I 'BK I J aoibal de vondeling ’EHü| e BINNENLAND- Donderdag 13 Juli 1890. No. 7937. e> BEU1899 Builenlandsch Overzicht. 1 L 38ste Jaargang. ■BiKSi en Hofleveranciers. ii Zn., FÉVlLLE1O) 11. t ■CLd.eb. 1. 1 mr. Er uitlanders te Johannesburg, r namaak. ineek. izicbt. n Wordt vervolgd.} INKMAN Zn e 1. lldiaiilhe), m* van :te bespan- DVEE en aan- I Gedenkschriften vin een Gelukzoeker or Naar het pransch. door W. NUTTER. aan 10 halve FRAMBOZEN, s met gebruiks- van postwissel. ’t Vorige jaar 1 cn daarbuiten lager. Vraag ;eer hoog rabat. t de den markies van morgen Telefoon No. ft7. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. zou men ook mogen PROVINCIALE staten. ZUID-HOLLAND. In de vergadering van gisteren is ver zonden naar (led. Staten een adres van de Kamer van Koophandel te Schoonhoven, houdende ondersteuning van de aanvrage der Maatschappij tot Exploitatie van Tramwegen om subsidie voor een lijn Gouda- -Schoonhoven. Zoomede een adres van den gemeenteraad van Boskoop met verzoek om te bevorderen dat die gemeente uit haar gcïsoleerden toe stand gerake, vooral sedert door de opening van de ceintuurbaan te Rotterdam' de stoom- bootvaart nog veelal belemmerd wordt door het gesloten zijn van de brng over de Gouwe. De Staten gingen daarna over tot ver kiezing van 4 leden der Eerste Kamer yan de Staten-Generaal. Tot buitengewoon lid van Ged. Staten werd herkozen het lid der Staten de heer H. de Bie, met 41 stemmen, tegen 28 op mr. J. G. S. Bevers. In deze vergadering zijn Ged. Staten op hun voorstel gemachtigd, in zoover al te wijken van de voorwaarden van aanbeste ding van de uitbaggering der haven te Maas sluis, waarvoor de Staten subsidie hebben verleend, dat niet eerst de openbare aanbe steding zal worden uitgeschreven, maar ver gunning wordt gegeven tot onderhandsche aanbesteding. De volgende vergadering is bélegd op a. s. Nog altijd drukt de strjjd over de Noor- weegsche vlagquaestie zijn stempel op den staatkundigen toestand van Zweden. Naar mate het oogenblik nadert, waarop de ge meenschappelijke minister van buitenlandsche zaken, graaf Douglas, aan de mogendheden officieel kond zal moeten’doen van het te Christiania gevallen en door koning Oskar de uitlanders heeft gesteund, maakt hen vol gens de resolutie een partijman die in deze, onbevoegd is. Overigens betreurt de reso lutie zeer, dat Schreiner een maatregel van de Transvaalsche regeering goedkeurt, die slechts schijnbaar cqg^jtóiön bewilligt en in werkelijkheid het bestaande bewind besten digt. De correspondent van de Daily Chronicle te Kaapstad heeft een onderhoud gehad met Hofmeyr. Deze zeide dat de regeering van de Zuid-Afrikaansche Republiek op vijf van de zes punten die Milner te Bloemfontein geëischt had, hadden toegegeven. Hofmeyr hoopte dat de Engelschen en de Hollanders in de Republiek krachtig en vriendschappelijk zouden samenwerken om de nieuwe kiesrecht- herziening te doen slagen. Indien, zeide hy, de uitlanders een rechtmatig en volledig ge bruik maken van de nieuwe hun toegestane burgerrechten, dan kunnen zy voortaan groo- ten invloed oefenen op de verkiezingen, zelfs op die van den staatspresident. Hofmeyr had dat alles den vorigon dag, in een onder houd met Milner, met nadruk aan dezen verklaard. In het trapportaal van het Museum van Kunstnijverheid de Haarlem, werd een gevel van een huis uit de Padangsche Bovenlanden op de natuurlijke grootte opgesteld. Deze woningen worden op palen gebouwd en zijn vaak zeer groot, daar telkens als de familiekring door huwelijk zich uitbreidt er een gedeelte wordt aangebouwd om het nieuwe paar te huisvesten. De houten huizen der Pangoelee’s of der Pangoeloe’s Ketjil van de Boekoer. en groote en kleine hoofden der verschillende families, zyn veelal van ornamentaal beeldhouwwerk voorzien en gqheel met kleuren opgewerkt. onderteekend besluit tot invoering der zuiver Noorweegsche vlag voor de westelijke helft van het dualistisch gebied, wordt door een gedeelte der rechterzijde al krachtiger ge- werkt om de regeering terug te houden van een 4- volgens sommiger overtuiging ver nederenden stap. Op het hoofd van minister-president Boström regent het adressen, waarin men hem van deze officieele aankondiging allerlei nadeel voorspelt, zoowel voor de Unie als voor Zwe den zelf. Welk nut er in deze agitatie ligt, is niet duidelyk. De mededeelingen van het gevallen besluit aan de Zweedsch-Noorweeg- sche, consuls om zich naar de nieuwe wet te regelen, zyn immers niet dan louter forma liteiten, nu eenmaal de koning do wet heeft onderteekend! Waarschynlyk dat er één offer vallen zal: de zooeven genoemde ryksminis- ter Douglas, die in deze vlagquaestie weigert de vlag te strijken voor de Noren en daarom waarschijnlijk wel uit eigen beweging zal heengaan. •40) Begrijpt ge thans, mijnheer Potard, wat eigenlijke bedoeling*van d-- was Hij kwam maar eens kijken, het terrein verkennen. Wat mij betreft, ik heb gemeend te moeten spreken. Het kan zijn, dat ik mij met zaken inlaat, die mij niet aangaan Ik heb ge aarzeld om U deze mededeelingen te doen, maar de overweging dat dusdanige omwegen, als de markies te baat neemt, onmogelijk door een on schuldig motief kunnen ingegeven zijn. Wie een goed doel heeft, zoekt van zelf goede middelen, want de kwade zouden zijn zaak m<?er na- dan ▼oordeel toebrengen.” «Is het in ’s hemelsnaam mogelijk,” mompelde Potard... «gij zijt zeker?” »In alles wat ik gezegd heb is geen enkel woord, mijnheer, dat niet volkomen waarheid is, besliste, ronde waarheid.” «Als dat zoo is, dim hebt ge mij de oogen ge opend, Louis, en mij wie weet welken grooten dienst, bewezen. In ieder geval is dit voorval mij een nieuw teeken dat ge mij met hart en ziel toegedaan zijt. Ik dank u voor die mededeeling, Inzending van Adverteptiën tot 1 uur des midd. „Maar mijn beste man, weten, wat dat beteekent.» „Neem eerst uw geld aan.« „Och, als ge daar op staaL leg het daar maar op het hoekje van de tafel. Er zijn toch bijzonder vreemde lui op de wereld I Ik zou bijna ook aan uw verstand gaan twijfelen, evenals ik dat doe aan dat van mijnheer uw boekhouder „U zoudt u dan sterk vergissen, heer markies. Ik ben beter bij mijn verstand dan ik denk dat u aangenaam is ot voor uw Itedoelingen wensche- lijk is.* „Mijn God, die man is Itepaald gekriep Hektor de Chateaudieu ,,Ik verzeker u het tegendeel, mijnheer. „Dat maakt de zaak dan ernstiger. Dan steek^ ge den draak met mij.« „Volstrekt niet, mijnheer. Ik weiger uw be stelling omdat ik zekere vermoedens koester.* „Zekere vermoedens ,Ja Ik vrees, dat uw bezoek aan mijn maga zijn en uwe bestelling met andere oogmerken ge schiedden." „Welke oogmerken bijvoorbeeld ,,Uw bezoek van hedenmorgen was slechts een voorwendsel, mijnheer.» „Een voorwendsel voor wat „Om te trachten hoe zal ik noemen om u bij mij in te dringen.” Burgemeester Buis wil te Brussel een belang wekkende proef nemen. Hy heeft door Hector Denis aan het soalistisch verbond te Brussel YOu luw-- voorgesteld dat de socialisten voortaan by motie aangeaoïftQn, vgcjUfttende^ I Jietpogiugen. hun eigen politie zouden zyn. - rnrraonnor I ^g moesten dan een aantal leden aanwyzen die belast zonden worden, met iedereen die wanorde stichtte, uit den optocht te zetten. Als de socialisten het voorstel aannamen, zouden alle betoogingen cn vergaderingen worden toegestaan. Het socialistisch verbond heeft een com missie van vijf leden belast met het onder zoek van het voorstel. Men begrypt dat de socialisten zeer gevoelig zyn voor het ver trouwen dat Buis in hun ordelievendheid blykt te stellen. Het gebeurt niet veel dat iemand hun vertrouwen schenkt. fn den gemeenteraad van Brussel is een vraag om opheldering over het verbod van samenscholingen in den loop van de voor laatste week, geëindigd met een algemeene hulde aan het beleid van Buis gedurende de onlusten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda brengen ter openbare kennis, dat afschrift van het proces-verbaal betreffende de herstem ming ter verkiezing van een lid van den Ge meenteraad is aangeplakt in den Korten Groe- nendaal, alsmede dat gelijk afschrift op de Secretarie der gemeente voor ieder ter inzage is nedergelegd, alwaar daarvan inzage kan worden genomen op iederen werkdag Van des morgens io tot des namiddags i uur. Gouda, den 12 Juli 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Dinsdag, des v. m. 11 uur, ih het gebouw der Eerste Kamer, daar deze op dien dag geen vergadering houdt. ^VERKIEZING VAN LEDEN DER EERSTE KAMER. Drenthe. Herkozen mr. A. E. J. Nyssingh (lib.) met 32 van 33 stemmen. Friesland. Herkozen mr. W. J. van Wel- deren baron Rengers (lib.) met 25 stemmen. De heer L. W. de Vrips (antir.) had 19 st. Gelderland. Herkozen mr. W. C. baron van Pallandt van Waardenburg en Neerjjneu (lib.) met 40 en 8. M. van Wyck (r. k.) met 32 van 56 stemmen. Groqingen. Herkozen de heer L. H. A. Magnée (r. k.) met 41 stemmen. Noord-Brabant. Herkozen de heeren mr. E. H. J. M. van Zinnicq Bergmann (r. k.) met 50 en W. J. H. Prinsen (r. k. met 51 van 52 stommen. Noord-Holland. He/kozen mr. E. N. Ra- husen (lib.) met 53 van 64/ pir. M. van husen (lib.) met 53 van 64/ pir. M. C. Hall (lib.) mot 48 van 63 stemmen. Gekozen F. 8. van Nierop (lib.) met 33 van 65 stemmen, mr. Waterschoot van-de Gracht (r. k.) had 8, de hoor Van Eeghen (antir.) 7 stemmen. Overyssel. Herkozen do hoer G. J. van Heek (lib.) met 32 van 44 stemmen. Er werden 12 stemmen blanco uitgebracht. Utrecht. Herkozen mr. R. Melvil baron van Lyndon (antir.) met 31 van 35 stemmen. Do heer P. Reiger had 3 stemmen, jhr. Huydecoep 1. Zuid-Holland. Herkozen do heeren mr. 8. A. Vening Meinesz (lib.) mot 42 stemmen tegen 28 op baron van Brienen van de Groote Lindt (antir.), mr. B. M. Vliefander Hein mot 42 stemmen tegen 30 op jhr. Van Fisenne (r. 1c.) mr. R. T. H. P. L. A. van Bonneval Faure (lib.) met 40 stemmen togen 29 op den oud-minister Havelaar (antir.), F. B. s’ Jtaob (1M).) -met 41 stemmen tegen 29 op dr. A. Kuypor (antir.). De raad van heeft een dat de nieuwe voorstellen van de reg^ernig' der Republiek nog op verre na niet liet vol strekte minimum, in Sir A. Milner’s voorstel neergelegd, nabykomen. De Engelsche imperialistische pers zet haar veldtocht tegen de Zuid-Afrikaansche Repu bliek voort. Aan den eenen kant verklaart zij dat Kruger’s laatste kiesrechtvoorstellen hopeloos verward en onduidelijk zyn aan den anderen kant betoogt zy dat die voor stellen, zoover begrijpelijk, volstrekt ontoe reikend zyn, en dat Milner en Chamberlain dat onverwijld moeten verklaren, eerstge noemde by de aanstaande opening van het Kaapsche parlement. Alsdan wordt een staatsgreep van Milner en een verklaring van hem tegen het Kaapsche ministerie ver wacht, tets trouwens, waarom de jingó-partij in de Kaapkolonie voortdurend blyft dwingen. De Times vindt voor het betoog in haar hoofdartikel voedsel in de omstandigheid dat de uitlanders zelf het herzieningsontwerp van de hand wy’zen. De resolutie die het comité van de uitlanders te Johannesburg Zaterdag heeft aangenomen, steunt Milner en keurt Schreiner’s houding af. De positie van dezen laatste, als premier, genomen nit een Bondsparty die altoos de Boeren tegen Als een bewys hoe rustig het te Rennes is, deelt de correspondent van het „Journal des Débats” mede dat in den schouwburg Zondag een stuk .werd gegeven, „Lo Mar- tyre” geheeten, waarin de lotgevallen van Dreyfus worden voorgesteld. Het publiek hoorde tot het einde toe zonder een oogen blik te betoogen. wat^ laag GOI INIIIi COURANT. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Telefoon No. ft ADVERTENTIES worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer H» Centen. Gïoote letters worden berekend naar plaatsruimte. Maar, wat moet ik doen «Wat u doert moet?” •Ja.” »Dat is eenvoudig.”. Hoe dan »U laat hem weten dat u 'van de bestelling afziet, zonder meer.” »Dan is hij brutaal genoeg om hier weer te komen, vertrouwende op zijn klinkenden naam. En ik zou niet kunnen zeggen wat er dan mis schien gebeuren zal. Maar ge hebt gelijk. Er moet iets gedaan worden Die heer markies moet zien, dat een burger niet minder zijn goeden naam en zijn eer lief heeft boven alles, dan de lieden in zijn stand. Dat gevrij en dat nasturen van knechts door een markies naar een burger dochter, neen, dat is nooit in den haak. Alle duivels, wat denkt die mijnheer Chateaudieu wel ja, waarom zou ik hem niet eens persoonlijk opzoeken en hem eens zeggen waar het op staat Ik ga er dadelijk heen.” En zonder meer een enkel woord tot Raphael te zeggen, snelde Potard zijn kantoor uit, blijk baar in de hoogste mate opgewonden. «Bravo," riep Raphael, in een opwelling van blijdschap en zelftevredenheid. «Hij is een braaf man, en hij zal er wel voor goed een eind aan maken Ik ben blij dat ik heb gesproken." Potard intusschen knapte zich m der haast een weinig op, rende de deur uit naar het Bastille- plein, waar altijd huurrijtuigen in menigte te vin den zijn, spropg in een cabriolet en liet zich naar het hotel de Chateaudieu rijden. Dezelfde knecht, die den vorigen avond Raphael te woord had gestaan, opende thans weer en vroeg, tamelijk uit de hoogte, wat «men” ver langde. «Ik» 'moet noodzakelijk den markies spreken, zeer noodzakelijk,” antwoordde Potard. «De markies heeft belet gegeven voor wie zich ook aanmelden zou.” „Ik ben er van overtuigd, dat hij voor mij een uitzondering zal maken. Wees maar even zoo vriendelijk den markies mijn kaartje te brengen.” De knecht liet Potard binnen, en liet hem op de mat in de vestibule staan wachten. Na ver loop van enkele minuten keerde hij terug, en riep, op een afstand reeds „Als u zoo goed wilt zijn mij te volgen.’ „Waarom heb ik het genoegen u zoo spoedig ten mijnent te zien te danken vroeg de markies, min of meer verwonderd, toen Potard binnenge treden was. „Ik heb wel is waar op haast aan gedrongen, doch het was volstrekt niet mijn be doeling „Ik kom volstrekt niet om over meubelen te spreken, of eigenlijk ook wel „Wat dan „Ik zie er maar van af, heer markies, u te leveren wat ge besteld hebt.» „Hebt ge de prijzen in de haast gesteld vroeg Hektor. „Volstrekt niet, mijnheer.» „Je m’y pards? dat gaat mijn begrip te boven. Een fabrikant, die een bestelling; die reeds betaald is, af komt zeggen ,,U herinnert mij terecht, hier is ^kgeld, heer markies.» ID, Bosloop. dewatrr. WaddinJBveen. Bodegraven, irkerk a d.l Jeel Haaelreeht, !N, nhoven

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1