U1S. J chool Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Donderdag 27 Juli 1899. No. 7949. 38ste Jaargang. Buitenlandsch Overzicht. IER 1899 jaarzenniagazijn nistratie, raat 49. i Zn er 1899. ALEN, >ffen, Matten, FEUILLETON. ANNIBAL DE VONDELING tieren, KENNISGEVING IN LOHMAN, weede Kamer. CENTEN. studie van .Times” verneemt uit Johannesburg, LATER e Kleiwegsteeg. de artikelen. lelaar, Lid der i Fabrieken te de Heeren lid der Tweede ’E BESPAN VEE en aan- OENWERK en is bang, dat Algorism” niet met Alger is verdwenen. SMITS ieten werk. rige cursus .5 jaar. 'leiding voor riejarlge (zie amens (Leer de Gemeente- erings-departe- r derHaagsche Idll IN HI. C01R4NT Stoffeerder 1 I 108. Q- n bovenstaand idags en Zater- 34 uur. Singel 71 de n. S. en Gymn. JMS, .,wdb( raad rj u monopolie zyn, terwijl Kruger de minderheid Gedenkschriften van een Gelukzoeker OF JNaar het Fransch. door W. NUTTER. Het slotbedrijf van de Vredesconferentie geeft de Engelsche pers aanleiding tot be schouwingen. Het einde van een hoofdartikel van de „Times” luidt aldusDe toekomst moet lee- ren hoeveel van de conferentiën die men zich voorstelt te houden zullen plaats hebben, en wat ze zullen uitvoeren. Sommige kun nen misschien nuttig zijn, andere zijn blijk baar voorgesteld om lastige vraagstukken van de baan te schuiven tot de vergaderde diplomaten uiteengaan. Van deze voortref- ;eering Een belangrijke vergadering van meer dan tweehonderd afgevaardigden van katholieke vereenigingen en clubs in België, onder voor zitterschap van Beernaert, heeft den wcnsch geuit dat de Kamer in deze zitting een voorstel zou aannemen, waarbij de toepassing van de evenredige vertegenwoordiging in het geheele land wenschelyk wordt verklaard en een beroep op de rechterzij wordt gedaan om middelen voor de toepassing te vinden. bÜrgÊmËËstËr en WETHOUDERS van Gouda brengen ter openbare kennis, dat afschrift van het proces-verbaal betreffende de herstem- ming ter verkiezing van twee Leden van de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven is aangeplakt in den Korten Groenendaal, alsmede dat gelijk afschrift op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd, alwaar daarvan inzage kan worden genomen op iederen werkdag van des morgens ro tot des namiddags i uur. .Gouda, den 26 Juli 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARIENS. j De Secretaris, BROUWER. Telefoon No. 92. De Uitgave dezer Courant geschiedt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V T.J F Verspreide Berichten. nitKVFUS De minister van justitie Monis, die gisteren het personeel van de centrale administratie en verschillende rechterlijke colleges ontving, heeft in zyn toespraak nadruk gelegd op de noodzakelijkheid om, de onafhankelijkheid van do rechterlijke macht te waarborgen h|j gaf den raad te voorkomen dat de zittin gen het toonvel worden van rumoerige be- toogingon (zooals b(j Déroulèdc’s proces) en spoorde do ambtenaren van het openbaar ministerie aan, de strafbepalingen toe te passen in het belang van de humanitaire gevoelens, de republiek waardig. Duitschland. Zondag hadden de meeste onderofficieren en matrozen van de Fransche Ibis verlof gekregen om te JSeestemttnde aan den wal te gaan en mot hun Duitsche, kameraden te passagieren. In verschillende danslokalen in Geestemünde en Bremerhaven zag men weldra do Franschen met Duitsche meisjes dansen. In Bremerhaven deden de Fran schen met Duitsche meisjes in den Volksgarten een dansje op de wijs van „Wir halten fest und treu znsammen.” Frankrijk. Het uitbrexen van de pest te Reunion is den 18en ambtelyk erkend, en den 19en zyn twee menschen eraan bezweken. Alle ge zondheidsmaatregelen z|jn genomen, en er is een behoorlijke hoeveelheid serum voorhanden. Men verwachtte wol dat, na Mauritius, ook Réunion aangetast zou worden, beide eilandjes zyn uit Madagaskar besmet. Volgens een gerucht dat in den avond liep, zou generaal Nigrier tijdens de inspec tie gezegd hebben, dat de censuur en de houding van de Regeering niet in staat waren om het leger te verdedigen. Dit moest geduld hebben tot na het proces te Rennes en dan er naar handelen of de Regeering er naar handelde of niet» Hiervan was generaal Gallifet, minister van oorlog, het een en ander ter oore ge komen, die een onderzoek beval. Het onder zoek viel ten nadeele van Nigrier uit. Deze Werd ondervraagd door generaal Gallifet, minister van oorlog, en moet bekend hebben de woorden te hebben gesproken. Generaal Gallifet deed daarna den minister raad bijeenroepen. Generaal Gallifet was *5a) >Als mevrouw de goedheid wil hebben om een oogenblik te wachten, dan zal ik mij een weinig verkleeden en dengene, die hier de verantwoor delijke persoon is als vader afwezig is, op de hoogte brengen wat er met vader is geschied »Wie is die persoon, die verantwoordelijk is, als uw vader afwezig is >De boekhouder.” »Ik zal u iets zeggen, mejuffrouw Dat inlich ten is iets wat ik in geen geval mag toestaan. Het is ook nadeelig voor de zaak van uw vader. Er zal hier ongetwijfeld van wege de politie huis zoeking gedaan worden. Wanneer er dan niets bezwarends gevonden wordt, dan is dat in uw vaders voordeel. Echter niet, wanneer men weet, dat die huiszoeking hier is voorzien geworden, en men derhalve er op heeft gerekend en in elk ge val gelegenheid heeft gehad om bewijsstukken te vernietigen. Wanneer de politie verneemt dat voor de huiszoeking alhier, mijnheer Potards ge vangenneming bekend is geweest, dan zal het niet-vinden van eenig bewijsstuk nog volstrekt den rechter niet van zijn onschuld overtuigen. De „Times” verneemt uit Johannesburg, dd. 24 Juli: Een bericht is hier verschenen, luidende dat er een ernstig geschil gerezen is tusschen president Kruger en den Volks raad in zake het dynamictmonopolio. Presi dent Kruger zond schriftelyk zyn ontslag in en was heden tegenwoordig in de geheime zitting, waar zyn brief werd overwogen. Naar men verneemt, was president Kruger’s daad een gevolg van de weigering van den Volks raad om hem in de dynamietkwestie de vrye hand te laten. President Kruger was van Vrydag middag af niet in het regeeringsgebouw geweest. Dat gaf aanleiding tot geruchten over ver schil van meening tusschen den president, den Uitvoerenden Raad en den Volksraad over het fort te Johannesburg en de dyna mietkwestie, en over een twist als gevolg daarvan. De president zou daaruit de ge volgtrekking gemaakt hebben, dat hy niet langer het vertrouwen van den Volksraad bezat en het maar beter was, dat hy zyn ambt neerlei. Gisterochtend bleef de president ook weer in zyn huis. Later kwamen Joubert, Schalk Burger en Koek, leden van den Uitvoeren den Raad, en de voorzitter van den Volks raad bij hem. De uitslag was, dat president Kruger de geheime zitting van den Volks raad bywoonde. Deze duurde ruim drie uur. Een bezorgde menigte school buiten samen. Later vernam men, dat de Volksraad den president ten slotte overtuigde, dat de raad nog het volste vertrouwen in hem had. Men hoorde echter ook, dat de meerderheid van den Volksraad aan hare beslissing tot in trekking van de dynainietconcessie vasthield. Volgens een telegram uit Pretoria is de voornaamste oorzaak van het geschil tus- Inzending van Ad verten tiën tot 1 uur des inidd. schen Kruger en den Volksraad dit, dat Joubert en de meerderheid van den Volks- vóór vernietiging van het dynamiet- steunt, welke de dynamietmaatschappy uit wil koopen. Het ontslag van Kruger wordt te Kaapstad niet definitief geacht, vooral nu de Volks raad verzekerd heeft dat Kruger nog altoos zyn volledig vertrouwen bezat. De aanvang van het proces te Rennes is nu officieel vastgesteld op 7 Augustus. Gis teren heeft de prefect van llle-et-Vilaine, Duréault er mededeeling van ontvangen. Dadelyk is men toen begonnen aan het spannen van de telefoondraden die de prefec tuur te Rennes verbinden zullen met het gebouw waar de krijgsraad zitting houdt, met de gendarmerie en het politiebureau. Dertig telegrafisten zyn reeds uit Parijs aan gekomen om de nieuwe lijnen te bedienen die tydens het proces in werking worden gesteld. De officieren van het garnizoen te Rennes die verlof hebben, zyn aangeschreven, vóór den 4en Augustus op hun post terug te zyn. De manschappen van het territoriale leger, die te Rennes hun instructie ontvangen, zyn Maandag daar aangekomen, om op den ge noemden datum gereed te kunnen zyn. Aan de gendarmerie zyn strenge bevelen gegeven. In de straten om de militaire gevangenis heen worden versperringen gemaakt om ze gemakkelyk te kunnen afsluiten voor het verkeer. felyke mannen mag de wereld veel heil te gemoet zien, maar zy zyn niet ver gegaan in dp verwezenlijking ven de idealen die in het oorspronkelijk plan van den Tsaar wa ren vervat. Dat was evenwel niet hun schuld, want die idealen waren onuitvoerbaar. Het oordeel van de „Standard” is dat de uitkomsten van do conferentie over het al gemeen mager zyn, behalve wat de inter nationale scheidsrechterlijke uitspraak betreft, welke echter alleen van nut zal zyn, als de volkeren tot vrede geneigd zyn. De „Stan dard” verwacht niet dat Engeland deel zal nemen aan de aangekondigde nieuwe confe rentie, die bijeengeroepen zal worden om oorlogsmethodes te vooroordeelen waaraan Engeland do voorkeur geeft, omdat zij ze het beste oordeelt voor Engelands behoeften. De „Daily Mail” is van oordeel dat de vredesberg een muis gebaard heeft, en dat gezegde vat vrijwel het algemeen oordeel van de Engelsche pers samen. Niet kolonel Roosevelt, die reeds in het ministerie in hot werk heette te zyn, maar de New-Yorkscho advocaat, Elihu Root, is minister van oorlog van de Vereenigde Sta ten geworden. Men beweert, dat Mac Kinley bang was iemand, die toch reeds een ern stig tegencandidaat by presidentsverkiezin gen kan worden, nog meer op den voorgrond te schuiven. Anderen zeggen, dat de pre sident zelf de leiding van de zaken op de Philippijncn in handen wil houden. Daarom heeft hy van de twee candidaten uit New- York een staat, die in het geheel niet in het ministerie vertegenwoordigd was, en dit wel mocht zyn ook niet generaal Greene, maar den advocaat Root gekozen. Hoe deze denkt over de Philippynsche kwestie, weet men niet, maar waarschijnlijk zal president Mac Kinley zich wel van te voren overtuigd hebben, dat hy het met hem eens was. De vrienden van den heer Root beweren trouwens, dat hy een veel te zelfstandig man is, om slechts in naam Minister te zyn. Men is er zeer benieuwd naar of generaal Oiis nu gehandhaafd zal worden, in de eerste plaats na zyn fouten, in de tweede na zyn merkwaardige manier om ze verborgen te houden. Er is groote moed en veel doorzettings kracht toe noodig om aan de misbruiken aan het ministerie van oorlog een einde te maken, zegt de „Times”-correspondent te New-York, die het een groote opoffering van den heer Root noemt, dat hy een groote praktijk opgeeft om een slecht betaald minister te worden. Maar de „Tribune” is teleurgesteld door de keuzo van den president het evenzoo is. En het zou uw vader in groote ongelegenheid brengen, als de justitie ontdekte, dat de huiszoeking, die weldra volgen zal, voor zienis geworden. Maar de tijd dringt. Het is en zelfs waarschijnlijk, dat ftw vader langenVijd in hechtenis zal blijven, ook.ilworden er geen bewijzen van zijn schuld gevonden, en zelfs al worden er bewijzen van zijn onschuld gevonden. Kies dan spoedig, vergezelt u me »Zeker mevrouw. Eu ik dank u zeer, dat u u zooveel moeite getroost voor mij. Wie is u Ook van de politie «Mijn vader bekleedt een hooge betrekking bij de recherche. Mij heeft hij met deze zending belast, of eigenlijk heb ik er om gevraagd. Ik houd zeer veel van het buitengewone, en het vreemde van dit geval trok mij aan. Maar toen ik u zag, en nadacht hoe mijn boodschap de vroolijke trek van uw gelaat zou verdrijven, toen had ik berouw, en wenschte dat een ander maar gekozen wart? geworden. Het valt me evenwel bijzonder mee. U neemt het nogal kalm op »Het is mooi, mevrouw, dat ik geen oogenblik aan vaders schuld geloot,” antwoordde Emilie op den toon der overtuiging. »En het zal spoedig blijken, datj': gelijk heb.” »Topn dan, dat ge zelf geloofr wat ge daar zegt en waarschuw niemand dat ge heengaatin uw vaders"belanggs dit ook volstrekt noodig” «Maar, mevrouw, ik kan toch wel even zeggen, is het in uw nabijheid desnoods, dat ik onvoorzien gedwongen ben even uit te gaan >Zeker niet, mejuffrouw Ik zou daarvan ken nis moeten geven aan mijn vader, die, zooals ik Het niet-vinden van bewijsstukken is dus voor hem van geen waarde Indien ge dan uw vader zien wilt, dan moogt ge geen woord van dit alles aan een sterveling zeggen. Zelfs dat ge uitgaat behoeft niemand te weten. U is opgewonden, gejaagd zenuwachtig. Men zou aan het vragen gaan U zou u verspreken.” »Het is vreemd, mevrouw, maar toen mijn va der nog geen kwartier vertrokken was, kwam de boekhouder hier bij mij en verzocht mij hem te beloven niet de deur uit te gaan, alvorens vader teruggekeerd zou zijn en ik heb dit beloofd.” «Ziedaar een zeer bedenkelijke zaak, mejuf frouw. Ik zou daar maar in *t geheel niet van spreken Dat zou voldoende zijn om dien boek houder sterk in verdenking van medeplichtigheid te brengen. Vondt ge dit verzoek niet vreemd «Ja, ik vond het zonderling, te meer daar ik niet gewoon ben uit te gaan.” «En zeide hij niet, wat hem er toe bracht- u dat rare verzoek te doen De onbekende dame keek bij deze vraag Emilie scherp aan, als was zij uiterst nieuwsgierig naar het antwoord. «Hij zeide dat bij een voorgevoel had van een onheil dat mij bedreigde.” De onbekende dame kreeg een kleur, en vroeg eenigszins in verwarring «En liet hij zich niet uit over den aard van dat onheil, mejuffrouw «Neen,” antwoordde Emilie eenvoudig «Zeer vreemd. Als uw vader werkelijk schul dig is aan hetgeen, waarvan hij wordt verdacht, dan is er geen twijfel aan, dat die boekhouder Telefoon No. 92 A D VERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 111 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. zeide, bij de recherche is. Ik zou dan ook moeten spreken van het raadselachtige verzoek, dat hij u heeft gedaan. Breng den man niet in ongele genheid door teveel gewicht te hechten aan eene voorbarige belofte. Naderhand kunt ge hem alles verklaren.” «Maar die huiszoeking, waarvan u hebt gespro ken, zal die spoedig plaats hebben «Daarvan kan ik u niets zeggen, omdat ik het zelf niet weet.” «O mijn God, vader in de gevangenis van zulk een misdaad beschuldigdriep Emilie eens klaps in tranen uitbarstende, als begreep ze nu eerst al den omvang van het gebeurde «En hij is onschuldig ik weet, ik gevoel het «Schep moed, lieve Als dat zoo is, dan is er voor hem geen gévaar. Wij leven in Frankrijk, dat wil zeggen in een geordenden staat, in een land waar men iets gevoelt voor recht en gerech tigheid. De wet oordeelt niet op vermoedens. De wet vonnist niet op losse geruchten. Zij spreekt alleen vonnis uit over bewezen misdrijven. Is uw vader onschuldig, dan is er voor hem geen gevaar «Ik zal met u gaan, mevrouw, en niemand zal rk iets van mijn heengaan zeggen.” Op deze woorden gleed een glans van triomf over het gelaat der onbekende. Hare lippen krulde zich tot een zegepralenden, spotachtigen lach. Opstaande zeide ze «Dan is het noodig dat u haast maakt Elk oogenblik dat verloren gaat, zult ge minder bij uw vader mogen doorbrengen.” Wordt vervolgd.}

Goudsche Courant | 1899 | | pagina 1