GJSE 'EEIji tT* en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. IER1899 BINNENLAND- baar. leek. Bron, dam. 0±T. oedel, i Zn., FEUILLETON. ANNIBAL DE VONDELING 'KENNISGEVING. Bultcnlandsch Overzicht. ft No. 7043. Donderdag 20 Juli 1899. 38ste Jaargang. VIJF CENTEN. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. Verspreide Berichten. namaak. 1 Wordt vervolgd.) ll DE BESPAN- 'VEE en aan verbrast en aan allerlei buitensporigheden weggesmeten. 246) «Hé, Elodie. »ode aan 10 halve RAMBOZEN, niet gebruiks tij postwissel, ’t Vorige jaar en daarbuiteü ager. Vraag ar hoog rabat. adres voor esloten wagens )uwe, Telefoon No. 89. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a gel ij “k met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nomhiers „De Zuid Afrikaansche mail heeft ons allerlei gebracht, dat de kennisneming overwaard is, maar toch slechts geschiedkundige waarde heeft. Het door ons ontvangen Groenboek, waarin het verslag voorkomt van de onder- handelingen tusschen Kruger en Milner te Bloemfontein, is een interessant stuk, waar uit duidelyk blijkt dat Milner in Kruger zijn man vond. Bewonderenswaardig is de voorzichtigheid waarmee do Staatspresident zich te Bloem fontein gedroeg, de schranderheid van zijn antwoorden en vragen, de handigheid waar- er is ook wel wat op af te dingen. Volgens de Frankfurter Zeitung heeft men hier weer eenige merkwaardige staaltjes van gelegen heids wetten-makerg. Zoo wordt het in hét ontwerp verboden particuliere brieven, dag boeken en dergelijke aanteekeningen mee te deelen, wanneer men daartoe niet van den schrijver en van den eigenaar van het hand schrift verlof heeft bekomen. Is de eigenaar dood, dan moet de overlevende echtgenoot toe stemming geven. Als sedert den dood van den schrijver tien jaar voorbij zijn, is1 de verplichting om verlof te vragen aan zjjn rechthebbende vervallen. De Frankf. Ztg. ziet hierin een poging om het openbaarmaken van brieven, zooals die van keizer Frederik door proffessor Geffken, of van freiherr Von Stumm door de Vorwarts tegen te gaan. Maar ernstiger is de poging die gedaan wordt om offlcieele stukken geheim te doen blijven. Wetten, wetboeken, openbare beslis singen en dergelijke mogen worden gedrukt maar verder zal het openbaarmaken van offl cieele stukken een misdrijf worden. Als dus een blad bjjv. het ontwerp van een belasting wet, dat in Pruisen nog al eens geheim ge houden wordt, publiek maakt, zal het strafbaar zijn. De regeering zal op een stuk slechts hebben te zetten„Nadruk verboden” om het geheim te doen blijven. Tot nu toe kon zij slechts den dader als zij dien vinden kon, vervol gen wegens schending van het ambtsgeheim. Wordt het nieuwe ontwerp onveranderd wet, dan zal bijv, de Vorwarts gestraft worden, wan neer het blad een geheime verordening op den een of anderen tak van dienst afdrukt. En de regeering doet in haar toelichting van het ontwerp, alsof dit alles in het geheel niet de bedoeling is, zij spreekt alleen er van dat op deze wijze uitgevers die in op dracht der regeering offlcieele stukken, statis tieken bjjv. uitgeven, tegen nadruk zullen wor den beschermd. De Frankf. Ztg. hoopt dat alle onafhan kelijke bladen dezen maatregel zullen bestrij den. V I In Duitschland is, zooals men weet, een nieuw ontwerp van wet op het auteursrecht ingediend. Het doel van deze wet moet zjjn uitbreiding der bescherming van den letter kundigen, in het algemeen van den artis- tieken eigendom. Muziek vooral zal in het vervolg door deze wet beter beschermd zijn dan tot nu toe. Verder zullen de dagbladen er van proflteeren, doordat de Verplichting zal worden voorgeschreven ombjj nieuwsberichten, die men aan andere bladen ontleent, de bron aan te geven. Heeft het nieuwe ontwerp dus veel goeds, Gedenkschriften v&n een Gelukzoeker OF Naar het Fransch. door W. NUTTER. - BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda brengen ter openbare kennis, dat afschriften van de processen-verbaal betreffende de stem ming ter verkiezing van Leden van de Kamers van Arbeid zijn aangeplakt in den Korten Groe- nendaal, alsmede dat gelijke afschriften op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, alwaar daarvan inzage kan wofden genomen op iederen werkdag van des morgens io tot des namiddags i uur. Gouda, den 19 Juli 1899. Burgemeester en Wethouders voornoqmd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. F" PROVINCIALE ST 4TEN. ZUID-HOLLAND. Zitting van Dinsdag 18 Juli. Ingekomen zjjn nog eenige adressen, o. a. ten betooge van het belang eener stoom- tramverbinding tusschen Gouda en «Schoon hoven en van de Njjverheidsvereenigiijg voor goud- en zilversmeden aldaar tot ondersteu ning van de subsieaanvrage voor die tramljjn en van den gemeenteraad van Ammerstol en Stolwjjk van geljjke strekking. Achtereenvolgens zjjn aan de orde Provinciale rekening over 1897. De commissie stelt voor haar vast te stel len met een voordeelig slot van f 57,626.87. Wordt met algemeene stemmen goedgekeurd, hebbende Ged. Staten niet medegestemd. Subsidie-aanvrage ten behoeve der vernieu wing en v^ruiming der sluis te Bodegraven. De commissie stelt, in overeenstemming met Ged. Staten, voor aan het Grootwaterschap van Woerden in de kosten der sluisverbe- tering te Bodegraven een subsidie toe te kennen van f 5900. Zonder hoofdeljjke stem ming wordt de conclusie aangenomen. De verschillende ontwerpen tot wjjziging van polderreglementen. Tramverbindingen Gouda—Boskoop en GoudaSchoonhoven met de daartoe betrek- keljjke adressen. De commissie geeft in overweging de voorstellen van Ged. Sjtaten, in hoofdzaak strekkende hen diligent te ver klaren omtrent de aanvrage voor geldeljjken steun voor een stoomtramljjn GoudaSchoon hoven, goed te keuren, doch tevens hen uit te noodigen om, onafhankelijk van deze con- cessie-aanvrage, de aandacht der regeering te vestigen op den onhoudbaren toestand die door het drukke verkeer over de spoorweg brug te Gouda is in het leven geroepen en te trachten het daarheen te leiden, dat de brug van regeeringswege door een hooge beweegbare brug worde vervangen. De heer Van Wichen betuigt zjjn instem ming met de voorgestelde uitnoodiging aan Ged. Staten betreffende de Gouwebrug. In derdaad toch is de toestand onhoudbaar wehens het groote oponthoud dat de scheep vaart ondervindt door het gesloten zjjn der spoorwegbrug. Dit nu "Tr schadelijk voor handel en scheepvaartverkeer, vooral uit Boskoop. Spr. had zelfs verder willen gaan Peau d’Anguille knikte, alsof hij zeggen wilde »Vertrouwd volk, in orde,” waarop de straatzan ger zeide «Is mijnheer daar van jou gezelschap, Peau Ik heb niet het genoegen, geloof ik, hem te ken nen. Kunt ge mjj niet voorstellen aan mijnheer, Peau >O(ji wat, voorstellen I” bromde deze. »Wat beduiden al die grappen Mijnheer is domestique bij de groote lui. Zijn meester heeft hem uitge zonden met een bestelling, of hoe je het noemen wilt. Zijn meester namelijk is verliefd.” >Een lastig iets,” zeide Camberollo medelijdend het hoofd schuddend. «Wie is dat fluisterde George Peau d’An guille in het oor. >0, vertrouwd volk, laat aan mij over Wat zeg je Camberollo, is liefde een lastig iets >Ja zeker. Ze ontrooft je de rust, ze ontrooft je je hart en als ze dat niet doet dan is het de goeie liefde niet. Maar, wie er anders over moge denken, die wil ik niet tegenspreken, elk zijn meening." Liefde brengt in elk geval veel geld aan het rollen,* zeide George. »Foei, mijnheer, viel Elodie lachend in de rede, «is dat praten over zoo iets heiligs het brengt veel geld aan het rollen!* >Mejuffrouw is romantisch vroeg George «Dan smeek ik haar om vergiffenis dat ik haar in haar gevoelens onbedacht gekwetst heb.-' «Ik ben zeer romantisch, mijnheer. Ik wil nooit hooren van liefde en meteen van geld, eten, drin ken, of zulke ordinaire dingen. Ik ken vele min. Camberollo en Peau d’Anguille zwolgen den inhoud van hun glas met een enkelen teug in. Elodie nam een zeer bedeesd teugje. George, die den dronk ingesteld had, dronk zelve niet mede. »Je bent toch een gelukkige kerel om van avond zoo hier verzeild te raken, hervatte Peau d’Anguille. Welk toeval heeft je deze koers aan gegeven »Heel eenvoudig. We hebben den dag vandaag op de Champs doorgebracht.* »Met zingen «Natuurlijk. De opbrengst is heel mager ge weest. Slecht weer weinig courtisanen op de been, en daar moeten we het van hebben. Toen de avond inviel, zeide ik tegen Elodieeen leeiijke dag geweest, beste meid, we moeten hier en daar nog maar eens ons geluk gaan beproe ven Waarom geen brief verzonden aan een der koningen of keizers, die je zulke prachtige voor stellen hebben gedaan, zooals je ons straks hebt verteld,* viel George spottend in de rede. »Dat heb ik niet gedaan om dezelfde reden, mijnheer, die ik strak al heb genoemd, omdat ik namelijk vrij man wil blijven,* antwoordde de straatzanger met een kluchtige uitdrukking op zijn gelaat. «Vrijheid gaat bij mij boven alles Enfin, ik zeide zoo tegen Elodie, mijn gezellin, dat we hier en daar nog eens moesten probeerem En zoo kwamen wij hier en daar, en ten laatste hier ook. Ik veronderstel dat de heeren de schaal van Elodie bedacht hebben Bij de behandeling in het Engelsche lager huis van het wetsontwerp op den verkjoop van voedings- en geneesmiddelen is een amen dement van Lambert om den verkoop en jlen invoer van margarine, die gekleurd is $00- dat zy op boter lijkt, te verbieden, met £97 tegen 68 stemmen verworpen. Een amendement, voorgesleld door L(mg, den minister van landbouw, en strekkehde om de straffen, waarmede het wetsontwerp dreigt, ook van toepassing te verklaren^ op alle andere verzwakte of vervalschte voe dingsstoffen die bij koninklijk besluit aange wezen mochten worden, met een naan| of beschrijving, aantoonende dat zy aldus be werkt zijn, werd aangenomen. De Indépendance beige ontvangt per tele foon uit Parijs het volgende bericht: „Inlichtingen uit de beste bron maken Jiet zeer waarschijnlijk dat de regeeringscomijiis- saris bij den krijgsraad te Rennes de aan klacht tegen kapitein Dreyfus zal intrekken, en dat het proces hoogstensjdrie dagen ‘zal duren.” 1 11 t"l meê hij den Engelschman telkens terugdrong en aan de andere zijde ook de openhartig- höid, waarmeê hy de zaken der Republiek bdsprak. Doch nu de Bloemfontein conferentie ge volgd is door nieuwe voorstellen van Kruger, én deze zeer veel heeft toegegeven, zullen we ons by dat Groenboek niet langer op houden, te meer, daar de telegrammen ver halen van alweer nieuwe concessies, die de Uitvoerende Raad en de beide Volksraden van plan zouden zijn aan de Engelschefl te geven. s Van welken aard deze concessies zyn wordt niet gemeld, en we zullen dan ook het ge duld van onze lezers ten deze op de ptoef moeten stellen. Wy hadden den indruk, dat de Boeren aan 4het eind van hun toegeven waren; nu dat niet zoo schijnt, en de Engelschen nóg nteer krygen, is een oordeel voor de toekomst niet wel mogelyk. Is het den Boeren er om te doen om zelfs de nietigste aanleiding voor een oorlog weg te nemen? Het is mogelyk, maar ééns moet er toch aan al dat toegeven een eind komen. Misschien ook zijn de Boeren er van door drongen, dat het den Engelschen niet om copcessies te doen is, en zy stechts het oog hebben op de groote concessiedat is op de inbezitneming van Zuid-Afrika, en willen zy, doyr van allerlei toe te geven, de ware reden dooi* Europa laten uitklinken. In ieder geval, op de wijsheid van Kruger en de zynefl is nog wel eenig vertrouwen te stellen. Telefoon No. S2 ADVERTENTIËN worden geplaatst van 1-j-Ö regels a 50 Centen; iedere regel meer Hl Centen» Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. u daar, mijnheer Peau d’Anguilleriep »Neem u mij niet kwalijk, dat ik onder het rondgaan u niet heb opgemerkt. Ik kijk nooit degenen aan die ik mijn schaal voorhoudt. En hoe maakt u het >Heel goed, ma chère, en jelui «Gaat nog al.” >Kom bij mij aan het tafeltje zitten. Ik heb wat te bepraten Elodie en Camberollo stonden op en volgden mijnheer Peau d’Anguille. Deze laatste bestelde iets voor degenen tot wier gastheer hij zich had opgeworpen, en zeide »Ik ben blij dat ik jelui hier aantref, ook blij om jelui zelf,” «Hoe dat?” «Zaken. Er is wat te doen. Een heele aardige onderneming. Precies iets voor zoo’n tooneelheld ,s jij, vriend Camberollo, iets buitengewoons, iets el extra ordinairs.” "eCamberollo, zonder te antwoorden, wierp een k op George, den livreiknecht van den markies "Chateaudieu, die zwijgend voor zich keek. Amerika. De toenemende verspreiding der pokken in de Vereenigde Staten geeft aanleiding tot eenige bezorgdheid, 4bar een groot deel van de bevolking der meeste Staten niet is in geënt. Volgens opgaven hebben zich in Ohio in 1898 meer, dan 1000 gevallen voorgedaan, en in de ’eerste 5 maanden van dit jaar 400. In deze 5 maanden zouden in géfteel de Unie 7418 personen zyn aangetast, Waarvan 355 doodelijk. Maar de autoriteiten zyn van meening, dat deze cijfers beneden de wer kelijkheid blijven. Te New-York is de vorige week de klein zoon overleden van een der rykste kooplie den die een kwart eeuw geleden leefden, Lloyd Aspinwall. De kleinzoon, die een zoo groot aantal millioen dollars geërfd had, is in de diepste armoede gestorven, nauwelijks 40 jaar oud. Hy heeft zyn groot fortuin nedichten. In allemaal komt voor van liefde, waardoor de een zich voor den ander opoffert, of doodschiet, of van de Pont Neuf in de Seine springt. En dat kan ik begrijpen en duidelijk gevoel ik dat het haast niet ande s kan." Gevoelt mejuffrouw dat sedert ze mij gezien heeft?" vroeg George. »In het algemeen, mijnheer. De liefde zoo ik ze begrijp moet platonisch zijn >Hoe in ’s hemels naam «Platonisch, mijnheer. Hebt u nooit nog ge hoord van platonische liefde >Ik weet alleen, dat de markies, wiens dienaar ik ben, in een zijner kamers een schilderij heeft hangen, waar dit onder staat. Op die schilderij zie je een oude heer en een oude dame met de tafel tusschen hen in met de ruggen naar elkaar toe zitten te kijken. Is dat bijgeval platonische liefde Dan moet ik bekennen dat ik niet met mejuffers smaak dweep. »Dat loopt nog op vrijen ‘uit," zeide Pean d’Anguille «Kom, Elodie vraag hem maar. Sla je armen om zijn hals en vraag hem." «Het is me niet bekend dat we een schrikkel jaar hebben," antwoordde het meisje. «Wat hoopvol voor mij, zeide George, «dat we het volgend jaar er wel een hebben. En wat ben ik blij, dat ik een geduldige natuur heb, ge heel berekend op het aannemen van eene afwach tende houding. Drinken wij op ons aller ge zondheid." Peau d’Anguille had juist vier glazen volge schonken 'uit een flesch brandewijn, waarvoor hij een der pas ontvangen goudstukken had gewisseld.

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1