iiimle Slaolie. EGT, veren van Tarwebrood de K.G. jevraagd: Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. c’sche bons rift van den Gehm. Hofrat! hebben uren No. 7944 Vrijdag 31 Juli 1899. BINNENLAND- I in’s Inkt k de 3ESTE SCHADELiJK 01 LA ND den iLONJEJ*. •o mogelijk u;. 38ste Jaargang Bultenlaadsh Overzicht- FEUILLETON. ANNIBAL DE VONDELING toezicht. CENTEN. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. Verspreide Berichten. STATEN-GENEIIAAL. H I vechtpartij niet ït (llleliiinllie), oem' van ig, IIAfranciers. ar bjj 'BAAT K 116- len Boekhandelaar tm. fiOUDSCHE UHIIIVT. Telefoon Ito. 8*. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F tegen hoesten, der ademings- jsten bewezen. g van wanne er aanbevelens- bruiken. m 25 cent W. 3>, Internationale Ten- Maalderij en Kook’ et een diploma Ver- De Standard verneemt nit Johannesburg Bij de beraadslaging in den Volksraad over het nieuwe voorstel om de 9 jaar uit art. 4 van het wetsontwerp op het kiesrecht in 7 jaar te veranderen, zeide de staatspresi dent, dat de wijziging onbeduidend was, maar hy was er voor de uitlanders recht te doen, indien ook zy anderen rechtvaardig bejegenen willen. Dan zou de Republiek hun geleidelijk verdere concessies bewilligen, en Engeland zou niet meer kunnen intervenieer en. President Kruger voegde erbij, dat de uit landers de oude burgers niet zullen over vleugelen al krijgen zy ook het kiesrecht. De meerderheid der bladen, ook de Times bevat naar aanleiding van het Volksraadbe- sluit de gewichtige mededeeling, dat de En- gelsche regeering de Transvaalsche crisis als geëindigd beschouwt, aangezien de Volksraad den uitlanders het kiesrecht na zeven jaar verblijf met terugwerkende kracht verleend heeft alsook een voldoende vertegenwoordi ging in den Volksraad. Dan zou alleen nog de eisch overblijven van het vijfjarig verblijf te stellen in plaats van het zevenjarig, maar hieraan hecht de Engelsche regeering weinig. De Times behandelt het einde der crisis in een hoofd artikel in gelijken geest. V De Amerikaansche minister van oorlog Alger heeft zijn ontslag genomen. Dat de Amerikanen op de Philippynen er leelyk aan toe zjjn, bljjkt thans uit een pro test door de gezamenlijke Amerikaansche dagbladcorrespondenten te Manilla ingediend tegen de censuur welke generaal Otis op hun berichten oefent. De generaal verklaarde dat hy geen berichten wilde doorlaten, die „de menschen thuis” zouden verontrusten en op dien grond liet hy door zijn censor in de telegrammen schrappen en zelfs andere dingen zetten dan er in stonden. Toen zijn de correspondenten bijeengekomen hebben een voorstelling van den toestand ge geven, die hun de juiste voorkwam en die als telegram ter verzending aangeboden. Generaal Otis weigerde het door te laten, omdat hy er in beschuldigd werd te liegen. 1 Er werd toen wat in den tekst veranderd, maar nog mocht het telegram niet worden overgeseind. Nu is het over zee naar Hong kong gebracht en van daar verzonden. Uit het telegram blijkt, dat naar den in druk der correspondenten onjuiste berichten zyn gezonden over de oneenigheid tusschen de Filipinos, over hunne demoralisatie als gevolg van den Amerikaanschen veldtocht, over het karakter van rooverbenden, dat hun Gedenkschriften vun een Gelukzoeker OF Naar het Fransch, door W. NUTTER. noodig geoordeeld door de veeartsen. Spre ker zei verder, dat Nederland zich niet zal beklagen, als het voorstel der commissie door den minister van landbouw overgeno men wordt, te meer, daar de Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken erkend heeft, dat België zich terecht beklaagde. Na eenige discussie wordt besloten dat het verslag der commissie met de bijlagen naar den minister van landbouw zal gezonden worden. Wereld verlaat. Zoodra nu deze bloemen uit de kajuiten verwijderd worden, worden zij niet wegge worpen, doch door de Stewards zorgvuldig gesorteerd en grootenneels in ijskasten be waard. Als dan het stoomschip een Engelsche haven binnenloopt, worden den Yankees hun eigen bloemen, opnieuw tot een boeket ge bonden en in onverwelkbare pracht stralend, voor veel geld verkocht alsde eerste welriekende groet uit Old Engeland. De ste wards deelen de winst onderling 4lkn<lscheO(lt&bri4M tve'-Défft. AND, Boskoop Oudewatcr. NWaddinxveen Bodegraven, iwerkerk a.d.U tel AM, Haastrecht^ ISEN, nhoven Als we in een buurt de vijfhonderdste zijn is de mildheid minder dan wanneer we nummer een zijn, die voor de deur komt zingen.* „Maar, hoeveel haalt ge dan zoo door elkaar gerekend, het gemiddelde „Rekenen houd ik anders niet van en natellen doe ik zelden. We geven uit zoolang er wat in onze zakken rammelt,- maar, ik denk zoowat zes A acht francs.* „Zoo weinig „Helaas ja.« „Als men je dan eens drie louis voor een dag aanbood „Voor ons beiden ,Ja, voor jelui twee wat zou je dan zeggen en wat zou je doen „Ik zou zeggen graag.” „Je neemt het aan „Parbleu, als er maar iemand gevonden werd bereid om me dat aanbod te doen.” ,,Ik vraag pardon, zoo iemand is al gevonden en die iemand ben ik.” „Wie „Ik I” "Schertst ge Als eenig antwoord haalde Peau d’Anguille drie goudstukken voor den dag. Hij liet de muntstukken klinken, hij liet ze een voor een zien en alle drie tegelijk, hij liet ze fonkelen in het licht en stak ze toen weer in zijn zak. Camberollo’s oogen flikkerden van begeerte. Elodie wierp smachtende blikken op den bezitter van zooveel geld. leger zon hebben, over de kans op beëindi ging van den opstand en de bereidheid van de vrijwilligers om langer op de Philippynen te dienen, eigenlijk dus zoowat over alles wat van beteekenis is voor den oorlogstoe stand. In dit opzicht heeft generaal Otis dus den toestand geflatteerd. Bovendien heeft hij mededcelingen over het aantal zieken en dooden ten gevolge van de hitte, over ge vechten waarin de Amerikanen zyn verslagen en het systematische verminderen van de operaties ter zee, .geheel belet. Wanneer nu weer de dagbladcorrespon denten niet overdreven hebben, is de toestand van de Amerikanen op de Philippynen zeker niet rooskleurig, en kan men zich voorstellen dat president Mac Kinley in dit alles een ernstig gevaar ziet voor zyn herkiezing. Want de Amerikanen zouden vermoedelyk wel hebben ingezien, dat het niet zoo ge- makkelyk kan zyn, een oorlog met vijanden als de Filipinos in korten tyd ten einde te brengen, maar dat hun voortdurend valsche of gekleurde berichten worden voorgezet, dat is om niet te vergeven. IIREYFUS De „Figaro” zegt, dat al de stukken van het geheim dossier tydens de zitting van den krijgsraad te Rennes zullen worden gelezen. Tydens de huiszoeking by kolonel Picquart, zegt de Parysche correspondent der „Ind. Beige”, werd een pakket brieven gevonden van eene gehuwde vrouw. Generaal De Pellieux zond deze brieven aan den echtge noot der vrouw, ten einde kolonel Picquart in moeilijkheden te brengen. Een echtschei ding was ’t gevolg. Generaal Duchesne ondervroeg tijdens de enquête, generaal Pellieux ten deze en de laatste verklaarde op zjjn woord van gentle man en zjjn eerewoord als soldaat, dat men hem vuig belasterd had. De echtgenoot der gecompromitteerde dame in quaestie ver klaarde eveneens dat generaal de Pellieux hem de brieven niet toegezonden had en ge neraal Duchesne stelde zich hiermede te vreden. Thans heeft men, zegt de „Ind. Beige”, in het dossier van de echtscheiding den brief gevonden, waardoor generaal de Pellieux eertyds den echtgenoot waarschuwde. Men heeft dezen brief thans aan den militairen gouverneur van Parijs gezonden, met bevel generaal de Pellieux te ondervragen, zoowel omtrent zyn daad als over zyn woord van gentleman en zyn eer als soldaat. Amerika. De jaarljjksche zomerreizen van de rjjke Amerikanen naar Europa zyn voor de bloe- menhandelaars te New-York een aanzienlijke bron van inkomsten. Byna iedere kajuits passagier krijgt van zyn vrienden bloemge- schenken mede en betrouwbare ramingen schatten de waarde der bloemen, die met ieder groot stoomschip naar Europa gaan, op 12.000 A 36.000 gulden. Ja, er zal moeiljjk een stoomschip te vinden zyn, dat niet min stens voor 12.000 gulden aan bloemen aan boord met zich voert, als het de Nieuwe „Ziet ge,” hervatte Peau d’Anguille, „het is geen gekheid ernst, man Op dat oogenblik boog de livreiknecht van den markies de Chateaudieu zich nogmaals over het taieltje heen en fluisterde Peau d’Anguille in het oor „Gaat ge dien man in onze zaken halen, en dat meisje ook?” „Zeker.” „Maar het komt me voor „Het komt u glad verkeerd voor, geloof me. Laat het maar aan mij over.” „Nu, maar onthoud, dat je je verantwoordelijk hebt gesteld voor je helpers „Wees gerust.” Camberollo, alhoewel hij niet verstaan kon wat er gesproken werd, scheen te begrijpen, dat het daar verhandelde in een of ander verband stond met het pas gedane aanbod, en te vreezen dat dit niet in zijn voordeel was, want hij wierp angstige blikken op de fluisterenden. Peau d’Anguille wendde zich opnieuw tot hem en zeide „Waar zijn we gebleven „Gij zeidet,” antwoordde Camberollo, „dat ge drie louis bood voor een dag.” Juist, en dat herhaal ik. „Dan kan ik niet anders doen dan mijn ant woord herhalen, dat luidde graag I" „Maar, ge moet dan wel begrijpen, dat ik je geheel in mijn dienst wil hebben an geen last ver lang te krijgen met je bekende zucht naar vrijheid.” „Als men waarlijk vrij is, dan moet men ook jn staat zijn van zijn vrijheid afstand te kunnen EBH8TE Kinun. Zitting -van Woensdag 19 Juli. De Eerste Kamer heeft aangenomen ver schillende ontwerpen, o. a. de wijziging der wet op de besmettelyke ziekten, en de nadere bepalingen op den wyn-accyns. Daarna behandelde de Kamer het wets ontwerp tot afschaffing der rykstollen. De heer Geertsema had ernstige bedenkin gen, flnancieele zoowel als economische, daar z. i. afschaffing der watertollen de kleine schipperij niet ten goede zou komen, en de afschaffing der landtollen door de provinciën geschieden moest. Ook wyst hy op de ongerijmdheid, dat de regeering in de naaste toekomst de provin ciale watertollen zal moeten goedkeuren. De heer Van den Biesen zou ondanks de bedenkingen voorstemmen, uitsluitend omdat de regeering begonnen is de waterwegen voor de groote steden vry te laten en nu van zelf die vrijheid aan de kleinere steden moet geven. De heer Rengers bestrijdt ook het ontwerp daar het oogenblik ongeschikt is om 6 ton prijs te geven en door de aanneming groote ongelijkheid zal ontstaan, terwijl als de ge meenten de waterschappen en particulieren het voorbeeld volgen, zij moeielyk andere in komsten zullen kunnen aanwjjzen. De heer Van Lier acht afschaffing der land tollen wenschelyk maar vreest dat die van de watertollen onbillijk zal werken en hy hoop dat de regeering uitzicht zal geven op steun van particuliere maatschappijen die tot afschaffing overgaan. De heer Regout verdedigt de afschaffing. De minister van financiën betoogde, dat de toestand van ’s lands financiën afschaffing der tollen toelaat, waarvan hy het econo misch belang schetste, wijzende op de vele doen, want anders zou men een slaat zijn van zijn vrijheidszin. Verbeeld je een slaaf vati de vrij heid Ineen, neen, ik ben volkomen vrij.” „Dan is het goed „Maar, moet ik den een of ander om het leven brengen, een moord doen „Volstrekt niet.” „Ik zou in dat geval ook genoodzaakt geweest zijn uw voorstel at te wijzen.” „En is dat het eenige Of zijn er nog meer zaken waartegen ge bezwaar hebt?” „Voor zoover mij bekend is, neen.” „En Elodie „Die denkt in alles en alles juist precies zooals ik volkomen hetzelfde. Ge kunt dus uw voor stel, namelijk om ons beiden voor een dag in uw dienst te hebben, A drie louis, als aangenomen beschouwen.” „Woont ge ver van hier „Vijf minuten passage Radzivil.” „Kunnen we niet even met je naar huis gaan, ik heb er iets tegen hier „Over de zaak waarvan sprake is te praten ,Ja.« «Goed, laten we dan naar mijn woning gaan, ofschoon ik voorat waarschuw, dat die woning meer dan eenvoudig is, zoowel in- als uitwendig. Maar kunt ge mij niet alvast een van mijne louis geven dan trakteer ik „Neen, dat behoeft niet. Ik zal wel zorgen dat we al pralende geen last zullen krijgen van een droge keel. Vertrek maar, en wacht mij buiten.* (Wordt vervolgd). In den provincialen raad van Oost-Vlaan deren kwam dezer dagen de invoer van Nederlandsch vee ter sprake. Zooais wfi onlangs meldden, is er verle den jaar door dien raad, eene bijzondere commissie benoemd, welke belast was een onderzoek in te stellen betrekkelyk de te nemen maatregelen om het Belgisch vee te vrijwaren tegen de besmetting, waaraan het, volgens hen, blootgesteld is door het invoeren van vee uit Nederland» Deze commissie, die in 33 gemeenten een persoonlijk onderzoek heeft ingesteld en 407 schriftelyke antwoor den onderzocht heeft, bracht bij monde van den heer A. Verhaegen verslag uit van hare werkzaamheden en sprak ten slotte den wensch uit (zijnde die der groote meerderheid der inwoners van Oost-Vlaanderen), „dat de grens open blyve voor het gezonde Nederlandsch vee, mits eene quarantaine van drie dagen aan de grens en van vier weken in de stallen van den kooper voorgeschreven worde.” De heer Seresia bestreed dien wensch en zei, dat, zoo de quarantaine voor het mager vee gerechtvaardigd is, zulks niet het geval is voor het vet vee. Hij is tegen alle qua rantaine. Dat men het vee aan de grenzen onderzoeke, de goede beesten late binnen komen, de zieke verwijdere en de verdachte onder toezicht stelle. De heer Verhaegen antwoordde hierop, dat de commissie de zienswijze deelt van den heer Seresia, doch de quarantaine is H7) «Dat spreekt, al zou ik niet op mijn eer dur ven zweren, dat het juist om de muziek is ge weest,” zeide George. «Door op uw eer dat te bezweren zoudt ge ons beter dan door eenig ander middel bewezen hebben dat het omgekeerde het geval is,” zeide Camberollo lachende. «Maar, nachtegaal,” zeide Peau d’Anguille, „mag ik je een vraag doen .pieker, mits ge mij vrijheid waarborgt om te antwoorden of dat niet te doen, al naar mij goed dunkt, de vrijheid daartoe moet ik bedingen ge kent mijn vrijheidszin.* „Hoeveel verdient ge zoo ongeveer dagelijks, met Elodie, door dat zingen?* „Dat hangt van vele dingen af „Waarvan alzoo „Van het weer, van de buurt die we kiezen, van de stemming van het ons omringende publiek vooral. Te midden van een bruiloftstoet maken wij soms heele mooie zaken, te midden van een ‘-t zoo goed. Ook scheelt het veel wy veel of weinig concurrenten ontmoeten. Telefoon No. O ADVERTENTIES worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1