarring te stichten, tot can- didaat gesteld de liberale heer Dr. H. IJssel de Schepper. Het is bekend, dat dit oud-lid geen can- di’datuur wenscht en als bestuurslid van Gouda" ijvert voor de door ons aanbevolen aftredende leden. Niemand late zich dus misleidenElke stem op hem uitgebracht doet afbreuk aan de vrij zinnige candidaten. eerste plaats de mannen tei verdedigen, die voor haar beginsel hebben gestreden. Het zal ons dus aangenaam zijn, indien de kiezers in het 2e district den heer De Raadt afvaardigen, want hij is in den raad op zijn plaats. Naast hem bevelen wij aan den heer J. de Jong Hzdien wij niet persoonlijk kennen, maar van wien wij vernemen, dat hij als man van zaken zich gunstig heeft onderscheiden en in zijn kring als een eerlijk en achtenswaardig burger be kend is Voor het derde kiesdistrict behoeven wij slechts den naain te noemen van den heer J. M Noothoven van Goor om zeker te zijn, dat wij de instemming verkrijgen van allen, die niet door partijbelang ver blind zijn. Ieder weet wat dit lid, die 24 rjaar in den raad zit en 18 jaar wet houder geweest is, voor de gemeente ge daan heeft; met hoeveel ijver hij steeds de belangen zijner medeburgers in den raad en overal waar het pas gaf heeft behartigd. Wij twijfelen dan ook niet of de kiezers zullen deze gelegenheid aan grijpen om hem een schitterend blijk van wa^rdeering te geven. Naast hem staat de heer H. J. Nederhorst, die getoond heeft door zijn zaakkundige adviezen op bouwkundig terrein een hoogst nuttig lid te zijn. Zijne herkiezing achten wij ook in het belang der stad. Wij vertrouwen, dat de kiezers a. s. Dinsdag zullen inzien hoe onverantwoor delijk zij handelen, wanneer zij van de stembus wegblijven. De moeite, die de wet van hen vergt, is zoo gering, dat ieder zijn zaken wel zoo kan regelen, dat hij tusschen 8 en 5 uur een oogenblik vrij heeft om naar het bureau zijner wijk te gaan. Bedenkt dat van één stem de beslissing kan afhangen en dat deze ver kiezing de meerderheid in den raad voor langen tijd kan verplaatsen. Ieder stemme dus zelf en wekke anderen op zijn voorbeeld te volgen Onze candidaten zijn: in district I Intusschen liep Hektor de Chateaudieu het ver trek op en neer. Het voorkomen van den jongen markies beant woordde geheel aan de voorstelling die men zich onwillekeurig maakt van een jongmensch dat zich in alles met schandelijkheden omringt De los bandigheid, de uitputting straalde uit zijn oogen, sprak duidelijk uit zijn vermoeide, vermagerde trekken, was af te leiden uit zijn gelaatskleur, uit de blauwe kringen rondom zijn oogen. Toch was zijn gestalte vrij krachtig en forsch en zou hij waarschijnlijk zijn leven nog vele jaren op de wijze als hij tot hiertoe gedaan had, kunnen voortzetten. Maar de markies Hektor de Chateaudieu was wat men noemt blasé. Hij had iederen beker van vermaak en genot aan de lippen gebracht, Zijn ontwikkeld ver stand, vluggen geest, schoon uiterlijk en reusach tig fortuin waren in bondgenootschap getreden met zijn razende hartstochten, hadden ieder genot binnen zijn bereik gebracht, tot verzadigens toe, tot oververzadiging, tot walging toe Aan alle denkbare genietingen had hij zich blindelings, hijgende naar adem om zoo te zeggen, overgege ven; zijn grillige verbeelding had nieuwe uitge dacht. Hij had geleefd in een altijd durende dronkenschap der zinnen; als een nimmer tot zichzelf komenden opium-schuiver was hij het leven doorgewaggeld in trillend genot, onder het bruisen der hartstochten. Maar zooals wij boven reeds zeiden, hij walgde, hij was blasé. Hij verveelde zich in zijn woning, ingericht tot Tegen Dinsdag 4 dezer is de verkiezing uitgeechreven van 6 leden voor den ge meenteraad. Wij zijn niet zoo gelukkig als op andere plaatsen waar personen, die jarenlang de belangen der gemeente trouw gediend hebben, zonder strijd op den dag der candidaatstelling worden verkozen ver klaard. Gedeeltelijk is dit toe te schrij ven aan den nog jongen datum van de nieuwe kieswet. Het blinde lot heeft in dertijd de raadsleden verdeeld over de verschillende kiesdistricten, zoodat het den verschillenden partijen niet kwalijk is te nemen, dat zij in het belang van haar rich ting de verdeeling trachten te corrigeeren en haar candidaten overbrengen naar dis tricten, waar zij met eenig voordeel den strijd meenen te kunnen aanbinden. Binnen enkele dagen dus is er gemeente een, naar wij hopen en verwach ten, vreedzame strijd bij de stembus Het geldt de aftreding van een 5 tal zit ting hebbende leden en een nieuwe ver kiezing in de plaats van den heer C. Hoogeuboom, die wegens het klimmen zijner jaren zijn mandaat voorgoed heeft nedergelegd. De verkiezing loopt dus over ongeveer een derde van de raadsleden en kan grooten invloed hebben op de rich ting, waarin voortaan het stadsbestuur zal worden gevoerd. Om die reden vestigen wij er hier de bijzondere aandacht op der kiezers. Is het steeds zaak deel te ne men aan het verkiezingswerk, omdat het de plicht is van een goed staatsburger voor zijn deel de verantwoordelijkheid te dragen voor den algemeenen gang van het stads- en staatsbestuur, te meer klemt dit, wanneer zooals nu de uitslag van beslissen- den invloed kan zijn op de meerderheid, die onze belangen ten stadhuize behartigt. Ieder bedenke wel, het zijn onze eigen zaken, die daar worden geregeld en de eenige regelmatige weg om invloed uit te oefenen op den geest, waarin geregeerd wordt, is zich met zijn stemkaart te be- Kiezers van het le Kiesdistrict van Gouda. Uit de couranten hebt ge vernomen, dat er wonderlijke dingen geschieden in uw kies district. Als wjj de candidatenlfjst lezen, dan zien we aanbevolen de heeren F. HERMAN Fz. en C. W. van de Velde. Onderteekenaars zijnDr. H. IJssel de Schepper, enz. Als we verder lezen, dan zien we aanbevolen de heeren Dr. H. IJssel de Schepper en C. W. v. d. Velde, onderteekend door L. F. Duymaer van Twist enz. Dus ryst de vraag hoe zit dat nu toch in elkaar P Uit couranten be richten heeft Dr. H. IJssel de Schepper ver nomen, dat men met zyn hoog gerespecteerden naam een loopje nam, toen men hem candidaat wilde stellen voor de aanstaande verkiezing. Serieus bedankje volgde natuurlyk. En toch leest maar. Zyne candidaatstelling blijft ge handhaafd en is onderteekend door den Weledelgestrenge!! Heer Duymaer van Twist, twee heeren Dercksen één heer de Lang enz. gevolgd door een aantal heeren o. a. C. Luger, twee van Meursen, van der Klein enz. Waarlyk Dr. IJ. de Schepper zal met zooveel oprechte sympathie verlegen zitten, (leest de advertentie in de courant van Woensdag avond), doch niets liever zien, dan dat ge in zyn plaats stemt het welbeproefde en zeer deugdelijk bevonden raadslid F. HERMAN Fz. dien ge zeker de eer der herkiezing waardig keurt. De heer F. HERMAN Fz., geboren in Gouda, verdient dit ten volle. Hy heeft tyd en gelegenheid om zich op de hoogte te stellen van alles, wat in Gouda voorval!. F. HERMAN Fz. doet dat ook onpartijdig met toewijding en liefde voor de goede gemeente Gouda. Hy is een goed spreker en vereenigt in zich alles, wat tot aanbe veling kan dienen om als waardig Raadslid herkozen te worden. Alzoo met den heer C. W. van de VELDE, die het voorrecht geniet door alleman te worden ondersteund, kiest ge zeker den heer F. HERMAN Fz. aan wien ge met heer den markies stipt op te volgen.” »Je bent de kleine dan gevolgd.” »Ik ben zoo vrij geweest.” »En >Niet zoo heel veel bijzonders, heer markies; een gewoon burgerdochtertje.” »Zoo >Ja. Een rijtuig schenen ze niet te hebben want ze zijn per huurkoets naar huis gegaan. Het adres is Faübourg St Antoine, numero 152; ze bewonen nog al een groot gebouw, een soort fabriek, midden in de kleine burgerlui. Niet veel bijzonders.” >Dat is ook niet noodig Wat komt er dat op aan. Een mooi meisje uit het volk is heel wat beter dan een hertogin met een bult of zeere oogen.” »Wat dat betreft moet ik zeggen dat mijn nederige meening geheel die van mijnheer den markies is »Heel gelukkig voor mij, inderdaad, ?n uiter mate vereerend,” antwoordde Hektor de Cha teaudieu ironisch. De dienaar maakte een buiging. De markies hernam >Maar, het lijkt wel of ik je de woorden een voor een uit den mond moet halen, is dat bijgeval alles wat je te weten bent gekomen »Voor het oogenblik; ia, heer markies.” «-Maar dan weet je niemendal, kerel.” »Ik moet zoo vrij zijn, mijnheer den markies te doen opmerken, dat dit niet het geval is. Ik weet alles, want ik weet het adres. (Wordt vervolgd.) HOIINIIE COURANT eleloon Ko. 82. qHJjfop Telefoo /De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks vDVERTENTIEN worden e-enlaatsi met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1