Ilaolie. ANK, BINNENLAND- n Zn., Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 38ste Jaargang. Dinsdag 11 Juli 1899. No. 7935. BKR 1899 Buitenlandse!) Overzicht I ver, FEU1 LLETON. ANNIBAL DE° VONDELING laglijders Inzending van Advertentiën tot 1 uur des nridd. CENTEN. VIJF *11 iz.icht. Verspreide Berichten. pCl. gestort. BROUN. zot 3 IForrf/ vervolgd.) Frankrijk. jen tyd geleden werd in een coupé i sneltrein van Parijs, tusschen Bor er briefkaart wordt toegezonden door altbomnaöl. :te bespan- DVEE en aan- wensi holdt formli ▼an d Eni hand De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zyn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag den 17n Juli, des avonds te half negen ure. Gedenkschriften van een Gelukzoeker Naar het Fransch. door W. NUTTER. Melianlhe), m' van llollevjranciers Naar stellig verzekerd wordt, zullen de gedelegeerden van de Vredesconferente nog tot den 30n dezer in de Residentie verblijven. Den 28e zou de laatste bijeenkomst in het Huis ten Bosch gehouden worden. thecair verband ng en zonder •andbrieveu en 1 Juli.) e Gouda bij de «38) Misschien was hij in een goede luim enfin ik zal hem eens ferm op zijn nummer zetten, hem eens flink onder het oog brengen, dat zoo iets nipt te pas komt en niet door mij geduld zal worden.” Een minachtend lachje speelde om de lippen van den markies Waartoe zou dat dienen zeide hij. »Ik be klaag me niet over hemhem kwam me alleen voor, dat hij bepaald zwak van hoofd moest zijn. En wanneer ik u ondervroeg op dat punt, dan was het louter nit nieuwsgierigheid. Ge zoudt me verplichten, als ge hem maar met rust liet, We hebben samen over allerlei dingen gesproken. Ook over liefde Daarover vooral is hij met vreemdsoortige ideeën behept. Enfin, laat hem maar met rust.” >Als u er op staat, dan zal ik er niet over spreken, mijnheer.” Weer verscheen het lachje vol minachting op de lippen van den markies. »Ik reken er dan op. Ik hoop hier nog dik werf te komen koopen en beloof u de gunst van te ontdaan, „Ik l In „De Bode”, het orgaan van den Bond van Ned. Onderwijzers van 7 Juli komt een beschrijving voorj met afbeeldingen, van het gebouw en de omgeving, waar de com missie bestaande uit de heeren G. Severijn, M. C. H. J. Cramerus en Pb. van der Vos, voorstelt een herstellingsoord voor ouder wijzers te stichten. Het terrein, 5 hectaren groot, dat door de heeren Dinger, notaris te Lunteren en dr. Van den Ham te Utrecht en door de erven A. van Schothorst kosteloos is aangeboden, ligt bjj het dorp Lunteren in Gelderland, op 6 minuten afstand van het station dat aldaar zal verrijzen voor den ontworpen spoor weg van Nijkerk naar Eede. Het is een hoog gelegen rustige plek, ten Noorden be schut door een jong dennenbosch van 16 hectaren, en er achter ligt een jong plant soen van 100 hectaren, met vrije wandeling. Het ontworpen gebouw is langwerpig, met twee verdiepingen, die aan de achterzijde op het Zuid-Oosten, te zamen 35 kamers voor patiënten hebben (2 voor meer dan één persoon), alle met balkons en met fraai uitzicht. De kosten zijn met inbegrip van centrale verwarming, electrlsche verlichting en vol ledige inrichting op f 61,000 geraamd, waar voor f 33,(XX) is toegezegd door onderwijzers en 1 20,000 door particulieren, zoodat nog f 8000 uit een hypothecaire leening noodig kan zijn, tenzij bijdragen die stijgende zijn en besparingen op de uitgaven dit onnoodig maken. Het „Centrum” bespreekt den uitslag der gemeenteraadsverkiezingen te Maastricht, o. a. het in herstemming komen van den sociaal-democratischen candidaat 8. Baart en zegt o. a. dat de toon der van de zijde der sociaal-democraten uitgegeven courant ID, Bosloop, dewater. Waddinxveen. Bodegraven, vrkerk a d.l.Js el Haastrecht, IN, 'Ba»»nhoven m werkelijke hulp E< Van wu auviuoiu v<*u i <nyn, buoauucil uur- deaux en Libourne, door een zekeren Lafour cade,ikellner, een aanslag gepleegd op een mede-fassagier, den heer Roux, advocaat, duor’middel van chloroform. De heer Roux had de tegenwoordigheid van geest, toen hy den gasreuk gewaar werd aan den noodrem te trekken en de trein stond spoedig daarna stil. De kellner maakte van de gelegenheid gebruik om uit den trein te springen en te ontsnappen. Na vele nasporingen werd La fourcade te Bayeux in hechtenis genomen, niet echter dan nadat hy een der gendarmes, die hem arresteerden, byna geworgd had. Lafourcade bekende zyn misdiijf. Hy had den advocaat trachten te bedwelmen om hem daarna te bestelen. By onderzoek bleek, dat Lafourcade reeds vroeger tot twintig jaar dwangarbeid was veroordeeld, doch had weten te ontsnappen, Hy is thans tot vyf jaar gevangenisstaf ver oordeeld en zal daarna zyn twintig jaar dwangarbeid hebben te ondergaan. onderdrukking van Transvaal aanzag. Eerst de Trims vaal, dan den Vrystaat dien weg moet het op, wil Engeland onbeperkt heerscher wordap in Znid-Afrika. Dat» zien de Afrikaanders wel in en daarom zy zich plechtig verbonden, te zullen met eh voor elkander, als Engeland mocht gaan. ident Kruger heeft toegegeven aan de ten van Fischer en Hofmeyr en Her- de kiesrechtparagraaf is thans ge- ïerd op eene wijze, die de goedkeuring i Afrikaanders weg draagt. sland moot thans weten, dat het de MWUU ,n een wespennest steekt, als het meer cischt&dan de Transvaalsche Regeering ge ven kim. Want als de oorlog uitbreekt, dan weet de geheeje wereld tlians, dank zy den woorden van president Stejjn: „dat Transvaal daaraan geen tchnld heeft!” Telefoon No. 99. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers mijn vrienden. Wanneer kan ik wat ik heb ge kocht thuis verwachten »Oogenblikkelijk zal men met de emballage een begin maken, mijnheer. In den loop van den mid dag, wat dunkt u daarvan »Goed. Over een paar weken, hoogstens twee maanden wil ik mijn geheele woning eens op nieuw meubileeren. Dat zal een belangrijke be stelling zijn, mijnheer Potard; want mijn hótel is zeer groot.” »Ik hoop er in te zullen slagen uw tevreden heid te verwerven, mijnheer.” >Daar heb ik geen vrees voor. Ik heb uw magazijn gezien Dat is immers meer dan vol doende. Alles is hier even mooi, alles is even irgyuldig en keurig afgewerkt.” Isidore Potard boog en verklaarde zich zeer verplicht en uitermate verheugd over de gunstige meening van mijnheer den markies omtrent zijn inrichting. „Gij kunt op die leverantie rekenen, mijnheer Potard. Ik zal lieden van mijn personeel zenden, opdat ge de noodige aanwijzingen zult inwinnen. Wij komen er spoedig op terug. A propos, mijn heer Potard, het jonge meisje dat ik op uw bureau aantrof, is dat uw dochter „Ja mijnheer,” antwoordde Isidore Potard, „dit is mijn eenige dochter.” „Dan maak ik u mijn compliment Ze schijnt me een allerliefst meisje toe. Maar het wordt tijd voor mij om te vertrekken. Ik kan er dus op rekenen dat ik vandaag thuis zal ontvangen wat ik-besteld heb?” „Voorzeker, mijnheer.” („De Rat”) en der daarop gevolgdé vlug schriften vry behoorlek was, daat,zy ten minste byna geen persoonlijkheden bevatten. En dan laat het blad er op volgen: „Doch dit spreekt als het ware van zelf, wanneer men verneemt, dat het uitermate hoffelijke en beleefde radicale Amsterdamsche gemeenteraadslid Gerritsen, die in Valken burg de heerlijke buitenlucht geniet, zich de moeite getroostte over de schoone wegen van Limburg naar Maastricht te „velocipe- deeren” en wat van meer belang is 8. Baart’s gedachten in een aanlokkelykcn styl vertolkte" Keizer Wilhelm heeft te Bergen het Fran sche opleidingsschip Iphigénie bezocht; en naar aanléiding van dit bezoek zyn tusschen den keizer en president Loubet zeer beleefde telegrammen gewisseld. Het bezoek heeft tevens den redacteur der „Kölnische Zeitung” het volgende artikeltje uit de pen doen loopen: Men kan wel zeggen, dat het bezoek van den Duitschen keizer aan bootd van den Franschen kruiser Iphigénie en de daaraan verbonden zijnde wisseling van dépêches tusschen den keizer en president Loubet, kun nen beschouwd worden als een zeer verheffende aanvulling der vredes-conferentie te ’s-Gra- venhage. Niet het minst, ja in de eerste plaats, berustte de bezorgdheid voor een verstoren van den Europeeschen vrede op de verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland. Frankrijk scheen twintig jaar lang geen andere gedachte te koesteren dan op Duitsch- land wraak te nemen voor de geleden ne derlagen, qn de voorzichtige Duitsche poli tiek, die nooit heeft miskend van hoe groot belang het onderhoud van goede betrekkin gen met Frankryk was, is jaren lang mach teloos gebleven. Eerst in de laatste jaren is men in Frankryk omtrent de beoordeeling van Duitschland tot andere inzichten ge komen. Eerst heeft men het wantrouwen van zich afgezet, dat Duitschland op een, goeden dag gebruik zou maken van een gunstige gelegenheid, om zich arglistig op Frankryk te werpen en mettertijd deed zich ook de overtuiging gelden, dat er tusschen beide staten zooveel punten van toenadering en zooveel gemeenschappelijke belangen be stonden, dat Frankrijk het niet zou kunnen verantwoorden, wanneer het by zyn hou ding bleef. Als er dus een verbetering in de betrek- me op staanden voet aan te hooren.< „Het is maar, zie je, ik heb op ’t moment weinig tijd om te praten.* „De zaken, waarmee ge u op ’toogenblik be zighoudt, zijn wat belangrijkheid aangaat niet te vergelijken met de dingen, waarbij ik u wensch bepalen.* „Mijn God, wat hebt ge toch? Ge ziet er zoo n, ontsteld uit.* ben inderdaad ook zeer ontsteld, en zeer ontdaan, mijnheer Potard.* „Waarover „U zult het vernemen, als u mij het groote genoegen doet mij aan te hooren.* Raphael sprak op gejaagden, zenuwachtigen toon. De meubelfabrikant hierdoor getroffen, staarde hem verrast aan En hetgeen de mar kies omtrent zijn boekhouder gezegd had, kwam hem eensklaps voor den geest. „Zou hij werkelijk niet wel bij ’t hoofd zijn vroeg Potard zichzelve af Maar toch was zijn nieuwsgierigheid dermate opgewekt door Raphaels onverklaarbare gemoeds beweging, dat hij het besluit nam des jonkmans dringend verzoek in te willigen. „Welnu, laat ons naar het kantoor gaan. Maar ik hoop, Louis, dat het geen beuzeling zal blij ken te zijn, waarmee ge mij aan boord komt, en me van mijn drukke werkzaamheden afhaalt. Ik zou dan eenigszins ontevreden over u zijn Beiden gingen naar het kantoor. fiOlMHE COURANT ■sta De markies en de fabrikant verlieten het ma gazijn, de eerstgenoemde om in zijn tilbury te springen, de andere om oogenblikkelijk de embal lage en de expeditie van de belangrijke bestelling van dien morgen te regelen. „Ik geloof,” mompelde de markies onder het rijden, „dat ik vrij wat moeite zou hebben met het zottinnetje en haar stoelenmattende en latafel- fabriceerende papa, als ik te eeniger tijd het be sluit mocht nemen om voor een paar weken op haar te verlieven. Maar juist die moeilijkheden geven haar een bekoorlijkheid, die ik bijna niet kan vergeten. Ik zal eens kijken wat ik doen zal. Op mijn woord, ik weet er nog niemendal van.” HOOFDSTUK XX. WAARSCHUWING. Raphael had in zijn kamer het vertrek van den markies afgewacht. Zoodra hij het rijtuig hoorde wegrijden stond hij op, verliet zijn kabinet cn begaf zich naar zijn patroon, die druk bezig was „Mijnheer Potard," zeide hij, „ik wenschte eens met u te praten Zoudt u me niet een paar minuten te woord kunnen staan ,,Nu juist, mijn waarde Louis Waarover hebt ge met mij te praten „O, mijnheer Potard, over zeer belangrijke en gewichtige zaken.» „Die ge geen uurtje kunt uitstellen „Geen minuut „Het moet dus dadelijk gebeuren.* „U zoudt me een onuitsprekelijk genoegen doen De „Figaro” heeft een berichtje overeen stelselmatig onderzoek dat dadelyk na het optreden van het kabinet Waldeck-Rousseau aangevangen zou zyn, met het doel om uit te maken of het incident Déroulède-Habert, de standjes te Auteuil, enz. op zichzelfstaande feiten waren, of de uitingen van een bepaald plan. De inlichtingen, door de prefectuur van politie te dien aanzien bijeengebracht, zouden reeds in den ministerraad ter sprake gekomen zyn, en een magistraat zou weldra de opdracht ontvangen, deze zaak, die vol gens de „Figaro”, gerucht maken zal, nader te onderzoeken. kingen is gekomen, dan komt daarvoor niet weinig dank toe aan de herhaalde persoon lijke uitingen van den keizer, welke op on betwistbare wyze in het licht stellen, dat Duitschland geen onvriendschappelijke ge voelens tegenover Frankryk koestert en oprecht en eerlijk niets beters wenscht dan in vrede en eendracht te leven met zyn Westelijke buren. Onder de werking van deze verandering werd het mogelyk gemaakt, dat een Dnitsch oorlogsschip Fransche havens kon aandoen en dat thans te Bergen zy het dan ook op neutraal gebied zulk eeu vriend schappelijke wisseling van beleefdheden heeft kunnen plaats vinden, waaraan nog meer beteekenis werd gegeven door de telegram men, welke tusschen de beide hoofden van staat zyn gewisseld. Hoewel wy van oordeel zyn, dat men ook tegenover deze gebeurtenis zyn kalme rust niet moet verliezen en niet moet afzien van vérstrekkende politieke combinaties, kan toch niet ontkend worden, dat de samenkomst te Bergen de keten der staatkundige en wijze betoogingen, welke ten doel hebben het herstel der oprechte vriendschappelijke betrekkingen tusschen Frankryk en Duitsch land, met een nieuwen schakel heeft ver meerderd. In dit geval hechten wij bijzondere betee kenis aan de houding der Fransche pers, welke over het algemeen zich gunstig over de ontmoeting te Bergen heeft uitgelaten. De Oranje-Vrjjstraat heeft openlyk positie gekozen in het geschil tusschen Engeland en de Z.-A. Republiek. De Volksraad te Bloem fontein heeft besloten, bij een conflict met alle macht de Transvalers bij te staan. By de sluiting van de zitting verklaarde president Steyn „Ik smeek God, dat hy de Transvaal moge helpen om de zaak langs vredelievenden weg ten einde te brengen. Doch als de oorlog uit breekt, dan weet de Almachtige, dat de Trans vaal daaraan geen schuld heeft. Wy allen rekenen op Gods hulp in den stryd voor de vrijheid van Zuid-Afrika.” De Stand, acht zich verplicht president Steyn die het blad in tegenstelling met president Kruger, als een man van ontwikke ling, beschaving en wereldkennis roemt - te wyzen op de groote gevaren die hij voor den Vrystaat zou oproepen, door zich in een stryd met het machtige Groot-Britannië te wikkelen. Doch hot blad schijnt er zelfs niet over te denken, dat de Vrystaat onmid- dellyk zyn zelfstandigheid zou verliezen, als de Regeering te Bloemfontein werkeloos de Telefoon No. 99 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer f<> Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. uei

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1