ia 7ERIJJ f Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 7946 38ste Jaargang. STADSNIEUWS. >neek. gbaar. 1 i i f Maandag 24 Juli 1899. tonton •oode ezv. -Bron, rrdam. tJ •w ut. 'U.c9.a- P 'i Inzending van Advertentiën tot 1 uur des inidd. CENTEN. TWEEDE BLAD. Gouda, 19 Juli 1899. Gemengde Berichten Bzicht. 1 r namaak. i mt Melianlhe), sm' van llollevaninciers vn Boskoop. By de gisteren alhier gehouden Herstemming voor een lid van den Gemeen- MI DST.IIE COIR1V!’ <ÏD, Boaloop. dewater Waddinxveer Bodegraven, .rkerka.d. IJsel. Haastrecht, IN, Schoonhoven l aan 10 halve FRAMBOZEN, is met gebruiks- van postwissel. L ’t Vorige jaar 1 en daarbuiten lager. Vraag seer hoog rabat. GOUDA, 22 Juli 1899. Bedankt voor het beroep bij de Gerefor meerde Kerk te Stryen door ds. A. Vogel alhi«r. No. 66’ Ond.prwerp: Geldleen in g. Bij do behandeling der begrooting voor 1899 Octobei van h< Gestich zal ges en dal Stein. Donderdagmorgen reed een land bouwer uit de Langeruigeweide stadwaarts. In de Willens schrikte het jonge paard voor een hondenkar, sprong op zij en ging met alles te water. De eigenaar kwam er met een nat pak af, doch de tentwagen was erg beschadigd. Nieuwerkerk a. t>. IJsel. Benoemd tot onderwijzeres ,,/ian de school met den bybel te Krabbendyke mej. M. A. L. Rolloos alhier. Bp de Porte Maillot aan het eind der avenue de la Grande Armée te Parijs, is een reuzentheater verreden, waaraan de onder nemers, Bolossy Kirolfy, indertijd de oprich ter van het niet meer bestaande Olympia- teraad is herkozen den heer A. de Jong. Waddinosveen. By .de gisteren alhier ge houden Herstemming voor leden van den Ge meenteraad zijn gekozen de hh. C. Oudijk (lib.) en F. A. van der Torren (lib.) De moord te Koewacht! Omtrent den moord te Koewacht meldt men, dat in het veld bij de woning van den ver dachte Misseghers hot gezochte scheermes is gevonden. Door den bevelhebber der gendarmerie is het aan het parket te Gent overgelcverd. Zooals men weet wilde do verdachte niet zoggen, waar dit mes was. euvel bestaat in casu geen gevaar, omdat de Gemeente in den regel geen werk aanbesteedt of doet uitvoeren in de wintermaanden. Van het óók door adressanten aangehaalde „proftteeren” door werkgevers van den afhan- kelyken toestand van den werkman, is der Commissie geen enkel geval bekend, dat in onze Gemeente zoodanig misbruik van macht der patroons (in de bouwvakken) tegenover den werkman is voorgekomen. Adressanten meenen hun verlangen om een kortoren arbeidsdag ook daarmede te bepleiten, dat de werkman in staat worde gesteld om meer zorg te besteden aan de opvoeding zijner kinderen en meer te verkeeren in zijn gezin. Wanneer dit doel met het aangevraagde zou worden bereikt, was het voorzeker zeer toe te juichen. De Commissie meent echter, dat de onder vinding dikwijls leert, dat deze meerdere tijd door velen niet zou worden besteed zoodanig, als adressanten zich voorstellen. De Commissie erkent volgaarne dat dit verzoek door Uwe vergadering met den mees ten ernst verdient te worden behandeld, en meent zelve ook in dezen met den noodigen ernst te zijn werkzaam geweest. Wanneer zy ten slotte resumeert, dan meent zy te mogen constateeren, dat de verwach ting, die adressanten van de invoering der bepalingen van minimum loon en maximum arbeid in de gemeente-bestekken koesteren, niet zullen worden verwezenlijkt, ook niet als te stellen voorbeeld aan particuliere werkgevers Ten eerste, omdat de Gemeente doorgaans slechts werken van geringen omvang doet besteden en groote werken uitteraard in onze Gemeente zeldzaam voorkomen. Ten tweede, omdat voor algemcene en ge lijkmatige toepassing een rykswet zal noodig zijn. De adressanten schynen, wat den eisch zelve in hun verzoek betreft, nl. 10 uur arbeid en 4 cent per uur boven het maximum loon, van de stelling te zyn uitgegaan: „wanneer men het bereikbare bekomen wil, moet men het onbereikbare eischen.” Vandaar, dat de Commissie het voorstel Straater aannemelijker acht dan den eisch der werklieden vereenigingen. De Commissie adviseert aan Uwe vergade ring, het voorstel van den Heer Straater als proef voorgesteld gedurende twee jaren, in te lasschen in de bestekken der Gemeente, met dien verstande, dat het loon niet met één cent, doch met twee cent per uur worde verhoogd, om het finantieel verlies by kortoren arbeid in evenwicht te brengen en noodigt Uwe vergadering uit in dien zin te besluiten. Gouda, den 1 Juli 1899. De Commissie voornoemd, H. J. NEDERHORST. C. P. W. DESSING. A. VINGERLING. keurdede Raad goed ons voorstel van 28 1898 om te bepalen dat de aflossing t van Regenten van het Hoffman’s geleende kapitaal, groot f 24866.—, shieden vóór of op 31 December a.s., de voor deze aflossing benoodigde gelden jzouden worden geleend, tegelyk met de voor openbare werken te sluiten geld- leening; Ter uitvoering van dit Raadsbesluit hebben wy deneer den Raad in overweging te geven de volgende wijzigingen in debegroo- ting voor 1899 aan te brengen: lo. In Hoofdstuk V der Ontvangsten wordt een nieuw artikel 2a gebracht „Gcldleening ter aflossing eener bestaande geldleening” (Volgn,47«) f 24866— 2o. In Hoofdstuk IX der Uitgaven wordt artikel 3 „Aflossing van de byzondere geldleeningcn” (Volgnummer 162) verhoogd met 4f 24866—. Een jongmensch te Amsterdam had sedert eenigen tyd kennis gemaakt met een „dame” van den Zeedyk of omstreken. Op den laten avond van 15-16 Mei jL. had hij wederom oen ontmoeting met haar. In een bierkelder aan den N.Z. Voorburgwal werd een ontel baar aantal malen aangestooton, en eerst tegen twee uur het offlcieele sluitingsuur der cafés -c- word de buitenlucht opgezocht. Het paar wandelde wat in de richting van het Westelijk Viaduct. Op de Prins Hendrikkade begqn de dame zonder grondige reden plotseling ruzie tp maken, met dit gevolg, dat een paar kerels kwamen aanloopen. Dejonge man werd vastgegrepen en op den grond geworpen, hy gevoelde zich oen wond toebrengen aan het voorhoofd, en zag togely'kertyd oen mes voor zyn oogen schitteren. Deze manoeuvre dien de, zooals hem welwillend werd verklaard, om hem tot overgave van zijn welgespekte por- temonnaie te bewegen. Beduusd als hy was, door den plotselingen aanval, gaf’ hij de beurs over, waarop de mannen verdwenen. De „dame” had reeds lang het schonw- tooneel verlaten. De aangevallene bleef eenigen tyd half bewusteloos op straat liggen, tot hy door een particulier nachtwaker gevonden werd. Voor dezen diefstal hadden zich heden Ch. W. Boddicker en N. Kool voor de recht bank aldaar te verantwoorden. De eerste is een 26-jarige Duitscher, van beroep bankwerker. Hy heeft een vrouw met kin deren te Dortmund, maar ontzag zich niet hier een schandelijk leven te lydon. Kool is nog slechts 22 jaar, maar in verdorvenheid bleek hy voor Boddicker niet onder te doen. Waarschijnlijk dus een voordeelig leerling. De dame, wier naam is M. L. Fander werd gisteren als getuige gehoord en niet als medeplichtige. Zy is reeds 10 maal over de grenzen gezet! Een mooie verzameling dus. Het O. M. eischte tegen beklaagden 3 en 4 jaren gevangenisstraf. Telefoon No. 82. De Uitgave dezter Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F De pylers van den luchtspoorweg te Brooklyn zyn nu zoover hersteld dat het verkeer weer geregeld zyn gang gaat. Een van de pylers was geheel vernield, een stuk was door den muur van een huis gevlogen. De leiders der werkstaking verzekeren dat mannen die buiten de eigenlijke beweging staan, in dezen dynamiet-aanslag de hand gehad hebben, maar daar tegenover staat de verklaring van een beambte die zweert dat op de werkstakersvergadering van Maan dag het plannetje geopperd is en de politie moet ook de bewijzen hebben dat de dyna miet gekocht is door stakers, nu in hechte- tis. De voorzitter der Rapid Transit Com pany heeft 1000 beschikbaar gesteldvoor de aanhouding van een of meer der daders van den aanslag. Lopik. Woensdagmiddag reed de wed. M. alhier met haar knecht van de markt te Schoonhoven huiswaarts, toen eensklaps het paard inging op het erf van den bouw man 0. en de vrouw door dezen onverwachten schok uit de tilbury viel. Nadat het rijtuig was gekeerd en beiden weer hadden plaats genomen, bereikten zij weldra de hofstede, doch toen het paard uitgespannen was, wei gerde het beslist den stal in te gaan. Daar door werd argwaan verwekt en kwamen zy tot de ontdekking, dat zy niet met hun eigen paard maar met dat van O. gereden hadden, hetwelk by vergissing voor hun tilbury was gezet. o Telefoon No. 82 ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels A 50 Centen; iedere regel meer ’10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hteroepen by de Ned. Hervormde Kerk te Bergschenhoek en te Nieuwerkerk a. d. IJsel (toez.) de heer J. P. de Bie, cand. te RoÖterdam. Door Burgemeester en Wethouders zyn de volgende ingekomen stukken aan de raads leden toegezonden. No. 65. Gouda, 19 Juli 1899. Onderwerp: Heffing sluisgelden Reeuwijksche en Sluipwijksche Verlaat By Koninklijk besluit van 21 September 1896, No. 41, is aan de gemeente vergunning verleend om tot 1 Januari 1900 sluisgelden te heffen voor het gebruik van het Reeu- wyksche en Slnipwyksche Verlaat. Het komt ons wenschelyk voor deze heffing te besten digen. Wy hebben mitsdien de eer den Raad voor te stellen ons te machtigen aan H. M. de Koningin opnieuw vergunning aan te vragen tot heffing van sluisgelden voor het gebruik van het Reeuwyksche en Sluip wyksche Verlaat. No. 69. Gouda, 22 Juli 1899. Onderwerp: Voordracht onderwijzend personnel 2e kostelooze school. De Raad besloot den 30 Juni j.l., over eenkomstig ons voorstel van den 26n dier maand, het personeel der 2de Kostelooze School uit te breiden met drie onderwijzers. Na overleg met het hoofd der school en den arrondissements-schoolopziener komt ons thans de aanstelling van een onderwijzer en twee onderwijzeressen wenschelyk voor. Voor do benoeming, met ingang van 1 October a. s. hebben wy de eer den Raad de volgende drie voordrachten aan te bieden A. de heeren le. J. P. VAN DEN BOSCH te Zevenhuizen, 2e. H. WORST te de Bilt, 3e. A. B. VELDHUIS te Blaricum B. de dames: le. W. J. SILIAKUS te ’s-Gravenhage, 2e. S. GROENEWEG te Krimpen a/d, IJssel, 3e. J. J. HEUKERS te Delft Cr de dames le. J. G. DE MOL te Amsterdam, 2e. A. M. GREBE te Gouda, 3e. C. J. SCHIPPERS te Arnhem. Overeenkomstig het bepaalde by artikel 28 der Lager Onderwijswet leggen wy het advies van den arrondissements-schoolopziener en het bericht van het hoofd der school hierbij over. Dfe heer Terhell, die onlangs het Café „VHide-Best” heeft overgenomen, heeft inder tijd te Rotterdam in het ziekenhuis de cur sus gevolgd voor het leggen van een eerste verband by verwondingen enz. voordat een geneesheer aanwezig is, en heeft een nood- verltejidkist aangeschaft, die, wyl het in het centteum der gemeente is, zeker bij mogelyke gevallen uitstekend dienst kan bewijzen. Gisteren middag viel een kind van van der Laan, wonende in het St. Anthoniekloos- ter, te water, de moeder het ongeval bespeu rend sprong, gpkleed te water en had het geluk het kind *van een wisspn dood te redden. Onderstaand rapport is den 15n Juli jl. ten raad huize bezorgd en aan de raadsleden gezonden. Aan den Raad der Gemeente Gouda. De Commissie in Uwe vergadering van 18 Februari 1898 benoemd, ter uitbrenging van advies in zake het voorstel in die vergade ring gedaan door het lid M. H. A. Straater, bepalingen inhoudende betreffende minimum loofi en maximum arbeid in de bestekken der ^Gemeente, heeft de eer Uwe vergadering het volgende onder de aandacht te brengen: Het kwam der Commissie wenschelyk voor, het bovengenoemd voorstel te beschouwen in verband met het verzoek in Uwe vergadering van 19 October 1897 ingediend door ver schillende arbeidersvereenigingen te dezer stede, teneinde de Gemeente in hare bestek- ken voortaan bepalingen zoude aang.even aan gaande minimum loon en maximum arbeids tijd, waaruit dan ook het voorstel Straater is ontsproten. Vandaar dat de Commissie zoo vry is eenige kantteekeningen te maken op de memorie van toelichting, die het verzoek der werklie- denvereenigingen begeleidde. Allereerst beweren adressanten in die me morie, dat hier ter stede de loonen over ’t algemeen te laag zyn. Aangezien de Gemeente zoo goed als uit sluitend in hare bestekken te doen heeft met de bouwvakken, spreekt het van zelve, dat Uwe* Commissie- by haar oordeel over alles, wat in deze mdmorie voorkomt, zich alleen Clepaalt by hetgeen in verband met dié vak ken dient besproken te worden. De loonen in de bouwvakken zyn, vol gens het oordeel der Commissie, in ’t alge meen hier ter stede voldoende. De Gemeente laat ook van tyd tot tyd druk- en bindwerk leveren, doch aangezien dit fabrieksarbeid is, kan dit niet worden gecontroleerd en valt dus buiten beschouwing. Zelfs beweren adressanten, dat de loonen zoo laag zyn, dat de vrouwen der werk lieden werk moeten zoeken buitenshuis, ten einde de verdiensten des mans te versterken. Voorzoover het onderzoek Uwer Commis sie strekt, is haar gebleken, dat dit met werk lieden in de bouwvakken, met name metse laars en timmerlieden, niet plaats vindt. Door adressanten wordt de gewenschte maatregel gevraagd, hoofdzakelyk, omdat de Gemeente als overheid en optredende als werkgeefster geroepen is te zorgen, dat sta biliteit wordt gebracht in den arbeids-duur en den loonstandaard, daarvoor als argu ment bybrengende, dat in den winter, wan neer de werkeloosheid het grootst is, de loon- standaard gevaar loopt te dalen. Voor dit

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 2