Bi i r* ^RIJ, 5 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 22 Juli 1899. No. 7945 Buitenlandse!) Overzicht. j i meek. ■ijgbaar. ((Helianlhe), van Hofleveranciers. riteninp rood» tters. la-Bron, terdam n BH FEUILLETON. ANNIEAL DE VONDELING e 38ste Jaargang. CENTEN. VIJF Verspreide Berichten. in ziqht. Ik sta I 9 .1 1 1.1 1, dttl olie* u rr- tgeb*. tollen 1/tfM f/w IHIEYFUS Gisteren was voor de eerste kamer van de rechtbank der Seine aan de orde de eisch van prins Esterhazy lid van het Hongaar- sche Hoogerhuis om aan den ex-majoor G. Walsin-Esterhazy en zijn neef Christian te verbieden enkel den naam Esterhazy te voeren. Maar de behandeling der zaak is tot October uitgesteld. Pruisen. In Pruisen wordt, op last van den minister van binnenlandsche zaken, sedert 1 dezer een proef genomen met het vervoer van gevangenen in speciaal daartoe ingerichte spoorwegrijtuigen. Deze rijtuigen hebben over langs een middengang, waarop ter weers zijden 6 kleine, van een zitbank en tralie venster voorziene cellen üitkomen, zoodat in elk rytuig plaats is voor 12 gevangenen. Verder aan de eene zijde een closetinrich- ting en aan de andere zijde een plaats voor den geleider. Het aftreden van den hoer Alger, den minister van oorlog in Amerika, komt niet onverwacht. Men zal zich herinneren dat er reeds eenige dagen geleden sprake van was. OogenSchijnlijk staat het in verband met het échec op de Philippynen, maar, ofschoon het niet onmogelijk is dat deze aanleiding heeft medegewerkt, de hoofdzaak schijnt toch, te (moeten worden gezocht in de houding van den Minister in de anti-trust-beweging. Hij had reeds partij gekozen (tegen de trusts) vóór dat het ministerie er nog over had beslist. Vermoedelijk zal hij worden opgevolgd door kolonel Roosevelt, den bevelhebber der „Rough Riders,” den vriend der Dnitschers en den voörstander van een krachtige ex- pansie-politiek. Het heette zelfs onlangs dat Roosevelt reeds het ambt van Alger waarnam. Telefoon No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers Oostenrijk. Een 19-jarige letterzetter vertrok onlangs met verlof van Weenen naar een plaatsje in de Alpen, waarheen de weg over booge sneeuwtoppen leidde. Hoewel hij meermalen dien tocht gemaakt had, had hy het ongeluk in de Rax-Alpen uit te glijden en van een aanzienlijke hoogte af te storten, met het gevolg, dat hy met een gebroken been en een gebroken rib hulpeloos bleef liggen. Aan opstaan was geen denken en zelfs kon hy zich niet omkeeren om te trachten kruipende den weg naar een bewoond oord te bereiken. Zoo goed en zoo kwaad het ging maakte hy van zyn kleedoren een zwachtel om zyn been en begon dan langzaam bergaf te schuiven op zijn rug. De weg was moeielyk en vol steenen, terwijl een voortdurende koude regen neerviel, maar onze wakkere borst gaf den moed niet op en was werkelijk tegen den avond een eind gevqrderd. Den volgenden dag ging de tocht, aldoor op zijn rug, verder, maar ofschoon hy door den voortdurenden regen gevrijwaard wi»s van dorst, begon hy een geweldigen honger te krygen, hetgeen zyn lyden niet weinig ver grootte. Eerst op den derden dag was hy op ongeveer een kwartier afstand van een hotel gekomen, maar nu kon hy ook niet verder: zyn krachten begaven hem geheel en nu en dan om hulp roepen was het eenige, wat hy kon doen. Gelukkig werd dit even wel in het hotel gehoord en was de jonge Gorsjean, de uit de zaak-Picquart bekende rechter te Versailles, is veroordeeld tot zes maanden schorsing en verplaatsing na afloop van dien termijn. De Belgische commissie van vijftienen heeft weer vergaderd. Het bleek dat de regeering op de vraag van de commissie geantwoord had dat zy het nieuwe kieswetontwerp nog in deze zitting van de Kamer wilde indienen. Theodor verdedigde daarop de evenredige vertegenwoordiging, en evenzoo de Trooz, die het later te kwaad kreeg met Woeste, omdat hy dezen de schuld gaf van de schip breuk van het regeeringsontwerp. In de Kamer is Woensdag voorgesteld om zes plaatsvervangende leden in de commissie te benoemen, vier van rechts en twee van links, opdat de commissie altyd voltallig is. Do Zweedsche Regeering heeft in het Staatsblad de verandering afgekondigd van 2 artikelen uit het Strafwetboek, die betrek king hebben op de wet op den arbeid. Zy, die arbeiders, welke werken willen, door geweld, bedreigingen enz. daarin verhinde ren, worden bedreigd met straffen tot den tyd van twee jaren. Deze wetsveranderingen werden door den Rijksdag goedgekeurd en toen aan het Hooggerechtshof voorgelegd, dat den Koning aanraadde deze veranderin gen niet te bekrachtigen. Deze heeft echter .gemeend zich aan dit advies niet te moeten houden. Inzending- van Advertentiën tot 1 uur des midd. ID, Boe'oop. de eater. Waddinxveev. Bodegraven. rkerka.d.l Jtel Haastrecht, NL nhoven buitenverblijf te meubileeren, en hetzelve zoo spoe dig mogelijk te kunnen betrekken, wat ik niet doen kan voor het gemeubeld is Nu ben ik wel is waar rijk, en het komt er niet op aan wat ik besteed, maar ik haat in alles tusschenpersonen. En zoo heb ik gedacht, dat ik zelf wel de kor ting zou kunnen genieten, die de meubel-leverancier den tusschenpersoon zou toestaan. Dat is wel een vreemd en schijnbaar kleingeestig idee, maar dat is, naar ik durf veronderstellen, voor u van min der belang. Het feit is zooals ik het genoegen gehad heb u mee te deelen. En ik wend me tot u, omdat ge mij door een vriend zijt aanbevolen, die zeide kort geleden het een en ander bij u besteld te hebben, wat zeer naar genoegen uitge vallen was. Als we er dus toe kunnen geraken het eens te worden, dan draag ik u gaarne op mijn buiten te meubileeren.” «Is het buitenverblijf waarvan mijnheer spreekt groot, uitgebreid «Zeer groot. Gelijkvloers zes vertrekken, anti chambre, keuken twee verdiepingen, kortöm, als ik me goed herinner, dertig vertrekken in het geheel >En is mijnheer voornemens die kamers een voudig te meubileeren of met luxe «Van alles wat. Enkele kamers moeten schit teren van vorstelijke weelde, anderen moeten er wat eenvoudiger uitzien. Maar in geen geval or dinair werk. Alles ook het eenvoudige, moet van de fijnste houtsoorten zijn «Wel mijnheer, ik twijfel er niet aan of wij zullen het eens worden,” zeide Potard zeer vrien delijk glimlachend, verblijd over deze reusachtige GOIIMIIE C01BANT. Telefoon To. 88 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer "I Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. i aan 10 halve FRAMBOZEN, is met gebruiks- van postwissel, i. ’t Vorige jaar d en daarbuiten 5 lager. Vraag zeer hoog rabat. ir\ namaak. In het Engelsche Lagerhuis deelt Cham berlain mede gisteren een telegram van Sir Alfred Milner ontvangen te hebben, waarin staat dat de Britsche agent te Pretoria deze veranderingen, in het kiesrechtontwerp ge maakt, heeft gemeld, waaruit volgt dat het verblijf, noodig om stemrecht te verwerven, zeven jaar wordt en dat deze voorwaarde terugwerkende kracht erlangt. Chamberlain vervolgde Ik heb geen offlcieele inlichtingen omtrent de herziening der kiesdistricten, maar er wordt bericht dat de Transvaalsche regeering voorstelt zeven nieuwe zetels te geven aan districten, voornamelijk door uit- landers bewoond. Wordt dit bericht beves tigd, dan geeft deze belangrijke verandering in Kruger’s voorstellen, gepaard met de bo vengenoemde amendementen, de Britsche re geering de hoop, dat de nieuwe wet de grond slag mag blijken te zyn van een regeling overeenkomstig de lynen, door Milner ter conferentie te Bloemfontein getrokken. De Britsche regeering houdt evenwel in het oog dat de Volksraad nog een aantal voorwaarden heeft behouden, welkq zóó zouden kunnen worden uitgelegd, dat zy hen, die anders bevoegd zouden zyn om stemrecht te ver werven, uitsloten, en alzoo gebruikt zouden kunnen worden om met één hand terug te nemen, wat met de andere wordt gegeven. Een voorbeeld hiervan is het voorschrift, dat de vreemdeling die het burgerschap verlangt, een bewys zal moeten overleggen voortdurend ingeschreven geweest te zyn gedurende het tijdperk, voor naturalisatie vereischt; want ik verneem, dat men aan de inschryvingswet slecht de hand heeft ge houden en slechts weinig uitl anders, hoe lang ook in het land gevestigd, voortdurend ingeschreven zyn geweest. Evenzoo zou het gemakkelyk zyn door latere wetten het ka rakter der thans gedane concessies te ver anderen. Maar de Britsche regeering koes tert de overtuiging^ dat Kruger, het beginsel waarvoor wij streden, aanvaard hebbende, zich zal hebben voorgenomen iedere bijzon derheid van zyn stelsel opnieuw in overwe ging te nemen, welke kan aangetoond wor den mogelijkerwijze een beletsel te zyn tegen de volledige bereiking van het gestelde doel, en niet zal toestaan dat dit stelsel van gee ner waarde wordt gemaakt of ingekrompen door eenige latere verandering van de wet of door daden van bestuur. Gelijk te verwachten was, verbergt de En gelsche jingo-pers haar spijt’en haar teleur- Gedenkschriften van een Gelukzoeker OF Naar het Fransch. door W. NUTTER. I stelling niet, dat de oorlog tegen de Boeren vooreerst onmogelyk geworden is. Haar organen laten zich uit Johannesburg en Kaapstad seinen dat de burgerij in het algemeen en de uitlanders in het bijzonder alles behalve tevreden zijn met Kruger’s jongste concessie, die weder ontoereikend wordt genoemd. Men gelooft, seint de Jo- hannesburgsche correspondent van de Times, dat als men nu te Londen genoegen neemt met de kieswet, thans door den Volksraad vastgesteld, dat berust op een misverstand. Want diq wet is geheel ongewyzigd gebleven, behalve dat een zevenjaarsch ingezetenschap het negenjaarsche vervangt, en zy bevat allerlei beperkende bepalingen, welke er op berekend berekend zyn de concession te niet te doen. De Daily Mail doet een beroep op Milner om te zeggen wat hy denkt van den nieuwen toestand. De Times blyft, in een hoofdartikel, de uiterste party bestrijden en verklaart op nieuw dat de Transvaalsche crisis geëin digd is. De ondersecretaris van buitenlandsche zaken Brodrick hield eergisteravond een rede te Farnham. Hy zeide dat allen mét genoe gen het bericht vernomen zouden hebben dat de crisis in Zuid-Afrika grootendeels gewe ken was (Toejuichingen). Niemand zon, naar de spreker verwachtte, de Engelsche regee ring beschuldigen dat zij te zeer tot geweld dadig optreden geneigd is geweest tegenover Transvaal, in de laatste vier jaarde regee ring heeft altijd vriendschappelijke onder- handelingen gevoerd. De buitenlandsche po litiek van Salisbury was altyd geslaagd, be weerde Brodrick. De moeilykhedéh die op rezen, waren altyd eervol en langs vrede lievende» weg geëffend. Engeland’s verhou ding tot het buitenland was ongetwijfeld verbeterd. Ook Labouchere heeft eergisteravond over de Transvaalsche crisis gesproken, te Nor thampton. Chamberlain, zeide hy, heeft zich voldaan verklaard over Kruger’s jongste tegemoetkoming. Zeker, maar niemand is daarvoor dank verschuldigd aan Chamber- lain. Zyn politiek van af snauwen heeft tegen over Kruger gefaaldde Volksraad heeft de jongste concessie gedaan aan de Hollan ders aan de Kaap, niet aan Chamberlain en Milner. hij vertrekken wilde. Maar, alsof hem eensklaps iets inviel, wendde hij zich nogmaals tot Potard, zeggende »En dan zou ik de zaken willen regelen als volgt Ik begrijp, dat het misschien een weinig bezwaarlijk zal gaan, zulk een belangrijke bestel ling geheel op crediet uit te voeren. Ik stel u derhalve voor, kamer voor kamer te meubileeren, en dadelijk na goedkeu!ing van mijn kant, over het bedrag per kamer te beschikken. Is dat goed?» Een glimlachje van tevredenheid over deze uiter mate billijke schikking krulde Potards lippen. Evenwel gaf hij met echte koopmansoprechtheid tan antwoord »Als u de zaken zoo wenscht te behandelen, mijnheer - het komt er anders niet zoo precies op aan Ik stel vertrouwen genoeg Morgen middag of tegen den middag kom ik u met mijn rijtuig athalen, viel de onbekende jonge graaf den fabrikant in de rede, zonder acht te slaan op Potards laatste woorden. »Als ge dan kondet zorgen gereed te zijn »Ik zal gereed zijn, mijnheer." «Ziehier mijn kaartje, opdat ge weet met wien ge te doen hebt." Potard nam het kaartje aan, geleidde den nieuwen cliënt over de werkplaats, bereid om allerlei in lichtingen te geven omtrent de werkzaamheden, waarin de onbekende evenwel niet het minste be lang scheen te stellen, en nam aan de buitendeur zijner woning uiter i ate beleefd afscheid en keerde in zijn handen wrijvende en bijzonder goed ge stemd naar zijn kantoor terug Wordt vervolgd.} bestelling, hoedanig eene hij nooit gehad had. »Dan zou ik in de allereerste plaats particuliere prijsopgave verlangen, opdat we dan kunnen spre ken over de korting, waarvan ik straks meen ge sproken te hebben. »Ik zal mijn best doen de prijs zoo nauwkeurig mogelijk te benaderen, maar «Neen, neen. Geen benadering. Ik sta er op dat de prijzen vooraf vastgesteld worden, teneinde alle moeilijkheden en verkeerde berekeningen te voorkomen, mijnheer.” «Niets is gemakkelijker, indien mijnheer' mij inzage geeft van een of ander plan «Dat is niet gemaakt, ik heb geen teekeningen of plannen hoegenaamd.” «De architect zal dit in weinig uren kunnen doen. Als ik maar een ruw overzicht heb van hetgeen mijnheer verlangt.” «Zoudt ge zelf niet dat overzicht, plan of tee- kening. weet ik hetkunnen maken «Zeker wel, mijnheer, maar dan zou ik de ka mers dienen te zien «Dat begrijp ik en daartegen heb ik ook niet het minste bezwaar. «En opdat ik des te zekerder van mijn zaak zij, zal het noodig zijn dat mijnheer mij vergezelle en zijn verlangens in hoofdzaak te kennen geve." «Dat spreekt van zelf." «Dan ben ik tot uw orders, mijnheer, wanneer zou het u gelegen komen «Morgen was ik voornemens naar Fontenay te gaan, zou u dit gelegen komen «Heel goed," antwoordde Potard. De onbekende jongeling keerde zich om aliof 248) Op welke wijze Peau d’Anguille zijn belofte om te trakteeren nakwam, welke de zaak was, waarover hij spreken wilde, en op welke wijze die zaak ten uitvoer gebracht zou worden dat alles zal het vervolg leeren. HOOFDSTUK XXIII. POTARD KRIJGT EENE BELANGRIJKE BESTELLING. Ongeveer te éen uur in den middag trad een deftig gekleed jonkman het kantoor van Isidore Potard, de menbelfabrikant, binnen. Op Isidore’s vraagt waaraan hij de eer van dit bezoek had te danken, antwoordde de onbekende jonkman «Mijnheer, is u billijk in uwe prijzen?” «Ik durf me daarmee vleien, mijnheer, als zoodanig bekend bovendien «En wanneer behangers of schilders of archi tecten u een ferme bestellingen aanbrengen, dan geeft ge ze een zekere korting, .liet waar «Voorzeker, mijnheer.” «Zie dan eens hier. Ik ben graaf Anatole de Saverne. Ik heb me een buitenverblijf gekocht te Fontenay-aux-Roses. Ik ben voornemens dat Generaal Brugére, de nieuwe gouverneur van Parys en inspecteur van het leger, heeft heden te Rennes een wapenschouwing gehouden. Quesnay de Beaurepaire zal opnieuw als getuige worden opgeroepen.

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1